Kissinger ziet enige vordering NAAST HET NIEUWS Smith wijst zwart meerderheidsbewind af Doodvonnissen in Athene veranderd in levenslang WILSON WIL NIET LANG WACHTEN MET VERKIEZINGEN LAOS NU GEHEEL COMMUNISTISCH Verklaring over aanblijven van premier Congalves ingetrokken IAANDAG 25 AUGUSTUS 1975 JOHANNESBURG VICTORIA ^'ALLS (Reuter/AP) Premier Vorster van Zuid-Afrika en pre Kenneth Kaoenda van Zambia elkaar vandaag bij de van de constitutionele con- jrentie over de toekomst van Rho- .esie in een spoorwagen op de brug ver de Victoria Falls, officieel in Johannesburg werd ekendgemaakt, zullen zij bijeenko voor "een openhartig en ruchtbaar gesprek over de zaken zuidelijk Afrika". Premier Ian Smith sprak gister- vond zijn instemming uit met de komst van premier Vorster en pre sident Kaoenda. In een verklaring zei hij dat hun aanwezigheid aantoont hoeveel belang zij er aan hechten dat de voorwaarden voor de constitu tionele conferentie, die twee weken geleden in Pretoria werden onderte kend, worden nageleefd. Bij het overleg tussen de Rho- desische premier Ian Smith en de Afrikaanse nationalistische leiders zullen ook vertegenwoordigers van Zambia en Zuid-Afrika aanwezig zijn. Mark Chona, politiek adviseur van president Kaoenda van Zambia, en Brand Fourie, de Zuidafrikaanse onderminister van Buitenlandse Za ken, kwamen naar Victoria Falls. Fourie heeft ook besprekingen ge voerd in Zambia, ter voorbereiding van zijn komst naar Victoria Falls. De kansen op succes worden alge meen niet hoog aangeslagen. Smith heeft opnieuw duidelijk gemaakt dat er met hem niet te praten valt over een Afrikaans meerderheidsbewind. De leiders van de vijf miljoen Afri kanen eisen een onmiddellijk meerderheidsbewind, en willen alleen praten over regelingen voor de machtsoverdracht. Smith heeft her haaldelijk verklaard dat er tijdens zijn leven geen sprake van kan zijn dat de blanke minderheid (250.000 mensen) de macht uit handen geeft. "Laten we het duidelijk stellen. Zwart Afrika heeft een afschuwelij ke staat van dienst waar het gaat om de bescherming van rechten van minderheden, niet alleen van blan ke minderheden, maar van alle min derheden", aldus Smith gisteren bij aankomst in Victoria Falls. Hij zei dat zijn regering de plannen klaar heeft, voor het geval de conferentie mocht mislukken. "Vergis u daarin niet. We hebben naar mijn mening uitstekende plannen voor wat we ver der moeten doen als de conferentie niet verloopt zoals verwacht wordt", aldus Smith. Algemeen wordt een op laaien van de guerrilla verwacht als de conferentie niet tot resultaten leidt. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft in een rede de Afri kaanse Nationale Raad in Rhodes ie gewaarschuwd, dat de raad in de toe komst maar zeer weinig steun of sympathie van zijn land zal kunnen verwachten, als hij een breuk bij de komende onderhandelingen met het blanke minderheidsbewind van Ian Smith veroorzaakt. JERUZALEM/ CAIRO (Reuter/AP) Minister Kissinger zal nog driemaal heen en weer moeten reizen tussen Alexandrië en Jeruzalem, voordat alle hangende problemen zijn opgelost. Dit is gisteren in gezaghebbende kringen in Jeruzalem verno men na afloop van een bijeenkomst van de Israëlische minister raad. Volgens Amerikaansen zegslie den heeft Assed zich minder be zorgd getoond over een nieuwe re geling tussen Egypte en Israël dan in maart, toen een eerste poging van Kissinger om een nieuw akkoord tot stand te brengen voor de Sinaï mislukte. Syrië is vooral bevreesd voor een aparte regeling tussen Egypte Op deze vergadering die vier en fen half uur duurde, zijn nog niet Ule omstreden punten opgelost, zo rerd gezegd. Hieraan werd toege- roegd dat ten aanzien van bepaal- aog ernstig zijn. Kissinger heeft de afgelopen nacht b