Leven zonder stress "D-Day" nogmaals minitieus belicht GOED GETROUWD ZIJN IS EEN GROTE KUNST ademhale ontspanne Een verhelderend (foto)werk over kibboetsiem Titel; "In voor- en tegenspoed. Schrijfster: Conny Sluysmans. Uitgever; Teleboek, Amster dam. Prijs; 15,-. "In voor- en tegenspoed" gaat over een onderwerp, dat erg in de belangstelling staat het hu welijk'. Eén van de redenen hiervoor één op de vijf huwe lijken loopt, volgens de laatste cijfers, op de klippen. Een niet gering aantal. Dit boek belicht "het huwe lijk" in verschillende facetten. Centraal staan twaalf - totaal verschillende - huwelijken, waarbij de schrijfster tientallen mensen aan het woord laat. Een greep hieruit kinderen met ge scheiden ouders, gescheiden echtparen, een driehoeksver houding, een harmonieus hu welijk, ook enkele huwelijken, waar je koud van wordt - een weduwe en weduwnaar. De schrijfster heeft volkomen open gesprekken gehad. Er zijn schokkende en trieste versla gen bij. Niets wordt achterge houden als het gaat om de vraag: waarom het desbetref fende huwelijk wel of niet slaagde. Jammergenoeg wordt de problematiek wat teveel van één kant belicht namelijk van die van de vrouw. Deze groep komt veel aan het woord, wan neer er bijvoorbeeld - wat in vele verhalen terugkomt - over wordt geklaagd, dat de man geen initiatieven meer heeft, zijn vrouw zich opgesloten voelt en niet vrijuit kan "adem halen". Conny Sluysmans had de zaken hier wat evenwichti ger kunnen behandelen. Wat je uit al deze huwelijken kunt opmaken: men is niet lan ger geneigd, door sleur of ge woonte bij elkaar te blijven, om nog iets van het huwelijk pro beren te maken. Er wordt ge makkelijker over scheiden ge dacht. Veel vrouwen komen er voor uit, dat ze te vroeg zijn ge trouwd, en dat scheiden, wan neer ze een betere opleiding hadden gehad, voor hen niet zo'n groot probleem zou zijn geweest. Toch laat dit boek niiet alleen sombere geluiden horen: er komen echtparen aan het woord, die volkomen tevreden zijn met elkaar. Doorgaans zijn hun formules vrij simpel: "Stel niet te hoge eisen aan elkaar. Probeer niet van twee verschillende persoonlijkhe den één geheel te maken, want dat lukt je niet. Blijf schaven aan je huwelijk, om het boeiend te houden. Slechte huwelijken worden gemaakt, doordat de partners met attent genoeg zijn voor elkaar. Gun elkaar toch de ruimte". In dit boek staan vele rake en typerende opmerkingen, die onthouden zouden moeten worden: "Volgens mij gaan de meeste huwelijken stuk, doordat de partners van elkaar verwach ten. dat de één de ander geluk kig maakt. Dat is niet waar. Je moet jezelf gelukkig maken". En ook: "Goed getrouwd zijn is een grote kunst, want het huwe lijk herbergt zoveel onduide lijkheden. Voor alles wordt je geacht, te studeren, maar op het gebied van het huwelijk moetje alles maar uit jezelf weten. Je eerste echtgeno(o)t(e) is je eer ste knoeilapje". Jammer is alleen, dat je een knoeilapje gemakkelijker kunt weggooien, en het kunt be schouwen als een oefening. Voor een huwelijk ligt dat wel even anders. M. de G. Hoe men ook - al of niet met veel kennis van zaken - denken moge over het kibboets-systeem in Israël, het bestaat en het werkt, al is slechts 4 procent van de totale bevolking bij een kibboets aangesloten. Dat het werkt, blijkt uit de cijfers: de kibboetsiem voorziet het land voor 12% van het algemeen nationaal pro- dukt, ten dele door middel van landbouwproduktie <28% van het landelijk totaal!), ten dele door industrie (5.8%). Grondslag is de spreuk: die doet wat hij kan krijgt wat hem toekomt. Vandaar de gemeenschappe lijke produktie, het gezamenlijk delen in de vruchten van de arbeid, het ontbreken van bezitsvorming, en verder het bestuur, dat door middel van democrati sche besluiten door de gehele gemeenschap wordt uitgeoefend. Toch is de gelijkheid in de kib- boets geen automatische, waardoor iedereen precies be handeld wordt