Ook De Carvallio wil premier Goncalves kwijt Méér rente "Brigade des doods" slaat weer toe SriihiiTiiiTfiB Mcauliffe - -de 'heldvanBastogne"-- overleden WEER UITSTEL VAN LANCERING EERSTE VIKING Kabinet voor Cabinda gevormd door leider afscheidsbeweging Indonesisch vlagvertoon in buurt Portugees Timor SYRIË ZENDT RUSSEN WEG LEIDSE SPAARBANK Radicaal actieplan gelanceerd Strijd in Lobito PAGINA 6 DONDERDAG 14 AUGUSTUS 19' ADVERTENTIE WASHINGTON (AP) Generaal Anthony C McAuliffe, de "held van Bastogne" die wereldvermaard werd door tijdens de Tweede Wereldoor- Ardennen was vier maal zo groot Mcauliffe door de als de geallieerde op dat ogenblik 101 ste divisie werd genoemd, en de Duitsers boekten aanvanke lijk snel winsten. De 101ste luchtlandingsdivisie, waar van Mcauliffe toen waarnemend be velhebber was, werd over een afstand van bijna 500 km in vrachtwagens in 1956 zijn ont- aangevoerd om de Duitse opmars heeft sindsdien tot staan te brengen. De 101ste divisie was versterkt de 9de •het der de leger, log op een Duits ultimatum op zijn overgave werd aangedrongen, 't reageren met het kernachtige ant woord: "nuts", is op 77-jarige leef tijd aan leukemie overleden. Mcauliffe overleed maandag in het Walter Reed militair hospitaal na een langdurige ziekte. De generaal na: slag uit het leger in Washington gewoond. McAuliffe, tenger gebouwd en klein met enkele eenheden van stuk, zorgde in december 1944 en 10de pantserdivisies voor voorpaginanieuws in de Vere nigde Staten. In de Ardennen begonnen Hitiers troepen op 16 december 1944 hun laatste wanhopige poging begonnen om de westelijke geallieerden in zee te drijven. In één enorme slag, waarin Hitier alles gooide wat hij aan mensen en materieel nog over had en waarbij hij zelfs troepen aan 't oostfront had ontrokken, wil den de Duitsers doorbreken naar de geallieerde aanvoerhaven Ant werpen om zo de westelijke troepen in tweeën te delen en daarna te ver nietigen. De duitse sterkte in de timatum Old Crock bekeek het Duitse docu ment, lachte en schreef er zijn kernachtige antwoord op. Toen de boodschapper het antwoord" van de generaal aan de Duitse officier gaf, vroeg deze: "Is het antwoord van uw commandant bevestigend? Als dat zo is, dan ben ik gemachtigd de voorwaarden gave te onderhandelen." "Het antwoord van zijn dant luidt: nuts", zei de Amerikaan. "Wat betekent dat?" vroeg de Duit- "Dat betekent dat u ns togne in de Belgische Ardennen, dat kunt lopen, dat begrijpt een van de doelen van de puitse ac tie was. De Amerikanen, die tegen over een 40.000 man sterke Duitse troepenmacht stonden, werden al j snel omsingeld. Een Duits officier kwam met een witte vlag naar de Amerikaanse li nies om de overgave te eisen. Een Een week lang hielden Mcauliffe en.zijn mannen stand zonder ook maar een meter gebied op te geven. Toen de 80ste infanteriedivisie en de 4ae pantserdivisie vanuit het zui den doorbraken en de omsingeling boodschapper bracht het Duitse ul- beëindigden, had de 101ste divisie old Crock," zoals 200 Duitse tanks vernietigd. Mcauliffe rapporteerde na zijn ont zet dat zijn troepen in prima condi tie verkeerden en "gereed stonden in het offensief te gaan en de achter volging in te zetten." Enkele dagen later werd Mcauliffe door It. gen. Georg S. Patten jr. on derscheiden met het Distinguished Service Cross. Begin 1945 volgde Mcauliffe's "pro-, motie tot generaal-majoor. In 1949 kreeg hij de titel van ere- nui-ger van Bastogne en het Belgi sche plaatsje noemde zich te zijner ere "nuts city". Het plein in het centrum van de r de hel stad werd naar de heldhaftige Ame- wel, niet- rikaanse generaal genoemd. Hij werd daar nog altijd hoog vereerd. Na de oorlog werd Mcauliffe on derbevelhebber van de gezamenlijke tropenmacht die belast was met de a-bomproeven op het Atol Bikini in de Stille Oceaan. Later werd hij be velhebber van het chemische corps van het leger. Mcauliffe wordt vandaag met mili taire eer ter aarde besteld op de na tionale begraafplaats in Arlington. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven LISSABON (Reuter) Generaal Otelo Saraiva de Carvalho, lid van het leidende driemanschap in Portugal, heeft opnieuw een poging gedaan de politieke suprematie in Portugal te ver krijgen. Tijdens een bijeenkomst met 100 vooraanstaande offi cieren van het Portugese leger heeft de generaal een radicaal politiek actieplan uiteengezet dat moet dienen als een nieuwe „revolutionaire blauwdruk voor de toekomst" van het land. Het document wordt gezien als een tegenzet tegen het manifest dat vorige week door negen prominente gematigde officieren werd uitgevaardigd en waarin de linkse regering van de communis tisch gezinde premier, generaal Yasco Goncalves, werd ver oordeeld. Ht plan van Carvalho bevat ove rigens veel elememten uit het commu nique dat de beweging van de strijd krachten vorige maand uitgaf over het vestigen van een revolutionaire staat van arbeiders en militairen, waarin geen plaats is voor politie ke partijen. Zo komt hij opnieuw met het idee van revolutionaire wijk raden die de kracht moeten breken van alle conventionele politieke par tij den, inclusief de communisten. Vol gens militaire kringen in Lissabon is Carvalho, hoofd van de militaire veiligheidsdienst Copcon, het op een punt met het manifest van de gema tigden eens: dat de dagen van gene raal Goncalves als premier' zijn ge teld. De 100 vooraanstaande officieren kwamen gisteren in Lissabon in spoed beraad bijeen om oplossingen te zoe ken voor de intense machtsstrijd die de laatste week is ontstaan tussen de gematigde en de communistische- gezinde krachten binnen de beweging van de strijdkrachten. Deze machts strijd heeft Portugal ernstig verdeeld en heeft met name in -het noorden van het land, geleid tot heftige anti communistische demonstraties. Tot de aanwezige officieren behoorden minstens drie gematigde dissiden ten t.w. kapitein Vasco Lourenco, brigade-generaal Francisco Chairas en brigade-generaal Pedro Correi- Carvalho roept in zijn document op tot het overdragen van de politieke macht, gedurende een overgangspe riode, aan "de poltieké organisaties die de macht aan de arbeiders wil- len geven en verdedigen". Uiteinde lijk zal een "nationale volksraad", van de wijkraden die geen binding met partijen hebben, de volledige macht moeten krijgen. De leider van de Copson beschuldigt de politieke partijen "en in het bijzonder de com munisten" van pogingen het staats apparaat te domineren. De commu nisten en hun zusterorganisatie, de Portugese democratische beweging MDP, hebben zichzelf onbekwaam ge toond in het oplossen van problemen op het niveau van gemeenteraden. Verder zou de communistische par tij de nieuwmedia willen infiltreren. Het manifest van de gematigde officieren, ook wel het document- Mélo Antunes genoemd, heeft vol gens Carvalho de verwarring en de dubbelzinnig doen toenemen en heeft een oplossing aan de hand ge daan die het rechtse deel van Por tugal in staat zou stellen de posi ties te herwinnen die bij de staats greep van vorig jaar april verloren gingen. Het manifest zou Portugal onderwerpen aan een "schandelijke economische, financiële ën politieke afhankelijkheid". Intussen ontvangt het manifest van de gematigden steeds meer handte keningen van militaire eenheden over geheel Portugal de meeste berich ten duiden er op dat het in meerder heid de steun van de Portugese offi cieren krijgt. In tegenstelling tot het stuk van Carvalho dringt het manifest aan op een wat langzamer proces naar het socialisme in Por tugal. In het licht van de groeiende ver deeldheid binnen de beweging van de