Rijnland-bestuur krijgt geen JN LEIDEN IS GEEN BEHOEFTE AAN AUTORAMA" LEZERS SCHRIJVEN DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 LEIDEN Voorman Van der Holst van Leidse kruideniers en melkhandelaren: LEIDEN "Er is in Leiden geen behoefte aan een Autorama-vestiging. Het Leidse gemeentebestuur heeft dan ook een juiste beslissing geno men door Autorama geen toestem ming te verlenen om een vestiging op te zetten m het vroegere Tok- heim-complex aan de Lammenschans weg". Dit zegt de heèr W.T. v.d. Holst, voorzitter van de Leidse Verenigde Kruideniers en secretaris van de Nederlandse Melkhandelaren Orga nisatie - afd. Leiden. De heer Van der Holst reageert hiermee op de ver wijten, die vorige week donderdag in deze krant aan het adres van B en W werden gemaakt door de heer J. Sjaar dema, ydjunct-diercteur van Autorama. Volgens de heer Sjaar dema zou een Autorama-vestiging een aan winst voor de gemeente Leiden zijn. Van der Holst gelooft daar niets van. "Volgens Sjaardema zou zo'n vesti ging de problemen van een aantal Leidse middenstanders oplossen", zegt Van dr. Holst. ,Maar het tegen deel is eerder waar. Sjaardema was tot voor kort verbonden aan de A en O- organisatie, een club die niet direct de grootste vriend is van de kleine middenstander. En nu werpt hij zich via Autorama op als de be langenbehartiger van de midden stand. Terwijl hetzelfde Autorama z'n uiterste best doet om de midden stand kapot te krijgen". Van der Holst is het dan ook helemaal niet eens met de reactie van de heer J. van Zijp, secretaris van de Leidse afdeling van de mid denstandsorganisatie NKOV, die heef gezegd het idee van een Autorama- vestiging op zichzelf niet te verwer pen. "Ik ben door verscheidene leden van mijn organisatie opgebeld, die met verbazing dat standpunt kennis hadden genomen", zegt hij. Een ander argument van Autora ma om zich aan de Lammenschans- weg te mogen vestigen was het feit, dat er in de Professorenwijk veel te weinig winkels zouden zijn voor de mensen die daar wonen. Van der Holst zet daar vraagtekens Dij In de Professorenwijk zitten volgens hem nog winkels genoeg. "Als er nou ge zegd wordt dat er in het Maredijk- kwartïer of in Groenoord te weinig winkels zijn, dan ben ik het daar vol ledig mee eens. Maar dat gaat niet op voor de Professorenwijk. Boven dien zegt zo'n enquete me niet veel, als die door Autorama zelf gehouden is. Op het ogenblik is de Kamer van Koophandel bezig met een onderzoek naar het winkelbestand in Leiden. Het lijkt me heel wat zinniger om de uitslag van dat onderzoek eerst maar eens af te wachten". Van der Holst is er bovendien van overtuigd, dat een Autoramavesti- gimg het van de Professorenwijk alleen niet kan hebben. "Sjaarde ma weet heel goed dat het hem om het bestrijken van een nele regio gaat", zegt hij, "en dat betekent een grote concurrentie voor het winkel- apparaat in het stadscentrum. Ter wijl dat centrum zelf concurrentie ge noeg heeft. Er komt nog een win kelcentrum op de Langegracht en de "Kopermolen" in de IVferenwijk is ook bijna klaar. Zijn er intussen niet genoeg winkels in Leiden?". "Waar Leiden behoefte aan heeft" zegt Van der Holst, "dat zijn fabrie ken, industrieën die veel werkgele genheid scheppen. De zaken worden helemaal omgedraaid als er in al die bedrijfsgebouwen die leeg ko men, maar supermarkten worden opgezet. Dat gevaar heeft even ge dreigd bij de vroegere fabriek "De Sleutels" aan de Mors- weg, en die mogelijkheid nu weer in het leeggekomen gebouw