Lissabon neemt de macht in Angola opnieuw in handen en Moedjiboer medestrijders Achmad jarenlang Bangladesj voor VS waarschuwen Russen: handen af van Portugal NOG TWEE GESCHILPUNTEN OVER EEN SINAI-AKKOORD Overgangsregering functioneert niet meer Viking vertrekt woensdag LOEANDA (Reuter/AP) Portugal heeft de bestuurlijke maeht over het door onderlinge strijd verdeelde Angola weer tot zich getrokken. De maatregel houdt in dat de werkzaam heden van de overgangsregering volledig zijn beëindigd. In een verklaring via radio Angola verklaarde de Portugese hoge commissaris, generaal Fereira do Macedo, dat hij namens de Portugese republiek de volledige bestuurlijke bevoegdheden over Angola tot zich heeft getrokken wegens het ontbreken van een functionerende regering, x, t rio de Noticias hebben Suidafri- Een akkoord dat m januari werd kaanse troepen de Calueque-stuw- getekend door de drie Angolese be- dam in de rivler de Cunene de Fen? iussen AnS°la Namibië, de instelling gering, bestaande uit vertegenwoor- afscheiding' digers van Lissabon en functions- lokken met 'me'déwSkto? rissen van de drie bevrijding"'- gingen. Door de burgeroorlog gola functioneerde deze overgangs regering de laatste tijd niet In het akkoord van januari w genomen dat Angola op 11 novem- Angolees ber onafhankelijk zou worden. In Aan het Cuneproiect werd hoeverre het jongste Portugese be- begonnen op grond gaan aflei- Portugal voorzag in bezet. Het l.?Ier5_angSre" dingsmanoeuvre," bedoeld Zuid-Angola uit te Uni- in handen van An_ Unita-troepen. De Zuidafrikaanse regering heeft niet willen bevestigen of ontkennen °P- dat Zuidafrikaanse troepen zich op grondgebied bevinden. ii 1969 Portu- sluit daarop niet te overzien. ui uc Badio Angola heeft ook gemeld ten 7óido"ende"^iljn invloed is valt nog gees- Zuidafrikaanse overeenkomst De centrales bij de stuwdam moe- heel Nami- ^e,~r,ra"Ptoan°iën'. dr' bi« van elektriciteit te voorzien. Saydi Mingas, de schorsing heeft Voorts wordt de loop van de Cune- bekendgemaakt van de directies ne veranderd om irrigatie van vijf - banken m Angola. Dat landbouwgronden in Nnwd-Nami- De duizenden socialisten van Mario Soares, die zich gisteravond verzamelden voor een rustige de monstratie voor het presidentiële paleis in Lissabon. LISSABON/WASHINGTON .UPI/ Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kis singer, heeft de Sowjet-Unie opnieuw twee militaire groepen Terwijl Da Costa Gomes probeerde onder invloed van een gecombineerd een onmiddellijke confrontatie met optreden,.tegen de communistisch rzijn premier uit te stellen, hebben gezinde officieren, van de gematig- at^^ST™^ was nodig omdat de banken hadden gepoogd de nationale economie te ontwrichten en .omdat de banken gecontroleerd werden door Portuge se monopolies. Men vraagt zich af, of een nationalisatie van de ban ken ophanden is. De Angolese bevrijdingsbeweging Unita lijkt aan de winnende hand te zijn in de strijd om de zuidelijke havensteden Lobito en Benguela, zo verluidt in de Angolese hoofd stad Loeanda. De linkse MPLA die tot dan toe een overwicht had in deze plaatsen, zou posities hebben verloren. Unita zou bij de strijd om Lobito en Benguela samenwerken met de derde beweging, FNLA. Unita heeft zijn grootste aanhang onder de zuidelijke stamme-i. Vol gens berichten uit Loeanda heeft Unita de laatste tijd grote wapen zendingen ontvangen uit Zambia, Tot dusver was Unita de militair zwakste van de drie bevrijdingsbe wegingen. Unita-leider Jonas Sa- bië en Zuid-Angola mogelijk te /Tegen