Vestiging Teekens aan Hansenstraat nog vrij onzeker BIOSCOOP IN WASSENAAR IS 55 JAAR Wassenaar bekijkt mogelijkheid voor kabeltelevisie agenda JÜSZftK PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 Kans op Hinderwetvergunning niet groot LEIDEN De verhuizing van slagerij Teekens uit de Clarensteeg naar het voormalige gebouw van de Olga. matrassenfabriek aan de Han senstraat is voorlopig nog niet rond. Zoals bekend wil Teekens in het ge bouw aan de Hansenstraat eon vleeswarenfabriek vestigen, maar daar zitten nogal wat haken en ogen aan vast. Het eerste probleem voor Teekens Is het verkrijgen van een Hinderwet vergunning. Bovendien zou de be reikbaarheid van het gebouw verbe terd moeten worden. Het lijkt weinig zin te hebben de bereikbaarheid alvast te verbete ren. voordat de Hinderwetvergunning verstrekt is. En die wordt niet af gegeven, zolang Teekens nog geen verzoek daartoe heeft ingediend. Maar ook als Teekens zo'n ver zoek indient, is het nog maar de vraag of de vleeswarenfabriek aan de Hansenstraat gevestigd zal kunnen worden. Volgens de Hinderwetverordening is het namelijk verboden in het be treffende stadsdeel een dergelijke fa briek op te zetten. Wel is het zo, dat in het verleden een enkele keer is afgeweken van deze verordening, vooral als er geen bezwaren van omwonenden waren. Maar als in dit geval wordt afge weken van de verordening, schept dit waarschijnlijk een precedent ten aan zien van andere aanvragen van een Hinderwetvergunning. Want juist op grond van dezelfde verordening is een vergunning geweigerd voor een betonmortelcentrale aan de Su- matrastraat. Toch zou de gemeente een Hinder wetvergunning kunnen verstrekken. Dat kan namelijk met het oog op het belang van de werkgelegenheid wanneer er tenminste van omwonen den of het wijkcomité geen bezwaren komen. Wordt er daarna echter tegen het verlenen van de vergunning beroep ingesteld bij de Kroon, dan is het mogelijk dat de verleende vergun ning alsnog wordt vernietigd, om dat die strijdig zou zijn met de Hin derwetsverordening. In elk geval zal een beroep op de Kroon een aanzien lijke vertraging geven. En omdat omwonenden hinder van de fabriek zouden kunnen ondervin den in de vorm van rook (door wer king rookkasten), stank (kookke- tels) en lawaai (van machines) is het zeker niet uitgesloten dat er be zwaren zullen worden ingediend. Vrijdag Twentwel. sociëteit Hooglandse Kerkgracht 28, Open-Sooa- Ten Katestraat (speeltuingebouw), be- alleenstaan- Steenstraat gebedss am enkomst Unified Family, 8.3 44853. Willem de Zwijgerlaan, Koningskerk, ruilavond, 7.3010 uur .nam. Zaterdag De Burcht. Antiekmarkt, 9,30 uur 5 uur nam. Breestraat 19, Twentwel. sociëteit i lb. Wereldwinkel Leiden, 8—12 i Steens 's morgens geopend. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 811 65, Oegstget alleenstaanden, kamerbewoners, vanaf Churchilllaan/Verdistre Maandag Gemiddeld 4000 bezoekers ver dag deze tijd in het zivembad De Vliet. En is dat bijzonder? Neen, de zon schijnt namelijk en het is warm. Vandaar dus. Churchilllaan/Verdistrf j Charivari, 4.15 acht 51, R Family, 8.30 ngracht 51, gebedssamenkomst WASSENAAR Het is dit jaar 55 jaar geleden, dat in Wassenaar de eerste bioscoopvoorstellingen wer den gehouden. In oktober 1920 wer den de plannen bekend gemaakt: "De vertooningen zullen zich basee ren op goeden grondslag; schoone en leerzame beelden zullen worden gekozen en gewaakt zal worden voor die beelden, welke het avontuurlijke gemoed prikkelen of op andere wij ze schadelijk werken". Verder: "Ver toond zullen worden de bekende B. en S.