Leidato mikt op 65.000 POLITIEK VIERDE HOOGTIJ IN DE LEIDSE RAAD Oudeliedenhuis verkocht Parkeren zonder zorgen Dader van moord op Marrie Tegelaar nog op vrije voeten OPNIEUW KRITIEK OP HET ONDERHANDS AANBESTEDEN DINSDAG 12 AUGUSTUS 1975 Du Gardijn (PPR/PSP/D'66) stemt gedwongen tegen eigen amendement LEIDEN Ook de Leidse raad met vele gebruinde hoofden na het zomerreces heeft gisteravond zijn hittegolf je meegemaakt. Dat werd mogelijk gemaakt door twee politieke hogedrukgebieden, die elkaar ont moetten boven het voorstel tot reor ganisatie van het ambtelijk en be stuurlijk apparaat. Er ontlaadde zich een fors stukje "partij-onweer" en in een stromende regen van verwij ten, werden termen als "monsterver bond" en "dit gaat alle perken te buiten" over een weer gehanteerd. Zo kon zich de wonderlijke situatie voordoen, dat het raadslid Du Gar dijn PPR/PSP/D'66tegen een amendement stemde, dat hij tevoren zelf had ingediend, maar na beraad van zijn fractie met de PvdA weer schielijk introk. Hij maakte die reu zenzwaai niet omdat hij plotseling door argumenten overtuigd was, maar om te voorkomen dat de oppositie partijen, het CDA en de VVD een wig zouden drijven in het progressie ve kamp. De kwestie waar het uiteindelijk om ging was de aanstelling van coör dinatoren en personeelswerkers ter voorbereiding van de reorganisatie binnen het Leidse stadhuis. Du Gar dijn heeft al eerder blijk gegeven een andere opvatting over de taken en bevoegdheden te hebben dan de overgrote meerderheid van de PvdA. "Deze mensen moeten als team gaan werken", aldus Du Gardijn, en daar om vond hij het verschil in salarië ring, zoals door B. en W. was voor gesteld, te groot. In een tweeal amendementen stel de hij voor het maximum-salaris voor de coördinatoren terug te bren gen van f 6000 per maand naar f 5.024 en dat van de personeels werkers op te trekken van maximaal f 3.500 naar f 4.299. Amendementen, die bij de meeste PvdA-raadsleden en ook bij het college niet erg in beste aarde vielen. De politieke verhou dingen in de Leidse raad kwamen echter om .de hoek kijken toen zo wel Driessen (CDA) als Van Duyn (WD) duidelijk maakten dat men het voorstel van Du Gardijn zou steunen, daarmee een breuk veroor zakend tussen de partijen van het programcollege. Daarom werd op verzoek van PvdA-fractieleider Meijer de raads vergadering geschorst en tijdens een fractieberaad gezocht naar een mo gelijk compromis. Daarbij zouden zo wel de PvdA als de PPR/PSP/D'66 water in de wijn moeten doen. Meijer zag de volgende mogelijkheid om de progressieve gelederen gesloten te houden: het maximum-salaris van de coördinatoren blijft f 6.000, zoals B. en W. hebben voorgesteld en de PvdA gaat akkoord met Du Gardljns amen dement om het maximum-salaris voor de personeelswerkers op te trek ken tot f 4.299 per maand. "Een slim compromis", oordeelde Du Gardijn, maar bij nadere bestu dering bleken er toqh wel wat ha ken en ogen aan te zitten. Van der Horst en Peters bijvoorbeeld vrees den, dat door de optrekking van de salarissen voor de personeelswerkers verstoring zou optreden in de opbouw van de ambtenarenhonorering. Pe ters wilde bij het amendement dui delijk aangetekend hebben, dat een dergelijke verstoring niet zou mogen optreden en wilde bij voorkeur per soneelswerkers aanstellen beneden het door Du Gardijn genoemde ma ximum. Anne v. d. Zande (PPR/PSP/D'66) wilde het nog weer anders: zij pleitte voor de laagste maxima zowel voor de coördinatoren als voor de perso neelswerkers. Bij het "neuzen tellen" bleek dat er niet erg veel raadsleden uit de boot zouden mogen vallen omdat anders