Oranje minder steeds troeven ïn wielerstrijd Manneke Glas: complete off-day Wereldrecord van Guy Drut THEO SMIT IN EINDSPRINT ONGENAAKBAAR APPIE HAPPIE Westduitse •ui Iers bp dreef TERDAG 23 AUGUSTUS 1975 SPORT PAGINA 11 Vrij spel Snel uitgeschakeld in finale hoogspringen EK jeugd atletiek Keetie van Oosten-Hage: gouden medaille ligt klaar. ATHENE De eerste dag van de Europese jeugd atletiekkampioen- schappen in het Karaskaikis-stadion in Athene is voor Nederland niet on gunstig verlopen. Zoals verwacht had de Nederlandse jeugcrecordhoud- ster op de 800 meter, Olga Comman deur, geen moeite om zich te plaat sen voor de eindstrijd van zondag. De 16-jarige Velsense, die eerder dit seizoen voor een toptijd van 2 mi nuten en 2.8 seconden zorgde, won de eerste serie op overtuigende wij ze in 2 minuten en 8.4 seconden voor de Belgische Rita Thijs (2.08. 7.) Fieke Kamps, had meer moeite om de eindstrijd te bereiken. In haar serie werd door de Oostduitse Hilde Ulrich met 2.07.3 de snelste tijd ge realiseerd!. Fieke Kamps eindigde als derde in 2.07.9 vlak achter de Joe goslavische Zora Tomecic (2.07.9). Evenals Nederland zal ook Joegosla vië met twee loopsters in de finale vertegenwoordigd zijn. De tweede Joegoslavische is Avdivisic, die in de serie van Olga Commandeur in 2.08.8 derde werd. Arno Koermeling, de Nederlandse jeugdrecordhouder op de 800 meter, drong door tot de halve finales van dit nummer. Hij eindigde in zijn se rie als tweede in 1.52.1. De halve fi nales worden vandaag gelopen. Olga Commandeur en Fieke Kamps zullen zondag in elk geval twee maal moeten lopen. Het tweetal vormt met Ineke Hussaarts en Erna Smit de Nederlandse ploeg voor de 4 x 400 meter op het programma, maar omdat slechts zeven landen voor dit nummer hadden ingeschreven, wordt het zondag meteen als finale ver werkt. Ineke Hussaarts startte gis teren op de individuele 400 meter. De Rotterdamse werd kansloos uit geschakeld. Zij eindigde als laatste in een tijd van 57.55 seconden. De Oostduitse Christine Brehmer, die onlangs het officieuze wereldrecord voor meisjes op 50.84 seconden bracht, bevestigde haar favoriete rol. Zij noteerde in de series de bes te tijd met 52.82 seconden. In de andere serie kwam haar landgenote Koch tot 53.08 seconden. Tienkamper Arjan Wolters stelde in de eerste drie nummers wat te leur. De Amsterdammer liep de 100 meter in 11,64 seconden, sprong 6,53 meter ver en stootte 11,02 meter met de kogel. De Oostduitser Wolfgang Kühne leidt met 4052 pnt. De Engelsman Aston Moore werd Europees jeugdkampioen hinkstap- springen met 16,16 meter. Hij had een voorsprong van tien centime ter op de Rus Koetoenov, die twee de werd. Hanneke Glas had een complete off-day en strandde in de finale hoogspringen al op 1,65 meter waar door zij verder niet meer in het stuk voorkwam. Het betekende de eerste keer dat Nederland op dit on derdeel geen medaille behaalde. Kam pioene werd de Russische Fedorouk met 1,88 meter. Roy Verriet plaat ste zich voor de finale 3000 meter. In zijn serie, waarin veel werd ge duwd en getrokken, eindigde hij als vierde in 8.29.08 een niet al te bes te tijd, die echter voldoende was om zich bij de tien finalisten te plaat sen. Op de 1500 meter meisjes werd Karin de Nijs uitgeschakeld. Zij eindigde als laatste in 4,32,2 negen seconden achter de winnares. UITSLAGEN FINALES: Meisjes 1Q0 meter: 1. Koppetsch (Odl) 11.34 seconden, 2. Oelsner (Odl) 11.43, 3. Clarke (Eng) 11.53,. Kogelstoten: 1. Virginia Vesseli- nova (Bul) 17.30 meter, 2. Jivka Ivanova (Bul) 17.05, 3. K. Kdracik (Odl) 16.21 m. Hoogspringen: 1. Fedorouk (Rus) 1.88, 2. Sundqvist (Fin) 1.86, 3. Pol- zapee (Wdl) 1.80. Jongens 100 meter: 1. Bastians (Wdl) 10.52 sec., 2. Amoureux (Fra) 10.53, 2. Voronin (Pol) 10.55. Hinkstapspringen: 1. Moore ("Eng) 16.16 meter, 2. Koetoehov (Sov) 16. 