LEIDSCH DAGBLAD STAATSGREEP BANGLADESJ Londen ondergelopen vandaag Sjeik Moedjiboer gedood Werknemers baas in eigen bedrijf 't Is weer voorbij... Openlucht- logies na popavond COUP IN PORTUGAL VOORSPELD BIJ NACHTELIJK NOODWEER LEIDSCH DAGBLAD Samantha's ■m alles ËjJè&j Prijzen margarine en koffie vliegen omhoog VS sturen alleen burgers naar Sinai VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 OPGERICHT I MAART I860 34705 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE BILT (ANP) Aan de warmtegolf, die in De Bilt 18 zomerse dagen in successie tracht en daarmee een nieuw record voor deze eeuw vestigde, is een eind gekomen. Doordat een hogedrukgébied boven Midden-Europa in betekenis afneemt, kunnen oceaande pressies weer een oostelijke koers volgen en het weer in Nederland gaan beïnvloeden. Zo zal een depressie, die van ochtend nog ten westen van Schotland lag zich naar het oosten verplaatsen. Hierdoor zal een koufront dat de schei ding vormt tussen koelere oceaanlucht en de warme con tinentale lucht, Nederland in de loop van vandaag, passeren. Deze passage gaat gepaard met plaatselijke regen- of on weersbuien. Voor morgen zullen de maxi mumtemperaturen tussen de 20 en 25 graden komen te lig gen. Een volgende depressie, die vandaag nog ten westen van Ierland lag, zal morgen zo dicht Nederland zijn ge naderd, dat het bijbehorend frontensysteem tijdelijk wat regen kan brengen. Grote de len van West-Europa worden nu overspoeld door de koelere oceaanlucht. Hoge temperatu ren komen dan ook alleen nog voor in de landen om de Mid dellandse Zee en in de Balkan. Vele van de ongeveer 9000 bezoe kers van het BTM Star Trucking- festival '75 in de Leidse Groen- oordhal hebben vannacht de laat ste trein of bus niet meer gehaald en onder de blote hemel de nacht doorgebracht. Op tal van plaatsen in Leiden kon men vannacht en vanochtend de slaapzakken aan treffen van festivalgangers, die een uiltje lagen te knappen. Dat gebeurde onder meer bij het VW- kantoor, het Leidse station, in de wijde omtrek van de Groenoord- hal, terwijl het jongerencentrum Troef aan velen onderdak ver schafte. De politie heeft niet op getreden tegen de „openluchtsla pers", omdat het slechts om een eenmalige zaak gaat. Deze foto 18 PAGINA'S van nog rustende en reeds ont waakte popliefhebbers werd van ochtend rond half negen door fo tograaf Jan Holvast gemaakt bü het kruispunt Willem de Zwijger laanHaarlemmertrekvaart PAGINA LEIDEN De Nederlandse Dagblad Pers vindt, dat minister Van Doorn wat de massamedia betreft teveel be leidsvrijheid heeft PAGINA 5 Portugal heeft in Angola de macht weer in handen genomen PAGINA 6 Regering denkt erover werktijd verkorting in te voeren PAGINA 7 Rolf Thung en Jan Hordijk waren de grote verliezers in de strijd om de rationale tennistitels PAGINA 9 Al jarenlang „paar apart" bij FC Amsterdam PAGINA 11 Taizé, een wereld-trefpunt PAGINA 12 NEW DELHI Reuter/AP/UPI) Door een staatsgreep is vannacht een eind geko men aan het bewind van de eerste president van Bangladesj sinds het land onafhankelijk werd, sjeik Moedjiboer Rachman, die bij de omwenteling om het leven schijnt te zijn ge komen. Het hoogste gezag is overgenomen door de leider van de coup, de minister van Handel onder Rachman en diens partijgenoot Chondakar Moesjtaq Achmad. De opperbevelhebbers van de krijgsmachtonderdelen hebben hun "volledige loyaliteit" betuigt met de nieuwe machtshebbers, die inmiddels de naam van de "Volksrepubliek Bangladesj" hebben veranderd in "Isla mitische Republiek Bangladesj". LISSABON (UPI) Het re gerende driemanschap ontmoet open verzet van Portugals be langrijkste militaire bevelheb bers temidden van plaatselijke persberichten over een moge lijke staatsgreep in het komende weekeinde. Het weekblad Expresso bracht degeruchtén over een coup in de openbaarheid. Het schreef dat de speculaties gebaseerd wa ren op een reeks codeboodschap- pen die via de frequenties van radio-amateurs waren uitgezon den. „Er circuleren onbevestigde geruchten