Tineke Fopma is 'bij vergissing' wereldkampioen Ploegentijdrit voor Polen Grens over? APPIE HAPPIE Studente MO geschiedenis Erelijst Vijfde plaats voor Nederland Kringbestuur (boos op AZC) wil aftreden... Cijfers van Mettet LEIDSE SPAARBANK )ONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 SPORT PAGINA 15 METTET Terwijl iedereen rekende op Nederlands veelvoudige kampioene Keetie van )osten-Hage, was het de volslagen onbekende Tineke Fopma die Oranje na de dameskoers veer op de hoogste trede van het erepodium bracht. Door een vergissing was het Friese neisje uit het peloton gedemarreerd, niet wetend dat boven op de klim voor haar de finish ag- Haar voorsprong was evenwel goed voor een gouden medaille, omdat titelverdedigster Jeneviève Gambillon uit Frankrijk, vóór Keetie van Oosten en Truus van der Plaat, een seconde ekort kwam. METTET De medaille-verdeling bij het wereldkampioenschap wiel rennen ziet er tot nu tce als volgt goud zilver brons elen. Ik durfde het niet te gelo en, want waarom zouden ze mij lit het peloton laten gaan"? Toch had de 22-jarige Friese het inmogelijke gepresteerd. Koos ze inbewust het goede moment in de- aie koers, die geen enkele se- deze wed- tri jd. Toen ik vorige week vrijdag reel werd gesteund door de aanwe- Door 4ans Coolegem Tineke Fopma echt niet, dat we aan de ronde bezig fietste drie jaar wedstrijden. Pas in ook echt gaan wielrennen", aldus dit seizoen had zij enig succes. In de verlegen lachende Tineke, die Hansweert wist zij een criterium te dit seizoen in de ploeg van Batavus winnen, terwijl in Frankrijk een rijdt. "Ik kan het maar niet geloven, tijdrit en een etappe op haar naam De eerste keer meedoen en dan di- kwam. "Dit seizoen kom ik door de reet al de regenboogtrui", prijzen en premies een beetje uit Tineke Fopma is aan het peloton ontsnapt en snelt (onbewust) naar het goud. Achter haar de Francaise Genevieve Gambillon en Keetie van Oosten, die resp. zilver en brons veroverden. Nederland 4 Polen 2 O.-Duitsland 2 W.-Duitsland 2 Ver. Staten 1 Frankrijk 1 Australië 1 Sowjet Unie 0 Tsjecho-Sl. 0 Italië 0 Spanje 0 Noorwegen 0 Denemarken 0 Japan 0 Engeland 0 België 0 de kosten. Want vroeger moest i de laat- veel geld bij". Ik dacht Vooral de reiskosten zijn voor keer neke Fopma ond moesten. Toen ik de schreeu- woont in het Friese gehucht Huins, rende mensen zag begon ik te twij- 0p achttien kilometer van Leeuwar den, waar haar vader boerderij heeft. 's Morgens vroeg help ik mijn vader, daarna ga ik naar de Fryske Akademie in Lee war den, waar ik MO geschiede nis studeer. Als ik volgend jaar september examen heb gedaan. BS-JEUGD E KLOPT MSV zigheid van haar vader en moeder, kon is altijd al gek toen erg duizelig en weest. Haar trotse moeder: "Van- ik een hersen- af haar vijfde jaar ging ze al op de de kleuterschool. Dat is Terneuzen viel, dacht ik, dat ik iet wereldkampioenschap wel ergeten. Ik ws rerwachtte d chudding had opgelopen. Achteraf fiets paren het alleen wat kneuzingen mijn been". nieuwe wereldkampioene ves- iede op het motorcircuit van Met- Niemand mocht tevens een nieuw record. Na het Nederlands kampioenschap had zij nodig om aan de doping- LEIDEN Gisteravond werd in de Vijf Meihal een oefenwedstrijd ge speeld tussen de junioren van BS Leiden, die het afgelopen seizoen on geslagen kampioen van Nederland werden en de senioren van MSV uit Noordwijk (eerste klase van dis trict Den Haag). Bij