Met 9000 man uur hasj 10 lang tussen en zweet.. POPFESTIVAL IN PROPVOLLE GROENOORDHAL SUCCES Politiek speelt rol bij verkiezingen Verkiezingen Rijnland SUPERBENZINE VOOR WEGGEEFPRIJS Calvé VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 LEIDEN Tijdens het BMT Star Trucking '75- Festival, dat gisteren plaatsvond in de Leidse Groenoordhal konden de vele duizenden toeschou wers genieten van een internationaal poprepertoire. Hoewel Lou Reed wegens ziekte was verhinderd, werd zijn plaats ingenomen door Cockney Rebel. Steve Harley van Cockney Rebel ("Make Me Smi le") zegt hierover: Enige jaren geleden waren wij ook al in Nederland. Dat was in Den Haag voor de manifestatie "Artiesten helpen Unicef". Onze muziek heeft sinds "Sebastian" en "Judy Teen" een belangrijke, progressieve wijziging ondergaan. Wij zijn niet oo.rspronkelijk gepland in de "Trucking- tour". maar voelen ons bij groepen als "Soft Machi ne". Wishbone Ash" en "Caravan" erg op gemak". Het "Mahavishnu Orchestra", met als belangrijk ste man John McLaughlin speelde voor een uiter mate enthousiast publiek. John McLaughlin (die o.a. sesies deed met Carlos San tana)"We spelen nummers als "Meeting Of The Spirits", "Miles Beyond" en "You Know You Know". Ik vind het altijd enorm belangrijk, als ik een goed contact heb met het publiek, waardoor je als musicus de vibra ties in het publiek ziet wegzinken". Van de oude formatie van het "Mahavishnu Or chestra" zijn alleen nog Michael Walden en Ralph Armstrong bij ons. De rest van de leden zijn op gesplitst in andere groepen. Ook Jean-Luc Ponty, die fantastische dingen doet op de elektrische en bariton viool en die nog heeft meegewerkt aan Elton John's L.P. "Honky Chateau" en aan Frank Zappa's L.P. "Apostrophe" hebben wij met lede ogen zien vertrekken. Toch heeft onze muziek aan orginaliteit gewonnen. Richard Coughlan, die percussions verzorgt bij de groep "Caravan" en die met Pye Hastings de mede-oprichter is van "Caravan", zegt over de groep: "Vanavond hebben we nummers gespeeld als "Show Off Our Lives", "Stuck In A Hole" en "Waterloo Lilly". Het is een duidelijk nieuwe rich ting in onze muizek. Toen we nog als "Wild Flo wers" door het leven gingen, hadden we een vol komen andere muzikale richting ingeslagen. We kregen echter moeilijkheden met de keuze van het platenlabel en tevens verliet Kevin Ayers de groep, die Robert Wyatt in zijn spoor meenam. Zij beiden hebben toen de groep "Soft Machine" op gericht." Mike Ratledge (van de Soft Machine): "Ik her inner me Kevin Ayers nog erg goed. Maar de groep heeft inmiddels toch al weer een aantal wij zigingen ondergaan. Nummers als "Floating World", "Out of Season" en "Hazard Profile" die we van daag brengen hadden we nooit kunnen maken met. de oude bezetting. Iemand, die daar vooral ver antwoordelijk voor is, is Karl Jenkins. Karl Jenkins, die de "Fender Rhodes Electric Piano" bespeelt, als mede de "Hohner Pianet", de "Marigaux Oboe" en de "Selmer Mark VI Saxophone" zegt hierover: "Mike heeft volkomen gelijk. Ik laat mij bij het componeren van de songs vaak inspireren door progressieve musici, die weinig te maken lijken te hebben met de muziek, die de oude Soft Machine maakte. Vooral Leon Russel spreekt me bijzonder Colin Cooper van de "Climax Blues Band" zegt over het optreden: "We spelen tegenwoordig num mers als "All The Time In The World", "Runnin* Out Of Time" en "Good Times". Die nummers heb ben we vanmiddag ook gespeeld. Sinds de verschij ning van onze elpee "Tightly Knit" in oktober van 1971 is er dus wel het een en ander veranderd. We spelen vanmiddag veel van onze laatste elpee "Tha Stamp Album". Het is de beste elpee, die we mijns inziens tot nu toe gemaakt hebben. John Cuff ley, onze drummer doet op die elpee enige ongelooflijke