Pakistan houdt hockeyers terecht uit de eindstrijd Èa 1 Hordijk en Van Min verslagen *oy Schuiten 'ampioen '0 kilometer Nederlands honkbalteam optimistisch 1975 IATERDAG 26 JULI 1975 SPORT PAGINA 11 I OUDENBOSCH Roy Schuiten ;eft gisteravond in Oudenbosch r de uitstekende samenwerking in Raleigh-ploeg de Nederlandse ti- |el op het nummer 50 kilometer voor Irofs veroverd. De enige, die de we- Wdkampioen achtervolging kon bij [ouden was Cees Bal, maar deze de eindsprint kansloos, omdat |ij door Van den Hoek en Raas [erd ingesloten. Schuiten en Bal 15 kilometer gedemar- :rd uit 't veld van zeventien ren- Onder aanvoering van de klei- Zeeuw nam het tweetal een ron- voorsprong, waarna de Raleigh- jenners in het grote veld het tempo rukten. Halverwege de koers de- ïarreerden ook van den Hoek, Ras, [amper en Fens, maar Schuiten en al lieten zich niet terugpakken. De )rmatie van Peter Post controleer- e de strijd en als Bal probeerde teg te komen was Jan Raas ter plek je om de vluchtpogingen te pareren, per ronden voor het einde gingen fabak en Schuiten op kop en zat fal aan de binnenkant. Van den koek ging naast de renner van pan-Mercier rijden om Schuiten de telegenheid te geven moeiteloos te tinnen. Bal was kansloos en Schui len behaalde voor ongeveer 400 toe- Ichouwers de titel. I De uitslag is: 1. Roy Schuiten Zandvoort) 50 kilometer in 1 uur, minuten en 16 seconden, 2. Cees Bal (Kwadendamme), 3. op 1 ronde: Fens (Rotterdam), 4. Aad ;n Hoek (Dirksland), 5. Ge- trd Kamper (Sint Pancras), 6. Jan (Heinkenszand), 7. op 2 ron- Cees Priem (Goes), 8. Nico (Groningen), 9. Ben Janbroers isterdam), 10. Leijn Loevesijn isterdam). Keetie van Oosten-Hage is Ne- lerlands kampioene achtervolging by ïe dames geworden, in de finale ver- lloeg zij Anneke Riemersma, die na teven ronden werd ingelopen. In de trijd om de derde en vierde plaats pgevierde Tineke Fopma over Cor- |y Fridsma. Laatstgenoemde werd pa dertien ronden „gelapt". MAINZ De Zwitser Ivan kchmid heeft gisteren de vierde ttappe van de Ronde van Rynland- Palts gewonnen. Hij legde de 122 kilometer, van Diez-Lahn naar Bad Marienberg, af in 3 uur, 2 minu ien en 39 seconden. Frits Schür was het een vijfde plaats de beste Ne derlander. De Noor Andresen heeft eerste plaats in het algemeen ilassement overgenomen van de "'estduitser Trott. voorruit van een geparkeerde auto was geslagen. Met snijwonden aan zijn hoofd en lichaam vervolgde Pi- rard zijn weg. Hij zakte in het alge meen klassement naar de 47ste plaats. Ook Toine van den Bunder moest terrein prijsgeven. De Zeeuw, die een uitstekend seizoen maakt, ging in het algemeen klassement van de tweede naar de negende positie. Na 9-0 overwinning van Italië op Spanje BARCELONA Italië is het veer tiende Europese honkbalkampioen schap begonnen met een overtuigen de 90 overwinning op Spanje. West Duitsland verraste Zweden met 63. Het duel tussen Italië en Span je was emotioneel geladen door het resultaat in het toernooi om de Eu ropa Cup tussen de kampioenen van beide landen. De Spaanse titelhouder had daarbij de Italiaanse kampioen verslagen en hierdoor meende de nationale vertegenwoordiging dat ook in het Europees kampioenschap vermoedelijk hoge ogen zouden kun nen worden gegooid. Ruim 1500 toe schouwers waren daarvoor naar het „Campo Municipal de Beisbol de Montjuich getrokken om hun favo rieten te zien winnen. Het werd een diepe ontgoocheling voor de Spaanse aanhang, die bij tijd en wijle zijn teleurstelling uitte met fluitconcer ten naar het hoofd van de Neder landse