Leiden debu teerde Arjen Moeke, een speler die overkwam van Transol/RZ, terwijl wielrennen""ge- JfV de beschikking had over Rob Mettet 1 Mooten, die overgeschreven is Luba naar de Noordwijkse ploeg. De Leidenaars verkregen halverwe- de HBS zo gebleven" En de ee de eerste helft een aardige voor- nteüwe wereldkampioene: "Dan reed '19-10) maar mMSten die mezelf ook al wedstrijdjes. METTET Nederland heeft zich niet kunnen meten met de krachtrijders uit de Oostbloklanden. Het golvende traject waar op de 100 km ploegentijdrit moest worden betwist was volledig in het voordeel van de oudere amateurs, de pure krachtrijders, die in de Oosteuropese ploegen te vinden zijn. Dat Polen met tijdritspecialist Mytnik, de bekende Szurkowski, Nowicki en Szozda evenals in 1973 goud veroverde, was niet verrassend. Wel, dat de Poolse ploeg slechts vijf seconden voorsprong had op Rusland, dat halverwege de koers nog met tien seconden verschil het klassement aanvoerde. terugbetalen wat het NOC training heeft gestoken." Deze problemen zijn bij de coaches laten gaan. Szurkowski, die nu zijn derde regenboogtrui veroverde, viel echter vorig jaar in het Franse de Oosteuropese landen met gebergte tijdens de Tour de la'Avenir onderweg pas- Pas toen ik het eindexamen de HBS achter de rug had kreeg ik een racefiets. In eerste lontrole te voldoen. Overmand door stantie niet om op te rijden, want kon zij na alle felicita- eveneens de urineflesjes niet rullen Zelfs een grote pils ver melde het proces niet. Pas na ruim weeeneenhalf uur kon zij het jarcours verlaten. onbekende Tineke Fopma ik vond alleen al die fiets Gek misschien, maar zoveel zie je er bij ons niet". Dat Tineke Fopma toch is gaan racen dankt ze aan Anne Riemers- ma uit het naburige Slappeterp. De ze wielrenster een keer mee naar een wedstrijd. "Toen ik dat had gezien, wilde ik bij de rust toch weer afstaan: 25-28 Direct na de hervatting ging BS ech ter energiek va score van 29-30 50-30. Toen nam BS wat gas terug, maar de Noordwijkse senioren kon den het prijsgegeven terrein niet heroveren. Bij het eindsignaal leid de Leiden met 64-50, daarna werd er nog vijf minuten doorgespeeld waardoor de uiteindelijke uitslag 77- Door Met de Tsjechische formatie als derde en de wereldkampioen van het vorig jaar. Zweden als vierde, valt de prestatie van het Oranje- kwartet niet uit de toon. Omdat Ad 61 werd. Topscorers BS: Peter-Paul Gevers, Matje Dohmen, Frits Pirard Maassen 27 en Tony Lamping 22 en Fons van Katwijk, op een fraaie Tineke Fopma pm^ten bij MSV kwam Hendriks tot vijfde plaats terechtkwamen. Een 15 punten. tevreden coach Joop Middelink: „Alles wat er in zat, hebben we er uit gehaald. Beter konden we gewoon niet. De jongens hebben het voortreffelijk gedaan. Het was een homogene ploeg en van een hapering was geen sprake. Zelfs niet bij de moeilijke punten." Ook Matje Dohmen, die met Gevers de belangrijkste man uit het kwartet was, viel dit op. „Niemand heeft voor het zware werk verzuimd. Zelfs niet hun staatsamateurs, die jarenlang met elkaar rijden, onbekend. Met uitzondering van Polen, dat Ryszard Szurkowski Sterk roeien van vier zonder Nereus/Nautilus NOTTINGHAM Het was moeilijk om de ploeg te herkennen. In zijn serie was de Nereus/Nautilus vier zonder stuurman dinsdag een mat gedeelte"' "if door de mand. Om een afgang i de Poolse wielersport te voorkomen mocht Szurkowski niet over. de profs had willen De nieuwe wereldtitel