Brons beloning trainingsijver Enith Brigitha Hans Böhm verkijkt zich op Roemeen Gheorghiu Joegoslavische polo er Rudic betrapt op gebruik doping Oostduitse tegenvallers in Cali verec^ ^van^ hel^ ZWEMSTRIJD IN CIJFERS DONDERDAG 24 JULI 1975 PAGINA 9 CALI Sinds woensdag moet ook Kornelia Ender. rekening houden met het feit, dat haar hetzelfde kan overkomen als Vogel. Renate Vogel werd vorig jaar uit de roulatie ge nomen na de sensationele nederlaag tegen de Westduitse Christel Justen. Ender, de on genaakbare viervoudige winnares van Belgrado en Wenen, verloor in een sensationele race op de 200 meter vrije slag van Shirley Babashoff. Het was de tweede grote tegen valler voor de Oostduitsers, die de dag tevoren Ulrike Tauber op de wisselslag hadden zien verliezen van Kathy Heddy. Achter Babashoff en Ender reikte nadat ze vanuit Curasao naar Ne- Enith Brigitha naar een derde derland was gekomen om aansluiting •plaats. Ook al zo'n hoopvol bericht te vinden bij de internationale zwem- voor de brekebenen thuis. Jaren top hield Enith het door gebrek aan CALI De waterpolo-wereld in Cd- opschudding gebracht. Rudic, de nummer vier van Joegosla- de wedstrijd tussen Joe- i West-Duitsland betreapt op het gebruik van doping. Oud-doel man di*. Muskotirovic, die als team arts fungeert, heeft onmiddellijk een tegen-expertise aangevraagd, waar uit is gebleken dat Rudic stimule rende middelenheeft gebruikt zon der dat overigens precies kon wor den vastgesteld welke Stof het be trof. Het FINA-bureau, dat wel een dopingcontrole heeft opgezet, maar verzuimd heeft een strafmaat te be palen, stemde over hetgeen er dien de te gebeuren. By meerderheid werd de wedstrijd die Joegoslavië oorspronkelijk met 9-7 had gewon nen, verloren verklaard. Joegoslavië, dat zich nota bene al voor de hal ve finalepoule had geplaatst, en als één van de belangrijkste gegadigden gold voor de wereldtitel, werd als gevolg daarvan terug gezet naar de groep van negen tot en met zestien. West-Duitsland promoveerde naar de eerste acht. In allerijl werd een nieuw wedstrijdschema in el kaar gezet, maar Joegoslavië wei gerde te spelen en heeft gedreigd naar huis te zullen gaan. Nederland, dat zelf woensdag met. 2-4 van Rusland verloor, heeft door deze gang van zaken iets meer uitzicht op het bereiken van een plaats bij de eerste zes. Anderzijds is het zo, dat als het hier in Cali niet lukt, kwalificatie voor de Olym pische Spelen van Montreal vrijwel een fictie is geworden, omdat Joe goslavië zich nu ook via het nog te spelen kwalificatietoernooi, waar in nog één plaats is te bemachtigen, moet plaatsen. Een saillant feit is dat Joegoslavië heeft aangeboden dit toernooi te organiseren. Er zal nu naar een ander land moeten worden uitgezien. De fluitconcerten golden de Griek se scheidsrechter Tsantas. De man had het bestaan bij het eerste optre den van Nederland voor de drukbe zochte tribunes van het Pan Ameri- cana-stadion in de wedstrijd tegen Rusland een doelpunt van Tonny Buunk af te keuren. Het tijdsein voor het eind van de derde periode zou' hebben geklonken op het moment dat de bal van Buunks onderweg was naar het Russische doel. Tsantas weigerde energiek de treffer, die Ne derland op 22 zou hebben gebracht goed te keuren en dook onder de bescherming van de uitstekende be tonnen rand. Twintig altijd aanwe zige militairen deden een stap naar voren en keerden zich dreigend naar het publiek. Maar <Jit liet zich niet tot bedaren brengen, ook niet toen de mannen van Trumbic fout op fout stapelden. By het eindsignaal, dat bij de stand 4—2, in het voordeel van Rusland kwam, klonk opnieuw een massaal fluitconcert aan het adres van de gelukkige winnaars en aan dat van Tsantas, een man die niet alleen wegens die afgekeurde treffer onbekwaam moet worden verklaard ooit nog een wedstrijd te leiden. Het scoreverloop: 0—0, 0—1, 1—1. 