de stemming toch on gunstig zou uitvallen voor het pro gressieve blok. De mededeling van Du Gardijn in de inmiddels weer geopende raadsvergadering dat hij een van zijn amendementen zou in trekken, was aanleiding tot felle kri tiek van oppositiezijde. Driessen (CDA) sprak zijn verba zing uit over het feit dat Du Gardijn zo snel overstag gegaan was en ken nelijk de eenheid binnen de coalitie belangrijker vond dan de gemeente belangen. Ook de koerswijziging van het college was aanleiding voor felle CDA-kritiek. Reactie van wethouder: Van Dam: "De eenheid binnen onze coalitie weegt inderdaad zwaar. We willen zeker niet ten koste van alles de eenheid bewaren, maar volgens ons waarborgt het compromis de voortgang van de reorganisatieplan nen. Repliek van Driessen: "Dank u voor de uiteenzetting. Het doet me een beetje Oosteuropees aan." Du Gardijn (PPR/PSP/D'66 zei in een stemverklaring tegen zijn eigen amendement (dat inmiddels weer was ingediend door Driessen) te zul len stemmen .omdat hij daartoe ge dwongen werd door de verhoudingen in de raad. De motieven van het CDA en de WD om voor mijn amendement te stemmen zijn van ge heel andere aard dan de mijne. Deze partijen hebben totaal verschillende opvattingen over de reorganisatie. "Men zet mij voor de keuze: of er gebeurt niets aan de reorganisatie of heel weinig, of er gebeurts wel iets, al zijn we liet daarmee dan niet volledig eens. Aan da laatste geef ik de voorkeur", aldus Du Gardijn. CDA-er Stroink vond de hele zaak een aanfluiting. "Ik voel me voor Joker gezet. Want in de fractieverga dering van de PvdA en de kleine vier wordt de dienst uitgemaakt. Ik vind dit alle perken te buiten gaan", oordeelde Stroink die met name ver bolgen was over het feit, dat wet houder Van Dam in de fractie had gedreigd het hele B. en W.-voorstel te zullen terugnemen, Gardijn voet bij stuk zou houden. VVD-er Van Duyn karakteriseerde de gebeurtenissen in en buiten de raad als een "onderhandse aanbeste ding". Het slot van het liedje was dat het amendement van Driessen met 1317 stemmen verworpen werd en het amendement Du Gardijn er door kwam met 17 voor en 14 tegen. Tijdens de stemming liet Anne v. d. Zande (PPR/PSP/D'66) verstek gaan. Eenstemmigheid bestond er by de raad slechts over het voorstel om de personeelswerkers, wanneer de reor ganisatie eenmaal op gang gekomen, mogelyk een functie te geven als be- dryfspersoneelschef. Daarmee week de raad af van de oorspronkeiyke plannen om evenals by de coördina toren slechts een aanstelling te ge ven tot uiteriyk 1980. Immers dan zal een commissie moeten oordelen of de coördinatoren nog langer nodig zyn. BEGIN SEPTEMBER LEIDEN Voor de veertiende keer zal Leiden weer de Leidato-huishoudbeurs binnen de poorten herbergen: van 5 tot en met 13 september. Iets-korter dan "normaal", maar gesprek ken met de veehandel hebbel geleid tot een compromis. De koeien hoeven nu geen twee maal twee dagen buiten te staan, doch slechts één maandag en één dinsdag. Waarmee tevens is vastgesteld dat de beurs in de Groenoordhal wordt gehouden. (Toegangsprijs drie gulden voor volwassenen en anderhalve gulden voor kinderen tot twaalf jaar en 65-plussers. Bussen van de NZH zorgen om de tien minuten voor gratis vervoer van het station naar de Groenoordhal). Voorzitter Wolfslag van het Leida- begin komend Jaar. Men denkt aan to-bestuur maakte gistermiddag ty- de feestmiddag voor de zieken en foe deris een gesprek gewag van „lastige jaarden. Het „pretcenitrum" zal gok- onderhandelingen", i grypeiyk. Er stonden belangengroe peringen tegenover elkaar: de vee handel en de middenstand. Het