dingen. John Cuffley (drummer Climax): 'Tk ben erg onder de indruk van het werk van Ginger Baker en zijn Airforce. Die hoogte zal ik vanzelfsprekend nooit halen. Maar op onze laatste elpee, die enorm goed lijkt te worden ontvangen, tracht ik Colin,' Peter. Derek en Richard zo goed mogelijk ritmisch te begeleiden. Dat lijkt aardig gelukt te zijn. Luis ter maar eens naar het solistische "Paper Hat". Het is. dacht ik. een puntgaaf stukje muziek." Wishbone Ash bestaat uit Martin Turner, Andy Powell, Laurie Wisefield en Steve Upton. Steve.. Upton: "Over onze muziek kim je niet schrijven, daar moet je naar luisteren. Onze elpee's "Masters of Rock" en "There's The Rub" geven dat haar-., zuiver aan. We zullen vanmiddag op het Star- Trucking Festival enige nummers van onze laatste elpee spelen. Het wordt een te 'gek optreden"- Welnu, "Wishbone Ash" was Juist de groep, die mij het minst inspireerde. Het "Star Trucking '75- Festival", dat langer duurde dan oorspronkelijk was gepland door Wim Bosman Promotions was even wel een doorslaand succes. A. C. Koekebakker jr.' lumbi'a onder uit de plastic bood schappentas. Geoiviliseerder is het al wanneer de shit in keurige blokjes is voorverpakt. In het kleine metalen doosje ligt ook nog een demonstra tie brok shit, dat iedereen snuivend, wikkend en wegend In de klamme handjes laat keren. Heel aardig deed het ook de handelaar die op een plankje zijn brievenweger gereed had staan met diverse soorten rookwaar ernaast. Maar al deze dealers werden toch afgetroefd door de man met het boodschappenwagentje uit de super markt, waar hij een parasol op had gezet èn een spandoekje aan had ge hangen met de reclame: "Dope en speed". Al die geestverruimende lekker nijen werden op de gepaste exotische wijze gebruikt in pijpen en pijpjes. De stoomwolken en doordringende zweet en rotte sokkenlucht benam je soms de adem. Zo af en toe viel er weer iemand flauw. De vijftien EHBO-ers hadden het druk. Veel snijwondjes en hoofdpijn werden behandeld met pleisters en aspirine. Vonden ze het nu allemaal leuk? Soms wel, soms gingen ze maar sla pen. Een enkeling swingde zich in het zweet in een hoekje van de hal. Gaande de middag nam de hitte en landerigheid toe. Maar het is daarbij wel zo: als je maar genoeg drinkt of rookt (shit dus, hasjiesj kun je ook zeggen) vind je alles leuk. Eu als je je Held daar ziet staan spelen en zingen op het immense, hels erlichte podium, dan is dat het mooiste wat je kent. Vooraan bij het podium staat Cockney Rebel verving zieke Lou Reed men te dringen en staart men in ex tase naar Hem. Maar aanraken kun je ze niet. Slechts met de nodige papieren, die met dé nodige bureaucratische moei lijkheden verstrekt worden, kom je bij de kleedkamers. Daar vind je ze, de insiders. In het begin van de mid dag is het kalm, daarboven bij de kleedkamers. Maar naarmate de avond vordert wordt het drukker: bonte vogels uit het reizend circus. Beneden in de hal zit men klam op elkaar gepakt, boven lopen de koele types met luxe kledij. De vrouwen hebben zich nog eens goed opgetut, de felle wijven. En de Helden op het podium doen hun best. De eerste groepen nog met maar mati'g succes, maar later, als de zon is ondergegaan en de schijnwer pers hels branden, met groot enthou siasme onder het publiek. John Mc- Laughin staat zachtjes te wiegen ter wijl uit zijn kleine gitaar een oorver dovend gegier klinkt. Tienduizend Watt versterkt. Wishbone Ash dweept iedereen op, het publiek gaat staan en komt los. Daarna gaan de laatste treinen, veel mensen gaan weg. Voor een uitgedund publiek waarbij een aantal mensen uitgeput op de grond ligt te slapen, treedt als laatste groep op Steve Harley en Cockney Rebel. Met een perfecte act zet Steve Harley het laatste publiek helemaal naar zijn hand. Twee