Kohn: "Zo jaagt Ajax het volk van de tribunes" duel van AZ wint pover Sparta: 2-1 Hordijk tegen wil en dank ronde verder Caballero stopt met wielerploeg Derde triomf voor Tineke Langeveld Heftige kritiek Twente-trainer na 1-1 gelijkspel DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 Amerikaan van BS vandaag gearriveerd ENSCHEDE In de beruchte strijd om deelname aan de UEFA-Cup hebben FC Twente en Ajax elkaar geen strqbreed toegegeven. In het met 15.000 kijkers gevulde stadion Diekman kwamen de ploegen van Kohn en sinds kort Jan van Daal 1-1 over- een en dat was gezien het gebodene een juiste uitslag. Door Ger Stolk Met name Ajax ging er zo'n twin tig minuten voorset einde toe over de bal van ver op Heinz Stiiy terug te spelen, hetgeen FC Twente-trai- ner Spitz Kohn heftige kritiek ont lokte. Kohn: "Wanneer we dat alle maal zouden doen, zou het einde zoek zijn. We hebben wanneer we de uitslag wilden bevriezen vaak op balbezit gespeeld in het verieden. Maar dit is te gek. Zo jaag je je volk van de tribune". FC Twente en Ajax hadden dat ge meen dat beide ploegen in de eer ste helft verdedigend uiterst kwets baar waren. FC Twente speelde evenals vorig seizoen met Vin iers- sel, Overweg en Oranen /óór Epi Drost, waar Ajax het exjuus kon claimen dat Barry Hulshoff met een blessure aan de achJiespees aan de kant bleef. Ruud Krol, tij dens het internationale 7oetnaltoer- nooi 700 jaar Amsterdam als links back ook al niet in glanze ide vorm, bleek als vrije verdediger m zoverre niet foutloos te werken, dat hij in de eerste helft schuld had aan het doelpunt van FC Twente Ander zijds zou Krol nog een tweecie mis greep doen, maar ten koste van *n overtreding voorkwam hij erger, waarna Arnold Mühren zijn vrije trap gestopt zag door de voor de ge blesseerde Piet Schrijvers keepende Stuy. Niettemin zou Ajax in deze bij vlagen op zeer hoog niveau staan de versie van FC Twente-AJax de leiding nemen na een sublieme pass van Wim Suurbier op Ruud Geels. Niemand gaf libero Epi Or os: rug dekking, toen hij met Geels in duel ging. Kick van der Vall h*d Stef- fenhagen al lang losgelaten en Volkmar Gross was kansloos op Steffenhagens knappe söhot: 0—1. Ajax, in die periode heer en mees ter, werd ernstig gedupeerd nadat Drost balverlies leed en Meijer, Dusbaba en Ling een klassedoel- punt aandroegen, dat evenwel ten onrechte door Theo Boos cm voor buitenspel werd geannuleerd. Een blunder van Krol stelde Theo Pahl- platz plotseling j,n staat om te so leren. Toen Pahlplatz aan hes ein de van zijn latyn was, stond het 1-1. 1. Initiatief Het initiatief dat FC Twente na die al in de 27ste minuut gescoorde gelijkmaker had, zou het grootste gedeelte van de tweede hel-c aan houden. Wat in die periode erg belangrijk was voor Ajax, Ruud Krol raakte redelijk goed ingespeeld. Zijn fout van de eerste helft maakte hij on der meer goed toen Kick van der Vall een briljante opening vond en Arnold Mühren Heinz Stuy met een droge schuiver had gepasseerd. De man die Ajax toen over het diepte punt heen tilde, heette Ruud Krol. Verder speelde Ton Wickel als voor stopper een uiterst solide partij. FC Twente's initiatief hield ook aan toen Kohn Jeuring wisselde voor Gritter en Eddie Achterberg, onder de wapenen kwam voor Jaap Bos. Jan van Daal had toen Gerrie Müh ren al voor Van Santen ingeruild en Pim van Dort voor Ling. Een overi gens niet al te sterke Ling, die er één keer in slaagde langs Kalle Ora nen te