Na Van Gogh bestaat „de kunstenaar niet meer RINGBAND MET FIJNSCHILDERS TRIJFEL BAANDAG 25 AUGUSTUS 1975 VARIA PAGINA 17 John Crosby, zo lees ik in The Observer van gisteren, is 63 jaar mens, 42 jaar journa list en 30 jaar columnistivaar- van eerst 13 jaar als televisie criticus bij de New York Herald Tribune en daarna 10 jaar als stukjesschrijver van steeds 800 woorden bij The Observer. Met dat laatste stopt hij nu, want hij heeft ontdekt dat hij beter thrillers kan gaan schrijven. Vroeger las hij ze alleen, maar na een tijdje dacht hij: "Dat kan ik beter", en dat bleek waar te zijn. Zijn laatste boek "An affair of strangers"staat nummer vier op de Amerikaan se bestsellerslijst en is voor verfilming aangekocht. Ik meld u dit niet omdat ik, na 15 jaar televisiecriticus en 13 jaar columnist te zijn ge weest, besloten heb voortaan thrillers te gaan schrijven, maar omdat Crosby zo onhan dig is geweest om te schrijven wat een columnist eigenlijk is. Ik citeer: "Het dagelijks schrij ven van de column is de meest luie, meest egoïstische en meest zelfzuchtige manier om aan de kost te komen sinds het over vallen van postkoetsen onioet- tig werd verklaard. Jij hebt het geleerd en je kunt het afvuren zonder ooit bang te hoeven zijn dat je doelwit terugschiet." Diefstal Er bestaat in Nederland een club met zeer veel leden, die geen contributie hoeven te be talen ze hebben in zekere zin al betaald voordat zij lid van de club werden, sterker nog, als zij niet betaald hadden wa ren ze nooit lid van die club geweest), die nooit bijeenko men, die zelfs niet weten dat zij tot die club behoren, maar die zich onderling toch bijzon der verbonden voelen. Ik be doel hen die op hun vakantie in Italië bestolen zijn. Ik be hoor daar ook toe, ik, ben zelfs onzichtbaar erelid, omdat mijn auto binnen 24 uur tweemaal werd opengebroken in Napels, de eerste keer 's nachts, de tweede keer overdag in een drukke straat. Ik denk er nog vaak aan terug. Ik praat er ook nog vaak over met al mijn vrienden en kennissen, die ook tot de club behorende naam Club Mediterrannee was helaas al gegeven, we zoeken nog naar een goede naam)louter en al leen omdat ze wel eens in Ita lië zijn geweest. Mocht u ook tot de club behoren, dan heb ik hier de laatste mededeling van onze vertegenwoordiger ter plaatse: "Vorig jaar is in Italië met 1.700.000 misdaden (naar beneden afgerond, neem ik aan) een nieuw record gebro ken. Tweederde van deze mis daden betroffen diefstallen, waarvan meer dan een miljoen niet loerden opgelost". Weet u dat die cijfers me eigenlijk nog meevallen, als ik bedenk dat er meer dan 50 mil joen Italianen zijn? Dan moe ten er toch nog veel meer Ita lianen zijn die niet stelen dan die wel stelen. Sterker nog, de kans zit er dik in dat er meer Italianen zijn die bestolen wor den dan Italianen die stelen. Daarom stel ik voor dat ook Italianen lid mogen worden van onze club. Even een vraag ertussendoor: ziet u nog wel eens mensen die hun veiligheidsgordels om doen? Die fototoestellen waar mee ze je snelheid fotografe ren, kunnen die eigenlijk ook vastleggen of je je veiligheids riemen hebt vastgemaakt? En mag je ook terugfotograferen? Niet zo lang geleden verscheen "The Oxford book of literary anecdotes", verzameld door James Sutherland. Als ik het boek goed heb nagevlooid, zit er maar één anecdote in die op Nederland betrekking heeft. Ze wordt verteld door de filosoof Bertrand Russel. over de schrijver Sidney Webb (1859- 1947) "Niemand is uit één stuk hout gesneden, zelfs Webb niet. Ik zei eens tegen Shaw dat het mij voorkwam dat het Webb aan vriendelijke gevoelens ont brak. "Nee", zei Shaio toen, "daar vergis je je toch in. Webb en ik zaten eens in een tram in Holland biskwietjes uit een zak te eten. Er werd een misdadiger met boeien aan door enkele po- litie-agenten de tram binnen gebracht. Andere passagiers deinsden van afschuw terug, maar Webb