SCHUITEN NU NAAR MEXICO MINNEBOO BLIJFT BIJ PTT Keetie Hage overklast alle dames EEN AKKOORD IS OP KOMST IN STAYERIJ Stam en Breur in finale profs VOLKSLIED- INCIDENT: BELGEN MET SCHAAMROOD OP KAKEN... GOUD BIJ AMATEUR STAYERS NEDERLAND BOVENAAN ERELIJST MAANDAG 25 AUGUSTUS 1975 PAGINA 13 ROCOURT Het ziet er naar uit dat de stayerij voorlopig althans niet van het programma van de wereldkampioenschappen geschrapt behoeft te worden. Want dank zij de tussenkomst van Arie Zwartepoorte is er een akkoord op komst tussen Noppie Koch en Bruno Walrave enerzijds en de UCI anderzijds. Op voorstel van de Italiaan Pacciarelli, secreta ris van de UCI, zullen de betrokken partijen, de UCI, de KNWU en de twee gangmakers, ieder voor een derde opdraaien van de proceskosten. Koch en Walrave hebben toegezegd de procedure tegen de UCI stop te zetten. Een en ander zal de komende dagen in een offi cieel protocol worden vastgelegd. Rest nog de schorsing van Koch, die, zoals bekend, voor zijn rijden bij de amateurs voor drie maanden aan de kant werd gezet. Zwartepoorte zou namens Koch en de KNWU gaan proberen die straf ver zacht te krijgen. "We zijn al tevreden als die schorsing tot een maand wordt teruggebracht", aldus Zwartepoorte. De mogelijkheden daartoe schijnen erg beperkt te zijn. Want de Belg Jos Fabbri, die als hoofd- scheidsrechter bij het stayeren de straf oplegde, zei zondagmorgen desgevraagd geen reden te zien om de straf van Koch te verminderen. Daarvoor is. de overtreding van Koch te ernstig geweest. Fabbri was voorts van mening dat Koch en de KNWU ernstig in gebreke zijn gebleven door niet onmiddellijk na het bekend worden van de schor sing beroep aan te tekenen bij de beroepscommis sie van de UCI. "Ik geloof dat er nu weinig kans is voor Koch om er met een lagere straf vanaf te komen", aldus de Belg. ROCOURT Tijdens de huldiging van Gaby Minneboo en Bruno Walraven is het weer eens tot een volkslied-incidentje gekomen. Uit de luidsprekers kwam namelijk niet het Wilhelmus maar een lied-, dat niemand kon thuisbrengen. De leiders van de Nederlandse ploeg waren razend. Chef d'equipe Bas Goud: "Uit voorzorg had ik een plaat met'het Wilhelmus meegenomen. Maar toen ik die een paar dagen geleden in de permanence aan de Belgen wilde geven werd .met zoveel ivoorden te verstaan gegeven dat mijn moeite tevergeefs was geweest. Wij kennen het Wilhelmus ivel en dat hebben we ook in voorraad, zeiden de Belgen. Het resultaat horen we." De Belgen stonden er met het schaamrood op de kaken bij toen ondanks alle verzekeringen toch niet het Wilhelmus over de baan klonk. Ze wilden hun fout goedmaken: het Wilhelmus werd alsnog opgezocht en afgedraaid terioijl de stayers hun ereronde maakten. ROCOURT De 24-jarige Zandvoorter Roy Schuiten, die na een inzinking in het begin van dit seizoen is terug gekomen en zijn goede vorm van het moment heeft onderstreept met prolongatie van zijn wereldtitel bij de prof achtervolgers, aast nu op het wereld uurrecord. Direct nadat Schuiten zaterdagavond in een prachtige stijl de Noor Knut Knudsen overtuigend naar de tweede plaats in dit onderdeel van de wereldkampioenschappen in Rocourt had verwezen, maakte ploegleider Peter Post bekend dat zijn firma een poging van Schuiten om het met 49 km 431,95 meter sinds 25 oktober 1972 op naam van Eddv Merckx staande uurrecord te breken geheel zal bekostigen. Roy Schuiten in zijn gouden race tegen de Noor Knutsen. ROCOURT „Dat ik zo iets nog heb mogen meemaken. Ik, een