Alsnog Nobelprijs voor Hans Osler! De geheime oorlog tegen Adolf Hitler SATERDAG 26 JULI 1975 EXTRA PAGINA 15 Claus Graf Schenk van Stauffenberg, de man die de bom plaatste in Hitlers hoofd kwartier in Oost-Pruisen. (Foto uit bericht van de Tweede Wereldoorlog) Stom toevallig schoof iemand de tas met de bom een eind weg, ivaardoor dé aanslag een totale mislukking werd. Hitier (links op de fo to) werd wel gewond, maar was de toestand direct mees ter. De bekendste aanslag op het le ven van Hitier iverd op 20 juli 1944 een totale mislukking. Er was een tas met een bom neerge zet bij de voeten van de Fiihrer terwijl deze zich over een staf kaart boog op een operationele bespreking in zijn hoofdkwartier in Oost-Pruisen. Stom toevallig schoof iemand die tas een eind weg. Tien minuten later ontplofte de bom. Hitier werd wel gewond maar was de toestand direct meester. Hij gaf bevel de samen zweerders op te sporen. Het komplot van 20 juli ivas het laatste in een serie pogingen van een groep Duitse legerofficieren en hun helpers uit niet-militaire kring om Hitier uit de weg te rui men en een einde te maken aan een oorlog, ivaar ze het niet mee eens waren. De enige man. die door zijn koelbloedigheid de sa menzweerders van dit fiasco had kunnen redden ivist niets van de ze aanslag en zat op dat moment bij zijn zuster, die vlak bij Leip zig woonde. Dat ivas kolonel Hans Oster. plaatsvervangend hoofd van de "Abwehr''de Inlichtingen dienst van de strijdkrachten, een van de leiders van de samenzwe ringen. Een jaar daarvoor was hij verraden doordat er in zijn orga nisatie een blunder werd gemaakt. Maar Oster werd niet gearres teerd. Hij werd gewoon van zijn taak ontheven en moest zich op geregelde tijden bij de veiligheids dienst melden. Een hoogst verbazingwekkende regeling. Zij vond haar oorzaak in het feit dat het bewijs tegen Os ter niet rond ivas voor een be schuldiging zo ernstig, dat Hitler bevel gaf het proces tot na de oorlog uit te stellen. In de tweede plaats hoopte de Gestapo de geheime staatspolitie van de na zi's dat Oster haar ongewild op het spoor zou zetten van andere anti-Hitier officieren. Oster was ivel zo verstandig om elk contact met zijn vroegere medewerkers te vermijden. Dat nam niet weg dat hij zou worden terechtgesteld als gevolg van die mislukte aanslag van 20 juli. |In de landen, die tegen Hitier hebben gevoch ten, is de naam van Hans Oster als een van de leidende figuren in het ondergronds verzet in nazi-Duitsland amper bekend. Maar nu is hij voorgedragen om posthuum te worden onderscheiden met de Nobelprijs voor de vrede. Die voordracht i's gebaseerd op de pogingen, die hij tussen 1 938 en 1 943 ondernam om [tot vrede te komen. In die jaren trachtte hij onderhandelingen met de Engelsen en de re geringen van andere landen tot stand te brengen. Het Nobelprijs-comité zou met alle tradities breken als het de prijs voor de vrede zou toe kennen aan een kandidaat die al zo lang dood is. Maar Osters staat van dienst, waarin hij onophoudelijk verraad" pleegde en de dood onder ogen zag in de hoop de vrede te bewaren (en later te herstellen) is meer dan voortreffelijk. Hans Oster was zoon van een (protestantse dominee en een half- Engelse moeder (.zijn grootmoeder kwam uit Manchester). Hij was Eenvoudig en streng conservatief opgevoed. In 1907 ging hij by de bereden artillerie omdat hij graag wilde paardrijden. Na zijn dienst aan het westelijk front in de eerste Wereldoorlog werd hij officier bij de generale staf. Na de nederlaag van 1918 bleef hij onverminderd loyaal aan de Duitse keizer. In 1929 werd hij ;benoemd tot officier bij de inlichtingendienst van de "Reichs- wehr", het toenmalige leger. Daarmee zette hij de eerste stap op het pad dat tenslotte zou leiden naar de igalg in het concentratiekamp Flossenburg. Zijn zoon Achim Oster gepensio neerd generaal van het leger van de huidige Bondsrepubliek weet te