Botulisme grijpt om zich heen Warm dagje tussen de wilde beesten 'Toegangsverbod tot winkelcentrum onjuist' Witte Huis verliest kort geding tegen gemeente Rotterdam Calvé VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 UTRECHT (ANP) In bijna alle provincies i-s nu botu lisme geconstateerd. Alleen het water in Drente en Lim burg is nog (zo goe als) vrij van de bacterie „Clostridium botulium Uit Brabant, waar eerder deze zomer wel botu lisme is vastgesteld, komen al enige tijd geen nieuwe mel dingen meer. De vergiftiging lijkt vooral verder op te ruk ken naar het oosten, zo deelde dr. J. Haagsma, bacterio loog bij het centraal diergeneeskundig instituut (CDI) in Rotterdam, mee. Gistermiddag is nog een nieuwe omvang rijke sterfte onder watervogels op en bij de rivier de IJssel gemeld. Het CDI onderzoekt alle verdach te kadavers, meest van eenden, maar ook van andere watervogels. Er wordt op het ogenblik onder hoog spanning gewerkt, omdat de betrok ken gemeenten uiteraard zo snel mogelijk uitsluitsel willen hebben. "We hebben er nauwelijks man kracht genoeg voor en veel ander I werk staat stil", aldus dr. Haaksma. Het i$ niet zeker of alle gemeenten waar dode watervogels worden ge vonden de kadavers opzenden naar Rotterdam en anderzijds is het doorgaans zo, dat, als ergens vogel sterfte wordt geconstateerd, maar -en of twee van de slachtoffers voor anderzoek naar het CDI gaan. Den Eerste fase reorganisatie landmacht rond Den Haag De eerste fase van de ln juli vorig jaar door defensiemi nister Vrede ling aangekondigde reorganisatie van de Koninklijke Landmacht is bijna voltooid. Gelei delijk is een groot deel van de 1300 militairen hij de parate troepen die hiervoor in aanmerking kwamen afgevoerd. De dienstplichtigen worden „recht streeks instromend mobilisabel", wat wil zeggen dat ze ten hoogste nog anderhalf jaar lang direct opgeroe pen kunnen worden. Door dit systeem wordt o.a. de mogelijkheid tot verdere verkorting van de diensttijd geschapen. Het gaat in de eerste fase om de volgende onderdelen: a-eskadron 102 verkenningsbataljon, dat 1 augustus al geheel mobilisabel werd, en 16 pantserinfanteriebataljon en 43 pantsergeniecompagnie die de 29e hun nieuwe status kregen. Op 19 december volgen nog 14 afdeling veldartillerie en b-eskadron 102 verkenningsbataljon. De reorganisatie houdt overigens niet in dat het leger wordt ingekrompen. Tegelijk met de afvloeiing bij de parate troepen wordt de personeelssterkte bij de opeidingssector versterkt. Dit is nodig in verband met de besprekin gen tussen Oost en West over ontwapening in Centraal-Europa. Vredeling heeft een echte inkrim ping van het leger tot dusver afhankelijk gesteld van het resul taat van die besprekingen. De PvdA heeft inmiddels opnieuw het oude plan naar voren gebracht om het korps mariniers bij de landmacht in te delen. Over samenvoeging met de commando's wordt nu echter gezwegen. De socialisten menen dat legering van de mariniers in West-Duitsland tot inkrimping van andere legeronder delen kan leiden. De mariniers zouden namelijk kunnen worden „ingebracht" bij de ontwapeningsbe sprekingen. Man door long geschoten AMSTERDAM (ANP) De 22-ja- rige G. R. G. uit Amsterdam is gis teravond door de politie in zijn long geschoten bij een vechtpartij, die ont stond omdat de' man weigerde uit een bus van Centraal Nederland te komen op het eindstation aan de Veelaan in Amsterdam. Een man nelijke en een vrouwelijke agent kwamen op verzoek van de chauf feur naar de bus, maar konden hem niet bewegen eruit te komen. Bij de uitgang van de bus ont stond een vechtpartij, waarbij aan beide zijden klappen vielen, zo heeft de politie meegedeeld. Daarop trok de agent zijn pistool, dat G. hem af handig wist te maken. Hij schoot, maar raakte niemand. Daarop heeft de vrouwelijke agent, na een schot in de lucht, waar G. niet op rea geerde, hem door een long gescho ten. G. is voor behandeling naar een ziekenhuis gebracht waar hij onder bewaking staat. Over zyn motieven ia nog niets bekend. Haag vormt wat dat betreft een uitzondering. Het CDI heeft negen dode Haagse eenden, een postduif en meerkoet onderzocht. In alle ge vallen