Op plaats stinksloot riolering neerleggen Lezers schrijven Circus gaat voorbij Toch een bijkantoor 'Niet meer gedogen' SUPERBENZINE VOOR WEGGEEFPRIJS Nog steeds hoop op tehuis daklozen in het Minnehuis ROB GORRIS BMW VAN DER PLAS WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1975 TWIJFELS OVER CNR LEIDEN - ,.Weer gaat een bedrijf Leiden veria-ten. Nu is het weer de platenmaatschappij CNR, die segt te willen verhui zen. De argumenten di'e het be drijf daarvoor aanvoert, zijn nogal zwak. Ik heb het vermoe den, dat CNR via deze weg op een nette manier een aantal mensen wil ontslaan". Aldus het gemeenteraadslid Hoeven (CPN) gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden. De heer Hoeven verzocht wet houder Van Aken spoedig con tact op te nemen met het be drijf, om te proberen de werk gelegenheid zoveel mogelijk te behouden, n- wethouder bleek daartoe bereid. LEIDEN Er moet ernstig rekening mee worden gehouden, dat in de toekomst de grote circussen aan Leiden voorbij zullen gaan. Zoals bekend heeft het wereldberoemde circus Krone ervan afgezien dit jaar voor een paar dagen naar Leiden te komen. De voornaamste reden hiervoor moet volgens een woordvoerder van de gemeente worden gezocht in de ook voor een circus steeds toenemende kosten. "Die kosten wegen voor een groot circus niet meer op tegen de opbrengsten, die men in Leiden kan innen. In grotere plaatsen blijft zo'n circus veel langer staan. Maar Leiden doet men maar voor een dag of drie aan. Het blijkt nu, dat dat niet meer lonend is. Zo'n circus wordt per spoor vervoerd. Dat moet 's nachts gebeuren. Bovendien moeten de tenten opgeslagen worden en weer afgebroken. Al die moeite is voor drie dagen niet lonend." Volgens de woordvoerder weegt dit argument van de financiële haalbaarheid veel zwaarder dan het (ook in deze krant) genoemde bezwaar, dat o.a. de herbestratingskosten te hoog zouden zijn. Die kosten hebben namelijk nooit meer dan f 82,50 bedragen. LEIDEN Het ziet ernaar uit, dat de Leidse Spaarbank toch een bijkantoor zal kunnen openen in "De Kopermolen", het nieu we winkelcentrum in de Merenwijk. Een vestiging van de bank in het winkelcentrum lijkt door te kunnen gaan, nu één van de winkeltypen waarvoor in- "De Koper molen" een plaats was gedacht, geen belangstelling meer schijnt te hebben. Mocht dat inderdaad het geval zijn, dan komt de Leidse Spaarbank als eerste in aanmerking om de opengevallen plaats te bezetten. Een moeilijkheid daarbij is echter nog, dat het voor het winkel centrum opgestelde branchepatroon de vestiging van slechts twee banken toestaat. Terwijl een bijkantoor van de Leidse Spaarbank het aantal in het winkelcentrum gevestigde banken op drie 'zou_ brengen. Maar ook als dat op grote bezwaren zou stuiten, of wanneer de vestiging van het andere winkeltype toch nog zou doorgaan, krijgt de Leidse Spaarbank de mogelijkheid zich in de nabijheid van het winkelcentrum te vestigen. Aldus deelde wethouder Van Aken (Economische Zaken) gisteren mee tijdens een vergadering van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden. LEIDEN Het gemeenteraadslid Wicherts (VVD) heeft gister avond tijdens een commissievergadering aan wethouder Van Aken vragen gesteld over de hcge gas- en lichtrekening, die de onlangs uit het pand aan de Hooigracht verwijderde krakers bij de SLF hadden lopen, maar nooit hebben betaald. Het zou hierbij gaan om een bedrag van 6 a 7000 gulden. De heer Wicherts wilde weten hoe het mogelijk is dat de krakers een dergelijk, bedrag aan gas en licht hebben verbruikt. Bovendien vroeg hij zich af waarom er niet tot afsluiting is overgegaan, na dat gebleken was dat de krakers de rekening niet betaalden. "Een normale gebruiker loopt wel de kans om