06 m., 3. Srejovic (Joe) 15.99 m. Discus: 1. Klink (Odl) 55.48 meter, 2. Guoergulev fBul) 54.80 m.. 3. Doe- guinets (Sov) 53.70 m. Mieke van Doorn nu geopereerd DEN HAAG Mieke van Doorn, de Nederlandse kampioene en record houdster hoogspringen, is gisteren in een ziekenhuis in Hilversum aan haar rechtervoet geopereerd. De at lete uit Lisse, die afgelopen zondag haar Nederlandse record op 1,88 me ter bracht, had al geruime tijd last van haar rechtervoet. In de voet was van een middenvoetsbeentje een stukje bot losgeraakt, dat haar voort durend pijn bezorgde. Zij zal ten minste een week in het ziekenhuis blijven en daarna nog twee weken moeten rusten. jlJNEN UITGESCHAKELD, SCHORSING KOCH DRIJFT STAYERSZAAK OP SPITS ()p ]]0 mpter hord(m LUIK Nederland houdt op het wereldkampioenschap wiel- tnnen op de baan steeds minder troeven over. Op Rocourt erden gisteren de amateur-stayers Venix en Pronk uitgescha- ïld en werd René Pijnen zeer verrassend uit het achtervol- ngstoernooi gewipt. Pijnen, die in de kwartfinales door de elg Dirk Baert werd geklopt, excuseerde zich met een vorige eek opgeolopen verkoudheid, waarvoor hij teveel medica- enten had moeten slikken. Titelverdediger Roy Schuiten zal als alles goed gaat vanavond de Noor Knud Knudsen, tegen wie hij ook in de serie uitkwam, in de strijd om het goud ontmoeten. De Neder lander bleef ruim drie seconden bo ven de prestatie van de. Noor. In de avond, met veel minder wind, ver wezenlijkte Schuiten 6.06.90 tegen de onbekende Belg Joseph Borquet. In de kwartfinale liep Knudsen zijn opponent Algeri in de voorlaatste ronde in. Knudsen was een fractie sneller dan Schuiten: 6.06.74. Pikante bijzonderheid in dit toer nooi is dat de 36-jarige Ferdinand i tOTTERDAM Na hun succes- i van aunuerdag hedben de west- its? ruiters ook gisteren,- Wjiejler- ëracke, vorig" jaa^ 'tweede! kwartfinale door de Italiaan Baz- dag van het Chio Rotterdam J/entoon gevoerd. Beide Bi werden verreden - een klassiek gringconcours om de prijs van de H:ntvaart - en een puissance-con- Bjrs - om de prijs van de haven - Bidigden in een Westduitse zege. 9 let eerste onderdeel eindigde zelfs een complete triomf voor de Oos- buren. Winnaar werd Hendrik oek met Gay lord, die ook donder - *g al eenmaal had gezegevierd. In SNq gewaagd, maar feilloos gereden rcours, wist hij rond te komen in 9 seconden, waarmee hij zijn idgenoten Hartwig Steenken (Erie) Paul zan met gering verschil werd uit geschakeld. Knudsen ontmoet nu Bazzan in de halve finale. Schui ten moet het opnemen tegen Baert. In de finale van de amateurstay ers is Gaby Minneboo de enige Ne derlander. In de herkansing werden Venix en Pronk uit het toernooi ge wipt. In de serie van Venix plaat sten zich Van Gastel en titelverde diger Bruer, in de serie van Pronk ging het er sensationeel aan toe. Grote zondaar in deze rit was de Spaanse gangmaker Mora, die Bor- LUIK Daniël Moreion (31) zal een zevende gouden medaille aan zijn imposante prijzenkast kunnen toevoegen. De Parijse politie-sport- inspecteur won de finale van het mammoet-sprinttoemooi van de Italiaan Giorgio Rossi, die in tegen stelling tot 'Moreion geen enkele herkansing nodig had om in de eindstrijd te komen. De Oostduitser Raasch werd door winst op gesickte derde. Peter van Doorn kon zich in dit geweld niet handhaven en werd roemloos in de achtste finale door Gersche en in de herkansing door Tkac uit het toernooi gereden. doy achter zich had. Mora zwab berde over de baan, daarmee de opmars van Koch en Pronk stui tend. Acht ronden voor tijd nam Koch het niet langer en passeerde de Spaanse combinatie binnendopr, waarna automatisch diskwalificatie volgde. De Duitser Höflich, die Mo ra nog voorbij wilde gaan, over