strijdkrachten heeft het drieman schap gisteren een order uitgevaar digd waarin, het alle officieren van het Portugese leger, met uitzondering van henzelf en de drie chefs van staven, wordt verboden interviews aan de pers te geven. CAPE CANAVERAL (AP) De lan cering van de Vikingsonde die in de zomer van 1976 een landing moet maken op Mars is vanmeat op nieuw uitgesteld, deze keer io ver- Dand met moeilijkheden met een bat terij die veroorzaakt kan riin ge weest door bliksem. Het heeft de laatste dagen in de buurt van Cape Canaveral zwaar geonweerd. De eerste maal waren er moeilijk heden geweest met een van d"1 klep pen van de Titan-Saturnus raket die de Viking 1 omhoog moet sou ven. Het was de bedoeling gewest dat oe eerste Viking jongstleden maan dag zou worden gelancea d. Toen werd het donderdag en nu vermoe delijk eind van de volgende wf c-k. Het is thans mogelijk dat de plan nen om de eerste Viking te laten landen op Mars op 4 juli 197S zul len moeten worden veranderd. Ontdekt was dat door de een of andere technische fout een batterij was ingeschakeld en stroom had ver- loren waardoor deze niet meer 37 volt opleverde wat de bedopiing was, j maar slechts 9 volt. Het probleen met de klep van de raket was ondertussen opgeiosc. Het hele Viking-project kost onge«eer l miljard dollar. Door de tegenslag met de Viking-1 wordt een /erlics gele- den van naar schatting 1 milj.wn. Op de grote raket zal men nu ver moedelijk Viking-2 gaan monteren terwijl Vimking-1 wordt nagezien en hersteld om later de plaa';s »n Vi- king-2 in te nemen, die tien dagen na de eerste gelanceerd had moeten worden. DJAKARTA/LISSABON (Reuter) Een torpedobootjager van de Indo nesische marine heeft koers gezet in de richting van Portugees Timor, zo is in goedingelichte kringen in Djakarta gezegd. Op een vraag of de opdracht van het schip verband 'houdt met de onrust in de Portugese kolonie, zei men: "Laat men zelf. maar oordelen". Dinsdag zei president Soeharto dat de Indonesische veiligheid niet ver stoord zou mogen worden door de toestand op het eiland dat voor de helft Indonesisch is Vorige maand zei de bevelheb ber van de Indonesische zeestrijd krachten. admiraal Raden Soebijak- to, dat de marinepatrouilles in het gebied werden opgevoerd om aan elke eventualiteit het hoofd te bie den. Hij sprak in het bijzonder van smokkel en illegale binnenkomst van vreemde schepen. In Lissabon wordt officieel mee gedeeld dat er bij recente onlusten op Timor verscheidene doden en ge wonden zijn gevallen. Een regerings woordvoerder zei dat de toestand In het Portugese deel van het ei land gespannen is. Onder de slacht offers van de ongeregeldheden wa ren geen Portugezen of buitenlanders. De Portugese president Fransisco da Costa Gomes heeft een van zijn medewerkers, majoor Joao Soa'res, naai; -Timor gestuurd om hem verslag uit te brengen over de politieke par tijen op Portugees Timor, de behou dende UDT, heeft dinsdag in een ul timatum de onmiddellijke onafhan kelijkheid geëist, en het gevangen zetten van alle leden van het Fre tilin een socialistisch georiënteerde politieke partij. De Portugese gou- Lemos Pires, heeft die eisen De negentienjarige Ka- thy Clossin uit Maple Heights (Ohio, VS) werd er beslist niet mooier op toen ze zich een baard aanschafte, maar ze trok wel de algemene aan dacht. Tijdens een streek- beurs tooide ze zich met tach tig duizend honingbijen om te laten zien, dat deze dier- tjes toch echt niet zo gevaar lijk zijn als men algemeen aanneemt. W rak met kostbaar aardewerk Wedden dat u veel meer foto en film uit elke gulden kunt halen? Kwestie van de laagste prijs betalen. Bij Foto Mees. PENZANCE (Reuter) Voor de kust van Zuid-Engeland heeft men na zes jaar zoeken het wrak ge vonden van een Brits oorlogsschip dat daar in 1798 was vergaan. Aan