afgesloten te worden, wanneer hij niet betaalt", aldus het VVD-raadslid. Ook Van Baaren (PvdA) wilde een antwoord op de vraag waar om er in dit geval niet conform de regels tot afsluiting is overge gaan. Wethouder Van Aken antwoordde dat de krakers wel aangeschre ven zijii over de gas en lichtrekening. Er werd echter niet betaald. "Het wel gebruiken, maar niet betalen was niet langer te gedogen", aldus de wethouder. Bewoners Rijndijkstraat formuleren wensen LEIDEN Tussen de Rijndijk straat en de Verdamstraat ligt een vrij smal slootje, dat af en toe ge weldig stinkt. Dat is geen wonder, want de woningen aan de Rijndijk straat lozen hun afvalwater onge zuiverd in het slootje. Daar komt bij dat het door verschillende men sen als een doelmatige vuilstortko- ker wordt gebruikt. Op gezette tijden zorgt de gemeeente.dat erenige door stroming in het slootje plaatsvindt. Vele bewoners van de Rijndijkstraat ziln het slootje a' jaren zit. Ze za gen liever, dat het vandaag dan morgen dichtgegooid werd, om voorgoed vérlost te zijn van de stank. De gemeente is daar echter geen voorstander van en heeft een andere oplossing voor ogen. Men wil onder het wegdek van de Rijndijk straat een nieuwe riolering aanleg gen waarop alle huizen aangesloten zouden moeten worden. Niet alleen die aan de westkant, die nu nog op de sloot lozen, maar ook de huizen aan de oostkant, die op het ogenblik gebruik maken "Van een particuliere riolering, die veel mankementen vertoont. De gemeen te verwacht dat het slootje een veel betere waterkwaliteit zal krijgen wanneer daarin niet langer ongezui verd afvalwater geloosd wordt. De bewoners voelen eohter weinig voor deze gemeentelijke plannen en wel om verschillende redenen. Die werden gisteravonddoor de voorzit ter van het actiecomité „Verbetering van het leefmilieu in de Rijndijk straat", J. M. M. Hocks in de ge meentelijke commissie voor de Volkshuisvesting nog eens duidelijk op een rijtje gezet. Zij vinden, dat de nieuwe riolering moet worden aangelegd op de plaats waar nu het slootje ligt. Daarmee worden dan huizen hun afvalwater op de nieuwe volgens de bewoners twee vliegen in riolering lozen, één klap geslagen. Dat laatste werd sterk in twijfel In de eerste plaats is men verlost getrokken door verschillende aanwe- van de stinksloot die achter langs de zlge bewoners. „Die sloot stinkt en tutintjes loopt .en bovendien hoeft blijft stinken, want er wwdt. van men geen kostbare voorzieningen te alles ingesmeten. Er is maar een op- treffen om een aansluiting te krijgen lossing: dempen", op de hoofdleiding van de riolering. Immers alle rioleringsbuizen lopen aan de achterzijde van de huizen. Zou de hoofdleiding in de Rijndijk straat worden aangelegd, dan bete kent het voor vele bewoners een kostbaar grapje. De meest jeugdige, eigenaars heb ben de afgelopen jaren in groten getale de houten vloeren van de wo ningen laten vervangen door beton- Die zouden straks opengehakt, deelde dat niemand in de Verdam- Het Pvd A-raadslid Duivesteyn deed de suggestie om de aansluiting op de hoofdleiding te laten lopen via een zogenaamde „collecteur-riool". In dat geval krijgt niet elke woning een aansluiting op het hoofdriool. Maar wordt het afvalwater van vijf of zes woningen eerst aan de ach terzijde van de woning verzameld en vervolgens via een buis naar de teravond voor dat 75 tot 80 procent hoofdleiding getransporteerd. Daar van de bewoners van de Verdam- mee zouden de kosten een flink stuk straat en de Rijndijkstraat bereid lager komen te liggen, zijn om hun aanspraken op een deel van de sloot af te staan, wanneer daar de riolering komt en de zaak dichtgegooid wordt. Collectieve aansluiting moeten worden 'om de riolering de voorzijde van het huis te