met positief resultaat, hetgeen wil zeggen: botulisme. Tot 8 juli kreeg het CDI 132 kadavers aange boden, waarvan 86 dode eenden en 5 meerkoeten uit Friesland. In to taal viel het onderzoek 24 keer posi tief uit. In zes gevallen betrof dat die ren uit Friesland, de overige 17 kwa men uit Amsterdam, Breukelen Gro ningen, Nieuwkoop, Overschie Vlaar- dingen, Voorburg en Rotterdam. Bij het CDI heeft men het te druk om de stand van zaken dagelijks bij te houden. Te vrezen valt, dat het warme weer de bacterie bijzonder in de kaart zal spelen. Vanaf 8 juli tot begin deze week zijn de meeste mel dingen binnengekomen uit de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en verder uit Utrecht,. Gelderland Zee land en Overijssel. De meeste ge meenten stuurden dode eenden op, een enkele keer ook zwanen (Heer- hugowaard, resultaat onderzoek ne gatief), Waterhoenders, Wintertalin gen, Meerkoeten, Duiven e.d. Positief in Zuid-Holland was het on derzoekresultaat voor Wateringen, Rotterdam, 's Gravenzande, Zwijn- drecht, Leiden, Wassenaar, Schie dam, Klaaswaal, Den Briel, Den Haag, Warmond, De Lier, Alblasser- dam en Woerden. Een negatief resul taat boekten de gemeenten Sassen- heim, Pynacker, Naaldwijk, Zoeter- meer, Leiderdorp, Rotterdam (Kra- lingse Bos) en de Kagerplas. Dure zwempartij MAASTRICHT (ANP) Een in woner van Maastricht die gisteren tijdens de tropische temperaturen verkoeling wilde zoeken in het Maastrichtse zwembad is 3800 gul den armer geworden. Aan de kassa van het zwembad gaf hij zijn porte feuille met dit bedrag erin in bewa ring. Toen hij na een verfrissende duik zijn portefeuille weer af wilde halen kwam hij tot de ontdekking dat een ander hem reeds voor was geweest. Van de dader ontbreekt elk spoor. Een Mercedes en een Citroèn liggen gedeeltelijk in een sloot na een botsing in de Beemster. Bij het ongeluk raakten gistermiddag zes mensen gewond terwijl twee mensen om het leven kwamen, de 53-jarige P. de Jong uit Warder en de 59-jarige S. Hiemstra uit Scharden. De twee slachtoffers zaten achter in een auto die zonder voorrang te verlenen een voorrungsweg opreed. UTRECHT (ANP) De Utrecht se kantonrechter M. Burlage vindt het in tegenstelling tot het open baar ministerie onjuist om mensen die overtredingen hebben gepleegd in het winkelcentrum Hoog Catha- rijne, voorbepaalde tijd te verbie den het winkelcentrum te betreden. De aard van de in het winkelcen- ADVERTENTÏE borrelnootjes PINDA'S MET EEN JASJE Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft. trum begane overtredingen van de dergelijke inbreuk op de menselijke vrijheid niet. Dit soort maatregelen mag alleen bij hoge uitzondering worden toegepast, aldus de kanton rechter gisteren tijdens een specia le langdurige zitting, waarop 44 ver dachten zich voor een kleine 90 in Hoog Catharijne gepleegde overtre dingen moesten verantwoorden. Bij deze overtredingen ging het voorna melijk om gevallen van openbare dronkenschap, baldadigheden, het lastig vallen van het publiek en het op niet daarvoor bestemde plaatsen een plas doen. (w.v.). De officier van Justitie, mr. F. B. Falkena, had in enkele gevallen wel als bijzondere voorwaarde een toe gangsverbod voor één jaar ge vraagd. Hij voerde aan dat met een dergelijke maatregel herhaling zou worden voorkomen. De kans op her halingen van dit soort overtredin gen is volgens hem juist in HC vrij groot. Het gaat om een vrij kleine besloten ruimte waar dagelijks gro te mensenmassa's doorheen komen. Bovendien wees de officier op het bestaan van het zgn. tippelverbod ter bestrijding van de prostuitutie, eveneens een middel om herhaling te voorkomen. Ook herinnerde mr. Falkena eraan dat de rechtbank dinsdag JL nog twee jongelui een jaar de toegang heeft ontzegd tot HC waar ze inbraak hadden ge pleegd. Mr. Burlage was het met de offi cier eens, dat aan "ongewenste toe standen" zo nodig met behulp van politie een eind moet komen. Hij meende eveneens dat de criminali teit zorgwekkende neemt. Maar hij voerde ook aan dat HC openbaar terrein is en dan is een toegangsverbod naar zijn me ning een te zwaar middel. De vergelijking met het tippel verbod ging volgens