T onnagestop ten hoogste zes maanden CONFLICT ROND BEJAARDENBELEID IN GELDERLAND LAAIT STEEDS HOGER OP R! gil Jén arts jfter 500 inwoners n 1990? 1AJOOR (47) EROORDEELD DEGENS 'EROORZAKEN )ODEUJK )NGELUK SUGGESTIE VAN NOB-WEGTRANSPORT Antiekdiefstal Man gaat tegen de sociale wetgeving in hongerstaking Wederopstanding van de specht en blauwe reiger Geen informatie over defensiebegroting '76 EHEtiSEnde - Oranje borden iNDERDAG 24 JULI 1975 RECHT (ANP) Rekening hou- id met de verwachte arbeidver- ting voor de artsen zullen er in Ierland in 1990 waarschijnlijk 2 - per 1000 inwoners nodig zijn. wil aantal van 1750 eerstejaars denten in de medicijnen (dit jaar er 1735 ingeschrevenen, exclu de medische opleiding in Maas- ïht) zal het aanbod in 1990 aan behoefte kunnen voldoen, taatssecretaris Hendriks Volks- ondheid) heeft dit gisteren ge- d in antwoord op schriftelijke n de tweede-kamerleden nevr. Veder-Smit (beiden r, „.v.* de artsenbehoefte, lij stelt dat resultaten van onder ken naar de'behoefte aan medi- e specialisten en aan artsen voor eerste lijns-zorg pas over lan- e tijd verwacht kunnen worden. gelooft overigens niet, dat de oef te ooit definitief kan worden, tgesteld: er zullen steeds voor- ige ramingen moeten worden ge- akt die regelmatig worden bijge- d. n 1968 werd de behoefte voor nog geraamd op 1,4 artsen per inwoners. Maar deze "artsen- htheid" is in 1974 al overschreden, n telde Nederland namelijk 19. geneeskundigen: 1,43 per 1000 oners en 45 pet meer dan tien daarvoor. n in de ontwikkeling van de be te in de komende jaren te kun- voorzien is de staatssecretaris zijn structuurnota van vorig jaar zegaan van versterking van de ste lijns-zorg en een stabilisatie vertraagde groei van de specia- ische zorg. Tevens mag worden •wacht dat de preventieve en de emene gezondheidszorg zullen rden uitgebreid. )p grond van deze verwachtingen nt de staatssecretaris voor 1982 6.500 huisartsen (1 op 2200 inwo- rs), 8,400 specialisten, 2.000so- al-geneeskundigen en 8.400 "ove- geneeskundigen. Dat betekent totale behoefte aan artsen die erkomt op 1,8 per ISO inwonéfs^ t in dat jaar aanwezige aanbod q artsen zal volgens de staatsse- tax-is aan deze behoefte kunnen doen. Met handhaving van deze loeftestructuur, maar met door rekening van de te verwachten be- king van de arbeidstijd voor art- komt hij dan voor 1990 op een ■ndichtheid van 2 per 1000 in- De auto wordt uit het Wilhelminakanaal bij Hilva- renbeek getakeld waarin gis teren vier personen uit één gezin om het leven kwamen. Volgens de rijkspolitie reed de auto, een twee-deurs Fiat 127, met matige snelheid op een recht stuk weg plotseling linksaf het kanaal in. Red dingspogingen door omwo nenden haddén geen resul taat. Toen de auto eindelijk kon worden gelicht bleken de vier inzittenden te zijn ver dronken. Het zijn de 36-jari- ge Tsjech Rudolfus •Francois uit Utrecht, zijn 26-jarige broer Henricus uit Udenhout en hun ouders van 68 en 66 jaar die in Oir schot woonden. Volgens de getuigen heeft de auto nog enkele minuten op het water gedreven maar hébben de inzittenden geen pogingen ondernomen er uit te kometi. RIJSWIJK (ANP) De NOB wegtransport is van me ning, dat de door staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) aangekondigde maatregel om alle aanvragen - en verzoeken tot uitbreiding van het vergunde laadvermo- m JJC0KD6rgCM gen af te wijzen veel te ongenuanceerd is. De organisatie wil aan deze „tonnagestop" een termijn verbinden van ten hoogste zes maanden en voorts wil zij de mogelijkheid open laten om geringe uitbreiding van het laadvermogen toe te staan indien er sprake is van vervanging van rollend ma