als de ander, hetzelfde ontvangt en hetzelfde geeft als zijn buurman. De kib boets is zich ervan bewust, dat geen mens is als de ander, wél dat iedereen evenveel recht heeft op geluk, evenveel recht om te kunnen genieten van dat gene dat men bereikt heeft. Het ontbreken van geldelijk loon brengt in de kibboets de sociale gelijkheid tot stand, die buiten staanders zo opmerkelijk vin den, het bezit is van iedereen, de privé-eigendom is afgeschaft, maar ieder lid is betrokken bij de gang van zaken en kan hier controle op uitoefenen door middel van het hoogste gezag hebbende orgaan: de algemene vergadering die gewoonlijk eenmaal per week plaatsvindt. Overigens is er wel het een en ander veranderd in het kibboets-stelsel. Vroeger wezen de jonge revolutionairen de ge bruikelijke sociale instellingen, in het bijzonder die van het gezin af. Thans echter vormt het gezin een belangrijke eenheid in elke kibboets. Vroeger zoch ten de vrouwen allerlei wegen om te wedijveren met de man nen, maar al gauw kwamen zeer achter, dat de biologische ver schillen een volkomen gelijk heid uitsluiten en kwam men er niet onderuit, dat de traditio nele verdeling van het werk het beste was. Vroeger spraken buitenstaan ders vaak smalend over de kib boets als "het hete bed van de vrije liefde", klaarblijkelijk niet op de hoogte van de puriteinse houding tegenover seks die de jeugdbewegingen naar de kib boets brachten. Inderdaad bra ken de jonge pioniers met de oude zeden, maar de omstan digheden, van een hardwer kende gemeenschap en de kleine omvang maakte elke uit spatting onmogelijk. Net als in kleine dorpen kent iedereen el kaar, weet iedereen wat de an der doet Thans kan zelfs ge zegd worden, dat het in de kib boets moralistischer toegaat dan in de buitenwereld. Tot zover enkele grepen uit de inleiding op het fotoboek"De kibboets", uitgave van Zomer en Keuning, Wageningen (prijs 22.90). Voor velen een verhel derend werk, dat misverstan den uit de weg kan ruimen. De schrijvers van die inleiding, dr. Henry Rosenfeld, Yehuda Ha- negby en Marc Segal, kennen de kibboets uit eigen ervaring en kunnen er dus met gezag over spreken. Een prachtige aanvulling op de dertig bladzij den tekst van genoemde kibboets-kenners vormen de 150 foto's, waarvan 34 in kleur, die een indrukwekkend beeld geven van allerlei aspecten van de 230 kibboetsiem, die Israël nu telt, en die bevolkt zijn met 90.000 mannen, vrouwen en kinderen. De onderschriften geven veel nadere informatie. Wie een op feiten gebaseerd oordeel over het kibboets stelsel wil vormen,neme dit uitste kend gedocumenteerde boek ter hand. waarvoor rabbijn dr. Jacob Soetendorp een inleiding schreef. C.J.R. Een veel te hoog percentage van onze be volking gaat gebukt onder allerlei klach ten over gebrekkige gezondheid. Met eenvoudige middelen kan daarin een aanzienlijke verbetering worden ge bracht, mits men bereid is zich elke dag een kleine inspanning te getroosten. Bij uitgeverij "De Driehoek" in Amsterdam verscheen een boekje onder de titel "Ademhalen, ontspannen, fit b 1 ij v e n", van de hand van de al leszins deskundige Puck van Waveren, die jarenlang als sportlerares en heil- gymnaste in het buitenland werkte en nu in Heemstede een instituut voor ademhalings- en ontspannings-therapie leidt. In zeventig bladzijden, geïllus treerd met tal van foto's, zet zij uiteen op welk een eenvoudige wijze, zonder appa ratuur en zelfs zonder moeite, de gezond heid aanzienlijk verbeterd kan worden. Het boekje is rijk aan waardevolle aan wijzingen voor een gezonder en daardoor gelukkiger leven. Wie meer nut verwacht van geestelijke dan van lichamelijke oefening van wijlen de Duitse zenuwarts prof. dr. J. H. Schultz, die opmerkelijke resultaten be reikte met de kracht van het voorstel lingsvermogen via de weg van "gecon centreerde zelfontspanning", een soort zelfhypnose. De beoefenaar leert, op ba sis van de in deze training