i kasten, fLipperautomaiten enz. her bergen. Voorts zullen er twee home trainers komen te staan, waar regel matig békende Leidenaars tegen el- gewoonte geworden dat de Leidato in kaar zullen moeten stryden. ean betrekkeiyk vlot tempo kunnen fabrieken en de vuilverbranding. Ook regelen en zyn we prachtig geslaagd", het Gewestelijk Arbeids Bureau zal Sommige fabrikanten vroegen in aanwezig zyn. honderd pro- Gratis stands of stands met P het doorgaan flinke subsidie zullen beschikb irheid kon toen worden gesteld aan het Rode Kr niet worden gegeven, met als gevolg het Anjerfonds, de dierenbescherming schreven. Volgens Wolfslag heeft dat deelde secretaris Van Zyp mee dat er geleod tot „wat wisselingen, maar het vorig Jaar 62.000 mensen zyn geweest beeld van de beurs is toch niet anderd. De levendigheid borgd en er is een enorn denheid in standhouders". dit jaar rekent op zeker gewaar- 65.000 Een „tegenvaller", zoals ge- verschei- suggereerd, omdat het vorig jaar nog al een feestelijk karakter had van- In de opzet is er weinig verschil, wege het 3 oktober-feast, Er is wat gewoekerd met de ten toonstellingsruimte, zodat er meer standhouders (zo'n 150) in de hal staan Opvallend is dat grote meubel- die 65.000 bezoekers firma's afwezig zullen zyn, omdat mum. tegelykertyd in Utrecht de grote meubelbeurs wA worden gehouden. de hand. „De Leidato heeft een be paalde roep gekregen. Ik geloof niet teruggang zal zyn. Nee, wel het mini- Vast optreden zal de modeshow zyn Peek en Cloppentourg en regel- Daarnaast is in de nieuwe Romney- matige optredens van de Leidse i Ernstig en speels De Leidato zal een ernstig en speels element hebben. Ernstig het gaat hebben met de vormen van welzy ns- zorg, zoals we die in Leiden kennen door muziekkorpsen begeleid. LEIDEN Het Oudeliedenhuis aan de Heren- nieuwe onderkomen aan de Nieuwe Rijn, het Huis gracht (zie fotois gekocht door het Leidse straat- op de Waard. Daarmee kwam tegelijkertijd een makersbedrijf Gebrs. De Bolster. Eén van de di- einde aan het bejaardenhuis, omdat het toen uit- recteuren van dit bedrijf wil in het pand gaan gesloten leek dat het pand andermaal die be wonen en er ook zijn kantoor in onderbrengen, zo stemming zou krijgen. Het gebouw is inmiddels 191 werd door een woordvoerder van dit bedrijf be- jaar oud. Vroeger heette hét "Gereformeerd Min- vestigd. Het bedrijf van de Gebrs. De Bolster is ne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis", thans gevestigd aan de Oude Vest. Het gebouw valt onder Monumentenzorg, wat wil Het Oudeliedenhuis kwam enkele maanden ge- zeggen dat voor een eventuele verbouwing goed- leden leeg toen de bewoners verhuisden naar hun keuring nodig is van de minister van CRM. LEIDEN De identiteit van de 27- jarige Margaretha („Marrie") Tege laar kon pas gistermiddag door de politie worden vastgesteld. De jonge vrouw, die afgelopen zondag in de Leidse Hout met een mes werd neer gestoken, woonde op kamers in een huis aan de Langebrug. Marrie was zondagavond op weg naar de Jel- gersmakliniek waar ze verbleef. Niet voor lang meer overigens, want ze zou volgende week maandag aan een studie aan de Sociale Academie in Den Haag beginnen. Ze had een goed toelatingsexamen gedaan en een beurs gekregen. Haar vader: „Marrie was een intro vert meisje. Ze timmerde niet aan de weg. Ze was ook erg kunstzinnig, maakte etsjes en tekeningen. Die verkocht ze dan. Ze heeft ook veel aan pottenbakken gedaan' vertrok ze naar Israël, omdat ze zich bijzonder interesseerde voor geolo gie. Ruim een Jaar later kwam ze te rug. Ze sprak toen Hebreeuws en Arabisch. Niet zo