gewone boerenjon gen, wereldkampioen. Dat is iets geweldigs. Daarvan heb ik altijd alleen maar durven dromen". Gaby Minneboo, de kersverse wereldkampioen bij de amateurstayers, had dit alles in zijn eentje in de uitloopronde, nadat hij op grandioze wijze de aanvallen van de Spaanse armada had weerstaan, zitten verwerken. Hoofdschuddend ging hij over de pis te. ,,Ik kon op dat moment nog maar nauwelijks geloven dat ik inderdaad had gewon nen De wereldtitel, zijn eerste, werd voor Minneboo realiteit toen hij na zoveel krachtsinspanning nog opnaer- 1 kelijk fit van de fiets stapte en in de armen van zijn vrouw Loes viel. Het hele wielerwereldje, dat nog nimmer i tevoren in de geschiedenis een derge- lijk enerverend geveoht van een een- jling tegen een numerieke meerder- heüd had meegemaakt, leefde mee. Men gunde de 29-jarige PTT-be- ambte uit Geervliet bij Rotterdam zijn triomf. Ook de veelvoudige oud- i wereldkampioen Guillermo Timoner, nu coach van de Spaanse amateurs, had grote lof voor Minneboo. „Gaby, wat jij hier hebt gepresteerd was formidabel Gangmaker Bruno Walrave, die al vier keer eerder op de hoogste trede bij de ceremonie protocollaire had ge staan, was het roerend met de Span jaard eens. ..Ik ben twee keer met Bert Boom bij de amateurs kampioen geweest en éénmaal met Rudolph bij de profs, maar dit is de mooiste". Walrave moest ook erkennen: „Nog nooit van tevoren ook heb ik in een wedstrijd geen moment rust kunnen nemen. Ik ben doodmoe". Timoner, generaal van de sterkste armada in dit veld met kampioen Espinos en diens vazallen Caldentey en Bordov. had zijn strijdplan geba seerd op een niet aflatende reeks aanvallen. Een waar bombardement om de vesting-Minneboo in ruim veertig minuten te slopen en uitein- delijik te slechten. Ten gunste van Espinos of Caldentey. Dat werd dui delijk in de beginfase van de finale, waarin het sloperswerk voornamelijk op de schouders van Bordtoy rustte. Minneboo had geboft met de loting. Hij mochit op de tweede plaats star ten achter diezelfde Bordoy en werd zo vakkundig door de scherp sturende Walrave na het startschot opgevan gen dat er maar 'n paar pedaaltrap- pen voor nodig waren om de leiders positie van de Spanjaard over te ne- „Dait hadden we na de loting af gesproken. Zo snel mogelijk op kop komen en dan maar zien hoe het zou aflopen", aldus Minneboo. Hy had vertrouwen in eigen kunnen. „Ik had er alles voor gedaan om in optimale conditie te zijn. Het was natuurlijk wel Jammer dat er niet nog een Ne derlander meereed wamt dan hadden we iets voor elkaar kunnen opknap pen. Maar ik had vertrouwen". Ook al omdat hij op advies van Bruno Walrave wat langere crancks dan normaal op zijn fiets had laten mon teren. Al heel spoedig bleek, dat de Nederlandse kampioen die grotere hefboom gemakkelijk baas kon. Wal rave: „Gaby had zo veel op de weg getraind dat hij die handicap moest kunnen overwinnen". De aanvallen van de Spanjaarden kwamen met de regelmaat van een klok. Nauwelijks was de een afgesla gen of een andere soldaat uit het legioen van Timoner kwam aan de deur kloppen. Het was tevergeefs. Minneboo hield de deur stevig dicht, ook voor de Westduitser Podlesch, die in de beginfase op een ronde was ge raakt en geen toestemming van de Nederlandse combinatie kreeg om terug te komen en zich in de strijd te mengen. De een na de ander moest afha ken. Het eerst Bordoy, ver in de tweede helft ook Caldentey zodat al leen Espinos van de Spanjaarden als concurrent overeind