Kerk moet ten dele wijken voor bonw woningen LEZERS SCHRIJVEN Pakhuis kwam leeg, maar bleef stinken Circus drie dagen in Leiden VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 Gevel aan de Middelweg: slopen. LEIDEN Er bestaan plannen om de sinds enige jaren leeg staande Remonstrantse kerk aan de Middelweg en Hooglandse Kerkgracht voor een groot deel af te breken. In plaats daarvan zou een gebouw met ongeveer 35 wooneenheden voor bejaarden moeten verrijzén. Het is de bedoeling, dat de twee woningen aan de zijde van de Hoog landse Kerkgracht zullen worden ge restaureerd. Het achterschip van de kerk, alsmede de gevel aan de Mid delweg zouden daarentegen moeten worden afgebroken. De diensten van de Remonstrantse gemeente worden tegenwoordig ge houden in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Pie terskerkstraat. De Remonstrantse Gemeente wil graag van de kerk aan de Middelweg/Hooglandse Kerk gracht af. Enige jaren geleden leek het vrijwel zeker, dat de gemeente het gebouw zou kopen. Het was de bedoeling dat er, naast de Schouw burg, in Leiden een ruimte zou ko men voor experimenteel theater. De Remonstrantse kerk zou daarvoor kunnen fungeren. Het provinciale college van Gedeputeerde Staten heeft deze transactie echter nimmer goedgekeurd, vanwege de netelige fi nanciële positie van de gemeente. Sindsdien heeft het gebouw onbe stemd de toekomst staan afwachten. Van rooms-katholieke zijde is er echter nu belangstelling voor. De stichting Prancescane Bejaardenzorg in Warmond heeft er haar oog op laten vallen. Het voornemen is, om aan de Middelweg een nieuw gebouw neer te zetten, in schaal aangepast aan de omgeving. Het gebouw zou 35 wooneenheden voor bejaarden moe ten gaan bevatten. Daarover zijn on derhandelingen aangeknoopt met de gemeente, die min of meer als inter mediair fungeert tussen de stichting en de Remonstrantse Gemeente. Deze onderhandelingen zijn ambtelijk af gerond. Gemeente, Remonstrantse Kerk en de Stichting Prancescane Bejaardenzorg zijn het op dit mo ment eens. Nochtans staat nog niet vast of de plannen ook inderdaad uitgevoerd zullen worden, omdat raadscommissie en de gemeenteraad nog geïnformeerd moeten worden en nog een besluit zullen moeten ne- Woningen aan Hooglandse Kerkgracht: restaureren. Zelfs ratten gesignaleerd LEIDEN "Er mag verwacht wor den, dat aan de stankovërlast, die het huidenpakhuis aain de Mare- singel 18b sinds jaar en dag in de omgeving verspreidt, spoedig een einde zal komen. Het pak huis zal waarschijnlijk verhuizen naar het terrein van het open baar slachthuis aan de Pasteur- straat". Dat schreven we vorig jaar au gustus. Het pakhuis is inderdaad ver huisd, maar tot nu toe is er bit ter .weinig gedaan om de bewo ners. die al jaren in de stank zaten en zitten, een beetje frisse lucht te geven. Vooral met de zo merse temperaturen van de af gelopen dagen is het meer dan begrijpelijk dat er enorm veel vliegen zich in de omgeving van, het ongebruikte pakhuis verza melen. Er zijn zelfs al ratten ge signaleerd. Een van de buurtbewoners, me vrouw Van der Burgh-Te'ske, vond afgelopen woensdagavond, toen ze om half elf thuiskwam de stoep bezaaid met troep, die vanuit het pakhuis was gehaald. De deuren waren opengebroken en enkele mensen hadden maar op eigen houtje een begin gemaakt met de ontruiming. Gistermorgen is de reinigingsdienst begonnen met het verder opruimen. "Maar er is neg niet ee'ntiende weggehaald", zegt de heer Gijs man, die even later wijst op een bus insectemverdelger, waarmee hij iedere avond moet spuiten, om de vliegen te doden". Een woordvoerder van de rei nigingsdienst deelde mee, dat de meest storende vaten en tonnen uit het gebouw werden gehaald dat vervolgens met