boord bevonden zich kostbare Etruskische vazen van ruim 2400 jaar oud. Dit heeft een restaurateur uit Penzance, Roland Morris, be kendgemaakt. Hij vertelde dat hij met,drie dui kers vorig jaar de resten van de "Colossus" had ontdekt. Hij hield deze vondst geheim totdat de over heid de vondst als belangrijk had erkend. Het wrak wordt nu perma nent bewaakt. Behalve gewonde militairen Uit de strijd tussen Britten en Fransen 'in Egypte vervoerde het' schip een deel van de unieke en zeer kostba re verzameling van Etruskische va zen die de Britse aristocraat sir William Hamilton in 20 jaar tijd in verschillende landen had aange kocht. Aan boord bevonden zjch voorts zeldzame meubels en schil derijen uit het Midden-Oosten, voor het merendeel buitgemaakt door Britse militairen. Hoewel de naar schatting onge veer 300 vazen meer dan 2400 jaar oud zijn en bijna 200 jaar in het zeewater hebben gelegen, bevinden de naar boven gebrachte stukken zich in uitstekende staat. CABINDA (UPI) Luis Ranque Franque, de leider van een afschei dingsbeweging in de olierijke Ango lese enclave Cabinda, heeft de vor ming van een regering voor een 'on afhankelijk Cabinda' bekend ge-, maakt. Zelf is hij president van 'Re publiek. Cabinda'. Tot premier is be noemd Francisco Xavier Lubota, een voormalige secretaris-generaal van de FNLA, een van de drie Angolese bevrijdingsbewegingen. Minister van Buitenlandse Zaken is Charles Sum- bu Pena. De regering telt 12 minis ters en vijf staatssecretarissen. Zowel Portugal als de drie Angole se bevrijdingsbewegingen beschou-? wen Cabinda als integraal deel van Angola en hebben zich steeds verzet tegen afscheidingsbewegingen voor Cabinda. Zaire dat evenals Kongo- Brazzaville, aan Cabina grenst, eist de laatste tijd 'zelfbeschikking voor Ca binda'. Ranque Franque had evenals het FNLA zijn hoofdkwartier in «ie Zal- Tcmpc, jnecslorl Een 22(j5 Jaaf rese hoofdstad Kinsjasa. oude Boedhistische tempel -n het Ranque Franque proclameerde de „oord_oosten van Thallan:i s gedeeltelijk ingestort als gevolg van vier dagen van zware regenval. De tempel waarvan de püjattoren 53 me ter hoog is en die bekend staat als "Phra thart phanom", staat in de provincie Nakron Phanom, die aan Laos grenst. Elk jaar wordt het hei ligdom door miljoenen Laotianen be zocht. onafhankelijkheid- van Cabinda na de topconferentie van de organisatie van Afrikaanse eenheid in Kampa la. Hij was niet toegelaten tot de topconferentie. Slechts enkele lan den, met namè Zaire, Gabon en Oeganda, hebben bereidheid ge toond een onafhankelijk Cabinda te I erkennen. De vorming van een regering voor i Cabinda werd bekendgemaakt in Kin- j sjasa, en niet in Cabinda zelf. De i nieuw benoemde premier Lubota j verklaarde dat de eerste taak van zijn regering bestaat uit 'het verdril- j ven van de invallers buiten ons na tionaal grondgebied, en onze onaf hankelijkheid zowel politiek als eco 1 nómisch te consolideren'. De enclave Cabinda, waar onge- veer 80.000 mensen wonen, staat vrii- j wel geheel onder controle van de linkse Angolese bevrijdingsbeweging MPLA. BEIROET (AP) Syrië gaat 100 Russische olie-deskundigen door Westerse technologen ver vangen omdat de Sow jets niet aan de Syrische verwachtingen hebben voldaan. Volgens het Koeweitse dagblad Al Sïyassa heeft de Syrische minister voor oliezaken Adnan Moestafa gezegd dat Syrië de af gelopen tien jaar voornamelijk van Russische technische adviezen af hankelijk is geweest "Maar toen deze niet aan onze verwachtingen voldeden hebben we besloten onze contracten met hen niet meer te verlengen", al dus Moestafa. Syrië onderhoudt nauwe be trekkingen met de Sow jet-Unie en dë Oosteuropese landen en heeft veel militaire uitrusting uit deze landen ontvangen. Maar de afgelopen jaren keert Syrië zich steeds meer naar het