LEIDSCH W DAGBLAD Staatsgreep in Nigeria Fusie Mees en Hope met ABN Turks commando op 12 YS-bases vandaag Regering houdt Kotalla niet onrechtmatig vast' Gowon tijdens afwezigheid macht uit handen genomen Bankreus met ruim 24.000 man personeel Borstkanker grijpt verder om zich heen INSDAS 29 JULI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34690 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) Opnieuw Van de Mees en Hope Groep ma- [ngt er een grote bankfusie in de ken deel uit: Bank Mees en Hope pht. Mees en Hope Groep NV zal NV, Mees en Hope Investeringen NV en Assurantie Beheersmaat- schappij NV. Tot de bedrijven die door Mees en en Hope werden overgenomen of waar in de Groep een meerderheidsbelang ;Uit deze fusie zal een bank- tzekeringsconcern ontstaan met p balanstotaal rd gulden meel. mil- heeft, behoren onder meèr Kingma's Het aantal vaste kantoren van Bank Mees en Hope bedraagt 67, waar van twee buiten Nederland. Het aantal vaste kantoren (inclusief die van de dochterondernemingen) van de ABN bedraagt 807, waarvan 161 buiten Nederland. Daarnaast is de ABN over de hele wereld verte- In mei van dit jaar nam de ande re grote bank in Nederland, de AMRO-bank, het bankiershuis Pier- son, Heldring en Pierson over. Pier- son zette haar activiteiten onder eigen naam en leiding voort. dat Mees en Hope zou gaan fusione ren. De notering in certificaten van gewone aandelen Mees en Hope werd gisteren op de beurs opgeschort. De slotkoers van een aandeel ABN van f 100,- was gisteren f 340,- ofwel f 3,50 hoger dan het slot van vrij dag. Vanmorgen werd ook de notering van de gewone aandelen en conver teerbare obligaties van de lening 1972 van de ABN opgeschort. LONDEN (Reuter/AP) Radio Lagos heeft vanmorgen bekendgemaakt dat in Nigeria een verandering in de fe derale militaire regering" heeft plaatsgehad. Generaal Ya- koeboe Gowon is niet langer staatshoofd. Gowon is vol gens de bekendmaking ten offer gevallen aan een militaire staatsgreep. KAMPALA De inmiddels afgezette -president van Nigeria Gowon (rechts) kan, hier in gezelschap van de Oegandese president en gastheer Idi Amin nog vrolijk kijken als hij zich I op weg begeeft naar de bijeenkomst van de vergadering van i de Organisatie van Afrikaanse Eenheid die in de Oegandese hoofdstad wordt gehouden. Radio Lagos heeft gemeld dat de nieuwe Nigeriaanse leider kolonel Joseph Namban Gardba is. Dit be richt is niet bevestigd. Gowon is niet alleen niet langer staatshoofd, hij is ook afgezet als op perbevelhebber van de krijgsmacht. Radio Lagos zei dat de omwente ling zonder bloedvergieten was ver lopen. „Wij willen niet dat wie dan ook zijn of haar leven verliest", werd erbij gezegd. Maar er volgde de waarschuwing op dat men in zijn eigen belang rus tig moest blijven. In het andere geval zou krachtig worden opgetreden. In Lagos is een avondklok ingesteld en alle lucht- en grensverkeer is stopgezet. De 40-jarige generaal Gowon was in 1966 zelf door bloedige muiterij !n de strijdkrachten aan de macht gekomen. Hij heeft zich daarna ont popt als een uitstekend leider in oor log en vrede. Onder zijn bewind viel de tweeën een half jaar durende burgeroorlog met de provincie Biafra en hij bracht Nigeria in 1970 vrede. Generaal Gowon is op het ogenblik in Kampala voor de topconferentie van de organisatie van Afrikaanse eenheid. De organisatie voor de Afrikaanse eenheid (OAE> heeft vanmorgen haar topbeleid enkele uren stopgezet nadat het nieuws over de staatsgreep in Nigeria bekend was geworden. Generaal Gowon kreeg de mede- i ANKARA (AFP/UPI/AP) lurkse officieren hebben vandaag t» twaalf Amerikaanse bases in lirkije het commando overgenomen b is van officiële zijde in