over ,een mogelijke poging tot een machtsgreep die van links of van rechts zou kunnen komen teneinde klaar heid in de situatie te brengen", aldus Expresso. de noodtoestand af te kondigen. Een maand later werd Bangladesj een een-partijstaat, waarbij werd be paald dat Moedjiboer in elk geval de komende vijf jaar zou aanblij ven als president. Het ministerie van Buitenlandse Volgens berichten uit diplomatie- zaken in Den Haag heeft berich- ke kringen in New Delhi zijn bij de ten ontvangen dat de 45 zielen tel- omwenteling ook premier Mansoer iende Nederlandse gemeenschap in Ali en twee neven van Moedjiboer Bangladesj, die voornamelijk in de Rachman om het leven gekomen. hoofdstad Dacca woont, niet in ge- Het schijnt na de staatsgreep in vaar verkeert. Voor hun persoonlij- het gehele land rustig te zijn geble- Wisselvallig weer Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Matige tot vrfl krachtige ___r Lu,1ü"rte"i,l;f «a»* Moed»*»* ven, terwijl in de steden meer mili tairen patrouilleren dan gewoonlijk. De nieuwe president £chmad wordt beschouwd als een uitgespro ken anti-communist en uitgespro ken pro-Amerikaans. Dit in tegen stelling tot het pro-Russische karak ter van Moedjiboer. Achmad is een zeer religieus man, die jarenlang medewerker was van Moedjiboer en met hem samen oprichter van de Awami-Liga, de grootste partij het land. Radio Dacca maakte vanochtend vroeg melding van de staatsgreep in een communiqué, waarin werd gezegd, dat er een eind was geko men aan het "autocratische be wind" van Moedjiboer. In een bekendmaking voor de ra dio zei Achmad dat hij de macht had overgenomen, "in het hoogste belang van de natie". Hij vroeg het leger samen te werken met de nieu we regering. Aan de nationale mi litie, en de politie werd opgedragen contact op te nemen met de mili taire autoriteiten. De militie was door Moedjiboer opgericht als een lijfwacht voor hemzelf en zijn mi nisters. ke veiligheid hoeft niet te worden gevreesd. ADVERTENTIE In Zwolle LELYSTAD (ANP) De ruim 500 werknemers van het bouwbedrijf Moes in Zwolle worden baas in eigen bedrijf. De aandeelhouders hebben besloten zich uit het bedrijf terug te trekken, waarbij ze de wens te ken nen hebben gegeven dat het bedrijf in eigendom overgaat naar de werk- middeld een dienstverband van ze ven jaar. Het gemiddelde in de bouw nijverheid bedraagt ongeveer drie jaar. Gezien het aantal opdrachten en de verwachtingen voor de toe komst acht men de continuïteit van het bedrijf verzekerd. Sjeik Moedjiboer Rachman, gedood bij zijn naaste medewerker. staatsgreep door LONDEN (AP) Londens lange. In sommige stations stond het varme zomer is vannacht ineens water meer dan zes meter hoog en grote trajecten van het ondergrond se net waren volkomen onberijd- ADVERTENTIE rond 15 eraden. Mlddagtem- peraturen omstreeks 23 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) Eén man is verdronken, een tegenstanders uitschakelde €Cktpaar werd door de bliksem ge- door de grondwet te veranderen en troffen e r gewone!. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 30 aug. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: edres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden Noord-Londen werd het zwaarst getroffen door de watervloed en in bepaalde straten werden auto's ge zien, die gewoon voorbijdreven. In West-Hampstead zakte een café in elkaar en dobberden de va ten bier de straat op. Er waren straten waar het water de mensen tot het middel kwam. De man die de dood vond verdronk in de kelder van zijn huis in Kilburn, in Noordwest Londen. De blikseminslag die de twee mensen raakte sloeg toe in Hamp- stead. Vanochtend had de brand weer al meer dan 1200 telefoontjes ontvangen van overstromingen in het noorden en het noord-oosten van het Londen. Op vele straten en wegen was de toestand "chaotisch", aldus meldde de Automobile Association. Een groot aantal telefoonpalen ls bezweken. Hier en daar zijn hele telefooncentrales uitgevallen. De riolen konden de stortvloed niet aan