bleef. In de slot fase probeerden enkele anderen nog te profiteren van de uitputtingsslag in de vuurlinie. Van hen leek de Belg Van Gastel, geleid door Gust Meule- mam, het gevaarlijkst te worden. Hij had de hele race „in een stoel geze- protocolaire geflankeerd door de Spanjaard Espi- ten" probeerde nu zijn slag te De Belg kwam vanuit het niet, lag plotseling derde, maar werd toen door Meuleman zo volkomen los gereden dat hij toch niet op het erepodium kwam. Daar stonden uiteindelijk Minneboo, Espinos en de Fransman Pinsello. Minneboo was wereldkampioen, een bescheiden kampioen. ,Ik denk er niet over om nog prof te worden ook al is 29 jaar voor een stayer niet oud. Want ik heb een goede baan by de PTT. werk met fijne mensen sa men (mijn collega's hebben myn nachtdiensten gedaan zodat ik over dag kon trainen) en wat moet ik dan nog bij de profs". Wat de toekomstplannen van Min neboo zyn? „Nu zal ik waarschijnlijk nog wel een paar jaar fietsen. Mijn vrouw had wel een limiet gesteld van 30 jaar en dat word ik volgende maand maar daar valt over te pra ten. Ik ben in ieder geval niet van plan bij de veteranen te gaan rijden". Atletiek De Australiër Brenton Norman heeft zaterdag in Bredade Bouvigne-loop over tien Engelse mijlen gewonnen. Hij liep de ruim 16 km in 49 minuten en 20.4 secon den. Roelof Veld legde met een ach terstand van 19.2 seconden b^lag op de tweede plaats. Wielrennen De Deen Jörgen Mar- cussen heeft gisteren de Grote Prijs van Wilhelm Teil gewonnen. In het eindklassement eindigde Frits Schür op de zesde plaats. Hockey Het Nederlandse dames hockeyteam dat zich voorbereidt op het wereldkampioenschap, dat zater dag in Edinburg begint, heeft het afgelopen weekeinde op Papendal met 0-0 gelijkgespeeld tegen de Ver enigde Staten en met 4-0 gewon nen van Jamaica. Autosport Nederland heeft giste ren op Zand'voort de drielandenwed- strijd tegen West Duitsland en Bel gië gewonnen met 80 punten. Voetbal In een wedstrijd voor het olympisch kwalificatietoernooi heeft het Mexicaanse voetbalelftal gisteren in Mexico Stad met 8-0 ge wonnen van de Verenigde Staten. Motorsport Titelhouder Gaston Rahier (België) heeft gisteren in Orp le Grand de motorcross in de 125 cc-klasse om de Grote Prijs van België tellend voor het wereldkam pioenschap) gewonnen. De Nederlan der Rond eindigde als tiende. Wielrennen Andre Gevers uit Schijndel heeft gisteren de Omloop van Zeeuws Vlaanderen, een drie daagse wielerwedstrijd voor amateurs, gewonnen. Tweede werd Van der Kruis en derde Maas. Voetbal NAC heeft zaterdag in Tilburg 'n oefenwedstrijd tegen Wil lem II, dat evenals de Bredanaars het afgelopen weekeinde geen com petitie-verplichtingen had, verloren met 0-3. Tennis De Haagse eredivisieclub Leimonias heeft zaterdag en zondag op het gras van Wimbledon onbeslist gespeeld tegen de All England Club. Na de enkelspelen van zaterdag was de stand 4-4, na de dubbels van gis teren was de eindstand 8—8. Keetie op weg naar het goud op de achtervolging. ROCOURT Titelverdediger Cees Stam en de jonge Nederlander Jan Breur zullen vanavond op de slotbijeenkomst van de baankam- - pioenschappen Nederland vertegenwoordigen in de stayersfinale bij de profs. Stam won zoals verwacht mocht worden zijn serie met ge mak. Breur kwam bij de laatste tien door in de herkansing van begin tot eind op de eerste plaats te blijven rijden Bruno Walrave bracht hem zo ver. Niet geplaatst werd de Nederlandse kampioen Nico Been, die in de serie al een slechte indruk