van de Leidse Brood Fabriek. En het is heel terecht dat het gemeen tebestuur daar een stokje voor steekt". Overigens is de Leidse midden stand volgens Van der Holst veel te ebrekkig georganiseerd >m zich Ikrachtig genoeg tegen de schaal vergroting, in de vorm van overal opduikende supermarkten, te bescher men. „De Leidse melkhandelaren, kruideniers, bakkers enz. ;oud°n huil krachten veel meer moeten bun delen, dan nu het geval is", zegt Van der Holst. "Wat we nodig hebben is een sterke Leidse Middenstand Cen trale. En als 1 et niet 'ukt n - e centrale sterk te maken, moet er maar een nieuwe organisatie worden opgericht". Van der Holstwachten op uitslag onderzoek. Haarlemmerstraat 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. Drankje van de week Vieux Rynenburger, liter f 9.95 Naar keuze 1 liter Coca Cola of 7 Up GRATIS. Silver Corg Gin (import) fles f 11.95 1 liter Tonix Royal Club GRATIS Vodka 40% let op alcoholge halte, fles f 10.75 1 grote fles Jus d'Orange GRATIS WIJN VAN DE MAAND Driessen: „Verkiezingen in strijd met reglement LEIDEN De politieke partijen hebben geen vat kunnen krijgen op de gisteren gehouden verkie zingen van de hoofdinglanden voor het hoogheemraadschap. Kandidaten die naar voren ge schoven waren door de progres sieve partijen, het CDA en de VVD haalden zelfs bij benadering de kiesdeler niet Grote overwin naar in het Dis trict I werd de Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren. Van de vijf kandidaten werden er vier ge kozen. De vijfde open plaats wordt ingenomen door een vertegenwoor diger van de Kamers van Koophan del en Fabriekon. Bij het hoogheemraadschap toonde men zich vannacht ver heugd over het uitgebrachte stem menpercentage. In het District I (met o.a. Leiden, kust- en bollen streek) brachten de ongebouwden 55 pet. van de stemmen uit en de "gebouwden" 36 pet. In district III en IV lagen die percentages on res pectievelijk 5323.5 en 4814. In middels is wel officieel bezwaar aangetekend tegen de manier waar op de verkiezingen zijn gehouden door mr. Driessen, CDA-fractielei- der in de Leidse raad en kandidaat- hoof dpgeland. In het centrale stembureau in het Gemeenlands- huis werd gisteravond koortsachtig geteld. Rond een uur vannacht was men zover dat de gekozenen bekend werden gemaakt. Het opkomrtper- centage was op dat ogenblik nog niet bekend, omdat een enkel pro ces-verbaal niet volgens de regels was ingevuld. Voor het district I werden geko zen voor de sector "ongebouwd" de volgende kandidaten van lijst I: C. van Saase ,Noordwijkerhout plaatsvervangend hoofdingeland M. C. J. Zandwijk, Noordwijk) 2074 stemmen G. W. Vergeer, Warmond (plv. P. G. v.d. Geest, Sassenheim) 1833 stemmen, J. W. Wensveen, Wassenaar (plv.) N. J. Alkemde, Wassenaar) 1706 stemmen. Gekozenen "gebouwd" in district I wai-en van lijst 8 N. J. Stokker- mans, Leiden (plv. G. C. P. v. Dorp, Katwijk) 1801 stemmen. Van lijst 9: J. V. C. Constadse, Haarlem (plv. A. E. de Leeuw, Haarlem) 2354 stemmen, R. de Leeuw, Haarlem (plv. G. J. M. Brandsma, Haarlem) 1872, L. G. J. Alkemade, Noordwijk (plv. G. A. M. v. Haasteren, Leider- corp) 1927 en W Doeven, Hoogma- de (plv. O. Th. J. Bik, Leiden) 1729 stemmen. In district III (deel Rijnstreek) werden voor het ongebouwd geko zen L. J. J. M. van Heiningen, Roe- lofarendsveen (plv. A. M. v. Veen Ter Aar) 1528 stemmen, J. P. v.d. Poel, Oud Ade (plv. C. Th. J. v.d. Dat er dagelijks overtredingen plaatsvinden is, volgens de politie, te herleiden tot