Autorama boos over negatieve reactie B en W Voortzetting Projekt HUISEIGENAREN IN RIJNLAND Weg van minste weerstand Onzekerheid rond Kreatief DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 Öp 20 augustus a.s. zullen de mees* en van U in de gelegenheid worden gesteld een nieuw bestuur van het Hoogheemraadschap Rijnland te kiezen, waarin voor het eerst de huiseigenaren zelf vertegenwoordigd kunnen zijn. Of dat het geval zal zün, hangt af van de stemgerechtigde eige naren van gebouwd onroerend goed, groot en klein, dus ook van U! Dezer dagen ontvangt U een oproepingskaart met candidatenlijst met twaalf groepen candidaten in het kiesdistrict 1. Daar de groe pen slechts namen bevatten is het moeilijk uit te maken welke groeperingen zij veregenwoordigen, industrie, agrariërs of wat dies meer zij. De vijf candidaten van groep 9 met hun plaatsvervangers zijn ver tegenwoordigers van de bij de Nederlandse Bond georganiseerde huiseigenaren, die zonder meer een waarborg zijn dat Uw belangen op de meest deskundige wijze behartigd zullen worden. Bewaar Uw oproepkaart zorgvuldig, laat Uw stem niet verloren gaan en neem in Uw eigen belang de moeite om Uw stem(men) uit te brengen op de candidaten die op de hoogte zijn met de proble men van de grote en de kleine huiseigenaar en de huiseigemaar- zelfbewoner, de candidaten van LIJST 9. Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren Oude Vest 11a - Leiden - telef: 26778 LEIDEN Burgemeester en mevrouw Vis brachten gisftetren een bezoek aan het echtpaar J. B. Meuldijk-Van Rijn, wonende Wit te Rozenstraat 21. Het echtpaar viert het zestigjarig huwelijks feest. En dat is belangwekkend genoeg om er een burgemeesters- paar voor over de vloer te krijgen. Prof. Waszink ere-doctor LEIDEN Prof. dr. J. H Waszink, oud-hoogleraar in de Latijnse taai en letterkunde aan de Leidse uni versiteit. is benoemd tot ere-doctor in de letteren aan de Katholieke Universiteit in Milaan. Prof. Was zink ging vorig jaar in Leiden met emeritaat. Besprekingen blijven geheim LEIDEN De besprekingen die begin juli en gistermiddag gevoerd zijn over het streek- energiebedrijf blijven geheim. Dit deelde wethouder Van Aken gisteravond mee tijdens de fractievergadering van de PvdA. Hij had het punt van de openbaarheid tijdens het ge sprek gistermiddag aan de orde gesteld; de orovincie, die de partijen tot het gesprek had uitgenodigd, hield evenwel vast aan geheimhouding. LEIDEN Het kandidaat-bestuur dat de commissie van advies voor het Kreatief Sentrum gevonden heeft, zal eerst de financiële po sitie van het Sentrum bekijken en vervolgens, als zij die bevre digend vindt, een beleidsplan op stellen; gemeente en rijk zijn be reid deze plannen dan te subsidië ren. Mocht echter de financiële positie niet goed genoeg bevonden worden door bet kandidaat-be stuur, dan zal deze groep mensen zich terugtrekken, en zullen rijk e gemeente geen gelden meer be schikbaar stellen voor het Kreatief waardoor deze ruimte aan de Breestraat gesloten zal moeten worden. Deze mededeling deed wethouder Tesseiaar gisteravond in de fractievergadering van de PvdA. Gistermiddag heeft de commis sie van advies gesproken met de wethouder en bekend gemaakt welke mensen zij oereic had ge vonden om een nieuw bestuur voor het Kreatief re vormen. Bij dit negental mensen zitten ver schillende werkers van het eerste uur, zoals Jan Boer. Theo van de Hoven en Freek Gerkema. Dit kandidaat-bestuur zou zien be leid willen voeren waarin de na druk ligt op de creativ feit; de doe-dïngen zullen belangrijker zijn dan de commerciële activiteiten, zoals avonden met popgroepen. ADVERTENTIE MODELWONINGEN MERENWIJK: Kievietshoek 15 geopend: s woensdags van 10—17 uur. 's zaterdags van 1017 uur. WAARDEILAND: 4 modelwoningen met speciaal woonadviescentrum. Dealer: Ploeg - Besouw - Stork - Pastoe. GEOPEND: dinsdags, woensdags, vrijdags, zaterdags en zondags van U16 uur. Deze modelwoningen kunt U vrijblijvend bezoeken en zijn bijzonder geschikt om nieuwe woonideeën op te doen. INTERIEURVERZORGING Wl 7irk7ff rv zeemanlaan 22 Je LII\rVA.CC DT leiden. tel. 071—42627 Drankje van de week Jonge Jenever Rijnenburger Q QS liter 7r7J tweede liter GULDEN goedkoper. Kratje £shalve li,er6.98 Jamaica Rum oid 9,95 bij elke fles 1 liter Coca Cola gratis. O WIJN VAN DE MAAND 1973 Liebfraumilch ÖC fles H./J bij zes flessen de zevende gratis. LEIDEN ïn gratis thuisbezorgd ir Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. Bijeenkomst voor uitgelote studenten De Autorama in Katwijk, één van