kardomel Regering denkt na over werk tijdverkorting DEN HAAG STELT MANUSAMA TELEUR Harde acties dreigen Tarieven: inkomensprobleem in academische ziekenhuizen Ter bestrijding werkloosheid Sociale dienst kan toeloop Surinamers niet verwerken STAATSSECRETARIS WERKT AAN VASTE SALARISREGELING Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 DEN HAAG (SP) De regering wil extra maatregelen nemen om de werkloosheid te -bestrijden. Dit los van de plannen die in de begroting voor 1976 zijn opgenomen. Naast de extra financiële injectie wil men nieuwe initiatieven nemen om te laten bestu deren hoe op de lange duur de werkloosheid kan worden teruggedrongen. Daarby wordt ondermeer voor- termaanden - zichtig gedacht Vergissing bij opknappremie nieuwe kans voor 1000 man DEN HAAG (SP) Voor ruim duizend eigenaar-bewoners van huizen is er een kans, dat zij alsnog in aanmerking komen voor de op knappremie van staatssecretaris verkorting tot gevolg loosheid i ii de arbeidstijd, wat i hebben dat de werk- ben de bevolking verdere beroepsbevolking. De stijging zal ook gevolgen heb- :n voor de werkloosheidspremies, die nu nog 1% bedragen, i kunnen worden gespreid. t>e werk. schijnlijk tot lts zullen oplopen" tijdverkorting valt echter niet los te Bij het vaststellen van die verhoging zien van andere maatregelen, omdat anders de lasten voor een deel het bedrijfsleven nog meer zouden werkloosheid, worden verzwaard. Ook zal moeten heeft men geen rekening gehoiiden met een verdere stijging worden bekeken hoe kan worden minister Een ambtelijke werkgroep heeft de Sociale Zoken overi- In het kabinet is'men onder de in druk van de sombere verwachtingen die het Centraal Plan Bureau in gens geadviseerd dat uitkeringen die van boven de vijf procent voor reke ning van het rijk moeten komen. Het Planbureau is bij zijn sombe re verwachting uitgegaan van een sterke opleving van de wereldhandel voorlopige schets heeft geuit, in 1976, waardoor de Nederlandse Jan Schaefer Teaeliik«Sten dan V°lgenS deZe pr0gnoses zal de werk" export met 10 procent 2011 kunnen na Tegelijk zullen dan loosheid de komende winter oplopen toenemen. Dit zal echter nauwelijks L 225.000 tot 280.000. I)e jaarge- gevolgen hebben ongeveer duizend andere mensen van subsidielijst worden geschrapt. Een steekproef in NoorcT-Hdlland heeft uitgewezen, dat van de aan vragers van de opknappremie niet iedereen eigenaar-bewoner is en dat per vergissing aan negentig huur ders-bewoners een premie is toege zegd. Deze negentig zullen worden vervangen door negentig mensen die wél eigenaar-bewoner ziin. Schaefer heeft de gemeentebestu ren gisteren per brief verzocht ij lings na té gaan of iedereen die een opknappremie toegewezen heeft ge kregen wel eigenaar-bewmer is. Als het percentage "vergissingen" van Noord-Holland op de landelijke 6ituatie wordt toegepast,- kan dit onderzoek ertoe leiden dat twaalf honderd mensen alsnog een premie kunnen krijgen. middelden tot 1980 zullen volgens de berekeningen van het Planbureau omstreeks de 260.000 liggen, met een piek van boven de 300.000 in de win- heid in ons land, omdat dit aantal in toenemende mate ontstaat door arbeidsbesparende maatregelen in de bedrijven.. Schitterend voorproefje van "Sail 700", dat morgen in Am sterdam wordt gehouden. Hier de Engelse "Royalist", een 2-mast brik, met de veilen bol en de bemanning in de masten, voordat het schip de haven van IJmuiden binnenliep. DEN