van de Polen, die ook voor de individuele strijd favoriet zijn, is het eerste succes van coach Karei Madaj, die aan de kant geschoven Walkiewicz is opgevolgd. Hij prepareerde zijn ploeg de laatste twee weken in het Poolse wintersportplaatsje Zakopane. „Dat was," volgens Madaj, „de afsluiting van een vrij lange voorbereiding, omdat we ditmaal tijdens de winter al zijn begonnen." De Nederlandse ploeg die in de tijdrit genoegen moest nemen met de vijfde plaats. de categorie gen. Ad Gevers: „Na veertig kilometer sloeg steeds mijn totting over. Niet bevorderlijk voor het moraal. Op zulke momenten kan ik wel janken. Er is toen wat kruipolie op gespoten en toen ging het over. Maar 25 km voor het einde kreeg Frits Pirard er ook last van. Toen hadden we geen tijd meer om er nog iets aan te doen." Zonder pech was liet misschien mogelijk geweest om het kleine verschil met Zweden nog goed te maken. Middellink: "In aanmerking De Nereus/Nautilus genomen dat deze jongens voor het eerst met elkaar samenreden is het voortreffelijk gedaan. Kijk, als ik de beschikking had gehad over vier- Blommendaal heeft geen medelijden met Gelevert LEIDEN Voor de nr. 1 en nr. 2 geplaatste spelers in het herenen kelspel B, respectievelijk Madera Blommendaal, is de weg naar de finale van de Leidse districts kam pioenschappen tot dusver zonder problemen geweest. Gisteren gaf Blommendaal de jonge Alfred Ge- levert met 61, 60 «en gevoelig lesje Gelevert was van meetaf kansloos tegen de man, die in het verleden vaak tegenover hem heeft gestaan als zijn coach. En in een partij is Blommendaal zonder par don. Madera heeft meer vaart en is zeker even vast als Rob Stam van de Leidsche Hout. Dat resulteerde zege, die weinig 7erder com mentaar behoeft, 6—1, 6—1. Toch Toch bood Stam meer tegenstand dan de score doet moeden. Er waren rally's die echter vrijwel alle voordeel van Madera eindig 1' de dames toonde Annette var Meij zich te geroutineerd on te vast FRANS MAHN TEKENT BIJ NAMEN Frans Mahn, de nationale baancoach, zal tot 1978 in dienst van de Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie blijven. Gisteren werd zijn con tract verlengd tot 1978 met een optie van nog vier jaar. De pres taties van de baanploeg te Ro- court zijn voor de KNWU geen aanleiding geweest het dienst verband van Mahn in te korten. Hockey Het dameselftal van d< Wassenaarse hockeyvereniging HGC heeft gisteravond een vriend schappelijke wedstrijd tegen het na tionale team van de Verenigde Sta ten met 05 verloren. Tennis Wimbledonkampioen Arthur Ashe (VS) heeft woensdag op de openingsdag van de tennis kampioenschappen van Forest Hills met moeite de eerste ronde van het de"ïiodige' lange heren enkelspel overleefd Ashe won weliswaar m twee sets (63, 76) van zijn landgenoot Victor Amaya maar het ging niet overtuigend. ROTTERDAM Bekerwinnaar op de drive voor D. Brabander, 61, Transol/RZ heeft alsnog ingeschre- de nr. 1 van dodelijk en tasten haar tegenstandster vooral kerwinnaar, die bovendien vorig i mentaal aan. Het pleit laatstgenoemde dat zij de duidelij- meerderheid van Annette van der Meij ten spijt verbeten vol bleef houden. Veel moeilijker dan Annette der Meij had de nr. 2 geplaat ste Ineke van der Meer het tegen de 14-jarige Tineke Alphen, 75, 7—6 der Meer, die haar rivale als talent aanmerkte die naar haar wachting snel naar de top van district zal doorstoten. zoen op de tweede plaats eindigde, kan