terieel. Tenslotte vindt de NOB wegtransport, dat de maatregel niet mag gelden voor reeds in behandeling zijnde aanvra gen en verzoeken tot uitbreiding. BEKKBERGEN (SP) Wederom hebben antiekdieven hun slag gesla- gen in de Veluwerand. Deze keer haalde men voor een bedrag van ruim 30.000 gulden aan antiek uit een villa in Beekbergen. Er werd onder meer tafelzilver en een. Frie se Staartklok gestolen. Verdachte die ex-vriend doodstak overleden NIJMEGEN (ANP) De 27-ja- rige ex-onderwijzer H. J. M. G. uit Nijmegen die in de nacht van 24 op 25 juni in Almelo de 28-jarige on derwijzer Jan ten Broeke in diens flat met messteken om het leven heeft gebracht is in een psychia trische inrichting overleden. De justitie is niet bereid nadere informaties te geven omtrent de omstandigheden waaronder dit is gebeurd. De ex-onderwijzer had zich na zijn daad telefonisch bij de politie gemeld. Na zijn aanhouding was hij in een ernstig labiele toe stand opgenomen in een psychia trische inrichting. Door zijn over lijden zal de doodslag op de Almelo se onderwijzer niet tot een recht zaak leiden. DORDRECHT (ANP) De Dord- tenaar B.J.M. Sarton (28) is in hon gerstaking gegaan. Hy wil protes teren tegen het feit dat de vaak geroemde sociale wetgeving in Ne derland toch niet altijd is wat het lijkt. Er wordt volgens hem bureau cratisch en naar de letter van de wet gewerkt. Het gevolg is dat som mige mensen tussen wal en schip vallen. De heer Sarton noemt zich één van hen. Vorig jaar heeft hij zijn betrek king als technisch administratief me dewerker verloren doordat hij door privé omstandigheden in een crisis tuatie was geraakt. De controleren de arts van de bedrijfsvereniging ne- geerde volgens zijn zeggen zijn ern- stige overspannenheid en het gevolg was. dat hij geen ww kreeg maar een wwv-uitkering, die gekort werd om dat hij het ontslag aan zichzelf te Wijten zou hebben gehad. Daarom raakte hij in ernstige moeilijkhe den maar voor een bijstandsregeling kwam hij niet in aanmerking. Di rect en ook via de minister-presi dent heeft hij stappen ondernomen bij het ministerie van CRM en is in beroep gegaan tegen zijn ont slag en de geweigerde bijstandsre geling. Omdat men hem wel ter wil le wil zijn maar tegelijkertijd zegt dat de wet verdergaande hulp niet toestaat en mede omdat naar zijn ervaring als vrijwillig maatschappe- vtüj'k werker bij het jongeren advies centrum hij in zijn precaire positie niet alleen staat, heeft hij besloten in hongerstaking te gaan. UTRECHT «SP» De stormen van 1972 en 1973 hebben sterk doorgewerkt in de activiteit van boseigenaren als het ging om be bossing en herbeplanting. Het op ruimen. opslaan en verkopen van het „gesneuvelde" hout heeft alle aandacht gekregen. Daarbij moet onmiddellijk worden gezegd, dat een grote stroom van aanvragen voor herbeplantings- en herstel- bijdragen nog moet worden ver werkt. Per 1 Januari 1975 lagen er aanvragen voor 725 hectare. Dat staat in het Jaarverslag van Staatsbosbeheer, dat op wat treu rige toon melding maakt van de geringe hoeveelheid bos. die in Nederland wordt aangeplant. De stormen waren er ook de oorzaak van dat het aantal voor de bos bouw schadelijke insekten zich enorm uitbreidde. De platgesla gen bomen oefenden een sterke aantrekkingskracht uit op de dennescheerder en de letterzetter, insekten, die grote schade kun nen aanrichten. De materiële schade werd deels opgevangen door een verstandige verkooppolitiek van het hout. Met vreugde maakt het Jaarver slag melding van enkele oude gas ten. die zijn teruggekeerd in ons land. Daarvan zijn de goudplevier en de ijsvogel wel het spectacu lairst. Drie ijsvogelpaartjes broed den vorig jaar in het