Binnenschippers blijven bij crisis maatregel Studie aanvaardbaarheid vermindering autogebruik Hypotheken ÜT5Ï Directeur geen voorzitter van ondernemingsraden NAAST HET NIEUWS Evenredige vrachtverdeling9 uit ijskast Auto's mogen toch op Terschelling "DUMPING" VAN EUROPESE AUTO'S IN VER. STATEN? Vorig jaar 0,62 pet van bruto inkomen aan ontwikkelingshulp DINSDAG 12 AUGUSTUS 1975 PAGINA 7 DEN HAAG (SP) Binnenschippers zijn vaak nogal be houdend van natuur. Zij zijn zuinig op hun zelfstandigheid. Varen liever met hun eigen schip in hun eigen tijd voor een laag inkomen, dan dat zij een wat dikker belegde boterham verdienen op de wal. HB Door Peter Riemersma Maar nu dreigt er een overheids maatregel tot stand te komen, die de betrekkelijke rust hevig zal versto ren: de opheffing van de „even redige vracht/verdeling", de EV. Al sinds de toenmalige staatssecreta ris voor Verkeer en Waterstaat, M- J. Keijzer, de maatregel aankondig de in 1969 is hij omstreden. Destijds wisten de binnenschippers vlo druk op volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer uitstel van de maatregel gedaan te krijgen. De EV verdween in de „ijskast". Maar nu prijkt hij op de agenda van de Tweede Kamer. Eind augus tus kan het Zwaard van Damocles dat al zo lang boven de hoofden van de schippers heeft gehangen, zijn „moordend" werk gaan doen. Dat is namelijk wat vele binnen schippers vrezen: dat zij hun vrije bestaan van vrachtvervoerder moe ten opgeven als gevolg van „moor dende concurrentie". De EV is een crisismaatregel uit 1933. Het houdt in dat amtbenaren op de schippersbeurs het vracht aan bod eerlijk verdelen over alle schip pers en him grote en kleine schepen. Dat geschiedt in volgorde van aan melding: wie het langst wacht is het eerst aan de beurt. - Volgens een recent overheidsrap port wordt op deze manier dertien procent van het vrachtaanbod te wa ter verdeeld in Nederland. Daarbij is een kwart van het aantal binnen schepen betrokken. eigenlijk een te klein schip hebben. Maar doordat zij ook op de markt opereren en daar him recht op een evenredig deel hebben, maken zij de spoeling toch dunner voor schippers met meer kansen om zïch te hand haven. De huidige staatssecretaris van verkeer en waterstaat, dr. M. H M van Huiten. staat bekend als een man die niet schuwt omstreden zaken aan te vallen. Een motief van Van Huiten is om de zaak nu door te zetten is, dat hij af wil van de geweldige overcapaciteit bij de bin nenscheepvaart. Schippers moeten tegenwoordig soms vier tot vijf we ken op een vracht wachten op de beurs. En dat heeft weer allerlei ge volgen voor de ligplaatscapaciteit. In Rotterdam is er een nijpend ge brek aan. De schippers vinden zelf, dat de EV ook niet zo best meer functio neert, maar voor totale afschaffing voelen zü niet. Zij willen delijke afbouw via sloopregelingen andere sociale maatregelen, die het kleine schippers mogelijk maken te wennen aan het idee dat zij voortaan zander eigen schip door het leven moeten. Het ging er gistermiddag vrolijk aan toe, toen de blokkade door vissers in de Scheveningse haven werd opgeheven. De vrolijke klanken van een bandje zorgden ervoor dat het allemaal muzikaal toeging. S PvdA: zelfstandige personeelsvertegenwoordiging Sta-in-de-weg Gegeven deze cijfers meent de overheid, dat de weerstand bij de schippers vooral emotioneel wordt gevoed. De redenering is, dat het merendeel van hen géén gebruik maakt van de EV, maar de regeling sléchts beschouwt als iets om pp te rug te vallen als het slechter gaat. De overheid ziet de EV als een sta-in-de-weg voor modernisering van de binnenscheepvaart. Te lang blijven particulieren in de vaart dia Anders dan vijf Jaar geleden is het nu voor bedreigde groepen in de sa menleving de tijd van „de harde ac tie". Zoiets verwacht men dus ook van de binnenschippers. Er zijn twee maanden geleden ook wel berichten verschenen in de trant van: „Schip pers dreigen met masale blokkade* maar dat schijnt wel mee te vallen. Van de zeven organisaties van bin- DEN HAAG (ANP) De PvdA-fractie in