Rolf Tliung met Jan Hordijk de grote verliezer Jaap van Praag: de grote overlever Cees Stam met speels gemak naar de winst Toch onderzoek SANDERS EN HEMMES MAKEN GEDEGEN INDRUK IN NATIONALE TENNISSTRIJD Grote stayersprijs Amsterdam Nederlands succes in Fastnet-race Lubbers bokst in Italië KOVACS GAAT WEER EENS TERUG GEELZUCHT Successen voor atletiekploeg in Kopenhagen Lotto en toto Fred Rompelberg valt door de doping-mand VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 SCHEVEN INGEN Alleen Marian Laudin en Niek Fleury. twee spelers, die in de na dagen van hun tenniscarrière het inzicht laten prevaleren boven het sla-maar-raak-werk van vroeger, kunnen bij de nationale tenniskampioenschappen op de bloedhete METS- banen nog een herhaling van de finale van vorig jaar voorkomen. Groot zijn hun kan- SLOTEN Cees Stam, door blessure afwezig bij het Nederlands koppositie stayerskampioenschap, heeft gister- neboo nog avond op het wiele'rbaantje van Slo- de rol, verspeelde daardoor zijn slaagde er niet in Min- ens voorbij te komen. De Belgische amateurkampioen Van i 1200 toeschouwers laten zien Gastel kwam in het begin volledig hersteld te zijn. Minder dan strijd ten val doordat hij de zijkant i week voor het begin van de i reldkampioenschappen in Rocourt "dolde" Stam met de concurrentie. Met speels gemak won hij zowel eerie als finale, waarin de Duitsers Peffgen en Kemper plus de Frans man Depontruex zijn gevaarlijkste tegenstanders waren. Doordat Stam niet willens en wetens de onderen heeft gedeklasseerd, zag het publiek een aantal aantrekkelij ke stayerritten, waarvan de laatste, de finale van de profs, over 25 ki lometer het boeiendst was. Na de aanloop waarin Stam in een Rush van staart naar kop van het veld marcheerde, kWamen ook nog Peff- gens en Dupontruex op de eerste po sitie voor Stam achter Stakenburg definitief orde op zaken stelde. Nationaal kampioen Nico Been ein digde als zesde en laatste in de fi nale waarin Harry van Leeuwen hem net voor bleef. Jan Breur, Ne derlands derde vertegenwoordiger bij de stayerstrijd in Luik, miste de fi nale door pech in de serie. Hij re vancheerde zich in de korte rit over 10 kilometer om de zevende plaats, waarin o.a. de Belgen Ste vens en Debosser in hem ztfn meer deren moesten erkennen. Martin Venix verloor bij de ama-. teurstayers het prestigeduel met kam pioen Minneboo. Venix raakte hal verwege de 20 kilometer ruim los PLYMOUTH Groot-Brittanndë heeft de Admiral's beker gewonnen. West-Duitsland en de Verenigde Sta ten werden tweede en derde. De Britse overwinning werd een feit toen de boot Yeoman in de vroege don derdagochtend de finishlijn in Ply mouth passeerde. Het jacht bereikte daarmee een negende plaats in de Atlantische race over 650 mijl, de zogenaamde „Fastnet-race". Deze wedstrijd leverde een groot Neder lands succes op. Het Jacht Goodwin werd winnaar en de andere Neder landse boot, Standvast, eindigde als derde van de uit 200 schepen be staande zeilvloot: Het klassement van de Fastnet- race is: 1. Goodwyn (Ned) 109 uur, 49 minuten en 15 seconden; 2. Fla menco (Spa) 110.08,05 3 Standvast (Ned) 110.28,51; 4. Trailblazer (Hong Kong) 114.38,51; 5. Noryema (Gbr) 114.53,25. Het eindklassement van de Admi ral's beker is: 1. Groot-Britta/nndë 980 punten; 2. West-Duitsland 872; 3. Verenigde Staten 843 4. Nederland 763; 5. Nieuw-ZeeLand 756. Titelhouder Louk Sanders en de fi nalist van de laatste vijf jaar Fred Hemmes maken daarvoor een te ge degen indruk. De binnenkort afstu derende economie-student Sanders door de snelheid van zijn acties, waartegen gisteren de linkshandige Wouter Fok ondanks manmoedige pogingen niét bet'er .bestand bleek dan zijn voorgangers, Fred Hem mes door het geduld, waarmee hij op de achterlijn het onbesuisde net- bestormen van de blonde Amster dammer