Ankara Meegedeeld. Alleen op deze bases (ordt een Turkse commandant aan- Esteld. Op de kleinere neemt het ürkse leger het commando over inder dat aan het hoofd een officier ordt geplaatst. Het Turkse optre- een vergelding voor het be- uit van het Amerikaanse Huis van fgevaardigden vorige week don- erdag, geen gevolg te geven aan het 'irzoek van president Ford, het bij- i zes maanden oude verbod op le ering van wapens aan Ankara, in trekken. •ndanks dat verwachten veel Ame- ikaanse deskundigen dat het slechts Dm een politieke stunt van An- die verder weinig om het lijf eeft. Van de zijde van het Penta- i, het Amerikaanse ministerie van lefensie, wijst men erop dat meer egeringen spelletjes met Amerikaan- bases in hun land hebben ge peeld. De "overneming" bestond dan it het vervangen van de Ameri- vlag door die van het gast- n het installeren van een kolo- el uit de eigen krijgsmacht als commandant. Het ministerie in An kara heeft al meegedeeld dat het werk op de bases gewoon zal wor den voortgezet. De bases liggen in de buurt van Istanboel en Ankara en langs de kust van de Zwarte Zee. UTRECHT (ANP) De recht bank in Utrecht heeft vandaag twee jongelui een jaar lang de toegang tot het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne ontzegd. Dit verbod iad de officier van justitie mr. G. W. von Meijenfeldt gevorderd in een straf zaak tegen de 20-jarige Hendrik van P. en de 22-jarige Gerrit van D. die hij rekende tot de zgn. Hoog Ca- tharijnse jeugd. Deze jongelui han gen niet alleen in het winkelcentrum rond, maar maken zich af en toe ook schuldig aan diefstallen. Gowon, die de assemblee van de OAE gisteren had toegesproken over de verantwoordelijkheden van de Afrikaanse leiders, bleef kalm en glimlachte. Vervolgens vertrok hij naar zijn hotel, waar geen verslag gevers werden toegelaten. Generaal Gowon had in 1970, op de tiende verjaardag van de onafhan kelijkheid van Nigeria, aangekon digd dat 1976 de streefdatum zou zijn voor een terugkeer naar een burger bewind. Indien mogelijk zou zijn re gering proberen haar programma in kortere tijd! uit te voeren zodat de macht eerder aan de burgers zou kunnen worden overgedragen. Maar in oktober vorig jaar kwam Gowon op die belofte terug. Als de militairen zich te overhaast terug trekken uit het landsbestuur zal de natie terugvallen in verwarring en chaos, zei hij toen. Het verbod op po litieke activiteit bleef, in strijd met eerdere beloften, van kracht. In Ni geria is herhaaldelijk aangedrongen op terugkeer naar een burgerbewind. Vorige week nog deed de voorzitter van de Nigeriaanse vakcentrale een beroep op Gowon de macht tegen eind 1976 over te dragen aan bur gers. Na tien jaar militair bestuur heeft Nigeria een verandering van regering nodig, zeo zei hij. Generaal Gowon stond bekend als een bescheiden man, die niet rookte en niet dronk. Toen hij aan de macht kwam weigerde hij in het presiden tiële paleis te gaan wonen en vestig de zich met zijn vrouw, een ex-ver pleegster, in een gewoon huis bij een kazerne. Voor de coup van 1966 had Gowon een korte, maar zeer succes rijke militaire carrière achter de rug. Hij kreeg zijn militaire oplei ding in Engeland en diende met de VN-vredesmacht in de Kongo, het huidige Zaïre. Generaal Gowon heeft in Kam pala voorbereidingen getroffen voor zijn terugkeer naar Nigeria. Gowon en andere leden van de Nigeriaanse delegatie in Kampala hebben nog geen commentaar gege ven op de berichten over de staats greep. H/arm it en vroege ochtend plaatselijk In het algemeen weinig wind. Unlmum temperaturen i enkele graden_ lager. ZANGERES GERRIE DE GROOT OVERLEDEN AMSTERDAM De Neder landse zangeres Gerrie de Groot is in de afgelopen nacht