Haagse Bos. De verlammende uitwerking van het Insecticide DDT is gelukkig afgenomen. Ten aanzien van de vogels mag van een wederopstan ding van de specht en de blauwe reiger worden gesproken. Somber staat het met de vleermuizen, vele soorten sterven in hoog tempo uit. DEN HAAG (ANP) De waarne mend minister van Defensie, minis ter Pronk, geeft voorlopig geen in lichtingen over de defensiebegroting voor volgend jaar. De bijzonderhe den van deze begroting worden op prinsjesdag bekend, aldus de be windsman in het gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Wiegel en Ko ning (beiden WD). Vorige week vroegen de kamerle den of het waar is, dat Defensie in de komende drie jaar ongeveer f 1 mil jard moet bezuinigen en of vooral de marine door de besnoeiingen ge troffen zal worden. Voorts wilden de De werkgeversorganisaties in beroepsgoederenvervoer werden 8 juli j.l. door dr. Vfin Huiten op de den-, duiven- hoogte gesteld van zijn plannen, vervoer op zaterdag betreft het transport ten behoeve van paar- watersport, de af- bederfelijke veilingpro- hij" verzocht de betrokken or- dukben naar binnen- en buiteland ganisaties tevens voor 29 Juli met en het verzorgend suggesties te komen opdat hierdoor de aangekondigde maatregel zo com- V? v"" pleet mogelijk inhoud kon worden laadvermogen is 20 procent op het naar het oordeel deze werkgeversorganisatie niet fcRNHEM (ANP) De krijgs- id in Arnhem heeft de 47-jarige ijoor van de landmacht Ph. A. H. uit Soest wegens het veroorza- fen van een dodelijk verkeersonge- veroordeeld tot een gevangenis- raf van twee jaar, en ontzegging de rijbevoegdheid voor drie met aftrek van de tijd dat 't jbewijs al ingevorderd is geweest. Volgens de tenlastelegging schep- de majoor op 9 augustus vorig lar 's avonds op de kol. Van icoyenweg in Leusden met zijn auto van twee jeugdige fietsers. Het achtoffer kwam op de motorkap irecht, waarbij de voorruit van de uto werd verbrijzeld. Na ongeveer meter was de majoor gestopt en ad hij de gewonde jongeman in de ?rm gelegd waarna hij snel naar nis was gereden. De hulpeloos ach- irgelaten Jongeman overleed aan 2 verwondingen. De auditeur-militair vond het een 'ieste zaak dat de majoor, die als iterst bekwaam te boek staat en ekend staat om zijn integriteit en erlijkheid, door zijn onvoorzichtig- eid en onoplettendheid de dood de Jongeman op zijn geweten eeft gekregen. De officier zelf verklaarde drie lazen jenever te hebben gedron- voor hij in de auto stapte. De n bleek ook met moeilijkheden zijn gezin te kampen te hebben, ijn raadsman bestreed grove :huld van de majoor en conclu- eerde tot vrijspraak. Hij meende at het slachtoffer wellicht gevaar- jk heeft gereden omdat de weg ich niet zou lenen om naast elkaar rijden. De rechtbank achtte het rimair tenlastegelegde, veroorza- .n de dood van een ander venwel bewezen en vonniste con- de eis van de auditeur-gene- aal Amsterdam zijn geslaagd voor examen Engels mo-a J. M. T. lanning-Teunissen (Noordwfjker- lout), M. E. Bleeker-Turner (Sas- ienheim), A. J. Gelderblom-Breek- neldt (Voorschoten), P. E. M. Rost (Leiden), E. T. de Vries-Simonis (Noordwfjkerhout), J. H. A. de Kleine (Voorschoten) en L. Looren de Jtitfg (Voorschoten). Volgens haar dienen de maatre gelen gericht te zijn op herstel vai de rentabiliteit in het beroepsgoede- dag per week van een transporteen heid. Een dergelijke maatregel kan zelfs de rentabiliteit van het weg- nog meer aantasten, terwijl de weg en in het be- het controleprobleem er alleen de "continuiteit der weg- door toeneemt. Alleen een doelmati- transportbedrijven. De capaciteits- 8e aanpak van de overheidscontrole maatregel van dr Van Huiten