HAAG (SP) Ir. Manusama, leider van de Zuidmolukkers in Nederland, heeft zijn ad vocaat opdracht gegeven opnieuw de (loco-) burgemeester van Den Haag voor het gerecht te dagen. Het gaat daarbij om de gemeentelijke weigering op 25 april voor het houden van een mars door destad ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de "Republiek der Zuid-Mo- lukken". Een eerder aangespannen kort ge ding werd door de Molukkers verlo ren. Ir. Manusama zei hierover "Wij hebben ons daar toen aange houden. Maar is. onbevredigend. Ik vind dat hier geen recht is gedaan. Het is een principiële kwestie". De komende rechtszaak is vol gens ir. Manusama een van de mo gelijkheden die hem binnen de Ne derlandse rechtsorde overblijven om voor zijn mensen te vechten. Zijn vertrouwen in de regering is echter tot vrijwel nihil gedaald door de ne gatieve) reacties op zijn verklarin gen over arrestaties van Molukkers op Ambon doo'- de Indonesische autoriteiten. "Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken ontkent dat er arrestaties hebben plaats gevon den en premier Den Uyl heeft ge weigerd een brief in ontvangst te nemen van een van de gearresteer- Blijvers LUXOR: „The Godfather H", 'n kijkje achter de schermen van de Mafia. Duistere praktijken van een niets en niemand ontziend gezinshoofd. STUDIO: "The return of the Pink Panther", een blijvertje van de bovenste plank. Peter Sellers in een giller van een film. TRIANON: „Inpikken en weg wezen", veel stuntwerk met gro te auto's. Een spannende achter volgingsscène en daaromheen is een verhaaltje gebouwd. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Terug in Leiden CAMERA: „Where Eagles dare", een oorlogsfilm met onder ande ren Richard Burton. LIDO: „Samen uit, samen thuis", een van de leukste films van Louis de Funès. Hij werd dan ook bijgestaan door twee andere komieken: Bourvil en Terry Tho- lllllilllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllillll Kindermatmee CAMERA: "Robin Hood en zijn schelmen". REX: "Pipi in Takatukaland". Nachtfilms CAMERA: "Bönnie en Clyde". REX "Als mannen dat allemaal zouden weten". Rex "Blood money" Een Chinees gaat op zoek naar een schat. Een spoor leidt naar een aantal fraaie dames met een code op hun achterwerk. Een vechtpartij komt er nog bij te pas. Maar het draait natuurlijk op één ding uit: een happy end.. Goede films in 1 andere steden „Alice doesn'f live here ony more" (Ellen Burstyn en Kris Kristofferson), Leidsepleintheater, Amsterdam. „La femme aux botfes rouges" (Juan Luis Bunuel met Cathe rine Deneuve), Cinétol, Amster dam. „The front page" (Jack Lemmon en Walter Mat- th'au), Lijnbaantheater, Rotter dam. „Frankenstein junior" (Mei Brooks), Kriterio. Rotterdam. Haagse bioscopen iiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiniiiii APOLLO: "Karate Duivels," dag. 2.30, 7.00-9.15 uur, zo. 2.30-4.45- 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. APOLLO 2: "Breakout," dag. 2.30, 7.00 en 9.45 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.30 en 9.45 uur. 18 jaar. ASTA: Wegens verbouwing ge sloten. BIJOU"Frankenstein Junior," dag. 2.00, 7.15 en 9.30 uur. zo. 2.00, il5, 7.15 en 9.30 uur. 14 jaar. CAMERA: "Some like it hot," dag. 2 en 8 uur. 14 jaar. CINEAC: "Emmanuelle," dag. 5.30, 7.30 en 9.30 uur, 18 Jaar. CORSO"The return of the pink panther," dag. 2.00 en 8.15 uur, zo. 2.00-4.30-7.00 en 9.30 uur, alle leeftijden. DU