leiden. Vandaar het krachtige pleidooi om maar de sloot te kiezen. Daartegenover atonfl de verklaring vaSSldë daïl^n.eg m de heer Vermeulen, die mee- riool ta ie R(jnUykstraat de enige Aanleg op de plaats van i een tweede hoofdriool onge- straat die waterscheiding weg wil hebben. Onder het ontstaan oplossing de sloot vuilnisbelt op "^«"2 Van Goozen stond duidelijk Bezwaren Ogen wat er zou moeten gebeuren: de riolering in de sloot, de sloot Ir. Barendregt probeerde de soms dempen en daar bovenop een brand- zeer emotionele bewoners gister- gang volgens ir. Barendregt geen avond duidelijk te maken, dat de haalbare kaart, omdat men by de gemeente aan de wensen geen gevolg hoofdleiding moet kunnen komen om de zaak door te spoelen in voorko- kan geven op diverse gronden, Enerzyds zou plaatsing van de riole ring in de sloot, het noodzakelijk maken om nog een tweede hoofdlei ding aan te leggen voor de aanslui tingen van de oostkant van de Ryn- dükstraat. Anderzijds is demping van de sloot volgens ir. Barendregt onverstandig omdat daarmee de af watering van de tuinen wordt ver stoord. Hij vreesde voor een hoog grond waterpeil en op bepaalde plaatsen wateroverlast. De stank zou volgens hem verleden tijd zijn, SiV pST R^ndijkstraat-bewoner »<™st scheppen. De beslissing of de sloot gedempt wordt of niet wilde hij voorlopig uit stellen. We moeten eerst maar eens kü'ken hoe de kwaliteit van het wa ter wordt wanneer er geen afvalwa ter meer in geloosd wordt. Misschien gaan de bewoners er dan mende gevallen[ j Van Goozen zag ook grote proble-| men met het omleggen van de riole,-1 ring in de woning. „Ik heb een buur- mïï1 andere" buur- K «UB. door de hogeTondwato- toch nog anders over denken. Mochten alle bewoners toch van oordeel zijn dat de sloot gedempt móet worden, dan moet men er wel rekening mee houden dat &èl genot tuintje wel eens verloren De stinksloot bij de Rijndijkstraat. Nu tief riool. Maar dan wel open. laten hakken. En m'n andere buur man is een soort ambtenaar. Die heeft een zweer in z'n hand". Ook de Duffels had weinig waardt voor de gemeentelijke plannen. „In 1947 heeft men de zaak al eens on derzocht. Toen werd er gezegd dat de zaak dicht kon. Toen was er ken- neiyk geen hemelwater". collectieve aansluiting op het hoofdriool nog eens goed te bekijken. Zoals de plannen nu liggen zal de riolering in elk geval volgend jaar worden aangelegd. Het Motorhuis neemt bedrijf in IJmond over LEIDEN De B.V. Het Motor- huis in Leiden zal per 1 september as. A. J. van Lent's Autobedrijven B.V. overnemen. Deze dealer voor General Motors voor de Umond heeft vestigingen in Beverwijk en IJmuiden. De circa vijftig werkne mers van dit bedrijf zullen in dienst treden van de door de overname ontstane, nieuwe B.V. Het Motor huis IJmond, die onder directie zal komen van de heer P. J. Bogaards, tot dusver directeur van Het Motor huis in Katwijk. ADVERTENTIE LEIDEN Wethouder Oosterman Heils •r het onderbrengen vaneen >or slechtbehuisden en dak- het gebouw niet binnen at- baai" hoefde tehuis lozen i zienbare tijd tot enig resultaat den leiden. Oosterman verklaarde echter gisteravond dat de zaken wat de gemeente en het Leger Gebrek aan wisselwoningen legt de huis vesting lam LEIDEN in Leiden bestaat op het ogenblik een groot gebrek aan zogenaamde „wisselwoningen". Dat zijn woningen waarin gezinnen tijde lijk gehuisvest worden, van wie de woning gerenoveerd wordt. Gevolg van dit tekort is dat er een stagnatie optreedt bij de „nonnale verhuizin gen". Wethouder Verboom noemde het gisteravond in de commissie voor de Volkshuisvesting een uitermate knellend probleem waarvoor zo snel mogelijk een oplossing gevonden moet worden. „Het is zo erg dat we zelfs gevallen waarbij sprake