inschrijven voor Europa Cup I heeft twee oorzaken. Enerzijds omdat 'andskam pioen Punch definitief heeft afgezien van Europese ontmoetingen, ander zijds omdat het spelen in Europa Cup Langeveld uit I veel meer subsidiabel is. Dankzij- ior Tneke van de inspanningen van vooral Transol- voorzitter Wim Hakman is de club er alsnog in geslaagd voldoende garan ties bij elkaar te krijgen om net EC- geheel te kunnen bekostigen. LEIDEN De competitiewed strijd tussen de aspirantenploe- gen van De Zijl/LGB en AZC, die gisteravond in De Vliet opnieuw gespeeld moest worden, is geëin digd in een 30 overwinning voor de Leidenaren. De Zijl/LGB is daardoor kampioen van de kring Gouwe Rijnstreek, het district van de zwembond waarin Leiden, Al phen, Gouda, Waddinxveen, Bo degraven en Katwijk de belang- moest nemen, meende dat de ge maakte fout geen invloed gehad kon hebben op het resultaat en handhaafde de 21 uitslag. AZC was daarmee niet tevreden en maakte de zaak aanhangig bij de tuchtcommissie van de KNZB, die zich behalve met strafzaken ook bezighoudt met geschillen tussen clubs en commissies of besturen in de bond. Maar ook de tucht commissie was van oordeel, dat rijkste waterpoloplaatsen zijn. De de wedstrijd niet overgespeeld Leidse club is daardoor nu defini tief zeker van deelname aan het aspiranten-kampioenschap van Nederland, dat in het komend weekend in Drachten wordt ge houden. De zaak is daarmee echter nog niet afgedaan, want over de vraag of deze wedstrijd al of niet op nieuw gespeeld moest worden is flink wat onenigheid ontstaan, en het is nu zelfs zover gekomen, dat het kringbestuur wil aftreden. De eerder gespeelde Wedstrijd tussen de beide aspirantenteams, die, naar men toen dacht, beslis send was voor het kringkampi oenschap, werd door De Zijl/ LGB met 21 gewonnen. AZC protesteerde echter, omdat in die wedstrijd twee spelers, één van De Zijl/LGB en één van AZC, die tegelijk een straf minuut uitzaten, te laat het teken kregen, dat ze weer het water in mochten. De protestcommissie van de Kring, die lang talmde met het doen van een uitspraak, kende het protest van AZC toe. Het kring bestuur, dat nu een beslissing hoefde te worden. Daarop wendde AZC zich tot de commissie van beroep, de laatste instantie waar men bij dergelijke geschillen nog terecht kan. En nu kregen de Al- phenaren eindelijk hun zin, want jongstleden dinsdagavond besloot de commissie van beroep, dat de wedstrijd wel degelijk overge speeld moest worden. Voor het bestuur van de kring Rijnstreek was deze uitspraak moeilijk te verteren. In het kring bestuur was men bovendien nogal verbolgen over de manier waar op AZC het overspelen van de wedstrijd had doorgedreven en er werd tot aftreden besloten. Voor a.s. woensdag is een buitengewone algemene ledenvergadering van de Kring uitgeschreven, waarop de clubs zullen moeten proberen een oplossing te vinden voor de gerezen moeilijkheden. De hele affaire heeft AZC wei nig opgeleverd, want al was de 30 uitslag in het voordeel van De Zijl/LGB misschien wat ge flatteerd, het bleek toch wel, dat de Leidenaren over de beste poleg beschikten. i de we reldkampioenschappen in Notting ham toen de zon opnieuw onbarmhar tig brandde, vormden Hans van de Pol, Huib van Drooge, alsmede Je roen en Ronald1 Vervoort een een heid die verbeten vechtend indruk maakte op zijn tegenstanders. De bundeling van krachten uit Neerlands grootste twee havensteden maakte dat Oranje