westen voor economische samenwerking. Syrië heeft onlangs een con tract met de Amerikaanse maat schappij Tripco gesloten, die de Syrische kust op de aanwezie-heid van olie moet gaan onderzoeken. Syrië produceert thans 160.000 vaten olie per dag. LONDEN (Reuter) In de An golese havenstad Lobito zijn zware gevechten uitgebroken waaraan door alle drie zwarte nationalistische be wegingen wordt deelgenomen. Dit is gisteravond bekendgemaakt door Ra dio Clube Portugues, een commerci ële radiozender in Lissabon. De FNLA en Unita hebben in Lobi to een bondgenootschap aangegaan bij de strijd tegen de MPLA. Ver scheidene soldaten van de MPLA hebben hun toevlucht bij de Portuge se militairen in de stad gezocht, al dus de radio. RIO DE JANEIRO (Reuter) De beruchte "brigade des doods" die sinds het einde van de jaren zestig het leven in Brazilië tot een angstwekkende loterij maakt heeft weer eens duchtig van zich doen spreken. Alleen al in de afgelopen week werden tenminste twaalf men sen op brute manier om het leven gebracht. De afgelopen negen jaar heeft deze organisatie, die volgens ingewijden bestaat uit ex-politie agenten die het recht in eigen hand hebben genomen, minstens driedui zend "kleine" misdadigers bestraft op de hun bekende manier. De lijken die de afgelopen week in een verlaten straat in een voorstad van Rio de Janeiro, Nova Iguacu, werden gevonden moeten nog wor den geïdentificeerd. Dat ze het slaohtofer zijn van de „brigade des doods" staat wel vast. Ze zijn door zeefd met kogels en de verwondin- gen wijzen op martelingen en wur ging. Zij waren geblinddoekt met hun handen op de rug gebonden, den op de rug gebondden. De meeste slachtoffers van de brigade des doods zijn mensen die zich hebben ingelaten met de door de politie "beschermde" prostitutie en drughandel. De gepensioneerde kolonel Ivy Xavier vertelde verslaggevers dat er wellicht dit jaar al 60 mensen zijn geëxecuteerd door de brigade. Er zouden volgens Xavier in de week voor Pasen alleen al in, de buurt van zijn huis veertien men sen zijn omgebracht. Hij heeft een uitgebreid rapport gestuurd naar Ernesto Geisel, de -president van Brazilië. "Als de "zwarte maagd" langs komt", zei Xavier, "kun je er don der op zeggen dat er de volgende dag weer overhoopgeschoten men sen worden gevonden". Volgens de ex-kolonel zou de politie nog niet eens bereid zijn de lichamen van de slachtoffers op te ruimen, laat staan iets doen om de moorden te voor komen of op te lossen. De "brigade des doods" heeft ook een eigen publiciteitsafdeling. De kranten worden opgebeld en ver teld waar de lijken gevonden kun nen worden. Op de slachtoffers worden papieren gevonden met tek- sten als: "ik val geen politieagen ten meer aan" of "Ik was een dea ler". Enkele hoge politiefunctionaris sen zyn inmiddels door de justitie aangepakt. Commissaris Sergio Pa- ranhos Fleury, chef van de veilig heidspolitie in het district Sao Pau lo, is weliswaar voor één geval vrij gesproken, maar hij is nog betrok ken bij diverse processen in ver band met de dood van 21 Anderen zijn voor lange tijd opere- sloten. Sommigen zijn al weer ont snapt waarbij de politie niet geeel vrijuit ging. Joao Coelho, een van de berucht ste moordenaars van de brigade is onlangs aan een hartaanval overle den vlak voordat hij bij de rechter moest verschijnen. Een van ziin slachtoffers kon ondanks ie twaalf kogels in zijn lichaam af tuigen dat Coelho hem had toege takeld. Coehlo werd de "kaarsen brander" genoemd omdat dij altijd, een brandende kaars bij zijn. slacht offers achterliet om eventuele boze geesten sU te schrikken. fotohandel G.Mees Rapenburg 18, Leiden, tel. 071-33103 geopend: dinsdag t/m vrijdag 12.30-18.00 uur donderdag tevens: 19.00-21.00 uur zaterdag 9.00-12.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6