kwam met Burges hetzelfde. Ook hij koos voor de binnenkant van de baan. Gangmaker Koch werd evenals Höflich voor drie maanden geschorst en moet een boete van 1000 Zwitserse francs betalen. Het geschil over het proces met de UCI is daarmee op de spits gedreven. De Belgische gangmaker Meule- man duwde met Willy Sprangers de tweede Belg de eindstrijd binnen. Door de diskwalificaties kwam ook de combinatie MoraBordoy in de finale. Minneboo zal tegen een overmacht van drie Spaanse stayers moeten opboksen. Een licht-, puntje bij deze tegenslagen is de gouden medaille, die klaar ligt voor Keetie van Oosten-Hage. Zeven jaar heeft zij voor de Russische overmacht moeten buigen. Bij af wezigheid van de Russinnen (thuis gebleven omdat de dames niet op de Olympische Spelen uitkomen) heeft de Nederlandse bijna geen concurrentie. Omdat er slechts zes deelnemsters zijn reed Keetie zich moeiteloos in de halve finale en bleef met haar tijd van 4.10.21 de overige meisjes ver voor. Voor Oost Duitsland was er op nieuw een gouden medaille wegge legd. Thomas Huschke, een 27-ja- rige economie-student, versloeg in de achtervolgingsfinale van de amateurs de Rus Ossokin met ruim verschil. De hegemonie van de Oost bloklanden werd doorbroken door de Italiaan Pizzoferrato, die voor het brons de Pool Jankiewicz versloeg. Bij de finale damessprint maakte spullen om naar huis terug te de Tsjechische Zajickova de fout de Amerikaanse Sue Novarra in de beslissende rit binnendoor te laten gaan. De charmante 19-jarige stu dente uit Michigan na daardoor als tweede Amerikaanse de troon over, die Sheila Young in 1973 droeg. De schaatster werd nu derde. Wim Jansen speelt niet ROTTERDAM "Jammer, het is niet gelukt", zei Wim Jansen van ochtend. Gistermiddag kreeg de voor malige aanvoerder van Feyenoord namelijk te horen dat de KNVB "zijn straf niet wilde opschorten". Met andere woorden: tegen FC Am sterdam kan Wim Jansen er niet bij zijn. Hoe de samenstelling van de Feyen- oord-elf er morgen uit zal zien, kon ook Gerard Kerkum nog niet ver tellen. WEST-BERLIJN Tijdens de z.g. ISTAF Atletiekwedstrijden in het O- lympisch stadion in West Berlijn heeft de Fransman Guy Drut gister avond het wereldrecord op de 110 me ter horden verbeterd. Drut noteer de een - handgestopte - tijd van 13.0 seconden. Het oude record stond met 13,1 se conden op naam van de Amerikaan Rod Milburn, die deze tijd twee maal liep op 6 juli 1973 in Zürich en op 22 juli van datzelfde Jaar in Siena. Op 23 Juli van dit Jaar kwam Drut in St. Maur ook tot 13,1 secon den. Tijdens zijn recordloop werd Drut ge steund door een toelaatbare rug- wind van 1,78 meter per seconde. De Amerikaan Charles Fostef, die Drut afgelopen woensdag in Zürich had verslagen, was nu kansloos met 13,2 seconden. De Amerikaanse sprinter Steve Wil liams zorgde nauwelijks twee uur na Druts wereldrecord voor een eve naring van het wereldrecord op de 100 meter met een tijd van 9,9 se conden. In de regen werd hij daar mee de eerste loper, die drie keer tot deze prestatie is gekomen, name lijk eerder op 21 juni van het vorig jaar in Los Angeles en op 16 juli van dit jaar in Siena. Hij moet het record vooralsnog delen met zijn land genoten Jim Hines, Ronnie Ray Smits Charlie Greene, Ray Robinson, Ed dy Hart en Reggie Jones, terwijl ook de Cubaan Silvio Leonard zich tot de wereldrecordhouders mag re kenen. Gerard Terbroke werd met 13.49 0 tweede op de 5000 meter ach ter de Mexicaan Hernandez (13.46. 8). Frank Nusse bewees opnieuw tot de wereldtop op de 400 meter horden te behoren. Achter de onaantastba re wereldkampioen John Akii-Bua (Oeganda), die 49,2 liet afdrukken, versloeg de Nederlandse recordhou der Jim Bolding met een nauwelijks zichtbaar verschil. Zowel Nusse als de Amerikaan kreeg. 