LEIDSCH DAGBLAD mijnders Noodweer in Zuid-Holland Burger oorlog op Timor INJECTIE VAN MILJARDEN randasg Grondstoffen als wapens voor de Derde Wereld? LEIDSCH DAGBLAD Primeur voor mondiO mondit Woerden heeft ander plan voor rijksweg Handboek tegen het rode leger (ONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 OPGERICHT I MAART I860 34710 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG Het kabinet is bezig weer een miljarden-injectie samen te stellen om de werkloosheid te bestrijden. Minister drs. J. Boersma van Sociale Zaken wil dat er „enkele miljarden" beschikbaar komen, onder meer voor zogenaamde aanvullende werken. De minister van Financiën, dr. W. F. Duisenberg is terughou dender. De discussie in het kabinet spitst zich toe op de verwachte ontwikke ling van de economische bedrijvig heid in de loop van 1976. Bij het opstellen van de miljoenennota voor volgend Jaar heeft rekening kunnen houden met de jongste, zeer zorgelijke verwachtin gen van het Centraal Planbureau. Het Planbureau neemt aan, dat na een reeks van Jaren het aantal werklozen 250.000 tot 300.000 zal bedragen. Eerder heeft het kabinet-Den Uyl, buiten de gewone rijksbegroting om, miljardeninjecties toegediend aan de Nederlandse economie. Eind 1973 wat luchthartige steming in het kabinet, dat er maar weer een paar miljard tegenaan moet. geen Qok Duitsland Ook in West-Duitsland worden maatregelen voorbereid om de eco nomie op gang te helpen. Bondskan selier Helmut Schmidt en zijn voor naamste ministers en financiële ad viseurs zijn het eens geworden over een bedrag van 750 miljoen, eind vo rig jaar 3,5 miljard gulden en begin dit jaar." Na aandrang uit de Tweede Kamer nog eens een miljard gulden, vooral in de bouw. Minister Duisen berg keert zicht tegen de wat lucht hartige stemming in het kabinet, dat er maar weer een paar miljard tegen aan moet. een pakket maatregelen dat de eco nomische bedrijvigheid moet stimu leren. Het gaat 5,5 miljard mark kosten. Het geld aai voornamelijk worden uit gegeven aan bouwwerken en andere investeringsprojecten van de over heid. De bouwnijverheid zal er het meest van profiteren. De ministers Apel van Financiën en Friderichs van Economische Zaken, zullen het plan op 27 augustus voor leggen aan het voltallige kabinet. Minister Boersma jlACAO (Reuter) De Portugese autoriteiten hebben de controle over de situatie op Portugees- Timor verloren. Het eiland kan nu worden beschouwd als zijnde in staat van burgeroorlog. Dit is mee gedeeld in een officieel communi qué van het Portugese marinesta tion in Dili, de hoofdstad van Portugees Timor, dat werd uitge zonden naar de Portugese enclave Macao aan de zuidkust van China. Jlkaar bestrijdende groepen hebben sedert een poging tot een coup vorige week strijd geleverd op het oostelijk deel van het eiland waarvan het westelijk deel Indo nesisch is. „De situatie is zeer ern stig. In werkelijkheid is er een sfeer van burgeroorlog", zo werd gezegd. 3e Portugese militairen hebben nu alleen nog maar het marinesta tion, militaire kampementen en een deel van de haven van Dili onder controle. De haven wordt gebruikt als vluchtelingencentrum. De autoriteiten hebben om het onr middellijk zenden van een schip gevraagd om 1400 vluchtelingen van alle nationaliteiten te evacu ee regering heeft de situatie niet meer onder controle. Zij beheerst slechts een geneutraliseerde zone bij de haven van Dili", zo is mee gedeeld. De autoriteiten zeggen dat de toestand alleen door inter nationale interventie onder con trole kan worden gebracht Reeds eerder had Indonesië zijn bezorgdheid geuit over de moge lijkheid dat Timor een nieuw An gola zou worden waar bevrijdings bewegingen elkaar bestrijden. Het uitte toen bedekte dreigementen over interventie indien de situatie nog slechter zou worden. (Zie verder pagina 9) Enkele buien Enkele regen- en onweersbuien, NACHTELIJKE DUISTERNIS LEIDEN/ALPHEN Zuidwest Nederland was vanmorgen omstreeks tien uur in een zware duisternis gehuld- Uit huizen en kantoren keken de mensen vol spanning naar de lucht in afwachting van de eerste donderslagen. Enige ogenblikken later viel het water bij bakken uit de hemel. Op vele plaatsen zorgde het barre weer voor overlast. Aan de Molen straat in Zwammerdam liepen enkele huizen onder. De plaatselijke brand weer moest er aan te pas komen om ADVERTENTIE laagwater te 11.48 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 5 sept. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. edres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagbladj antwoordnummer. 214, Leiderij redderend op te treden. In Alphen werd geen geval van waterschade gemeld. Ook in Leiden moest de brandweer diverse malen uitrukken, niet alleen om straatgoten leeg te pompen, maar ook om verstopte dakgoten van water te ontlasten. Wijken die de meeste last van het water hadden waren de St. Jacobs- gracht, Herensingel, Levendaal en Breestraat. Het noodweer heeft ook de Neder landse Spoorwegen op verschillende plaatsen hinder bezorgd. Blikseminslagen in bovenleidingen werden gemeld uit Noordwijkerhout en Moordrecht. De gevolgen waren dat enkele treinen in de richting Leiden respectievelijk Gouda werden opgeheven of vertraging opliepen. Door blikseminslag raakte van morgen een olietank in Rozenburg in brand. Grote vlammen sloegen uit de tank. Even later, zo meldde een ooggetuige, ontwikkelden zich flinke rookwolken boven de tank. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen van Rotterdam en Rozenburg, die met groot materieel waren uitgerukt. Naast de brandende opslagplaats, die pas vorig Jaar in- gebruik is genomen, bevindt zich nog een tank, eveneens gevuld met ruwe olie. Een woordvoerder deelde later mee, dat men de brand onder oonitröle had. Er zouden zich geen persoon lijke ongelukken hebben voorgedaan. Het zware weer dat in het westen van ons land was binnengevallen, trok later verder landinwaarts. Op enkele rijkswegen kwam een dikke laag water te staan. Veel automobi listen zetten hun wagen op de vluchtstrook. Op de weg Amsterdam Utrecht bracht het hemelwater het verkeer geheel tot stilstand. De radioverbinding van de ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen met de surveillancewa gens werd door het onweer zo zwaar gestoord, dat overleg tussen Drieber gen en de mannen op de weg niet meer mogelijk was. De Israëlische reserve-majoor Asa Kadmoni (links) in fel débat met een politieman tijdens een demonstratie voor het huis van de Israëlische minister van Buiten landse Zaken Allon tegen de komst van Kissinger. Veel Israëli's zien in het ko mende akkoord een levensgevaar voor de staat. Kadmoni had voor zijn deelneming aan de demon stratie als symbolisch gebaar zijn in de strijd tegen Egypte verwor ven eremedaillede hoogste on derscheiding van Israël aan pre mier Rabin geretourneerd. De politie van Jeruzalem is in staat van de hoogste paraatheid om gewelddaden tegen Kissinger, die vanavond op de luchthaven Ben-Goerion wordt verwacht, te voorkomen. Vanochtend werd een jonge Is raëliër aangehouden die er van werd verdacht, dat hij een aan slag op de Amerikaanse minister heeft voorbereid. de modellen, die op de najaarsbeurzen uitkomen staan nü al bij Voorschoterweg 45 - 47 Valkenburg (bij Leiden) Tel. 01718-69325 Open: 9-18uur Donderdags tot 21 uur Zondags gesloten WOERDEN (ANP) De dienst van gemeentewerken in Woerden, ge leid door ing. F. J. van Onna, heeft bij het gemeentebestuur van Woer den een plan ingediend voor een ander tracé van rijksweg 11 (Voor schoten-Bodegraven) Men is bij deze dienst van oordeel, dat daarmee niet alleen de ge meente Woerden uit de verkeers- perikelen wordt gehaald, maar dat ook de omstreden aanleg van rijks weg 3 in een heel ander licht komt te staan. Door het nieuwe tracé wordt zo menen de initiatief nemers het groene hart van Holland zo gaaf mogelijk gehou den, terwijl toch de belangrijkste verkeersproblemen worden opge lost. Het gemeentebestuur van Woerden heeft zich in principe achter het idee geschaard. Men wil echter eerst de mening peilen van de omliggen de gemeenten en de beide provin ciale besturen. Het uit Woerden afkomstige voorstel wil rijksweg 11 aanleggen van Voorschoten tot even westelijk van Bodegraven, daar gedeeltelijk ge bruik maken van een reeds be staande en op enkele punten vier baansverbinding met rijksweg 12 (of een gehele nieuwe verbinding) en dan verder alle verkeer over rijksweg 12 voeren tot even tea oosten van Woerden. Verkeerstechnisch