LEIDSCH DAGBLAD Topdrukte aan de kust T erroristen gijzelen consul V.S. in Maleisie Doden bij rellen Portugal Aanhoudende hitte lokt zeer veel mensen naar het strand Twee agenten ernstig gewond bij schietpartij Oppositielid (CDU) in regering Bonn MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 OPGERICHT T MAART I860 34695 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NOORDWIJK Ook vandaag was het weer knap druk op het Noordwijkse strand. Vakan tiegangers en mensen die van wege het mooie weer het week einde nog wat verlengden, ge noten met volle teugen van zon, water en niet te vergeten ijs, ha ring en andere traditionele strandlekker- nijen". KOEALA LOEMPOER (AP/Reuter) Vier tot zes terroristen hebben de Amerikaanse consul, de Zweedse zaakgelastigde en enkele vrouwen in gijzeling genomen en gedreigd het gebouw, waarin verschillende ambassades zijn gevestigd, te zullen op blazen wanneer niet aan hun eisen wordt voldaan. De politie meent dat er acht gijzelaars worden vastgehouden. 16 PAGINA'S overvallers had gezien, allen met- handschoenen. Leden van het Japanse Rode Le ger zijn de afgelopen jaren verant- aantal Volgens functionarissen in de Maleisische hoofdstad Koeala gemaskerd Loempoer eisen de overvallers vrijlating van zeven le^en vai Japanse Rode Leger, die momenteel woordelijk geweest in Japanse gevangenissen zitten.Eén terreuracties in Japan zelf van die zeven zou Iun Nishikawa zijn, één van de terroristen die ver leden jaar de Franse ambassade in Den Haag binnendrongen. al in het buitenland. In 1972 on dernam een zelfmoordcommando een aanval op de luchthaven Lod bij Tel Aviv en doodde daarbij 24 men- DORDRECHT (ANP) Bij schietpartij in Dordrecht gen vroeg zijn twee agenten ernstig gewond geraakt. Een der daders, de 39-jarige Sandor A., een Hongaar, moest met een verbrijzelde elleboog en een wond in de borst eveneens in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn kamer wordt door twee politie mannen bewaakt. Omstreeks kwart over drie van nacht belde Sandor A., in gezel schap van zijn twee zoons aan bij de familie K., die aan de Dordtse Zeedijk woont. Sandor had lange tijd een verhouding gehad met de 18-jarige dochter N. De relatie was Aanhoudend zonnig Zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit oost tot zuidoost. Minimumtemperatu ren omstreeks 16 graden, maxima on geveer 32 graden, maar in het wadden gebied enkele graden lager. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 AUGUSTUS Zon op: 5.07 uur, onder: 20.24 uur; maan op: 2.38 uur, onder: 18.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.03 uur en 13.36 uur; laagwater te 9.16 uur en 21.46 uur. kort geleden afgebroken en A. wilde dat uitpraten. De bejaarde heer K. weigerde de drie mannen toe te la ten, waarop A. het ruitje van de voordeur kapot eloeg en met een pi stool dreigde "de hele familie neer te maaien". De moeder was inmid dels naar haar slaapkamer gesneld en zag kans de buren te waarschu wen, die de politie inschakelden. Drie agenten arriveerden en pro beerden tevergeefs de gemoederen te sussen. Er ontstond een fiks vechtpartij tussen de drie Hongaren en de agenten, waarbij door de familie A. een ijzeren staaf, een dolk en een slagmes werden gebruikt. Eenmaal buiten gekomen loste de politie enkele waarschuwings schoten, die evenwel niets uitricht ten. Sandor A. is toen vermoedelijk gericht gaan schieten op de politie mannen. Eén van de agenten strompelde bloedend naar de poli- tie-auto en waarschuwde het hoofd bureau, dat direct een groot aantal agenten naar de Zeedjik dirigeerde. De twee zoons van Sandor, Jaska (15 en Sjannie 16) werden gear resteerd. Hun vader werd naar het ziekenhuis gevoerd, evenals de bewusteloze agenten A. Fre- mouw (34) en J. Vos (19). Kort na het verstrijken van een eerste ultimatum is de Maleisische minister voor Communicatie Ma- nickavasagam bij het gebouw ge arriveerd. Het kabinet heeft hem na een spoedzitting opgedragen met de terroristen te gaan onderhande len. Volgens de minister zouden de terroristen hiertoe bereid zijn. In het briefje dat de terroristen eerder op de dag uit het raam had- t ru\rvr rx r i r i i i i den gegooid stond dat zij met een LliiL/iilN De hitte heert het afgelopen weekeind en oak helicopter van het dak van het ge- vandaag zeer veel mensen naar het strand gelokt. De Ne- derlandse kustplaatsen beleerden de drukste dagen van het een gereedstaand toestel van Japan tot nu toe verstreken zomerseizoen en die drukte zal nog ^ende ^teSi^oeTvlieB1n°n" wel even aanhouden want