muggen en vliegen: o,- Roxasect Vieze vliegen en stekénde muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrurrii de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. INSPRAAK KOST VELE TONNEN De langdurige inspraakperiode, gevolgd na bezwaren van om wonenden tegen de oorspronkelijke plannen van de gemeente Am sterdam inzake het uitvoeren van werken voor het recreatiegebied rondom de Sloterplas, heeft de hoofdstad een bedrag van f 840.000 gekost. Dat is het verschil tussen het prijspeil van juni 1975 en juni 1973. Als gevolg van de inspraak en het overleg met de wijk centra werden de plannen belangrijk gewijzigd. INVASIE VAN LIEVEHEERSBEESTJES Talrijke toeristen op Texel zijn gistermiddag als het ware van het strand gejaagd door miljoenen lieveheersbeestjes. De kevertjes zochten hun rustplaats vooral op bontgekleurde textiel. Zo had den zich op één enkel windscherm duizenden kevertjes verzameld. Ook de badgasten zaten onder de rood-geel gespikkelde diertjes. De eilandbewoners zeggen nog 'nooit zoveel lieveheersbeestjes te hebben waargenomen. TOCHTIG GEMEENTELIJK GESCHENK B. en W. van Utrecht schonken de burgerij twee Jaar geleden ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van onze vorstin een prieel in het Julianapark, waar met name de bejaarden zich zouden kunnen gaan verpozen. Een royaal gebaar, waaraan naar later bleek nogal wat feilen kleefden. Het cadeau was te donker, zodat de bejaarden er geen kaartje konden leggen. Bovendien tochtten ze er weg omdat het prieel een goede beschutting ont beerde. En tenslotte werd het gemeentelijk geschenk bij ontsten tenis van de bejaarden veelvuldig bezoedeld door vogels, honden en onverlaten. Het zal 36.000 gulden kosten om al die oneffenheden glad te strijken. PLASTIC BIERPULLEN IN MUNCHEN In München, het mekka van de bierdrinkers, is enige onrust ontstaan .doordat een van de bekendste bierkelders pullen van plastic is gaan gebruiken. Gewoonlijk zijn de Beierse bierpullen van een liter van zwaar aardewerk of glas vervaardigd. Voorstan ders van de lichtere plastic pullen zijn van oordeel, dat deze min der gevaarlijk zijn bij kroeggevechten. Richard Süsmeier, de woord voerder van het jaarlijks bierfestival dat in oktober in München wordt gehouden, acht de kans echter niet groot dat andere bier kelders op plastic zullen overgaan. "Bier behoort in aardewerk of glas. Dan smaakt het ook beter." SPRINGEN MET HINDERNISSEN De 17-jarige Amerikaanse Anna Cuttone heeft haar eerste les in het valschermspringen achter de rug. Vermoedelijk ook haar laatste. Met enkele schoolvriendinnen had zij zich voor 35 dollar (ongeveer f90) laten inschrijven. Na vijf uur instructies te heb ben gekregen op het vliegveld van Bidde.ford in de staat Maine, maakte zij haar eerste sprong. Door de wind kwam zij terecht op twee meter van een spoorbaan waar juist een anderhalve kilometer' lange goederentrein passeerde. Haar parachute werd gegrepen door een van de wagons, waardoor zij enige tijd langs de rails werd mee gesleurd. Tot haar geluk ontvouwde zich toen haar reserveval scherm. Door de snelheid van de trein blies de parachute vol lucht, waardoor zij de lucht weer invloog en belandde op een van de auto's die de trein vervoerde. Intussen stond de reserve-parachute als een ballon boven op de trein. Aan deze situatie kwam een eind toen de trein een viaduct passeerde. Opnieuw had zij geluk, doordat het valscherm geleidelijk werd platgedrukt, zonder dat zij met para chute en al van de trein werd geveegd. Onbeschadigd