Wie heeft m'n krant? Baader en trawanten zijn ineens bereid tot praten Volkskunst uit Latijns Amerika in riiksmuseum Verrassing in Stuttgartse proces Brandweer bestreed in '74 233 branden Een abonnement heb je niet voor niets. DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 STUTTGART (SP) Met Baader- iMeinhof-proces in Stuttgart, totgis- termiddag nog een starre loopgraven- uj oorlog tussen advocaten en openbare u| aanklagers, is onverwacht in bewe- gekomen. Tijdens de zitting van gistermiddag vei'klaarden de si) vier terechtstaande kopstukken van Ode Baader-Meinhofgroep zich bereid 91 niet alleen over hun persoon, maar l| ook over de ten laste gelegde feiten verklaringen af te leggen. Die plotselinge bereidwilligheid op de dertigste procesdag heeft stellig te maken met het verlangen van Andreas Baader, Ulrike Meinhof, Gudrun Ennslin en Jan Carl Raspe om ook gedurende het verdere verloop van dit vermoedelijk nog jaren durende monsterproces in de gevangenis Stammheim zich van een maximum aan mogelijkheden tot politieke demonstraties te verzekeren. Maar hoe dan ook - het proces lijkt eindelijk los te zijn gekomen uit de eindeloze procedurestrijd, waarin de vijf uiterst bekwame advocaten van de vier verdachten de drie openbare aanklagers en het gerechtshof steeds weer wisten te verstrikken. Gistermiddag hadden advocaat Otto Schily en zijn collega's hun kruit naar het scheen verschoten. Het gerechtshof had tevoren afwijzend beschikt op het zoveelste verzoek van da verdedigers, en van Baader, om het proces geheel stop te zetten. Dit was volgens Schily en de zijnen geboden, omdat de Westduitse publieke opinie zozeer tegen Baader- Meinhof is ingenomen dat een eerlijk proces niet meer mogelijk is en voortzetting van de zaak in een belegerde vesting als die van Stammheim in feite een schending van de mensenrechten betekent. President Prinzing verklaarde vol gens verwachting dat de argumen- ten van de verdediging niet steekhoudend waren en dat de rechten van de verdachten volledig zijn gewaarborgd. Spoedig daarop volgde de de verklaring van Baader en zijn mede-aangeklaagden, dat zij bereid zijn verklaringen af te leggen. Zij wensen echter dat zij ook naar hun personalia zullen worden Dit was echter al gebeurd op 19 augustus toen als gevolg van een kortstondige uittocht van alle advocaten het gerechtshof onver wacht de kans kreeg met de eigenlijke behandeling te beginnen. Prinzing zei dat bij het verhoor over de ten laste gelegde feiten de verdachten ook over hun persoon zullen kunnen spreken. Vermoedelijk gaat dat dan volgende week dinsdag eindelijk beginnen. 9 De kantonrechter in Amsterdam heeft beslist dat de Katholieke Theo logische Hogeschool (priesteroplei ding) aan de wegens huwelijk ontsla gen prof. Van Luijk nog twee jaar sa laris moet uitbetalen. 9 Faculteits bestuurders van de Vrije Universi teit in A.dam moeten voortaan een verklaring ondertekenen waarin zij zeggen dat ze bekend zijn of instem men met de bedoelingen van de uni versiteit en naar vermogen zullen meewerken in de geest van deze doelstelling. In deze doelstelling staat dat de VU haar arbeid in gehoor zaamheid aan het evangelie van Christus wil richten op het dienen van God en Zijn wereld. 9 In zijn Reactie op de media-nota van minis ter Van Doorn plaatst de Evangeli sche Omroep tegenover het uit gangspunt van de nota dat de over heid de maatschappij-vernieuwing moet stimuleren, de opvatting dat werkelijke maatschappij -vernieuwing onderwerping van de hele samenle ving aan God en de bijbel inhoudt. Begrippen als vorming, ontwikke ling, welzijn, educatie en samenle vingsopbouw wijst de EO. die vindt dat de NOS te veel zendtijd heeft, te rug naar het evangelisch standpunt. O Op 1 september zal de in 1970 voor vijf jaar gesloten overeenkomst tussen de Utrechtse universiteit en de Kath. Theologische Hogeschool Utrecht aflopen. De volledige inpas sing van de KTHU in de theologi sche faculteit van deze universiteit gaat niet door. De KTHU heeft nu de Kroon verzocht om officiële erken ning als theologische faculteit. Sa menwerking tussen beide instellin gen blijft het streven. O Kardinaal Alfrink heeft als voorzitter van de internationale katholieke vredesbe weging Pax Christi een beroep ge daan op president Hee van Zuid-Ko- rea om de vrijheid van menings uiting en de rechten van de mens te eerbiedigen. Hij vraagt hem in de eerste plaat-s, het leven van de dich ter Kim Chi Ha te sparen, die voor de tweede keer is gearresteerd we gens, wat genoemd wordt, "staatsge vaarlijke activiteiten". 