Martin Koek opwachtte. Zowel Sanders als Hemmes hebben tot nu toe geen set behoeven af te geven. De grote verliezers van gisteren ren full-prof Rolf Thung prof Jan Hordijk. Beiden in drie simpele setjes uitgewuifd door resp. Niek Fleury en Marian Laudin de Marian Laudin wordt gefeliciteerd door zijn vrouw. Jan Hordijk ziet het met gemengde gevoe- lens aan. Koek 63, 6-4, 6-4 De indeling uitslag (nu 6-3, 8-6, 6-2 in het voor deel van Fleury) nog veel onthutsen- semi- der uitgevallen. - Wie echter denkt dat dit het einde meer daar men m onderhandeling betekent van Thungs' hogere ten- is met Tom Okxer. de halve finales is-aspiraties heeft het mis. Na beroep zal doen op Rolf Thung te luiden: SandersLaudin mes-Fleury. Dames-dubbelspel Jan Hordijk voegde na een met ROTTERDAM Het gevecht om het Europees bokskampioenschap in het halfzwaargewicht tussen de Ita liaanse titelhouder Domenico Adinol- fi en zijn Nederlandse uitdager Ru- di Lubbers zal niet in Nederland worden gehouden. Gistermiddag werd de titelstrijd door de Europese Boks Unie in Rome gegund aan de Italiaanse promotor Rodolfo Sabatini. Op welke datum en waar de Romeinse promotor het gevecht wil laten plaats vinden ls nog niet bekend. PARIJS - Stefan Kovacs, oud-trainer van Ajax, heeft gisteren laten we ten definitief terug te keren naar zijn geboorteland Roemenië. De huidige bondscoach van het Franse elftal geeft hiermee gehoor aan de eis van de Roemeense voet balbond vóór 1 december terug te keren. Kovacs: "Er werd hier en daar gesuggereerd dat ik een Ne derlandse of Spaanse club zou gaan trainen". Wie kovacs gaat opvolgen is nog niet bekend. Gegadigde zou ech- zaterdag ter wel Robert Herbin zijn, de hui- i Hem- dige trainer van kampioen St.-Etien- Elly praktiserend fysio-thera- Scheveningen wachten de Hilver- 9-U VM'°ren eerste set tegmLaudta i,rtrtr s. summer Oranae (New Yersey), Po- de daad bij het woord. Reken er doet, de ander de slagentrainer de METS zelf, die bij zijn inschrij- San Francisco, gevolgd door ving te horen kreeg, dat de bond had door India en Japan. Houston, Los Angeles, trip sprak overwogen hem niet uit te nodigen, de verliezer ontspannen: 'Tk til'hier Over de grenzen op dat ik zo klaar ben" hij de omstanders weten. 'Ik heb nu twee dagen staan etteren. Dat vind ik meer dan genoeg'. Wat ballen wegslaand bereikte hij in recordtijd uit Nederland bent of niet. men opaagen. van aat laatste zegt 'p-pink-kip' Hp hann On Laudin, dat hem nota bene door de Daar telt alleen de plaats, die le op bTroep van schreven wegens e Daarop is Thung de laatste Rolf Thung stond tegen NiekFleu- den gezakt tot een plaats van even ty te tennissen op de wijze, waarop boven de honcterdNog altijd _goed hij het laatste 'half jaar een record- genoeg om in het negatieve heeft opge- laten tot J- Uitslagen direct "te worden toege- Heren-enkelspel, kwartfinoles: Louk halve finales: Appel/ Judith Salome -Yvonne v. d. Eekhout/Annelies Prins 6-1, 6-1; Ada de Laive/Astrid Suurbeek- Marijke Schaar/Els Veentjer 6-4, 7-5. Kwartfinales gemengd dubbelspel Els Veentjer/Hartmuth Bielefeld-El- ly Hemmes/Jan Hordijk 8-6, 6-3. Judith Salome/Fred Hemmes-Anne- loes Schothorst/Hans Adama van Scheltema 6-3, 6-3; ?lly Appel/Ma - rian Laudin-Elly Blomberg/Frank Koning 6-2, 4-6, 6-3; Astrid Suurbeek/Richard Kasten-Ada de Laive/Wouter Fok 6-2,6-4. DUSSELDORF In de 238 ontmoetingen van de drie Eu ropa-cup-toernooien zijn ln totaal 339 gele kaarten, 65 meer dan een jaar ervoor, uitgereikt. Het aantal rode kaarten liep echter terug van 25 naar 15. Er kan dus van een toenemende 'geelzucht' worden gesproken. het hoofdtoernooi bouwd. Een nederlagenserie, die Forest Hills, slechts werd onderbroken door één Thung had liever in Scheveningen overwinning in Zweden. Slecht ai ticiperend sloeg Thung de derde klap