in Bilthoven op 51-jarige leeftijd overleden. Ze stierf in het huis van haar moeder. Gerhardina Antonia de Groot begon haar zangcarrière in de jaren vijftig in het koor van de Nederlandse Opera in Amster dam. In 1958 debuteerde de so praan in de hoofdstad in de Faust van Gounod onder lei ding van Arrigo Guarnieri. Tot 1963 heeft ze in Nederland een dozijn grote rollen vertolkt. Daarna vertrok zij naar Düssel- dorf waar zij met Hans Kaart in "Othello" van Verdi zong. Sindsdien is Gerrie de Groot vast verbonden geweest aan het Operahuis van Zürich in Zwit serland. Ze verwierf er inter nationale roem. Vooral de laat ste jaren had zü erg veel gast rollen, onder meer bij de Ween- se Staatsopera. De Paryse modeontwerpers hebben gisteren hun collectie voor het ko mende winterseizoen „blootgege ven". Bü de meeste ontwerpers was het een blik achterom, alles 14 PAGINA'S van vroeger zoals de kokerrok, komt weer terug. De roklengte is ook iets opgetrokken, van hand breed onder de knie, tot iets daar boven. Op de foto een creatie van André Courrèges: een heel strakke oranje-rode jurk van vilt met daarover een „sinasappelachtige mantel van plastic, versierd met oranje-rode veren PAGINA 11 9 Maarschalk Idi Amin van Oegan da is gekozen tot president van de OAE-conferentie die in deze dagen in Kampala wordt gehou den. Er is nogal wat verdeeldheid onder de Afrikaanse ministers. PAGINA 6 9 De toestand in de Angolese hoofd stad Loeanda is op het ogenblik chaotisch. Dat vertelden de eerste Nederlanders die uit Angola zijn geëvacueerd gisteren op Schiphol. De bevrijdingsbewegingen daar be strijden elkaar op leven en dood PAGINA 7 Baba Sy laat verstek gaan in de eerste ronde van het KSH-dam- toernooi PAGINA 9 GENèVE (SP) In West-Europa en Noord-Amerika sterft 1 op de 25 vrouwen aan borstkanker. Men schat dat deze ziekte elk jaar het leven eist van 25.000 vrouwen. In Nederland is het sterftecijfer in de afgelopen vijftig jaar tweeeneenhalf keer zo hoog geworden. Per jaar ovei'lyden hier 2.500 vrouwen aan deze ziekte. In een land als Chili is het aantal slachtoffers in die periode vernegenvoudigd.. Dit zijn cijfers uit een rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie. In de achter ons liggende vijf de cennia is er een verslechtering op getreden ten aanzien van het sterf tecijfer. In de leeftijdsgroep van vrouwen tussen de 25 en 34 jaar is borstkan ker na ongelukken en zelfmoord de derde doodsoorzaak. Tussen de 35 en 54 is deze vorm van kanker zelfs de belangrijkste en boven de 55 sterven alleen aan hart- en vaat ziekten meer vrouwen. Uit het rapport blijkt, dat naar mate de vrouw later een kind krijgt de kans op borstkanker toeneemt. Tevens houdt de Wereldgezondheids organisatie rekening met de moge lijkheid, dat de voedingsgewoonten Consul-generaal van Denemarken in Noorclwijk overleden NOORDWIJK (ANP) De con sul generaal van Denemarken dr. Ivo Möller is zondag in zijn woning in Noordwijk overleden. Dr. Möller werd in 1921 honorair consul en in 1935 consul generaal van Denemar ken in Nederland. In 1971 vierde hij zijn gouden jubileum als consul. Dr. Möller is ook directeur ge weest van de VCK (Verenigde Car gadoors Bedrijven) in Amsterdam. Hij is 85 jaar geworden. De begra fenis heeft vandaag in alle stile plaats gehad. DEN HAAG (SP) De Haagse rechtbankpresident mr. J. H. Blaauw vindt dat de Nederlandse regering niet onrechtmatig handelt en niet buiten het recht treedt ten opzichte van de Duitse oorlogsmisdadiger Ko talla. Mr. Blaauw deed vanmorgen uit spraak in het kort geding dat mr. W. L. Nouwen en mr. N. A. M. Schipper namens Kotalla hadden aangespannen tegen minister Van Agt. Zü vonden dat, vooral gezien de