wordt kan de schadelijke overcapaciteit op door deze organisatie dan ook gezien korte termijn terugdringen, zo zegt als middel en niet als doel. Voorts de organisatie, die het zinvol acht dient de maatregel niet uitsluitend ten adviserende werkcommissie in gericht te zijn op het bieden van soe- te stellen, laas voor de actuele en tijdelijke si tuatie, maar moet zij bij voorkeur structureel verantwoord zijn. NOB wegtransport vindt, dat beginsel van de individuele ve behoefte gehandhaafd moet blijven, waarbij uiteraard een voortduren de toetsing aan het algemeen ver- voerbelang een eerste vereiste is. DEN HAAG (ANP) Tankwa gens, die gevaarlijke stoffen ver voeren, moeten voortaan aan de voor- en achterzijde zijn voorzien Bezwaar van rechthoekige oranje borden 'waarop twee coderingen staan aan- Tegen de suggesties van de over- gegeven. Deze internationale regel, heid, zoals rijverbod op zaterdag, die uitsluitend verplicht is voor een korting met 20 procent op het tankwagens die naar het buiten laadvermogen en het een dag per land rijden, is volgens het ministe- week stilzetten van een vrachtauto rie van Verkeer en Waterstaat eni- voert de organisatie als bezwaar aan, ge tijd geleden van kracht gewor- dat deze maatregelen geen bijdrage den en wordt nu in toenemende zullen leveren aan het door de over- mate gecontroleerd aan de gren- heid beoogde resultaat. Immers, het zen. Van echt mooi zomerweer is de laatste tijd geen sprake. Het weer is nogal wisselvallig zoals blijkt uit deze fóto, genomen in de Amsterdamse Kalverstraat waar kleumende vakantiegangers beschutting zoeken tegen de regen. vragenstellers weten of de volgencTe geruchten Juist waren: afvoeren van Neptune- en Brequet-Atlantic pa trouillevliegtuigen bij de marine, geen aanschaf van Lockheed-toe- stellen, buiten dienst stelling mari nevliegbasis, verkoop kruiser Zeven Provinciën, sluiting marinehospitaal te Overveen, onderbrenging mari niers bij de landmacht, geen dienst plichtigen meer by de marine en geen verhoging van de wedde per 1 januari aanstaande. De bewindsman bevestigde, dat hij telegrammen ontving van de vereni ging van marineofficieren en van de vereniging voor belangenbeharti ging van schepelingen en oud-sche pelingen bij de zeemacht. De vereni gingen uitten hun bezorgdheid over voorgenomen bezuinigingen bij ae marine. Maar de minister deelt niet de mening van de vereniging, dat door de bezuinigingsplannen van het kabinet de geloofwaardigheid van de marine wordt aangetast. Vakbondswerk voor dienst plichtigen nog beperkt UTRECHT (ANP) in een brief aan minister Vredeling van Defeasie en zijn staatssecretaris Van Lent (Personeelsaangelegenheden) heeft de Algemene Vereniging van Ne derlandse Militairen (AVNM) ver zocht de beperkingen weg te nemen, die op dit moment het vakbondswerk ten aanzien van dienstplichtigen ernstig belemmeren. In haar ver zoek heeft de AVNM ook gewezen op verdragen van volkenrechtelijke be tekenis, die grondrechten zowel so ciale als politieke toekennen aan iedere staatsburger en derhalve ook de militair. 0 Volgens de vereniging worden de grondrechten inzake waarbor ging van geestelijke vrijheid, vrijheid van drukpers, persoonlijke vrijheid, staatkundige vrijheid en onschend baarheid van vermogensrechten van de Nederlandse militair helemaal niet of slechts ten dele toegepast. ARNHEM (ANP) —In het steeds scherper wordende conflict tussen de exploitanten van particuliere be jaardentehuizen in Gelderland en het Gelderse provinciebestuur zijn de laatste dagen nieuwe ontwikke lingen opgetreden, die doen verwach ten dat het bereiken van een op lossing nog lang op zich zal laten wachten. In de