vertellen dat het werk van zijn vader bij de Reichswehr voorname lijk politiek was. Hij moest rapport uitbrengen over linkse samenspan ningen in de Weimar-republiek. Het leger had een gruwelijke hekel aan alles wat links was. Verbijsterd Maar al gauw kreeg Oster meer belangstelling voor de groei van de nazi-beweging. Of zoals zijn zoon het zegt: "Terwijl iedereen de nazi's nog zag als lui met smoezelige boordjes had mijn vader al door, dat de vuiligheid niet bij hun nek opnield. Hij was vooral verbijsterd door perverse lieden als Rohm, maar hij walgde niet minder van het bloedbad, dat later werd aangericht 'an hem af te komen". Na 1933 hoopte het "Oberkommando" nog altijd Hitier voor zijn eigen doeleinden te kunnen gebruiken. Het begon aan een reorganisatie rond kern van vertrouwelingen. Oster, die inmiddels als een expert werd beschouwd, werd bij de "Abwehr" in Berlijn geplaatst. In 1935 kwam de leiding over de Abwehr in handen van kapitein Canaris, de latere admiraal, die door zijn rol in de slag bij de Falkland-eilanden in de eerste wereldoorlog als oorlogs held gold. Zijn samenwerking met Oster leidde tot een van de belangrijkste ontwikkelingen in de geschiedenis van het Duitse verzet. Er is lang geredetwist over de rol van Canaris in de samenzweringen tegen Hitier. Er zijn geschiedkundi gen. die zeeeen dat hij dubbel spel heeft gespeeld, terwijl anderen ervan overtuigd zijn dat hij alleen voor het verzet heeft gewerkt. Beide partijen zien over het hoofd dat iedereen, die binnen de strijdkrach ten tegen Hitier opereerde wel verplicht was dat onder een goede dekmantel te doen, wat er op neer kwam dat hij in zekere zin wel voor het regime moest werken. In het geval van Canaris en Oster betekende dit, dat zij gewoon het dagelijkse inlichtingenwerk moesten doen omdat zij zich anders nooit in hun centrale positie hadden kunnen handhaven. In 1937 besloten Oster en Canaris een speciale afdeling van de Abwehr op te richten, die bekend stond als „Departement Z" en ten doel had Hitler ten val te brengen. Die afdeling moest zorgen voor een communicatiesysteem, waar de Ges tapo niet in zou kunnen infiltreren, voor officiële papieren waarop de agenten zonder verdenking overal in het „Reich" terecht zouden kunnen en later, toen de nood aan de man kwam, voor een voorraad explosie- Binnen een jaar hadden Oster en Canaris contacten gelegd met geestverwanten. Er waren twee groepen:: een militaire onder leiding van generaal Ludwig Beck, die op punt stond met pensioen te gaan als stafchef van het leger, en eentje, die bestond uit een handjevol burgers, onder wie Carl Gordeler, de vroegere bui'gemeester van Leipzig. De officieren verzetten zich tegen Hitier omdat deze een meedogenloze oorlog van plan was, waarvoor Duitsland naar hun mening niet klaar was en ook omdat zij vonden dat Hitier het leger had beledigd door opperbevelhebber generaal Fritsch 'een oude vriend van de familie Oster) te ontslaan op grond van een valse beschuldiging van homoseksualiteit. Het verzet van de burgers had veel meer een morele achtergrond. Een man als Gordeler was afgetreden, nadat hij had geweigerd een nazi-bevel op te volgen om een standbeeld van de joodse componist Mendelssohn te laten slopen. Oster behoorde in geest tot die tweede groep en het was zijn historische verdienste dat hij die twee verzetskernen tot elkaar wist te .brengen. Na verloop van tijd werd Oster de man, die de initiatieven nam. Canaris raakte steeds meer vertwij feld over de mogelijkheid Hitier lijfelijk te elimineren en hij beperkte zijn aandeel steeds meer tot het versluieren van de acties, die zijn vrienden ondernamen. Het eerste van een hele serie komplotten, waarvan Oster de organisator was, werd uitgebroed in 1938 toen Hitler van plan was Tsjechoslowakije binnen te vallen. Het plan was toen om de Fuhrer gevangen te nemen en hem voor een van zijn eigen Volksrechtbanken te