mr. Burlage mank omdat dat een middel is dat uitdrukkelijk krachtens de algeme ne politieverordening door lagere overheden kan worden gebruikt (in tegenstelling tot het toegangsver bod) en dan nog alleen na een uit drukkelijke waarschuwing. Dat de rechtbank in Utrecht wel een toe gangsverbod oplegde vloeit zijns in ziens voort uit het feit dat het toen ging om een zaak van een ander, zwaarder kaliber en bovendien niet om een beroepszaak die eerst voor de kantonrechter had gediend. "Mijn vonnis is dus niet in strijd met dat van een hoger rechtscolle ge", aldus mr. Burlage. De officier van Justitie kondigde ter zitting aan dat hij zich beraadt over hoger beroep. Wanneer de of ficier beroep aantekent komt de zaak bij de rechtbank terecht. Mr. Burlage volgde de offi cier over het algemeen wel wat be treft de geeiste geldboetes, variërend van f25 tot f150. In sommige ge vallen kwam daar nog een voor waardelijke gevangenisstraf van rond twee weken bij. Van de 44 gedagvaarde verdach ten kwamen er gisteren slechts ze ven opdagen van wie slechts twee zich van een raadsman hadden voorzien. Over het algemeen ont kenden de verdachten het ten laste ROTTERDAM (ANP) De ge meente Rotterdam mag doorgaan met het laten onderzoeken van de mogelijkheden om het Wijnhaven kwartier tot prostitutiecentrum te maken. Dit heeft de president van de rechtbank in Rotterdam, mr. L. Erades, gisteren beslist in een kort geding, dat was aangespannen door de eigenares van het aan de Wijnha ven staande kantoorgebouw het Wit te Huis. De eigenares, Clearbrook Property Holdings ltd. (een Engel se beleggingsmaatschappij) had be toogd dat de activiteiten van de ge meente betreffende de prostitutie- plannen een onrechtmatige daad je gens haar opleverde. Mr. Erades wees dit af. Naar zijn geweest. "De mogelijkheid van scha- mening is het Witte Huis te haastig de wordt eerst reëel, raadsbesluit zijn zijn en i dat besluit een begin van verwerke lijking zal worden gegeven", aldus Erades. B. en W. van Rotterdam hebben het Wijnhavenkwartier, waar weinig mensen wonen, uitge kozen als de plek, waarheen de Ka- tendrechtse prostitutie, die de 'gewo ne' bewoners veel overlast bezorgt, moet worden verplaatst. De president van de rechtbank wenste geen aandacht te besteden aan de bewering van Clearbrook, dat zij alleen al door het bekend worden van het Wijnhavenplan voor hon derdduizenden guldens schade had geleden. Volgens de advocaat van Clearbrook waren er al afspraken gemaakt met aannemers en con structeurs voor het restaureren van het Witte Huis. De eerste Neder landse wolkenkrabber. Maar door de plannen van de ge meente zou die restauratie op losse schroeven zijn komen te staan. Mr. Erades vond echter dat Clearbrook geen feiten had meegedeeld en nog minder hem aannemelijk had kun nen maken, dat de beweerde schade het gevolg was van het Wijnhaven plan. Het tweede verwijt van de beleg gingsmaatschappij was dat de ge meente Rotterdam in strijd handel de met artikel 250 bis van het wet boek van strafrecht. Dit artikel stelt een ieder strafbaar, 'die van het op zettelijk teweeg brengen of bevorde ren van ontucht door anderen met derden een beroep cf gewoonte maakt'. Mr. Erades wilde zich hier over niet uitspreken, omdat naar zijn mening van hem niet kan wor- Verlaging van benzineprijzen DEN HAAG (ANP) De maxi mum verbruikersprijzen van zowel super als gewone benzine zullen met ingang van zaterdag 2 augustus met 0,6 cent per liter worden verlaagd. Dit heeft het ministerie van Econo mische Zaken gisteravond desge vraagd meegedeeld. De maximum prijs van superbenzine wordt zater dag aanstaande 102,2 cent per liter, die vain gewone benzine 99.8 cent. De maximumprijzen van auto gasolie gaan daarentegen met 0,1 cent per liter omhoog. De prijsverlaging is enerzijds het resultaat van een daling van de marktnoteringen voor deze produk- ten en anderzijds een verruiming van de detailhandelsmarge. aan het Het Witte Huis zag ook zijn derde vordering afgewezen, n.l. dat de rech ter de minister van justitie zou op dragen om instructies te geven aan het openbaar ministerie in Rotter dam. (op deze manier wilde Clear brook voorkomen, dat