omdat zij na vele weken van droogte door alle mogelijke afval verstopt waren geraakt. regenval van de afge lopen nacht heeft de Londense on dergrondse uitgeschakeld en tien duizenden forensen hebben het ge- WêtêUl Club-discotheque Langebrug 6a - Leiden Tevens gelegenheid voor recepties, parties en (huwelijks) feesten. Inlichtingen: 07123055. Dit hebben de aandeelhouders, onder nemingsraad en directie van bouw bedrijf Moes vanmiddag tijdens een persconferentie in Lelystad bekend gemaakt. Over de uitgangspunten van de overdracht hebben aandeel houders, ondernemingsraad, directie en de drie bouwbonden van NW, NKV en CNV overeenstemming be reikt. Het is de bedoeling de over dracht nog dit jaar te realiseren. Er is een werkgroep gevormd, waarin zitting hebben genomen ver tegenwoordigers van de aandeelhou ders, directie en ondernemingsraad, een vakbondsvertegenwoordiger en een onafhankelijke coördinator. De werkgroep* die zich door deskundigen kan laten bijstaan, is bezig de over dracht te concretiseren. Er wordt ge dacht aan' de oprichting van een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam (een vereniging of een stich ting), waarvan alle ruim 500 werkne mers lid zijn. Zij krijgen daardoor volledige zeggenschap in het beleid van de onderneming. Bouwbedrijf Moes is volgens de bouwbond NW een goed renderend, middelgroot bouwbedrijf, dat werk zaam is op het gebied van woning en utiliteitsbouw en restauratiewerk. De ruim 500 werknemers hebben ge- HONDEN MANDEN wat daarbij belangrijk is: de hond voelt zich happy de mand is hygiënisch past in Uw huiskamer U wilt keus hebben manden, bedjes, kussens, stretchers en dekens. Ze weten er wat van, bij Ons landje is een van de dichtst bevolkte i landen van de wereld. We zitten door de week met zfn driehonderd negenennegentigen op een vierkante kilometer. Zondags wordt het nog krapper. Dan wordt er gevoetbald. Dan zitten we met zfn duizenden juichend tegen el kaar aan geplakt Dik verliezen mag niet f Als u geen honderden guldens op zak heeft gebeurt dat ook niet Zakkenrollers krijgen dan bij u 'geen kaps. De politie. Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (O lfl ROTTERDAM (SP) De prijzen van margarine en koffie vliegen omhoog. Volgende week wordt de margarine vier cent per pakje duurder. Dat is de tweede prijsverhoging in korte tijd, na een periode van prijsverlagingen. Voor de koffie worden voorlopig vijf prijsverhogingen van elk een dubbeltje vewacht. Die prijsverhogingen beginnen op 3 septem ber. Dan wordt de koffie een dubbeltje duurder, en vervolgens komt er elke veertien dagen een dubbeltje bij. Een half pond koffie zal zodoende eind oktober vijftig cent meer kosten dan a* tafels' stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Jg, Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) )el. 01891-4670. Mat/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. WASHINGTON (Reuter) De A- merikaanse minister van Buitenland se Zaken Henry Kissinger 9®.i toe stemming van het Congres vragen alvorens Amerikanen te zenden voor het bemannen van de radarwaarschu- wingsinstallaties bij de passen van Gidi en Mitla in de Sinai Het bemannen van deze posten is nog steeds een moeilijk punt- bij het overleg over een nieuw interim- akoord tussen Israël en Egypte. Israël zegt een kleine Amerikaanse aanwezigheid bij Israëlische militai ren voor de controle bij de passen te aanvaarder. Egypte vindt dat in principe de Amerikanen de posten moeten be mannen maar wil desnoods akkoord gaan met de aanwezigheid van een symbolische Israëlische groep, Kissinger zei dat slechts enkele Amerikanen naar de Sinai zouden gaan. Hij maakte voor de eerste keer duidelijk dat het geen militairen zou den zijn, maar ongewapende burger- vrijwilligers die alleen zouden gaan als het Congres daarmee volledig instemt. Volgens politieke waarnemers zal het congres vermoedelijk wel akkoord gaan, maar het Congres keert pas OP 3 september van reces terug.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1