Amerika blokkeert weg van beide Vietnams naar de VN ..Boehit m op zwart zaad ISABEL PERON VORMT EEN NIEUW KABINET Opperrechters trotseren Gandhi Al 4000 hectare bos en hei in Neder-Saksen prooi van vlammen Veto antwoord op weren van Zuid-Korea VIKING LATER NAAR RUIMTE Kissinger wil nieuwe normen voor zeerecht Grondwetswijzigingen India onder de loep LOEANDA MOET ONTRUIMD COMMANDO'S VS TEGEN TERRORISME DINSDAG 12 AUGUSTUS 1975 ADVERTENTIE NEW YORK (AP) De Verenigde Staten hebben gister avond in de Veiligheidsraad hun veto uitgesproken over de twee aanvragen tot lidmaatschap van de Verenigde Naties van Noord- en Zuid-Vietnam. Dit gebeurde vijf dagen nadat de raad de aanvraag van Zuid-Korea van de agenda had geschrapt. In totaal hebben de grote vijf sinds februari 1946 139 maal het veto laten horen. De resoluties voor Vietnam waren ingediend door negen landen, te weten China, de Sowj et-Unie, Zweden, Guya na, Irak, Kameroen, Mauretanië en Tanzanië. De uitkomst van stemming over de resoluties was in beide gevallen gelijk 13 voor, 1 tegen en 1 onthouding van Costa Rica. De Amerikaanse vertegenwoordiger Daniel Patrick Moynihan verklaarde in de raad dat de Verenigde Staten him veto hebben uitgesproken omdat de raad vorige week besloot Zuid-Korea's aanvraag tot lidmaatschap niet op de agenda te zetten hetgeen in hield dat "een aanvrager zelf het recht is onthouden om zijn zaak in overweging te laten nemen". "Wij willen niets te maken heb ben met selectieve universaliteit 'n principe waarbij alleen nieuwe sta ten worden opgenomen worden die aanvaardbaar zijn voor totalitaire landen". Moyihan zei dat de Verenigde Staten af zijn gestapt van "een po litiek die zij dertig jaar hebben ge- voerd om nooit hun veto uit te Voor een ieder ie het nog niet weet, Philips batterijen BONN (SP) Het bekende bekendheid in de jaren vijftig,' instituut voor het onderzoek van wereldruim in Bochum is vermoedelijk ten dode opgeschre ven. Gisteren- heeft directeur prof. Heinz Kaminski van minis ter Matthöfer van Wetenschap pelijk Onderzoek te horen ge kregen dat een aangevraagde sub sidie van 800.000 Mark wegens •bezuiniging er niet op over kan schieten. De stad Bochum heeft haar toen hij Russische ruimtevaart initiatieven wist te melden voor dat Moskou daartoe zelf was overgegaan. Zijn instituut ont ving de afgelopen vijf jaar tel kens een half miljoen subsidie voor het decoderen van signa len van aardsatellieten. Kamins ki had gehoopt op een nieuwe subsidie van 800.000 Mark voor het ontvangen van beelden van de verkenningssatelliet Lancet. Nu deze verwachting niet in bereidheid om het imstituut te vervuning gaat is de enige steunen steeds afhankelijk ge maakt van de subsidies uit Bonn. Nu deze opdrogen zal ook het stadsbestuur zich wel terugtrek ken waarmee aan het bestaan van het wereldruiminstituut in feite een einde komt. Kaminski, autodidact, wiens minski zelf blijft directeur levingsmogelijkheid voor het in stituut dat het wordt overgeno men door het Ministerie van On derwijs in de deelstaat Noord- rijn-Westfalen. Ook al is de ge dachte geopperd van de instel ling een museum te maken. Ka- wetenschappelijke gaven in vak kringen, nogal omstreden zijn, kreeg ook in Nederland vooral het gemeentelijk planetarium van Bochum dat wel stedelijke subsidies blijft ontvangen. ten". "De Verenigde Naties kunnen niet effectief zijn als ze van het univer- saliteitsprincipe afstappen daar om hebben wij gebroken met een traditie van 30 jaar". In de Veiligheidsraad sprak de Zweedse ambassadeur Kaj Sunberg er zijn teleurstelling over uit dat de raad vorige week niet in staat bleek tot overeenstemming te ko men over het grondbeginsel van universaliteit van de Verenigde Na ties. Hij zei dat de raad nu de ge legenheid had daar iets aan te doen. Het