de justitie met twee maten zou meten, nl. door in het Wijnhavenkwartier artikel 250 bis niet te hanteren, terwijl dat op Katendrecht wel gebeurde). Mr. Erades weigerde dit. Ten eerste om dat de minister verkeerd gedagvaard was en ten tweede omdat 'een rech ter in Nederland geen bevoegdheid heeft om een minister iets op te dra gen'. Van der Doef: 'T arief verhoging Spoorwegen slechte dienst aan openbaar vervoer' DEN HAAG (ANP) Het PvdA tweede kamerlid J. van der Doef heeft gisteren in een verklaring ge steld dat het kabinet, met de beslis sing de tarieven van de Nederlandse Spoorwegen te verhogen met gemid deld tien procent per 1 september, het openbaar vervoer een slechte dienst bewezen heeft. Hij verwacht dat een verhoging met een dergelijk percentage een daling van het aan tal reizigers van rond twee procent zal veroorzaken. Juist nu ook de NS eindelijk een Jaar achter de rug hebben met een toenemend aantal reizigers, is het zeer te betreuren dat de kabinetsbe slissing voortzetting van die ontwik keling belemmert en doorkruist, al dus de heer Van der Doef. Hij tekent bezwaar aan tegen de korte termijn waarop de beslissing genomen is. De invoering op 1 september maakt de tijd te kort om nog tot effectieve ac tie over te gaan. Wel denkt de heer Van der Doef er over om op korte termijn contact op te nemen met de regering om te bereiken dat niet het overige deel van het openbaar ver voer dezelfde verhogingen te ver werken krijgt. Het tweede kamerlid zegt in zijn verklaring dat de kabinetsbeslissing in strijd is met de opvattingen van de PvdA tweede kamerfractie over de gewenste tariefpolitiek in het openbaar vervoer. De fractie heeft deze opvatting vastgelegd in een motie, die dit voorjaar door de Tweede Kamer is aangenomen. Daarin wordt gesteld dat de he laas onvermijdelijke verhogingen in het openbaar vervoer in elk geval onder de gemiddelde stijging van de kosten van levensonderhoud moe ten blijven. Nu deze stijging het af gelopen jaar onder de tien procent is gebleven vindt Van der Doef de be slissing in strijd met de motie, en zeer te betreuren. Door H. J. Oolbekkink Je rijdt tussen twee zeer duidelijk niet uit ivoor opgetrokken olifants tanden door en je bent waar de mens eigenlijk niets te zoeken heeft: temidden der wilde beesten. Een jachtluipaard steekt, met lome pas van een vermoeid balletdanser, voor de auto de weg over, maar daar je weet dat dit ook wel cheetah geheten beest door sommige filmsterren en andere excentrieke lingen aan een, bij voorkeur gouden, kettinkje als huisdier wordt gehou den ben je niet meteen sprakeloos. Maar wanneer een eland-antilope de gehoornde kop buigt en een op het nippertje mislukkende charge op de auto uitvoert, wil je je wel aan de illusie overgeven dat Je door een ongerept stukje Afrika rijdt. Doch bordjes met teksten als „In twee files rijden" en „Verboden de dieren te voederen" laten blijken dat we in eigen land zijn en daar wat Nederlanders betreft bordjes met verbodsbepalingen zijn uitgevonden om te worden genegeerd wordt er druk gevoederd, want je wilt thuis toch kunnen vertellen dat een giraffe uit je hand heeft gegeten. De dieren hier spreken trouwens met zuidelijke tongval we bevinden ons in het safaripark van de Beekse Bergen bij Hilvarenbeek in Brabant. De opwekking om in twee files te rijden is op deze ongemeen warme dag terecht: honderden auto's schuifelen door het park, met op last van de directie vrijwel gesloten raampjes wat het gevoel dat we ons werkelijk in de tropen bevinden in sterke mate bevordert. Een troep leeuwen ligt suffend in de zon op een dreumes van een heuvel. Blase van het autoblik houden ze de ogen toe en pas als iemand vanuit een wagen scherp fluit heft er een de kop op, kennelijk verstoord door deze vulgariteit waar hij destijds bij moe thuis in Kenia of daaromtrent voor gespaard bleef. Lel In dierentuinen ben je gewend dat leeuwen apathisch met de blik op oneindig binnen htm omrasteringen leven omdat ze daar nou eenmaal weinig speelruimte hebben, maar hier, waar ze vele hektaren tot hun beschikking hebben zou je toch verwachten dat ze zich af en toe verhieven al was het maar om zo'n