-films, dezelfden, die in de Princessebioscoop in Den Haag gaan. Deze films staan onder contro le o.a. van Professor Bemelmans uit Rolduc. Zelfs de katholieke pers keurt de vertooning daarvan goed". Het was de bedoeling in november te beginnen met de eerste voorstel lingen, maar er deden zich techni sche problemen voor met het licht. "Dit moet worden opgevoerd tot een enorme sterkte om het filmbeeld schitterend te doen uitkomen". De stroomsterkte waarover men in de nieuwe bioscoop de zaal van het toenmalige café "Het Wapen van Wassenaar" aan het Plein be schikken kon was namelijk niet groot genoeg. Maar dat probleem werd op gelost en voor zaterdag 18 en zondag 19 december 1920 werden de "openingsvoorstellingen" aangekon digd. Het programma (onder con trole) vermeldde de volgende films: "Konstantinopel" (pracht natuurop name) "Bioscoop-revue" (actueel), "Hoe de bloemen ontluiken" (we tenschappelijk) en als hoofdfilm: "Luctor et Emergo" (drama in 5 be drijven) met als toegift "Zigoto als kinderdief" (komisch). Volgens het verslag in de plaatse lijke krant bleek de filminstallatie aan alle eisen te voldoen. "Het beeld was scherp, precies wat de grootte be treft in evenredigheid met het lokaal en wat kwaliteit betreft behoeft de Wassenaarse bioscoop voor geen stadse bioscoop onder te doen". De voorstelling werd onder meer bij gewoond door drie ingezetenen uit de onderwijssfeer die door het ge meentebestuur waren aangezocht als leden vaai een plaatselijke film keuringscommissie Op de tweede bioscoopdag, zondag, kwam 's middags het bericht dat de operateur ziek geworden was. Men probeerde met vrijwillige hulp krachten het filmtoestel aan de gang te krijgen, maar het lukte niet best. Juist toen namens de direc tie van de bioscoop medegedeeld was dat de entreegelden zouden worden terugbetaald staakte de projector zijn verzet en kon het programma verder ongestoord worden af gedraaid. "De beelden waren nog schitterender dan op de eerste avond", aldus de krant. Hoe lang- de bioscoop in de zaal aan het Plein (het tegenwoordige restaurant "Het Regthuis") geves tigd is gebleven, is niet bekend. La ter, in 1929 werd een bioscooponder neming ondergebracht in het vroe gere gebouw van de christelijke school in de Langstraat, dat toen "Centraal Theater" ging heten en dat nu nog voortbestaat onder de naam Astra. Vergissing In het programma van de zo merfeesten, die op 6, 7, 8 en 9 augustus door de Wassenaarse Oranjevereniging zullen worden georganiseerd, komen ook enke le "cineacvoorstellingen" voor die op woensdag 6 augustus in het Astra-theater in de Lang straat zullen worden gegeven, ter gelegenheid van het feit, dat 55 jaar geleden de eerste bios coopvoorstellingen in Wasse naar plaats vonden. Voor die cineacvoorstellingen geldt de en treeprijs van 1920, namelijk één dubbeltje, aldus de aankondi ging. Wat dat dubbeltje betreft hebben de organisatoren zich vergist. In een advertentie in de Wassenaarse Courant van december 1920, waarin de ope ningsvoorstelling van de eer ste Wassenaarse Bioscooponder neming worden aangekondigd, staan als entreeprijzen vermeld f 0.40, f 0,75 en f 1.-. De Oranjevereniging ziet daarin overigens geen aanlei ding van dat dubbeltje af te stappen JEUGDVAKANTIEBEZIGHEDEN VOORSCHOTEN Het warme weer van de laatste dagen is er de oorzaak van dat de Voorschotense vakantiebezigheden minder belang stelling trekken dan was verwacht, maar er blijven toch altijd nog ge noeg jeugdigen over die bereid zijn mee te doen. Gezien het grote succes van vorig jaar werd besloten ook dit jaar weer een autorace bij het Cultureel Cen trum te organiseren. Er was een par cours uitgezet en drie trapskelters konden tegelijk aan de start ver schijnen. Zij hadden echter veel te lijden onder het fanatisme van de coureurtjes, zodat