MIDI: "Ben-Hur", dag. 8uur. AL. EURO: "My Fair Lady." dag. 1.30 en 7.45 uur, zat., zon., woe., 3.45 en 7.45 uur. AL. FLORA: "Verleidsters rapport," dag. 2.00, 7.00, 9.15 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. KRITERION: "Sweet Movie," dag. 3.00, 7.00, 9.30 uur, 18 jaar. METROPOLE: "De peetvader II", dag. 2.00 en 7.30 uur, 14 Jaar. ODEON: "Inpikken en wegwe zen," dag. 2.0.0, 6.45, 9.15 uur, zo. I.45, 4.15, 6.45, 9.15 uur, 14 Jaar. ÖDEON 2: "Mens erger je niet," dag. 2.15, 7.00, 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00, 9.30 uur, 18 jaar. OLYMPIA: "Live and let die," dag. 2 en 8 uur, 14 jaar. PASSAGE: "My name is nobody," dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur, zat. en zo. 1.30, 4.00, 7.00, 9.30 uur. 14 Jaar. REX: "Turks fruit," dag. 9.00, II.30, 2.00, 4.30, 7.00, 9.30 uur, zon. 1.30 uur enz. 18 jaar. ROYAL"70: "Hercules en de ge maskerde ridder," do. t/m zon. 2.15, 7.00, 9.30 uur. ma, en di. 2.15 en 8 uur. woe. alleen 2.15 uur. ROYAL: "De eenzame scherp schutter," do. t/m zon. 2.15, 7.00, 9.30 uur. ma. t/o wo. 2.15 en 8.00 STUDIO: „Kom met je waldhoorn tussen mijn alphen," dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur. zon. 1.30, 4.00, 7.15, 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: "Once a time in the West," dag. 2.00 (beh. zond.) en 7.30 uur. 14 jaar. DE UITKIJK: "Moord in de Oriënt Expres," dag. 2 en 8 uur. 14 Jaar. Kindermatinees: CINEAC: "Walt Disney's Teken filmparade," dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30 uur. zon. v.a. 11.30 uur. DU MIDI: "Pipo en de piraten van toen,"" zat., zon., woe., 2 uur. EURO: "De vrolijke piraten van scha teiland," zat., zon., woe., 1.30 Ir. Manusama den die uit de gevangenis is gesmok keld". Volgens Manusama lopen de ar restaties „in de honderden" en heeft de Indonesische ambassadeur in Den Haag in zijn land overleg gepleegd om het "overwaaien" van berichten daarover te voorkomen. De Molukse leider, die zondag 65 jaar wordt, maar de strijd voortzet, ontkent zelf dat hij tegenover mi nister Van der Stoel gedreigd zou hebben met verstoring van de rechts orde. "Over die insinuatie ben ik vooral niet te spreken", aldus ir. Manusama. ROTTERDAM (ANP) De toe loop van Surinamers is op het ogen blik zo groot, dat de sociale dienst van de gemeente Rotterdam, het werk niet meer aan kan. Burge- meestèr A. van der Louw en de wet houder van Sociale Zaken, mevrouw mr. E. M. A. Schmitz, vertrekken begin volgende week naar Den Haag om staatssecretaris W. Meij er van CRM te vragen meer geld ter beschikking te stellen voor uit breiding van de dienst. ,De opvang van rijksgenoten dreigt uit de hand te lopen en we weten niet wat er allemaal nog komt", klaagde mevrouw Schmitz gisteren tijdens een commissiever gadering, "de sociale dienst is vast gelopen". Behalve meer mankracht wil de wethouder ook een soepelere werkwijze. De sociale dienst moet worden uitgebreid van 15 tot 25 In de afgelopen drie dagen heb ben zich 436 Surinamers bij de so ciale dienst gemeld. Ongeveer 70 procent van hen komt rechtstreeks uit Suriname. Deze ontwikkeling is volgens de wethouder zorgwekkend. In het afgelopen jaar klopten ge middeld 50 Surinamers per week aan bij de sociale dienst. Nu zijn 't er al meer dan 100 per dag. Onder grote belangstelling is gistermiddag de Arnhemse taxichauffeur Hans van Beët meerd. Collega-chauffeurs nemen hier afscheid. Taxichauffeurs