ook voor de komende dagen Waarschijnlijk Koeweit. Ook willen worden -tropische' temperaturen voorspeld. Se^ schot- wonden op toen zij probeerden bui- De hitte heeft de waterleidingbedrij- liter. Het is de eerste maal dat ten het gebouw een menigte nieuws- ven tot nu toe weinig moeilijkheden men op de nationale luchthaven door gierigen op een afstand te houden, opgeleverd. De bedrijven hebben vol- de hitte tot deze maatregel moest Dit gebeurde nadat de doende reserveruimte, aldus een overgaan, woordvoerder. Het warme weer leid de op diverse plaatsen tot een tro- Er deden zich dit warme weekeind sadepersoneel hadden overmeesterd, penrooster,'onder meer bij de pro- ook diverse gevallen van verdrinking De Zweedse zaakgelastigd Bergen- vinciale diensten in Utrecht. De voor- Zeker acht personen kwamen op strahle en zijn secretaresse zijn on- ambtenaren kunnen al om zeven uur die wijze om het leven. geveer op het zelfde tijdstip als 's morgens beginnen en om drie uur (Zie hiervoor ook pagina 5). De Am- Stebbins gegijzeld. In het gebouw 's middags weer naar huis gaan. In sterdamse politie kreeg dit weekein- zijn behalve de Amerikaanse am- Rotterdam besloot de gemeente de de twee meldingen van kinderen, die bassade ook de ambassades schoolkinderen van de kleuter- en uit een raam waren gevallen. Een Zweden, Japan Vorig jaar september onderna men drie Japanners de gijzelings actie in de Franse ambassade in Den Haag. Jongeman bekent moord op vrouw DEVENTER (ANP) De 18-jari- ge J. H. M., zonder beroep, uit De venter heeft bekend in de nacht van zaterdag op zondag de 30-jarige Ria Oude Kamphuis in die stad om het leven te hebben gebracht. Van ochtend heeft de politie van Deven ter tevens nog aangehouden het 19 jarige meisjes G.Z. De politie is er van overtuigd dat Ria, die afkomstig /was uit Hengelo en sinds twee maanden in Deventer woonde, door beiden van het leven is beroof d door messteken in het bovenlichaam en wurging. Over de "taakverdeling" van het tweetal kon de politie nog niets zeggen. Canada onder- lagere scholen, die vandaag moesten beginnen, op een tropen- plein uit rooster te laten werken. Ook in Lei- dieping den wordt op het ogenblik gedacht uit aan maatregelen in die richting.. 12-jarige jongen viel op het Ceram- gebracht. Naar het zich laat l op de derde verdieping te zoeken. huis in de Steelvlietstraat. De terroristen bevinden zich op Volgens een woordvoerder van de po- de negende verdieping de strandgangers zijn vele litie hebben de ongelukken direct te twaalf etages tellende gebouw. Westduitsers. Volgens de verkeers- maken met het mooie weer dienst van de rijkspolitie in Drieber- mensen zetten dan alles open", gen kwamen de oosterburen gister ochtend om half acht al met 35 voer tuigen per minuut over de grens bij Bergh. Bij Haarlem, richting Zand- voort, stond er op dat tijdstip al een file van drie kilometer. Van Rotter dam naar Hoek van Holland toe waai- het verkeer zich over een twee baans dijk moet persen, ontstond een file die uitdijde tot zeven kilome ter. De 'lekkere drukte' SPORTSCHOOL DE VRIES HERVATTING VAN DE LESSEN DINSDAG 5 AUGUSTUS. Telefoon 53114. e kilometer. Van Rotter- I Hoek van Holland toe. (jTOte OUTUSt 111 122.61' rkeer zich over een twee- LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 20 aug. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. rj Stuur mij 4 weken Het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. edres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, rijkspolitie gisteren sprak, kon over het algemeen goed worden verwerkt. In Katwijk en Noordwijk was het uiteraard ook een drukte van belang. In beide plaatsen stonden de auto's tot zeer ver in het dorp geparkeerd. Toen het aanbod van strandliefheb- bers zo groot werd dat er een com plete verkeerschaos dreigde te ont staan en alle parkeerplaatsen wa ren bezet gaf de politie toestemming auto's ook op door verbodsborden aangegeven plaatsen neer te zetten. Parkeerbonnen werden niet uitge deeld. Het vertrek gisteren uit Katwijk en Noordwijk waar de praalwa genshow op de Koningin Wilhelmina Boulevard veel bekijks trok ver liep zeer soepel. Om de doorstro ming zoveel mogelijk te vergemak kelijken waren heel wat verkeers lichten uitgeschakeld. Eén van de vliegtuigen van de rijkspolitie cirkel de in de namiddag boven Katwijk en Noordwijk om de verkeersstromen door te geven aan de commandopost in Driebergen. De bezoekers van het Katwijkse noorderstrand beleefden nog een kleine sensatie. Er spoelde in de na middag ten noorden van de