Jeruzalem doorgebracht. Vandaag feisde hij weer naar Alexandrië, Waarna hij in de nacht terug wordt l'erwacht in Jeruzalem, aldus werd raël die de Syrische aanspraken |n welingelichte kringen in de Is- kunnen ondermijnen, raëlische hoofdstad vernomen. De woordvoerder van president Sadat van Egypte, Tahsin Bashir, verklaarde gisteravond dat de on derhandelingen zich in een ^gevoe lige fase" bevinden. "Het is moei lijk te schatten wanneer de door braak komt". In Alexandrië werd het als een hoopvol teken beschouwd dat de Amerikaanse minister besloten had, langer in Jeruzalem te blijven dan Was verwacht. Na afloop van de tweede werkver- Kdering met de Israëlische onder- ndelaars deelde Kissinger mee dat er weer vorderingen zij ge haakt en dat de meningsverschil- ^ele Terwijl Kissinger aan zijn tiende heen-en-weer-bezoek in het Midden-Oosten bezig is, legt hij alweer de grond slag voor een nieuwe bemid delingspoging, nu tussen Is raël en Syrië. In Damascus sprak hij uitvoerig met pre sident Assad (rechts) over een mogelijk nieuw akkoord over de troepenscheiding in de hoogvlakte van Golan. Assad had daar zoel oren naar en beloofde, niet tussenbeide te komen in het op handen zijnde akkoord over de Sinai. HONGKONG (UPI) De commu nistische Pathet Lao heeft gisteren officieel de macht in het koninkrijk wijl alle verbindingen met de buiten wereld afgesneden waren. Telefoon en telexverkeer was niet mogelijk. In Laos in handen genomen. Bij een de Laotiaanse hoofdstad Vientiane volksdemonstratie waaraan meer dan werden geen telefoongesprekken met 150.000 mensen deelnamen werd een het buitenland aangenomen. Ook het geheel communistische gemeenteraad vliegveld en de grensovergang met Terreur Bij een explosie in Mexicaanse plaats Chihuahua, 1450 km. ten noorden van Mexico-stad, zijn zondag acht mensen om 't leven gekomen en 50 gewond. i alle poiltieke ten. groeperingen bekleed werd, gevallen De machtsovername vond plaats ter- ATHENE (REUTER/AP) De Griekse regering heeft bekendge maakt dat het doodvonnis, dat tussen de twee partijen steeds kleiner worden. Hij weigerde echter ben datum te noemen voor het ein- fle van zijn missie. "Ik blijf hoop vol, want er heeft zich geen on verwachte moeilijkheid voorge daan". Zijn Israëlische collega, Yigal Al- ion, deelde mee dat er overeenstem ming is bereikt over een van de moeilijkste problemen. Israëlische technici zullen de belangrijke los en Makarezos zijn beiden 55 jaar, Pattakos is 62. Acht beklaagden kregen levenslang eerder werd uit- wegens hoogverraad en ieder ook expresident Papado- nog tien jaaar wegens muiterij. Het zijn de 65-jarige Zoitakis, de malige commandant legerkorps en regent van het Griek se Koninkrijk na de ballingschap Koning Constantijn, de 66-jari- De hoofdstad Vientiane en de konin klijke residentie Loeang Prabang werden bij de wapenstilstandsover eenkomst in 1973 officieel tot geneu traliseerd steden verklaard. De macht in deze steden werd gedeeld door de communistische Pathet Lao, de oude machtshebbers en vertegen woordigers van een "derde weg". In Loeang Prabang hadden de commu nisten de macht al eerder in han den genomen. Vientiane was het laat- ste bolwerk in Laos dat niet in zijn geheel door de communisten werd beheerst. Bij de demonstratie in Vientiane ten de deelnemers dat alle Amerika nen het land zouden verlaten. Een woordvoerder van de Amerikaanse dat zij nog niets in die richting gesproken poulos en de ex-premiers Pattakos Makarezos, niet voltrokken zal wor den. Papadopoulos, Pattakos en Makare kregen de doodstraf wegens ge wapende rebellie en als voornaamste ge Spandidakis, voormalig stafchef aanstichters van de militaire coup van 21 april 1967. Ze kregen i naast levenslang wegens hoogver- het leger en minister