achterliet en in de herkansing afstapte. De finalisten zijn de Nederlanders Stam en Breur, de Bel gen Stevens en Zelck, de Westduitsers Kemper en Peffgen, de Italia nen Benfatto en Avogardi, de Fransman Dupontreu en de Zwitser Savary. ROCOURT Het is natuurlijk jammer dat de Russinnen er niet waren, maar uiteindelijk heb ik er al die jaren voor gefietst om zover te komen. Keetie van Oosten-Hage, een 26-jarige huisvrouw uit Kloetinge was de wereldkampioene bij de ach- tervolgsters geworden door in de finale de Amerikaanse Mary Jane Reoch te overklassen: 4.06.45 - 4.15.19. Juist vanwege die bijzonder goede tijden had Keetie zo graag gehad, dat de Rus sinnen die haar de laatste zes jaar, waarin de Zeeuwse driemaal als tweede en driemaal als derde was geëindigd, de weg naar het goud hadden versperd, wèl in Rocourt zouden zijn geweest. Keetie was nu in dit kampioen schap, waarin slechts negen dames aan de start waren gekomen, een klasse apart geweest. Noch in de kwalificatie, noch om de kwartfinale, noch in de halve finale eindstrijden hadden de andere deelneemsters aan de tijden van de Nederlandse kam pioene kunnen tippen. Daarom kwam haar uiteindelijke zege dan ook niet als een verrassing. Niemand had an ders verwacht. Even ging het er nog om spannen of de finale wel uitgefietst zou wor den tone een stortbui over de piste losbarstte. De commissarissen, an ders bijzonder snel met afschieten, lieten de dames nu echter doorrijden. Slingerend door de gladheid namen zij de laatste twee ronden, waar door de tijd van gouden Keetie, die maandagochtend pijlsnel naar Met- tet vertrok om zich daar voor te bereiden op het wegkampioenschap, nog ongunstig werd beïnvloed. Na haar huwelijk heette het vraag werd haar ook nu gesteld. „Ach, dat zeg ik aldoor, maar steeds als de wereldkampioenschappen in zicht komen, ben ik d'r toch weel bij", aldus de overgelukkige Zeeuwse, die door de stromende regen niet aan de ereronde toekwam. Verdriet Veel vreugde viel er zaterdag en zondag dus op de piste van Rocourt voor Oranje te beleven. Maar er was ook verdriet, omdat op andere fron ten de Oranjerijders ver beneden de verwachtingen bleven, of zelfs totaal faalden. Dat laatste was het geval met de achtervolgingsploeg, die na een ma tige tijd in de kwalificatie als zeven de in de kwartfinales kwam en daar in tegen de Russen totaal afging. Want toen nog voor de helft Gerrie van Gerwen moest afhaken, stond het vast dat Oranje, dat al achter lag, geen kans meer had. Peter Nieu- wenhuis immers was voorbeschikt hooguit zeven ronden mee te «lat Keetie zou gaan stoppen. Die fietsen en toen ook hij inderdaad Gerrie van Gerwen trok het zich het meest aan. Huilend kwam hij terug in de box. Hy immers en Her man Ponsteen waren de sterksten geweest in deze formatie volgens Mahn de sterkste die Nederland ooit op de been had kunnen brengen en uitgerekend hij had de totale af gang ingeleid. Beneden de verwachtingen bleef de tandem Ten TijeVeldt, die, na via de herkansing bij de laatste acht te zijn gekomen, in de kwartfinale kans loos was tegen de Russen. Een ver rassing was op dit nummer dat de Polen Kocot en Kotlinski in de fi nale de Tsjechische titelverdedigers gedecideerd klopten. Een afgaing tenslotte was ook het optreden van prof sprinter Leijn Loe- vesijn. Na twee ritjes kon hij zijn spullen weer opbergen. Voor het eerst in de geschiedenis kwam een Ja panner bij de laatste vier: Abe. Met hem zullen de Deense titelverdedi ger Peder Pedersen en de