eerste maanden van dit Jaar kwam de conflictsituatie naar buiten, toen bekend werd dat .het particuliere tehuis "de Ehze" m Al- men (gém. Gorssel) zou moeten slui ten. De houder van het tehuis zou niet hebben voldaan aan de aanwij zingen die de provincie had gegeven omtrent de inrichting van het huis. Sindsdien zijn tal van groeperin gen in het geweer gekomen die pro testeren tegen het beleid van de pro vincie, die systematisch de persoon lijk geleide tehuizen in Gelderland zou willen laten sluiten. De provin cie wordt verweten de wet en de ver ordeningen op de bejaardenoorden te strak uit te voeren. De particuliere "houders pleitten voor het instand houden van hun tehuizen, waarin plaats wordt geboden aan bejaarden die "te goed zijn voor een verpleeg inrichting en te slecht voor een normaal bejaardentehuis. De wet en de provinciale verordening ken nen dergelijke "tussenvoorzieningen" niet. In het verleden zijn vier tehui zen op last van de provincie gesloten, nadat een procedure "tot aan de kroou was gevoerd. De provincie werd daarby steeds in het gelijk ge steld. In een geval was sprake van wantoestanden, zoals beide partijen bevestigen. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten besloten het sluiten van te huizen voorlopig stop te zetten tot 24 september, de dag waarop ineen vergadering van Provinciale Staten een beleidsnota over het bejaarden beleid zal worden behandeld. Daar aan vooraf gaat op 14 augustus een hoorzitting, waarvoor zijn uitgeno digd de betrokken organisaties, de houders van de Gelderse bejaarden oorden en de bewonerscommissies van deze oorden. Ook leden van Provin ciale Staten die bij het bejaardenbe leid zijn betrokken zijn uitgenodigd. Een deel van de particuliere be jaardenoorden is georganiseerd in de Nederlandse vereniging van be jaardenoorden (NEVEB). Deze ver eniging heeft zich de laatste weken in felle bewoordingen afgezet tegen het Gelderse beleid. G.S. wordt een "heksenjacht" verweten. Op een by- eenkomst enkele weken geleden werd besloten de provinciaal in specteur voortaan de toegang tot de tehuizen te weigeren. Naar een woord voerder van de NEVEB gisteren meedeelde is echter besloten voorlo pig af te zien van dit "keiharde" middel. Men wil eerst afwachten hoe de hoorzitting van 14 augustus zal Verlopen. De NEVEB verwijt G.S. voorts de afspraak niet te hebben nagekomen dat voor 24 september niet zal wor den opgetreden tegen particuliere houders van bejaardenoorden'. Woens- terecht moeten staan omdat hij zou hebben nagelaten noodzakelijk ge achte voorzieningen aan te brengen. 'Zo komt tegen de afspraak in toch weer een tehuis in negatieve zin in de publiciteit. Op die manier komt de toestand niet tot rust', aldus de NKVEB-woordvoerder. Het PvdA-statenlid G.C.E. Man nessen, dat zich heeft opgeworpen als beschermer van de belangen van de particuliere tehuizen in Gelder land, heeft intussen nieuwe schrif telijke vragen over de materie ge steld. Hij wil onder meer weten waar om de verslagen over 1973 en 1974 van de provinciale commissie voor de bejaardenoorden nog steeds niet aan GS zijn aangeboden. 'Hoe kan GS een beleid bepalen als er geen actuele jaarverslagen van de com missie zijn', zo vraagt hij zich af. In een brief aan de staten schrij ven GS, dat zij de persoonlijke aan vallen op Ce provinciale ambtena ren die zijn belast met de uitvoe ring van het bejaardenbeleid, zeer betreuren, de ambtenaren zijn slechts de uitvoerders van het be leid dat door provinciale staten is bepaald'. Ons college draagt de vol le verantwoordelijkheid en niet de daarbij betrokken ambtenaren, aldus Ga

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7