1—2: Melnikov 0—1 (7—6), Dolgoe- sjin 0—2, Bras 1—2 (7—6), Dolgoe- sjïn 1—3, Romatsjoek 1—4, Bras 2 4 (strafworp). Overige uitslagen in de finalegroep: Cuba-Roemenië 4—2, Italië—Ver. Staten 10-4, West- DuitslandHongarye 7—9. chen, Belgrado en Wenen werd ge- Wyda Mazereeuw: zilver op de 100 meter schoolslag. daan. Toch is er kennelijk precies Oostduitsers, van wie enkele zwem- meer over hebben en op schokken- op het juiste moment gepiekt. Dit sters, zoals Tauber en Ender op de de wijze werden geklopt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de laatste meters geen adempje lucht Dat zulks juist Kornelia Ender ).l.n.r. Shirley Babashoff (VS) Kor- overkwam, zal in het kamp van de DDR een hele schok hebben teweeg gebracht. Immers "Konnie", met haar zestien jaar volwassen in haar doen en laten, geldt als het grote voorbeeld, aan wie anderen zich moeten spiegelen. Maar het grote voorbeeld faalde op een manier, zo als juist zij niet had mogen doen. Ze ijlde in de hoogste versnelling van het startblok. De eerste vijftig meter in 27.55, de honderd meter in 58.06. Brigitha lag toen meer dan twee seconden achter, Shirley Ba bashoff in derde positie nog weer drietiende seconde verder terug. "Ik had zelf niet in de gaten, dat het zo snel ging. Ik' zwom lijk", vertelde Kornelia toen teleurstelling enigszins te boven was. "Ineens kwam de klap. Ik kon mün armen niet meer naar voren brengen". Dat laatste kostte haar de wereldtitel. Shirleen Babashoff die zich tot op een tiende van een se conde aan het schema van haar trainer Max Schubert had gehou den, zag daardoor een late eind sprint met de wereldtitel beloond. De Oostduitse cheftrainer zette de mogelijke oorzaken van het falen op een rijtje: de wisseling van kli maat, het tijdsverschil en de dui zend meter hoogte, waarop Cali ligt. Bovendien dacht hij dat de la te aankomst in de Cauca-valei er iets mee te maken zou kunnen heb ben. Enkele van die factoren kunnen, als zij worden omgekeerd, worden gebruikt als een verklaring voor het succes van het Nederlandse team in Columbia. De ploeg van Sitters ar riveerde er tamelijk vroeg en had daardoor ruimschoots de tijd de nadelige gevolgen van de lange reis en het tijdsverschil op te vangen. Ook kan het iets te maken hebben gehad met defselectiewedstrijden in Utrecht. Al waren die wedstrijden op zichzelf verre van een succes, 't Tijdstip drie weken voor het we- CALI De finale-uitslagen op de tweede dag van de we reldkampioenschappen zwem men in Cali zyn: Dames, 200 meter vrije slag: 1. Shirley Babashoff (VS) in 2.02.50 teen nationaal record). 2. Kornelia Ender (Odl) 2.02.69, 3. Enith Brigitha (Ned) 2.03.92, 4. Valerie Lee (VS) 2.04.15, 5. Sonya Gray (Aus) 2.05.16. Dames» 100 meter schoolslag: 1. Hannelore Anke (Odl) 1.12.72 2. Wijda Mazereeuw (Ned) 1.14.29 (Zij bleef boven haar beste tijd van 1.14.18), 3. Mar- cia Morey (VS) 1.15.00, 4. Kar- la Linke (Odl) 1.15.32, 5. Ljoe- bov Roessanova (Sov) 1.15.32. Dames, 100 meter rugslag: 1. Ulrike Richter (Odl) 1.03.30, 2. Birgit Treber (Odl) 1.04.34, 3. 