Leiden na Merenwijk weer boven de 100.000 RUST OP MUftlMWDMg GROOTSTE SIMPS mm BOUWPLAATS WM WDM o o o ZUID-HOLLAND WEER VOORBIJ De foto hierboven bestaat uit tioee plaatjes van de bocht in de Zwartemeerlaanlinks begin 1974 toen er nog druk geasfalteerd werdrechts juli 1975: inmiddels zijn er al vele huizen verrezen. De foto onder geeft uitzicht op de bijna voltooide woningen gelegen rond de Alpenroos, op korte afstand van de Zijl. HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid van een collectie. JUWELIER V. D. WATER Dr. Van Voorthuijsenschool. Met de aanleg Is een bedrag van ongeveer twee ton gemoeid. Tenslotte nog iets over de - zij het nog korte geschiedenis van de Merenwijk. Op 2 januari 1969 stel ae de Leidse raad het globale bestem mingsplan Merenwijk vast. Een ver- dere uitwerking van dit zogenaamde "vlekkenplan" werd aan B en W op gedragen. Volgens dit voorlopige plan zou 40 van de woningen eenge- zinsbouw worden 55% etagebouw. De resterende 5% was gereserveerd voor bejaardenwoningen. In 1970 werd met de bouw van de eerste wonin gen begonnen. Dat gebeurde onmiddellijk ten noor den van de Slaagh- of Stinksloot en betrof etagebouw. In de daarop vol gende jaren wijzigden de stedebouw*^- kundige inzichten zich serk. Vastge steld werd. dat ruimtelijk gezien, flatbouw niet zoveel voordelen heeft ten opzichte van laagbouw. Boven dien worden de bouwkosten van flats flink omhoog gejaagd door de nood zaak van zware funderingen en tal van gemeenschappelijke voorzienin gen als trappenhuizen, stortkokers, liften groenvoorzieningen en derge lijke. Het leidde er toe dat de raad op 15 januari 1973 besloot een aan tal wijzigingen in de plannen aan te brengen. Belangrijkste punt was dat op de nog niet bebouwde gronden zo veel mogelijk laagbouw zou komen. Er werd toen gekozen voor een naar verhouding vrij grote woningdicht heid, namelijk van 42.5 woning per hectare. De wijzigingen hebben tot gevolg dat straks, wanneer de wijk voltooid is, ruim zestig procent van de huurders en kopers in laagbouw- huizen woont. LEIDEN In opdracht van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland be gint de firma Visser en Smit uit Pa- pendrecht maandagochtend a.s. met de aanleg van een nieuwe kabelroute van het E.Z.H. station aan de Ko ningstraat naar het opstelpunt van de bovengrondse leiding naar Sas- senheim ter hoogte van de rioolwa terzuiveringsinstallatie bij de Stink sloot. Het karwei houdt tevens in het verwijderen van het oude kabeltracé dat van het E.Z.H. station via het Zwarte Pad. benoorden de Willem de Zwijgerlaan naar het opstelpunt loopt. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd op verzoek van het Leidse gemeentebestuur en houden verband met de aanleg van de toekomstige Gooimeerlaan. die een verplaatsing van de oude kabelroute noodzakelijk maakt. De aannemer begint zjjn karwei met het opbreken van het eerste deel van de route over een lengte van ongeveer 500 nieter. Dit loopt van het terrein achter de Van Hogendorp- straat, via de ventweg Willem de Zwijgerlaan richting Koningstraat en oversteek Willem de Zwijgerlaan naar het terrein van de Groenoordhal. Vervolgens zullen zes elektriciteitskabels van elk 150.000 volt worden aangebracht, waarna het wegdek weer wordt hersteld. Dit zal ongeveer vier weken in beslag ne- Het verkeer over de Willem de Zwijgerlaan zal van deze werkzaam heden hinder kunnen ondervinden. In overleg met de politie zal het ver keer op bepaalde momenten over één rijbaan geleid worden. Het is wel de bedoeling, dat beide rijbanen 's avonds en 's nachts berijdbaar zijn. Fietsers zullen zo veel mogelijk over de ventweg worden geleid. Door Bram van Leeuwen Foto's Jan Holvast LEIDEN Na twee weken "op de plaats rust" zal maandag het werk hervat worden op de groot ste bouwplaats van Zuid-Holland: de Leidse Merenwijk. De vele hon derden bouwvakkers, die op vele plaatsen in de nieuwe wijk aan het werk zijn, zullen er voor zor gen dat dit jaar zo rond de 1300 woningen worden opgeleverd. Vooral in de laatste maanden van het jaar zo is de verwachting zal het hard gaan. Tot dusver zijn er dit jaar ruim 400 voor be woning gereedgekomen. De ople vering zal Leiden weer een aardig eindje in de buurt van de fel be geerde 100.000 inwoners brengen. Wat die woningbouw in de Meren wijk betreft, de volgende cijfers: in totaal zullen er