slepen en aan te klagen op grond van het feit dat hij Duitsland naar een oorlog leidde, die gelijk stond aan zelfmoord. Maar daarvoor was een onomgewonden verklaring nodig, waarin Engeland en Frankrijk zouden zeggen dat zij voor Tsjechoslowakije in de bres zouden springen. Chamberlain Oster zond een boodschapper, Ewald von Kleist, naar Buitenlandse Zaken in Londen en naar de Britse militaire attache in Berlijn. Von Kleist kwam terug met een heel bemoedigende brief van Winston Churchill (die toen nog in de politieke wildernis rondliep), maar premier Neville Chamberlain weiger de een verklaring af te geven. Het volgende plan werd opgezet kort na de inval in Polen, toen Hitier al met zijn eerste ideeën rondliep over een invasie in Nederland en Belgie. Dit keer was het de bedoeling Hitier te arresteren tijdens een bezoek aan het hoofdkwartier van het leger in Zossen bij Berlijn. Het schema, dat was opgezet, werd als zoveel andere schema's dat later zouden worden, een misrekening, omdat de afspra ken van het leger waren gewijzigd. Voor die tijd had Oster echter al een aantal contacten gelegd met de toekomstige vijanden en slachtoffers van Duitsland, iets waarmee hij zich de onverzoenlijke haat van heel wat van zijn landgenoten op de hals haalde. Zo waarschuwde hij de regering in Den Haag voor een inval in Holland en Belgie, die voor eind november 1939 op het programma stond. Die waarschuwing stelde koningin Wil- helmina en koning Leopold in staat een gezamenlijk beroep te doen op de vredelievendheid in de wereld en daarmee werd het tijdschema van Hitier voor een poosje in de war gestuurd. Twee maanden later sloeg hij alarm bij de Nederlandse militaire attache in Berlijn, kolonel G. J. Sas en noemde een nieuwe datum voor de inval. Ook toen kwam het tot uitstel. En op 31 maart 1940 en dat ging weer via kolonel Sas liet Hans Carl Gordeler, die Hans Oster telegrafisch benoemde tot com missaris van Saksen. Gordeler (op de foto tijdens het proces) wist toen nog niet dat Hitier aan de dood ontsnapt was. Oster de Denen en Noren weten dat hun landen op 9 april zouden worden overvallen. Maar die waar schuwing werd helaas in de Naar Sas Tenslotte ging hij op 3 mei opnieuw naar Sas en vertelde hem dat een week later Nederland en Belgie aan de beurt zouden komen. Op de vooravond van de invasie stak hij van het ministerie van oorlog de straat over naar het appartement van Sas om hem nog eexxs te bevestigen dat het de volgende dag- menens zou zijn. Ondertussen was Oster ook actief geweest op een ander front. In oktober 1939 had hij een van zijn agenten, dr. Josef Muller, een leider van de katholieke gemeenschap in München, toestemming gegeven naar Rome te gaan om contact te zoeken met de Engelse zaakgelastig de bij het Vaticaan. Deze Muller had toezegging gekregen van de paus met wie de protestant Oster bevriend was geraakt toen hij nog pauselijke nuntius was en ze toevallig een praatje over paarden maakten dat hü zou bemiddelen in een vredespoging. Maar weer liep de zaak op niets uit, omdat de Engelsen geen reactie gaven. Door zijn contacten met kolonel Sas en het Vaticaan nam Oster ijzingwekkende risico's, maar hij schrok er niet van terug, ("als ze er ooit achterkomen zullen ze me zeker opknopen en van hun standpunt uit terecht", zei hij naderhand tegen zijn zoon Achim) Oster raakte in een nieuwe serie komplotten verwikkeld. In augustus nam hij deel aan een opzet om Hitier gevangen te nemen bij diens bezoek aan het hoofdkwar tier van een legergroep aan het Russische front bij Smolensk. Maar de Führer had een zo grote lijfwacht dat het niet kon doorgaan. In 1943 leverde hij het materiaal voor een bom, die in het vliegtuig werd geplaatst waarmee Hitler van Rusland terugvloog naar Duitsland. Maar het ding afkomstig van een geallieerde zending die was afge gooid voor het Franse verzet ontplofte niet en moest de volgende dag heel stiekem