namen afscheid van collega ARNHEM (APA) Een honderdtal taxichauffeurs uit het westen des lands heeft gisteravond een ultima tum. gezonden aan' minister van Agt van Justitie: als er niet binnen veer tien dagen een antwoord komt op hun eisen dan volgt er dit irfijaar keiharde aktie. De chauffe-rs kwa men in Arnhem bijeen na dc cre matie van hun zondag vermoorde collega Hans Van Beek. Het landelijk overleg bèdr'j svervoer taxi's ogericht na de rpoord op een Rotterdamse chauffeur a april, pleit in de brief aan de ftunis'er voor betere politiebescherming. Met na me wil men de wet veranderd zien zodat betalingsruzies (nu een civiel rechtelijke kwestie) door tussen komst van de politie kunnèn wor den afgerond. Verder willen de chauffeurs een harde en snelle be rechting van eventuele aanvallers. „Als er op korte termijn gee» be scherming komt kunnen wo met in staan voor de gevolgen. Wij vragen u ons geteisterd bedrijf te helpen zo dat niet weer steeds aanslagen op chauffeurs worden gepleegd" LEIDEN In academische zie kenhuizen worden particuliere pa tiënten in financieel opzicnt gedis crimineerd ten opzichte van zieken fondsverzekerden, zo luidde de kloe ke bewering van de Kontaktcom- missie Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars (KLOZ) afgelopen woensdag. Er zou wrden geprobeerd zoveel mogelijk kosten die vroeger in het zg. all-in tarief zaten, apart in rekening te brengen bij particuliere patiënten. -Dat ge beurt bijvoorbeeld op de derdklas se waar de particuliere patiënt in tegenstelling tot - de ziekenfonds verzekerde weliswaar p*n lagere verpleegprijs betaalt (scheelt f 15 per dag) maar daarnaast nog eens een rekening gepresenteerd krijgt voor klinisch-specialistische hulp. Alles bij elkaar betaalt hij dan'zo'n 25 procent meer dan via het all-in tarief berekend wordt voor de zie kenfondsverzekerde. De ziektekos tenverzekeraars vinden dat onbil lijk. En dat is ook wel terecht. Toch is het oiet eenvo uiig voor dit probleem een oplossing te vin- ADVERTENTIE 6 per soons literpak haal n pak 'n DOMO produkt vinden, omdat de verschillen in ta rief weer ten nauwste samenhan gen met de manier waarop medi sche specialisten in academische ziekenhuizen hun geld verdienen. En dat is een probleem waar intus sen alweer zo'n twintig Jair al dan niet in commissioriaai ver band tegenaan wordt gekeken. Enkele tonnen De medisch specialist in een aca demisch ziekenhuis werkt in bet al gemeen op drie fronten: hij geeft onderwijs, doet wetenschappelijk onderzoek en behandelt patiënten. Hij wordt daarvoor betaald poor de universiteit en hij kan daarmee 'n salaris verdienen dat tot een ton kan oplopen (hoogleroar)Toch staat zijn inkomen in de meeste ge vallen in geen verhouding tot dat van zijn collega met een particulie re praktijk, die enkele tonnen per jaar kan verdienen. Daaron is er om het toch nog een beetje aan trekkelijk te maken in te» aca demisch ziekenhuis voor de medi sche spcialisten een speciale rege ling gemaakt. Deze houdt in dat de medische specialist in het zie kenhuis eigen patiënten mag be handelen, die hem daarvooi bui ten zijn normale salaris -m beta len. Nu is het niet altijd even duide lijk en de KLOZ ageert daar ook tegen wanneer er vel en wanneer er geen sprake >s var een eigen patiënt. Zoals evenmin ruide- iijk is wie de nota's voor di patiënt moet uitschrijven: de1 hoogleraar/ specialist of het ziekenhuis. In de academische