ziet de Woerdense dienst van gemeentewerken daar geen grote problemen, omdat de werkzaamheden voor het verbre den van rijksweg 12 tot acht rij banen op dit traject reeds in volle gang zijn. Van Woerden en rijksweg 12 naar Breukelen (en rijksweg 2) zou de nieuwe autosnelweg dan langs de bestaande (oude) spoorlijn naar Breukelen moeten lopen. Daarmee zou hot minimum aan landbouw gronden verloren gaan en behoe ven ook geen landerijen te worden doorsneden. Gongalves' dagen als Portugees premier geteld Minister Van Doorn is na een be zoek van tien dagen teruggekeerd uit Suriname. Op Schiphol gaf hij een persconferentie. Daarbij zei hü, dat hij tot de conclusie is gekomen, dat de terugkeer van Surinamers naar hun land lang zaam maar zeker toeneemt. Over de benoeming van e§n voor- ziter van de NOS zei hij in ant woord op nadrukkelijk vragen, dat -,;t geen uitstel meer gedoog de. PAGINA 7 De NOS begint op 1 oktober met de z.g. sprekershoek. Wie een boodschap kwijt wil kan nu op de televisie komen. PAGINA 5 Thuislanden-politiek van Zuid- Afrika tot mislukken gedoemd. PAGINA 11 In de nacompetitie twee gelijke spelen, beide 11. PAGINA 13 Ponsteen rijdt lek en zijn kansen zijn verkeken. PAGINA 17 Belgen vrezen Okker in de strijd om de Davis Cup. PAGINA 19 24 PAGINA'S NEW YORK (AP) In de Peru aanse hoofdstad Lima begint maan dag een vijfdaagse conferentie, waaraan de ministers van Buiten landse Zaken van 78 niet-gebonden landen deelnemen. De agenda van deze conferentie omvat nagenoeg iedere belangrijke controversiële kwestie op het gebied van politiek en economie, waarbij de belangen van de derde wereld een rol spelen. Behalve het vraagstuk arm en rijk zal de conferentie zich ook bezighou den met een Arabische resolutie waarin om uitstoting van Israël uit de Verenigde Naties wordt gevraagd. Veel leiders van niet-gebonden landen zouden de grondstoffen als stok achter de deur willen houden om een „nieuwe internationale eco nomische orde" af te dwingen, waar door de arme landen ook zouden kunnen delen in de welvaart, die zich momenteel concentreert in de geïndustrialiseerde wereld. Helper kwam om het leven TOKIO (AP) De Japanse politie is bezig met de samenstelling van een handboek voor de aanpak van terro risten zoals degenen die drïe weken geleden in het middelpunt van de belangstelling kwamen toen zij 50 mensen gijzelden in de Amerikaanse ambassade in Koeala Loempoer In het handboek zullen maatrege len variërend van psychologische tak- tieken tot schietmanoeuvres worden opgenomen. De Japanse politie zal proberen steun van andere landen te krijgen bij het arresteren van Japanse radicalen die hun land al vele malen diplomatiek en politiek gezien in ver legenheid hebben gebracht. Naar aanleiding van het handboek zal naar wordt verwacht een contro verse ontstaan over de vraag wat het zwaarst moet wegen: de handhaving van recht en orde of de levens van de gijzelaars. Het incident in Koeala Loempoer van enkele weken geleden was voor veel Japanse politiefunctionarissen teleurstellend. Zij vrezen dat dit inci dent de naar schatting 200 tot 300 terroristen in Japan zal aanmoedigen soortgelijke acties te ondernemen. De vijf leden van het Japanse Rode Leger die voor de actie in Koeala Loempoer verantwoordelijk waren werden in de gelegenheid gesteld om met vijf kameraden, die waren vrij- in ruil voor de 50 gijzelaars, Libië te vliegen. MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein.V- LEIDEN (4000 ms) Lange Gracht 5 (aan de City-Ring). Tel. 01710-21645' bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. OUDE WETERING De 50-Jarige M. de Boer uit Oude Wetering is vanmorgen overleden, nadat hij van nacht betrokken raakte bij een ver keersongeval op de rijksweg 4 tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Er wa ren daar, omstreeks half drie van nacht, twee auto's op elkaar gereden en door de klap op de andere weg helft terechtgekomen. De heer De Boer stopte om hulp te verlenen, stapte uit en werd door een andere auto klemgereden. Hij moest zwaar gewond naar de VU in Amsterdam worden gebracht, waar hij vanmorgen is overleden, VAN ULDEN AUTO'S B.V. Verdamstraat 6, Leiden. 071-23041.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1