Egypte is klaar voor sluiten van tweede akkoord Advocaten van folteraars lopen weg na „bedreiging NAAST HET NIEUWS M) WIJS BELEID VOOR NIEUWE NOORSE WEET,DE Volgende week laatste pendel ese Europ kunstmaan doet het uitstekend Bijzondere militaire rechtbank in Portugal Bel Hertz als u plotseling uw auto moet missen. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1975 CAIRO/WASHINGTON/TEL AVIV (Reutér/AP) Egypte heeft zijn defintieve standpunt ten aanzien van een nieuw tussentijds akkoord met Israël kenbaar gemaakt en verwacht dat het akkoord tegen het einde van deze maand wordt onder tekend, zo hebben welingelichte kringen in Cairo meegedeeld. Verwacht wordt dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken dr. Henry Kissinger volgende week naar Cairo zal komen om met een nieuwe 'pendel' tussen Egypte en Israël de - laatste ronde van onderhandelingen af te sluiten. Amerikaanse en Israëlische fcop- aangevoerd door ambassadeur Sim- lunctionarissen zijn gisteren voor cha Dinitz. de eerste maal bijeen gekomen o; te werken aan de tekst voor ee nieuw tussentijds akkoord voor c Sinaï. Het Amerikaanse team wordt geleid door onderminister vai tenlandse zaken Joseph Sisco. Volgens bronnen in Washington is de bijeenkomst van gisteeren in goede sfeer verlopen en zullen de functionarissen hun werkzaamhe den waarschijnlijk vrijdag kunnen bui- afronden. Hedenochtend zouden arcere Israëlische functionarissen worden Israëlische en Amerikaanse functio- - narissen besprekingen gaan voeren over het Israëlische verzoek om eco nomische en militaire nuip ter waarde van 2.8 miljard dollar. Naar wordt verwacht zullen de Israëli's hun verzoek in detail toe lichtend. Van de 2.8 miljard dollar zou 700 miljoen bedoeld zijn als economische hulp en 2.1 rnüljard als militaire hulp. De Amerikaanse regering heeft al eerder laten weten dat ie inwilli ging van het verzoek om huip zal afhangen van de vorderingen die worden gemaakt tijdens de onder handelingen over een nieuw Sinaï- akkoord. Minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft gistermiddag de laatste Egyptische voorstellen voor een nieuwe regeling ontvangen. Indien het Egyptische id -j accep tabel voor Israël blijkt, zal 't waarschijnlijk worden opgenomen in de tekst die momenteel door Sisco. en Dinitz wordt opgesteld. De Israëlische minister-oresident, Hitzhak Rabin, heeft gezegd dat als het tot een nieuw Sinaï-akkoord tussen Israël en Egypte komt, de Israëlische strijdkrachten dicht ge noeg bij het olieveld van Aboe Ro- deis staan om er voor te 3orgen dat een schending van de overeenkomst voor niemand voordelig is. De premier zei dat er een belang rijke verandering was' gekomen in de Egyptische houding ten aanzien van de duur van deovereenkomst sinds de onderhandelingen eind maart wer den afgebroken. Hij verklaarde dat het akkoord Israël in de gelegenheid zal stellen om te zien of Egypte wer kelijk vrede wenst. Rabin vertelde dat de nieuwe Egyp- lang de nieuwe Sinai-overeenkomst De Leidse instrumenten voor ruimteonderzoek, die in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. naar de ruimte werden ge lanceerd aan boord van de Eu ropese kunstmaan COS-B, blij ken hun taak volledig uit te van kracht zal zijn, maar Volgens goed ingelichte zegslieden in Was hington en Jeruzalem krijgt het ak koord een looptijd van drie jaar. Rabin vertelde dat de nieuwe Egyp tische linies op 40 tot 50 km ten oos ten van het Suezkanaal zullen liggen en dat de Israëlis zich zullen terug trekken tot 25 km ten westen van de grenzen van voor de junioorlog van 1967. Rabin zei tenslotte dat de overeen komst alleen op Egypte van betrek king is, maar dat de deur met geslo ten is voor een akkoord met Syrië en Jordanië. Hij voegde