weer uit het vliegtuig worden gehaald door Fabian von Schlabrendorff, de jonge officier die hem er ook had in gezet. Zelfmoordbom Acht dagen later stond een van de deelgenoten in het komplot, kolonel Von Gersdorff, naast Hitier bij de viering van Heldengedenkdag in Berlijn. Hij had twee zelfmoordbom- men in de zakken van zijn overjas, die na prbcies tien minuten zouden ontploffen. Maar ze misten hun doel omdat Hitier de plechtigheid al na acht minuten verliet. Met deze mislukte moordaanslagen op de achtergrond, waarvan een groot aantal in de laatste maanden van 1943 gebeurden, verscheen de jonge graaf Stauffenberg ten tonele om het plan van de 20-ste juli voor te bereiden. Maar voordat Stauffen berg bij het complot bestrokken was werden de kanalen van achter grondinformatie door de "Abwehr" afgesloten. Oster heeft misschien omdat hij zo volledig achter zijn zaak stond altijd grote risico's genomen. Als hij het over Hitler had noemde hij hem spottend "Emil" en in zijn bureau had hij twee met lampjes verlichte slagzinnen hangen, die amper verheelden hoe hij erover dacht. Maar hij kwam ten val door een serie van gebeurtenissen, waaraan hij zelf geen enkele schuld had. In 1942 greep de Gestapo een zakenman uit München in de kraag, zekere Schmidthuber, omdat hij geld naar Zwitserland smokkelde. Dat was opzichzelf al een misdrijf, maar het was dubbel zo erg omdat een deel van dit geld bestemd was voor joodse vluchtelingen. En die meneer Schmidthuber was niet zomaar een Barmhartige Samari taan: hij was een agent van de "Abwehr". Toen hy door had dat hy door de mand was gevallen, slaagde hij e'rin aan zijn belagers te ontkomen. Hij kwam terecht bij Merano in Zuid-Tirol en van daaruit zond hij een noodkreet naar het bureau van de Abwehr in München. Het bureau in München begreep heel goed dat het een kwestie van tijd was of de Gestapo zou Schmidthuber op het spoor zijn. En het beschikte over de middelen om hem te redden: door hem te laten weten waar hij een stel diplomatie ke papieren kon vinden waarmee hij naar Portugal zou kunnen ontko men. een land dat hij als honorair consul in München vertegenwoordig de. Jaloezie Schmidthuber wachtte, maar de boodschap kwam niet door. Toen hij daarna door de gestapo werd gepakt en verhoord noemde Schmidt huber die zich in de steek gelaten voelde alle namen van de mensen bij de Abwehr voor wie hij illegaal had gewerkt. Achim Oster weet hoe dat gegaan is: "Het gevoel van Schmidthuber dat ze hem hadden laten vallen wos juist. Ik kan nu geen namen noemen, waixt een aantal van de lieden die erbij betrokken waren, leeft nog. Maar wat gebeurde is dit: het bureau in München, waarvoor Schmidthuber werkte was een broeinest van jaloezie geworden. Hij had daar zelf het nodige toe bijgedragen door te pochen op zijn relaties met mijn vader. "Ik sta onder persoonlijke bescherming van de grote Oster" en der-gelijke dingen kraamde hij uit als hij weer eens terugkwam uit Berlijn. Toen zijn noodsignaal dus in München binnenkwam lieten ze dat voor wat het was. Ze zeiden: 'Laat hem maar eens een tijdje in de knijp zitten, dat is een goed lesje voor hem.' En zo werd hij gepakt." Hoewel Schmidthuber nooit deel had uitgemaakt van het anti-Hitier - komplot had hij er wel aan geroken en wist hij het een en ander van de activiteiten van de samenzweerdei-s. Een van hen was de advocaat Hans von Dohnanyi, die betrokken was bij de nadering van de Engelsen via het Vaticaan. Toen Schmidthuber de naam van Dohnanyi had genoemd, kwam de Gestapo naar het hoofdkwartier van Oster, want daar werkte de advocaat. Toen de agenten van Himmler Oster vragen stelden over het werk van Dohnanyi voerde Oster een van zijn typisch Don Quichotachtige en in wezen dwaze streken uit: „Als jullie die man arresteren dan moet je mij erbij nemen", vertelde hij aan de Gestapo. Deze bluf redde Dohnanyi voor het ogenbüK. Maar net net om de top van