is van een medische indicatie niet direct aan andere wo ningen kunnen helpen. Er zyn geval len waarby men vele maanden moet wachten. Huisvesting wordt vry'wel lamigédiegd. Het tekort aan woningen is een gevolg van vertragingen die in verschalende renovatieplannen zyn opgetreden. De planning is daardoor in de war gestuurd en het gevolg Is dat er nu op diverse plaatsen tege lijk gerenoveerd wordt. Wethouder Ve rboom weec onder meer op de onhoudbare situatie in de Condorhorst. Daar zyn op het ogenblik 22 „wisselwoningen". Het ge volg is dat er enkele malen per week verhuiswagens voorryden wat het leefmilieu voor de vaste bewoners van de straat inmiddels diermate verlaagd heeft, dat er sprake is van een nood situatie. Er zal dan ook naar ge streefd worden om de wissel woningen zoveel mogelyk over de stad te sprei den, om ongewenste concentraties te vermyden. Wat de uitvoering van het renovatieplan in het Haagwegkwar- tier betreft: in het stadhuis wordt op dit ogenblik gedacht aan de tydelyke plaatsing van een 20-tal wooncara- vans op het openbaar speelterrein aan de T-vissaintkade. Volgens LWS- directeur Sbreefland bestaat er weinig enthousiasme onder de bewoners van het Haagwegkwartier om tydelyk naar de Merenwijk te verhuizen. „Niemand wil er heen. zelfs niet als ze er met de gouden koets naar toe gebracht willen worden", aldus direc teur Streefland. By de renovatie van de Van Hogedorpstraat en omgeving lagen de problemen eenvoudiger. voor de „wissel- woningen" alleen maar de Willem de Zwygerlaan over te steken. Overigens deelde wethouder Ver heeft gisteravond de commissie sociale zorg, maatschappelyke aan gelegenheden. gezondheidszorg èn cultuur voorgehouden dat er nog wel; enige hoop op is dat het Minnehuis aan de Kaarsenmaker straat de! functie krygt van tehuis voor dak lozen. Hy ontleende dit aan eén toe-l zegging van de zyde van de diakonie ïyke verbouwingen op papier moest van de Hervormde Gemeente, eige- zetten. Deze architect zou by zyn schikbare wisselwondngen het gebouw, dat als as- ontwerp te weinig rekening hebben schillende woningbouwcorporaties. het pand gehouden met de eisen van Mohu- mentenzorg, waardoor enige vertra ging was ontstaan. des Heils betreft nu verder by de boom gisteravond mee dat er pogin- archltect berusten die de noodzake- gen in het werk gesteld worden om i soort pool te vormen van de be- plrant-kopers zich aanmelden, men zich eerst tot de gemeente Leiden zal wenden. zo'n optimaal mogelyk ge bruik van deze .doorsch 'huizen" gebruik te kunnen maken. Acht amateurtennissers uit Oxford zijn gisteren door burgemeester en wethouders ontvangen op het Leidse stadhuis. De tennissers, die deze ont vangst ten deel viel in het kader van de jume- lage-overeenkomst tussen Leiden en Oxford, zullen dezer dagen de strijd aanbinden met de Leidse verenigingen De Leidse Hout, Roomburg en Unicum. Ook sprak de wethouder er zyn twyfel over uit of het mogelyk zal zyn een bedryf in het gebouw te huisvesten. Het complex heeft een byzondere bestemming in de sociaal- culturele sfeer en volgens de wet houder zou het voor de gemeente een koud kunstje zyn om al dan niet via een voorbereidingsbesluit een aantasting van die bestemming te gen te houden. Zoals bekend besloot de diakonie van de Hervormde Gemeente on langs het Minnehuis te verkopen, omdat het jaarlykse onderhoud van het gebouw al te zeer begon te drukken op de financiën. Bovendien had de diakonie de idee dat de al enige tyd lopende onderhandelingen tussen de gemeente en het Leger des ADVERTENTIE Binnen 24 uur introduceert BMW de automobieltechniek voor de jaren '80. Heb nog even geduld. Daarvoor wordt u beloond met een technische Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens Is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdrager, te weigeren dan wel In te korten. 