verkeerstechnische constructieproblemen. "De Haarlemmerstraat is van aan zien een weg met een rijbaan en voetpaden. En een rijbaan nodigt uit tot rijden. Een vor dit wegdek on juiste wegconstructie zal èn voor het publiek en vor de politie een erger nis zijn en blijven." LEIDEN Burgemeester Vis heeft gisteren de ere-medaille in zilver verhouden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer J. Landesbergen. De heer Landesbergen kreeg deze onderscheiding omdat hij veertig jaar werkzaam is hij de Leidsche Wolspinnerij N.V. aan de Zoeterwoudseioeg Weijden, Zevenhoven) 1738 stem men. Gebouwd: H. P. Zwetsloot, Hoogmade (plv. P. J. van Rijn, Ter Aar) 526. In- district IV (met o.a. Alphen a.d. Rijn). Ongebouwd: J. Noordam, Benthuizen (plv. H. Verwaal, Ha- zerswoude) 2024, J. A. Straathof, Alphen aan den Rijn (plv. F. J. Droogh, Zoetermeer) 1329 stemmen. Gebouwd: B. W. Buenk. Moordrecht (plv. J. P- Jonker, Boskoop) 725 stemmen. De bezwaren van mr. Driessen tegen de gang van zaken bij de verkiezin gen betreffen het zich niet houden aan de letter van het verkiezingsre glement, zoals dat door de provin cie is vastgesteld. Met name gaat het daarbij om een artikel waarin vezegd wordt dat elk stembiljet waar op meer dan één hokje rood gemaakt wordt ongeldig is. Voor de verkiezin gen zijn stembiljetten verspreid waar op de stemgerechtigde wordt uitgeno digd meer dan één vakje rood te maken. De huiseigenaren in Dis trict I mochten er bijvoorbeeld vijf rood maken. Reactie van Rijnland: "Als we ons precies aan de letter van het regle ment hadden gehouden waren de verkiezingen onuitvoerbaar geweest. Voor de verkiezing van elk hoofd ingeland zou dan namelijk een af zonderlijk stembiljet gemaakt moe ten worden. Het had betekend dat mensen enkele tientallen stembiljet ten moesten invullen. Uit praktische overwegingen hebben we de kandi daten op een stembiljet geplaatst. Secretaris-rentmeester mr. B. Plomp die vannacht over de kwestie nog contact had met de dijkgraaf liet vanochtend weten het bezwaar van mr. Driessen wel erg formee1 te vinden, en dat er vooralsnog niet aan gedacht wordt om nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Het af wijken van het reglement is volgens Rijnland een "geoorloofde ruime in terpretatie". Daf de verkiezingen daardoor ongeldig zouden zijn be strijdt Rijnland ook al omdat de wijziging niet in invloed is op de uitslag van de verkiezingen. Zelfs de duidelijkheid heeft bevorderd. Aan vragen van wijziging van het regle ment zou hebben betekend dat de verkiezingen uitgesteld hadden moe ten worden, omdat zo'n aanvraag vele maanden tijd vergt. En de activiteiten van El Cid in het kader van de introductieweek voor aankomende eerstejaars studenten gaan gewoon door. Gisteravond organiseerde studentenroeivereniging Njord een grach- tentoclit over Leidens binnenwater en. Per roeiboot aanschouioden vele aspirant-student en het andere Leiden. En op de Witte Singel, ter hoogte van het bruggetje naar de Paterstraat (Doelen kazerne), ontwaarden ze weer geheel iets anders: Dog-Troupe, de Amsterdamse fantasie-annonce, de onberekenbare expressiegroep vol fratsen en luimen. Zo gaat dat, als je 's avonds in een bootje stapt. LEIDEN Vanaf zeven uur gisteravond werden er stemmen geteld in het Gemeeiilandshuis aan de Breestraat. Van de 77 stembureau's verspreid over een groot deel van Zuid- en Noord-Holland kwamen de totaaltellingen binnen. Rond een uur vannacht was men zover dat de gekozen kan didaten bekend waren. De