uur 's nachts is het publiek verzadigd. Buiten op het gras spreidt de achterblijver zijn bedje terwijl de menigte vertrekt uit de Groenoord hal. Voor wie de trein heeft gemist blijkt Troef een plaats te hebben. Tien uur opgesloten gezeten, veel mu ziek en veel dorst: het was me het dagje wel. Het avondeten is er bij in geschoten. TOM MAAS LEIDEN Tien uur lang 9000 mensen hutje bij mutje in een tropische Groenoordhal en met de regelmaat van de klok denderde de muziek van het podium: het BTM Star- trackin' Festival was in Leiden. De hal was uitverkocht en stampvol en de professionele organisatie liet alles perfect verlopen: ondanks alle drukte had niemand klachten. Soepel volgde de ene popgroep de andere op. Men had een dag vrij genomen en genoot. Sommigen hebben er erg lang op moeten wachten, want zij waren een nachtje tevoren maar vast by de Groenoordhal gaan slapen. Maar toen 's middags om half vier de enorme massa voor de deuren stond te drin gen, brak het grote uur aan. In een doorlopende rij waren ze met hun knapzak je, picknickmandje en ma trasje van het station gekomen. Een maal in de hal installeerden u zich onmiddellijk. De eerste flessen wijn werden opengetrokken, het eerste snoep deed de ronde, en het wachten was op muziek. Een vredige massa. De buren hebben geklaagd: de mu ziek stond te hard. Wisten ze in Noord veel wat er aan de gang was. Zoiets moét nu eenmaal hard. Met enorm veel eten en drinken. Hoewel iedereen zo ongeveer bij elkaar op schoot zat en van de hitte tegen el kaar aanplakte, bleek dat er nog ruimte genoeg was voor duizenden lege bierblikjes, flessen, bekertjes en troep. Men stapeldp de rommel rond zich op. En toen het eenmaal avond was, gingen velen maar eens temid den van de massa en de herrie een tukje doen; op de stenen vloer en op de blikjes. Toen de laatste trein weg ging, waren er eigenlijk wel erg veel mensen die uitgeteld her en der la gen te slapen. De mooie act van Steve Harley ging aan oen voor bij. Wyn (Pinard, Chateau-Neuf du Pape, Rosé d'Anjou in alle maten en soorten) maakt slaperig; en bier en shit ook. De dealers hadden inderdaad ook weer een prima dagj e. Allerwegen liep je ze tegen het lijf. Een handje Co- Huiseigenaren mogen meestemmen voor Rijnland-bestuur LEIDEN Een kleine 70.000 inwo ners van Zuid- en Noord-Holland worden volgende- week woensdag in" de gelegènheid gesteld om een stem biljet in te vullen. Niet om te kiezen voor kamer, provincie of gemeente, maar voor een ander zeker niet minder belangrijk openbaar lichaam: het hoogheemraadschap van Rijnland. Een eeuwenoude in stelling met een zeer moderne en actuele taakstelling: de zorg voor de waterhuishouding en de kwaliteit van ons oppervlaktewater. De verkiezing van het hoogste be stuursorgaan van Rijnland, de Ver enigde Vergadering, onttrok zich tot dusver vrijwel geheel aan de waar neming van de bevolking. Daar is door een gewijzigde opzet nu ver andering in gekomen. Voor de eer ste maal zullen ook de huiseigenaars in de gelegenheid wórden gesteld tien van de in totaal 30 hoofdinge landen te kiezen. Voorwaarde is 'dat de huurwaarde van de woning meer dan f 250,— per jaar bedraagt. Van de overige 20 hoofdingelanden worden er tien gekozen door grond bezitters (het zogenaamde „onge bouwde eigendom"), terwijl de res terende tien worden gekozen door gemeenteraden (5), Kamers van Koophandel (3) en de gewestelijke raden van het Landbouwschap (2). Zij treden op als vertegenwoordigers van de betalers van de nieuwe ver ontreinigingsheffing van Rijnland. Op 1 oktober treden de nieuwe le den in functie en hebben gedurende zes Jaar zitting. De hoofdingelanden kunnen gezien worden als de raad in een gemeente. „B en W" worden in Rijnland ge vormd door zes hoogheemraden en de dijkgraaf. Ze worden door de