fensie, de 51-jarige nides die directeur Üarpost in de Sinaï op de bei* Oem- het vonnia onbeew<«en a raad. De drie beklaagden hoorden militaire krijgsschool jarige Letkas, een voormalige tank commandant, de 53-jarige Roufgalis, ten tijde van de coup hoofd van de militaire inlichtingendienst en de 54- de nieuwe machtshebbers hadden jarige Constantijn Papadopulos, broer van de ex-president die op 21 het derde april 1976 commandant van de ma riniers was en de 53-jarige Balopu- los, ex-kolonel en ex-minister van handel. Zeven andere kregen gevangenis- De- straffen van 8 tot 10 jaar. k-kolonel loan- De verdedigers hebben inmiddels geweest van de laten weten dat zij van het recht de staat gebruik zullen maken om binnen hoorei Op de radio werd tijdens de macht overname scherpe kritiek op het na burige Thailand geleverd omdat zij de „corrupte rechtse kliek" en on derkomen verschaft. Bovendien zou Thailand een basis voor het omver werpen van de communistische machthebbers in Laos op zijn grond gebied toestaan. DAT WAS NIET DE BEDOELING De 26-jarige Thomas R. uit Dublin is zaterdag bekaaid van zijn exhibitionistische neigingen afgekomen. Toen hij in de Reguliers- dwarsstraat in Amsterdam een jonge vrouw zag, die haar hond uit het, liep hij op haar toe en liet zijn broek zakken. Maar hij had kennelijk de hond, een 3-jarige bouvier, vergeten. Die hapte met een toe. "waardoor 's mans apparaat licht doch pijnlijk werd be schadigd", aldus vermeldde een verbalisant in het politierapport van het bureau Singel later op de dag. Volledigheidshalve rapporteerde hij ook nog dat de hond een teef was. Thomas had in een oogwenk zijn broek weer omhoog getrokken en repte zich daarna op eigen kracht naar het Binnengasthuis, waar hij aan zijn beschadigd li chaamsdeel werd behandeld. Daarna kon hij zijns weegs gaan. In de overtuiging dat de Ier door de bouvier al voldoende was gestraft en bovendien een goede les had gehad, zag de politie ervan af hem een procesverbaal wegens openbare schennis der eerbaarheid op te leggen. TERUGZIEN NA 56 JAAR Wilfred Grayson was tien en zijn zuster Connie vier toen zijtij dens de Eerste Wereldoorlog van elkaar werden gescheiden. Sinds dien hadden zij nooit meer iets van elkaar vernomen. Beiden dach ten dat de ander dood was. Dezer dagen werden broer en her enigd en toen bleek, dat ze tientallen Jaren op slechts een paar hon derd meter van elkander hadden gewoond in de Engelse stad Rother- ham "Ik kan het nog niet geloven", zegt Wilfred. Vanuit de ra men van mijn flat kan ik het huis zien waar Connie woont. De broer vond zijn zuster terug, toen hij achter haar stond voor een loket van liet buurtpostkantoor en zij haar naam noemde voor net in ontvangst nemen van haar pensioenuitkering. BIJ DE TIJD Politie-agenten in de Westduitse stad Witten hebben een man aangehouden voor een parkeerovertreding. Hij bad de park eerschijf, die voor het parkeren in de binnenstad verplicht is, aangesloten op een uurwerk, zodat de schijf voortdurend bleef doordraaien en er ogenschijnlijk van tijdsoverschrijding geen sprake was. GENERAAL OP Z'N CHINEES In Peking is een aan het leger toegevoegde politieke commissaris met de rang van generaal, die het eten voor de mannen klaarmaakt en wachtloopt opdat een gewoon soldaat naar een filmvoorstelling kan gaan, zo bericht het persbureau Nieuw-China. Volgens het persbureau is de politieke commissaris in het betrokken legeronder deel erg populair. Hoe de commissaris heet en naar wat voor films zijn soldaten zo graag gaan zogt Nieuw-China niet. DOKTER IN BIKINI De 28-jarige arts Caterina Arena is ontslagen uit het ziekenhuis waar zij werkt omdat zij tijdens haai- ronde in een kliniek op het eiland Salina tligt vlakbij Sicilië) slechts gekleed was in een