stond op, liep naar de gevangene toe en gaf hem ivat biskwietjes." Ik herinner me dit verhaal iedere keer als ik merk dat ik geneigd ben mij al te kritisch op te stellen tegenover Of Webb, of Shaw". Aldus Bertrand Rus sell. NICO SCHEEPMAKER Een museum is onder dikwijls nog vooral e< ling van waardevol geachte kunst werken. De oude zijn voor de meeste bezoekers mooi of interessant. Bij de nieuwe zijn er veel. die nietszeggend lijken als men ze niet in een ruimer verband weet te plaatsen. Dat doet nu het Eindhovense Van Abbe- museum met een keuze uit hel eigen kunstbezit. Er zijn twee thema-tenitoonsteUin- igen ontworpen. De eerste gaat over „Teken, illusie en abstract". Deze loopt eind augustus af. Op 5 decem ber begint er een, die als onderwer pen heeft: de kunstenaars-„image", structuur en expressie. Deze duurt tot 6 oktober. De voorstelling van „de kunstenaar" verandert in de loop van de tijden, zowel onder kunstenaars zelf als onder het publiek. Dat komt tot uiting in kunstwerken en in de publiciteit over kunstenaars. In het Italië van de Renaissance waren kun stenaars geen onbekende ambachts lieden meer, maar sterren, die door Vasari met veel journalistiek talent werden beschreven. In de vorige eeuw daarentegen stond tegenover de ge vierde, maar zich aan de publieke smaak onderwerpende kunstenaar de eenzame zoeker, de geniale verschop peling. van Gogh heeft lang gegolden als her. voorbeeld van de ware kunste naar. die zich onbegrepen offert aan zHn roeping. Vandaag wekt het wan trouwen, als een kunstenaar zich naar dit model dramatiseert. Modern is de kunstenaar die zich als een wakkere zakenman voordoet, of als een strijdbare hervormer van de sa menleving. Maar er zyn er ook, die zich buiten laten filmen en fotogra feren in .het buitenmaatschappelijke eigen wereldje, dat ze met hun we reldse succes bekostigen. Er is dus niet één „image" van de kunstenaar meer, maar een grote verscheidenheid in de beeldvorming. Vrije expressie was rond 1950 de geloofsbelijdenis van progressieve on derwijzers zowel als van opvallende schilders. Nu al kunnen vroegere Uitingen van dit geloof „jeugdsenti ment" wekken. In Eindhoven wordt de hitte van de expressie met de koelte van de ironie geconfronteerd. Een „moeilijker" onderwerp is structuur. Maar men kan meteen vaststellen, dat deze tentoonstelling zó is gecanstruetureerd, dat ze naast dingen met een voorstelling ook ab stracte werken omvat zodat ze voor de bezoeker afwisselend is. Dat we hier over de structuur van de ex positie spreken is een mode-ver schijnsel. Het woord is „in". Dat komt, omdat er op allerlei gebieden de behoefte bestaat, het stramien van de dingen en verschijnselen te onder kennen. Deze behoefte uit zich in het woordgebruik en ook in de kunst. Het een vloeit niet uit het ander voort: deze dingen gebeuren naast elkaar, maar zeggen samen iets van wat we vaag „de tijdgeest" plachten te noe men. De tentoonstelling toont iets van dit gelijktijdig met „structuur" bezig zijn op diverse gebieden. En laat aldus meteen beseffen, dat de kunstwerken er niet zo maar los bij bungelen. Greet je Kauffeld heeft, in Oslo de prijs voor de beste soliste in het internationale Fordring -festival voor lichte muziek gewonnen. Er namen 9 Europese landen deel aan dit fes tival De prijzen voor de oeste pro- duktie en het beste arrangement vielen ten deel aan het Noorse team. Het derde sneeljaar van het Pu- bliekstheater zal zaterdag 20 septem ber in de Am-terdamse stadsschouw burg worden geopend met de pre mière van Elektra van Sophokles. Medespelendea zijn Anne-W 1 Blan- kers (titeltol) Marielle Fic-et, Ann Hasekamp, Sigr. Koetse, Annet Nieu- wenhuyzen, Celia Nuf aar, Josee Rui ter. Hans Boswinkel, Max Croiset, renk Reyn en Eric Schneider. Re gisseur is Ton Lutz en de vertaling c van Pe Hawinkels. Nicolaas Wijn berg zorgde voor decor en kostuums, tuums. T entoonstellingen LalcenhalExpositie Bruno de Klerk (scüüder en tekenaar) en Steian Buys (beeldhouwer) t/m 21 september. Kustzaaj Heuff (Hoflaan 7. Wasse naar Aeuarellen Maaike Braat en Gerda Wijmans t/m 30 dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 REX: „Flossie", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee: „Pipl ln Takatuka- Nachtvoorstelling: „Frank en Eva", vr. en za. 11.30 uur. 18 j^ar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade- Oegstgeest, tel 60220 *n.