ruim 5300 woningen gebouwd worden. Daarvan zijn er bijna 1700 die in de woningwetsec tor vallen, ruim 2000 in de premie- en ruim 1500 in de vrije sector. De vergelijking tussen koop- en huurwo ningen verhoudt zich als 2 staat tot 3. Als de wijk is afgerond zullen er naar verwachting zo'n 17.500 a 20.000 zullen ook voorzieningen aanwezig moeten zijn. Tot dusver is de Merenwijk op dat punt nog maar magertjes bedeeld. Er heerst bijvoorbeeld een groot ge brek aan geschikte vergaderruimte. Buurtcentra zijn er nog niet en dooi de plannen om de Beloftekerk in de Merenwijk neer te zetten is inmid dels ook een streep gezet. De enige ruimte is in feite de aula van de school aan het Valkenpad. Het ge volg is dat wijk-, buurt- en bewoners- groepen, wanneer men bijeen wil komen, naar de binnenstad moet. Een andere voorziening waaraan wel hard' gewerkt wordt, is het nieu we winkelcentrum, dat inmiddels met de naam "De Kopermolen" gesierd is. Verwacht wordt dat nog dit na jaar de eerste klanten uit de Meren wijk in dit centrum terecht kunnen. Het centrum heeft een totale win keloppervlakte van zo'n 7.000 vier kante meter. Over de verdeling van de branches is de afgelopen maanden nogal het een en ander te doen ge weest. Vooral de belangstelling van de banken was enorm groot. Nationale Nederlanden Een andere kwestie, die nogal wat tongen in beroering heeft gebracht, is het woningbouwplan dat de Natio nale Nederlanden tussen Ketelmeer laan, Gooimeerlaan Veluwemeerlaan en het centraal gelegn wijkpark wil realiseren. Tijdens de laatste begro tingsbehandeling sprak wethouder Waal het vermoeden uit dat de hu ren van deze woningen wel eens bo ven de 600 gulden per maand zou den kunnen uitkomen. Deze calcula tie was aanleiding voor het Huurder comité Merenwijk om fel te ageren tegen de plannen. Inmiddels is er door de gemeente voor 't plan 'n loka- tiesubsidie aangevraagd waardoor de huren wat lager zouden kunnen wor den. Nationale Nederlanden zou be reid zijn om met een geringere winst genoegen te nemen. Zoals de zaken er nu voorstaan zullen de 930 woningen die in de premiesector gebouwd worden (770 huur- en 160 koophuizen) een huur moeten opbrengen van circa 450 gulden per maajnd, inclusief servi cekosten. Gezien vanaf de Ketel meerlaan, links van het winkelcen trum, zijn de bouwers inmiddels begonnen het storten van de eerste funderingen. Er zal gebouwd wor den in drie bouwstromen en vol gens de plannen zullen de eerste Het in aanbouw zijnde winkelcentrum "De Kopermolen" in de Merenwijk (foto boven). De totale oppervlakte van het complex is 7000 vierkante meter. Foto onder: de funderingen voor de eerste van de 930 woningen van Nationale Nederlanden zijn inmiddels gelegd. Op de achtergrond het scholencomplex, waarin drie lagere en drie kleuterscholen zullen ivorden ondergebracht. woningen nog voor de jaarwisseling gereed komen voor bewoning. Midden in het woningbouwpro ject van Nationale Nederlanden, tussen Broekweg en Veluwemeer laan vordert erg snel. In het complex lencomplex erg snel. In het complex komen drie lagere en drie kleuter scholen, naar oud-Hollandse ge woonte braaf verdeeld tussen open baar, rk en protestants christelijk onderwijs. Het is nog even de vraag of de school op tijd klaar zal zijn voor het begin van het nieuwe schooljaar. Vermoedelijk haalt men dat net niet en zullen gedurende enkele weken noodvoorzieningen worden getroffen. Een tweede scho lencomplex gelegen tussen de Zijl en de Zwartemeerlaan zal ook bin nen afzienbare tijd van de grond komen. Gedacht wordt aan een be gin met de bouw in de maanden september—oktober. Maar het kan ook nog wel iets later worden. Het hangt af van de' behoefte aan on» derwijsgelegenheid die er bestaat. Kalmer aan De inzending van de heer Müllcr be trof een samenvatting van een in be werking zijnd proefschrift over het radiologisch onderzoek van ae cunne darm bij coeliakic. Coeliakie is een opname-stoornis van de dunne darm waaraan alleen al in Nederland enke le duizenden mensen lijden. De ziek te is. mits zij wordt onderkend, ove rigens wel te genezen. We komen nog even terug op de Nationale Nederlanden, omdat deze verzekeringsmaatschappij nog meer plannen heeft in de Meren wijk. Namelijk voor het gedeelte ten noorden van de Veluwemeer laan, dat nu grondgebied van War mond is. In totaal zouden daar ook nog eens circa 500 