90 CENT P. LITER! Bij BouwVaria Zoeter woudseweg 11 Leiden. Daey Ouwens (1) De opmerkingen van het CDA- raadslid Stroink in de krant van 11 augustus j.l. over de kwestie-Daey Ouwens mogen niet onweersproken bhjven. Als hy niet de wolven in het bos meehuilt dat ei geen gemeentelijke beleidsvisie zou bestaan, brengt hy dat onbewust op zichzelf van toe passing door als lid van de commis sie "Verpachting restauratie Groen oordhal" en geheel in stryd met de opdracht die deze commissie had n.l. het functioneren van de restauratie binnen de Groenoordhal te onderzoe- ken, B. en W. te adviseren de direc teur met verlof te sturen. Van de eigenlyke opdracht is nooit iets te rechtgekomen. De pertinente onwaarheden van de heer Stroink schuilen in zyn uitla tingen dat door het ontbreken van een beleidsvisie by de directeur zyn functionering slecht was. Nou, de di recteur voerde zijn taak heel goed uit ondanks het feit dat zyn beleid niet kon stoelen op een gefundeerde visie van het college en dat had de heer Stroink moeten weten. Er bestaat slechts een Instructie voor de Directeur Groenoordhal en de daarin verstrekte richtlijnen vrij- waren hem van alle vage klachten die er weieens geweest zyn en waar op de heer Stroink c.s. meenden tot zyn verlof te moeten adviseren. Als de heer Stroink beweert dat de veehandel vyandig stond t.o. .de di- reotëtir dan moet hy de artikelen maar eens lezen die in die tyd van de aanstelling van de heer Daey Ouwens verschenen in Vee en Vlees en wat de voorzitter van de Veehan del, de heer Wildeman, stelde in het Leidsch Dagblad. Een van de grote animators voor het overnemen van de Rotterdamse veemarkt was Daey Ouwens naast de veehandel zelf, de toenmalige wet- i en de CPN-fractie. D. HOEVEN. Gemeenteraadslid CPN Leiden. Daey Ouwens (2) Als bestuur van de Stichting Ryns- burgs Bloemencorso hebben we met verbazing kennis genomen van de uitlating van de heer Stroink in het gesprek dat hy met de heer paauw heeft gevoerd en dat stond afge drukt in deze kraat van 11 aug. j.l. Dat de heer Daey Ouwens uitslui tend oog had voor detaMkwesties komt ons hoogst onwaarschyniyk voor. Onze organisatie zal dunkt ons toch wel niet de enige zyn die uit ervaring weet dat de directeur van de Groenoordhal in de loop der jaren alle mogelyke pogingen heeft ge daan om zyn onrendabele gebouw méér in de publieke belangstelling te trekken. By het opstellen van plan nen om d.m.v. bloemententoonstel lingen, corso's, indoor-kermissen e.d. de hal uit het. "verdom-hoekje" te halen, hebben wy ons steeds weer verbaasd over zyn nimmer aflatend enthousiasme en energie. Het is ons bekend dat hy met diverse Leidse or ganisaties en instanties heeft samen gewerkt. Wanneer deze mensen soortgeiyke ervaringen met de heer Daey Ouwens hebben opgedaan, wordt het hoogtyd dat ook zy hun stem op de één of andere manier laten horen om aan deze hoogst onverkwikkelyke situatie een einde te maken. Dat een alternatieve functie bin nen de gemeente Leiden een welko me oplossing zou zyn, zien wy hier in Rynsburg niet zo zeer zitten, want dan blyft nog de vraag, waaraan heeft die man zich dan in hemels naam schuldig gemaakt om hem by- na twee jaar in "voorarrest" te hou den! Stichting Rynsburg's Bloemencorso N. H. HEMMES, secretaris. BMW 316 - BMW 318 - BMW 320 - BMW 3201 VAN RIJN'S AUTOBEDRIJF Pr. Hendrikstraat 132-134-136, Alphen a/d Rijn Telefoon 01720 - 72078 b.g.g. 93857 automobielbedrijf enzab b.v. Hoge Rijndijk 278 Leiden tel. 071-40697 m.i.v. 30-8-75 071-1406 97 Secr. Varkevisserstraat 64 Katwijk aan Zee.Telefoon 01718-13241 /13242

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3