hoofdscheidsrechter. Aart Wedemeijer. Deze bleef echter stoi- cijns onder de fluitconcerten en hield de wedstrijd uitstekend in de hand. De produktie van Italië acht honkslagen viel iets tegen. Moge lijk dat de tegenstand niet inspireer de, maar vooral Garcia was geen onneembaar bolwerk. De long-ball-hitters konden ech ter toch niet de goede richting vinden. Een mogelijke vingerwijzing voor de Nederlandse coach Ernie Myers, die met zijn secondant Ha milton Richardson, iedere beweging van de Italianen niet alleen bekeek, maar ook registreerde. „Ik wil niet zeggen dat ik erg onder de indruk ben", zei de Amerikaan. „Er werd goed honkbal gespeeld en je moet natuurlijk maar afwachten hoe de ploeg reageert als zij onder druk komt te staan. Angst behoeven we geloof ik niet te hebben, al zijn er enkele punten, die mijn volle aan dacht hebben en die ik stuk voor stuk met de jongens zal doornemen". Richardson lachte breed". Sterk honkbal, zij hebben het in hun vin gers. Maar dat was bekend. Ik kan echter niet zeggen dat er groots honkbal werd gespeeld. Hoewel ik wel moet zeggen dat Spanje me bij zonder is tegengevallen". Nederland dus optimist voor het verdere ver loop van de strijd? Myers wil de daar echter niet van weten. „Je kan aan een dergelijke wedstrijd in feite geen conclusie vastknopen. Ar- ce is een veel te slimme coach om nu al het achterste van zijn tong te laten zien". Ties Kruize MONTREAL Het met gro'te spanning tegemoet geziene duel tussen de schutters Rasjid en Kruize is gisteren in de halve finales van het voor-Olympisch hockeytoernooi in Montreal in het voordeel van Raket" Rasjid geëindigd. Niet alleen plaatsten de Pakistani's zich door een overwinning van 32 voor de eindstrijd van morgen, maar daarnaast wist aanvoerder Abdul Rasjid twee keer te scoren tegen Ties Kruize één keer. In de finale ontmoet Pakistan West-Duitsland, dat met 41 van Argentinië won. Nederland speelt tegen de Argentijnen om de derde en vierde plaats. BRUSSEL - Ger Harings is gis teren achtste geworden in een weg wedstrijd voor beroepsrenners te Brus lel. Winnaar werd de Belg Bernard Draux, die de 148 kilometer aflegde (n 3 uur en 41 minuten. Harings had ten achterstand van 20 seconden. GALASHIELS De Pool Sta- hislaw Boniecki heeft gisteren de 3de (tappe van de Ronde van Schotland foor amateurs gewonnen. Hij legde tie 162 kilometer, van Dumfries naar palashiels, af in 3 uur, 52 minuten p 37 seconden. Zijn landgenoot No- ivicki voert de algemene rangschik king aan. De Nederlanders kwamen fer gisteren niet aan te pas. Frits Pi ta rd kwam gehavend aan de eind streep, nadat hy onderweg door de Gouden medaille voor Janet Ely I CALI De Amerikaanse Janet ply heeft gisteren bij de wereld kampioenschappen in Cali de gou den medaille bij het schoonspringen voor dames gewonnen. Het winnende puntentotaal voor Ja pet Ely, die zilver won bij de Olym pische Spelen van 1972, bedroeg 403.89. Het zilver was voor de Russische trina Kalinina met 387.99 punten iet brons werd in de wacht ge- ileept door de Zweedse Ulrika Kna- met 387.90. Voor de negen-lamdenweds-trijd jschoonspringen, die op 2 en 3 augus tus wordt gehouden in het zwembad „De Duinpan" in Zandvoort, is de Nederlandse ploeg als volgt samenge steld Marcel Bink (HSV Morgen stond), Johnny van der Lingen (HSV Morgenstond)Wessel Zimmerman (Joop Stotijn), Saskia Strik (Joop Stotijn), Daphne Jongejans (De Futen), Caroline Linthuis (HSV Mor genstond), Ingrid Hornung (HSV Morgenstond). De deelnemende lan den zijn: België, Frankrijk, West- Duitsla