er echter aan toe geen soortgelijke overeenkomst met Syrië te verwachten omdat Is raël niet van plan is de nederzettin-' gen in het hoogland van Goxand te ontruimen. Rabin heeft in een interview met de Oostenrijkse televisie gezegd diat de beste manier om het Palestijnse probleem op te lossen de vorming van een statenbond tussen Israël en Jordanië is. De Israëlische premier verwierp het idee van een Palestijnse staat. "Ik geloof niet dat er ruimte bestaat voor een derde staat tussen Israël en Jordanië. Een poging om zon staat te creëren zou hetzelfde zijn als het plaatsen van *en tijdbom tuisen de twee landen." Vertegenwoordigers van de 250.000 blanke heersers en 5.4 miljoen zwarte inwoners van Rhodesië zullen in een spoor wagen op het midden van deze brug tussen Rhodesië en Zam bia over een uitloper van het Victoriameer gaan onderhande len over de toekomst van hun land> zo is gisteren officieel bekendgemaakt. Het wordt als een neutraal niemandsland beschouwd, waardoor aan de wensen van zowel Ian Smith als de Afrikaanse leiders wordt voldaan. De werkgroep voor de studie van kosmische straling van het Huygens Laboratorium' van de Leidse Universiteit, deelde ons dit mede nadat de afgelopen dagen het instrumentarium van de satelliet geleidelijk was in geschakeld en gecontroleerd. Het ligt in de verwachting, dat binnen enkele maanden de metingen van de COS-B. inter- ressante gpgevens zullenople veren. Voor het Leidse waar nemingsprogramma betreft dit de observaties van gamma straling in de ruimte, afkoms- "tig uit ons eigen Melkwegstel sel en voorts van andere bron nen in de ruimte. Incident tijdens proces in Athene V) De blanke Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika heeft in een besloten vergadering een week lang overleg gepleegd over de eisen der zogenoemde zendingskerken on der de negers, kleurlingen eD Indi ërs tot volledige rassenintegratie bin nen de blanke moederkerk. Aan de ze vergadering, die in Pretoria ge houden werd. namen afgevaardigden van de gekleurde dochterkerken deel. De vergadering is niet tot conclu sies gekomen. Zij heeft het vraag stuk' der rassenscheiding voor ver dere bestudering doorgegeven aan di verse studiecommissies. Onderdelen van het vraagstuk zijn onder meer de positie der zendelingen, het we zen en de vorm van de eenheid der Nederduits Gereformeerde Kerk, de theologische faculteiten en ha et mo gelijke overneming door de zwarte Gereformeerde Kerk, onderzoek naar de wet, die raciaal gemengde huwe lijken verbiedt, en geme uischappe lijke godsdienstoefeningen. Kerkelijke stand: Hervormde kerk: Beroepen te Nieüw-Stadska- naal, K. J. Jansen te Hoogeveen, te Kortenhoef G. J. Rebel te Elim, te Houtrijk en Polanen B. Albada te Strijen, te Westkapelle G. J. Voort man te Oud-Vossemeer, te streek- gemeente Vredewold-Westerdeel A. Sieders te Kootstertille, te Huizen J. Bezemer te Beverwijk, te Weesp G. J. Rebel te Elim, bedankt voor Numansdorp J. Wolswinkel te Arkel. O De hoofddirectie van General Mo tors in Detroit heeft laten weten niet te geloven, dat haar aanwezigheid in Chili een versterking betekent van een repressieve regering of een goedkeuring van het aan de macht zijnde bewind in dat land. De hoofd directie antwoordde dit op kritiek uit de r.k. kerk en vèrschillende re formatorische kerken in de Ver. Sta ten op het plan van general Motors ean der voornaamste autoproducen ten van Chili te worden. In zijn antwoord aan de kerken schrijft Anthony Delorenzo, vice-pre sident van General Motors, dat het bij elke investering erom gaat of deze voordelig is voor de aandeel houders. Terugtrekking van de be staande vestiging zou ook nieuwe werkloosheid voor Chilenen beteke- Sapir overleden Pinhas Sapir. een van de stichters