kwam ze op de grond. Maar of ze nog gewaarschuwd zich niet te mengen communistische overheers tegen de eepheden groeperingen. De aanval op het. de politieke strijd in Portugal, het land zijn volgens de berichten munistisch blok is duidelijk gewor- Rpn^iiPia *ïin ir de communistische partij plot- besloten zich gezamenlijk tegen Gon- den door een besluit van d'e chef- - - J besloten zich gezamenlijk tegen Gon. calves te keren. staf van het léger, generaal Carlos ,11E De machtsbasis die de communis- Fabiao, hervormingen in te voeren V:L aanmatigen dat het de keus heeft tische partij binnen het leger bezit binnen de machtige politieke afde- da dat nu treheel in handen is van om direct of indirect gebeurtenissen begint af te brokkelen. Dit geschiedt ling van het leger die zichzelf voort- de' MPLA, terdra gisteren %om- de communistische partij plot- seling in de verdediging is gedron gen. 'De Sowjet-Unie mag zich niet Zambiaa^ Kenneth Ka- oenda. De havens van Lobito en groot belang voor Zambia, dat over de Benguelaspoor- ;n de' twee Zuidangolese ha- zijn koper uitvoert. In Loean- te beïnvloeden in strijd met het recht van het Portugese volk zijn eigen lot te bepalen', aldus Kissin ger in een rede. Kisinger maakte op 25 juli voor het eerst bekend dat hij de Sowjet- Unie* rechtstreeks had gewaarschuwd zich niet mét Portugal te bemoei- Kissinger heeft voorts verklaard dat Portugal wellicht uiteindelijk uit de Noordatlantische-verdragsorgani- satie verwijderd moeten worden als dat land door een communlsteche RAAp CANAVERAL (Reutel - minderheid geleid blijf; wo-den. De Portugese president Francisco da Costa Gomes is bereid de pro- communistische premier Vasco Gon- !ÜLX calves binnen 45 dagen van zijn func- jongstledën""maandag "pTaa'ts'vTnden leger die zichzelf voort durend heeft gelieerd met de com munistische partij. Duizenden mensen hebben giste ren deelgenomen aan de demonstra ties in verscheidene steden in Por tugal. Hoewel- blijkens de maatregelen, die de autoriteiten hadden genomen door veel militairen en politie op de been te brengen, gevreesd werd voor botsingen tussen de socialis tische en communistische betogers kwam het nergens tot ernstige in cidenten. Ontvoerd In Madrid zijn de laat ste tijd verscheidene uiterst linkse militanten 'of familieleden of vrien den van hen ontvoerd. Na twee of drie dagen te zijn vastgehouden vóór ondervraging werden zij losgelaten. Volgens Madrileense advocaten zijn bij de justitie klachten ingediend te gen de onbekende daders. Slachtpartij Onbekenden hebben gisteren in een voorstad van CQrdoba, Argentinië, vier familieleden ver moord van de drie jaar geleden neer geschoten Montonero-leider Mariano Pujadas. Een vijfde familielid werd levensgevaarlijk gewond. Nieuw onderzoek inzake moord op Robert Kennedy LOS ANGELES Een rechtbank in Los Angeles heeft heropening gelast v van het onderzoek- naar de in 1968 in deze stad vermoorde senator Robert Kennedy. De rechtbank wil een nieuwe in spectie yan het vuurwapen dat bij de moord werd gehanteerd door Sir- han Sirhan, een Jordaanse vluchte ling die de moord op Kennedy heeft bekend en daarvoor in 1969 ter dood werd veroordeeld. De straf werd later omgezet in levenslang toen het op perste gerechtshof van de staat Ca- lifornië bepaalde dat de doodstraf ongrondwettig was. JERUZALEM (AFP/AD) Het eerste Viking-ruimtevoertuig naar Mars zal op woensdag 20 augustus vertrekken. lancering zou oorspronkelijk l niet geheel het optimis- toegang van de Sinai-heuvëlds. me deelt