Yianen: 'Men zal nu ook op mij moeten letten...' Ronde in cijfers Dames en lichte roeiers stellen teleur tijdens het wereldkampioenschap Leider proftoer door Nederland Montgomery als eerste onder de 51 seconden Ashe de beste speler DODELIJK ONGEVAL IN RALLY PAGINA 12 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1975 De Spanjaard Luis Ocana, die na 'n valpartij in de tweede etap pe de strijd heeft opgegeven, staat triest langs de weg nadat hij zijn beslissing heeft bekendgemaakt. Gerard Vianen, de winnaar van de etappe Goes-Goes en de nieuwe leider in het algemeen klassement, wordt gekust door de rondemiss. VLIJMEN Gerard Vianen heeft zaterdag in de tweede rit van de proftoer door Nederland, op weg naar de finish in Goes, Dieter Thiirau laten zaaien voor hij de meest be geerde trui uit iedere ronde oogstte. Die trui heeft de 31 -ja rige Utrechter gisteren niet uit handen gegeven en voor het behoud ervan heeft hij meer gedaan dan voor het verkrij- Op 100 meter vrije slag KANSAS CITY Vier weken na de wereldkampioenschappen in Cali heeft de Amerikaanse zwemélite nog een keer zijn topvorm ge toond. In Kansas City sneuvelden maar liefst vijf wereldrecords, vijf tien nationale records en nog eens vijf beste (wereld)-seizoenpresta ties. Jim Montgomery werd zaterdag de eerste man die op de sprint (100 meter vrije slag) onder de 51 seconden dook. Hij finishte in 50.59. Bruce Furniss had aan één wereldrecord niet genoeg en zwom zater dag op de 200 meter wisselslag met 2.06.08 onder het record van zijn broer Steve en de Brit David Wilkie (2.06.32) nadat hij vrijdag op de 200 meter vrije slag zijn eigen record had gebracht op 1.50.32. Tim Shaw (3.53.31 op de 400 meter vrije slag) en de Long Beach Zwem- club (met Tim Shaw en de broers Furniss (7.30.54 op de 4 x 200 meter vrije slag) maakten het kwintet aan toptijden vol. Ondanks al die records dromden de handtekeningenjagers om Mark Spitz, die nu al bijna legendarische zevenvoudige Olympische kam pioen van 1972 in München. Spitz verloor vrijwel al zijn wereldrecords, maar in Kansas City beten de zwemmers zich toch weer opnieuw stuk op de wereldrecords 100 en 200 meter vlinderslag van respectie velijk 54.27 en 2.00.70. Hoewel Greg Jagenburg dicht bij het 200 meter- record zat, toen hij in 2.00.736 finishte. "Dit record van Spitz heeft het nog steeds overleefd omdat de 200 meter vlinderslag het zwaarste r is", zei Jagenburg na zijn race. BROOKLINE Wimbledonkampioen Arthur Ashe is door zijn col lega-tennissers gekozen als "beste speler van het jaar". Niet minder dan 170 van de gevraagde 175 ATP-spelers brachten hun stem uit op Ashe. Als beste herendubbél werd aangewezen de combinatie van de Mexicaan Raul Ramirez en de Amerikaan Brian Gottfried. De oud- Amerikaanse kampioen Pancho Gonzales werd onderscheiden met de titel "grootmeester" en Vitas Gerulaitis (VS) werd bestempeld als de meest veelbelovende speler van 1975. Vianen, dit seizoen alleen kortstondig leider in het klasse ment van de Vierdaagse van Duinkerken, was gisteren een van de mannen, die de aanval inzette nadat op 90 kilometer voor de eindstreep bij de verzorging het veld verbrokkelde door een valpartij van o.a. Van den Hoek en Raas. Vianen daarover: "Ik hoorde vlak achter mij gekraak, ik keek om, zag er een paar vallen en dacht: weg wezen. Aanval is de beste