de Tweede Kamer rekent erop, dat de regering in nenschippers is er maar één die het nog in te dienen wetsontwerp over de wijziging van de structuur van de ondernemingsraden Sl/hS^eSpOTea ran"d?Nieuw« zal uitSaan van de zelfstandigheid van de personeelsvertegenwoordiging, zonder directeur-voor- Waterweg. Ook hier lijkt de behou- zitter. De ondernemingsraad-nieuwe stijl moet wel volledige informatie- en zeggenschapsrech ten verkrijgen, aldus het tweede-kamerlid Poppe (PvdA) in een artikel in het augustusnummer van "Zeggenschap", discussiemaandblad voor bedrijfsdemocratisering. dende natuur het te winnen. De EV is een crisismaatregel, veer tig Jaar geleden getroffen, om de schippers te helpen de klappen op te vangen van de toen heersende al gemene economische malaise. Deze EV is te lang gehandhaafd en legt teveel schippers in de watten, kan men lezen uit de 'regeringsstukken. Toch doet het wat wonderlijk aan, dat juist nu wij weer een economi sche depressie beleven („de ergste sinds de oorlog") deze beschermende maatregel moet worden ingetrokken. maken en met nadere studies over tekent Voorgesteld was om met ingang van volgend jaar gedurende de maanden Juni, juli e verkeer in die mate leggen, dat toeristen de auto alleen gen, maar dat is des te erger." nog maar als koffer" zouden mo gen gebruiken op de dag van aan komst en op de dag van vertrek. Te veel Vips Te veel 'hoge pieten' profiteren van de voordelen die op de Londense luchthaven Heathrow aan deze categorie reizigers zijn voorbehouden, zo heeft de receptie op de luchthaven bevestigd. Per dag zouden veertig 'vips', hun gezinsleden, him vrienden en soms zelfs him secretaresses en huis personeel, profiteren van de borreltjes, de koffie, de thee en de hapjes die hun door hofmeesters in livrei worden aangereikt. De overheid stelt hiervoor 6000 gulden per dag beschikbaar. De luchthavendirectie gaat de gastvrijheid nu beperken. Trein eeuw zoek Engeland hoort er niet meer van op dat treinen te laat zijn, maar dat er een helemaal zoek Is heeft toch wel enig opzien sebaard. Het gaat om een experimenteel treinstel dat in 1865 uit zuid-Londen vertrok maar nooit in een remise aan het andere einde van de stad aankwam. De London Under ground Rail Society, een vereniging van treineekken. vermoedt dat het op samengeperste lucht rijdende treinstel staat ïn een sinds lang verlaten en vergeten tunnel in de buurt van Crystal Palace in zuid-Londen. Men gaat nu op zoek. Kantoorbadpak De 45 personeelsleden van het belastingkantoor in de Noordisraëlische stad Afula zijn in badpak op hun werk verschenen. De beambten protesteer den op deze wijze tegen het na zeven jaar nog niet inlossen van de belofte van de directie dat zij air-conditioning zou laten aanleggen. Grote dierenvriend De 25-jarige stratenmaker Rïnie Hut uit het Drentse dorp Ruinen is gisteren in Bemmel verblijd met de jaarlijkse prijs voor de grootste dieren vriend van Nederland, de gulden pony. Rinde Hut zag op een dag in mei een reegeit die drachtig was in een stuk moeras ten onder gaan. Het dier kon haar kop nog net boven de drassige massa uitsteken. De 25-jarige dierenvriend bedacht zich niet lang en redde de in doodsnood verkerende ree uit haar benarde positie, waarbij hij zijn eigen leven riskeerde. Bejaarde in boeien De Eindhovense gemeentepolitie rukte gisteren uit nadaj; zij een tip had gekregen dat bij de uitvalsweg naar Weert een ontsnapte gevangene stond te liften. Daar aangekomen trof men inderdaad een bejaarde man aan, m°t een bord waarop Venlo stond geschreven. De handen van de bejaarde bleken te zijn gekneveld met een handboei. Ingrijpen behoefde de politie echter niet. De bejaarde bekende dat het slechts om een weddenschap ging. Het acht man sterke bejaardenclubje, waar hij deel van uitmaakte, was van mening dat de politie nooit zou uitrukken voor een dergelijke zaak De 'ontsnapte gevangene' bestreed dit. Een weddenschap was snel gesloten. Het kamerlid keerde zich in zijn artikel tegen de opvattingen van voorzitter J. Lanser van het CNV. Lanser