lysol zou wor den schoongemaakt. "Dan wordt het dichtgemetseld. Het gebouw is neg niet helemaal eigendom van de gemeente. Als het kre diet voor de koop wordt goedge keurd, dan kan het tegen de vlak te. Nu mogen we nog niets doen. Alleen wat er op de stoep ligt kunnen we weghalen. Natuurlijk nemen we de tonnen die binnen staan en het ergst stinken ook Sinds meer dan een jaar (en misschien nog langer) stonden er open vaten met koeiekoppen- en staarten, hetgeen, zelfs op afstand geen prettige ervaring is. Volgens de voorlichtingsdienst van de gemeente is het pand nog geen eigendom van de gemeente, maar B en W hebben besloten het pand aan te kopen. Binnen kort zullen de raadsleden voorge steld -krijgen met de koop akkoord te gaan. Het echtpaar Van der Burgh en de heer Gijsman, drié van de mensen die eigenlijk blij zijn dat de rommel nu min of meer is opgeruimd. Opengebroken deuren, een "drempel" van zout en een milieuwens: een toevallige samen- loop van omstandigheden. Aanbesteding runderhal ondershands LEIDEN Dé gemeenteraad wordt gevraagd zijn medewerking te verlenen voor het stichten van een bijzondere kleuterschool aan de Vondellaan. De Eerste Leidse Schoolvereniging, waaronder de kleuterschool gaat ressorteren, heeft op het stadhuis een zg. ouderverkla- irng gedeponeerd waaruit blijkt dat de school in elk geval met het ver eiste minimum-aantal van zestig kleuters kan starten. De gemeente is in dat geval verplicht haar me dewerking te geven. Als openings datum van de school heeft het be stuur van de vereniging 1 septem ber a.s. opgegeven, dit in verband met de mogelijkheid van tijdelijke huisvesting. Het gebouwtje zal twee lokalen omvatten. LEIDEN Zo gaat dat, als je burgemeester bent. Zo stap je over een aantal krakers, die op je stoep liggen te slapen, heen en dan weer zit je genoeglijk te keu velen met een vriendelijk bejaard echtpaar. Burgemeester Vis en zijn vrouio ging engistermiddag in de Zaanstraat op bezoek bij het echtpaar Kuipers, dat al zes tig jaar lief en leed deelt. Een flonkerend diamanten paar dus. LEIDEN Het circus Charivari slaat morgen zijn tenten op in Lei den, op het terrein op de hoek Churchilllaan/Verdistraat. Zaterdag, zondag en maandag zullen er dage lijks twee voorstellingen gegeven worden, die .om resp. kwart over vier 's middags en kwart voor acht 's avonds zullen aanvangen. Charivari is een nieuw Nederlands circus en staat onder directie van Leona en Bart de Vrind. Het circus heeft ode volgende dieren: een olifant, kameel, dromedarissen, lama's, apen, een steenibok, paarden, pony's en een bruine beer. De tent biedt plaats aan ongeveer twaalfhon derd toeschouwers. Het programma duurt ongeveer twee uur. Daarin zul len krachtpatser El Hector, ballerina Karola, boeienkoning Escapo, de clowns Klit en Klat, voltigerijders de twee Takiris, goochelaar Kortini, De sterke man dresseur (van een poolhond) Frits Berdini en acrobate Carolina hun uiteenlopende kunsten vertonen. Tot slot zal de Roemeense vuurslikker Pascal de finale verzorgen. Charivari is bezig aan een toernee langs 120 plaatsen. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is N. Kwakernaak geslaagd voor het artsenexamen. Aan de tech nische hogeschool in Delft is voor het kandidaatsexamen mijninge nieur M. J. van den Boer uit Was senaar geslaagd en voor het docto raalexamen mijningenieur C. Deel- der uit Voorhout. voorstel aan. die gemeenteraad.. Er zal aan een beperkt aantal aannemers, waaronder Leidse, worden verzocht een prijsopgaaf te verstrekken. Zoals bekend hebben G.S het krediet voor de bouw van de runderhal enige we ken geleden goedgekeurd. Actie tegen milieuheffing Het M(ilieu) A(ktiecentrum Neder land) wil graag reageren op de in