dat in Cairo wordt gelegd, zei men gisteravond Israëlische- politieke kring dat denj omdat de Joodse staat met de dat bij de .moord buiten Sirhan deh. tie te ontheffen wanneer de socia listische partij intussen haar druk op Goncalves vermindert. De socialistische leider Mario So ares weigert echter zolang te wach- ring op 20 augustus doorgaat, ten. en eist dat de premier binnen 19 juni 1976 Mars bereiken 24 uur aftreedt. Afrikaans: 100 jaar De Jongste kloof tussen het Israëlische en het meegedeeld dat hij komen kan, Naar verwachting zal het Israëli- afsluiting van een nieuw interimak- Sirhan nog sche kabinet Zondag beslissen over de koord zijn voornaamste defensielinie betrokken zc jvraag of aan Kissinger kan worden - in de Sinai woestijn moet opgeveh. werd tweemaal uitgesteld in cul'uurtaa; ter wei'eW. ha' zes erband met technische nweilijkhe- milJ0en blanken, kleurlingen (ge- De Egyptische president, Anwar dat gewapende persoon zijn geweest. Een aantal deskundigen beweert aantal kogels die zijn mengdbloedigen) De eerste Viking zal, als de lance- Zuid-Afrika gesproken bestaat 100 jaar. i landing te maken. ADVERTENTIE augustus 1875 werd het in de 17de eeuw uit Hollandse dialecten van de De sterkte blanke landverhuizers aan de Kaap op de waarnemeingsposten, die de de'Goedé Hoop ontstane Afrikaansin Egyptenaren willen beperken Men verwacht dat Kissinger dan Sadat, heeft verklaard dat de kloof wijderd uit gewonden die zich op het op basis van zijn bevindingen in Tel bij het bereiken van een interim- moment van de aanslag in de buurt Het voornaamste meningsverschil, Aviv zal besluiten of hij zijn pendel- akkoord met Israël kleiner wordt Van Kennedy bevonden niet uit het zegt men in die kring, beperkt diplomatie zal hervatten, in het'ver- doordat Israël soepel in zijn eisen is. wapen van Sirhan afkomstig kunnen leden heeft hij laten doorschemeren geworden.' Vo orts zei hij dahet tijd- zijn. Twee dit alleen te zullen doen als succes stip van Arabische stappen om uit- afwijkende merktekens, de Amerikanen vrijwel zeker is. stoting van Israël uit de Verenigde Israëlische functionarissen die be- Naties te verkrijgen slecht gekozen trokken zijn bij het verloop Op 14 zie*1 twee punten: deze kogels vertonen Tramongeluk Bij een ongeluk met een tram in Stuttgart zijn gister- In een vraaggesprek met het in avond vijf doden gevallen. Een twin- Het in oostelijke richting op- Kissinger's nieuwe "pendeldiploma- Beiroet verschijnende blad zei hij: tigtal passagiers werd gewond. Vol- officiële taal. Van de blanke schuiven van de Egyptische troepen tie" het waarschijnlijk mógelijk zal "Wij moeten goed nadenken, niet gens de bestuurder van de tramwei- Paarl bij Kaapstad officieel uitge- het strikte minimum, terwijl Israël onderhandelingen zijn nog steeds aanzienlijk aantal denkt, óptimistisch. Een van hen zei dat .0^ g^j SIMCA-CKRYSLER «Ma Uw proefrit maai wordt profijtrit! Zuidafrikanen spreekt 60 pet Afri- in Sinai. Israël wil niet dat zij zich maken om op 1 september een ak- emotioneel. Israël zou het heerlijk gerden de kaans; dit geldt ook voor bijna 80 meer dan een kilometer of tien be de ongeveer twee miljoen wegen van de huidige stellingen, ter kleurlingen in de Kaapprovincie. koord met Egypte te tekenen. vinden uit de VN gestoten te worden De Heroet fractie van het rechtse daar dit de Amerikaanse publieke waardoor de. tram wijl Cairo wenst dat zijn strijd- Israëlische Likoedblok heeft gezegd opinie tegen c te grote snelheid kreeg en in. een bocht uit de