betoogde onlangs dat de di recteur van een onderneming voor zitter van de ondernemingsraad moet blijven omdat volgens hem deze raad instituut moet zijn van de gehele onderneming, inclusief de leiding. Poppe pleitte voor een zelfstandige personeelsvertegenwoordiging, die niet onder leiding staat van de di recteur van het betrokken bedrijf. "Het betoog van Lanser betekent WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse Commissie voor de In ternationale Handel begint dinsdag a.s. met hoorzittingen om te weten te komen of het waar is dat buiten landse auto's in de Verenigde Staten worden aangeboden onder de kost prijs. Dat wordt 'dumping' genoemd. De beschuldiging is afkomstig van de bond van werknemers in de auto mobielindustrie (United Auto Wor kers) en van het democratische lid van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden John Dent. In het afgelopen Jaar zijn de ver kopen van buitenlandse personen auto's in de Verenigde Staten inderdaad toegenomen. De Ameri kanen blijken vooral belangstelling te hebben voor kleine, zuinige auto's met een gering brandstofverbruik. Aan 'dumping' zouden zich autofa- brieken in Engeland, Japan, West- Duitsland, Frankrijk, Italië, België, Zweden en Canada hebben schuldig gemaakt. Als de klagers gelijk blij ken te hebben kan de commissie verhoging van de invoerrechten op buitenlandse auto's gelasten. Inmiddels heeft de Europese Com missie in Brussel laten weten dat zij betreurt dat de Amerikaanse auto riteiten het onderzoek doorzetten on danks de verklaring die de commissie onlangs heeft uitgegeven. De Euro pese Commissie heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vorige week te verstaan ge geven dat belemmering van invoer van auto's in de Verenigde Staten naar haar mening in strijd is met de regels van de GATT (Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel). Die houden onder meer in dat klachten over 'dumping' afkom stig moeten zijn van de bedrijfstak die er door meent te worden bena deeld en niet van vakbonden of congresleden. avond tijdens de raadsvergadering In de praktijk, dat mensen weerhou- het voorstel tot beperking van het den worden zelf verantwoordelijk- gemotoriseerde verkeer op het eiland heid te dragen," aldus het PvdA- teruggenomen. In een volgende ver- kamerlid. "Het betekent de leiding gade"ringf wanneer maakte burge- de kans blijven geven om zelfstandig meester J. L. Hoogland niet bekend, optreden van personeelsvertegen- zal het college het „huiswerk" over- woordigingen te voorkomen. Het be- ertoe brengen schijn- verantwoordelijkheid te aanvaarden voor een onmenselijk, kapitalistisch bedrijfsbeleid." Poppe schreef de me ning te zijn toegedaan dat het stand punt van de voorzitter van het CNV weer een voorbeeld is van misbruik van christelijke waarden. "Christen- augustus het dom in dienst van heersende mach- banden te ten. Misschien met goede bedoelin- "Uit de stellingname van Lanser zou kunnen voortvloeien, dat Den Uyl ook wel op de stoel van tweede kamervoorzitter Vondeling zou kun- plaatsnemen. Maar waarom doet Vrijwel alle fracties van leden tellende raad zetten vraagte- hij dat niet? Omdat het kens bij het voorstel. De meerder- leider van de regering al te verlei- heid bleef wel bij het in december delijk zou zijn de meningsvorming van vorig jaar genomen principebe- in het orgaan dat hem moet con- sluit tot beperking van het autover- troleren, te manipuleren," aldus Pop- keer maar er waren volgens de pe. "En in het bedrijf is er boven- raadsleden nog te veel onbeantwoo'r- dien nog de spanning tussen onder- de vragen. nemingsdoel en werknemersbelang." DEN HAAG (ANP) Nederland heeft vorig Jaar 428,7 miljoen dol lar uitgegeven aan zuivere overheids hulp aan ontwikkelingslanden. Dit komt neer op 0,62 procent van het bruto nationaoi produkt (BNP), het geen een foïse stijging is ten op zichte van 1973, toen de hulpinspan ning 0,54 procent van het BNP be droeg (323,5 miljoen dollar) Met een percentage van 0.62 pro cent kwam ons land in 1974 op de tweede plaats in de