Vragen rond 'Kopermolen' in Merenwijk Ontslagaanvragen definitief Bestuur: haast maken met luifelbaan in de Haarlemmerstraat "Rapport directeur Gemeentewerken was mosterd na maaltijd" TEXTIELSUPERS HOOGSTRAAT 1.UaOEN'S* A.S. DONDERDAG. 28 AUG. ZEEMAN TEXT1ELSUPERS MAANDAG 25 AUGUSTUS 1975 LEIDEN LEIDEN Alle winkeliers van de Haarlemmerstraat krijgen binnen kort een brief in de bus van het Bestuur Haarlemmerstraat, waar in staat te lezen dat luifels over ce trottoirs van deze winkelstraat een noodzaak worden geneemd. "Nieuwe winkelcentra in de om geving van Leidfen komen als pad destoelen uit de grond. We den ken onder meer aan Leiderdorp de Merenwijk, Zoeterwoude, Oegst- geest, om nog maar niet van Al phen aan den Rijn te spreken. Nu kunnen we als Haarlemmer straatwinkeliers twee dingen coen of rustig afwachten tot de zond vloed komt, of direct maatrege len nemen teneinde de winkel functie van de Haarlemmerstraat te behouden of zelfs te vergroten". De brief die vergezeld is van twee tekeningen gaat verder in op de aantrekkelijkheid voor win keliers en publiek van luifels. "Wat maakt nieuwe winkelcentra zo aantrekkelijk? Men kan droog winkelen, omdat de nieuwe cen tra zijn overdekt met luifels. In dit- verband moeten we even uw herinnering oprakelen, toen het in het najaar van 1974 zo'n beetje vijf maanden achter elkaar ge regend heeft. Wij geloven dat dit niet alleen de Zeeuwse boeren geld heeft gekost, maar ook de win keliers van de Haarlemmerstraat. Toen hoorden we links en rechts: "Hadden we maar luifels". "De klanten willen nu eenmaal winkelen in straten waar het goed toeven is. De Haarlemmerstraat wordt een uitgestorven straat als het regent. Dan gaan onze klan ten liever naar de overdekte cen tra". De brief vervolgt met de me dedeling dat de overheid een rege ling bekend heeft gemaakt voor de subsidiëring van het moder niseren van verouderde winkel concentraties. Deze subsidie kan ten hoogste 50 percent van de wer kelijk gemaakte kosten bedragen met een maximum van 1500,- per strekkende meter winkelfront Men noemt die regeling "heel fors en het is dan ook nu of nooit". Voor de overige 50 percent kan een beroep gedaan worden op een garantiekrediet. Het bestuur Haarlemmerstraat heeft een schets laten maken van een luifel met een grove kosten berekening. Per strekkende me ter kost de luifel 650,-. Dat bete kent dus dat de winkelier slechts de helft daarvan gaat betalen. "Als allen meedoen krijgt de Haarlemmerstraat een speelse lui fel, die de mensen het comfort geeft van de nieuwe winkelcentra. Als dit gebeurt, dan hoeven we niet te zeggen waar de klanten gaan winkelen. Overdekt winke len langs dezelfde strakke winkel puien of overdekt winkelen langs een oneindige verscheidenheid aan puien. In dat geval kan de Haar lemmerstraat alle concurrentie van welk centrum dan ook De winkeliers worden verzocht zo snel mogelijk te reageren, in verband met de subsidiere geling, die aan tijd is gebon den. Het is inmiddels bekend bij het bestuur dat 97 procent van de winkeliers tussen de Peli kaanstraat en Hooglandse Kerk steeg luifels wil hebben. Het is fp m ff' p H: [p Lii ï-U i ook daar waar het plan is ge boren. Gevraagd naar een eerste reactie deelde de heer Van Zijp mee "bijzonder gelukkig" te zijn met het luifelplan. "Het zou werkelijk ideaal zijn". Brandweercommandant Broeshart was op de hoogte van de plannen en ook hij was gelukkig met het plan. "Als het materiaal niet brandbaar is, hebben we geen bezwaren. Nee ik geloof niet dat we moeilijk heden krijgen met onze voer tuigen als er brand komt in de Haarlemmerstraat. In Haarlem