nd, Groot-Brittannië, Lu xemburg, Noorwegen, Zwitserland, Verenigde Staten en Nederland. De overwinning van Pakistan, dat in de voorronden met dezelfde cij fers voor West-Duitsland had moe ten buigen, was zeker verdiend te noemen. "Het veldspel van de te genstander was gewoon beter", al dus coach Wim van Heumen, die in zijn nieuwe functie na drie over winningen voor de eerste keer met een nederlaag van zijn team werd geconfronteerd. "Vooral in de eerste helft moesten de middenvelders te vaak de verdediging assisteren, waardoor er niet voldoende aanvoer was naar de eerste lyn", aldus Van Heumen. Nederland startte met een dub bel middenveld: Jorritsma en Tim Steens, voor hen het driemanschap Kan-Bolhuis-Kranenberg en voor hen weer Kruize en Ron Steens, met Litjens (rechts) en Boerma (links) als specifieke buitenspelers. Jorritsma had tot taak Manzoor Hoesain uit te schakelen en Tim Steens diende zijn aandacht te rich ten op Asjar. Di schaduwen ver liep echter niet altijd naar wens. Manzoor had aan een superieure techniek voldoende om de Amster dammer telkens van zich af te schudden. Vooral in de eerste 25 minuten had Nederland het zwaar. Pakistan kon echter slechts één keer van de fouten in de Oranje-achterhoede profiteren. In de 17de minuut liet Rasjid een van zijn befaamde ko gels los, waarop Doyer geen ant woord had: 01. Pas in de laatste tien minuten voor rust kon Neder land gaan denken aan tegenaanval len. Soms ging Ron Steens mee naar voren, een andere keer Ties Kruize. Steens sprong echter te slor- dig om met enkele vrije slagen. Vlak voor de pauze kon Doyer maar ter nauwernood de op hem afstormen de Manzoor van een treffer afhou den. De tweede helft was nauwelijks drie minuten oud of Nederland kreeg een ernstige tegenvaller te verwerken. Islahoeddin glipte op rechts langs Kranenberg en liet 'n scherpe voorzet los, waaruit Rasjid de bal achter Doyer wipte (02). Hoewel de Nederlandse verdedigers protesteerden (Doyer: "Het was geheid buitenspel") kende de Britse arbiter Todd het doelpunt toe. Ne derland liet zich echter niet omver lopen. Paul Litjens teisterde de leg- guards van doelman Sjerwani en in de 41ste minuut mocht Ties Kruize zijn eerste strafcorner nemen. Bij de rebound werd de stick van Boer ma geblokkeerd en de Franse scheidsrechter Renaud kende on middellijk een strafbal toe. Kruize had er geen enkele moeite mee. Half hoog verdween de bal in het doel: 12. Direct daarna kwam Van der Staak (met een omzwach- Bokscn De Brit Ken Bucha nan heeft gisteren in Caglian zijn Europese titel in het lichtgewicht behouden. De Italiaanse uitdager Giancarlo Usai gaf in de 12de ron de op. Onmiddellijk nadat Usai's manager de handdoek in de ring had geworpen begonnen enkele toe schouwers met flessen te gooien. Een daarvan raakte Buchanan's zaakwaarnemer op het hoofd en scherven raakten Buchanan zelf. telde linker knie) Tim Steens ver vangen. In de 48ste minuut moest Pakis tan met tien man verder, nadat As jar wegens een zware overtreding voor zes minuten achter het doel was verwezen. Dit scheen echter de Aziaten juist te inspieren. Asjar had nauwelijks weer zijn plaats in genomen of Manzoor zag zijn kans schoon, nadat Dijkerman en Jor ritsma over de bal hadden ge maaid. Deze huppelde naar het Ne derlandse doel, waar Kranenberg iets te laat aankwam en zelf ook in het net verdweeen 1-3. "Ik kon er net niet meer bij", zei de "Duke" later spijtig. "Wat een sofgoals kregen we tegen". Maar Nederland mocht ei genlijk niet mopperen. Tien minu ten voor tijd kreeg Pakistan een strafbal