komen. Bovendien werd zijn doelpunt ten onrechte door Boosten, zoals gememoreerd, geannuleerd. A- jax gokte in die periode op de coun ter, waarbij met name Arno Stef- fenhagen zich onderscheidde. Zei A- Jax-interum-trainer Jan van Daal, geconfronteerd met de kritiek van Tennistoernooi Nieuw Vennep NIEUW VENNEP René Gorter,^ uitgeschakeld op de 'nationale' won"* gisteren zijn eerste partij in het ten nistoernooi van Nieuw Vennep. De grote favoriet voor de zege in het herenenkelspel B, bleek echter be paald niet oppermachtig. Zijn tegen stander Alexander capituleerde in de tweede set pas na een tiebreak: 6-2, 7-6. De tennisleraar Jan v.d. Marei had in de tweede set ook een tiebreak nodig om te winnen van Panman, die hij in de eerste reeks DEN HAAG - In het K*dei van de voorbereidingen op de Giympi- sche Spelen van Montreal zuilen in februari van het volgend laar ze ven turnsters een trainingsstage van twee weken in de Sowjet Unie lopen. Het is de bedoeling dat de zeven turnsters, die volgend Jaar de Olympische ploeg vormen, waar schijnlijk in Moskou, by enkele Russische topcoaches gaan trainen. Tijdens de stage zal ze:r waar schijnlijk ook een wedstrijd morden geturnd tegen een ploeg uit Mos kou. vlot achter had gelaten: 6-1, 7-6. In het damesenkelspel B boekte Tine ke Langeveld haar derde triomf tegen Lidy Greve had de Alphense daarvoor wèl een driesetter nodig: 4-6, 6-3, 6-4. Verrassend was het ver lies van de geroutineerde mevr. Gaus tegen Hesselt van Dinther 1-6, 1-6. Mickey Albers kreeg aanvankelijk veel tegenstand van Lidy Barend, maar na 7-6 was de tweede set geen probleem meer 6-3. René Gorter had het ook moeilijk in het gemengd dubbelspel met Ka rin Koos. Pas na tweeënhalf uur werd de «ombinatie Henny van Rijn/ Kouwenberg verslagen: 7-5, 5-7, 8-6. Lidy Weijers (favoriete in het enkel spel B) en Hans Loonen wonnen moeizaam van mej. Moos en Van Geuns 3-6, 7-5, 6-1. De verrassing in het dames dubbelspel kwam van de dames Kales en Duyn, die het als eerste geplaatste duo Weijers/ Kramer met 2-6, 6-0, 6-4 versloegen. In het herendubbelspel B hadden de als eerste geplaatsten Brands en Wijnands geen moeite met Höcke- ren/Rossel: 6-2, 6-1. nadrukkelijk waarmaken Joop BrandDeze elftallen wilden zich te ALKMAAR AZ '67 en Sparta verdienden gisteravond een compliment voor de ijver die zij in het warme Alkmaar tentoonspreidden. Niettemin konden zij in hun eerste wedstrijd voor de nacompetitie het publiek zelden werkelijk boeien. Konden die 9000 kijkers van Sparta eigenlijk niet al te veel verwachten gezien het spel en de resultaten van de Rotterdatnmers in de laatste weken dat ook AZ een pover werkstuk afleverde, betekende voor de toe schouwers een bittere teleurstelling. Het matige schouwspel leverde de thuisclub uiteindelijk toch een 21 zege op. De overwinning was verdiend. Dat wel. Maar verre van overtuigend. Door Rob Vente Kees Kist lduelleert met Dries Visser. De winnede trainer Joop Brand na afloop: „Het was slecht voetbal. Deze etlftallen wilden ziöh té nadrukkelijk waarmaken en daardoor ontstond er aan beide zijden wat Je noemt - een overdosis aan inzet. Het gevolg was: te driftig, te nerveus voetbal en dus volop balverlies." „Maar de doelpunten vergoedden veel. Wat een juweeltjes waren het. Alle drie. Mensenkinderen, als ze in Italië zo'n mooi doelpunt zien, raken ze al door het dolle heen. Eigenlijk mag het publiek hier vanavond dus helemaal niet mopperen." „Tussen