hebben winkeliers ook zo'n plan gemaakt en uitgevoerd. Dat was prima, want de winkeliers kre gen er plotseling een branduit- gang bij op de eerste etage; ze konden zó op de luifel stap pen, als er iets zou gebeuren". Toewijzing ruimte aan winkeliers blijft vaag LEIDEN Het CDA-gemeenteraadslid Pieter Stroink zal B. en W. vragen stellen over de toewijzing van winkelruimte in "De Kopermolen", Jiet winkelcentrum in de Merenwijk. Dat is volgens hem namelijk gebeurd op een manier, die nogal wat vragen oproept. B en W over nieuwbouw AZ: 210 m2, kandidaat wil- Die vragen hebben niet alleen be trekking op de verwikkelingen rond een eventuele vestiging van de Leid- se Spaarbank. Inmiddels is ook ge bleken dat er over de gang van za ken met betrekking tot de .estiging van een brood en banketbakkerij on duidelijkheid bestaat. Over de toewij zing van winkelruimte in 'De Koper molen" is niet van de ene dag op de rndere beslist. Nadat vorig jaar de Bouw- en Beleggingscombinatie Me- '■o in Roi/eidam toescpiming had gekregen om in de Merenwijk een winkelcentrum te bouw«n en te exploiteren, besliste de gem^nteraad tiat Mevo niet tot verhuur van win- i elruimte mocht overgaan dan na dat met B. en W. van Leiden over eenstemming zou zijn bereikt ovër het branchepatroon in het centrum. Het college kon dus bepalen wat voor za ken er zouden moeten komen. Het was niet de bedoeling cat B en W daar op eigen houtje ov r zouden beslissen. Tevoren moest het colle ge (dw.z. de "frantwoordo'i1 wet houder: Van Aken) advies nvinnen van de raadscommissie voor Econo mische Aan'-e'egenhedeTi. Deze raadscommissie besloot de voorbe reiding van dat advies op :e dragen aan weer een andere commissie waar in na°st een aantal gemeenteraads leden ook een aantal deskundigen zit ting zouden hebben. Deze laatste com missie, met de fraaie naam Begelei dingscommissie Winkelcentrum Me ren wijl:, werd ingesteld op 29 okt. vo rig jaar. In de commissie hadden naast wet houder Van Aken en de jemeente- raadsleden Elzenga (WD) en Van Zijp (CDA), vertegenwoordigers zit ting van o.m. ae Kamer van Koop handel en het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf <CIMK). Ook de heer Hamelink, adjunct-di recteur van Mevo, maakte «»r deel van uit. Geheim De notulen van de Begeleidings commissie waren geheim. Maar Stro ink wist er de hand op te leggen. Aan de hand van die notulen kwam hij er achter dat de begeleidings commissie (dus ook de gemeente raadsleden die er deel van uitmaak ten) zich niet alleen had bezigge houden met vaststellen van het bran chepatroon, zoals de bedoeling was, maai- ook met de keuze van kandi daten voor de verschillende branches. Anderzijds kreeg Stroink de indruk dat de in de Begeleidingscommissie zitting hebbende raadsleden zich niet sterk genoeg hadden gemaakt voor een vestiging van de Leidse Spaar bank in het winkelcentrum, terwijl de raadscommissie voor Economi sche Aangelegenheden er toch zeer duidelijk over was geweest, dat de Leidse Spaarbank de eerste keus zou moeten krijgen. Het is Stroink een groot raadsel waarom vooral wethouder Van Aken zich niet duidelijker heeft uitgespro ken voor de Leidse Spaarbank. Van Aken had dit volgens het CDA-raads- lid kunnen doen. "Nadat de heer Ha melink van Mevo had aangedrongen op een spoedig advies over de bank- vestigingen", zegt Stroink, "heeft de Begeleidingscommissie wethouder Van Aken gemachtigd om, na overleg met de betrokken banken, het ad vies aan Mevo uit te brengen". Vol gens Stroink heeft Van Aken echter nooit aan Mevo geadviseerd om de keus op de Leidse Spaarbank te la ten vallen. "Toen het advies uitbleef heeft Hamelink zelf een keus ge- maak", zegt Stroink, "de beschik bare ruimte ging toen naar de Amro- bank". Bakker Ook met betrekking tot de ves tiging van een brood- en banketbak- Sleutels" werd de heer BunniS duidelijk, dat "De Sleutels" definitief niet voor een vestiging in aanmerking zou komen. Nadat hij de heer Hamelink van nadere uiteenzetting de reden had gevraagd schreef Niet alleen deze terug, dat hem was gebleken dat "De Sleutels" 150 m2 wilde hu ren, en als het niet anders kon plm 200 m2. 