9 Maandag komt er een eind aan meer dan 300 jaar staatstoezicht op de liturgie van de Anglikaanse Kerk van Enge land. Dan loopt de geldigheid af van een regeling uit 1662 die bepaalde dat het liturgieboek van dat jaar het enige wettige kerkelijke dienstboek zou zijn. 9 Herv. Kerk: beroepen te Dalfsen F. Moll te Schoonebeek; be dankt voor Stellendam J. den Hoed Sliedrecht. Geref. K.: aangenomen naar Kollumerpomp W. Wijbenga te Brentford (Can.). MODERNISERING De Zwitser se regering heeft gisteren een for meel voorstel ingediend om de Ame rikaanse firma Northrop een op dracht van ongeveer 500 miljoen dollar te verlenen voor het moder niseren van de Zwitserse luchtmacht. Volgens de autoriteiten heeft het fe derale kabinet toegestemd in een aanbeveling aan het parlement voor de aankoop van 72 gevechtsvliegtui gen van het type "Tiger". LEIDEN Op een oppervlakte van 4563 ha en met een totaal inwo neraantal van 104.915 bestreed de brandweer in 1974 233 branden waar onder één grote brand, twee micdel- branden en elf kleine uitslaande bran den. Zo meldt het jaarverslag over 1974. Voor bijstand aan andere ge meenten rukte de brandweer 21 keer uit; voor het bestrijden van brand of hulpverlening aan mens of dier in nood in de gemeente Zoeterwou- de twintig maal Het aantal brandalarmeringen be droeg 223 (was 277 in 1973); het aan tal hulpverleningen steeg van 432 tot 571. Ook de ambulancehulp nam toe: van 1824 naar 1912. Het aantal kleine binnenbranden Marokkaan doodgestoken DEN HAAG (ANP) De 29-jarige Marokkaan A. Abouri is in de nacht van dinsdag op woensdag in een Haags café met een mes gestoken. De man is kort daarna in een zieken huis overleden. De dader is vermoe delijk een landgenoot van hem. Abouri, die als beroep journalist had opgegeven, woonde in Scheve- ningen. In het café aan de Hoefkaae, een trefpunt voor Turken en Marok kanen, zagen getuigen, dat de man een woordenwisseling had met iemand die naar zij meenden ook een Marokkaan was. Nadat men had ge zien dat Abouri werd neergestoken, vluchtte de dader het café uit. Een van de getuigen zette de achtervol ging in, maar raakte de man kwijt. In het ziekenhuis Westeinde bleek, dat het slachtoffer verscheidene ste ken had gekregen. Het voorwerp. Benzine duurder nam af van 87 tot 75 evenals de bui- tenbranden (138—102). In 1974 waren er in tegenstelling tot het jaar daar voor geen hooibranden: toen waren er 3. Het spelen met vuur en baldadig heid is de meest voorkomende oor zaak van brand geweest. Er werden 58 gevallen geconstateerd. In 1973 bedroeg dat aantal nog 32. Brand stichting nam af: van 62 naar 34. De branden aan kachels, fornuizen of stookinrichtingen verdubbelden van 15 tot 30. Waren er in 1973 nog 25 branden ten gevolge van aard- of kortsluiting, in 1974 waren dat er maar 5. In 55 gevallen was de oor zaak onbekend (was 79). De totale brandschade in de ge meente Leiden bedroeg over 1974 f768.425,- tegen f3.312.390,-. Toen waren er drie branden met enorme schade. Met de Eerste Hulp Dienst werden 1418 personen vervoerd (was 1367). De personeelsbezetting van de pre ventie-afdeling wordt nog steeds be neden de sterkte genoemd. Slechts het hoofd van de afdeling en een bur gerambtenaar zijn de gehele dag voor preventie-werkzaamheden bi- schikbaar Diverse controles, zoals studentenhuizen, huizen voor werken de jongeren, pensions, cafés, ge meentegebouwen enz. worden niet of zeer sporadisch gehouden. Het personeel werd in 1974 met drie man uitgebreid. Hierdoor kon het overwerk in vrije tijd beduidend worden teruggedrongen, maar van een werkelijke arbeidstijdverkorting kon geen sprake zijn. De Leidse brandweer werkt ook voor anderen. Voor de politie bij voorbeeld werden 20 paar laarzen hersteld; de kunststofgieterij ver vaardigde emblemen voor voertuigen en relatiegeschenken voor de brand weren van o.m. Heerlen, Bergen op Zoom, Groningen, Enschede, Haar- Amsterdam. DEN HAAG (ANP) De prijs van benzine zal vermoedelijk binnenkort met 1 cent worden verhoogd. Het ministerie van Economische Zaken heeft dit gisteravond meege deeld. De verhoging staat in ver band fnet de stijging van de grond- stoffenprijzen op de wereldmarkt De benzineprijsverhoging zal waar schijnlijk begin september ingaan. LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn de vol gende kandidaten geslaagd voor het eindexamen Ziekenverpleging-A A. P. Dansen, A. P. ii"- man, M.H. Fontilis-Hagen, A.E. v.d. Vijver, P.J.R. Delfgaauw,, K. Delfgaauw-van Kesteren, H.W. van Duyvenvoorde- Rotman, B.S. Admiraal, A.O. Portier, M.H.M. Salverda, A. Wendt, P.H. Hoogendoorn, M.C. Lourens-Schoop, M.J.M. v.d. Lans-Zoet, H. van Rijn, A. van Grinsven-de Vroomen en C.P.C. Heemskerk. Pak stro valt op taxi: chauffeur dood GRONINGEN (ANP) De 44-ja- rige taxichauffeur Chr. Westerkamp uit Heerenveen kwam woensdagmid dag om het leven, nadat een pak stro van een vrachtwagen op zijn voorruit was gevlogen. De taxi raakte van de weg. De chauffeur was op slag dood. Een inzittende van de taxi kwam met de schrik vrij. De taxi reed op rijksweg 43 ter hoogte van Niebert in de richting Groningen toen uit tegenovergestelde richting een vrachtwagen, beladen met pakken stro, naderde. Waar schijnlijk doordat een touw brak vlo gen 43 pakken stro van de rijdende wagen. Eén ervan kwam terecht op de voorruit van de taxi. Bestuurder van de vrachtwagen was de 27-jarige W.H.J. uit Heeren- Kan je je krant weer niet vinden, net wanneer je er trek in hebt.Vervelend.Wie heeft 'm? Heeft de buur man hem soms weer geleend Tenslotte reken je op je krant. Die wil je lezen wanneer het jou uitkomt. Het nieuws, de vaste rubrieken, amusement, de uitslagen, de advertenties.Daarom neem je toch zeker een abonnement? Om in je eigen krant te lezen? Stel je toch voor .Wil je net onderuit met je krant en die zwartlezer... LEIDEN "De bedoeling van deze tentoonstelling is dat wij ande re volken leren waarderen, dat wij met elkaar leren omgaan. Bij volks kunst wordt het menselijke element naar voren geschoven; door vreem de vormen heen komen we naar elementen die ook wij kennen". Al dus wordt in het Rijksmuseum voor "Volkskunst uit Latijns Amerika" gepresenteerd. Het is een overzich telijke en aangename tentoonstel ling geworden, waarbij de betaal bare catalogus drie rijksdaalders onmisbare informatie verschaft. Waar mogelijk heeft men ge tracht de doorgaande lijn van de pre-Columbia°^ie 'jd nCn- lumbiaanse tijd aan te geven. Na de verovering van de Spanjaarden ontstaat er een mengcultuur met een grote Europese (Latijnse) in- bren, maar het Indiaanse element blijft in grote trekken behouden. Opvallend is de invloed van de ka tholieke kerk, vooral sinds de ver schijning van de Maagd van Gua dalupe: deze bruine inheemse Ma ria werd de beschermvrouwe van heel Latijns Amerika. Men kan zeg gen, dat waar vroeger de grote cul turen bloeiden, nu de volkskunst 't opvallendst is. Zeer verhelderend zijn de drie-di mensionale opstellingen: met pop pen heeft men het werken met heupweefgetouw en het pottenbak ken zo duidelijk mogelijk weergege ven. De samensteller van de ten toonstelling, Th. Leyenaar, ver telde dat in München en West-Ber- lijn, waar deze van oorsprong Weense collectie eerder te zien is geweest, geen gebruik was gemaakt van een dergelijke opstelling, waar door het geheel wat stijf en minder attractief was. De tentoonstelling omvat vier honderd nummers, waarvan hon derd uit Leiden en driehonderd uit Wenen, er is oud en nieuw kale bas- en lakwerk, een dans- en mas kerafdeling, aardewerk en geweven kleding. Het meest aantrekkelijk zijn de zogenaamde levensbomen en levensboomkandelabers, waarvan een mooi exemplaar afsebeeld staat op het affiche en op de catalogus. Veelal worien bijbelse motieven verwerkt. Héron Martinez is een Een Boliviaans maskerienue van Ltlcifer. van de makers. Hij onderscheidt zich door zijn „pieza unica": wat hij maakt is een uniek, eenmalig stuk. Daar hij buiten de in de volkstradi tie gewortelde paden treedt, kan men hier wellicht meer van kunst dan van volkskunst spreken. "Volkskunst uit Latijns Amerika" is te zien van 29 augustus tot 26 april 1976 in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat, maandag t/m zaterdag van 10 tot 5 zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur (3 oktober en 1 januari gesloten), toegang voor beneden achttien jaar en 65 plussers: t 1 voor oude.' ,an achttien: f 1.50 Groeien kunnen rondgeleid worden, mits een week van te voren afgesproken met de educatieve dienst. Heidekoningin Calluna XX luistert de heidei eesten in Ede met een charmante glimlach op. De komende dagen zullen nog diverse festiviteiten plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17