gezonden brief over de milieuhef fing De O.A.B. zegt terecht dat wij de accept-girokaarten ophalen. Zo organiseren wij de weigering van de milieubelasting. Daarna volgt een verhaal met zgn. onthullingen en eerlijkheid. Laten we de feiten c ie zij noemen eens op een rijtje -et- ten Gepraat wordt over Nijmegen, waar de meeste mensen zouden gaan betalen. Inderdaad heeft een groot aantal mensen door terreur-maatre gelen (o.a. dwang en intimid.i ie door deurwaarders, rechtbanken en de pers) betaald. Dit gaat over 1973. Maar daarna, in 1974/75 zijn duizenden mensen opnieuw begonnen met weigeren. Wel een bewiis dat de aktie zeer populair is. Als het O.A.B. dan volledig wil zijn moeten ze niet de sukkessen behaald eoer de aktie verzwijgen. Namelijk - een duizendtal mensen kregen vrijstei'ing doordat ze niet konaen betalen. Iets wat voor de aktie niet wettelijk ge regeld was. Minister Westerterp heeft zelf toegegeven dat de milieubelas ting onrechtvaardig is. Waar hele maal niet over gepraat wordt zijn de suksessen. behaald in Utrecht en Groningen. In Utrecht wist de pro vincie op enkele tientallen giroreke ningen beslag te leggen, maar zij moest stoppen met deze methode teen vele mensen hun geld van de giro afhaalden. In Groningen kregen de deurwaarders helemaal geen kans, omdat zij buiten de deur werden ge houden door de buurt. Hier gaat het dus juist om. Als we massaal wei geren is de kans kleiner, dat de overheid iets kan beginnen. Over de boeten kunnen we kort zijn. De eer ste aanmaning kost één gulden cn een dwangbevel, ongeveer tien gel den. Wie Voor zijn principes opkomt, loopt inderdaad een zeker risico. Maar dat is het wel waard. De ruimte die het MAN in Nijme gen gebruikt is eigendom van een Stichting (Ontwikkelings Samenwer king), waar het MAN geen zeggen schap over heeft. Maar natuurlijk weigeren alle MAN-medewerkers de milieubelasting Over de Socialisti sche Partij (SP) kunnen we zeggen dat zij toch nog toe de enige is, die actief heeft meegewerkt in de MAN- komitees. Maar het MAN is g-en; partijpolitieke organisatie. Het orga niseert iedereen die het milieu ver- beterenwil. Wij blyven op het standpunt staan dat iedereen, ook de O.A.B., van harte welkom is om mee i.e wer- ken aan de aktie tegen de milieu belasting. Er is nog veel werk le doen; pamfletten verspreiden, giro kaarten ophalen, buurtvergadevinge» organiseren, enz. MAN-afdeling Leiden Groenesteeg 31 Andere tijden en trajecten NZH tijdens bloemencorso LEIDEN In verband met h<# "Bloemencorso Rijnsburg" dat a.s. zaterdag gehouden wordt, zullen de bussen van de NZH op de volgende tijden en trajecten niet kunnen rij den 12.45—15.00 uur: Sandtlaan. Rijnsburg, Rijnzichtviaduct v.v. (lij nen 31-41); Herenweg, Rijnsburg, Rijnzichtviaduct v.v. (40); 14.00- 15.30 uur: Rijnzichtviaduct, Leidse- buurt, Rijnsburgerweg, Stationsplein v.v 31-40-41-42-43-46-50-52-60» 14.15-16.00 uur: Station-Breestraat/ marktenroute, Korevaarstraat v.v. 1-4-7-8-9-13-14-15-16-30)Station, Noordeinde v.v. (31-40-41-42-43-48- 46-60): 14.00-15.30 uur: Station. Me- renwijk, Leiderdorp .v.v. (10-48); 16.45 -17.45 uur: Noordeinde v.v. <13-14- 30-48); 17.50-18.30 uur: Burggraven- laan, Hoge Rijndijk, Meerburgerka de v.v. <31-40-42); Hoge Rijndijk. Per sant Snoepweg v.v. (7-8-9). Alle bus diensten worden gereden via omlei- aingsroutes. Daarbij worden de ver bindingen met het station in Leiden gehandhaafd. Met enige vertraging in de dienstuitvoei'ing moet rekening worden gehouden. .gelet op de aard van het werk. de daarmee, vereiste spoed en de wense lijkheid dat zoveel mogelijk Leidse bouwvakkers daarbij worden betrok ken", aldus motiveren B. en W. hun

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3