49,8 toege- Op de eerste dag van de Oost duitse atletiekkampioenschappen in Erfurt is Renate Stecher, wereldre cordhoudster op de 100 meter met 10.8 seconden, kampioene op deze afstand geworden. Haar tijd was 11.49 seconden. Bij de heren won Klaus-Dieter Kurrat in 10.51 secon den. Op de 3000 meter steeplechase won Jürgen Straub in 8.44.2 een ver rassende winnaar leverde de 10.000 meter op. Lutz Obschanka ging al eerste door de finish. Zijn tijd was 28.42.8. Leiteritz eindigde als vierde. Mieke Sterk (Atmodes) won bij de zesde internationale atletiekont moeting in Stadion "De Bundert" te Sittarc! zowel de 10Ö meter als de 100 meter horden. Op deze nummers liep zij respectievelijk 11,9 en 14,0 seconden. Bij het verspringen werd zij bovendien tweede met 5,82 me ter, achter Ella Hoogendoorn (AAV) maar daarvoor minder sprongen no dig had. Bij de heren leverde de 3000 meter een aantrekkelijke strijd op waarin Paul Thijs (Eel) met Bram Wassenaar (Sico) elkaar tot bij de finish op de hielen zaten en elkaar opdreven naar een redelijke tijd, zeker gezien de slechte weers omstandigheden (regen)8.03.4 tegen 8.03.8. Roy Sedoc (AAC) won het verspringen met 7,29 meter en Eltjo Schutter kwam bij het polsstokhoog springen tien centimeter tekort (4,60 tegen 4,70) om de Westduitser Theo Waldburgers te verslaan. onenberger (Flint) - respectieve- c tweede, derde en vierde - voor st te blijven. [n het puissance- onderdeel was t Fritz Ligges die ditmaal de West- "ïtse eer hooghield. Hij was de eni- van de negen coombinaties die >t alleen beide oxers, maar ook de 0 meter hoge muur wist te be- 'ïngen. Voor de meeste anderen ,s het meer dan manshoge obsta- 1 net iets teveel. Antonio Simoes raz) werd tweede, Hendrik Snoek TDL) met Rochus eindigde als rde. je Nederlandse ruiters, die bijna emaal hun beste paard spaarden verband met het zware werk dat n dit weekende wacht* zagen jn van allen kans zich voor de rrage in het puissanceconcours te latsen. Bij het eerste nummer tagde Gerd Meier er met Fresco zevende te worden, met een fout- se rit en een tijd van 64.6 secon- n, 5% seconden langzamer dan nnaar Snoek. Gerd Meier is een van de vijf iderlanders die zich tijdens de af lopen drie dagen hebben geklas- n; erd voor deelname aan de morgen et verrijden Grand Prix. Dit vijf- T_1 bestaat verder uit Johan Heins, enarry Wouters van den Oudenweijer, a-enk Nooren erl Huub Bergmans, aton Ebben behoort tot de reserves Het dressuuronderdeel van giste- n. een intermediair 11, eindigde een zege voor de Zweedse echt- ..inote van de Nederlandse dressuur- liter John Swaab, Nina. Met haar ,0 tard Caanova verzamelde zij 1283 __'inten, waarbij zij de Westduitse uth Klimke en de Francaise d'Es- e 16 punten voorbleef. Tijdens dit Chio is overigens de irste "dopingkwestie" aan de orde iweest. Hugo Simon werd door de iry d'appel beboet met 100 dollar, mgeveer 260 gulden) omdat hij tedwerking had geweigerd bij het emen van een speekselproef bij jn paard Flipper, na een mislukte riné-proef. Simon weigerde omdat ij bang was voor de risico's die et paard zou lopen. Eerste 'echte'' rit van proftour Nederland net te lang voor Nidi den Hertog APELDOORN Weer is een wegwedstrijd voor Nidi den Hertog net eits te lang geweest. Van de ruim tweehonderd kilometers, die op de eerste echte wedstrijddag van ce profronde door Nederland moesten worden afgelegd, reed hij er 190 in de kopgroep, die door hem zelf in het leven was geroepen. Tien kilo meter voor de eindstreep werden Ni di den Hertog, Lloyd, Schipper, Van Staayen en Pronk terug gepakt. Op het aankomstcircuit in Apeldoorn, waar nog vijftien kilometer moest worden gereden, versplinterde hun illusie. Voor Den Hertog, de anima tor van de vlucht, die tot een winst had geleid van bijna negen minu ten iets