Bier niet meer aan I te slepen esso/a "Hindernissen voor CDA goed onder ogen zien luba EENDERDE VAN BROMFIETSPARK STAAT STIL Suriname dubt over feest met buren het heerlijkste toetje, één brok gezondheid Wijze mannen beslissen over sanering in vleeswarenindustrie DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 Ondanks grensgeschillen met beide Guyana's (Van één onzer verslaggevers) Wie een feestje wil vieren doet er vaak verstandig aan de buren uit te nodigen tenzij er al ruzie is. Zo ongeveer ligt bet probleem waar de Surinaamse regering op is gestoten bij de voorbereidingen van de groot scheepse viering van de van Neder land verworven onafhankelijkheid op dinsdag 25 november. Surinames buren zijn: aan de west kant Guyana, de voormalige Britse kolonie die al enkele jaren geleden zelfstandigheid verwierf, en aan de oostkant Frans Guyana. Met beide buurlanden heeft Suriname grensge schillen. In beide gevallen voort vloeiend uit grensafspraken die pas later niet geheel waterdicht bleken te zün. Tussen Suriname en Frans Guyana loopt de rivier de tytarowijdê en tus sen Suriname en Guyana de rivier de Corantijn. Mooie natuurlijke grenzen dacht men, en iedereen had er vrede mee. Totdat de ontdekking werd gedaan dat zowel de Marowijne als de Corantijn zi'ch diiep in het on herbergzame binnenland vertakt. Zo ontstonden zowel ter linker- als ter rechterzijde omstreden gebieden: driehoekige stukken land tussen twee rivierarmen. Met Guyana is het conflict daar over het hoogste opgelopen. En de veronderstelling dat het gebied waar de Corantijn ontspringt mogelijk winbare delfstoffen herbergt zal er niet vreemd aan zijn. Het probleem voor de Surinaamse regering is nu of zij de eerste minis ter van buurland Guyana, Forbes Burnham, wel moet uitnodigen voor het feest van de onafhankelijkheids dag. Immers, de feitelijke situatie in dit gebied is, dat Guyanese troepen een groot deel ervan bezet houden. Na afloop van het laatste top- overieg in Paramaribo tussen Suri name en Nederland hebben de Ne derlandse premier drs J. M. den Uyl en minister W. F. de 'Gaay Fortman van Surinaamse en Antilliaanse za ken, erkend dat ook Nederland het driehoekige gebied tussen de Boven- Corantijn en de rivier de Coeroenie beschouwt als Surinaams grondge bied. „De grenzen van Suriname zijn die, welke in de Bosatlas staan aan gegeven", zeiden de Nederlandse be windslieden. Nu kan men zich afvra gen welke rechtskracht de Neder landse Bosatlas heeft. Er zün ook at lassen die Guyana gelijk geven, zoals de Times-atlas. Duidelijk is, dat de grenskwesties straks voor het onafhankelijke Suri name een hoof dpunt van de buiten landse politiek is. Voor het voeren van de buiten landse politiek is een diplomatieke dienst nodig. Met de opbouw ervan is men in Paramaribo druk bezig. Er zün thans zes Surinomers in Neder landse diplomatieke dienst. Men ver wacht dot deze zes overgaan in Su rinaamse diplomatieke dienst. Verder zün twaalf kandidaat-diplomaten in Nederland voor een spoedopleiding van drie maanden.. Eind augustus komen er nog vier Surinomers naar Nederland voor een kanseliersoplei ding. Zü moeten straks de Surinaam se diplomatie administratief onder steunen. Na de onafhankelükheid zal Suriname de opleiding van nog meer diplomaten zelf ter hond nemen. Naar men verwacht onder andere via de universiteit van West-Indië op Trinidad. Opmerkelijk is, dat over de moge- lüke aard van buitenlandse politiek van het onafhankelijke Suriname niets is te vinden in de programma's van de politieke portüen. 'Ook het regeringsprogramma van de huidige coalitie laat zich er niet over uit De verwachting is echter, dot Suriname zich internationaal vrü nauw betrok ken zal voelen bij andere ontwikke lingslanden en dat het zich minder betrokken zal voelen bü de politiek van Nederland, het oude moederland, dat tot de geïndustrialiseerde landen behoort. AMSTERDAM (SP) Als de warmte aanhoudt loopt de aanvoer van bier naar de winkels en supermarkten vast. De brouwerijen kunnen nog genoeg bier maken, maar bet is niet meer aan te slepen. De extra ingeschakelde vrachtwa gens en de laad- en loscapaciteit kunnen het niet meer aan. Er zijn reeds meldingen van winkels die hun voorraad niet meer op tijd aangevuld krijgen. Hetzelfde probleem begint zich