haakjes, dat Sparta zich nu zo nadrukkelijk wilde waarmaken, vond ik ergens wel begrijpelijk. Dat elftal is namelijk, nog voor de competitie is begonnen al gekruisigd. Maar geloof me, zo'n slechte ploeg is het toch heus niet." Verdedigend leverde het moedige •Sparta gisteravond zelfs een uiterst verdienstelijke prestatie. En op het middenveld bewees de felle Jan van der Veen zijn waarde. Alleen de aanval bracht er weer bedroevend wefnig van terecht, waarbij Claus Larsen nogmaals onderstreepte dat hij beslist geen spits en geen krachtfiguur is. Herhaaldelijk dwaalde hij gisteren tamelijk moedeloos over het middenveld. Op het laatst maakte Leo Steegman de Deen maar middenvelder. Het verschil viel niet te merken. Was AZ voor de rust het meest in de aanval, Sparta werd bü uitvalen warempel nog twee keer gevaarlijk. Claus Larsen en Arne Skipper kwamen in kansrijke posities. Maar beide malen werden de Denen gevloerd, toen zij wilden inschieten. Mol haalde Larsen onderuit, Spelbos torpedeerde Skipper. Scheidsrechter Frans Derks, die kennelijk nogal last had van de warmte, greep bij beide situaties evenwel niet in. Vooral de charge van Spelbos had echter wel met een penalty mogen worden bestraft. De vernijnige trap die de centrale verdediger uitdeelde, betekende zelfs het einde van het optreden van Skipper. De Joegoslaaf Matic, die te elfder ure van de Duitse voetbalbond officieel toestemming had gekregen om voor Sparta uit te komen, verving de onfortuinlijke vleugelspe ler. Steegman: „Arne heeft een behoorlijke trap tegen zijn scheen been gekregen. Maar toch geloof ik dat hij er zaterdag tegen Ajax weel bij kan zijn." Nadat vlak voor de rust de onstuimige Suurendonk met een kopbal bijna Pim Doesburg had geklopt, sloeg AZ in het begin van het tweede bedrijf toe. Na goed werk van Van Marwiik maakte Vosmaer in de derde minuut een prachtig doelpunt. Eveij later werd de overigens aan de enkel gebles seerde Vosmaer (Joop Brand: „Hij had beter niet kunnen spelen") door Wim Meutstege onderuit gehaald. De zelfbewuste Bert van Marwijk benutte de vrije trap op magnifieke wijze :2—0. Om wat meer kracht in zijn aanval* te krijgen, wijzigde Leo Steegman daarop zijn equipe. De noodgreep: Ausputzer Balkenstein m de spits, Larsen naar het middenveld en Van der Veen als laatste man. Dankzij een puur buitenlands doelpunt redde Sparta tenslotte nog de eer ook. De Deen Larsen zette eerst twee tegenstanders op het verkeerde been en gaf daarna een slim pass je naar de Joegoslaaf Matic, die een prachtig effectvol schot losliet. Doelman Vooys was kansloos: 21. In de vier minuten die daarop restten, werd AZ *67 plotseling nog knap nerveus. Vooral Spelbos maakte een zenuwachtige indruk. Joop Brand: „Onbegrijpelijk alle maal." Verdere scliad? liep de Alkmaarse formatie echter niet op. Rest te vermelden dat Joop Brand na rust twee wissels toepaste. „Om Suurendonk, die nogal tekeer ging, een gele kaart te besparen, Jiet ik Hovenkamp er voor tiem inkomen. Nadat het 2—0 was geworden, haalde ik Vosmaer er voor Goethart uit. Omdat Bobby met die enkel tobde, he", legde de Aikruaarse trainer na afloop uit. Touwtrekken DOETINCHEM De competitie- wödlstJhirijid voor de eredivisie De Graafschap—Telstar zal op zondag 7 september (de bekerzondag) wor den gespeeld, en niet op /ordag 21 september. Dit in verband met de strijd om de wereldkampioenschap pen touwtrekken op 20 en 21 sep tember in Doetinchem. DEN HAAG Een van