'Aangezien bakker De Witt vanaf Bloemendaal. Een niet-Leidse midden- de blijven, stander dus. Nu blijkt echter dat zich ook een Leidse bakker, brood- en banketbakkerij "De kandidaat had gesteld voi tiging. Volgens de heer P.E. Bunuig, accountant van "De Sleutels", is het hem volkomen duister waarom een Mevo niet-Leidse bakker de voorkeur ge niet boven een Leidse. "En dat ter wijl toch duidelijk was vastgelegd dat Leidse ondernemers de eerste keus zouden hebben", zegt hij. In januari van dit jaar schreef de heer Brunming aan wethouder Van het begin positief heeft Aken en aan Mevo dat 'De Sleutels' in aanmerking wilde komen voor de vestiging van een bakkerij annex brood- en banketwinkel, in 't winkel- centrum in de Merenwijk. Er volgden din^c°^^s'ew.tt„ een aantal gesprekken tussen de heer °P de heer Dd wit Bunning en de heer Hamelink Mevo. De zaak kwam niet direct rond dat Mevo, gezien de indeling winkelcentrum, m2 ter beschikking had. "De Sleu tels" wilde bij voorkeur niet meer hu ren dan 150 m2, maar wanneer er meerdere kandidaten zouden zijn en de Leidse bakkerij alleen in aanmer king zou komen als ze plm 200 m2 wilde betrekken, zou zie daartoe bereid zijn. Op 23 mei, toen de heer Bun- nig telefonisch informeerde stand van zaken, deelde de melink van Mevo hem mee, dat "De Sleutels" van de lijst van kandida- missie over de aanvraag vai Sleutels". Uit de notulen v commissie blijkt echter dat ei één woord aan de aanvraag steed. Die is helemaal niet aan gesteld Réacties bleven echter uit en het gevraagd bevestigt het gemeente raadslid Stroink dat de aanvraag de Leidse bakker in de notulen a de Begeleidingscommissie niet keer voorkomt). LEIDEN B. en W. van Leiden vin den dat de directeur van de Dienst Gemeentewerken zich "ten zeerste geblameerd" heeft door op 5 juni met een structuurschets voor Leiden- West te komen waarin geen reke ning is gehouden met de grondver- koop voor de nieuwbouw van het AZ, waartoe de raad al op 7 april had beslist. In de beantwoording van schriftelijke vragen van de progressieve raadsleden Büring, Beij- en en Höppener zeggen B. en W. dat het rapport als de spreekwoorde lijke "mosterd na de maaltijd" moet worden beschouwd. Als het rapport zes a acht jaar eerder uitgebracht was dan had het misschien een bijdrage kunnen le veren aan de discussie over de plaats van de nieuwbouw van het AZL. Maar nu de grondverkoop heeft plaatsgevonden is volgens B. en W. het tijdstip waarop de zaak nog teruggedraaid zou kunnen worden wel •rbij. grootte van 200 m2", aldus de brief van Hamelink, "en op grond van nadere beoordeling van de kan didaten, is na overleg in de Begelei- keus gevallen De heer Bunnig zet een groot vraagteken bij deze brief. "Wat er 5m_ in staat is gewoon niet waar", zegt het hij- "De keus zou ëemaakt ziin ,op "de bakkerij 210 g™nd De heer Bunnig vraagt zich nu af. waarom wethouder Van Aken (die hij nadrukkelijk had verzocht bij de kandidatuurstelling van "De Sleutels" te bemiddelen) deze aan vraag blijkbaar niet ter sprake heeft gebracht in de Begeleidingscommis- "Volgens mij staat dit geval