voor te doen met frisdranken. woordvoerder van Heine- iet zoveel pils kunnen kry'- bestellen. Sinds de brouwerü begin dit jaar Heineken heeft laten weten dat hü, gens ee als het volgende week nog zulk warm ken wel en dorstig weer blüft, moet overgaan gen als op een krappere bier-distributie. De grossiers van Heinekenbier krügen in zün vaste prijzen losliet, zün veel de hoe- supermarkten, met Heineken-bier op normale en zeer lage prijs gaan zitten (41 a 44 zomer zouden hebben afge- cent)Vaak halen zü er ihun inkoop- Dus niet wat er extra nodig pry's en de wimkelkosten nauwelijks uiit. Enerzyds kan Heineken via die supermarkten hogere omzetten halen en toch zelf zün gewone fabrikanten- prys voor het bier krügen, anderzüds ging de aardigheid voor kléinere win kels en slyterü'en die veel Heineken plachten te verkopen er wel groten deels af. De woordvoerder van Heineken zegt dat al deze afnemers 'bü een distributiestelsel voor zover het de brouwerü aangaat, gelükelü'k behan- twee" van Noel VEEL VALSE DUIZENDJES IN OMLO OP NIJMEGEN (SP) In Gelderland <jeLd zulen worden" De Heineken- en Noord-Brabant circuleren talloze computers hebben bü hun berekening T>T> duizend gulden. l de normale zomeromzet ook met nissen op het CDA-pad het best uit De Zeeuws opvattingen over het ka- KVP wilde maken wat anderen De gedupeerden zün in de meeste de extra verkopen van de super- de weg worden geruimd door gevallen auto- en veehandelaren. markten rekening gehouden, aldus de ogen onder ogen te zien. In het weekblad „De Tüd" i week haakt Aantjes, in niet rafcter van een christén-democrati- reeël sche partü heeft afgewezen, maar daaraan integendeel bü'val heeft be- i deze tuigd. Verschillende prominenten wer dan het eerste, aldus inter- hebben met nadruk gesteld dat het tjes. De duizendjes zün volgens de politie deze woordvoerder, vrü behoorlük nagemaakt. Het pa- De uiteindelüke „toewüzing" laat pier is echter gladder en zachter Heineken aan de grossiers over. Bier dan de echte en knispert ook min- wordt in ons land als regel niet ver- view, in op de kwestie-De Zeeuw die verschil met De Zeeuw niet gelegen der. De groene kleur aan de achter- voerd met vrachtwagens van de brou- niet alleen in de KVP, kant is dpnkerder' en de strafwet- werijen zelf, maar met afgehuurde het christen-democratisch appèl her- De indruk die hiervan is overgebleven weg die het CDA vermelding is slecht leesbaar. wagens. ook in is in diens open-partü -opvattingen, pèl her- De indruk die hiervan is overgebleven nieuwde discussies tot gevolg heeft is dlan ook dat aan De Zeeuw niet ADVERTENTIE Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal n pak LIEFDE BUITEN KRIJGSTUCHT Een 19-jarige Israëlische soldate heeft uit liefde voor een Oos tenrijkse officier van de vredesmacht van de Verenigde Naties de militaire voorschriften overtreden. Vandaag zal zij zich voor de krijgsraad in Haifa moeten verantwoorden. Het meisje was in bur ger met de Oostenrijker in een auto van de VN. de Syrische grens overgegaan en had twee dagen doorgebracht in de Syrische stad Kuneitra. Bij haar terugkeer naar Israël werd zij gearresteerd door de militaire politie en kreeg ontslag uit het leger. De ex-soldate zal terechtstaan wegens het betreden van vijandelijk gebied en het zonder toestemming omgaan met een V.N.-militair. KROKODIL De angst die de 35-jarige Australiër Peter Reimers zün hele leven al voor krokodillen had gehad, is niet ten onrechte gebleken De man is namelük enige maanden geleden in Noord Queensland door een viereneenhalve meter lange krokodil met drie poten en een halve staart verslonden. Een en ander heeft de lükschouwer gisteren bekendgemaakt. Reimers was zo bang voor krokodillen dat hy tüdens het baden na zün werk nooit verder dan enkele centi meters het water inging. Volgens ooggetuigen moet de krokodil od de hoogte zün geweest van Reimers' gewoonte en hem enkele dagen hebben beloerd voordat hü op 26 april toesloeg; Twee collegas*3 en een politieman vonden na het gebeurde twee verminkte benen van Reimers. De verantwoordely ke krokodil is daarop met explo- sieven- gedood en op het droge gesleept. In zyn maag werden acht. stukken van Reimers' romp aangetroffen. MADE IN JAPAN De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Kiitsji