de hem Sanders-Wouter Fok 6-3, 6-4, 6-3; Marian Laudin-Jan Hordijk 11-9, 6-4, 6-1; Niek Fleury-Rolf Thung 6-3, 8-6, 6-2; Fred Hemmes-Martin buiten de lijnen en het 1 gebeurt, is Fleury nog altijd iets teveel tempe- kons dat zoiets rament heeft om alleen als incas gisteren aanzienlijk kleiner ge- Autosport De Amerikaanse for- seerder op te treden (zoals Hemmes worden. Men kan zich nauwelijks mule-5000-coureur B. J. Swanson i jaar geleden) anders de voorstellen dat de spel- de rol raakte. Hij kon, omdat hij in het gras verder schoof, met weinig betekenende schaafwonden de baan van Sloten verlaten. KOPENHAGEN Ook op de twee de dag van de internationale atle tiekwedstrijden in Kopenhagen heb ben de Nederlandse deelnemers suc cessen geboekt. Mieke Sterk won de vyfkamp met 4138 punten, de beste Nederlandse seizoenprestatie. Trudy Wunderink zegevierde op de 200 me ter (23.9), Ina Blaauw won de 800 meter (2.06.0) en Ria Stalman zege vierde bü het discuswerpen met 53,45 meter. Sammy Monsels paikte na de 200 me ter ook de winst op de 100 meter in 10.4 sec, de beste Nederlandse sei zoenprestatie. Een dubbel succes le verde de 400 meter op. Rijn v. d. Heu vel zegevierde in 47.7 voor de Junior Harry Schulting met 48.1. In de B- loop was Ard Veldhoen 'in 482 de snelste. Evert Hoving moest in de eindsprint van de 800 meter buigen voor de Jamaicaan Byron Dyce. Er was echter geen verschil in tijd: bei den 1.48.0. Haico Scharn legde op de 2000 meter beslag op de vijfde plaats (5.09.8), achter winnaar Marty Li- quori (VS) in 5.05.0 en de Deen Tom B. Hansen die met 5.06.6 een nieuw Deens record vestigde. Op de 400 me ter eindigde verder Jan Struyk als vierde in 48.9 sec. Ruud Wielart werd derde bij het hoogspringen met 2.14 m. Dwight Stones (VS) zegevierde met 2.21 m voor de Zweed Almen (2.14 m>. DEN HAAG De uitslagen van lotto en toto van het afgelopen weekeinde zijn: Toto no. 32: le prijs: geen winnaars; 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto fl. 74.313,— ontvangen 3e prijs: 108 winnaars, die elk bruto fl. 2.625,— ontvangen. 4e prijs: 5.910 winnaars, die elk per kolom fl. 58,— ontvangen. 5e prijs: 11.280 winnaars, die elk per kolom fl. 30,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zon dag fl 101608,--. Tot t no. 32. le prijs: geen winnaars; 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto fl. 5.116,— ontvangen. 3e prijs: 27 winnaars, die elk per kolom fl. 477,— ontvangen. ziekenhuis in Mansfield leden Afgelopen zondag had Swan- son bij races in Mansfield zwaar hoofdletsel en ernstige inwendige kneuzingen opgelopen toen zyn Lola T332 in een vangrail terecht kwam. De coureur is na het ongeluk niet meer bij kennis geweest. Zeilen Met nog één. race te varen DEN HAAG Hoewel de eredivisieclub FC Amsterdam zijn aan- zijn de Britten John Loveday en klacht tegen de amateurclub Aalsmeer inzake betaling van spelers Da/nm Lewis in Sint Morcutz reeds heeft ingetrokken, zal de KNVB de zaak toch gaan onderzoeken. Europees kampioen in de 505-klasse Het algemeen bestuur van de sectie amateurs heeft besloten de in- geworden. Met drie eerste plaatsen, middels benoemde commissie van onderzoek te handhaven. Het een tweede en een vierde uit vijf onderzoek naar betalingen bij Kennemerland eveneens na een races zijn zij onbereikbaar geworden aanklacht van FC Amsterdam is in volle gang. voor de rest van het veld. AMSTERDAM Bij het onderzoek op het gebruik van verboden stimulerende middelen na de nationale kampioenschappen op de baandie twee weken geleden in Utrecht werden gehouden, is een van de renners positief bevonden. Het betreft de profstayer Fred Rompelberg, die op de tweede plaats eindigde. Het eerste onderzoek heeft sporen van efedrine aangetoond in het urinemonster van de stayer. Rompelberg heeft, in de overtuiging niet