de negen vestigingen in het land. "Op grond van deze overwegingen heeft het college de industriële be stemming van het complex gehand haafd", aldus Van Aken. LEIDEN "Zo ruim mogelijke fi nanciële en morele steun" wordt aan de gemeenteraad gevraagd voor de stichting Projekt 75 i.o. Als voortzet ting van Projekt 75, een instelling die als onderdeel van de Eeuwfeestcom missie bij het eeuwfeest van de uni versiteit diverse activiteiten verricht te, werkt men nu aan de oprichting van de Stichting Projekt 75. Deze stichting moet sociale en culturele projecten gaan voorbereiden, coördi neren en uitvoeren. Een onlangs op gerichte Kreatieve Vereniging Pro jekt wil de financiële middelen en de mankracht leveren aan de Stichting Projekt 75. Deze stichting en de Ver eniging hebben zich nu tot de ge meenteraad gewend met een verzoek om steun. De stichting heeft een aantal "doelprojecten" op stapel staan. Ge noemd wordt onder meer het kinder spelenproject dat lange tijd in het Van der Werfpark heeft gedraaid op woensdagmiddagen. Door gebrek aan spelleidsters moest men stoppen; er zijn plannen om in samenwerking met de Haanstra-kweekschool deze spelmiddagen voort te zetten. Verder is men op zoek naar een vervolg op de door bejaarden verzorgde "Goeie Ouwe Tyd Revue". Ook denkt men aan theaterprodukties voor op straat en in de bedrijven. Bü de realisering van de projec ten streeft men naar nauwe samen werking tussen alle Leidse groeperin gen, met name de universitaire en niet-universitaire groeperingen. Dit zou bijvoorbeeld tot uiting kunnen komen bij de "projectbank" die het projectonderwijs moet gaan stimu leren. Hierbij zou men gebruik willen maken van de kennis van de univer siteit en de gemeentelijke instellin gen. Om de voortzetting te garanderen acht men het aantrekken van een beroepskracht uit de welzijnssfeer noodzakelijk. De Kreatieve Vereni ging Projekt en de Stichting Pro jekt 75 hopen van de gemeente de nodige financiële middelen te ont vangen, omdat realisering van de door hen genoemde projecten anders onmogelijk wordt. Ook hopen zij op hulp van de gemeente bij het zoe ken naar een definitief onderdak voor de stichting. Op initiatief van de studentendeca nen werd gisteren aan de Leidse Universiteit een bijeenkomst gehou - den, waarop met uitgelote studenten de problemen die uit hun loting voortkomen, en mogelijke alterna tieve studiemogelijkheden werden be sproken. Aan de bijeenkomst werd medewerking verleend door mede werkers van de Leidse Universiteit, het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden en door de beroepskeuze-ad viseuse mevrouw J. Kooijmans-van Riemsdijk. Steltlopen in hei Van der Werfpark. Het bestaat nog. De postduivenvereniging De Vrien denclub hield een wedvlucht vanaf St Dizier met 145 duiven. De uitslag was: 1,2,10 R. Noordermeer, 3. T. Gijsman, 4,7,9 M. Turk, 5,6 W. Vijl- brief en 8. P. J. de Jong. LEIDEN De heer J. Sjaardema, adjunct-directeur van Auto rama, is niet erg te spreken over het Leidse gemeentebestuur. Hij is nogal boos over de weigering van B. en W. om toestem ming te verlenen voor de vestiging van een Autorama Waren huis in het vroegere complex van Tokheim aan de Lammen- schansweg. Zoals bekend hebben B. en W. in een brief aan de maatschappij, die de Autorama's exploiteert, geschreven dat het betreffende terrein een industriële bestemming heeft en dat zij daar niet van willen afwijken. Door Joop Maat "Het coUege van B. en W. heeft de weg van de minste weerstand ge kozen", zegt de heer Sjaardema, "door zonder meer negatief te reage ren op ons verzoek om aan de Lammenschansweg een Autorama te mogen openen. Het vervélende is dat dat is gebeurd zonder dat er voor ons mogelijkheden waren tot «ader overleg." De afwijzende beslissing van het Leids gemeentebestuur kwam volgens de heer Sjaardema voor Autorama als een verrassing. "Een paar maan den geleden hebben we een gesprek gevoerd met wethouder Van Aken (Economische Zaken), waarin we uitvoerig hebben uiteengezet waar om volgens ons Autorama een aan winst voor de gemeente Leiden zou zijn. In principe was de wethouder het met ons eens", zegt de heer Sjaardema, "en was hij bereid onze zienswijze in het college te bespre ken. Het komt dan wat vreemd over. als je zonder meer te horen krijgt dat deze zaak niet door gaat, omdat het gebied een andere bestemming heeft." "In ieder geval zou de vestiging de problemen van een aantal Leidse middenstanders oplossen", zegt de heer Sjaardema. "Autorama is na melijk een middenstand-warenhuis, waarin ruimte