ABN Spaardeposito met OIO/ rente O Zeven katholieken schrijven de paus Hockeyteam dames voor zware opgave Gesprek tussen kerk en pinksterbeweging SS^ 'Geef ons een bruggenbouwer Lutheranen bereiden (Tanzania '77) voor Duitse tennissers sterk in toernooi van Nieuw Vennep Algemene Bank Nederland «jjiijjinmmij)» DINSDAG 12 AUGUSTUS 1975 Samen horen wat de Geest tot de gemeente zegt Het stimuleren van het theologische gesprek tussen kerken en pinksterbeweging is het doel van een van 9 t/m 12 september in Amsterdam te houden conferentie. Rond het centrale thema „vernieuwing" gaan predikanten en priesters zich bezinnen op de huidige charismatische ontwikkelingen. Men heeft onder meer de hoogleraren van alle theologische faculteiten in ons land uitgenodigd1. Hoofdspreker zal de Zuidafrikaan- 6e dr. F. P. Möler zijn, die onlangs aan die rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde op een proefschrift over „die diskussie oor die charis mata soos wat dit in die Pinkster beweging geleer en beoefen word" (uitgegeven door Wever, Franeker) Hij is moderator van de .Apostoli sche Geüoofszending", de grootstte pinksterkerk in zijin land. De Nationale Konferentie Ont moeting „Kerk en Pinksteren" wordt gehouden onder auspiciën van de. Charismatische Werkgemeenschap en de Broederschap van Pinksterge meenten in Nederland. In het voor bereidende comité hebben o.a. zitting dr. K. Kraan (ger.), pastoor N. van Ditmairsch (oud-katholiek), H. N. v. Amerom voorzitter (Broederschap Van pinkstergem.), dr. W. Renken (baptist), H. van der Kroft (rk.) en ds W. C. van Dam (hervormd). Coördinator is de hoofdstedelijke pimkstervoorganger dr. D. Voorde wind. De konferentie is bedoeld voor theo logen en wordt gehouden in de Zuiid- wijkkapel, Stadionweg 269. Amster dam. 's Avonds zullen er voor een breder publiek toegankelijke bijeen komsten zijn. De pinksterbeweging, met haar streven naar het ervaren van de geestegaven was lange tijd een ker kelijk vry geïsoleerde groep. Maar de laatste jaren is er in vrijwel alle kerken een hernieuwd zoeken naar het funktioneren van de charismata gekomen. Door die ontwikkeling ia zowel in kerk als pinksterbeweging een nieuwe theologische bezinning noodzakelijk, menen de organisato ren. „Wij willen naar elkaar luiste ren, van elkaar leren, samen protoe- ren te verstaan wat de Geest tot de gemeente heeft te zeggen". Het is de bedoeling op de confe rentie tot een vergelijkende studie te komen over de raakvlakken van pen, alsmede over de invloed charismato op de natuurlijke aanleg van enkeling en samenleving. Dr MöUer zal elke morgen een faces van de charismatische vernieuwing bij de deelnemers inleiden: geestesgaven en psychologie, geestesgaven en ver nieuwing van de kerken, charisma en taalkunde ((hoe kunnen geestes gaven het tussenmenselijke verkeer vernieuwen? en charisma en maat schappijleer. Het is de bedoeling dat in de middagbijeenkomsten ook an dere theologen aan het woord ko- Opgaven bij het secretariaat: Kerstant v. d. Berglaan 55, Rotter dam - 3013. telefoon 010 - 181755. Geïntereseerde theologen die meer informatie wensen, kunnen zich wenden tot ds. D. Voordewind Kem- pering 329 Amsterdam-Bijlmermeer telefoon 020-965168. Godsdienstlessen ]lun zesde assemblee openbare scholen In het artikel over Antoon Christ in u blad van zaterdag staat dat hij in dienst is van de "Commissie Bij belonderricht" die uitgaat van de Leidse Hervormde Gemeente. Dit behoeft o.i. de volgende aanvulling. Het godsdienstonderwijs op de openbare basisscholen in Leiden wordt gegeven door de heer Christ en zijn medewerkers die worden be zoldigd door de Hervormde Gemeen te. Deze ontvangt hiervoor subsidie van de gemeente Leiden terwijl ook de Ned. Protestantenbond afd. Lei den en omstreken, gevormd door de Doopsgezinde gemeente, de Remon strants-Gereformeerde gemeente en de Ver. van Vrijzinnig Hervormden, zowel in zijn geheel als ieder afzon derlijk zijn aandeel bij draagt. Ten slotte zijn er de ouders en verdere belangstellenden die geheel vrijwillig een bijdrage beschikbaar stelen. Het bestuur van de Commissie Godsdienstonderwijs van de Ned. Protestantenbond afd. Leiden en om streken, ds. M. J. Wagenvoorde, voor zitter, D. de Hart, secretaris-pen ningmeester. De voorbereiding van de zesde as semblee van de Lutherse Wereld Fe deratie, die in 1977 in Tanzania zal plaatshebben, staat op de voorgrond in de zitting van het Uitvoerend Comité, die van 17 tot 23 augustus in Amsterdam wordt gehouden. De agenda van deze konferentie vermeldt verder een voorstel om trent de vorming van betere kom- munikatiestrukturen binnen de LWF de stand van de oecumenische be trekkingen, de situatie m Zuid-Afin- ka en Namibië en verslagen van de secretaris-generaal en de commis sies Kirchliche Z usammenarbeit, Studiën en Weltdienst. Als gastvrouw fungeert dit Jaar da Evangehsche-Lutherse Kerk in Ne derland (president Wonno BleiJ. Amstelveen), die 22000 belijdende lid maten omvat. Aan de konferentieweek gaat een week vooraf waarin sub-oommissies bijeenkomen. De openingsdienst heeft plaats op zondag 17 augustus, om 15.30 uur in de Oude Kerk aan het Spui te Amsterdam. De vergade ringen worden gehouden in 't Apoi- lohotel. Het huidige Uitvoerend Comité werd in 1970 gekozen, op de Assem blee in Evian-les-Bains. VOo'rzifcter is de LWF-president, de Finse profes sor Mikfco Juva. De secretaris-gene raal is sedert vorig Jaar dr. Carl Mau, die in 1974 in Northfield werd gekozen. Ds Judah B. M. Kiwovele (Arusha) van de Lutherse Kerk in Tanzania zal over de verwikkelingen spreken, die een kerkelijke wereld vergadering in een Afrikaans land met zich kan brengen. De Berlfjn- se theoloog dir. Günther Krusche, docent aan de Oostduntse Theologi sche Hogeschool, spreekt over „In Christus een nieuwe gemeenschap". Dr. Zoltan Kaldy, bisschop van de Lutherse Kerk over „Christus Heer en Dienaar". In Amsterdam worden 100 deel nemers verwacht, van wie er 22 lid zijn van het Uitvoerend Comité. De Raad van Kerken in Oegst- geest wil een oecumenische werk- "Nieuwe levensstijl" oprichten. Hij heeft vrijwilligers opgeroepen zich hiervoor op te geven bij een van de volgende pastores: H. O. Sasse, Hof- brouckerlaan 24, K. Vegter, Willem de Zwijgerlaan 24, en H. J. Kooy- man, Rhijngeesterstraatweg 35. De bedoeling is, met de werkgroep eind deze maand of begin september te beginnen. De gezamenlijke kerken van Nederland hebben in Lunteren opgeroepen tot een vernieuwing van onze levensstijl. Deze oproep hangt samen met het verminderen van grondstoffen, de vervuiling van het milieu, de aantasting van menselijke verhoudingen in onze samenleving en de ongelijke verdeling van de welvaart in de wereld. Er werd een landelijke oecumenische werkgroep van de Raad van Kerken opgericht, die wil bevorderen, dat er op plaat selijk niveau groepen worden ge vormd die het zoeken naar een nieuwe levensstijl vorm en inhoud geven, aangepast aan de plaatselijke omstandigheden. De Raad van Ker ken in Oegstgeest wil nu gevolg ge ven aan deze landelijke oproep. Ds. J. de Vreugd te Haaften hoopt op zondag 12 oktober om half 3 zijn intrede te doen in de her vormde gemeente van