toegewezen, nadat Doyer bij een onoverzichtelijke situatie de bal aan het spel had onttrokken. De Haagse goalie trok zich vervolgens niets aan van de sombere voorspel ling van bondsdirecteur Piet Duin- ker op de tribune. ("Hij staat niet goed. zo houdt "ie 'm nooit") en dook de door Manzoor Oel-Hassan ingeslagen bal onvervaard uit de rechterhoek. Misschien had Ties Paul Litjens Kruize tot deze misser bijgedragen door de Pakistaanse speler vlak daarvoor het bekende psychologi sche tikje op de rug te geven. Nu kwam Nederland nog goed weg. In de 65ste minuut werd het in plaats van 14 toch nog 23 toen Jan Boerma ("Er werd te weinig over links gespeeld") attent intikte uit de rebound van een lange cor ner. Reden voor de aan de kant toekijkende Westduitse aanvoerder Uli Vos om vrijwel zonder accent te schreeuwen: "Kom op jongens". Bijna forceerde Oranje inderdaad een verlenging, maar de starfcor- ner van Ties Kruize eindigde tegen de stick van de goed opgestelde MoenawarZaman. Een gelijkspel zou ook wel wat te veel van het goede zijn geweest. Joegoslaviërs protesteren CALI Het besluit van het FINA-bestuur om Joego-Slavië terug te zetten naar de laatste groep van de waterpolocompe- titie, begint de organisatie van het wereldkampioenschap in Cali met de dag meer moeilijk heden te bezorgen. De Joego slaviërs handhaven hun protest, ook nadat één van hun team artsen met eigen ogen had mo gen zien, dat de chromatograaf uitsloeg bij analyse van de urine van de speler Ratko Rudic, het geen wijst op het gebruik van amfetamine. Ook Spanje heeft een officieel protest ingediend, omdat de terugzetting van Joe- go-Slavië de kansen van de an dere Westeuropese landen om zich via de Europese zone als nog voor de Olympische Spelen van Montreal te kwalificeren, heeft verkleind. De FINA ver keert echter in de praktische onmogelijkheid welk protest dan ook toe te wijzen, omdat dit het hele wereldkampioenschap in Cali tot een farce aou maken. De Joegoslaviërs doen momen teel toch al hun uiterste best het evenement in het belache lijke te trekken. Bij de wedstrij den, die zij tegen onbetekenende landen als Columbia en Austra lië moeten spelen, zwemmen ze grotendeels rondjes op eigen helft en trekken hooguit eens in de vijf minuten naar voren om een doelpunt te maken. Voor het overige bedrinken de spe lers zich, pakken de telefoon voor de dagelijkse scheldkanon nade tegen het FINA-bestuur en brengen zoveel mogelijk op schudding teweeg. Donderdag avond stapten ze met z'n allen zonder zwembroek in de vijver van het universiteitscomplex Umbria, waaruit ze door de po litie en het leger moesten wor den verwijderd. Het eind van deze acties is nog niet in zicht. Ploegleider Milan Muska tiro vie heeft beloofd elke dag voor nieuwe acties te zullen zorg dragen. Annette v. d. Mey verliest eervol van Elly Appel in Noordwijk NOORDWIJK De wind, wat is en wat wordt daar niet op geschol den in het nationale wedstrijdtennis? Hoeveel „geheide" overwinningen veranderden niet daardoor in tries te nederlagen? Gisteren was het op de banen van de Noordwijkse Sport vereniging voor de Nederlandse spe lers en speelsters weer het vertrouw de beeld. En natuurlijk werd er ook weer braaf gescholden. Niet alleen door de Nederlanders. Ook de bui tenlanders staken hun ergernis niet onder stoelen of banken als een „zeker" punt, moeizaam voorbereid door een windvlaag tot een jammer lijke misser werd. Maar behalve schelden deden de buitenlanders, al thans in het hoofdnummer, het hex'enenkelspel a, nog iets anders. Zij