Mijazawa heeft kortgeleden de V.S. bezocht en gisteren gaf hü aan een politieke leider, Raizo Matsoeno van de liberaal-democraten, een presentje dat hü uit het verre land voor hem had meegenomen: een fraaie aansteker. Matsoeno bekeek het geschenk, dankte er uitgebreid voor en liet toen iets aan minister Mijazawa zien waar op deze mompelde: "Dat was me echt niet opgevallen". Want op de aansteker stond in fy'ne lettertjes: made in Japan MEER KINDEREN IN SOWJET-UNIE In de Sowjet-Unie worden weer meer kinderen geboren. In 1974 waren er 4,6 miljoen geboorten, tegen 4,4 miljoen in 1973. Aan het begin van dit jaar telde de Sowjet-Unie 253.261.000 inwoners. Het streven naar één kind per gezin zet in de grote steden en vooral in intellectuele kringen door, terwül op het platteland en in de republieken ïn Centraal-Azië grote gezinnen blüven voor komen. Volgens de statistieken was in 1973 in 44 pet. van de ge boorten sprake van een eerste kind. In 1965 was dit percentage 34. Het aantal echtscheidingen nam toe. In 1960 kwamen er op de duizend huwelüken 104 echtscheidingen voor. In 1973 waren dat er 270. TOUWTREKKERIJ Doetinchem en de Achterhoek maken zich op voor de wereld kampioenschappen touwtrekken op 21 september. Voor dit evene ment hebben zich teams uit elf landen opgegeven. Gerekend wordt op een bezoekersaantal van 5 a 6000. Voorafgaande aan de wereld kampioenschappen zün op 20 september open internationale kam pioenschappen, waaraan 97 teams uit dezelfde landen zullen mee doen. Vorig jaar waren de wereldkampioenschappen in Zwitserland, waar een Brits team kampioen werd. ADVERTENTIE Luba barst veer van de bést betalende banen voor mensen die yan aanpakken weten. Mannen en ;vrpuwen Vanaf 18 jaar: we zitten om je té-springen I Kom dus snel, pak da^-hoge netto -weekloon 1 vooralle uitzendkrachten Leidfen: Nieuwe Rijn 35 tel. 071 - 40341 Alphen De Aarhof 67 tel. 01720 - 94645 Gouda: Lage Gouwe 12 tel. 0182Ó 23311 het CDA willen maken. Welnu, dit laatste raakt ons nog directer en luistert voor ons uiteraard nog nau- Aan- werkelükiheid mog heeft af te leggen. Naar Aantjes' mening is het niet de enige hindernis. De „poli tieke hypotheek" is er ook nog: KVP RIJSWIJK (ANP) Tüdens een vergadering van het Produktschap Voor Vee en Vlees, gistermiddag in RÜswy'k, zün. de namen bekend ge worden van de drie „wüze mannen", die een sociale begeleidingsregeling gaan opstellen voor de werknemers, die als gevolg van de komende sa nering van de vleeswarenindustrie moeten afvloeien. Het zü'n prof. dr. F. J. H. M. van der Ven (ondermeer oud-rector magnificus van de Ka tholieke Hogeschool in Tilburg), de heer A. de Boon (voormalig hoofd bestuurslid van het NW) en drs. J. G. Bavinck (oud-directeur sociale zaken van Philips). Het advies, dat de commissie van wijze mannen voor 1. september a.s. moet uitbrengen, heeft een bindend kajakter. De onderhandeling over een herstructurering van de vleeswaren industrie in het Produktschap lie pen enige .ty'd geleden vast op het purüt van de „sociale paragraaf", na dat men in de zgn. commissie-He ringa (die de herstructurering voor bereidt) ook al niet tot overeenstem ming was gekomen. De commissie-Heringa gaat weer verder met haar werk, als de wüze mannen uitspraak hebben gedaan. Overigens is het Produktschap ak koord gegaan met een onderzoek van de Unie BHLP om ook als ge sprekspartner in de commissie-He ringa ziitting te krügen. Volgens een eerste raming binnen het Produktschap zal de herstructu rering van de zeven vleesverwerken de bedrüven een inkrimping van in totaal 700 arbeidsplaatsen met zich meebrengen'. De zeven bedryven zün zoals eerder gemeld In moeilükheden door de sterke terugloop van de ham- menexport naar de Verenigde Stoten. Sinds de invoering van de valhelm: Door Jan Kees Kokke DEN HAAG (SP) Met de in- voering van de valhelm, dreigt de bromfiets uit de gratie van het pu bliek te raken. Dat gly'kt niet alleen uit het feit dat de bromfietsverkopen dit jaar met de helft achteruit zün getuimeld. Bovendien staat naar schatting een derde deel van 'het bromfietspark zo'n anderhalf mil joen stuks, in totaal gewoon stil. Men heeft geen zin meer om te brommen. Veel bromfietsen staan in de schuur weg te roesten. Sinds het dragen van een valhelm dP een bromfiets per 1 