Austra liërs Nicholson en Clark vandaag om het goud rijden. Autosport De Zwitserse auto coureur Clay Regazzoni heeft giste ren in het Franse Dijon de niet voor het wereldkampioenschap tel lende Grote Prijs van Zwitserland gewonnen. Deze eerste Zwitserse Gro te Prijs sinds twintig jaar moest naar Frankrijk verhuizen, omdat in Zwit serland een verbod voor autoraces geldt. Tweede werd de Fransman Patrick Depailler en derde de West duitser Jochen Mass. Niki Lauda be vond zich niet onder de deelnemers. ten zijn poging eind oktober'be gin november doen op de snelle pitste in Mexico City. Post: "De baan is vanaf 25 oktober tot onze beschikking. We moeten nog overleggen wanneer we naar Me xico gaan". Roy Schuiten was dit weekein de de tweede Nederlander, voor wie 't rood-wit-blauw in de hoog ste mast ging. Een paar uur na dat Gaby Minneboo zijn moeilijke triomftocht bij de amateurstayers had voltooid mocht Schuiten be wijzen dat hij nog steeds de beste achtervolger ter wereld is. Op de eerste dag, tijdens de kwalificatie en de kwartfinales, was daarover twijfel gerezen. Bei de malen was de stijlvolle Noor, die zijn rondjes met de regelmaat van 'n computer pleegt af te wer ken. sneller geweest. Knudsen, in 1973 in San Sebastian wereldkam pioen op dit nummer bij de ama teurs, had zich optimaal voorbe reid. Hij was zelfs na de vlakke etap pes uit de Tour de France ge stapt om zich verder geheel op Rocourt te concentreren, zijn snelste tijd op de eerste dag van 6.06.74 had zijn vorm bevestigd. Schuiten was niet ver achterge bleven: 6.06.90. Zaterdagavond, behoefde Knudsen zich in de hal ve finales niet al te zeer in te spannen om ploegmakker Giaco- mo Bazzan achter zich te houden. De Italiaan maakte het de favo riet van ploegleider Fontana niet moeilijk: 6.19.40—6.22.10. Schui ten daarentegen moest tegen ae Belg Dirck Baert voluit uithalen: 6.13.616.15.87. De Nederlandse kampioen was niet erg onder de indruk geweest van het meevallertje van Knudsen "Het is logisch, twee van dezelf de firma, dan hoeft de sterkste man niet voluit te fietsen", aldus Schuiten, die zich voor de finale goed genoeg voelde om de Noor se opmars te stuiten. "Het was al leen vijftig procent moeilijker dan vorig jaar omdat ik nu titel verdediger was". De Nederlandse kolonie reageer de positief toen Schuiten, die» een langzame start pleegt te hebben, in het begin slechts een seconde achter raakte. Na 5 ronden kwam het keerpunt. Knudsen had geen verweer tegen een tussensprint van de Zandvoorter. die een ach terstand van 0.74 sec omzette in 0.70 sec winst. Toen Roy in de volgende ronde z'n winst uitbouw de tot bijna 2tl» seconde was het met Knudsen gedaan. De Noor bleef wel snel rondfietsen maar kan geen sprints produceren en «ein«?" *m8t duideliik verschil; 6.10.62 6.15.67. Met dit tweetal kwam Dirck Baert op het erepo dium, het eerste schamele succes je van gastheer Belgie. ROCOURT Na de vijfde dag van de strijd om de wereldkampioen schappen wielrennen staat Neder land met drie gouden medailles bo venaan de erelyst. De stand is: Nederland Oost-Duitsla nd Ver. Staten Polen Frankryk Sowjet-Unie Tsj.-Slowakije Italië Noorwegen Spanje België Gr.-Brittannië goud zilv. brons 1 Zwemmen Henk Elzerman van Zian Vitesse heeft zaterdag in het recreatiegebied „Groene Ster" in Leeuwarden zowel de 1000 als de 3000 meter vrije slag gezwommen tijdens de langebaanwedstrijden, die meetellen voor de Zwemkroniekbe- ker.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13