ver dediging. Deze trui wil ik niet een- twee-drie weer kwijtraken. Zater dag heeft Thurau in de laatste ki lometers meer werk gedaan dan ik. In eerste instantie was ik toen nog niet meegegaan om te win nen, maar om de positie van Zoe temelk te beschermen. Je mag na melijk verwachten dat de ronde in de twee ritten vanuit Simpel- veld zal worden beslist. Het was dit weekeinde niet gemakkelijk, maar de echte verschillen komen toch in de heuvels. Daarom is het mijn taak om te zorgen dat mijn kopman niet met teveel achter stand begint aan de zware ritten. Nu ik zelf eerste ben, geloof ik dat men in de heuvels niet alleen op Zoetemelk moet letten maar ook op mij. Ik ben geen echte klimmer, maar met de leiderstrui aan kun je toch allicht wat meer." 73 renners aan die nog in de strijd zijn, op 45 seconden volgt een elftal waaruit de vermoedelijke winnaar tevoorschijn zal komen. In da< elf tal staan de namen van de tot nu (toe zeer sbealk 'rijdende Joop Zoete melk en de nog altijd attente Frans Verbeeok. Beiden hebben het voor deel dat zij ploeggenoten in een ver gelijkbare positie hebben. Van Zoete melk zijn dat Vianen en Bal. Da Verbeeok zijn Van Peters. "Dat as in de rit door Brabant zondag ook zo geweest. Wij hadden voorin een goede groep en daarin is behoorlijk gereden. Door allemaal, Ihoewel Thurau en met hem zijn ploegmaat Tabak, de vlucht naar Vlijmen meer hebben begeleid dan er aan meegewerkt. Zoetemelk, Bal en ik hebben er alles aan gedaan het verschil zo groot mogelijk te maken, want van Frisol was er ei genlijk niemand bij die ook in Lim burg werkelijk zal meetellen. Boven dien ontbrak ook Bert Pronk nog", teletyp I Bertje Pronk werd gisteren het slachtoffer van de gebeurtenissen, nadat hij zich zaterdag op gewel dige wijze in de kop van het klasse ment had gehandhaafd. In de Zeeuwse Omlooo vond de eerste ech te schifting van de Tour plaats, na dat de renners op de open stukken, langs b.v. het Veerse Meei, de (kracht van 'n eoht Nederlandse wind hadden gevoeld. Pronk was een van Gf 28 renners, die die test door stond, de anderen verspeelden meer dan tien minuten op Vianen eo Thu rau, die in de slotfase wegsprongen uit de kopgroep, die ook Fedor den Hertog en Vanneste door pech kwijt raakte. Pronk heeft daardoor een enorm 6tuk werk moeten verzetten, want toen de strijd verkelijk was ontbrand viel hij letterlijk en figuurlijk ver terug. Alleen, zij het met enige hulp van volgwagens, kwam hij weer voor in het veld. Gisteren echter verdween hij uit de eerste groep doordat een van zijn ploegmakkers, Van den Hoek viel. Met Thurau en Tabak in de eerste groep had Ti Raleigh een van zijn sterke mannen midden in de slag. De anderen werden opgetrom meld om v. d. Hoek en Raas slacht offers van een valpartij bij de ver zorging, terug te brengen. Bert Pronk heeft dat werk gedaan en daarna zelf geprobeerd zijn plaats in de eerste rij te heroveren. Hij kwam daarbij in gezelschap van Hen- nie Kuiper, die door een lekke band terrein had verloren. Het tweetal heeft er belangrijk toe bijgedragen dat, in de tweede groep opnieuw een afscheiding plaatsvond waardoor het "erschil tot net twee minuten bleef beperkt, terwijl de massa opnieuw een tiental minuten moest prijsgeven. Na de massasprint in Apeldoorn heeft het weekeinde in de zowel in Zeeland als Brabant erg druk beke ken