ziekenhuizen van de Vrije Universiteit te Amsterdam en in Nijmegen loopt dit via de ?'eken- huisadministratie. Maar in Leiden schrijft zowel het ziekenhuis als de specialist een nota uit. Er is kortom geen uniforme re geling voor. En er is geen zicht op wat de medische specialisten in de aca demische ziekenhuizen rekenen. Wat het laatste betreft weet bijvoorbeeld Door Wim Wirtz het academisch ziekenhuis in Leiden niet hoeveel tijd een bepaalde spe cialist aan onderwijs en onderzoek besteedt en hoeveel tijd aan de me dische behandeling. En weet men dus ook niet hoeveel er op de nota's staat die de medische specialisten uit schrijven. Vaste regeling Moeilijkheden Nu blijkt zich dat met name te wreken bij de hartchirurgie, waar over tussen staatssecretaris Kleinen de ziekenfondsen onlangs nog be paalde afspraken werden gemaakt. Deze afspraken houden in dat een academisch ziekenhuis voor een vol ledige hartoperatie (inclusief voor- en nazorg) f. 25.000 in rekening mag brengen. Aan de andere kant werd er echter ook bepaald dat er voor elke hartoperatie - ongeacht bij wel ke categorie van patiënten - f 25.000 bij het academisch ziekenhuis in de kas moet vloeien. En dat geeft moei lijkheden. Want de hartspecialisten declare ren gewoon door, terwijl het acade misch ziekenhuis een nota stuurt met daarop het verplichte bedrag van f. 25.000. De zieketekostenverze- keraars (dus niet de ziekenfondsen) hu hebben besloten dit niet te ne men. Ze wachten nu eerst alle no- ta's af, betalen vervolgens de reke ningen van dé specialisten en trek ken dat bedrag af van de f. 25.000. Wat er overblijft, betalen de ziekte kostenverzekeraars aan de academi sche ziekenhuizen, die, omdat ze f. 25.000 moeten innen, daar uiter aard rijkelijk aan tekort komen. Om nu wat meer vat te krijgen op de inkomens in de academische zie kenhuizen, heeft staatssecretaris Klein een nieuwe regeling 'ooree- steld: een verhoging van het ambte lijk inkomen van de medisch spe cialist met gemiddeld 25 procent tot maximaal 50 procent. Dit onder de voorwaarde dat de specialisten dan geen rekeningen meer sturen aan particuliere patiënten die in het academisch ziekenhuis zijn behan deld. Een vaste salarisregeling dus, waarbij hoogleraren tot zo'n ander halve ton en, lectoren tot mgeveer honderdtwintigduizend gulden per Jaar kunnen gaan verdienen. Een regeling die in sommige specialis tenkringen met scepsis wordt be keken en ook wel wordt afgewezen, omdat zij de positie van de medisch specialist in een academisch zieken huis ten opzichte van die van de col lega met de particuliere praktijk een stuk onaantrekkelijker zou maken. Nu wordt het inkomen immers min of meer afgestemd op de inkomens in de vrije sector, terwijl dat bij de nieuwe regeling nog maar de vraag zal zijn. Het lijkt met het oog daarop dan ook eigenlijk wel voor de hand lig* gend, dat als er een goede vaste rege ling moet komen voor de medische specialisten in de academische zie kenhuizen, er ook maatregelen moe ten worden genomen met betrek king tot de tarieven van specialis ten in het algemeen. De m i? r.ikheid is alleen dat de overheid de laatsten niet in de hand heeft. De tariefstel ling is hog altijd een zaak voor de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV). En deze ondervindt waar schijnlijk alleen in de ziekenfondsen een macht waartegen het moeilijk vechten is.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7