gebruikte "voornemenformule", spanning over winnen. "D-Day" door Warren Tute, John Costello en Terry Hughes (in het Nederlands vertaald door Innes de Vries-Williams). Uitgegeven door Van Holkema en Waren- dorf, Bussum. Prijs f29.50. Over D-Day, de codenaam voor de geallieerde invasie in Nor- mandië in juni 1944 Zijn in de loop der jaren al zeer veel boeken geschreven. Maar nu, dertig jaar na de bevrijding, is de belangstel ling voor tal van gebeurtenissen in de tweede wereldoorlog her leefd en dus kon een nieuw werk over "D-Day", de grootste mili taire operatie aller tijden, niet uitblijven. Warren Tute (histori cus, vroeger kapitein-ter zee en als zodanig deelnemer aan D-Day) heeft in samenwerking met Hughes en Costello het ge hele epos nog eens doorgenomen en alle bekende feiten op een rij gezet. Het is een goede documen taire geworden, overvloedig geïl lustreerd. Goed en helder zijn de beschrij vingen van de vijf plekken waar de geallieerden op 6 juni 1944 de Duitsers in de lurven grepen: Utah, Omaha, Gold, Sword en Juno - codenamen, waarvan nog altijd grote dramatische werking uitgaat. Het zwaarst te verduren kregen de geallieerden het op het strand van Omaha. De eerste compagnie die voet aan land zette, werd in tien minuten tijd weggeveegd. Er vloeide hier vreselijk veel bloed. (2000 doden in een paar uur). De slachting, die het Duitse afweervuur veroor zaakte, was zó groot dat de geal lieerden zelfs even overwogen de operatie op deze plek op te geven, maar tenslotte konden de Duit sers ook hier worden verdreven. Tute had de afschuwelijke ge beurtenissen op Omaha naar mijn smaak best wat uitgebrei der en vooral dramatiscner ge stalte mogen geven. Maar verder niets dan prijzende woorden voor dit boek. Op de foto twee van de hoofdrol spelers: Eisenhouwer en Mont gomery. R> p Want spanning of "stress" is een bedenkelijke factor, duidelijk uiteengezet zijn in een bij L. J. Veen in Wageningen verschenen boek van dr. H. Lindemann: "Leven zonder stress" (prijs ƒ14.90), vertaald en bewerkt door P. Fideldij Dop. "In 1969", aldus de schrijver, "werd op een congres over het ont staan van het hartinfarct en de daartegen te nemen maatregelen, de mogelijke invloed van geestelijke inspanning (stress) door de aan wezige klinici van de hand gewezen. In enkele jaren tijd zijn de inzichten sterk veranderd. Op het ogenblik zijn er duidelijke aan wijzingen, dat geestelijke spanning een voorname factor kan zijn bij het ontstaan van een hartinfarct". Dr. Lindemann geeft een lange lijst van toepassingsmogelijkheden, gebaseerd op zijn erva ring met autogene training. Hij is echter voorzichtig genoeg om "met nadruk vast te stellen, dat autogene training niet de pretentie heeft ernstige geestelijke stoornissen en psychosen en ernstige lichamelijke ziekten te kunnen verhelpen(Autogene training is een hulpmiddel om het leven draaglijker te doen zijn als er stoor nissen zijn. Overigens worden de veelzijdige toepassingsmogelijk heden zelden ten volle benut". Op deze pagina bijdragen van Interessant is het slothoofdstuk over "verwante methoden": Coué, yoga en Zen, met een duidelijke aanwijzing van ver schillen en overeenkomsten. En in het Woord vooraf zeggen schrijver en (Duitse) uitgever (Bertelsmann), dat de opzet van het boek, met zijn uitvoerige en gemakkelijk begrijpbare oefen stof, niet wegneemt, "dat de le zer, voordat hij met autogene training begint, zich met een arts dient te verstaan of zich het best bij een cursus kan inschrij ven. Bestaat die mogelijkheid niet, dan kan men er in elk geval van verzekerd zijn, dat dit boek verantwoorde en duidelijke aanwijzingen geeft om met suc ces voor zichzelf autogene train ing toe te passen". Diversen De snelgroeiende belangstel ling voor het verzamelen van mineralen gaat gepaard met het verschijnen van steeds meer li teratuur over dit onderwerp. In de "Bibliothee'- voor de na tuur" van uitgever Meulenhoff