probeerden van de nood een deugd te maken. En daarin slaag den zij, door zich nog beter te con centreren, voortreffelijk. In de twee kwartfinales, waarin een Nederlan der werd geconfronteerd met een bui tenlander ging de winst naar de gasten. Newberry won van Van Min (6—1, 4—6, 6—2) en Dick van Hordijk: 6—2, 3—6, 6—3. In beide ontmoetingen waren het niet zo zeer de betere slagen, die de beslissing brachten, maar de vastberadenheid waarmee en Newberry en Dick de zaken aanpakten. In de andere twee kwartfinales zegevierde Mills over Lewis, die een echt gevaarlijke slag zoals de forehand van de Nieuwzee- lander miste (57, 62, 63) en had Hemmes geen centje pijn met Niek Fleury, die de bal met geen mogelijkheid binnen de lijnen kon houden: 62, 60. Een score, die weinig verder commentaar behoeft. Commentaar leverde wel het pu bliek, hetgeen Fleury er weer toe ver leidde lik op stuk te geven. Zijn toch al geringe concentratie werd er niet beter op en die had hij juist zo hard nodig tegen Hemmes. Laatstgenoemde onderscheidde zich van zijn collega-topspelers omdat hij wel bleef tennissen. Met én te gen de wind. In het damesenkelspel verraste Annette van der Meij met sterk verweer in haar partij tegen Elly Appel. Met haar dropshot wist zij haar gerenommeerde rivale her haaldelijk in een positie te manoeu vreren, die haar kansloos maakte op de passing. Natuurlijk zat er geen zege in. Daarvoor is met name de snelheid in het spel van Elly Appel te groot en heeft zij teveel routine. Met de 46, 46 nederlaag mag Annette van der Meij echter stellig dik tevreden zijn. Judith Salomé plaatste zich eveneens voor de hal ve finale in een de wind ten spijt, interessante partij tegen de Spaan se Susanne Vilaverde: 75, 6—3. Of beiden de finale zullen halen is, gezien de oppositie Salomé krygt de Australische Ham-a han tegenover zich en Elly Appel de evenals zij hardslaande Ruddell een grote vraag. Marcel de Bakker, no. 1 geplaatst in het herenenkelspel C in Alkema de, heeft die plaatsing al bijna waar gemaakt. Gisteren drong hij door tot de finale, en de wijze waarop hij in de halve finale afrekende met Dolf Beelen (6—1, 75) voorspelt voor zijn tegenstander in de beslis sende ronde weinig goeds. Vooral in aanvallend opzicht toonde De Bak ker van wanten te weten. Beelen was in de eerste set in het geheel niet bij machte die aanval af te stoppen. J. Wolters klopte A. Vree ken met 7—6, 6—3, nadat hij in de tiebreak bij de stand 5—2 de gen tussenbeide had zien komen. Veel gemakkelijker had Van Tonge ren het tegen Westland, die met 6—1 63 de baan kon afstappen. By de dames in de C categorie wist de no. 1 geplaatste Ciska Gomperts pas na een gewonnen tiebreak in de eerste set (76) definitief door te drukken tegen een zich moedig ver zettende M. van Deursen, 6—1. De verrassing in dit nummer was de uitschakeling van de no. 2 geplaat ste Mia Smit tegen Karin Heester man, die op vastheid de finale bin nenstapte: 64, 64. BARCELONA/PRAAG Na de eerste dag van de finale in de a- groep van de Europese zone van het toernooi om de Davis-beker tussen Spanje en Zweden, die in Barcelona wordt gehouden, is de stand 1—1. Orantes gaf Spanje de leiding door van Birger Andersson te winnen, waarna Björn Borg tegenscoorde. Hij won met 6—3, 6—1, 6—1 van Jose Higueras. In de finale van de b- eroep heeft Tsjecho Slowakije in Praag tegen Frankrijk een voor sprong genomen van 1—0. Jan Kodes versloeg in vier sets Patrick Domin- •guez met 6—1, 64, 1—6 en 6—0. Fred Hemmes Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11