byzonder, want ze had gevoel voor vreemde talen: ze sprak foyvoorheeld ook Noors. Maar het meisje was plotseling erg veranderd. Israël had haar erg aan gegrepen. Op een gegeven moment werd ze opgenomen in de Jelgers- makliniek. Toen ze daaruit weer was ontslagen heeft ze gewerkt ir museum voor geologie en heeft een pottenbakkery gewerkt, maart van dit Jaar werd tas is verdwenen. Hoofdinspecteur D. J. Verzyden van de Leidse politie neemt echter niet direct aan dat roof het motief voor de moord is ge weest. Hy sluit de mogeiykheid niet uit, dat Marrie het slachtoffer is ge worden van een seksmaniak. „Het is", aldus hoofdinspecteur Verzyden, „best mogelyk, dat de dader het meisje met oneerbare bedoelingen heeft benaderd in het spaarzaam verlichte laantje en vervolgens in paniek is geraakt omdat hy plotse ling iemand hoorde aankomen". De hoofdinspecteur houdt zelfs rekening met de mogelykheid dat de dader is geschrokken door het naderen van de twee broertjes, die het meisje vooroverliggend in de wegberm heb ben aangetroffen. Uit het politie-onderzoek Is overi- In 1969 gens gebleken, dat Marrie via vrien den in de omgeving van de Groen- oordstraat op weg naar de Jelgers- makliniek is gegaan, waar zy was opgenomen als patiënte met bewe gingsvrijheid. Zelfmoord wordt vrij- wel uitgesloten geacht, gezien de kracht waarmee het uiterst tengere meisje naast haar schouderblad is gestoken. Marrie had als een zeer gesloten, be scheiden meisje een kleine vrienden- was kring. Dat zij vijanden géhad zou het hebben, wordt niet aannemelyk ge- - in acht. Uit het onderzoek is tot nog In toe niet gebleken, dat Marrie een op- druggebruikster was. genomen in de Jelgersmakliniek. „Ze Op de vraag of er enig schot in het bovenop; vooral om- politieonderzoek zit, antwoordde de dat ze kon gaan studeren. En nou hoofdinspecteur vanochtend: Er dit. Ik ben niet rancuneus", aldus zyn met betrekking tot de dader op haar vader. Toen Marrie het ouderiyk huis liet, afgelopen zondag, had dit moment geen directe aanwyzin gen, maar het onderzoek staat be paald niet op een dood spoor. Naar handtas by zich met wat geld, haar het moordwapen, waarsohijnjyk paspoort en andere spulletjes. Die lang mes, wordt nog steeds gezocht ziekgroep De Mantana's. Verdere at tracties: twee avonden met prins Carnaval en zyn gevolg; op de don derdag voorafgaand, de zaterdag er na en de donderdag erop trekken ongeveer 20 carnavalspoppen van de'stands die të~°naken drieëneenhalve meter door de stad aandacht te trekken. Ze worden Tot slot wilde voorzitter Wolfslag beslist meedelen dat het enthousias me van wethouder Van Aken Voor liefhebbers van de Leddato- dienstencentra, wykverenigingen, enz.) en speels door een aandeel van de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten. Deze vereniging heeft 400 m2 ter beschikking, waar 20 kraampjes komen te staan en waar - het publiek allerlei kermisactivi- uur) zullen binnenkort nadere in- teiten kan beoefenen. De opbiengst lichtingen worden verstrekt. Ope- daarvon is bestemd voor de -sociale ningstyden: 13—17 en van 19—22.30 verplichtingen van de carnavallers, uur. Interpellatie AZ uitgesteld LEIDEN In de raadsver gadering van maandag 25 au gustus zullen de raadsleden Beijen, Höppener en mevrouw Buring B. en W. vragen stel- over de nieuwbouw van 't Academisch Ziekenhuis in de Leeuwenhoek. Met name gaat het om de zogenaamde artikel- 19 procedure die inmiddels in gang is gezet en die beoogt vooruitlopend op een bestem mingsplan met de bouw te mo gen beginnen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de interpellatie gisteravond werd