Israel stelt nieuwe eisen en Egypte verlengt mandaat Astronaut Slayton: „Mijn tante van 91 kan dit ook" Lissabon ontkent plannen tot instellen van troika BBC VERLAAT INDIA Ladder seconde te laat Rabin: alleen akkoord na direct gesprek 90 CENT P. LITER! Gesprek Cyprus uitgesteld Reginald Prentice verliest vertrouwen van eigen partij BUITENLAND DONDERDAG 24 JULI li HOUSTON (REUTER) In de eerste rechtstreekse persconferentie vanuit de ruimte heeft de Ameri kaanse astronaut Donald 'Deke' Slay ton gisteravond gezegd dat hij niets heeft gedaan wat zijn tante van 91 jaar niet tijdens de gemeenschappe lijke omwenteling van Apollo en Soioez ook had kunnen doen. Slayton. die met zijn 51 jaar de oudste man in de ruimte is en die tien jaar aan de grond werd gehou den alvorens men hem gezond ge noeg vond om de vlucht te onder nemen, antwoordde od de vraag of hij aan de lichamelijke stress van het avontuur had kunnen weerstaan: 'Ik heb niets gedaan wat mijn tante van 91 jaar in Wisconsin niet even zo goed had kunnen doen. Het was een erg gemakkelijke vlucht'. De eerste persconferentie vanuit de ruimte had plaats toen de Apollo op 224 kilometer boven de aarde cirkel de. "Het eeuwige probleem is het huishoudkundige', zei Slayton. 'Alles wat je laat vallen drijft ergens naar toe en je moet er achter aan gaan. Eten, wat op aarde de gewoonste zaak van de wereld is, vergt hier driemaal zoveel tijd. Verder hebben we een verkeersagent nodig om te zeggen wie welke kant opgaat. We schijnen altijd tegen elkaar te moe ten opbotsen. Het leidt weieens tot spanning'. Overigens was het niet allemaal zo erg dat de astronnauten uitzien naar de landing vanavond. 'Ik weet niet of ik daar nu zo naar uitkijk', zei Slayton. 'Het is de grootste er varing die ik ooit heb opgedaan. Het is hierboven echt erg opwindend'. Hij 2 Man en machine zijn één. Het is de beste combinatie van mens en machine", zei hij. De belangrijkste prestatie van Amp rika's laatste Apollovlucht was vol gens de astronaut "Het feit dat is aangetoond dat Russen en Amerika nen samen kunnen werken aan een erg moeilijke en veeleisende taak ge durende langere tijd. In de toekomst zouden daar veel mensen van kun nen profiteren". De Verenigde Staten bereiden zich intussen voor op de ruimtependèl- dienst in de jaren tachtig met de .space-shuttle. De bemanningen van Apollo en So- joez, die vorige week de eerste Rus sisch-Amerikaanse ruimtekoppeling volbrachten, zullen mogelijk samen een wereldreis gaan maken. Dit hebben Russische zegslieden giste ren laten doorschemeren. De Sojoez-bemanning, Alexei Leo- now en Valeri Koebasow, zijn giste ren in het ruimtevaartcentrum Ster- renstad bij Moskou teruggekeerd. Men vroeg Georgi Beregovoi, direc teur van het centrum, wat de kosmo nauten in de nabije toekomst gaan doen. Volgens Tass antwoordde Berego voi dat ze eerst thuis zullen uitrusten van hun inspannende vlucht. Hij voegde er echter aan toe"Ze zullen nauwelijks tijd hebben op verhaal te komen. Een groot aantal landen heeft hen al voor een bezoek uitge nodigd. Het lijkt vrijwel zeker dat ze samen met hun Amerikaanse col lega's een wereldtoernee zullen ma ken". Leonow. zojuist van kolonel bevor derd tot generaal-majoor, meldde na aankomst vanuit het lanceercentrum Baikonoer "Wij voelen ons uitste kend en zijn gereed tot het uitvoe ren van een nieuwe opdracht"; Tussen rook en vlammen, staande op het ijzeren plat van een branduitgang, reikt een brandweerman naar een ladder terwijl hij de 19-jarige Diana Bryant en haar 2-jarig petekind Tiare Jones vast houdt (foto boven). Luttele seconden later stortten de vrouw en het kind van de vijfde verdieping naar beneden, omdat het plat het begaf. De brandweerman wist zich aan de ladder vast te grijpen, maar de vrouw en het kind hadden geen hou vast meer. Voor hen kwam de ladder net te laat. De vrouio kwam bij de val om het le ven, het kind liep diverse ver wondingen op. Het werd ver voerd naar een ziekenhuis, waar men de toestand van het kind later redelijk noem de. De brand woedde in een flatgebouw in de Amerikaan se stad Boston. Tekort aan water In verscheide ne delen van Italië heerst een ern stig tekort aan water. In verband hiermee zijn de laatste dagen op Sar dinië en op Sicilië verscheidene de monstraties gehouden waarbij ver betering van de watervoorziening verC geeist. JERUZALEM/NEW YORK (AP, Reuter) Premier Yitzhak Rabin van Israël heeft gisteren een nieuwe voorwaarde gesteld voor een tweede tussentijds akkoord met Egypte in de Sinai: een dergelijk akkoord moet worden afgerond met „direkte onderhandelin gen" tussen de twee landen. In een toespraak tot een gezelschap Joodse Amerikaanse vrouwen liet Rabin zich onver wacht pessimistisch uit over de vooruitzich-ten op een dergelijk akkoord. De Egyptische president Anwar Sadat gaat overigens