3. Nancy Garapick (Can) 1.04.73, 4. Wendy Cook (Can) 1.06.06. 5. Lnda Jezek (VS> 1.06.74. Heren, 400 meter wisselslag: 1. Andreas Hargitay (Hon) 4.32.57, 2. Andrej 'Smirnov (Sov) 4.35.64, 3. Hans-Joachim Geis- ler (Wdl) 4.36.40. 4. Dave Han- nula (VS) 4.36.52, 5. Jim Powlie (Can) 4.38.02. Heren, 4x100 meter vrije slag estafette: 1. Verenigde Staten Bruce Furniss, Jim Mont gomery, Andy Coan, John Murphy) 3.24.85, een nieuw we reldrecord (het oude record van 3.25.17 was ook in Amerikaanse handen), 2. West-Duitsland (Klaus Steinbach, Dirk Braun- leder, Kersten Meier, Peter Nocke) 3.29.55, 3. Italië (Rober to Pangaro, Paolo Barelli, Clau dio Zei, Marcello Guarducci) 3.31.85. i eldkampioenschap was exact ge kozen. Dat erkennen ook de Ame rikanen, die hier in Cali worden ge confronteerd met tegenvallers als gevolg van een vroege selectie. Bij het laatste nummer van woensdag kon het Amerikaanse top— trainersduo Flip Darr en Ron Bal- latore eindelijk uit de schulp krui pen, waarin zij noodgedwongen had den moeten kruipen. Eindeiyk een wereldrecord. Een verplicht nummer eigenlijk, als je Bruce Furniss, Jim Montgomery, Andy Coan en John Murphy in een vrijeslagestafette bij elkaar zet. Met een totaaltijd van 3.24.85 gelukte het inderdaad de be staande toptijd van 3.25.17 te verbe teren. De tussentijden van Montgo mery (50.46) en Coan (50.61) belo ven het nodige voor de finale van de 100 meter vrije slag. De twee overige nummers van woensdag: de 400 meter wisselslag heren en de 100 meter rugslag dames kenden dezelf de winnaars als twee jaar geleden bij het eerste wereldkampioenschap in Belgrado. Andras Hargitay en Ulrike Richter toonden daarmee, aan, dat in sommige opzichten alles toch niet zo snel verandert in de zwem- sport als wel eens wordt veronder steld. AMSTERDAM Helaas is mijn voorspel ling van gisteren ten aanzien van Hans Böhm uitgekomen. Terwijl iti drie veelbelovende pairtijen uit de 13de ronde van het IBM- schaaktoernooi ergens tussen de 10de en 20 ste zet de vrede werd getekend (Sosonko- Makarichev, Kavalek-Jainsa, Szabo-Smejkal) gebeurde dat nou juist niet bij Gheorghiu- Böhm. En dat terwijl de Roemeen toch echt niet vies is van een makkelijke puntendeling. Alleen, hij had de twee voorafgaande partijen verloren en dus zette hij juist tegen Böhm alle verroeste registers van zijn door remisezucht overwoekerd schaakarsenaal open. Wat er uitkwam imponeerde aan- vankeiyk in het geheel niet, en misschien hseft Böhm zich daarop een beetje verkeken. De stelling bood hem namelijk gedegen vecht- kansen, maar was toch zo ingewik keld dat er grote hoeveelheden bedenktijd in gestoken moesten worden. Böhm die er na de eerste tien zetten nog niet over had gedacht remise aan te bieden, deed dat in een later stadium wel, maar toen had Gheorghiu zijn kans inmiddels geroken. De Roemeen won een pion, kwam in vliegende tijdnood, maar wist zich toch goed staande te houden, won nog een pion en brak af in een stand die door de langsdrentelende, uitgespeelde grootmeesters meewarig glimlachend werd bekeken: dat was verschrikkelijk gewonnen voor wit, Gheorghiu hoefde zijn avondmaal niet te laten staan voor nadere analyse. Dat deed hij dan ook niet, evenmin als Böhm by nader inzien. Net toen Gheorghiu zijn toetje wilde gaan aanspreken (ijs met slagroom) werd hij verrast door een veel smakelyker