profronde, een duidelijke afteke- r.ing in het algemeen klassement ge kregen. Vianen en Thurau voeren de Achter de eerste elf volgen nog ze ven renners met een niet onoverbrug bare achterstand. In die groep figu reren Kuiper, Gonzales, Pronk en de hardste werker van deze ronde Jan Aling. De Brabantse Drent Aling is in de ze proftour zonder twijfel de meest gemotiveerde renner. Hij weet dat hij aan het eind van het seizoen en in feiite nu reeds, als lli'd van de ster vende Alsaver-ploeg brodeloos is. Slechts een goede ronde kan hem een voortzetting van zijn loopbaan bezorgen. Zaterdag ontbrak hij geen moment bij de strijd, hoewel hij ook in Zeeland weer een val maakte. "Gelukkig heb ik bij de val mijn shirt heel gehouden, anders had ik nu al een ander hemd aan moeten trekken, want het is mijn laatste. Na die valpartij heb ik overal pijn, maar dat went en je merkt voortdu rend dat je nog leeft". Zondag kon Aling, nadat zijn tijde lijke ploegmakkers Zoetemelk, Bal en Vianen waren ontsnapt, niet vol harden in zijn offensieve gewoonten. Hij paste zich voortreffelijk, zij het met lichte tegenzin, aan de in hem opgedrongen rol. "Het was jammer dat ik door de val bij de ravitaillering het gebeurde vlak voor mij, ik moest in de remmen knijpen, niet mee kon. Anders had ik mij nog een keer laten zien". Theo Smit, de eerste leider uit de ronde heeft gisteren een kleine tien minuten moeten prijsgeven. Hij be hield echter zijn eerste plaats in het puntenklassement. "Zaterdag heb ik goed gereden. Ik had achter Thu rau en Vianen aan kunnen gaan, maar dan had ik zonder twijfel Ver- beeck meegekregen. Ik dacht niet dat ik het werk voor Verbeeck moest opknappen. Ik heb de groene trui nog over en dat is heel wat meer dan een troostprijs voor mij. Ik zie het puntenklassement als een beves tiging en een bewijs van mijn kracht. Als ik dié trui behoud, heb ik een goede ronde gereden". Autosport Cees Teurling heeft gisteren op de Estering bij Hamburg de vijfde rallycross voor het Euro pees kampioenschap gewonnen. Met een Volkswagen behaalde Teurlings 43 punten. Tweede werd de Brit John Taylor met een Ford Escort met 38 punten. In de strijd om het Europees kampioenschap leidt Dick Riefel met 60 punten. Teurlings is tweede met 57 punten en Taylor volgt op de der de plaats met 51 punten. Tennis In een wedstrijd voor de eerste ronde van de Europese zo ne van het Davis Cup-toernooi heeft Portugal in Luxemburg met 5-0 ge wonnen van de vertegenwoordigende ploeg van het Groothertogdom. Schaken Anatoli Karpov heeft zaterdag in de derde ronde van het internationaal toernooi van Milaan zijn eerste overwinning behaald. Hij versloeg de Joegoslavische grootmees ter Ljubojevic. De voorgaande par tijen van Karpov waren in remise geëindigd. Na drie ronden leidt de Hongaar Portisch. De Belg Guido Reibroeck gaat als winnaar over de eindstreep in Vlijmen. In de sprint liet hij onder meer Allan (tweede) en Gerben Karstens (derde) achter zich. TWEEDE ETAPPE Start en finish in Goes: 202 km. 1. Vianen (Gan-Mercier) 4 uur, 58 min, 36 sec (Met bonificatie 4.58.21), 2. Thurau (Ti-Raleigh) z.t. (met bon. 4.58.26), 3. Smit (Frisol) 4.59.05 (met bon. 4.59.00), 4. Groen (Ormas Sharp; z.t., 5. Piet van Kat wijk (Gazele-Frisol) z.t., 6. Priem (Frisol) z.t., 7. Verbeeck (Maes- Watney's) z.t., 8. Van Sweevelt, (Maes-Watney's) z.t.. 