van de Joodse staat en een vooraanstaande politie ke figuur, is gisteren op 66-jarige leeftijd aan een hartaanval overle den. Zijn dood berooft Israël van een van haar kleurrijkste en meest con troversiële figuren. In de politiek schaarde hij zich onder de „duiven", en pleitte hij voor de teruggave van bezet Arabisch gebied in ruil voor politieke regelingen. Terroristen Mexicaanse stads- guerrilleros hebben gisteren een po litieman en drie bedrijfsinspecteurs doodgeschoten terwfjll deze ontbeten op een marktplein in Mexico-stad. Volgens de politie hebben drie an deren verwondingen opgelopen. En kele Mexicaanse dagbladen hebben echter gemeld dat bij het incident wel tien personen zijn omgekomen- Schuld bekend Zeven Perzen hebben maandagavond voor die tele visie in Teheran bekend enige moor den te hebben gepleegd waaronder die op twee Amerikaanse kolonels in mei. De zeven, die zeiden lid te zijn van een islamitische marxistische groepering, bekenden ook de moord op de Perzische generaal Zandipoer en een personeelslid van het Ameri kaanse consulaat. ATHENE (APP) Vijf advocaten van de 32 voormalige leden van de Griekse militaire politie die ervan, worden besbliuldigd politieke ge vangenen te hebben gemarteld, zijn gisteren bij het proces in Athene weggelopen, omdat zij zich bedreigd voelden door een van de getuigen a charge. Het incident deed zich voor toen een voormalige luitenant-kolonel van de Griekse luchtmacht, Anas- tassios Minis, nu lid van net parle ment als leider van de Nieuwe De mocratische Partij, tegen eén verde diger zei „dat hij niet moes tproberen beledigd te zijn. Ik'sla je de hersens in als je doorgaat met die tactiek". Daarop stonden .vijf advocaten op met de verklaring dat zij hun taak niet naar behoren konden uitoefe nen onder deze bedreiging. Zij weigerden ook na een ingelaste pauze van tien minuten en de ver ontschuldigingen van Minis terug te komen. Later kwamen ze toch terug. Minis had het erg moeilijk tijdens 'hét afleggen van zijn verklaring die vier uur duurde. „Ze hebben me zo lang en' zo hard óp mijn benen ge slagen met riemen en knuppels tot- deze helemaal gezwollen waren en ik niet eens meèr mijn broek aan kon trekken. Later ben ik urenlang door vijftien mannen onder handen ge- LISSABON (Reuter/AP) De Portugese regering heeft bij decreet een. bijzondere militaire rechtbank ingesteld die zowel burgers als mi litairen zal berechten. Welk soort misdrijven door de rechtbank zullen worden berecht is niet meegedeeld, maar tegen de von nissen zal geen beroep mogelijk zijn. De zittingen zullen openbaar zijn. Demonstranten die tegen de pro- communistische koers van premier Gonoalves gekant zijn hebben giste ren drie kantoren van radikale poli tieke partijen bestormd. Bij ongere geldheden in het stadje Viseu raak ten enkele tientallen mensen ge wond. Menigten demonstranten hebben in het noordelijke Vila Verde het kan toor van de Portugese Demokrati- sche Beweging in brand gestoken. In Prior Velho, dat bij Lissabon ligt, moest het interieur van het kantoor van de Demokratische Volksunie er aan geloven. De leiders van de gematigde Por tugese militairen hebben president Francisco da Costa Gomes gister avond gevraagd de pro-communis tische premier Vasco Goncalves- te laten aftreden. De leiders deden hun verzoek bij monde van hun woordvoerder kapi tein Vasco Lourenco, die de presi dent in het paleis van Belem een petitie aanbood van de gematigde officieren. nomen. Ze hebben me eens vijf da gen achtereen geslagen wa arna ik nog eens vijf dagen en nachten op een houten stoel moeët blijven zit ten". Minis werd in april 1972 gear resteerd wegens ondermijnende acti viteit. Nadat hij net zolang gesla gen, geschopt, bedreigd en beledigd was dat