wordt onderverhuurd aan middenstanders uit verschillende branches. De huurprijzen liggen lager dan in vergelijkbare winkelcentra. Nu zijn er in Leiden veel middenstan ders, die bijvoorbeeld door verkeers maatregelen buiten hun schuld, him zaak niet meer rendabel kunnen ex ploiteren. Om die middenstanders in de gelegenheid te stellen hun bedrijf te laten voortbestaan, wilden wij in overleg met de Leidse middenstand organisaties een Autorama gaan ex ploiteren". zegt de heer Sjaardema. Autorama telt in het hele land ne gen vestigingen, die een gemiddelde verkoopruimte hebben van ongeveer 4000 m2. In de Leidse regio zijn er al twee Autorama's, één in Wasse naar en één in Katwijk. Werkgelegenheid Behalve het argument van het middenstandsbelang is er volgens de adjunct-directeur van Autorama ook nog het aspect van de werkgelegen heid. "Wij hebben wethouder Van Aken een werkgelegenheid gegaran deerd voor zeker veertig werkne mers". zegt hij. "Dit aantal hebben we gebaseerd op de situatie bü be staande Autorama's, waar het mini mum aantal werknemers veertig is en het maximaal aantal honderd. Ge zien de grote mogelükheden in dit gedeelte van Leiden is het denkbaar dat in een vestiging aan de Lam menschansweg zeker zestig tot tacn- tig mensen hun dagelüks brood zou den kunnen verdienen. Bovendien zün. "Daar komt nog bü", zegt de heer Sjaardema. "dat we een eenvoudige enquête hebben gehouden bü consu menten in de professorenwük. Zeer duidelük kwam hierin tot uiting dat veel mensen in die wük grote afstan den moeten afleggen om hun weke- lükse inkopen te doen. Vooral voor bejaarden is dat erg bezwaarlük. Uit de enquête kwam dan ook eenstem mig naar voren dat deze consumen ten het zouden toejuichen als er in hun directe omgeving een midden stand-warenhuis zou verrüzen." Desgevraagd zegt de heer J. van Züp, secretaris van de Leidse mid denstandsorganisatie NKOV, het idee van een Autorama-vestiging op zich zelf niet te verwerpen. "Maar het is natuurlük wel belangrük om na te gaan wat het effect daarvan op de Leidse binnenstad zou zijn", zegt de NKOV-secretaris. "Het stadscentrum heeft al concurrentie genoeg van al die nieuwe winkelcentra, die in de directe omgeving worden gebouwd. Aan het winkelcomplex in de oin- nenstad moet niet te veel geknabbeld worden." Wel is de heer Van Züp het met Autorama eens, dat er vooral in de profesorenwyk een groot gebrek aan winkels is. "Het gevaar van over- bewinkeling is in die buurt dus niet erg groot." Overigens heeft Autorama volgens Van Züp met "zün" middenstands organisatie nog geen contact gezocht. Wethouder Van Aken zegt indertijd geïntresseerd te zy'n geweest in het plan van Autorama, omdat een aan tal middenstanders, die het in het stadscentrum moeilük hebben, een plaats zouden kunnen krijgen in het vroegere Tokheim-complex aan de Lammenschansweg. "Wel heb ik de heren van Autorama van het begin af aan gewezen op de moeilükheid van de industriële bestemming", zegt Van Aken. Volgens hem stelde het plan van Autorama het gemeentebestuur voor een moeilüke keuze. Als de bestem ming van het betreffende pand ge- wüzigd zou worden, zou namelük de eventuele mogelükheid voor een an dere industrie om zich in het Tok heim-complex te vestigen afgesne den worden. ."Leiden is niet erg rük voorzien van gunstige vestigings plaatsen voor industrieën", zegt Van Aken. "De plaatsen die er zün, moe ten we dan ook zien te houden." Een andere overweging om het Autorama-plan af te wüzen was volgens de wethouder, dat er op de dienweg van de Lammenschansweg erg snel verkeersproblemen zouden kunnen ontstaan, wanneer er naast het scholencomplex, dat daar ge bouwd wordt, ook nog een Autorama- vestiging zou komen. Onderzoek in moordzaak nog in volle gang LEIDEN Het onderzoek door de Leidse recherche in de moordzaak Marrie Tegelaar is nog in volle gang. Hoofdinspecteur Verzijden: "Er gaan geruchten dat we de dader te pakken hebben. Dat is absoluut niet waar. Laten de mensen zich niet in slaap gesust voelen. Ik doe een dringend verzoek op de bevolking om zich tot de recherche te wenden als ze ver moeden iets te weten. Iedere infor matie kan voor ons van belang zijn." De poiltie, nog steeds bijgestaan door het bijstandsteam van de Rijks politie, heeft gistermiddag de gehele Leidse Hout categorisch uitgekamd. Telefonisch inliohtingen kan men doorbellen via de telefoonnummers 49961 en 41941. Er werd niets van belang gevonden, men doorbellen via de telefoonnum mers 49961 en 41941.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3