niet aleen", zegt de heer Bunnig. "en zijn er ook andere Leidse midden standers de dupe geworden van af spraken, die er kennelijk gemaakt zijn tussen Mevo en B en W van Leiden". "Ik heb op alle mogelijke manie ren geprobeerd! er achter te komen, waarom de keus niet op "De Sleu tels" gevallen is", zegt hij, "maar alle pogingen zijn doodgelopen op een geheimzinnigheid Dat B. en W. het rapport niet in de gemeentelijke commissie voor Ruimtelijke Ordening aan de orde hebben gesteld was volgens het col lege uit hoffelijkheid tegenover de directeur van de Dienst Gemeente werken. Nu deze vragen echter ge steld zijn, zien wij ons verplicht on ze mening te geven", aldus B. en W. Zoals bekend publiceerde onze krant de structuurschets voor Lei- den-West, waarin opmerkingen wor den gemaakt over een mogelijk andere plaats voor de nieuwbouw van het AZ. Het rapport was op dat ogenblik nog niet openbaar. B. en W. ontkennen dat er sprake is ge weest van een "verzwegen rapport". De raadsleden hadden volgens B. en W. kunnen weten, dat het rap port bestond, uit opmerkingen die gemaakt zijn in een rapport van 10 juni van de dienst gemeentewei-ken. Dit rapport is aan de raadsleden voorgelegd. B. en W. zeggen dat de opdracht van de directeur Gemeentewerken om een structuurschets te maken voor Leiden-West vooral is gegeven om op korte termijn beslissingen te kunnen nemen over woningbouw en de aanleg van sportvelden in dit gebied. Het college zegt in die op dracht niet nadrukkelijk te hebben geschreven dat het nieuwe AZ zou moeten komen op de grond, die daarvoor verkocht was. "We gingen ervan uit dat dat voldoende duide lijk was", aldus B. en W. Verder wordt opgemerkt dat de directeur Gemeentewerken voor tot verkoop van de grond werd overgegaan al tijd heeft ingestemd met de door de verkoop vastliggende plaats. ADVERTENTIE nadere beoordeling de kandidaten. Die nadere be oordeling heeft helemaal niet plaats gevonden. Er is bij "De Sleutels nooit geïnformeerd naar de finan ciële positie van het bedrijf. "Bovendien", zegt de heer Bunnig, -zou er volgens Hamelink overleg ach beroepen op geheimhoudmgs- zijn geweest In de Begeleidingscom- P"cht i™. w. LEIDEN De Leidse woningstich- zaken. deelde de heer Ha- speelt de gedachte om op ^dVe° X van kaïuiida- stukjes S™nd aan de Langegracht en /an de lijst vanJcanaida Jullanastraat een aantal woningen geschrapt. Nog dezelfde dag bouwen. Deze huizen zouden de heer Bunnig een brief ^Tnstentie voorid a!s zg. wis- selwoning moeten fungeren, als tij delijk onderkomen dus voor mensen, wier woning wordt gerenoveerd. Aan wisselwoningen is in Leiden momen teel een groot gebrek. Over de even tuele nieuwbouwplannen van de LWS wordt overleg gevoerd met het col lege van B en W. ADVERTENTIE schreef de heer Bunnig aan Mevo, waarin hij zei dat "De Sleutels" nog steeds kandidaat wil de zijn voor een vestiging, ook als het zou gaan om een te huren op pervlakte van plm 200 m2. Ook schreef de heer Bunnig een brief aan Van Aken, waarin hij de wethouder verzocht te bemiddelen bij de kandidatuurstelling van "De CNR en het „Heintje-effect' LEIDEN De helft van het perso neel van de Leidse platenm vuschap» pij CNR heeft het afgelopen week einde definitie* te horen gekiegen, dat zij zal worden ontslagen. De an dere helle va n het in toti.al vijftig man tellende personeelsbestand zal mee moeten veibuizen naar Weesp. Met de be.rekken vakbond°n is vereenstemmm,; bereikt ver een afvloeiingsreg= ing. Ook over de uit de verhuizing voortvloeiende gevol gen vooi de werknemers -S met de akorganisati overeenstemming bereikt. De ontslagen zijn nodig