voor de helft van ae koers door Gelderland, kwam de klap het hardst aan. Hij ging als laatste over de streep met een achterstand van drie-en-een-halve minuut op zijn ploeggenoot Theo Smit, net als in de Ronde van Frankrijk ongenaakbaar in de eindsprint na vlakke etappes. Hij nam de oranje leiderstrui over van Frans Verbeeck. Het peloton nam de verloren mi nuten sneller terug dan zij verlo ren waren gegaan. Dat was geen toeval. De aanval van Den Hertog namelijk en de grote voorsprong die zijn vijftal nam, had uiterst onge wenste gevolgen voor zijn eigen ploeg. In de schaduw van het mo gelijke succes van Den Hertog te kende zich de waarschijnlijke neder laag voor Frisol over de gehele ron de af. Bert Pronk immers was mee- gesprongen met D en Hertog. En waar Frisol meent zijn toekomst in de laatste dagen van de ronde niet op Den Hertog te kunnen bouwen, ziet Ti-Raleigh in Pronk een man. die in de Limburgse afsluiting van de ronde zijn positie kan verbeteren en een goede plaats kan vast hou den. Waar de andere ploegen in de eer ste honderd kilometer van de koers betrekkelijk lauw hadden gereageerd op de ontsnapping van het vijftal, zette Frisol (met zijn twee ploegen kwalitatief niet slecht een kwanti tatief uiterst sterk vertegenwoordigd) de aanval in op de kopgroep, die in Den Hertog nog altijd een van de trouwste werkers had. „Nidi kon nooit winn niet en zeker niet in Limburg" telde Henny Kuiper. Wanneer de groep weer by elkaar zou komen, bleef de ronde open en had Frisol met Allan, Huizebosch en vooral Smit alle kans op de dag- overwinning". De krachten die achter de kop groep samenwerkten waren machti ger dan de ijver en de goede wil van de vluchters. Pronk en Lloyd, Schip per en Den Hertog gaven alles. Van 'Staayen deed niet mee. Hij be schermde zijn kopman Frans Ver beeck, die na de zege in de ploegen tijdrit als leider in het klassement was vertrokken. Daardoor werd de eerste echte slag in de herboren prof- ronde een massasprint, die vlak voor de streep nog een forse valpartij op leverde. Jan Aling, als lid van de Alsaverploeg toch al niet te zeer door het geluk toegelachen, kwam daarbij het slechtst terecht. Hij liep flink wat verwondingen op, maar was vast van plan vandaag weer te vertrekken. Albert Hulzenbosch trok de sprint aan voor Theo Smit en maakte de weg vrij voor het tweede succes van de ploeg na de overwinning van Al lan in het niet tellende criterium van Grave. Hulzenbosch plukte ach ter Barry Höban als derde ook nog een redelijke prijs mee. UITSLAG 1. Smit (Ned.-Frisol 4.39.33 met bon. 4.39.18, 2. Hoban (Eng-Gan Mer- cier) z.. met bon. 4.39.23, 3. Hulzen bosch (Ned-Frisol) z.t. met bon. 4.39.28, 4. Raas (Ned-Raleigh) 4.39.33 5. Verbeeck (Bel-Maes Watney's), 6. Piet van Katwijk (Ned-Gazelle Fri sol), 7. Renier (Bel-lJsboerke), 8. Jan van Katwijk (Ned-Gan Mer ci er) 9. Reibroeck (Bel-Frisol), 10. Karstens (Ned-Gitane). Dag- en Ploegenklassement: 1. Fri sol 13.58.39, 13. punten, 2. Gan Mer- cier z.t.; 37. 3. Gazelle Frisol z.t., 38.. 4. Maes Watney's z.t. 41. 5. IJsboerke Z.t., 42. eerste etappe van de omloop van Zeeuws Vlaanderen gewonnen. Hij legde de 160 kilometer, met start en finish in Terneuzen, af in drie uur, 38 minuten en 36 seconden. Henk Lubberding werd tweede en Peer Maas derde. De Rus Alexander Koestjatnikov won de vierde etappe van de Grote •Prijs van Wilhelm Tell en nam daarmee de leiding in het algemeen klassement over van de Westduitser Klaus Peter Thaler. Tweede in de rit werd Jörgcn Marsussen (Den.). Frits Schür was de beste Nederlan der met een "zesde plaats. In het al gemeen klassement is hij zevende. IN DE DUBBELE LUCHTSLAG Pterje peeLeé op z'm eesr.' die. ~T\aJE£T ccsMoS-sfe TRAPTEM V(S^AUDICO^

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11