zijn tweede ploeg in de halve finales van vrijdagmiddag kreeg. niet alleen herkansing doch zorgde boven dien voor de beste tijd in de drie repechages die werden gevaren. De Jeugd-atletiek in Lissegeen uitschieters LISSE Bijzonder in het oog springende prestaties konden gis teravond tijdens de jeugd-atletiek- wedstrijden in Lisse, georganiseerd door De Spartaan, niet worden ge noteerd. Bij de AB-junioren was de deelname gering, bij de CD-junio- ren daarentegen zeer groot. Koen Gijsbers (Bataven) liep op de 1500m maal een Fedor den Hertog, dan het baanrecord 6.14.35, slechts vijf seconden boven JonSens B zonder tegenstand had ik op rozen gezeten. Ik ben echter blij, dat met de Olympische Spelen in het vooruitzicht deze jongens een verklaring hebben getekend, dat ze tot Montreal amateur zullen blijven." Hetgeen Zoals verwacht mocht direkt door Ad Gevers, de enige de gestuurde twee v man die er vorig seizoen ook bij was, werd weerlegd: „Ik heb wel getekend, maar dat stelt niets voor. Als ik een aantrekkelijk profcon tract kan krijgen stap ik over. Ik zal dan alleen wat geld moeten de Oost duitsers recentelijk zorgden, tijd die niet meer werd overtroffen jonSens A Juist <>nder de negen hoewel de wind mee, nadat de Ne- n*7Q derlanders hadden gevaren, in kracht toenam. orden gingen 1 Dudok van Heel en de Nereus/Laga acht ten onder. Beide ploegen, die in velden van vyf boten respectievelijk twee de en derde mochten worden zon der uitgeschakeld te zijn, waren kansloos. METTET Uitslag ploegentijd rit over 100 km voor amateurs: 1. Polen (Mytnik, Nowicki, Szurkow ski, Szozda) 2.09.07, 2. Sovjet Unie (Komnatov, Sjapligin, Pikkus, Ka- minski) op 5 seconden, 3. Tsjecho- slowakije (Matoesek, Moravec Von- dracek, Puchacek) op 1.39, 4. Zwe den op 3.03, 5. Nederland op 3.16, 6. Oost-Duitsland op 4.09, 7. Denemar ken op 4.30, 8. West-Duitsland op 5.03, 9. Bulgarije op 5.05, 10. Groot Brittannie op 6.28. Wegwedstrijd dames: 1. Tineke Fopma (Ned) 54,138 km in 1 uur 32 minuten en 36 seconden, 2. Gene vieve Gambillon (Fra) 1.32.37, 3. Keetie Van Oosten (Ned) z.t., 4. Truus van der Plaat (Ned) z.t., 5. Christiane Goemine (Bel) z.t., 8. Jo- siane Bost (Fra) z.t., 9. Morena Tar- tagni (Ita) z.t., 10. Asta Forsell ry (Zwe) z.t., 15. Bella van der Spiegel (Ned) z.t., 16. Gre Knetemann (Ned) 1.32.41, 33. Anne Riemersma (Ned) 1.32.52. nuten: 8.57.9. Dick v. d. Vijver (AV Holland) won de 400m jongens A overtuigend in 53.4 voor clubgenoot Rudie Eveleens die 56.6 noteerde. Paul de Koning van De Spartaan was bij de jongens D superieur met 11.6 op de 80m, een vertesprong van 4.55, een kogelstoot van 10.42 en een discusworp van 26.28m. Bij de C- jongens wierp Gé Paardekooper (Spartaan) de discus naar 30.98m terwijl clubgenoot Bert Mens bij de jongens B nog verder kwam: 36.70 m. Bij het kogelstoten van Spar taan-zijde goede prestaties van de C meisjes Cunie de Nie (9.31) en Bri gitte Meekel (9.14) en van B-juniore Marian Wilson (9.87). Van AV Hol land stootte D-junior Rudie Kerk- man de kogel voorbij de tien me ter (10.15) en bracht Annelies Deyn het bij de meisjes A tot 8.36m. Bar- Haarlem (AV Holland) won de 100m meisjes B in 13.2 en Art Ver meulen (Spartaan) was de beste hoogspringer bij de jongens C met 1.65m. ADVERTENTIE IN DE DUBBELE LUCHTSLAG Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw buitenlands geld naar de

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15