de trouwste wielersponsors, Caballero, zal aan het eind van dit seizoen stoppen met het steunen van een amateurploeg. De steeds stijgende kosten noopten de fabriek tot dit besluit na het twintigte seizoen, dat grote successen bracht. Hans Langerijs won Olympia's Ronde van Nederland en Ad Tak werd nationaal kampioen bij de amateurs op de weg. De fabriek is van plan de overige steun aan de sport voort te zetten. Er is zelfs een mogelijkheid dat de organisatoren van klassiekers op meer hulp in de komende jaren kunnen rekenen. Door Piet Kienhuis SCHEVENINGEN "Je ziet maar weer, de beste conditie heeft opnieuw de doorslag gegeven." Galgenhumor van Jan Hordijk na de ternauwernood overleefde achtste finale van de •nationale tenniskampioenschappen tegen Frank Koning. De oud-kam pioen redde zich na 5-7, 4-6, 6-2 en 3-4 nog met 6-4 en 6-2, maar hü liet zich aan dit duel toch weinig gele gen liggen. Hordük deed geen stap teveel en het te moeten spelen leek hem een loden last. Hü verwenste het edele tennisspel in alle toonaar den, zodat zün moeder op zeker mo ment meende van de tribune te moeten adviseren: "Maak je toch niet kwaad Jan." Waarop zoonlief boos terugkaatste: "Pas maar op, als ik kwaad wordt vliegen de stukken er af." Maar het bleef allemaal nog bin nen de perken. Trouwens het weer was er ook veel te warm voor. Het was dat Frank Koning uiteindelyk kennelijk de fut miste om beslissend door te drukken, zodat Jan Hordijk dan toch nog bü de laatste acht be landde, maar enige vreugde ver schafte het hem nauwelüks. Jan is het wedstrüdspel op niveau kenne- lük beu. Al die inspanningen ziet hü niet meer zo zitten. Koning had als voornaamste tak- tiek gekozen zy'n tegenstander voort durend op de backhand te bestoken, maar hü deed dit zó veelvuldig, dat Hordük zyn forehand-kant helemaal maar ongedekt liet. Het enige resul taat was dat Hordük nogal hevig geirriteerd raakte over dat getreiter op zün backhand. Fouten Enfin, u hebt al wel begrepen dat het tennisintellect van deze ontmoe ting niet afdroop. Trouwens even? min van die tussen Martin Koek en Paul van Min, waarin de reeks fou ten het spel ernstig bezoedelden. 'Drammer' Koek, die voortdurend overkookt, was uiteindelük de geluk kige met 5-7, 6-3, 6-3, 6-3, welk» zege met een vreugdeuitbarsting door de blonde Amsterdammer werd be groet. Dat was ietwat overtrokken, want deze onbehouwen slagenwisse ling was nauwelüks het aanküken waard geweest. Paul van Min heeft al die jaren Amerika nog steeds niet afgeleerd alles of niets te slaan. Een tussenweg is er nauwelüks. Martin Koek is van hetzelfde laken een pak. maar hü maakte dan kennelük toch minder fouten dan zyn tegenstander. Koek is trouwens de enige speler van de jongere generatie, samen met Wouter Fok, die het zo ver hebben gebracht. Fok wankelde echter op de rand van uitschakeling tegen Ton Sie, die bü 5-4 in de laatste set een matchpunt in handen kreeg, maar verloor met 6-2, 6-2, 2-6, 1-6, 8-6. Verrassend weinig tegenstand on dervonden Marian Laudin en Niek Fleury, resp. tegen Klaas Visscher en Giedo Hornman. De Tsjechisch» tennisleraar Laudiii hoefde, lang niet al zün reserves aan te spreken tegen collega Visscher, die het lesgeven kennely'k veel meer schade doet dan Laudin. Hij kreeg slechts vier games: 6-0, 6-2, 6-2. Na de laatste slag riep Visscher echter opgewekt: "Nou, tab» nationale, tot volgend jaar dan maar weer." Hornman, die vorig Jaar Rolf Thung nog aan de rand