bikini. CAFE BINNENGEREDEN Een dronken Fransman aan wie bediening ln een café werd ge weigerd, stapte in zijn auto en reed ermee door de pui. Drie gasten werden gewond en er werd aanzienlijke schade aangericht. Hoewel de man, de 29-jarige zeeman Raymond OUvier, probeerde te vluch ten, werd hij door cafébezoekers gegrepen. Ook hij moest voor ver wondingen behandeld worden. EINDELIJK ZWITSERS VOLKSLIED De bijna 700 Jaar oude Zwitserse statenbond heeft zijn eerste of ficiële volkslied gekregen. In een bekendmaking van de regering werd echter gezegd dat de tekst nog wat wijzigingen zal ondergaan omdat een aantal critici nogal wat aanmerkingen heeft gemaakt. Het nieuwe officiële volkslied "Schweizerpsalm" werd 14 jaar gele den in experimentele vorm ingevoerd, maar heeft de Zwitsers niet kunnen bekoren. Twee jaar geleden kwam de kwestie van het volks lied weer in het parlement en klaagde een conservatieve afgevaar digde over het feit, dat de tekst wat al te overdreven religieus was getint. Verder vond hij de melodie zo ingewikkeld, dat het lied bij officiële gelegenheden maar belabberd ten gehore werd gebracht. Een alternatief volkslied, geschreven door de componist van het eens zo beroemde lied "Oh my papa" (Paul Burkard) kon de rege ring niet imponeren. Tenslotte werd besloten de "Schweizerpsalm" een officiële status te geven. Hashiva mogen blijven bemannen. Deze post ligt ten noorden Giddi-pas in de voorgestelde De rechtbank wist het argument van de verdediging dat de staats- greep gerechtvaardigd is geweest en btTterzone.'Volgens jülön krijgen" dë dat de beklaagden daarom niet straf- neraal ook Egyptenaren het *-cht een der- z«n. van de hand- Papadopou- ving - gelijke radarpost in de bufferzone te vestigen. Een voorgenomen reis van Kissin ger naar Saoedi-Arabië die hij vandaag zou maken, is tot later da tum uitgesteld. Het vooruitzicht op een akkoord ln de Sinaï is zaterdag verbeterd door het feit dat president Assad Kissinger zou hebben verzekerd dat Syrië waarschijnlijk geen pogingen zal doen om een regeling tussen Egypte en Israël te torpederen. Kissinger heeft van zijn kant As sad kunnen mededelen dat Israël (breid schijnt tot onderhandelingen over een tweede troepen terugtrek king in de Golan-heuvels, en dat 'hij bereid is daarbij de onderhan delen. l de militiare politie vijf dagen in hoger beroep te gaan. de 54-jarige Ladas, tijdens de commandant van de mij litaire politie en daarna secretarisge- dienst voor handha- Sneeuw In verscheidene delen an de Alpen is in het weekeind sneeuw gevallen. Automobilisten hebben de raad gekregen sneeuw kettingen te gebruiken als zij de Furka, Grimsel of Nufenenpas wil len passeren. Als gevolg van het in vallen van de kou zijn aan de Ita liaanse kant van de Alpen honder den vakantiegangers naar huis ver trokken. Hoewel er wel vaker eind augustus sneeuw valt in het Alpen gebied, is de hoeveelheid dit jaar groter dan normaal. De gehele politiekè oppositie heeft met grote verbazing en veront waardiging gereageerd op de bekend making dat de regering de tegen de openbare orde, de 53- papadopoulos en de andere Junta-le den uitgesproken doodvonnissen in levenslang worden omgezet. George Mavros, leider van de be langrijkste oppositie groepering de Unie van 't Centrum, heeft verklaard dat het optreden van de regering een regelrechte inmenging in de zaak van het recht betekent. Hij verlang de dat het parlement onmiddellijk in bijzondere zitting bijeen zou komen om zich uit te spreken over de ge wichtige eonstitutionele en politieke vraagstukken die nu zijn gerezen. Andreas Papandreou, leider van de kleine Panhellenistische socialis tische beweging, heeft president Con stantijn Tsatsos opgeroepen het par lement onmiddellijk