gezondheidstoestand van Kotalla die in de gevangenis van Breda zit, de levenslange gevangenisstraf van de oorlogsmisdadiger moest worden opgeschort. Ter zitting voerde mr. Nouwen aan dat de overheid zich schuldig maakt aan onrechtmatig handelen omdat een inbreuk op Kotalla's persoon- hjkheidsrechten zou worden gemaakt en dat de overheid in strüd handel de met het verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en ook dat de overheid zich schuldig zou maken aan willekeur of misbruik van overheidsgezag. President mr. Blaauw meende dat, hoewel een levenslange gevangenis straf meestal niet tot het einde wordt Hoogwater te Katwijk t Mir; laagwater te 3.07 SCHIPHOL Verwelkomd door haar ouders, broers en zusters is vanmiddag de 25-jarige Neder landse studente Emilie van Zinnicq Bergmann uit Vught met haar vriend David Ross van een verblijf in Afrika op Schiphol teruggekeerd. Op 19 mei werd de Nederlandse studente, samen met drie Amerikaanse studiegenoten, door een aantal guerrillastrijders ontvoerd tijdens werk zaamheden in een natuuronderzoekcentrum in Tanzania. Vakantie-Combi Philips Hifi Tuner-Versterker Type 22RH 732 (2 x 18 watt) Adviesprys f 835,— nu f 488,- 2 Aristona Speakers 423 2 x 20 watt a f 149,— Adviesprys f 470,f 298,- Philips draaitafel 22 GA 407 inclusief GP400 element Adviesprys f 389,f 248,- NETTO f 1034,— Totale set adviesprys f 1694, Nu bij ons f 700,goed koper voor f999; Andere kombinaties mogelyk. Radio Plein 16 B.V. 5 Meiplein 116 en 64, Leiden, telefoon 071—66667, 66003, 65940. Dr. J. Theuns afgewezen als expert in Baader- Meinhofproces STUTTGART (ANP) De rechtbank in Stuttgart waarvoor de vier leden van de "harde kern" van de Baader-Meinhofgroep terecht staan, heeft de Nederlandse psy chiater dr. J. Theuns als deskundi ge afgewezen. Dr. Theuns was met twee West- duitse collega's voorgedragen om te onderzoeken of de vier verdachten in staat zijn terecht te staan. De verdachten zijn Andreas Baa der, Ulrike Meinhof, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe. De rechtbank heeft de artsenge nootschappen vijf experts la ten aanwijzen voor het onderzoek hebben tot dusver geweigerd zich te van de verdachten. De bekl^-den hebben tot dusver geweigerd zich te laten onderzoeken door artsen van overheidsorganen of ziekenhuizen. uitgezeten, deze toch gerechtvaardigd is. Hoewel de gezondheidstoestand van Kotalla slecht is, achtte de pre sident, evenals de regering, geen re den aanwezig voor opschorting van de straf. Temeer daar Kotalla in de gevangenis goed wordt verzorgd. Hy vond dan ook niet dat de regering zich schuldig maakt aan onrechtma tig handelen. Mr. Blaauw vond dat de voortzet ting van de straf wel degelyk een doel dient. Mr. Nouwen had dit be streden. De president overwoog dat door het vasthouden van Kotalla veel leed, dat aan slachtoffers by een eventuele vrij lating zou worden toe gebracht wordt voorkomen. Libanon slaat Israëlische aanval af BEIROET (AP) Libanese grenseenheden hebben vanmor gen voor zonsopgang een Israëli sche aanval op een Libanees grensdorp afgeslagen waarby 'n Israëlisch legervoertuig werd vernield, aldus heeft het minis terie van Defensie in Beiroet be kend gemaakt. Zes huizen in het grensdorp Aita el SJaab, -•"derhalve km van de grens hebben schade opgelopen gedu rende de gevechten die 70 minu ten duurden, aldus het ministe rie. Aan Libanese zyde zouden geen slachtoffers zijn gevallen. In Tel Aviv is het bericht uit Beiroet categorisch ontkend door het Israëlisch opperbevel. Alles is rustig langs de grens, aldus het opperbevel, en geen Israëlische patrouille heeft van morgen de Libanese grens overschreden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1