hij bekende bommen tot ontploffing te hebben gebracht om de dictatuur omver te werpen werd hij tot negen jaar en tien maanden veroordeeld. Minis vroeg de réchters medelijden te hebben met de soldaten .die hem hebben gemarteld, „Zij waren in strumenten van hun officieren die alleen maar folteraars opleidden". Een van hen was het hoofd'van dé militaire politie ten tijde van de dictatuur, Dimitribs Ioannidis die Minis onder meer dreigde met kastratie en hem tijdens de folte ringen zo uhebben gezegd dat ,de menselijke factor hier niet meetelt. We zullen je net zolang bewerken tot je invalide bent en zelfs je eigen vrouw je niet meer herkent Gevechten Bij gevechten tussen rebellen van.de mohammedaanse af scheidingsbeweging en regeringstroe pen, die afgelopen week plaatsvonden in twee Zuidfilippijnse provincies, zijn tenminste 108 mensen omgekomen, aldus militaire zegslieden Sinds het begin van de moeilijkheden met de mohammdaanse rebellen op het Mindanao en de Soeloe-archipel drie jaar geleden, zijn er meer dan drie duizend slachtoffers gevallen. Dit ge bied huisvest de Filippijnse moham medaanse minderheid, die drie mil joen zielen telt. INBREKER TIJDENS BEGRAFENISSEN In Zürich is een inbreker aangehouden die zich gespecialiseerd had in het binnendringen van huizen waarvan de bewoners naar een begrafenis waren. Volgens de politie bekende de 31-jarige ar beider 25 van dergelijke inbraken waarbij hij in totaal voor een waarde van 390.000 Zwitserse franken (ongeveer 380.000 gulden) buit maakte. STANDBEELD VOOR GROOTMOEDER In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado zal een standbeeld voor de grootmoeders worden opgericht. Inwoners van een Belgradose wijk hadden voorgesteld de dankbaarheid voor de "buitengewone verdiensten" van de grootmoeders bij de opvoeding van hun klein kinderen zichtbare vorm te geven. De autoriteiten hebben toe stemming gegeven voor dit plan. Het monument komt j.n een park, waar veel grootmoeders hun "werkterrein" hebben. DE WORM IN DE ECONOMIE De inflatie en de recessie hebben de wormenhandel in de Ver enigde Staten tot ongekende bloei gebracht. De vraag naar wor men in de Verenigde Staten (er zijn daar ongeveer 1000 profes sionele wormenzoekers) is namelijk enorm, omdat de 7,5 miljoen Amerikaanse werklozen graag in hun vele vrije tijd een hengeltje RUSSEN HEBBEN HET KOUD Terwijl de rest van Europa gebukt ging onder ongewoon hoge temperaturen beleefden de Russen een van de koudste augustus maanden in de geschiedenis. Vannacht daalde de temperatuur in Moskou tot drie graden en in een zuidelijke, voorstad was het zelfs twee graden onder nul. Volgens gegevens van het nationaal weerbureau is het in geen 100 jaar meer zo koüd in augustus ge weest als nu. DRIE DAGEN ACHTEREEN FIETSEN De Spaanse herder Victor Sierra heeft bekendgemaakt 78 urn en 20 minuten aan' één stuk te hebben gefietst en daarmee een nieuw wereldrecord te hebben gevestigd. Het vorige record zou vol gens hem op 78 uur rond hebben gestaan. Hij had zijn recordpcging ondernomen in het wielerstadion te Villafranca de Oridicia. Artsen die hem na afloop onderzochten verklaarden dat Sierra's toe stand "geheel normaal" was. GEMAKKELIJK VERDIEND Controleurs van de Amerikaanse senaat hebben een federale in stelling ontdekt, die gedurende zeven jaar vrijwel niets heeft ge- daan. maar waarvoor wel elk jaar 70.000 dollar (ongeveer f 180.000) werd uitgetrokken. Het gaat om de "federale brandweerraad" die geacht wordt periodiek bijeen te komen om te praten over me thoden ter voorkoming van brand in federale gebouwen. De raad die in 1936 werd opgericht, is in de laatste zeven jaar twee maal bijeengeweest. Directeur William Hanbury gaf toe dat de raad "een periode van inactiviteit