ze veelvuldig uit de strijd werden genomen om gerpe- pareerd te worden. In de middag vond de jaarlijks te rugkerende topper, de brandweer wedstrijd, plaats in het Frans Hals plantsoen. Ook nu ging het weer in samenwerking met de plaatselijke brandweer, die welwillend een drie tal brandslangen afstond. Tevens bleek het noodzakelijk dat sommi ge deelnemertjes door de meer er varen brandweerlieden werden geas sisteerd, daar anders gevaar bestond voor het raken van allesbehalve het doel. De brandweerwedstrijd mag zich ieder jaar in een grote pufolie- )- 'angstelling verheugen. De dag ervoor werd onder de he te zon op het MOC-terrein een ech te zeskamp gehouden, waarvoor veel behendigheid van de deelnemertjes werd geëist. Het laatste onderdeel, het spuiten met brandslangen, oogst te het meeste succes, omdat men hard toe was aan afkoeling. Op het programma staat verder nog Vakantieland, dat gehouden zal wor den in en om de Lindehoeve, van 4 t/m 8 augustus. Diefstal auto LEIDEN Twee surveillerende politie-agenten hebben in de afge lopen nacnt omstreeks kwart over één een 20-jarige Leidenaar aange houden, die samen met een Voor- söhotense vriend bezig was een op het Schuttersveld geparkeerde auto te stelen. Bij de komst van de politie wagen sloegen beide jongens op de vlucht. De Leidenaar sprong daarbij in het water van de Rijns- burgersingel. Eenmaal op de wal kant terug gekeerd kon hij in de (natte) kraag worden gepakt. De identiteit van de Voorschotenaar is bekend zodat de politie hem spoedig hoopt te kunnen arresteren. Artsen zondag 24 uur. Wijk I (Mors- Resultaat van de wedvlucht vanaf St. Ghislain, gehouden op zaterdag 26 juli. Er waren 301 duiven in con cours die met Z.O.-wind om 7 uur werden gelost. F. Muyzert 1; P. J. de Jong 2; W. Vijlbrief 3, 9 en 10; J. J. Wansink 4; H. J. Wansink 5; A. Ligtvoet 6; R. Noordermeer 7; L. Burgmeyer Alphen steunt SOS telefoon dienst Leiden j Halslaan 10. tel. 53747. VOORSCHOTEN 62159 (zondag). WARMOND F. Walenkamp, Dorps straat 45, Voorhout, tel 0171110030. Apotheken der apotheken in de i zondagsdienst .ugustus tot 8 augustus door: Doeza Apotheek, Doe- zastraat 31. tel. 21313; Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 7. Lei derdorp, tel. 99211. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad van Alphen heeft gis teravond besloten de stichting Te lefonische Hulpdienst in Leiden dit jaar een subsidie van 3 cent per in- Wijkvei woner te verstrekken. Dit komt neer op een bedrag van f 1350. De raadsleden die het woord voerden over het subsidie-plan, spraken van een sympathiek voor stel voor een belangrijk stuk werk. Wel werd er opgewezen met name door de KVP'er Kortmann, dat de hulpdienst slecht te vinden is in het telefoonboek. Dit raadslid opperde het telefoonnummer (op dit ogen blik nog 071—25202, vanaf septem ber 071—125202) op te nemen onder het rijtje alarmnummers in elke katten, vogels gemeente. Wethouder mevrouw Donker vond dat een goed idee, dat bekeken zal worden. LEIDEN Stichting Inter] Dierenhulpdienst de gemeenten bereikbaar: telef 34687 Wij domkoppen Schooltandverzorging la. tel. 20645. Spree We "te|e(-oon 25260 Buiten In samenwerking met het bestuur van de tuingroep "Ons Buiten gaat het Dienstencentrum Kooi op augustus, dat is op een saterdag, speciaal voor de bejaarden die niet zo best ter been meer zijn een be zoekje organiseren aan "Ons Bui- ten". Volgens in een vlammend rond ge tikte brief aan een collega die ons al bijna twee jaar geleden verliet, melt de leider van het Dienstencen trum: "De bloemen- en plauten- pracht is dan op zijn mooist, zodat men volop hiervan kan genieten. Wie geen persoonlijk bericht ontvangt en meent