eengezinswonin gen gebouwd worden. Gezien de problemen met de andere 930 wo ningen is de verwachting dat Na tionale Nederlanden het wat kal mer aan zal doen. Bovendien speelt een rol, dat Warmond niet eerder toestemming voor de bouw wil ge ven, dan nadat zekerheid bestaat over het al dan niet aanleggen van de nieuwe provinciale weg 6 (Oegst- geest. Warmond, Leiderdorp, Hoog- made, Woubrugge). Volgens een onlangs verschenen interimrapport van Rijks- en Provinciale Water staat is die beslissing niet voor eind volgend jaar te verwachten. Hoe staat het met de mogelijkhe den voor receratie en sport in de Merenwijk? Wel er is natuurlijk 't centrale wijkpark met een opper vlakte van 40.000 vie rkante meter, waar men een wandeling kan ma ken. Verder 'bestaan er plannen om de dierlijke have die er nu rond loopt onder te -brengen in een echte stadsboerderij. Door mensen van het Praethuys is belangstelling ge toond, maar ook de Plantsoenen dienst van de gemeente ziet er wel wat in. Voor de jeugd moeten in de wijk speelmogelijkheden worden ge- creeërd in de vorm van klim- en klauterrekken en verharde en on verharde veldjes waar balspelen be oefend kunnen worden. De plaats en de inrichting daarvan blijkt nog wel eens wat problemen op te leve ren zoals recentelijk nog in de wijk van de Stichting Eigen Huis is ge bleken. In de opzet van de wijk is ook reke ning gehouden met de aanleg van recreatieve fietswegen. Deze paden zullen ver verwijderd blijven van de straten in de wijk, waar het meeste verkeer verwacht wordt. Ter beveili ging van de voetganger en de fietser zijn op drie plaatsen in de wijk tun nels in aanbouw of reeds voor ge bruik gereed. Een kruist de IJssel- meerlaan ter hoogte van de Kieken diefhorst, de twee andere liggen in de Ketelmeerlaan, namelijk bij de Valken- en Milanenhorst en bij de toekomstige kruising met de Gooi meerlaan. Zwemmen kunnen de Merenwijk - bewoners in de toekomst in het nieu we zwembad De Zijl, dat in aanbouw is. Om te voorkomen dat /jeugdige zwementhousiasten de zeer drukke Willem de Zwijgerlaan moeten over steken, wordt er een route ontwor pen van de Merenwijk naai' het zwembad. Fietsers die gebruik ma ken van deze route rijden onder de brug over de Zijl door. Voor de ac tieve sportbeoefening is er ook nog altijd het plan op het terrein ach ter de Merendonk een aantal tennis velden aan te leggen. Het houten ge bouw van de supermarkt 'die in de toekomst naar het winkelcentrum Internationale onderscheiding voor Leidse radioloog LEIDEN Tijdens een onlangs in Edinburgh gehouden Europees con gres over de radiologie is aan de heer W. F. H. Miiller, hoofdassistent op de afdeling radiologie van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, ce Bo ris Rajewski-medaille uitgereikt. Deze medaille wordt door de Asso ciation Européenne de Radiologie toe gekend aan een jong radioloog voor oorspronkelijk wetenschappelijk werk. verhuist) kan dan omgebouwd wor den tot kleedruimte en cantine. Fietsverbinding Juist dezer dagen hebben B en W een besluit genomen voor een nieuwe fietsverbinding vanuit de Merenwijk naar de Marnixstraat-Willem de Zwijgerlaan. Daarmee is een einde gekomen aan een slepende kwestie, waarvoor in 1969 de basis werd ge legd. Toen werd een plan ontworpen dat voorzag in de aanleg van een fietspad dwars door het volkstuinen complex ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan. De volkstuiners pro testeerden fel en in 1971 werd een motie in de raad aangenomen die B en W opdroeg naar alternatieven te zoeken die geen schade zouden toe brengen aan het volkstuincomplex. Ei- kwamen verschillende tracés op tafel en in 1972 besloot de raad tot de aanleg van het volgende pad: via de Q-brug, ten zuiden van de Slaagh- sloot in westelijke richting, langs de Gooimeerlaan en daarna de dijk volgend van hét vroegere spoorlijntje. Gezien de gewijzigde opzet van de Gooimeerlaan is daar nu van afge weken. De voorkeur wordt nu gege ven aan het volgen van de bestaande Bosrode, het kruisen van de sloot ten zuiden daarvan met een brugge tje. Vervolgens komt er langs de Gooimeerlaan aan de oostkant een fietspad in twee richtingen. Om een verbinding met de Marnixstraat tot 6tand te brengen volgt het fietspad daarna weer de dijk van het vroege re spoorlijntje en eindigt achter de

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3