gehouden. Daarvan werd afgezien omdat het college van B. en W. ant woorden op schriftelijke vra gen over deze kwestie nog niet klaar heeft. Kantonrechter mild over hoekje Stadhuisplein LEIDEN - Op gezette tijden de zaak toch delicater. De Leider- auto niet lukraak daar neergezet, ting - »mt hpf. vnnr dat de kantonrech- dorpse makelaar trad ferm - ter iemand wel schuldig verklaart, geen straffen uitdeelt: de por- roepen, hij procedures in de Neder- de Koning zag weinig kwaads landse rechtsgang vonden weinig be naam werd afge- in het besliste optreden van de ma- grip. fors van gestalte, keiaar en zijn vonnis hield geen straf temonnee kan gesloten blijven. Dat zijn vastberaden recht besnorde &e- in. De dankbare makelaar deelde Even weinig begrip kon Ahmed dit bij parkeerovertredingen ge- zicht toonde strijdlust. Hij had zijn daarop beurt is niet zo gewoon. Tweemaal auto fout geparkeerd op het Stad- zullen stappen met het verzoek gemeente te opbrengen voor het vonnis van gistermiddag kwamen foutparkeer- huisplein; het had hem ders voor het hekje, achtte kantonrechter ning hen schuldig, maar niet straf baar. De stevig gebouwde vijfenzestig plusser had zijn domicilie aan de Oude Rijn, maar zijn caravan stond kon op de stoep van de Pelikaanstraat, worden Stevig op het hekje leunend legde daar op de geduldige man uit dat hij gemeente daar zijn dat hoekje een parkeerplaats te i beioe keren opgeleverd. En daar wilde hij nu ken. eens even over komen praten. Want Het «aai, mer kirUkTr-^L—Stadhuisplein je daar werd nooit gebruikt, daar trappen van de Korenbrugsteeg kan B«»>«™e.Uer awam toen no parkeerplaats gewonnen komen op het Stadhuisplein. Het be- .T* De Koning. Hij had geen voorrang verleend. Maar dat kwam omdat foutgeparkeerde auto's hem het zicht benamen. Ja, maar dan moest u toch voorzichtigeer rijden, oordeel- bet de Korenbrugsteeg, vlak bij de Bree- i gekome. te dringen. Daarbij mn?f het vanzelfsprekend öat stadhuis: een duistere weinig ge- i6*™ mocht hij niet veroordeeld zou worden. 'In bruikte galerij, alhoewel er enkele ™^bJ, vnnr" de ffrntp efnrlor. rrQ„„v> Steeds 1 zetten: "Daar betaal ik ook Nu lagen er drie processen-verbaal bonnen voor. Men moet meer be- delicate vraag is of iedereen zijn foutgeparkeerde auto. Bnp hebben voor automobilisten die gestraft dit schuine stoepje mag ge- hun auto kwijt willen, vooral op bruiken vergelijkingen: "Als hier x olifant staat en..." en: "Als er nu mooi meisje op straat loopt De essentie ontging de grote steden geven ze hier geen deuren op uitkomen. Een toch wel st"*f de "De stoep is daar zo oreed, noem ik een plein. En als je hier cirukke tijden". die dikke boom hebt, dan staat pe officier van justitie Daar Wit voorbereiding van de bouw al lang aan de gang is. "Deze zaak loopt al dijn voelde gemeenteiijke**có^issïe"al bezwaar vanaf 1969-1970", aldus Tesselaar, Van Aken had gemaakt tegen het systeem van die vond dat de knoop gjjj '1",hon',co LEIDEN Nadat het PvdA-raads- Hd Duivesteijn vorige week in een de nieuwe runderhal. Volgens Kuijers dit gisteravond in de Leidse raad nog nadrukkelijk her haald. Hij deed dat bij het voorstel zijn auto neer te zetten; de auto niet op het stoep je staat, neemt deze een te verwaar- het daar hélemaal niTt 'f®1 f. P(ein beslaB- mee eens: de 38-jarige makelaar Niemand zal gehinderd worden, had fout geparkeerd en had daar Jü, arsïï!f bon voor gekregen. Als "cu°. a""" ue ai gaan kijken of een stoenle wpI nf uc ««wit andere kant mijn auto, dat kan niet gebruikt wordt vonrt V nffi het Stadhuisplein dat ook zo inzien? mawmiiiir VUI1U Qe 0I"- Aie u daar