vanwege zijn handicap er nooit eens uit te kunnen door de ge bondenheid aan het huis, kan zich in het Dienstencentrum opgeven.' Geïnteresseerden dienen tevens op te geven of ze over een invalidenwa- gen beschikken en of ze gehaald en gebracht willen worden. Het nezoek zal tussen 3 en 5 uur 's middags plaatsvinden. Door het Rode Kruis en de stichting Interkruis zijn er een paar rolstoelen voor deze mid dag beschikbaar gesteld. Het adres: Driftstraat 49a, of tele foon 49726. Feest Op de hoek van de Hooglandsekerk- gracht en de Koppenhinksteeg be vindt zich een etablissement dat luis tert naar de naam Lois-disco. Eige naar Louis van Thiel(26), tevens ma nager van een artiestenbureau ont kent dat zijn zaak bindingen heeft met een Spaans industrieel die in spijkerbroeken handelt. Wat hij zeker niet ontkent is het volgende. In de maand augustc dan voornamelijk op de vrij- ter- en zondagen zorgt hij voor eve nementen in zijn lokaliteit, die de mensen het nodige plezier en luister genot moeten brengen. Ver dier staan er een talentenjacht, een viswed strijd op de Noordzee, eenbloemen- schikwedstrijd en een diskjockev- wedstrijd op het programma. Voor de ze evenementen dient men zich aan de tap van het café op te geven. Hedenavond treedt Justin Frank op, die trouwens ook gedurende d<e maand augustus een tentoonstelling heeft van surrealistische schilderijen ter plekke. Zaterdag: David Green berg en zondag John Philipp. Zater dag erop komt het duo De Cliftons, be ter bekend als bandparodisten. De 16de is gereserveerd voor het duo Hans Willemse, terwijl Shirün en Lex de 22ste hun muzikale kwalitei ten naar voren zullen brengen. Het optreden van Riekelc? Jansen, de sterkste man van Nederland en stand-in voor onder anderen Roger Moore laat dan geen spaan meer heel van wat wij nimmer voor moge lijk hadden gehouden. Ijzer met handen breken dus. Op dezelfde avond treden de Dixy Stompers op. Maar dat lag voor de hand, natuur lijk. Op 30 augustus komt het politick cabaret "Stepinstepout" en het slot feest, de dag erna is weer gerest- Redactie Paul Wolfswinkel veerd voor John Philipp. Rest nog de mededeling dat Na- tasja en Emile iedere vrij-zater-en zondag optreden. RIJNSBURG De gemeente raad van Rijnsburg is gisteravond in historische kledij bijeen ge weest. En dat was meteen het be gin van een hele reeks bijeenkom sten en feesten, waar duizendja rig Rijnsburg zich de komende week mee gaat bezighouden. Op de foto: staand, burgemees ter De Roos. Naast hem, in een pak van iets moderner snit, com missaris Vrolijk. We liepen een week telden gisteren dat de bejaarden ciëteit aan de Pieterskerkgracht ge opend werd. Maar we zaten te sla- Moederhulp pen en te dromen van de vakantie en hoe snel de tijd wel niet gaat, ach zo snel. De sociëteit gaat pas vol gende week open. Volgende week donderdag 7 augustus. Elke maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag kunnen bejaarden dan weer terecht in hun soos van half twee tot half heden verkeren. Dag vijf. Dus eerst nog zeven nachtjes reiken- slapen. 0_ ging Leiden gedurende de zomervakan- mei. J. Schrama (maatsch. werkster). SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: Tel. 071-25202. Voor i jeugddorp De vakantie loopt ten einde. Wij dachten dat er nog wel een weekje Jeugddorp zou zijn, maar niks no or: deze week is het voor het laatst ge weest, volgende week niet meer. Het spelen is afgelopen, het wordt nu weer ernst. Architecten Architecten-infc land. Op werkdag! baar onder nr. 26385. Zitting c dagavond van 7.309.30 uur op nee adres Middelweg 4 (bij Hoogl. kerk). infosentrum Breestraat 66. Lelden. Donderdag 8.3010.3 eaterdae 24 uur nam Gespreksavonden HendrlkplantsoeD 26 Leiderdori Moeders voor moeders Voetbal De twee S.J.Z.