in Amsterdam verscheen een uit het Tsjechisch vertaald boekje van J. Kourimsky, "Mi ri t e n", rriet 126 bladzij den gekleurde afbeeldingen ter rechter zijde en een bijbeho rende beschrijving op de lin kerpagina (prijs 16.50). De be handeling is niet systematisch, maar gerangschikt op uiterlijke kenmerken. Nuttig is de inlei ding van een kleine veertig pa gina's, waarin, na een beschou wing over de grondbegrippen, achtereenvolgens de vorm van mineralen, de eigenschappen, het ontstaan en voorkomen, de chemische samenstelling en de kunst van het verzamelen wor den behandeld. Aan het slot een overzicht van de geologische tijdseenheden en afzettingen, een verklaring van begrippen in de mineralogie en register. De Amerikaanse oud-minister van Defensie, Robert S. McNa- mara, thans president van de wereldbank, kent in laatst ge noemde functie terdege de pro blemen van de ontwikkelings landen. In een boekje van 120 bladzijden "Honderd landen, twee miljard mensen" (uitg. Keesing, Am sterdam) behandelt hij o.m. de belangrijkste vraagstukken, de ontwikkelingsfinanciering, de samenhang tussen welvaart, milieu en ontwikkeling, het verband tussen sociale gelijk heid en economische groei, en de ontwikkeling van het platte land. Geschiedenis Een van de vreemdste ver schijnselen van deze tijd is de zonderlinge misvatting, dat de wereldgeschiedenis zo'n twintig a dertig jaar geleden een aanvang nam. i Gelukkig is dit gemis aan 1 besef, dat er "niets nieuws is onder de zon", bezig zich lang- j zamerhand terug te trekken: de aandacht voor de geschiedenis lijkt toe te nemen. Wie in kort J bestek een overzicht van de voornaamste feiten uit de we reldgeschiedenis wil krijgen - al dient voor een dieper begrip na tuurlijk wel wat meer gelezen te worden - raadplege het "Ka- lendarium der we reldgeschiedenis" van dr. Karl Ploetz, uitgave Het Spectrum (Utrecht), waarvan een vierde bijgewerkte druk is verschenen in de vertaling van J. K. v. d. Brink. Na een kort overzicht van de ge schiedenis der aarde en de pre historie volgen de oude ge schiedenis, de middeleeuwen, de nieuwe en de nieuwste ge schiedenis, alles in jaartallen met een korte beschrijving daarachter van de voornaamste gebeurtenissen, die zich in een bepaald land of in een groep landen hebben voorgedaan. Samenvattende teksten aan het begin van een hoofdstuk of middenin zorgen voor verhel derende toelichting. Bij alle be zwaren, die voortvloeien uit de noodzakelijke beperking, toch een nuttig boekje van 20Q blad zijden, inclusief een goed regis ter. Nieuw is dit systeem allerminst. In mijn bezit is een Groningse uitgave van 1850: Tijdreken kundige tafels" van H. Idsinga uit Elburg, die een chronologi sche tafel der algemene ge schiedenis" samenstelde, geba seerd op de Al ge meen e ge schiedenis" van mr. A. W. Enge len. Het nut van een dergelijk overzicht werd dus al veel eer der ingezien. En wie zich snel op de hoogte wil stellen van de tegenwoor dige toestand van alle landen der wereld, ga te rade bij "Keesings landenva- damecum", door J. Goed volk, uitgave Keesing in Am sterdam 23.50). Van 150 lan den (alfabetisch gerangschikt) zijn feiten en cijfers opgenomen over geschiedenis, oppervlakte, inwoners, hoofdstad voor naamste steden, bevolking, taal, religie, onderwijs, pers, ra dio en t.v., staatsvorm, politieke partijen, provincies, defensie, munt, bruto nationaal produkt, economie, produktie, handel, verkeer en, in enkele gevallen overzeese gebiedsdelen. Bij elk land staat een kaartje afge drukt, zodat men zich door gaans het raadplegen van een atlas kan besparen. Aan het slot afbeeldingen van de vlaggen, in kleuren. Een nuttig boekje, dat bij het lezen van de krant of het luisteren en kijken naar radio en t.v. uitstekende diensten kan bewijzen. C.J.R. C. J. Rotteveel, Ruud Paaun, Miep de Graaf Eindredaktie en opmaak René Vo® Een meisje

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13