rij van 17 rijke landen, na Zweden (0,72 procent) en gevolgd door Frankrijk (0.60 pro cent). Het gemiddelde per land was 0.33 prooent van het BNP. werking en ontwikkeling (OESO), besteedden in 1974 gezamenlijk 11.3 miljard diollar aan zuivere overheids hulp (jn 1973: 9,4 miljard dollar) Australië, Denemarken, Nederland, Noorwegen en Zweden gaven de groottste stijging in uitgaven te zien. Zweden is het eerste land dat de doelstelling van dè meerderheid van de rijke landen 0,7 procent van het bruto nationaal produkt heeft bereikt. De vergroting van de Ne derlandse ontwikkelingsinspanning kwam in 1974 ten goede aan zowel de multilaterale als de bilaterale hulp. De multilaterale hulp steeg ten opzichte van 1973 met 33,6 miljoen dollar (30,6 procent), de bilaterale hulp ging omhoog met 71,6 miljoen dollar (25,5 procent). ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK Met zwiepende bladen in de lucht hangend, lijkt de nieuwste helicopter voor de groep lichte vliegtuigen, de B 0 105 C, zijn voorganger, een Piper-supercub, te willen vermorzelen. Dertig heli's van dit type zullen binnen ander half jaar de verkenning, waarneming en transport ten behoeve van de landmacht voor hun rekening nemen. Gistermiddag vond op de vliegbasis Deelen de over dracht plaats. De toestellen kosten 2 miljoen gulden per DEN HAAG (ANP) De regering heeft het sociaal en cul tureel planbureau verzocht een studie te maken van de maat schappelijke aanvaardbaarheid van eventuele maatregelen om het autogebruik te verminderen. Dit heeft minister Westerterp. sis door bestudering waarnemend minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening meegedeeld in één van de antwoor den op ruim 80 vragen van de Twee- erva'ringen, kan worden verworven. De maatregelen en daarmee de ex perimenten kunnen uiteenlopen) ROEIEN In de kleine finales van de wereldkampioenschappen roeien voor junioren in Montreal heeft Nederland de vier met stuur man gewonnen. In de dubbel twee werd het Oranjeteam vierde (achter Zwitserland, Italië en Frankrijk), in de skiff werd Schutte vijfde. De twee met stuurman leverde een tweede plaats op. Nederland eindig de achter Joegoslavië. dening. De oriënteringsnota komt van het openbaar veertien diagen in de eerste gaderingen van de kamer i aan de orde. planologische middelen. „Over een aantal in de komende jaren uit te voeren experimenten is overleg Volgens de bewindsman zullen, al- gaande", aldus ministère Westereterp. schaal experimenten moeten worden platteland nadelig beïnvloed zal wor- uitgevoerd, indien de benodigde ken- den als aan het gebruik van de auto het ontbreken van adequate open baar- vervoersvoorzieningen zullen immers het werk de school en vele alleen in de grote stad aanwezige voorzieningen moeilijker bereikbaar worden". Antwoorden Enkele andere antwoorden op vra gen vanuit de Tweede Kamer zijn: ür een verdergaande spreiding van het toerisme kan wenselijk zijn om in die gebieden waar het toerisme zich thans concentreert, congrestie te verminderen en aantasting van de natuur fce vermijden, in de zomer van volgend Jaar wordt waarschijnlijk gepubliceerd het ontwerp, structuurschema mili taire terreinen. nis niet op andere wijze bijvoorbeeld beperkingen worden gesteld. „Bij de gemiddelde woningbezetting, die in 1970 3,46 bedroeg, nam daar na verder of tot 3,23 in 1973, de voor lopige opgave van het CBS voor 1974 beloopt 3,16. Bij een inwonertal van 14,5 miljoen in 1985 (het meest bruikbore alternatief) kan, uitgaan de van een gemiddelde woningbezet ting van 2,71 de woningbehoefte in 185 globaal worden geraamd op 5.35 miljoen. het CBS is van plan een nieuwe studie van de immigratie te maken. Aangenomen wordt dat in 1985 emi gratie en immigratie met elkaar in evenwicht zijn. Het is de verdienste van het rap port van de club van Rome, dat het heeft bijgedragen tot het inzicht dat beheersing van de groei noodzakelijk is, het rapport als zodanig ligt ech ter niet ten grondslag aan het rege ringsbeleid.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7