-teams uit Zoeterwou- de van c-junioren die momenteel met de leiders Leonard Vogelaar, Theo Versteegen, Leo v. d. Geest en Simon v.d. Salm op het N.K.S.-kamp in net Brabantse Huijbergen verblijven maken het uitstekend. In verband met de hoge temperatuur is het pro gramma enigszins aangepast en he aft men 's middags steeds vrijaf, 's- Morgens tussen 9-12 uur en in de vroege avonduren zijn er voetbal en handbalwedstrijden. Daarin hebben de jeugdige groen- witters wisselend succes. Dat er nogal wat oudere deelne mers onder de groepen zijn is een handicap om tot succes te komen maar dat drukt de pret geenszins. Martin Bakker die zondagmiddag door ziekte niet mee kon is zijn teamgenoten maandagmiddag dank zij de goede zorgen van jeugdvoorzit- ter Jan de Heiden, nagereisd, WASSENAAR De nanciën uit de Wassenaarse gemeen teraad zal in de eerstvolgende open bare vergadering op dinsdagavond 5 augustus .a.s. o.m. de mogelijkheden van kabeltelevisie in Wassenaar be spreken. De directeur van de ge meentebedrijven heeft over dat on derwerp een uitvoerige nota opge steld en als de commissie geen be zwaren heeft, zal aan de raad een voorbereidingskrediet van f 25.090,-- worden gevraagd voor verder onder zoek. Uit de nota blijkt, dat in nee noor delijk deel van de gemeente circa 2550 woningen zijn aangesloten op gemeenschappelijke antennes. Als wordt overgegaan tot de bouw van 'n centrale antenne-inrichting voor ge heel Wassenaar ,dan zouden als eer ste fase de bestaande gemeen schappelijke antenne -inrichti ngen collectief daarop aangesloten kun nen worden. In een tweede fase zou dan een campagne gevoerd kunnen worden om ook dé overige woningen in het noordelijk deel van de ge meente op de centrale antenne aan te sluiten en tenslotte zou deze campagne kunnen worden uitgebreid tot de bewoners van het zuidelijk deel van de gemeente. Afgezien van andere voor Je (en zo als het verdwijnen van ontsierende antennes en een betere ontvangst van zowel radio- als televisieprogram ma's is het belangrijkste argument om tot een centrale antenne over te gaan de mogelijkheid' voor ontvangst van buitenlandse televisiezenders. Dat is echter alleen te verwezenlijken met een grote en zeer hoge anten- Er zijn metingen verricht op he: dak van de watertoren, maar de re sultaten waren niet onverdeeld gun stig. Op de watertoren is intussen meetapparatuur opgesteld om LV- signalen gedurende een langere tijd te registreren. Gedacht is aan een mast van circa 50 meter op de wa tertoren. Er moet echter rekening worden gehouden met de vlieg trog van het vliegveld! Valkenburg. Len mast van 100 a 125 meter hoogte zou slechts gebouwd kunnen worden op een plaats circa 1000 meter zuid westelijk van de watertoren. Kostenramingen hebben uitgewe zen, dat bij gebruikmaking bin een hoge mast een investering nudig is van ruim f 4 miljoen. Zou van de aan geslotenen een bijdrage-ineens van f250,- worden gevraagd en zou 75% van de woningen in Wassenaar op dan zou elke aangeslotene f 10,- per maand moeten betalen. De verschillende mogelijkheden zo als bijvoorbeeld kabelverbindingen naar de antennemast in Den Haag- Bezuidenhout of naar de in Oeest- geest op te richten antennemast kun nen naar het oordeel van de direc teur van de gemeentebedrijven pas dan uitputtend onderzocht worden, als de huidige metingen op het dak van de watertoren onvoldoende re sultaten opleveren. Er zal dan o.m. eerst een onderzoek op grotere hoog te nodig zijn met behulp van een he licopter. Wijziging Wetswinkel De Wetswinkel is in Juli en ai alleen geopend op di en do.avo LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2