te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Hij stelde dat een "ernstige politie ke crisis is ontstaan... die slechts kan worden opgelost door het volk zich via verkiezingen te laten uit spieken... nu de regering hen die veroordeeld zijn direct heeft verze kerd dat de straf die zij hebben ge kregen niet ten uitvoer zal worden gelegd. LISSABON «Reuter/AR) Pre sident Da Cos; a Gomes /an Portu gal heeft een officieel communiqué 'an gisteren, waarin gezegd werd dat de pro-communistische premier Vasco Goncdlves voorlopig gesteund. In de strijdkrachten bestond strijdkrachten 240 officieren e scherpe kritiek op deze dienst wegens naar pro-communistische standpun ten. De verklaring van de vijfde divisie nield in dat ie president en ende moe ten aanblijven tot de onenigheid re militaire leiders de de Beweging der Striioki ach ten is opgelost, ongeldig verklaard en •ngetrokken. vilden stil ,-an gematigde officieren om het kalm aan te o'oen met de revolutie De president deed zijn gezag gelden kadden veroordeeld. enkele uien -'adat de propagf-nda- dienst de radio- en televisieuitzendin gen had onderbroken voor ren com muniqué dat inhield dat de gematig de tegenstanders van Goncal'es zou den zijn uitgeschakeld. De propaganda- en voorlichtings dienst, bekend als de vijfde divisie, Da Costa G »mes heeft toegegeven dat de machtsstrijd binnen de strijd krachten het (and politiek instabiel heeft gemaak'. en de bevolking op geroepen de imkse algem* e verga dering van de strijdkrachten re steu- derofficieren is in het algemeen op de hand -ar Goncalvs en de communisten geweest. Da Costa Gomes riep op tot reor ganisatie van de revolutionaire raad van officieren uit wier rijen negen dis sidente militaire leiders een cam pagne hebben opgezet met net doel Goncalves uit zijn functie te zetten. Da Costa Gomes had zaterdag de ri valiserende nvhtaire leiders bij zich entboden in een poging m ren ge wapend conflict met als inzet de po sitie van premier Goncalves te voor De verklaring, de president De gematigd officieren zouden paf de verklaring uit nadat °r eerder kwam op een moment dat algemeen echter volgens betrouwbare berich- sci presidentiële verklaring militaire top mtmoeting wa trekken "om misverstand te den". De president zei dat hy niet v een de ontknopin; wordt verwacht militairpolitiek acties om premier Vasco Goncalvfc< het veld te doen ruimen. Het was uit de verklaring van de willen vas nrüden i matum dat Goncalves oient te verdwUnen. Bij eqn betoging in de Portugese Onbewogen horen (v.l.n.r.) Papadopoulos, Makarezos en Patakos hun doodvonnis aan, dat al enige uren later in le venslang werd omgezet. gelicht dat de "ijfde divisie ren eigen president niet duidelijk op re maken plaats, Leiria zijn gisteren verschei- nf hij op het laatste ogenblik een staatsgreep tegen Goncalves de strijdkrachten tot een koers wilde be wegen, of dat hij de positie "an Gon- de hui- calves wilde versterken. De algemene vergadering van de dene militairen door kogels gewond tijdens heftige gevechten o!j de ze- iel van de Portugese dem «vratische beweging die werd geplunderd. De militairen w rden uitgj.nolden voor "fascisten' en "com.nuoisten". Londen Tegen volgend voorjaar zou premier Harold Wilson de eerste ronde van zijn strijd tegen de inflatie wel eens gewonnen kunnen hebben en dan gaat hij natuurlijk meteen proberen om van de Britse kiezers een nieuwe ambtsperiode los te krijgen voor er in de Labour-partij een scheuring op treedt en de Conservatieven de tijd hebben om zich op te werken tot een overtuigend alternatief. Deze voorspelling, of veronderstel ling, komt van een aantal jonge Conservatieve Lagerhuisleden, die ondanks alle gepraat over crisis en catastrofe geloven dat Wilson wellicht kans zal zien om de inflatie