opkomst van de kiezers liep in de vier districten sterk uiteen, maar over het algemeen was men bij Rijnland niet ontevreden over het aantal uitgebrachte stemmen. Promenade straat van ongelukken Haarlemmerstraat, bij de cityring, woensdag 20 augustus, 's middags rond half zes: een EHD-ambulance spoedt zich door de straat; het doel van de rit onttrekt zich aan mijn waarneming, kennelijk is er verder op wat gebeurd. Dezelfde straat, nabij de Janvos- sensteeg, esen nalf uur later: pieren de autobanden over het asfalt, nader bij hollende mensen, een krijsend kind ligt ernstig gewond op d,e weg, de EHD arriveert spoedig. Het is helaas niet de eerste keer, dat ondergetekende 'n dergelijke el lendige gebeurtenis op deze zgn. promenade meemaakt; verleden jaar was het ook minstens twee maal het geval. Wij herinneren ons natuurlijk ook het verschrikkelijke ongeval dat op een avond aan twee voetgan gers het leven kostte. Aangezien men gewoonlijk slechts een klein deel van de tijd in deze winkelstraat vertoeft, vraagt men zich af, hoe veel voetgangers hier al zijn aange reden, sinds de promenade bestaat.. Met name tussen vijf uur en half zeven is het er vaak een gekkenhuis van jakkerende automobilisten, brom fietserx en fietsers, die alle regels en wellevendheid negerend, hun tijd ien maaltijd blijkbaar kostbaarder vinden dan leven en gezondheid van hun lopende medeburgers. Hoeveel slachtoffers zullen er nog vallen, voor dat er echt wat tegen gedaan wordt? Het gaat niet om dure voorzienin gen; te denken valt bijvoorbeeld aan een aantal flinke 'hobbels' op het wegdek; aan plaatselijke ver smallingen en ..kronkels" in de rij baan, zodat de ergste snelheidsma niakken in ieder geval worden af geremd. En natuurlijk een intensie ver politietoezicht, al stuit dat stee vast op het argument van personeels gebrek. Maar dan moet het politie korps maar worden uitgebreid, ove rigens om meer redenen zeer nood zakelijk. Beste burgemeester, wethouders, raadsleden en commissaris van po litie, doet u er alstublieft wat aan, voordat er nog veel meer slachtof fers vallen. W.M. van Rooi jen Marislaan 11 Leiden Controleurs doen niets aan parkeerchaos Afgelopen dinsdag stond de gehe le dag een V W-bestelauto in de Breestraat geparkeerd. De parkeer- schijf werd door de winkelier steeds verzet. In opdracht van mijn chef (ik ben verkoper in een modezaak) ben ik naar de parkeercontrole ge gaan om melding te maken van de ze mistoestand. Dat was 's middags om half drie. Toen er om ongeveer vier uur nog geen reactie was geko men van de parkeercontrole, ben ik wéér heen gegaan. Door één van de ambtenaren werd de opmerking ge maakt dat ze geen tijd hadden om te komen. Maar ze zaten wel te le zen en koffie te drinken. Tevens wil ik u opmerkzaam ma ken op de chaotische parkeertoe- stand in de Breestraat. Ook hier doet de parkeercontrole niets aan. L. NOORDERVLIET, Louise de Colignystraat 15, Leiden. Kind aangereden: licht gewond LEIDEN— De zesjarige Jaap Riet kerk is gisteravond even na zes uur op de Haarlemmerstraat aangereden door een automobilist uit Katwijk. Het kind kreeg een beenwond en ontvellingen en is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De politievoorhchtingsdienst maakte vanochtend op ons verzoek bekend dat er regelmatige controles worden gehouden op de promenade. Agenten gaan steeds opvallend in uniform de Haarlemmersteraat in, om het pu bliek te herinneren aan het rijver bod.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3