rails vloog en kap seisde. aar vannacht ee staatsgreep plaats vond is het voo: malige Oost-Pakistah. Het werd 6e sympathieeën koestert. Tijdens de burgeroorlog van 1971 die negen maanden had geduurd de oorlog vertoefde Moedjiboer in een West- zet en werden er niet door verbeterd. Meer en meer gingen politieke en militai re leiders onder water en in het ver- Oost-Pakistan was, en hij heeft keerde Adhimed uit India naar zyn daarbij lang en nauw samenge- land terug. Hij behoorde van meet- werkt met de man die hij thans is af aan tot Moedjiboers regering, het aantal moorden op opgevolgd, de vermoorde president Hij werd steeds beschouwd ais Pakistan Pakistaanse gevangenis, die door het laatste land werd loren. De bij de staatsgreep - omgeko- geworden en hij werd men sjeik Moedjiboer Rachman, die grote held ontvangen, al in 1950 een onafhankelijkheids beweging in het oosten nen en die zeer geliefd de eerste president. Hij stond Maar al spoedig bleek dat de begon- economie van de nieuwe staat ui- werd terst zwak was, dat de mensen zeer dat de corruptie, ook belangrijke leden van de Awami toe. In december 1974 kondigde Moed jiboer het begin van een "tweede revolutie" aan en schiep een één partij enstaat waarbij hij nagenoeg alle macht aan zichzelf trok. De president zei zijn uiterste best heidsbeweging" merging.' sjeik Moedjiboer Rachman. Achmad die geboren i heeft aan de universiteit rechten gestudeerd. Hij lid van de "beweging voo gaalse taal" die later te zullen doen de corruptie tegen te gaan en, de overheid tot doelma- iemand die tegen de nauwe banden van de president met India en de. in 1918 Sowjet-Unie was maar hoe zijn bui- an Dacca tenlandse politieke beleid er zal uit- vas actief zien nu hij president is geworden, de Ben- kan slechts worden afgewacht», de "vrij- m 1975 zijn nu vier staatshoofden vermoord: Sjeik Moedjib van Ban- In 1952 werd hij gedurende enige giadesj, president Ngarba Tomalbaye hoofd van de partij de Awami-Liga in de hoogste regeringskringen, snel tig werken aan te zetten, tijd gevangengezet. die verreweg de grootste van 't hele land was. Onder sjeik Moedjiboer werd nauw samengewerkt met India en met de Sowjet-Unie maar van de president Achmad, die tij- Achmad behoorde ook tot de op- zich heen greep. Bovendien werd geen vooruitgang geboekt op werd het land geteisterd door reek- welk gebied dan ook en nu hebben richters van de Awami-Liga die rampzalige overstromingen die klaarblijkelijk de militairen het tenslotte het land' tot de overwinning duizen- heft in handen genomen. De nieuwe president van de "Is lamitische Republiek de oogsten verwoestten den mensenlevens kostten. In maart 1973 won de Awami-Li- heeft gevoerd. In 1954 werd hij. lid van de Oost- Pakistaanse wetgevende vergadering. Tjaad en Noord Centraal Afri ka, Koning Faisal van Saoedi Ara- bië en- kolonel Richard Ratsiman- drawa, president van de Afrikaan se staat Malagasi. dens de burgeroorlog in Calcutta ga met grote meerderheid de parle- Chondakar Moesjtaq Achmad, is Later, toen de staat van beleg werd persoonlijke reden vermoord door (India) dienst deed als Oost-Pakis- mentaire verkiezingen en stond een van de vier leiders geweest die afgekondigd verhuisde hij taans minister van Buitenlandse Zaken, is bekend dat hij pro-wester- Moedjiboer sterker dan ooit, de onafhankelijkheid van het land gevangenis i het slechte bestuur en de corruptie hadden bevochten toen het nog Toen Bangladesj onafhankelijk werd Riaad.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6