9. Peelman (Super-Ser) z.t., 10. Van den Hoek (Ti-Raleigh) z.t., 11. Mintkiewicz (Gitane) z.t., 12. Jacobs (IJsboerke) z.t., 13. Aling (Gan Mercier) z.t., 14. Tabak (Ti-Raleigh) z.t., 15. Raas (Ti- Raleigh) z.t., 25. Zoetemelk (Gan Mercier) z.t. DERDE ETAPPE Start en finish in Vlijmen: 230 km. 1. Reibroeck (Frisol) 230 kilometer in 5 uur 46 min en 15 sec, 2. Allan (Frisol), 3. Karstens (Gitane), 4. Verbeeck (Maes-Watney's), 5. Ja cobs (IJsboerke), 6. Priem (Frisol), 7. Van Sweefelt (Maes-Watney's), 8. Op de Eeeck (Maes Watney's), 9. Peelman (Super Ser), 10. W. Pee- ters (Maes-Watney's), 11. Thurau (Ti-Raleigh), 12. Bal (Gan Mercier) 13. Tabak (TI-Raleigh), 14. Vianen (Gan Mercier), 15. Zoetemelk (Gan Mercier), allen z.t. als Reibroeck. ALGEMEEN KLASSEMENT: NOTTINGHAM FISA-president Thomas Keller's beslis sing viel te laat en tegelijk te vroeg. Om even na vieren in de middag besloot de Zwitser tenslotte toch een einde te maken aan de finales met-de-ongelijk-kansen van de wereldkam pioenschappen van de dames. Eerst werd er, met nog maar twee eindstrijden op het programma, een uitstel van anderhalf uur aangekondigd. Later werd dat tot twee uur verlengd. Kel ler's besluit kwam te laat omdat zowel in de morgen, toen de lichte roeiers in actie waren, als in de middag de omstandig heden al ongelijk waren geweest. Uitgerekend toen de wind kracht van vier tot drie was verminderd kondigden de luid sprekers de onderbreking op het Pierrepont watersportcentrum aan. De beslissing viel te vroeg omdat het nu voor alle deelneemsters die eerder hun races hadden geroeid duidelijk werd dat de FISA-leiddng toegaf dat de strijd ongelijk was geweest. Dat niet alleen c xeicapaci- teiten hadden beslist over de verde ling van 't goud, zilver en het brons. Toen de startvlag eindelijk opnieuw viel was de windkracht opnieuw tot meer dan vier toegenomen. De geschiedenis hei-haalde zich. E- venals in 1964 tijdens de eintótrijd van de Olymoische spelen van Tokio en acht jaar later bjj de halve fina les van de spelen In München de valueerden door het uitblijven van een beslissing van de FISA de hoog ste titelwedstrijden die de wereld- roeifederatie kent Voor Oost-Duitsland werden de wed strijden in Nottingham oen nieuw bijzonder overtuigend succes; voor Nederland, na een opleving van en kele jaren bij het damesroeien met NOTTINGHAM De anders zo vlekkeloze organisatie van de FISA- kampioenschappen faalde jammer lijk toen gistermiddag eindelijk be sloten werd de uitgestelde races af te werken. Terwijl voor de tribunes de ceremonie protocolair van de dubbel vieren in volle gang was en twaalf boten zich opmaakten voor hun eretocht, liet de starter de vier achten van de kleine finale aan hun 1000 meter beginnen. Halverwe ge de baan werden ze eindelijk door de kamprechter, die reeds een in drukwekkende aanvaring voor zich zag, gestopt. rau (Tï Raleigh) op 5 seconden, 3. Karstens (Gitane) op 40 sec, 4. Ver beeck (Maes Watney's) op 45 sec, 5. Jacobs (IJsboerke) z.t.; 6. Priem (Frisol) z.t., 7. Van Sweefelt (Maes Watney's) z.t., 8. Op de Beeck (Maes Watney's) z.t., 9. Peelman (Super z.t., 12. Tabak (TI Raleigh) z.t., 13. Zoetemelk (Gan Mercier) z.t., 14. Mintkiewicz (Gitane) op 2.42, 15. Aling (Gan Mercier) z.t., 16. P. van Katwijk (Gazelle-Frisol) z.t., 17. Gon zales (Super Ser) z.t., 18. Delcroix (IJsboerke) z.t., 19. Kuiper (Gazelle- Frisol) z.t., 20. Pronk (TI Raleigh) z.t., 21. F. den Hertog (Frisol) op 4.21, 22. Smit (Frisol) op 9.51, 23, Haritz (TT Raleigh) op 10.11, 24. Lloyd (TI Raleigh) z.t., 25. Groen (Ormas Sharp) z.t. PUNTENKLASSEMENT: 1. Smit (Frisol) 41 punten, 2. Ver beeck (Maes Watney's) 35, 3. Rei broeck (Frisol) 32, 4. Vianen (Gan Mercier) 27, 5. Thurau (TI Raleigh) 25, 6. Priem (Frisol) 25, 7. Karstens (Gitane) 22, 8. P. van Katwijk (Ga zelle-Frisol) 22, 9. Van Sweefelt Maes Watney's) 21, 10. Hoban (Gan Mercier) 20. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Gan Mercier 46 uur, 14 minu ten en 12 seconden, 2. Maes Watney's 46.14.42, 3. TI Raleigh 46.16.09, 4. Fri sol 46.16.21, 5. Super Ser 46.24.24, 6. IJsboerke 46.28.14, 7. Gitane 46.28.18, 8. Gazelle-Frisol 46.28.18, 9. Ormas Sharp 46.59.26, 10. Kas 47.20.11, ROERMOND Tijdens de zaterdagavond gehouden Lim- burgiarally is de 29-jarige Maar ten Middag uit Zeist bij een ongeval om het leven geko men. Tegen het einde van de 2e ronde vloog Mülddag met zijn bijrijder Dick van Wilgenlburg, eveneens uit Zeist, in een Opel Ascona uit een bocht. De wa gen sloeg over de kop m kwam in een sloot terecht. Middag overleed op weg naar het zie kenhuis en Van Wilgenburg liep een shock op. Op het moment van het ongeluk was al drie kwart van de deelnemers aan de finish geax-riveerd. De prijs uitreiking van zondag werd af gelast. In de officieuze uitslag staan de Zweed Carlsson en Bob de Jong met hun Ooel Ascona bovenaan. Zij haddea ongeveer 2,5 minuut voorsprong op Jan van de Marei en Jan Berkhof met eveneens een Opel Ascona. Deze equipe behield ie leiding in het klassement voor hpt Ne derlands kampioenschap. Carls son en 'Ge Jong schoven op naar de tweede plaats, mede omdat L.xybregts/Van Pra de strijd met een defecte achteras van hun Triumph Dolomite moest staken Brandenburg, Moskou en Luzern, een deceptie. Oost-Duits- l^nden, evenals de Russen in alle zes finales vertegenwoordigd, verliet Not tingham met viif gouden en een zil veren medaille. Nog rijker was de oogst dan in 1974 in Luzern toen de DDR vier eerste, een tweede en een derde plaats opeiste. Slechts de Rus sinnen Galina Ermolajeva en Elena Antonova, die hun wereldtitel bij af dubbel tweeën prolongeerden, sto den een totale Oostduitse zege in de weg. Voor Oranje was üe vierde plaats van de verrassend sterk va rende Acht nu het hoogst bereikba- "Het was niet alleen de wind", stelde Nelly Gf-mbon, voorzitster van de commissie voor het damesroeien vast, "internationaal vind ik het prachtig dat het damesroeien zich zo snel heeft ontwikkeld. Nationaal gezien ben ik teleurgesteld omdat wij in Nederland de vooruitgang ken nelijk niet hebben kunnen bijhouden. Slechts de Nereus-Orca vier met stuurvrouw en de combinatie-acht, die zaterdag een zeer stei'ke herkan sing roeiden, bereikten de eindstrij den. De acht, die een uiterst moei lijke toekomst werd voorspeld, over trof zichzelf en ging, met slechts twee lengten achterstand op wereld kampioen Oost-Duitsland als vierde door de finish, vóór de boten van Rusland en de Westduitsers. Voor de Nereus-Orca-combinatie bleef een toch wel erg teleurstellende vijfde plaats het hoogst bei-eikbare. "We voelden ons overigens allerminst fa voriet", bekende Liesbeth Vosmaer na afloop, "we dachten dat er ten hoogste