ae Aowenr werd aangetrokken. In december ly43 werd oster plotseling uit de actieve dienst gescnorsc nadat de Gestapo van ocnmidtnuber nader had gehoord over zijn rol in de af fane met het Vaticaan. Ostcrr was er intussen in geslaagd de meeste van de bewijsstukken, die zijn vrienden konden belasten, te vernietigen. Maar dat kon niet verhinderen dat in april Dohnanyi en Muller werden gearresteerd. Canaris bleef op vrije voeten, maar zijn positie werd onzeker en hij had geen enkele macht meer. Bij het oprollen van het komplot na 20 juli werd ook hij gearresteerd. Dat ging dus om het Rastenburg- komplot in Hitiers hoofdkwartier, waarmee Oster niets van doen had. Stauffenberg üaatste daar de tijdbom, maar Hitier overleefde de explosie omdat de stafbespreking was verplaatst van de solide bunker, waar ze altijd werd gehouden en waar de explosie dodelijk' zou zijn geweest, naar een houten bijgebouw. En bovendien was de tas met de bom opzijgeschoven. Er is reden om aan te nemen dat ook toen nog de rest van het komplot had kunnen geiukicen dat hield in een overname van de macht door het leger en een burgerbestuur onder Gorderler als Beek en de anderp samenzweer ders er maar in geslaagd waren de telefooncentrale en het radiostation Wilhelm Canaris (links) en Hans Oster, die beiden nadat Himmlers plannen in duigen waren gevallen op 9 april 1945 in Flossenberg in Beieren werden opgehangen een maand voor het einde van de oorlog. van Berlijn te bezetten. Maar oiles liep tegen. En na een dag, waarop beslist werd over het lot van Duitsland en het leven van de miljoenen die nog zouden sneuvelen of omkomen in concentratiekampen, kreeg Hitier de kans het Duitse volk over ae radio toe te spreken. Toen on zes duur 's avonds de radio bekend maakte dat Hitier aan c.e dood was ontsnapt woonde Oster bij zijn zuster thuis een kerkdienst dij. Toen nij het nieuws de volgende morgen noorde was het eerste wat hij zei: "Die ondeugende jongens". Wat hij met die raadselachtige woorden bedoelde heeft niemand gevraagd en men is er ook nooit achtergekomen. Maar op bijna hetzeltde ogenolik kwam er bij net militaire commando in Dresden een telegram binnen, waarin stond dat Oster was benoemd als de nieuwe commissaris voor Saksen. Dat telegram was 's nachts uit Berlijn gestuurd in opdracht van Goraener voordat het nieuws bekend was dat Hitier aan de dood was ontsnapt. Binnen een paar uur had de Gestapo Oster toen te pakken. Maar hij werd met direct ter dood georacht. Oster, Canaris en twintig andere leden van de oppositie werden door Himmler in leven gehouden in de hoop dat zij goede onderhandelingsobjecten zouden zijn als het op overgave aan de geallieerden zou aankomen. Tweehonderd anderen, onder wie familieleden van deze twintig en mensen die alleen nog maar werden verdacht, zijn onmiddellijk op beest achtige wijze afgemaakt. Toen Himmlers plannen met de gevange nen in duigen vielen werd Hans Oster samen met Canaris op 9 april in Flossenberg in Beieren opgehangen een maand voor het einde van de oorlog. Een van zijn laatste daden en dat was weer typisch Oster was het tekenen van een vals document waarin hy verklaarde dat hij al lang niets meer met zijn vrouw en zoon te maken had, waardoor hij die twee uit handen van de SS redde. De Duitse advocaat Ulrich Klug heeft Hans Oster nu voorgedragen voor de Nobel-prijs. Hij zegt over hem: "Hij heeft pas na een intens diepe innerlijke strijd het tragische conflict kunner oplossen tussen zijn traditionele militaire plichtsbesef en de eisen te zyn eigen moraal aan hem stelde". Als het Nobelprijscomite Oster voor zijn daden zou eren brengt het niet alleen hulde aan de moed van het handjevol mensen dat Hitler in zijn eigen bolwerk heeft durven bevech ten. Het zou ook voor de toekomstige geslachten de waarden hoog houden die Hans Oster als erfenis heeft nagelaten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15