Bodegraven, waar hij dr. Balke, die naar Den Ham ging, opvolgt. Om half 10 's morgens zal ds. W. L. Tukker te Sirjansland hem bevestigen. De nieuwslezer bij het NOS-jour- naal Bob Meyer zal woensdag 27 augustus om 8 uur in de Vredeskerk te Leiden op een streekvergadering van de afdelingen van de Ned. Cliristen-Vrouwenbond spreken over het onderwerp: "Waar christendom, een Joodse aangelegenheid." Na de lezing zal er gelegenheid zijn vragen aan Meyer te stellen. De restauratie van de Ronde Lutherse Kerk aan het Singel in Amsterdam, in versneld tempo mo gelijk geworden omdat de kerk ter gelegenheid van het Monumenten jaar als voorbeeld werd gesteld, is bijna klaar. Het vroegere kerkgebouw zal worden opgenomen in het com plex van het Sonesta-hotel, voor congressen, banketten en culturele manifestaties. De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, heeft de heer D. Visser (36), gehuwd en vader van 2 kinderen, sindt 1967 werkzaam in het dekenaat Hoofddorp, benoemd tot de eerste pastor pastoraal op bouwwerker voor de nieuwe, in aanbouw zijnde stad Almere in Zui delijk Flevoland. Als de eerste be woners er komen (april), hoopt pas toor Visser een klein -centrum in Almere-haven te openen. DEN HAAG Het Nederlandse dameshockeyteam staat van 30 augustus tot en met 10 september in Edinburgh voor de moeilijke opgave de wereldtitel te verdedigen, die in 1972 (toen nog officieus) in Auckland (Nieuw-Zeeland) werd veroverd. Ne derland is in groep a ingedeeld met Ierland, Trinidad en Tobago en Oostenrijk. Er zijn vier poules van vier landen en twee poules van drie landen, die een halve competitie af werken. De eerste twee landen van elke poule plaatsen zich voor de nieuw samen te stellen halve finale- groepen van zes landen elk, die op nieuw een halve competitie afwerken. De winnaars van deze groepen treffen elkaar woensdag 10 september in de finale. Nederland start voor groep a op 30 augustus tegen Trinidaden Tobago, treedt op 1 september aan tegen Oostenrijk en ontmoet op 2 september Ierland. De natiónale damesselectie is al vanaf 1 Juli bezig zich serieus voor te bereiden op dit belangrijke toernooi. Onder leiding van coach Rietje Kue- per en de nieuwe trainer Anton Brou wer (hij is de opvolger van de dit jaar overleden Charley de Bock) wa ren de oranjedames elke dinsdag op de terreinen van 't Wagenerstadion in Amstelveen te vinden en werd er op vrijdagen en zaterdag op Papen dal aan de conditie geschaafd. Riet Kueper: „Dit schema blijft tot en met 24 augustus gehandhaafd. We spelen aanstande zaterdag op Papen dal na de training een oefenwedstrijd tegen België. Op 23 aug. volgt op Papendal een duel met de Verenigde Staten en de dag erna spelen we te gen Jamaica. Dan gaan we op 28 augustus naar Schotland'". De vijftien speelsters, die de reis naar Edinburgh mee zullen maken SCHAKEN Ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van dr. Max Euwe zal de AVRO op 27 en 28 no vember een schaakwedstrijd houden in haar Hilversumse studio. De ex- wereldkampioen dr. Euwe en de huidige Nederlandse kampioen Jan Timman komen tegen elkaar uit. Zij schelen precies vijftig jaar. De AVRO zal van deze schaak-wedstrijd radio- »n tv.