lidmaatschap van de twee Vietnams zou "een gebeurtenis van groot belang" zijn die "de uiteinde lijke bevestiging" markeert "van de strijd voor nationale bevrijding, die op den duur wel op een overwinning moest uitdraaien". De Britse minister James Mur ray zei dat Groot-Brittannië's steun voor een lidmaatschap van de twee Vietnams" zeker niet moet worden gezien als vergoelijking" van de beslissing die de Veiligheids raad vorige week nam om de an- vraag tot lidmaatschap van zuid- Korea "zelfs niet in overweging te De Koreaanse aanmelding, zo zei hij, "is afgewezen op een wilelkeu- rige manier die niet pleit voor de raad". De Franse minister Jacques Le- compt sprak er zijn spijt over uit dat Zuid-Korea's aanvraag niet op de agenda was geplaatst. Maar hij zei dat hij zijn steun zou verle nen aan de aanvraag van Noord en Zuid-Vietnam. De Italiaanse minister Alberto Ca- vaglierri zei dat Italië de drié aan vragen allemaal had willen steu nen gezien het universaliteitsprinci- pe van de Verenigde Naties. Hy zou nu zijn steun aan de twee overge bleven landen geven in de overtui ging dat hun aanwezigheid "bij zal dragen tot een grotere effectiviteit van het werk" van de Verenigde Na ties. De twee Vietnamese ambassa deurs die de bijeenkomst bijwoon den gaven na afloop van de stem ming een verklaring uit waarin ze zeggen dat de argumenten van de Verenigde Staten om hun veto uit te spreken "onlogisch, absurd en dat ieder weldenkend mens daarom slechts tot de gevolgtrekking kan komen dat "het doel van de Verenig de Staten is om opzettelijk te voor komen" dat het beide Vietnams als lid worden toegelaten. CAPE CANAVERAL/MOSKOU (AP) De lancering van de eerste Viking met bestemming Mars. het duurste oinbemande ruimitevaartprojeot van de Ver enigde Staten tot nu toe. is gis teravond uitgesteld wegens tech nische problemen. John Donnelly, woordvoerder van de NASA. verklaarde dat er een mankement was aan de Ti- tan-Centaur-raket. Om ongeveer 19.45 uur onze tijd werd besloten de lancering uit te stellen, die aanvankelijk was gepland op 21.59 uur onze tijd. Later werd bepaald dat de Viking nu. don derdag 22.08 uur de ruimte in zal gaan. Inmiddels zijn in Rusland na dere bijzonderheden gegeven over het lopende Vénus-project. De jongste sonde naar de pla neet Venus, die op 14 juni is ge lanceerd. haalt zijn metgezel die zes dagen eerder was gelanceerd langzaam in. zodat de twee slechts drie dagen na elkaar aankomen wanneer in oktober hun bestemming is bereikt De eerste sonde, de Venus-9. is nu 17,3 miljoen km van de aarde verwijderd, de Venus-10 ligt er 1,7 miljoen km op achter Beide sondes werken goed. Dp vluchfüleidinig heeft sinds de lan cering 76 maal contact gehad De Venus-9 zal de planeet op 22 oktober bereiken, terwijl de Vp- nus-10 op 25 oktober zal aan komen. Offioieel is nog niets meege deeld over het doel van de on derneming, maar Sowjetres- sische geleerden hebben gezegd dat beide sondes een zachte lan ding moeten maken door de dikke atmosfeer van de planeet. Maria Estella Peron beëdigt de eerste militair in een van haar regeringen luitenant-kolonel Damasco, die benoemd werd tot minister van Binnenlandse Zaken. WASHINGTON (DPA) De V.S. zijn volgens Kissinger bereid onder een nieuw internationaal zeerecht een soevereiniteitszone van 12 mijl en een 200 mijl brede "economische zone" te erkennen. Kissinger zei in een toespraak in Montreal dat "ongebreidelde mili taire en economische rivaliteit en toenemende politieke onrust" zullen ontstaan wanneer op de komende conferentie over het zeerecht, in maart 1976, egen algemeen erkende nieuwe regels kunnen worden -op gesteld. Volledige soevereiniteit in een 200- mijlsone is voor de V.S. onaanvaard baar. Wel is een "economische zone" denkbaar waar de kustlanden het al leenrecht op hebben