hoofdingelanden voorgedragen maar door de Kroon benoemd. Om tot hoofdingeland gekozen te kunnen worden was het noodzakelijk om voor 25 Juni de kandidatuur te stel len, ondersteund door tenminste tien stemgerechtigden. De huidige hoofdingelanden werden deels door grondeigenaars en deels door de colleges van B en W van de gemeenten benoemd. Voor de ver kiezingen van volgende week woens dag is het gebied van Rijnland inge deeld in vier districten. District 1 strekt zich uit van Wassenaar in het zuiden tot Haarlem in het noorden, inclusief de Leidse regio, de kust en de bollenstreek. Alphen aan den Rijn ligt met Gouda en Zoetermeer in district 4. 77 stembureaus In de vier districten worden van 's middags 12 tot 's avonds 7 uur de in totaal 77 stembureaus opengesteld. De uitgebrachte stemmen worden in elk district verzameld en de totaal telling wordt per proces-verbaal doorgegeven aan de centrale post in Oegstgeest waar in de loop van de nacht de lijst van de gekozen kan didaten zal worden gepubliceerd. Voor het district 1 hebben de kies gerechtigden de keuze uit 12 lijsten. Naast elke hoofdingeland, die kan didaat gesteld wordt staat een plaatsvervangend hoofdingeland, die ook gekozen wordt wanneer hoofd ingeland voldoende stemmen krijgt. Omdat in district 1 vijf hoofdinge landen gekozen worden, door de kie zers. mogen in totaal vijf hokjes rood gemaakt worden. Probleem bij het maken van eenkeuze uit de kandidaten zal voor vele kiesgerech tigden zijn het feit dat men niet weet welke mensen achter de na men schuil gaan en wat hun argu menten zijn om in het bestuur van het hoogheemraadschap zitting te willen nemen. Bij Rijnland is men niet in staat een dergelijke toelichting te geven. Woordvoerder de heer Kosman: „Het enige wat wij van de kandida ten weten is, dat zij voldoen aan de eisen, die in het reglement gesteld zijn: dus dat zij worden voorgedragen dooi- tien stemgerechtigden. Uit wel-: ke hoek de kandidaten komen we ten we niet. Iedereen heeft de moge lijkheid gehad om zich kandidaat te stellen". Achtergronden Voor een deel van de kandidaten kan na enig zoekwerk de achter grond worden gevonden. Zo zijn op lijst 7 kandidaten te vinden die af komstig zijn uit de agrarische sec tor. Lijst 8 bevat kandidaten afkom stig uit het bedrijfsleven. Ze zijn kandidaten gesteld door de Kamers van Koophandel en Fabrieken in het gebied van Rijnland. Alle leden van de Kamers hebben inmiddels een schriftelijke oproep ontvangen, waar in wordt aangedrongen om te stem men op de kandidaten van lijst 8. Middels enkele advertenties in deze borrelnootjes PINDA'S MET EEN JASJE Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft. krant heeft de Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren laten we ten dat de vijf kandidaten van lijst 9 de vertegenwoordigers zijn van de bij de Nederlandse bond georgani seerde huiseigenaren. Ook de politieke partijen, spelen zo geen overheersende dan toch een duidelijke rol in het verkie- zingsspel. Lijst 6 bijvoorbeeld heeft een liberale binding en de kandida ten van lijst 11 worden voorgedra gen vanuit progressieve kringen. Mevrouw C. A. Kerling-Simons was geruime tijd fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse raad en de heer M. Nicolaï, maakt deel uit van de PvdA-fractie in de Haarlemse raad. Het CDA ontbreekt evenmin op het appèl. Op lijst 13 figureren de na men van de fractieleider voor het CDA in Leiden, mr. H. E. A. Dries- sen en dé oud-wethouder nu raadslid voor het CDA in Leiden, M. G. J. Ham. Rijnland-voorlich tingsambtenaar Kosman zou betreu ren wanneer de verkiezingen voor het hoogheemraadschap een politie ke zaak zou worden. „Het hoog heemraadschap is een doelcorpora tie, die de belangen behartigt van diegenen, die de omslag betalen. Het