of winterslaap" achter de rug had. DE BADMEESTER KAN NIET ZWEMMEN Vele van de 200 mensen, die jaarlijks in Oostenrijkverdrinken, zouden kunnen worden gered als alle badmeesters konden zwem men. Dit heeft het hoofd van de vereniging voor het redden van drenkelingen in de provincie Stiermarken, Dieter Kolenc, ver klaard. Volgens hem is in Stiermarken ruim 40 pet van de bad meesters de zwemkunst niet machtig. Overigens was acht jaar geleden dat percentage nog 64 pet. BONN DE „GROENSTE" METROPOOL Uit een in de Westduitse hoofdstad Bonn gepubliceerd onder zoek blijkt dat deze stad de "groenste" metropool van Europa is. Bonn heeft 380 hectaren groen verdeeld over 900 parken en plant soenen. Het "Bonner Grün" heeft behalve een representatief ook ien functioneel karakter. Alle plantsoenen in de stad zijn vrij ioegankelijk voor spelende kinderen. Men wil ook de 1000 hec- -.aren begraafplaats nog meer dan tot nu toe gebruiken voor de recreatie van de inwoners van Bonn. ADVERTENTIE Hertz helpt u snel aan een betrouwbare auto op al die dagen, dat u uw wagen moet'missen. Al vanaf/35,- per dag, «rel. B.T.W., maar incl. een all-risk verzekering. En als u 4 dagen of langer huurt, dan kunt u een onbeperkt aantal kilometers rijden. 1 De wagen die u huurt is normaal gesproken niet ouder dan één jaar en wordt regelmatig grondig nagekeken. klaar Bel ons bijtijds i staat Uw Hertz agent: Vondellaan 80. Leiden, tel. 071-69313* Ambachtsweg 1. Katwijk, tel. 01718 - 7 10 46 Julianalaan 46. Voorschoten, tel. 01717-22 36 Het Motorhuis HerbZi Uw Hertz auto. Een zorg minder. OSLO (AP) Nog vijf jaar, dan hoort Noorwegen bij de belang rijke olie-exporterende landen. De Noorse regering wil alle verschijn selen van een „goudkoorts" echter reeds bij voorbaat beteugelen. Het land zal rijk worden, zeker, maar men wil de Noorse maatschappij zo veel mogelijk behoeden voor ont wrichting. Met een mengeling vannuchter heid, Idealisme en christelijke recht zinnigheid wil men de produktie af remmen, de exploratie intomen en die nieuwe welvaart kanaliseren. Men zal er van overheidswege scherp op toezien, tot hoever de ba ten van de streefproduktie, die in 1980 bereikt zal zijn, direct in de Noorse economie terugvloeien. In sommige kringen, met name op de Ministeries van Financiën en Buitenlandse Zaken, hoort men zeg gen dat deze aanpak (het afwijzen van explosieve groei en dito win sten) een voorbeeld moet worden voor de Westerse industrielanden. Anderen, wat minder belerend inge steld, wijzen erop dat Noorwegen dit reddingvest nodig heeft om niet in zijn olierijkdom te verzuipen. Die rijkdom berust op de volgen de gegevens: met zijn deel van het continentaal plat slechts voor 20 procent ontgonnen zal Noorwegen in 1980 per jaar 90 miljoen ton ruwe olie gaan produceren. Deze limiet heeft men zichzelf gesteld. Hij komt neer op zes maal de eigen be hoefte en op ongeveer 10 procent van het voor 1980 geprojecteerde Europese verbruik. Het ministerie van Industrie heeft becijferd dat Noorwegen in zijn eer ste wingebied, een stuk Noordzee beneden de 62ste breedtegraad, in produktie gelijk zal komen te lig gen met Venezuela en Algerije. En hoewel men van overheidswege zeer voorzichtig is met prognoses voor het febied boven de 62 ste parallel, waar J*en in 1977 met proefnemin gen zal beginnen, zijn er experts die zeggen dat daar drie vier maal zo veel olie zit. Nog grotere optimisten menen dat de reserves daar wel eens even omvangrijk kunnen blijken als die in alle landen van het Midden- Oosten bij elkaar. „Ons tempo van ontginnen zou veel hoger kunnen liggen en sommi gen hebben kritiek wegens ons ver meend egoisme", verklaarde, minister van Handel Einar Magnussen in een vraaggesprek. „Vanzelfsprekend