maar waar in het gebruik door derden nietge- heel wordt uitgesloten. Kissinger stelde bovendien voor een nieuw internationaal instituut op te richten dat het ge bruik van de diepe zeebodem regelt. Kissinger zei dat ook het interna tionale verdrag van 1967 inzake het gebruik van de kosmische ruimte aanvulling behoeft met regelingen van 't gebruik van kunstmanen voor radio-verbindingen en het onderzoek van het aardoppervlak. De V.S. wil len hier een "bredere uitwisse';ng van communicaties en gedachten". De minister drong er opnieuw bij de V.N. op aan, een conventie aan te nemen waaronder asiel aan terroris ten wordt geweigerd en -nineties staan op landen die terroristen to bescherming nemen. Tenslotte eiste hij internationale regels voor het gedrag van multinationals. ADVERTENTIE BUENOS AIRES (AFP/Reuter) De Argentijnse presidente Isabel Pe ron heeft gisteren ingrijende rege ringswijzigingen tot stand gebracht. Nadat het oude kabinet gistermiddag zijn ontslag had aangeboden vond gisteravond reeds de beëdiging van het nieuwe plaats. Volgens een of ficiële aankondiging in Buenos Aires geschiedde de wijziging op verzoek van mevrouw Peron om haar in staat te stellen "de veranderingen aan te brengen die zij noodzakelijk acht." NEW DELHI (Reuter) Het India se opperste gerechtshof nèeft zich bereid verklaa.-i een bezwwschrift in behandeling te nemen tegen de geldigheid van de jongste 'grondwets wijziging, die met de grootste spoed door het parlement is afgehandeld om premier Indira Gandhi te vrij waren voor verdere vervolging we gens onwettige verkiezingspraktijken. Het uit vijf leden bestaands bof onder leiding van opperrechter A.N. Rav, zal de zaak op 25 augustus in behandeling nemen. Het hof kreeg het verzoeu: van de raadsman van de socialistische leider Raj Narain, op wiens klacht mevrouw Gandhi op 12 juni j.L door het hooggerechtshof to Allahabad schuldig werd bevonden aan enige inbreuken op de kieswet nij de ver kiezingen van 1971. Zij weri verval len verklaard van haar zetel in het parlement, terwijl haar voorts voor zes jaar het recht werd ontnomen een verkiesbaar ambt te bekleden. Het vonnis werd echter oogeschort hangende de behandeling in hoger beroep. Deze behandeling voor het opper ste gerechtshof in New Peil.) be gon gisteren, maar inmiddels heeft ae regerende Congrespartij /an me vrouw Ghandi, profiterend van haar meerderheid in het parlem ;nt, eerst de kieswet met terugwerkende kracht zodanig, gewijzigd dat de feite-' waar voor de premier op 12 juni werd veroordeeld, niet meer strafbaar zijn. Vervolgens werd de grondwet in die zin gewijzigd, dat de verkie zing van de president, de vice-presi dent, de premier en de voorzitter van het Lagerhuis niet meer voor de rechter kan worden aangevoch ten en eventuele bezwaren tegen de verkiezing van een van deze vier functionarissen moeten worden voor gelegd aan een speciaal forum, dat de regering later zal vormen. De advocaat van Raj Narain stel de dat de omstreden grondwetswij ziging het uiteindelijke gezag van het opperste gerechtshof in verkie zingskwesties uitholt. Dit is ..volgens hem niet toegestaan in het licht van een uitspraak van het volledige op perste gerechtshof van 13 leden uit 1973, waarin een deel van eer. amen dement op de grondwet wïrd afge wezen, omdat daardoor de basisstruc tuur van de constitutie werd aange tast. Volgens de raadsman doet zich nu een zelfde geval voor. De raadslieden van mevroiw Gan dhi stelden dat door de wijzigingen in de kieswet en de grondwet elke grond voor een gerechtelijke proce dure tegen de premier is vervallen. Een van hen vond dat het besluit van het opperste gerechtshof om op 25 augustus een bezwaarschrift te gen de geldigheid van de grondwets wijziging in behandeling te nemen, geen tegenslag voor de premier be