in ver band met de onbevredigende ont wikkeling weike de onderneming de laatste laren neeft doorg w»'-+ en waarbij zij een aantal ernstige te genslagen heeft moeten sseren. eoals het V9r«es van enkele be langrijke labels Volgens de heer P. W. P. Sïmollis "an CNR is ae platenmaatschappij a'tijd vrij k'ein geween, totdat Heintje tot de "artiestensta!" van 't bedrijf ping oehoren. Mee 'e'fl had CNR erg veel succes. In Heintjes glo rietijd boekte de maatschappij xorse winsten. "Op basis van dot succes ontstond er bij CNR echter een iets te groot enth lusiasme", zegt de heer Simonis "Dat leidde tot person eels- r'fbreidingen, cie achteraf gezien riet geheel ve -s-:andig wara.i De baard in Heintje's keel veroor zaakte voor CNR een sten teruglo pende omzet, terwijl de inmiddels aangetrokken labels niet voldoende rendabel bleken "Bovend.en werden we geconfronteerd met een sterke erijging van ie loonkosten en met een prijsstijging van de grondstof- ln, dit laatste in verbana m«t de oliecrisis", zegt de heer Simonis. Een en ander had tot gevolg dat CNR in 1973 een fors verlip* leed Begin 1974 were er al e^n reorga nisatie doorgevoerd, die in dat jaar de omzet flink deel stijgen. Het "erlies werd center niet »eV.el weg gewerkt. De huidige reorganisatie 1:e dus ontslag voor dp helft van het perso neel met zich mee brengt, is vol- F»ns Simonis :*,ndig om de toekomst *an het bedrijf zij het »p kleinere schaal, weer met vertrouwen tege moet te kunnen zien. Zo 3" de afge lopen tijd veel aandacht geschon ken aan de opbouw van het eigen nationale repertoire. Bovendien zijn de vooruitzichten van de CNR-kabels 1 elefunken en Melodia vrij goed. De verhuiziag uit Leidm naar Weesp is volgens de heer Simonis l odig, omdat loeiden te excentrisch ten opzichte van het platengebeu- ?pn ligt Bovendien zou het gebouw aan de Rembrandstraat na de personeels inkrimping, die anders toch zou plaatsvinden, te groot worden. Ten slotte is volgens hem het huidige ge bouw niet erg representatief. Overi gens zal de verhuizing niet voor het eind van het jaar plaatsvinden. Districtsbestuurder L. J. de Waal van de NVV-bond „Mercurius" zegt desgevraagd wel tevreden te zijn met de overeengekomen afvloeiings regeling. Ook de verhuizing en de gevolgen daarvan wordt in overleg met de bonden uitgevoerd. De heer De Waal zegt het overi gens niet eens te zijn met de o.a. door het Leidse gemeenteraadslid Hoeven (CPN) geopperde gedachte, dat de verplaatsing in feite slechts de bedoeling had om op een nette manier van een deel van het perso neel af te komen. „Mijn indruk is dat het bedrijf noodzakelijkerwijs gereorganiseerd moest worden", zegt de districtsbestuurder, "dus ook als CNR in Leiden zou zijn gebleven, zou er een zelfde aantal ontslagen gevallen zijn. Anderzijds zal het bedrijf in het Gooi, dicht bij de we reld van radio en teevee, efficiën ter kunnen werken". Volgens de heer De Waal is het vanuit het bedrijf gezien een logische stap om naar Weesp te verhuizen, onder meer ook omdat het huidige pand in de Rembrandtstraat niet erg geschikt zou zijn voor een pla tenmaatschappij „Maar het blijft natuurlijk een trieste zaak voor een stad als Lei den, dat er nu weer een maatschap pij weggaat. Vooral omdat de werk loosheid er al zo hoog is. Tijdens de onderhandelingen is dat voor de vak bonden ook een zwaarwegend punt geweest. Maar gezien de verliezen van CNR de laatste tijd hadden we in feite geen andere keus". LET OP DE OPENlNIGfeADVeRXENTlE*.' VAN R.S. WOENSDRC. EEN EILAND VAN VOORDEEL IN EEN "ZEE VAR STUG-ENDE. PR'JZEN^-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3