-uitze ndingen maken. zijn: keepsters: Joke Dragt (Kievi- (Apeldoorn), Nel van Kollenburg ten) en Margo Slebus (Graspiepers; Cs Hertogenbosch)Jolanda Meyaart veldspeelsbers: Toos Bax (Amster- (Upward), Jos van der Miessen dam), Jose Poelmans (Rapidity), An- (Arnhem), Canny Nessen (Amster- Susan Bekker (Hilversum)Gonneke dam), Josa Poelmans (Rapidity), An- Elfihof (Bloemendaal), Albertien neke van Puffelen (Amsterdam) en Hadders (GHBS), Marlies Jansen Cora de Wüde (EMHC). NIEUW VENNEP Weer zal Duitse deelname de plaatsing in een toer nooi, in dit geval het herenenkelspel C van het toernooi van Nieuw-Ven nep, verstoren. Natuurlijk is versto ring van een plaatsing voor een wed strijdleiding van een B of A-toernooi helemaal niet erg. Dat is alleen het geval wanneer het een geplaatste speler betreft voor wiens deelname men diep in de geldbuidel heeft moe ten tasten. In grote internationale toernooien dus. Als een kasmagneet in de eerste de beste ronde aan de zijllijn wordt gezet heeft dat veelal financiële konsekwentles. Maar in een doorsnee B- of A-toernooi geeft een voortijdige uitschakeling van favo rieten kleur aan het toernooi. Wan neer een uitschakeling van een favo riet echter het gevolg Js van een te lage inschrijving van ter plaatse niet bekende spelers, met name van bui tenlanders, dan geeft die uitschake ling een nare bijsmaak. In Nieuw- Vennep zijn weer eens twee Duitsera van de partij, die in hun eerste optre den al de vraag hebben doen opko men „Horen die nu in C of in B thuis?" De tegenstanders van de twee Diutse kanshebbers, want dat zijn ze, zulen waarschijnlijk antwoorden dat ze in B thuis horen. Over Ludwig, die gisteren R. Bosma met 7—6, 64 terugwees, zou dan nog kunnen wor den gediscussieerd, maar Forst die de geplaatste J. van Tongeren, no. 4 met 62, 60 wegveegde beslist niet. De andere in bet H.E. C geplaatste spe lers zijn gewaarschuwd. In het he-» Zeven vooraanstaande Nederlandse katholieken, onder wie de ex-pre miers P. de Jong, J. de Quai en L. Beel, hebben in een brief de paus verzocht, een opvolger voor kardi naal Alfrink te benoemen die „in staat zal zijn de tegenstellingen te overbruggen en niet te verscherpen". De overige ondertekenaars zijn ex- minister G. Veringa, mevrouw M. Klompé voorzitter van de Neder landse commissie voor gerechtigheid en vrede, NKV-voorzitter M Spit en KRO-voorzitter M. Loerakker. De brief, waarvan enkele passages zondag werden gepubliceerd in het Italiaanse dagblad „II Messagero" werd reeds in januari van dit jaar verzonden en namens de zeven on dertekenaars door drie van hen en kele dagen later in Rome toegelicht. De nieuwe aartsbisschop moet een dialoog tussen de verschillende stro mingen binnen de Nederlandse r.k kerk aanmoedigen. „Als de nieuwe aartsbisschop niet dn staat is tot een dialoog met. zijn kerkprovincie, zal dat ledden tot een noodlottige pola risatie, en zal de kerk ernstige ver liezen lijden", aldus de brief. Volgens de ondertekenaars moet de opvolger van kardinaal Alfrink zich niet iden tificeren me een van de stromingen binnen de Nederlandse katholieke ge meenschap, zijn gezag soepel uitoefe nen, dn verbondenheid met de heilige stoel, en dient hij het leergezag en de kerkelijke discipline te doen eer biedigen. De ondertekenaars delen met velen de zorg van de h. stoel over ontwik kelingen, die hier en daar in de kerk provincie zijn te signaleren, een zorg die zich vooral, en terecht, richt op het bewaren van het geloof, de ge loofstraditie en de kerkelijke disci pline. Zij zy'n verontrust over de toene mende polarisatie tussen' de verschil lende stromingen binnen hun eigen geloofsgemeenschap. Tegelijkertijd vrezen zij, dat door deze polarisatie de bijdrage van de katholieke ge loofsgemeenschap aan de Nederland se samenleving in haar geheel ernstig schade lijdt. Het gezag van de aartsbisschop heeft ten aanzien van dit alles een belangrijke functie, meer echter nog de wijze, waarop dit gezag wordt uit