binnen de perken te hóuden en het land zonder grote stakingen door de winter loodsen. Zij zijn van oordeel dat Wilson volgend voorjaar beslist in actie zal komen en dat daarom hun eigen Conservatieve partijleider, mevrouw Margaret Thatcher, aanzienlijk meer haast moet maken met het samenstellen van een aanvaardbaar schaduwkabinet. Maar mevrouw Thatcher wil zich niet laten haasten. Zij is ervan overtuigd dat Wilson geen verkiezin gen aan durft. De Conservatieven komen er bij opinie-onderzoeken 14 procent beter vanaf dan Labour en dus zal Wilson gewoon zijn huidige ambtstermijn proberen uit te dienen, vooral omdat het hem in 1974 tweemaal is misjukt om een absolute parlementaire meerderheid te verwerven en omdat hij ook wel weet dat de kiezers niet verrukt zouden zijn van vier bezoeken aan het stemhokje in nog geen drie jaar (drie verkiezingen en een referen dum over de EG). Toch zijn er zeer goede redenen om aan te nemen dat Wilsons kansen op korte termijn beter zijn dan op lange. In de eerste plaats ontbreekt elk plan om van het huidige beleid van beperking van loonsverhogingen tot maximaal 33 gulden per week, dat volgend jaar augustus afloopt, terug te gaan naar een of andere vorm van collectieve onderhande ling. Hoe langer Wilson wacht, hoe minder hij kan rekenen op steun van de vakbonden en de Labour- partij. Zeer goede keus van zijn tijdstip, geduldig manoeuvreren en besef van de ernst van de toestand hebben hem de meerderheid van de vakbonden en waarschijnlijk het Labourpartijcongres van volgende maand mee doen krijgen voor de loonbeperking van 33 gulden. Maar opstandige linkse Lagerhuisleden brengen de regeringsmeerderheid in het Lagerhuis al een beetje in gevaar en de meeste vakbondsleiders hebben al duidelijk gemaakt dat zij geen enkele loonrem van de kant van de overheid meer zullen aanvaarden zodra de noodtoestand voorbij is. Wilsons kansen bij vroege verkiezingen liggen ongetwijfeld beter dan zijn mogelijkheden om zijn beleid er volgend jaar nogmaals door te krijgen bij de vakbonden en het partijcongres. En vakbonds- en partij-activisten zouden hem ver moedelijk niet in de wielen rijden als hy net een succesvolle herver kiezing achter de rug had. Hoge werkloosheid (die volgend jaar waarschijnlijk ook omstreeks een miljoen man zal blijven) is evenmin een beletsel voor verkiezingen. Teleurgestelde arbeidskrachten blij ven eerder thuis dan dat zij Conservatief gaan stemmen en bovendien horen de meeste werklo zen thuis in kiesdistricten waar Labour toch een zeer ruime meerderheid heeft. Bovendien zal Wilson zeker kans zien om zijn buitenlandse handel zo vrij mogeljik te houden en hoch wat importbeper kingen in te voeren ter bescherming van de werkgelegenheid. Van verkiezingen kan natuurlijk pas sprake zijn als de prijzen wat tot rust gekomen zijn en dat hangt ten dele af van de wereldmarkt. Maai de binnenlandse kosten moesten bestendiger worden als de huidige loonafspraken helemaal doorgewerkt zijn in de bedrijfsonkosten. Dan zou minister van financien Denis Healey misschien zelfs de indirecte belas tingen kunnen verlagen, ter beper king van prijsstijgingen. Het allerbelangrijkst is misschien dat de sneeuwbalwerking van de bezuinigingsmaatregelen volgend jaar de afschaffing of matiging van enkele van Labours meest geliefde doelstellingen zal vereisen. Er is nog niet precies bekend hoe de bezuinigingen verdeeld zullen zijn, maar bij de indiening van de begroting zal stellig blijken dat er flink gesnoeid wordt in gezondheids zorg, openbaar vervoer, wetenschap pelijk onderzoek, sociale diensten en onderwijs. Verkiezingen zullen Wil son ongetwijfeld betere kansen bieden voor de bezuinigingen merkbaar beginnen te worden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7