« v d. Helde(Dlaconessenbuls) sabetb ziekenhuis) zaterdag 13.00 i Derde klasse bezoekuur woensdagavond uitsluitend voor Voor alle patiënten (behalve klnt ren) z(jn de bezoekuren als volgt: 14.15—16.00 i volgende bezoekuren alleen burg 28) Werkd 10 i am «ond 1—5 urn urukkery De Bink ttooseveltstrai Bezoekuren Ziekenhuizen Maandag t/m utodldactiscb 6chUdei 13 4614 30 Dlaconessenbuls: Mldda Kinderafdeling i 19.00 uur alleen cht 40): schilderijen Henk Holle- ouders zondag 14.0016.00 beek en plastiek it/m 27 september) Sociëteit Burgers, Burgsteeg 2A: Foto expositie Ernst Kloek (tot eind augus tus). L.eidse bioscopen LUXOR: Flesh-Gordon", dag. 2.30, CAMERA: „The towering Inferno", dag. 8.00 uur, 14 Jaar. Kindermatinee: „Winnetou. groot op perhoofd", woe. en za. 2.30 uur, zo. onk 4.15 uur. Nachtvoorstelling: „Wie een kuil graaft voor een ander" vr. en za. 23.30 uur, alle leeftijden. LIDO: „Brannlgan". dag. 2.30, 7.00 en TRIANÓN: „Inpikken en wegwezen", dag •vertge familieleden Kinderen beneden 14 Jaar nebben eeen toegang op de kinderafdeling St ElisaDetb-ziekenhuis klasseafde- dag v 11.16 tot dag van 11.16 l_„ echtgen.) v 16 tot 16 uur en van 18.30 tot 19 30 uur Kinderafdeling dag van 16 tot 18 30 uur 3e klasse dag van 14 tot 14 14 uur en van 18.30 tot 19.30 uur Kraamafd dag van 16 tot 16 uur en van 1880 tot 19.30 uur: Kinderaf deling lag van 16 tot 18.30 uur CCD (hartbewaklng) dag van 14.16 tot 14 48 uur en van 19 tot 19.30 uur Intensieve verpleging:^dag van 14 tot Bndegeeet: dinsdag en vrijdag 13 14.30 uur; zondags 11—12 uur en 1416 uur: eerste klasse: de gehele tstlge patiënten r ernstige patiënten door. de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- 18.30—19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11—11.30 13.30—14.18 en 18.30—19.30 u; 3e klas —20 u.; Kinderafdeling idio.su u alleen voor ouders 18 18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020175ÖOO) (Due/ teuws- Honderd jaar geleden stond in de krant: 25 augustus 1975 Uit Pagusa (Dubrovnik, Red) wordt gemeld dat de Turken met vijf bataljons redifs en drie regimenten in fanterie oprukken om opstan delingen mteen te jagen tus- schen Mostar en Kleck. Er zijn groote hoeveelheden am munitie ontboden '.en behoe ve van 5000 man, d:e Trebin- je te hulp zullen komen De opstand is thans ook :n Turk- sche Croatie uitgebroken De Uit K nstantinopel wordt bericht, dat de Porte (De Turksche regeering) Ie ver zoenende bemiddeling der noordelijk". mogendheden heeft aangenomen. Dit houdt in, dat de buitenlandsche consulsvan Bosnië naar de opstandelingen gezonden zul len worden en dat laatstge noemden verwittigd zullen worden, dat zij geene hulp van buiten te wachten heb ben. De opsandelinqen zal worden aangeraden de wa pens neer te leggen en hunne grieven aan een specialen com missaris te onderwerpen. De Porte heeft Herver Bassa tot commissaris benoemd. Vijftig jaw geleden: Uit Triest wordt gemeld, dat tien Alpinisten, die trachtten de Raspogrot nabij Pingunete in Istrië te onder zoeken, plotseling door een ondergrondschen vloed loer den overvallen en verdronken zijn. De Pruisische minister president Braun heeft aan de besturen van Dusseldorpf, Duisburg en Ruhrort harte lijke gelukwensch-telegram- men gezonden in verband met het vertrek der Fransche bezetting. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Kming van Bulgarije negentig ver oor deelingen-ter- dood veranderd heeft in le venlange gevangenisstraf PANDA EN DE WA WEI-PLANT 67129 Panda stelde zich geeuwend bij de Wa Wei-plant op, en Joris drukte ongezien met zijn grote teen de "start"-toets van zijn opname-apparaat in. En daarop luisterde hij glim lachend naar de klanken van het oosterse gedicht dat Pan da op zei. Maar zijn tevredenheid verstierf toen hij Fung-Ha zag naderen. "Sssst"! siste hij tot de hovenier. "Het baaske reciteert. Maak geen hinderlijke geluiden, bid ik u. Dat zon de opname versto ren ehdan kan Wa Wei hem niet verstaan, bedoel ik". "En wat weet u daarvan"?vroeg de bezoeker koel. Joris legde uit dat hij bij Panda in dienst was getreden als tuinman maar daar kreeg hij meteen spvt van. "Ahasprak Fung-Ha. "Dus u bent mede-verantwoordelijk voor deze vreugdeloze. Wa Wei! U hebt dus samen de keizer lijke plant slecht opgevoed. Ik heb lang gedacht over de bevin dingen die ik op perkament zette en ik vrees dat ik de Chi-Ch'u zal moeten loslaten"! Met die woorden ivees hij op het kistje dat hij. bij zich dioeg. Daaruit steeg een rookwolkje op, dat akelig naar zwavel rook. Kooktip PIKANTE HAMLAPPEN Snijd 2 grote uien in dunne plakken en fruit deze in een beetje boter heel licht goudgul. Leg er 500 g hamlaopen bij, strooi er zout naar smaak en 1 theel-rosmarijn over, voeg 75 g boter toe en laat de lappen zachtjes ruim 30 min braden. Leg een deksel op de pan als de bo ter te bruin dreigt i-e wor den. Neem vlees en uien uit de pan en roer door net achtergebleven braadvocht een klein blikje tomatenp iree, een kopje heet water, een theel. basilicum, fynge- sneden augurk en zout naar smaak en iaat dit even goed heet worden, onder voortdurend roe ren. Leg de hamlappenen uien op een ledje van aardappelpuree eu giet de saus erover. WINA BORN De Generaal en het Bombardon Copyright: Oberon/Haarlem. Peter de Smc O Oberon Haarlem De avonturen van Jommeke l We zijn veilig O/j z Kijk daar eensj FUiberke terechtgekomen} doet hj nu t Als iemand zijn schilderij van te dichtbij ging bekijken, dan wees Rembrandt er op dat verf stinkt. Altijd zijn er veel liefhebbers geweest, die pas goed genoten als ze schilderkunst via een vergrootglas tot zich namen, zoals men ranja met een rietje drinkt. Voor hen werkten de Impressionisten tever geefs en de Haagse School was grauwe ellende. Met Karei Appel werd het er al niet beter op: die man zelf zei dat hij maar wat rotzooide. Gelukkig is het fijne vakwerk met marterharen penseel tjes nooit in onbruik geraakt. Vandaag zijn zelfs miniatuurtjes weer zeer in tel. Al vinden ze maar zelden genade bij de musea, fijnschilders hebben doorgaans een aardige klantenkring. Ze zijn niet aangewezen op de „regeling". Die grote belangstelling voor realis ten, meta-realisten en anderen die het gladjes doen, is voor de heer Jan R. Blok aanleiding geweest, met een losbladige uitgave te beginnen die voortreffelijke reprodukties be vat van werken van fijnschilders. De platen en de teksten zijn verkrijgbaar in eenzelfde ringband als die van „Openbaar Kunstbezit". Wie zich wil abonneren, kan zich in verbinding stellen met Artim, Postbus 567 in Den Haag. De abonnementsprijs is voor Nederland 40 per jaar. Een hogere bijdrage wordt, gezien de kosten van de onderneming, op prijs gesteld. Er zijn ook Engelse en Franse edities. Kunstenaars die via Artim hun werk willen publiceren (en te koop aanbieden), kunnen uitvoerige gege vens inzenden. reproducties van werken van de metarealisten Diana, Johfra en Ellen Lorien, Frans Erkelens, Johan Hermsen, Han Koning en Victor Linford, voorts' van Carel Willink, de stillevenschilder J. F. J. Nagtegaal en het aardige naievisti- sche werk van de nog onbekende Carel de Jong. Artim staat open voor teksten, gedichten en commentaren ook gefundeerde tegenwerpingen. Boeken over de Artim-catalogus opgenomen kunstenaars zijn via Artim verkrijg baar.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17