brons in zou kunnen zitten. In het begin ging alles voortreffe lijk. Maar snel liep het niet goed xxieer bij ons". De teleurstelling zette zich voort bij de lichte ï-oeiers, die in Luzern toch zowel bij de ongestuurde vie ren, de skiff als de acht naar zilver reikten. Deels lag daaraan eigen fa len ten grondslag, deels ook de on-. gunstige omstandigheden. Zowel Ha- rald Punt als de vier van 't Spaarne en de combinatie acht Nereus-Triton ging als voorlaatste door de finish. Punt, die meer spelend dan geïn- spireerd op roeien zaterdag door een tweede plaats de finale had be reikt, had daags daarop nog 't voor deel van de beschutte hoge boei. De Hagenaar roeide van start af een verloren race en werd steeds na drukkelijker op de laatste plaats ge drukt. 't Spaarne daarentegen werd het slachtoffer van duidelijk boeienver- schil. Op de onbeschermde eerste boei voer 't Spaarne bij vooi-baat zijn verloren wedstrijd. Ook Australië, in Luzern toch met goud getooid, on der dan het brons komen. Frankrijk dervond de invloed van de elemen ten en zou in Nottingham niet ver en Groot-Brittannië waren de gro te winnaars. Terwijl zij hun tegen stand in woelig water wisten, kre gen zij tweemaal de beschutting van de bebossing. Op vijfhonderd meter zorgde een kleine bomenpartij voor de rust waar een winst kon worden geboekt. Na een kilometer hield de bossage zelfs zo'n 400 meter de wind weg. Op dat traject werd 't Spaarne van een ploeg die zilver in zijn greep had, dat mogelijk nog zou kunnen promoveren tot goud ten koste van de Australiër, een verslagen équipe. Bijna vijf seconden verloor de moeilijk malende Heemsteedse for matie op de Fransen, die na een ki lometer nog in vijfde positie lagen. Als laatste begonnen de Nederlanders aan de laatste vijfhonderd meter. Australië was inmiddels tot de der de plaats tei-uggevallen. De Nereus-Triton acht op de betrekkelijk neutrale vierde boei in gedeeld, miste de kracht zich met succes te kunnen meten in de finale. Moeiteloos scheidden West-Duitsland de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië zich af van de overige drie boten om - in die volgorde - de medailles te verdelen. Skiff: 1. Reto Wyss (Zwi) 7.41.69 2. Raimund Harbert (Oos) 7.48.04, 3. William Belden (Gbr) 7.51.61, 5. Harald Punt (Ned) 7.56.78. Vier zonder stuurman: 1. Frankrijk 6.47.31; 2. Groot-Brit tannië 6.49.23, 3. Australië 6.52.13, 5. Nederland ('t Spaarne) 6.54.00. Achten: 1. West-Duitsland 6.26.09, 2. Vex-enigde Staten 6.27.88, 3. Groot Brittannië 6.29.87, 5. Nederland (Ne reus-Triton) 6.34.67. Dames: Vier met stuurvrouw: 1. Oost- Duitsland 3.23.18. 2. Bulgarije 3.27.77, 3. West-Duitsland 3.29.80, 5. Neder land (Nereus-Orca) 3.32.37. Dubbel twee: 1. Sowj et-Unie 3.33.70, 2. Oost-Duitsland 3.34.99, 3. Bulgarije 3.37.40. Twee zonder stuurvrouw: 1. Noack-Dahne (Odl) 3.49.83, 2.Gji- gowska-Vejinzerga (Sow) 3.50.61, 3. Predescu-Chertic (Roe) 3.54.25 Skif: 1. Christine Scheiblich (Odl) 3.55.74, 2. Mariann Ambrus (Hon) 4.06.29, 3. Gexxovaite Romasjkene (Sov) 4.08.02. Dubbelvier: 1. Oost-Duitsland 3.21.61, 2. Bulgarije 3.24.12, 3. Sow- jet Unie 3.26.33. Achten: 1. Oost-Duitsland 3.14.53, 2. Vex*enigde Staten 3.16.21, 3. Roe menië 3.18.50, 4. Sowjet Unie 3.23.21, 5. Nedex-laxxd 3.23.54, 6. West-Duits land 3.25.38.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12