dessert: Böhm kwam hem in de eetzaal van de RAI opzieken met de mededeling dat hy de party opgaf. Net als de vorige keer toen Böhm een partij verloor, staat hij ondanks deze nul nog steeds ongedeeld eerste en is de hem op een half punt volgende grootmeestersmeute weer tot vijf uitgebreid. Erbij kwamen Ljubojevic en Rasuwajew. Eerstge noemde won tenslotte toch nog vrij gemakkelijk van Timman, die naar eigen zeggen 40 minuten had nagedacht over een zet die vrijwel onmiddellijk verloor, terwijl hij de juiste zet a tempo had willen doen. Zoals het ging verloor de landskam pioen een stuk zonder noemens waardige compensatie en dus ook de partij. Hij maakte nog iets goed van zijn toch tamelijk teleurstellende spel in dit toernooi, door in de avonduren zijn moeizame hangpartij tegen Uhlmann in winst om te zetten. Verhaal apart Rasuwajew is een verhaal apart aan het worden. Doordat we allemaal zo monomaan geconcentreerd zijn op De dubbele luchtslag de prestaties van Böhm, dreigen we geheel uit het oog te verliezen dat Rasuwajew in dit toernooi de voor zyn verdere carrière zo enorm belangrijke grootmeesterdrempel kan overschrijden. Daartoe moest hij uit de laatste drie ronden 2-1/2 punt maken, een loodzware taak als je bedenkt da-t hij achtereenvolgens Uhlmann, Ljubojevic en Smejkal tegenover zich zou krijgen. De Rus is echter, hoewel vrij nerveus, zeer vastbesloten deze taak te volbren gen. Dat bewees hij door Uhlmann gedecideerd te kloppen. Hübner tenslotte vocht met de rug tegen de muur tegen Hamann. De Deen had, ondanks een serie forse nederlagen in de laatste ronden, ergens op bewonderenswaardige wijze inspira tie voor vechtschaak opgediept en zette de Duitse grootmeester van meet af aan onder zware druk. Pas laat in de middag kon Hübner, nadat hij met een handigheidje de gevaarlyke torens van het bord had weggetoverd, verlicht ademhalen en het halve punt wegbergen. Voor vandaag staan er een paar zogenaamd cruciale duels op het programma; partijen die van beslissend belang zullen zijn voor de eindrangschikking. Ljubojevic-Rasu- wajew is zo'n treffen, waarbij dus, zoals gezegd, de grootmeesterlijke aspiraties van de zwartspeler een tweede leitmotiv Ook Szabo-Böhm belooft wat: ik heb zo de indruk dat de Hongaar (de oudste deelnemer van de grootmeestergroep, maar nog steeds in zijn schaken als een jonge god) gisteren niet voor niets zo snel remiseerde, om namelijk vandaag zijn volle gewicht in de strijd te kunnen werpen en te proberen al die jonge hemelbestormers met oude, en honderden topduels gelouterde schaakwijsheid op hun plaats te zetten. En dat betekent, in dit geval, op een lagere plaats dan waarop hij zelf mikt, namelijk: de eerste. De uitslagen van de woensdag gespeelde partijen in het IBM- schaaktoernooi zijn: Grootmeestergroep 13e ronde Sosonko (Ned) - Makarichev (SU) 1/2-1/2; Kavalek (VS) - Jansa (Tsj) 1/2-1/2; Raicevic (Jsl) - Ree (Ned) V?-\'iGheorghiu (Roem) - Bohm (Ned) 1-0; Szabo (Hong) - Smejkal (Tsj) 1/2-1/2; Timman (Ned) (Ned) - Ljubojevic (Jsl) 0-1; Rasuwajew (SU) -Uhlmann (DDR) 1-0; Hübner (BRD) - Hamann (Den) 1/2-1/2. 12e ronde: Uhlmann - Timman 0-1. Stand na 13 ronden: 1. Böhm 8; 2/6: Ljubojevic, Smejkal, Kavalek, Szabo, Rasuwajew 7%, 7/8: Hübner, Makarichev 7; 9/11: Jansa, Sosonko Timman 6%; 12. Gheorghiu 6; 13. Uhlman 5]L-; 14. Hamann 5; 15. Raicevic 4%; 16. Ree 4.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9