auto eens een ferme lel te geven. Maar nee, hooguit rolt er eentje zich om omdat hij blijkbaar op zijn andere zij niet zo gerieflijk sluimert. Je krijgt dan ook voornamelijk de indruk dat ze een gigantische roes liggen uit te slapen, waarna ze het pas na het invallen der duisternis, wanneer het mensenvee vertrokken is, weer op een zuipen zullen zetten. Langs de kant van de weg staat een struisvogel die bij elke auto de kop naar binnen tracht te steken, als een lifter die geen omlijnd reisdoel heeft maar als het even kan ver weg wil wezen. In werkelijkheid is hij ordinair aan het bietsen zodra hij een lege hand ontwaart drentelt hij met bedaagde tred van een ouderling der zwartekousenkerk naar het volgende voertuig waar een gilletje uit opstijgt omdat van nabij een struisvogelhoofd het zeer blote aanzien van een bejaarde sexmaniak heeft. Het beest knippert met de onheus turende kraalogen en beent schouderophalend weg. Wit voetje Ook enkele giraffen die vermoede lijk niet lezen kunnen slaan geen acht op de bordjes' die het voederen verbieden: op stijve poten gaan zij de auto's langs, buigen die onnodig lange nek en likken met hun voordelig uitgevallen tong de autoruiten schoon als een benzine pompbediende die een wit voetje en een fooi wil halen. Het zijn ontmoedigend grote dieren die het soms zonder aanleiding op een sukkeldrafje zetten: een klasje uit hun krachten gegroeide bakvis sen die geschrokken zijn van een onnet woord. Drie nijlpaarden staan in hun slordige slobberbroeken te grazen, waarbij ze grommende geluiden uitstoten. Een enkele keer kijken ze over hun schouder naar het traag langs glijdende verkeer, met de kippige blik van iemand die uit een onaanvechtbaar principe weigert de oogarts te bezoeken. Ze zien er uit als knorrige gepensioneerden wier zakgeflid wiet toereikend is voor nog een borreltje. Opeens misschien is het gras even verder op groener gaan ze over tot een koddige galop: Dik Trom in drievoud die achterna wordt gezeten door de veldwachter. Dan heb je nog de bavianen, de belhamels van het park die op de automobielen klauteren en met de bedrevenheid van gauwdieven alles trachten te jatten dat zich aan hen voordoet. Zij moeten voor de lach zorgen; bedreven clowns die hun nummer routineus in de piste zetten en niet eens meer op het applaus wachten omdat ze het zo langzamerhand wel weten. Verwende nesten lijken het die elkaar nu en dan uit verveling een mep geven. Het is de wildernis, aangepast aan menselijke schaal wat benadrukt wordt door de twee olifanten die in een omheining van schrikdraad staan omdat het directie en verzekeringsmaatschap pijen vermoedelijk te begrotelijk zou worden indien de jumbo's bij herhaling en vergissing op een automobiel zouden plaatsnemen. Kennel Na het beestenspul kan men zich in Beekse Bergen ook in andere trant vermaken, want het pretpark telt vele hektaren die zodanig gestof feerd zijn dat, ondanks Ce Giraffen gaan op stijve poten langs de auto's, buigen hun lange nekken en bedelen hapje. i lekker duizenden bezoekers, de recreatie geen massarecreatie lijkt. Meegebrachte eetwaren mogen wor den genuttigd, meegebrachte huis kennel worden onder gebracht, waarna het gezin de kabelbaan kan bestijgen die in 43 minuten rondgaat en het begrip „in vogelvlucht" doeltreffend in praktijk brengt. Zelfs aan voyeuristische neigingen wordt tegemoet gekomen, want op het strand beneden bewijzen een jongen en een meisje, zich niet bewust van de geruisloos overzwe- vende kabelwagentjes, hun warme gevoelens uitbundig aan elkaar hoewel het privacy biedende denne- bos tweehonderd meter verder op ligt. Je kunit er aan de zwaartekracht tornen op de trampoline, je kunt proberen te verdwalen in <*en doolhof, je kunt per trein langs het strand daveren, je kunt waterskien, je kunt op de rondvaartboot, ie kunt zwemnfen, je kunt zonnen, ie kunt pannekoeken eten. Het enige, dat je er niet kunt is Je vervelen. Tenzij de aanblik van duizenden collectief pretmakende mensen je naar de keel vliegt. Maar dan hoor je ook niet thuis in de Beekse Bergen. Probeer die bruine kroeg om de hoek liever.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7