Uitwa tering een jonge zeehond aan die naar het dierenpark Wassenaar werd gebracht. Lissabon (AFP/UPI) Een kapi tein van het Portugese leger heeft vannacht geschoten op een menigte die een bureau van de communisti sche partij in het noorden van Por tugal wilde bestormen. Twee 'mensen werden gedood. De schietpartij leidde tot ernstige ongeregeldheden die, naar gevreesd wordt, zullen over slaan naar andere steden in. het ge bied. De incidenten deden zich voor in Vila Nova de Famalicao, vlakbij de stad Oporto. De situatie in de plaats is zeer gespannen. Vrijdag avond reeds hadden anti-communis tische betogers een eerste poging- on dernomen het bureau te bestormen, calves. De twee mannen vormen sa- Toen werden ze vanuit het bureau men met president Da Costa Gomes beschoten waarbij twee gewonden het driemanschap. vielen. Het leger arresteerde Een van de radiostations riep de be- daarop 38 leden van de communis- volking op kalm te blijven. tische partij. (Zie ook de pagina Buitenland) Intussen zenden nationale radiosta- tions in Portugal nieuws uit over on rust in het leger en grote onenigheid binnen het leidende driemanschap. De ledder van de militaire veiligheids politie, generaal Otelo Saraiva de Carvalho, is volgens de berichten niet bereid het vice-premierschap te aan vaarden onder premier Vasco Gon- l De grote vraag tijdens de trip die Feyenoord het afgelopen weekein de naar Bordeaux maakte, luidde: „hoe zal de instelling van Wim van Hanegem zijn na zijn recente moeilijkheden met trainer Brze- zanczyk? Van Hanegem gaf zelf het antwoord. Niet in woorden maar in daden toonde hij aan dat Feyenoord niet zonder hem kan Geen dag. De Kromme was de grote uitblinker in het smoorhete Bordeaux waar de club van die naam met 3—1 verslagen werd door het vooral voor de rust gran dioos voetballende Feyenoord. Van Hanegem had er ook op gestaan te voetballen, ondanks een hem kwellende enkelblessure: „Ik wilde per sé. Logisch, want als ik thuis was gebleven, had iedereen sma lend uitgeroepen: „heeft hij een blessure? Ha, ha, mooie smoesjes". „Smoesjes" werden er overigens meer gemaakt nadat Feyenoord een 3—0 voorsprong had genomen. Bordeaux raakte geïrriteerd en de sfeer werd zo venijnig dat zelfs Harry Vos (die gewoonlijk geen vlieg kwaad doet) de bokshouding aannam. In de reeks oefenwed strijden van het afgelopen week einde, sprong ook de prestatie van FC Twente eruit. Die ploeg won met veel machtsvertoon het eigen jubileum-toernooi ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Vrij Spel ditmaal ook voor honkbal. Italië pakte de Europese titel. Met een 32 score in vijf wedstrijden heeft Italië zich voor twee jaar meester gemaakt van de Europese honkbaltroon. Het is een gegeven, waarmee Nederland zal moeten leren leven. Wie weet hoelang De hitte in het weekeinde drukte de prestaties tijdens de drielan- den-atletiek ontmoeting voor da mes in Drachten. Een enorme slijtageslag werd de Grote Prijs van Duitsland op de Niirburgring. Slechts negen van de 24 gestarte formule I-wagens bereikten de fi nish. Vele prominenten crashten, waardoor de uitslag (met Gijs van Lennep op een verrassende zesde plaats) een uiterst vreemd aan zien kreegAandacht verder ook voor roeien met het slot van de nationale kampioenschappen en voor de diverse tennistoer nooien. Zoals de „Open Leidse" titelstrijd die gisteren is begonnen. PAGINA 9-14 Schiphol De aanhoudende hitte bezorgt de luchthaven Schiphol een flinke over last. De brandende zon doet het as falt op de taxibanen, die het meest van het vliegtuigverkeer hebben te lijden, smelten. Gistermorgen begon men op Schiphol met het bespuiten van het zeer warme asfalt door twee tankwagens die elk 20.000 liter water kunnen bevatten en een kleinere tankwagen met een inhoud van 7.000 Bonn - Met toestemming van bondskanselier Helmut Schmidt heeft de liberale minister van buitenlandse zaken Genscher Peter Hermes benoemd tot staatssecreta ris. Hermes is lid van de oppositie, de Christen-democratische Unie. De andere staatssecretaris, Walter Gehlhoff, is lid van de Sociaal-de mocratische Partij. Hermes (52) volgt Hans-Georg Sachs op, die in juli bij een bergbeklimming is verongelukt. Hij geldt meer als diplomaat dan als partijman. Als leider van de economische afdeling van buiten landse zaken heeft hij zeer verdienstelijk werk gedaan. Hermes nam deel aan talrijke onderhande lingen over de handelspolitiek tussen Oost en West. DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEUN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1