februari van dit jaar verplicht werd gesteld door minister Westerterp, zagen de brom fiets-fabrikanten en importeurs hun omzetten in elkaar ploffen. Nergens in deze sector is wat dat betreft een optimistisch geluid te horen. In heel Europa worden er dit jaar trouwens wat minder brom fietsen .verkocht. Gemiddeld zo'n vy'ftien a twintig procent. Dat zou vooral te maken hebben met de al gemeen heersende teruggang van de economie. Maar in ons land staat de bromfietshandel er nog veel slechter voor. Werden er vorig jaar nog 185.000 bromfietsen door de im porteurs en de fabrikanten aan de detaillisten verkocht, dit jaar zün- de verkopen tot nu toe al 48 procent minder. "De grootste klap voor ons is de invoering van de helm," luidt steeds weer hetzelfde antwoord van de bromfietsindustrie op de vraag naar het waarom van die teruggang. Een woordvoerder van de enige bromfietsfabriek van 'betekenis in ons land, Batavus Intercycle in Hee renveen: "Andere oorzaken zün de negatieve publiciteit die de brom fietsen in de loop der Jaren heeft gehad, zoals de luchtverontreiniging en de gevaren voor de rüder. En verder de sterk gestegen prü zen. Vooral in de hoogste prüsklasse van de zwaardere bromfietsen, zit je al gauw tegen een leuk tweedehands autootje aan." "Er zijn een hoop bromfiets afgestapt. Toch hopen we dat het in de toekomst spütoptanten worden. Mensen, die zullen merken dat ze de bromfiets toch missen." Batavus maakt per jaar ongeveer 80.000 bromfietsen. Daarvan wordt ruim driekwart geëxporteerd, naar onder meer Engeland, Duitsland, Amerika. Vooral sinds onlangs het rübewüs voor bromfietsen in Canada werd afgeschaft ziet Batavus ook in dat land goede mogelükheden. Behalve met de export van brom fietsen gaat het ook met de fietsen- verkopen bü Batavus stukken beter. "Na die vrij forse inzinking lopen we nu, mede door het schitterende weer, aardig in," zegt men in Hee- Beroerd Eén van de grootste bromfietsim porteurs 'is Magneet in Weesp, met het Franse merk Peugeot. Marketing manager G. H. Grommers zegt: "Wat ik zo beroerd vind, is dat de klap door de invoering van de helm, juist in die categorie bromfietsen valt, waarvan de berijder op de weg de minste klappen krügt. Dat zün dus de lichte bromfietsen. Wü pleiten dan ook voor een categorie brom fietsen, met een maximum snelheid tot zo'n 25 kilometer, waarvoor geen helm verplicht zou zyn." "De lichtere bromfietsen worden vooral bereden door meisjes en jon ge vrouwen. En ik kan me voorstel len dat de helm daar op nogal wat tegenstand stuit. Lastig met het kap sel. Lastig met boodschappen doen. Vooral bü deze hitte erg benauwd. Lastig ook met kleuters, die naar school worden gebracht, voor wie de helm ook verplicht is. Terwy'l het toch allemaal stadsbrommers zün. In Frankrük is büvoorbeeld binnen de bebouwde kom een helm niet ver plicht. Daarbuiten wel." Inmiddels heeft Magneet zyn bromfietsomzet al sterk zien terug lopen. Grommers: "Als dat zo door gaat zal er niet aan ontslagen te ontkomen zün." Het aantal bromfietshandelaren is de afgelopen tien jaar al gehalveerd tot zo'n ruim vüfduizend. De omzet ten in de werkplaatsen verminderen ook daar merkbaar. De baas ziet dan dat hü het werk 'zelf ook wel af kan. En dan wordt het personeel al snel overbodig. Service Marketing manager Grommers van Magneet hoopt wel dat er niet ..nóg meer handelaren verdwünen. "Het aantal dat we nu hebben moeten we wel zien te houden, wil de service verlening voor zowel de fietser als de bromfietser niet in gevaar komen. Anders moet hy straks kilometers lopen om büvoorbeeld zyn band te laten plakken." Hoewel de belangstelling voor bromfietsen dus sterk terugloopt, aan de kosten van het brommen kan het niet liggen. Want duur is brom men niet, zo bleek uit een onderzoek van de Bromfietsafdeling van de RAI. De stadsbrommer (aanschaf- prüs 600 tot 800 gulden) kost per jaar 756 gulden, wanneer er 6000 kilometers mee worden afgelegd. Dat is echter een maximum bedrag. In de praktük is het doorgaans veel minder. In de duurste categorie (aanschaf 1500 tot 2000 gulden) ko men de jaarlü'kse. kosten op 126Ö gulden. De bromfiets is bovendien sneller dan het openbaar vervoer. Tot die conclusie kwam de Consumenten bond onlangs.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7