het anti-doping- reglement te hebben overtreden, een contra-expertise aangevraagd. De uitslag van dit tweede onderzoek is voor hem ook ongunstig uit gevallen. Onafhankelijk van de test op dope en de uitspraak daar van werd bekend gemaakt besloot de Sportcommissie van de KNWU Rompelberg, die gisteravond meedeelde niet bewust het verboden middel te hébben gébruikt, niet in te schrijven voor het wereldkam pioenschap der stayers. Behalve wereldkampioen Cees Stam toerden kampioen Nico Been en Jan Breur, derde in de nationale titelstrijd, aangemeld voor de wedstrijden in Rocourt. Door Nico Scheepmaker lk hoop niet dat u van mij verwacht dat ik een verhelde rend licht werp op het vertrek van Hans Kraaij bij Ajax. Het zal wel zo horen. De laatste vier trainers van Ajax zijn al lemaal op overhaaste wijze vertrokken. Rinus Michels pakte onperwacht plotseling zijn biezen, Kovacs werd ge ruisloos weg gemanoeuvreerd ten bate van Knobel, deze werd op zijn beurt plotseling ontsla gen na éen slecht ontvangen interview, en nu is Hans Kraaij dus enkele dagen voor de com petitie weer verdwenen. Hoe krijg je het als club voor el kaar? Ik krijg dan ook steeds meer respect voor Jaap van Praag, die er ondertussen toch maar aldoor in geslaagd is voorzitter te blijven: de Miko- jan van Ajax. Voor hen die slechts in voetbal géintresseerd zijn, wil ik graag even uitleg gen dat Anastas Ivanovitsj Mi- kojan de Russische partijbons is, die achtereenvolgens de zui veringen van Stalin, de dood van Stalin, de val van Malen- kow en de val van Chroestjs- jow overleefde en nog steeds ergens in de top functioneert als de grote overlever. De kans dat Rinus Michels terugkomt als de redder des vaderlands ligt uiteraard bij zonder voor de hand. Zijn te rugkeer zou voor volgend sei zoen ook de terugkeer van Jo- han Cruijff vergemakkelijken, omdat Rinus Michels dan de enige in het Nederlandse voet bal is die het voetbal-Spaans van Cruijff kan verstaan. Ik héb me trouwens laten vertél len dat in de roes ook Sjaak Swart en Piet Keizer weer in training zijn gegaan, terivijl Klaas Nuninga, Gert Bals, Tonny Pronk, Dick van Dijk en Velïbor Vasovic steeds vaker in de buurt van het Ajax-stadion worden gesignaleerd. Zouden we dan toch het oude Ajax weer terugkrijgen? Ik voor mij ben hélemaal niet zo gelukkig met het ver trek van Hans Kraaij, zeker niet als Rinus Michels terug komt. Met Kraaij kon je ten minste een normaal gesprek voeren, hij poseerde niet als sphinx of orakel of schouder ophaler en je hoefde zijn woor den nooit te gaan nawegen op hun karaatgehalte. Je hoefde ze evenmin om te draaien of binnenste buiten te keren om er achter te kunnen komen wat ze inhielden, kortom als jour nalist had je houvast aan Hans Kraaij. Ik héb dat al eens eer der geschreven en er toen aan toegevoegd dat dit natuurlijk niet automatisch inhield dat hij bij Ajax de enige juiste man op de enige juiste plaats was. Ik ben geen Ajacied, en Ruud Krol is geen journalist, ik heb geen enkel inzicht in de vraag of het voor Ajax goed is dat Kraay verdwenen is of juist catastrof aal. Over 34 wed strijden weten we het. Is Ajax' dan kampioen geworden, onder wiens leiding dan ook is (is het wel zo toevallig dat PEC Zwolle juist op dit moment trainer Donenfeld de laan heeft uitge stuurd?), dan heeft Jaap van Praag opnieuw bewezen dat hij de grote zegen-brenger van Ajax is (in dat geval zal het van laatdunkendheid getuigen als we nog gewoon over de voorzitter van Ajax spraken in plaats van over de sjah van Ajax). Maar wordt Ajax derde of zevende, dan zal hij niet al leen Cruijff maar Neeskens en Hennes Weisweiler van Barce lona naar Ajax moeten overhe velen om niet net als Chroestj- tsjow voorgoed uit zijn zetel te worden gewipt. Jaap van Praag

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9