geoefend. Het is daarbij van groot belang te overwegen dn welk geestelijk klimaat dit gezag dient te worden uitgeoefend. Er is bij vele Nederland se katholieken een sterke behoefte aan bezinning op de verhouding tus sen leer en leven, tussen kerk en wereld. Het is misschien een typisch Ne derlandse eigenschap, uit onze histo Mevrouw dr. M. Klompé, die de brief aan de paus opvolging van kardinaal Alfrink mede ondertekende. rie verklaarbaar, dat deze bezinning gepaard gaat met een grote vrijmoe digheid in meningsuiting en met uitgesproken verlangen a De ondergetekenden achten het van beslissend belang voor de toe komst van de Nederlandse kerkpro- dialoog, vinoie, dat de opvolger van kardinaal Deze houding, die wij aantreffen bij Alfrink voor brede kringen binnen de hetzeker niet minst vitale deel van geloofsgemeenschap aanvaardbaar is. onze geloofsgemeenschap, gaat echter veelal samen met/ een fundamentele trouw aan de kerk en het kerkelijke gezag, aldus de brief. Een eigen aspect van de Neder landse situatie is het samenleven Ter gelegenheid van de assem blee van de Wereldraad van Kerken, eind van dit jaar in Nairobi, Ver zorgt een groot aantal kerkelijke de katholieken met de grote groep weekbladen een speciale Nairobi- reformatorische christenen van schillende denominaties. De wezen lijke bijdrage van de Katholieke Kerk uitgave. Deze zal als bijlage half oktober verschijnen in een oplage 100.000 exemplaren. De belang- i land als het onze wordt mede rijkste onderwerpen bepaald door haar openheid met be- blee zullen kort worden beschreven, houd van haar eigenheid en begin- Weekbladen, die aan speciale bijlage selen tegenover de andere kerkge meenschappen. Het is daarom nood zakelijk, dat deze openheid in staat is. meewerken zijn De Bazuin, Centraal Weekblad, Hervormd Nederland, Al- aartsbisschop tot gemeen Doopsgezind Weekblad, Re- tot goede kontakten monstrants Weekhlad, Elk (Luthers) en de Oud-katholiek. renenkelspel B kwamen de geplaat sten, respectievelijk Gorter, Brandse, Abrahams en Wijnands nog niet in actie. Peter Pouwels en Jan Hasenoot van de Leidsche Hout wonnen giste ren hun eerste party zonder moeihjk- heden. Peter Pouwels moest welis waar wat langer op de baan staan tegen 1 Ruud Klint (64, 7—5) dan Jan Hasenoot tegen E. de Jongh (6—2 6—2) maar zü beheersten beiden de strijd van begin tot eind. Een uitste kende indruk maakte Leon Goossens, die Van Mastdijk met 6—0, 6—3 in een soepele styi van de baan speelde. Broer H. Goossens was minder ge lukkig, Met de minimale marge 4—6, 4—6 moest hy zich gewonnen geven aan de vasthoudende E J. Shröder. Bij de dames had de 13-jarige Tineke Langeveld, die in dit seizoen al de nodige opzienbarende verrichtingen op haar naam heeft staan, en in C terecht als no. 1 is geplaatst, grote moeiiykheden tegen de geroutineerde mevr. Moos. Tot diep in de derde set hield de routine het jeugdig elan in balans. Tenslotte won toch de jeugd, 2—6, 6—2, 9—7 voor Tineke Lange veld, dfe ook in B in staat moet wor den geacht verder te komen. Dat zal wel betekenen dat zij volgend jaar op de B-lijst zal staan. Een imponerende winst boekte gisteren Henny van Ryn, oud-hoofdklasse speelster, op mevr. R. Baze, 6—1, 6—0. Zy is niet geplaatst en dat betekent voor de speelster in wier helft van het wed strijdschema zy is ingedeeld een niet zo plezierige surprise, Met ingang van heden geeft de ABN 8/2% rente op een spaardeposito met een vaste looptijd van 7 jaar. Een 872% spaardeposito kunt u openen bij elk ABN-kantoor.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12