kunnen we meer exploreren en aan boren. Weliswaar hebben we niet op de computer uitgedraaid hoe snel we hoe rijk kunnen worden, maar dat is overduidelijk. Het probleem is echter, vanzelfsprekend, dat we op die manier onze samenleving in de soep zouden laten draaien". Noorwegen beschouwt zijn aan staande nieuwe weelde als een be dreiging voor met name landbouw en visserij, die Van groot sociaal belang worden geacht. Met een bevolking van vier miljoen zielen kent Noor wegen dit jaar een zeer laag werk loosheidspercentage van 0.8, maar door de zuiging dér nieuwe olie- werkgelegenheid kon er in de land bouw en visserij leegloop ontstaan, waardoor het noorden des lands ont volkt zou kunnen raken. Resultaat van deze overwegingen is dat de olieindustrie maximaal „slechts" 30.000 arbeidsplaatsen zal tellen. Magnussen ziet de industrie op zichzelf echter niet als het groot ste probleem. Dat ligt in de herin vestering van de winsten. Zijn mi nisterie heeft berekend dat elke 230 miljoendollar die in de enconomie wordt gepompt 19.000 nieuwe ar beidsplaatsen creëert. In Noorwegen zou dit neerkomen op te veel banen voor te weinig mensen. En de zuigende werking der olieindustrie zou 'niet beperkt blijven tot landbouw en visserij, maar zich waarschijnlijk ook uitstrekken tot de textiel- en meubelindustrie welke daardoor beroofd zouden worden van hun concurrentiepositie. Goed, zal men zeggen, importeer dan arbeidskrachten uit het buiten land. De Noorse regering wil hiev echter niet aan, officieel omdat men niemand wil noodzaken tot een be staan als „tweederangs" burger, maar wanneer men de gemiddelde Noor hierover polst merkt men een onderhuids racisme tegen arbeids krachten uit het Middellandse Zee gebied en Noord-Afrika. Gezien dit dilemma op het vlak van de werkgelegenheid zal dere gering de winsten uit olie, vanaf 1980 drie miljard dollar per jaar herinvesteren met de volgende ver deelsleutel: de helft voor de con sumptie in de private sector, een kwart in de overheidssector en de rest voor aflossing van de nationale schuld en investeringen in het bui tenland. Aangezien de Noorse olie geen eendagsvlieg is, (men schat de exploratieduur op 100 a 150 jaar) zullen,de buitenlandse investeringen toekomstige welvaart garanderen zonder de binnenlandse economie daar rechtstreeks mee te belasten. Vanzelfsprekend zijn er ook te genstemmen. Uit opinieonderzoeken blijkt dat 40 procent van de bevol king zijn welvaart, misschien wel tenkoste van zijn welzijn, sneller zou willen zien stijgen. Moeilijkheden in de scheepvaart industrie, overigens voor een deel al weer afgewend omdat de grote werven zich op de bouw van boor- platformen en aanverwanten hebben gestort, hebben stemmen doen op gaan die de zaken wat willen be spoedigen. Eerdere tegenstand onder de vis sers in het noorden, die bang waren voor vervuiling van hun gronden, ebt al weer weg en ook het onheils- gevoel van een naderende maat schappelijke ontwrichting lijkt veel minder geprononceerd dan voor heen. Toch zijn er nog steeds puristen die zeggen dat Noorwegen zich met huid er haar gaat overleveren aan een proces dat het onmogelijk zelf in de hand kan houden. Lars Ly- land, secretaris-generaal van de liberale partij, is een van de men sen die menen dat de olie meer kwaad dan goed zal doen. „Wij hebben nog steeds kans om iedereen te tonen hoe een minder materialistische, minder op winst ingestelde maatschappij kan be staan. We kunnen nog steeds onze hersens gebruiken en ons zelf niet onder de voet laten lopen. We kun nen de oliewinning uitsmeren over een groot aantal generaties en -en kwart van de 'winst aan de derde wereld geven; we lopen thans veel te hard van stapel".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6