tekende, omdat zij bij die behan deling niet betrokken zal zijn. Als het hof het amendement als geldig beschouwt, zal ook meteen het pro ces tegen mevrouw Gandhi van de baan zijn. Bezweken Oostenrijk beleefde zon, dag zijn heetste dag. Het was zelfs het leger te bar. Van de 750 solda ten die in Hollabrunn op 45 kilome ter ten noorden van Wenen een feest opluisterden, vielen er 50 om ter wijl ze in 31 graden naar toespra ken van hoogwaardigheidsbekleders stonden te luisteren. De wijziging hout in dat zes van de acht ministers uit het oude ka binet zijn vervangen. Een van de nieuwelingen is de minister van Bui tenlandse. Zaken Angel Federico Ro- bledo. Deze fungeerde in het ver leden als vertrouwensman van 'ge neraal Peron, was minister van De fensie in de regering van Hector Campora maar werd nog niet zo lang geleden door de verbannen sterke man van Argentinië, Lopez Rega, op een zijspoor gezet. De twee ministers die hun post in het nieuwe kabinet hebben behouden zijn die van De fensie, Jorge Garrido, van Justitie, Ernesto Corvalan Nanclares. Kolonel Vicente Damasco is minis ter van Binnenlandse Zaken gewor den. Het is de eerste maal in de 13 maanden dat mevrouw Peron aan het bewind is, dat een militair een ministerspost krijgt toebedeeld. Argentijnse kranten, die al een belangrijke regeringswijziging had den voorspeld, noemden het een 'laatste kans' voor de president de koers van het land te wijzigen en het rechtse beleid om te buigen dat tot de huidige politieke, economische en sociale crisis heeft geleid. In Buenos Aires gaat men er algemeen van uit dat de wijziging bedoeld was om vijf ministers kwijt te raken die op goede voet stoiiden met de in Spanje verblijvende Lopez Rega. De vyf zouden hebben gepoogd Argen tinië een rechts beleid op te leggen en een situatie te scheppen waarin terugkeer naar open democratische methoden onmogelijk was. De regeringscrisis volgde op we ken van toenemende werkloosheid en enorme inflatie. In de afgelopen we ken alleen al zijn naar schatting 250.000 mensen op straat komen te staan en zeker 20 fabrieken geslo ten. Volgens de verwachtingen zal het werkloosheidspercentage voor het einde van deze maand de 10 procent bereiken. De inflatie over het afgelopen jaar bedraagt 177.3 procent en zal tegen het einde van dit jaar de 200 waar schijnlijk overschrijden. Het gemid delde inkomen bedraagt in Argen tinië ongeveer 250 gulden per maand. T— Philips batterijen, een van die kleine dingen die vandaag de dag LOEANDA (DPA) Het Portugese opperbevel in Angola heeft de drie onderling strijdende bevrijdingsbe wegingen opdracht gegeven onver wijld de hoofdstad Loeanda te ontrui men. Het doel van deze maatregel is een vredeszone te scheppen voor de van alle kanten komende vluchtelin gen. Het bevel kwam terwijl er be richten binnenkwamen, dat de van drie kanten oprukkende eenheden van het "nationale front voor de bevrij ding van Angola" (FNLA) Loeanda gaan bestormen. De stad is nu in handen van de "beweging voor de bevrijding van Angola" (MPLA). Zondag had het Portugese opper bevel al gewaarschuwd dat het wel licht gedwongen zou worden ter bescherming van de burgerbevolking zijn rol van "actieve neutraliteit" op te geven. Straaljagers hadden ter onderstreping van deze waarschu wing laag over de stellingen van de MPLA in Loeanda gevlogen. Portuge se militairen hebben nu wegver sperringen opgericht om de demar catielijnen vast te leggen. NEW YORK (AFP) Amerikaanse elitecommando's zullen voortaan wor den verbonden aan de diplomatieke vertegenwoordigingen van de VS in landen waar onrust heerst en de regering te lijden heeft van guerril lastrijders of terroristen. Dit meldt de 'New York Times' in een artikel uit San Diego. De commando's staan bekend als "Seals" - afgeleid van de woorden "sea-air-land", hetgeen wil zeggen dat zij gespecialiseerd zijn in alle soorten acties. Het zijn er ongeveer 2.500, voor het merendeel oudstrij- ders uit Vietnam. Opgeleid door de marine zullen zij als marineatta- ches aan de betrokken ambassades worden verbonden. De "Seals" krijgen tot taak het oog te houden op de activiteit van guerrilleros en revolutionairen en de regering van de landen waar zij werken van advies te dienen voor hun bestrijding. HANNOVER (DPA) Na een vertwijfelde en grotendeels ver geefse strijd tegen de gewel dige brand op de Lüneburger heide verwachten de uitgeputte brand weerlieden veel van de hulp van Franse vliegtuigen die speciaal voor het bestrijden van bosbranden wor den gebruikt. Elk van deze vliegtui gen kan tien ton water laden, hier uit het Steinhuder meer bij Hanno ver, om het boven het dichtbij gele gen brandende gebied uit te stor ten Onafgebroken vechten 7000 mensen tegen de brand!, die al grote bosge bieden en heidevelden bij de Noord- duitse steden Celle en Gifhorn heeft verwoest. De brandweerlieden zijn na de dood van vijf collega's, die Brandweerlieden die op de grond opereren staan voor een welhaast hopeloze taak bij bestrijding van het vuur in de kurkdroge hei en bos sen, waarover een straffe wind waait tijdens het weekeinde door het waren ingesloten, voorzichtiger ge worden. Verbetering van de weersomstan digheden was gisteren nog niet te verwachten. Meteorologen schatten dat de broeiende hitte blijft voort duren en dat ook niet gerekend be hoeft te worden op afnemen van de wind die de vlammen aanwakkert en vrijdag de brand zelfs over een kanaal heeft doen heenslaan. De Westduitse autoriteiten heb ben ook bij d'e Zwitserse reddings instanties zogenaamde waterbom- men gevraagd, rubbeï ballonnen met een inhoud van 800 liter die uit hefschroefvliegtuigen worden ge worpen. De brandweerkorpsen van Bre men en Hamburg maakten zich gis teren gereed om hulp te bieden. Ongeveer vijftig brandweermannen uit Bonn gaan met dikke slangen en tien zeer sterke pompen mee helpen. Volgens de regering van de deel staat waren gisteren al 4000 ha. heide en bos verwoest. De schade in dit recreatiegebied wordt op 20 mil joen mark geschat. Verscheidene hoofdwegen zijn wegens rookover- last gesloten. Ook buiten de brandhaard ont stonden gisteren enkele kleinere branden. De regering in Hannover heeft op straffe van een boete van 100.000 mark het verbranden van stro verboden. In de deelstaat Sleeswijk-Hol- stein, waar bos en velden na weken van tropische hitte eveneens kurk droog zijn, vloog gisteren bij Lü- beck een tien hectare groot koren veld tijdens het oogsten door von ken in brand. Overslaan naar een naburig bos kon worden voorko- Een bosbrand tussen Cloppenburg en Wildeshausen in Neder-Saksen heeft gisteren enige tijd gevaar op geleverd voor een munitiedepot van de Nederlandse strijdkrachten en voor een olie- en brandstofopslag plaats bij een boorinstallatie voor Deze brand is nu onder controle. Er is ongeveer vier ha. verloren gegaan. Het munitiedepot ligt bij ene voormalig vliegveld, waar de brand werd ontdekt. De vlammen waren al tot op 300 meter van de boorin stallatie genaderd voordat de brand kon worden geblust. In de opslag plaats ligt ongeveer 30.000 liter brandbare vloeistof. Ook in Midden-Jutland (Dene marken) stond gisteren een heide gebied van 30 vierkante km in brand. De Deense brandweer kon deze tegen de avond bedwingen voordat het vuur de luchtmachtba sis Vandel bereikte. Daar zouden munitiedepots plaatsen bedreigd zijn. De Denen hebben nierbij alle be schikbare krachten ingeschakeld, waarbij zij werden geholpen ^or een regenbui en het feit dat de wind ging liggen. Desondanks werden twee landbouwbedrijven door het vuuf. vernield.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6