aonder bon kan parke- betekent dat gelijk dat Un ujj am: mogi Ko" ke en onmogelijke plaatsen met deze kant mijn c: zijn ze ook al vier keer weest, maar daar betaal ik voor aan de gemeente. En als Ie dus hier PPR/PSP/D'66-raadslid Du Gar- can die boom hebt, staat aan de al gaan kijken of 'en later wethoud. - de tand over de on- makkelijk die stoep :s daar heel cier, wordt de stad na eindeloos ge derhandse aanbesteding van de bouw breed, daar heeft memand last praat volgestouwd op alle mogelii- van". TCant-nnrprhter mr Dn Rn. w ^1J de makelaar. De rechter sloot zich er bij aan. Zal de bonnenschrijvende agent op gende zaken al bezig waren ("U ben dus rustig door rood licht gere den?" "Ja, op de foto kunt u zien hoe rustig ik rijd".) toen nog hoor de men Ahmed op de gang debite ren dat hij smetteloos onschuldig was. Opmerking in de zaal: "Die heeft het nog steeds over zijn olifanten". TOM MAAS. to's rapport waarop het aanbesteden ge- geen sprake baseerd is dateert zelfs al uit 1966. besteden, maar van ee vws de bouw van een prot Chr Gelden bijna tien jaar later nog de- inschrijving, met name school voor slechthorende en spraak- zelfde argumenten?", zo vroeg hij aannemers. De voordelen niet op de stoep had mogen staan, En bovendien vond zag in dat verdachte geheel het niet de plaats mnsu^estdï te brekkige kinderen onderhands aan- an een beperkte name van Leidse te goeder trouw gehandeld had en doen en sum**- —vol- op geen enkele manier ook het voet- plaateen. Daarop eiste hiT vijfentwin- dag bij het "kantongerecht de Robijn- zich af. Volgens het VVD-raadslid gens Van Aken tijdwinst (in de twee- gangersverkeer belemmerd had. tig gulden boete of een dag hech- kig vanaf. Niet iedereene begreep de Wit, is iggestdes te mogelijke nieuwe parkeer- geen kwartjes kwijt bent parkeermeter, want die staat daar niet handig. Weinig begrip Niet iedereen kwam straat. Kuijers verweet wethouder wordt er veel te veel onderhands de week Van Dam geen nadere informatie aanbesteed. Hij kreeg de raad - september wil trouwens wat te hebben verstrekt over de beweeg redenen om tot onderhandse aanbe steding over te gaan, hoewel dat de commissie wa houder Tesselaar dat het voorstel wordt verscho- beginnen met het grondwerk) snellere afronding van de in- schuldig, postduivenvereniging „Het gistermid- Oosten" hield een wedvlucht vanaf geluk- Bergerac met 46 duiven. De uitslag 1, 2 C. Gysman, 3, 8, S. Schoe- gebeurde. Verschil- man, 4 W. Gysman, 5 6, 9, en 10 D. dering. In die tussentijd zal toegezegd. Wet- de gemeentelijke commissie nog i erop cat de hartig woordje over gesproken w den. de volgende raadsverga- schrijving. Ook vermoedde hij wel De Koning. niet strafbaar, von- toch niet het daar lende verdachten wilden het gelijk Koet, 7 T. van As, Een vlucht De auto met de kantonrechter hebben dezelfde vereniging vanaf St. Dizier de makelaar stond weliswaar half de schade die aan anderen met 111 duiven leverde het volgende enige geldelijke winst, is moeilijk te bewijzen", aldus wet houder Van Aken. in dit eerste geval sprake op de stoep, buiten de parkeervak- moesten betalen. Maar die schade- resultaat op: 1, 2. 4 B. Singeling, 3 onwetendheid bij de verdachte ken van het Stadhuisplein, i niemand eigenlijk last le- claims, legde de rechter uit, komen H. de Haas, 5. D. Koet, 6, W. Gijsman verde niemand hinder. De makelaar, pas ter sprake in een civielrechter- 7. C. Gysman, 8 9 H. van Klaveren, had gehad, in het tweede geval lag zo dacht ms. De Koning, had de lijke procedure. Die korte uiteenzet- 10 W, van Klink.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3