van de af grond bracht, had geen schün van kans tegen Fleury, die uitzonderlük rustig en beheerst opereerde, onder meer met prachtige dropshots (6-1, 6-3, 6-2). Beroepsspeler Rolf Thung moest, aan gelegenheidstennisser Nico Wel- schen toch nog vijf games toestaan (6-0, 6-3, 6-2), hetgeen veel te veel was, gezien de geringe capaciteit van deze bekende hockeyer. Geruisloos •Kampioen Louk Sanders en Fred Hemmes stapten opnieuw geruisloos een ronde verder. Sanders ruimde Silos (nogal slordig) op met 6-1, 6-3, 6-3 en Hemmes was ook veel te vast voor Adama van Scheltema: 6-4, 6-2. 6-3. In de kwartfinales Sanders te gen Fok, Hordyk tegen Laudin, Thung tegen Fleury en Hemmes te gen Koek. De dames zün reeds gevorderd tot de halve finales. De verrassing was hier de nederlaag van Judith Salo me tegen Astrid Suurbeek (7-5, 2-6, 6-2). Titelhoudster Marüke Schaar was tegen Anneloes Schothorst in de eerste set in ernstig gevaar met 2-4 achter en drie setpunten tegen 4-5, maar ze stelde met 7-5 toch nog orde op zaken en zegevierde met 6-4.Elly Appel had geen kind aan Inge Kor sten (tweemaal 6-1), die dt jaar, overigens zonder veel succes, bü de Wimbledon-jeugd speelde. Jaap Bos (l) is langs Suurbier geglipt. De Ajacied probeert zijn af te stoppen. Spitz Kohn: "Wij hebben gespeeld zoals FC Twente dat in de uitwed strijden pleegt te doen. We hadden gehoopt dat Twente zou komen, maar voor honderd procent durfden ze dat kennelijk niet". Spitz Kohn: "We mis ten net dat kleine beetje sju om dat te doen. Van Daal weer: "Gerrie Mühren had een lichte liesblessure. Hij had de tweede helft misschien kunnen spelen. Maar het eerste com petitieduel tegen Sparta aanstaan de zaterdag vind ik veel belangrij ker. En Ling was moe". Iedereen vroeg zich af waarvan. tegenstander nu op ander loijze LEIDEN BS Leiden hoopt van avond de naam bekend te kunnen maken van de eerste nieuwe Ame rikaanse aanwinst, die volgens plan vanochtend is gearriveerd. Leiden houdt tot nog toe de naam van de "lange" speler geheim omdat hët plannen heeft voor een adoptie van de buitenlandse speler door één of meerdere bedrijven. BS wil de be sprekingen die nu nog gaande zijn met enkele bedrijven niet door kruisen door een vroegtijdige pre sentatie van zijn speler. Dat wil BS liever overlaten aan het "adopte rende" bedrijf. Stuurgroeplid Ton Menken: "Wij zijn nog aan het on derhandelen, maar mochten de be sprekingen op niets uitlopen dan geven we de naam vrij. Vanavond weten we meer". Trainer-coach Harry Pappas kon al wel kwijt dat de Amerikaan in de Eastern league gespeeld heeft, beter is dan zijn voorgangers in het afgelopen sei zoen en een kleine twee meter tien meet. Verder moet deze speler, die in dezelfde league uitkwam als Ri chie Cornwall, en daar in tegen stelling tot Cornwall op de topsco- rerslüst voorkwam, behalve voor veel rebounds ook goed zijn voor menig punt. Eddie Achterberg, die gisteren in de tweede helft door Spitz Kohn werd ingezet, zal de eerste twee competitiewedstrüden moeten mis sen. De Tukker, die zoals bekend tüdens Feyenoord-Twente een gele kaart opliep na een duel met Jan Everse, speelde al niet in de be kerfinale tegen FC den Haag. Maar omdat de schorsing van voor het komende seizoen pas na 15 augus tus ingaat kon FC Twente Achter berg gisteren inzetten. Achterberg zal de wedstrüden tegen FC Den Haag en Sparta echter nog moeten missen. Jan Hordijk

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9