hoogheemraadschap is niet gebaat bij het ontstaan van een soort par lement waarin politieke beslissingen worden genomen. Kandidate mevrouw Kerling ziet juist wel een taak voor de politieke vertegenwoordigers. Zij ziet het hoogheemraadschap naast rijk, pro vincie en gemeente als een vierde openbaar lichaam, dat ook werkt met gelden, die door de gemeen schap bijeengebracht zijn. Haar ar gumenten om zich kandidaat te la ten stellen door wat zij noemt „pro gressieve groeperingen" is het feit dat volgens haar een grote groep kleine huiseigenaren zioh het liefst laat vertegenwoordigen door kandi daten van progressieve huize. Verder gezien de enorm belangrijke taak, die op de schouders van het hoogheemraadschap is gelegd: het kwaliteitsbeheer. Over de wijze waar op de verkiezingen zijn opgezet is mevrouw Kerling nog niet helemaal tevreden. „Het actief stemrecht heeft veel weg van het 19de eeuwse censuskiesrecht. In de eerste plaats moet je een bezit hebben om te mo gen stemmen. Maar wie bezit heeft moet bovendien nog aan die voor waarde van f 250,- huurwaarde vol doen. Verder zijn er nog wat schoonheids foutjes. Zo zal mevrouw Kerling wanneer ze gekozen mocht worden bij twee provincies onthef fing moeten aanvragen van de eis, dat men een gebouwd eigendom moet bezitten. De flat, die ze be woont staat op naam van haar man en dus heeft ze ook geen. stembiljet ontvangen. „En dat in het Jaar van de vrouw", stelde mevrouw Kerling gisteren teleurgesteld vast. Gevraagd naar het standpunt over de pas ingevoerde verontreinigings heffing zegt kandidaat-plaatsver vangend hoofdingeland de heer Ni colaï: „Ik ben geen tegenstander van een heffing voor verbetering van de waterkwaliteit, maar ik heb wel bedenkingen tegen de grondslag waarop geheven wordt. Er wordt geen rekening gehouden met draag kracht en mate van vervuiling. Hoe het wel zou moeten? Daar ben ik zelf nog niet uit. Aanvankelijk voelde ik veel voor een heffing naar watergebruik maar daar kan ook iets onredelijks in zit ten. Er kunnen grote gezinnen zijn, die toch erg zuinig met water zijn en kleine gezinnen, die juist verhou dingsgewijs erg veel gebruiken. Bo vendien kun je aan de stand van de watermeter niet aflezen hoeveel rommel iemand door de gootsteen en de wc spoelt." Een groot voorstander is hij van de bouw van waterzuiveringsinstalla ties waar ook de afbraak van de fosfaten plaatsvindt. Beidé kandida ten zijn er wel van overtuigd dat 90 CENT P. LITER! Bij BcuwVariu Zoeter woudseweg 11 Leiden de democratisering binnen het hoog heemraadschap nog verder doorge voerd dient te worden. „Het doet al lemaal nog een beetje ouderwets aan", aldus mevrouw Kerling. 1 Overigens is men ook bij Rijnland niet helemaal tevreden over het ver kiezingsreglement. „De voorschrif ten en regels .zijn geen filosofie van ons", aldus de heer Kosman, "het re glement is vastgesteld door de pro vincie. En we zijn er niet op alle punten even gelukkig mee". Aan voorspellingen over een mogelijk op komstpercentage durft men zich bij Rijnland niet wagen. Maar met 40% uitgebrachte stemmen zou men niet ontevreden zijn. ADVERTENTIE STEM LIJST 11 Een nieuw soort verkiezingen staat voor de deur. Op 20 augustus wordt het bestuur van het Hoogheemraadschap Rijn land gekozen. Rijnland heèft belangrijke taken op het gebied van waterbeheer en waterzuivering, Rijnland moet belangrijke milieuverordeningen vaststellen. Rijnland beschikt over veel gemeenschapsgelden. Allemaal redenen om progressieve en ervaren Rijnlandbestuurders te kiezen, die ervoor willen ijveren de democratie in dit lichaam te ver groten. 6tem daarom op LIJST 11, op C. A. Kerling-Simons, oud-raadslid van leiden en M. Nicolai, raadslid in Haarlem en statenlid in Noord- Holland.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3