akkoord met een verlenging van drie maanden van het mandaat voor de VN-vredesmacht in de Sinai, zo is woensdag be kendgemaakt door de Verenigde Naties in New York. Bij BouwVaria Zoeterwoudseweg lt Leiden "Als laatste fase van de onder handelingen, voor der tussen Egyp te en Israël een akkoord wordt ge- 'tekend, moeten de delegaties van onze beide landen elkaar vis-a-vis ontmoeten" aldus Rabin. Welingelichte bronnen uit Rabin's entourage vertelden dat de premier niet verwacht dat er voor septem ber iets kan worden getekend. Vol gens deze zegslieden meent Rabin dat de onderhandelingen in de loop van augustus in een stroomversnel ling zullen komen, wellicht door een -nieuw stuk "pendeldiplomatie" van Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Daarna zou er volgens de Israëlische filosofie dan nog een slotronde van direkt overleg moeten volgen. Vol gens de zegsleiden zou een nieuw interim-akkkoord mogelijk kunnen worden ondertekend in Genève. Rabin zei dat Israël een nieuw in terim-akkoord beschouwt als een stap jn de richting van vrede. Maar, zo vervolgde de premiei', Sadat's visie op de Joodse staat maakt het "meer dan twijfelachtig of hij werkelijk- probeert met Israël tot vrede te ko- Rabin stelde overigens met na druk vast dat Israël de onderhan delingen voer een Sinai-akkoord zal voortzetten en de hoop dat Egypte in een latere fase nog blijk zal ge ven van zijn vredlievende bedoelin gen. De premier sprak kort nadat in Cairo en New York bekend was ge worden dat Egypte het mandaat voor de VN veiligheidstroepen in de Sinai toch met drie maanden zal verlengen. Hoewel hem dit be kend was repte Rabin er met geen wooi'd over. Evenmin zei hij iets over het Egyptische antwoord op de nieuwste Israëlische voorstellen, dat kort voor het begin van zijn rede was overgebracht aan Dirxitz, de Is raëlische ambassadeur in Washing ton. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Ismail Fachmi, die WENEN (Reuter) De derde ge spreksronde over de kwestie Cyprus, die vandaag in Wenen zou moeten beginnexi, is een week uitgesteld. Volgens Griekse funktionarissen in de Oostem-ijkse hoofdstad is het uit stel te wijten aan de spoedbesprekin- gen die de secretaris-generaal van de Verenigde' Naties Kurt Waldheim in New York voert over het mandaat van de VN-troepen in de Sina'ï. De besprekingen tussen de leiders van de twee gemeenschappen op Cyprus, Glafcos Clerides (Grieks) en Rauf Denktash (Turks), vinden plaats onder leiding van Waldheim. De secretaris-generaal komt nu pas op 31 juli naar Wenen, na het bijwonen van de Europese veiligheidstop in Helsinki. ïn Caii'o de verlenging van het man daat bekendmaakte, zei dat het man daat nu afloopt op 24 oktober. Hij verklaarde ook dat VN-secretaris-ge- neraal Kurt Waldheim morgen in Cairo wordt verwacht. De Amerikaanse president Ford verklaarde in Washington dat een regeling in het Midden-Oosten 'nu veel dichterbij is dan twee maanden geleden'. Hij zei dit echter voordat hij op de hoogte was van de verkla ringen van Rabin. Volgens de Amerikaanse president is echter het uitbreken van een nieuwe ooi-log nog steeds mogelijk. In dat geval ki-ijgen de Verenigde Staten naar zijn mening waarschijn lijk opnieuw te maken met een olie embargo, dat hen dan veel harder zal treffen dan in 1973, omdat het verbruik van geïmporteerde olie nog steeds toeneemt. De Arabische Socialistische Unie heeft gisteren met een eenstemmig heid die geen pi-ecedent had, pre sident Anwar Sadat aangewezen als kandidaat voor een tweede ambts termijn van zes jaar. De huidige termijn loopt in oktober 1976 af en Sadat had eerder gezegd dat hij geen kandidaat meer zou zijn. In december wordt hij 57 Jaar. Sadat heeft besloten diplomatieke status te verlenen aan het bureau van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO, zo heeft het gezagheb bende dagblad Al Achram geschrë- De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Yigal Allonheeft gewaarschuwd dat uitstoting van Is raël uit de Verenigde Naties scha delijk zal zijn voor de belangrijke rol die deze ox-ganisatie speelt in het streven naar vrede in het Midden- Oosten. In een toespraak voor het parle ment zei Allon dat Israël de samen werking met de V.N. in het Midden- Oosten zal staken indien de Alge mene Vergadering een resolutie aan neemt voor de uitstoting van Israël. Uitstoting van Israël kan leiden tot opheffing van de Verenigde Naties zelf, zo meende Allon. TOULON Een reddingsboot koerst voorzichtig temidden van tientallen drenkelingen, die zich aan reddingsvlotten vasthouden. Als gevolg van een brand, uitgebroken op een scheepje, waarmee vakantietochtjes worden gemaakt, zijn naar de politie gisteren heeft meegedeeld tenminste 11 men sen omgekomen. Een aantal wordt vermist, acht passagiers hebben zware brandwonden opgelopen en ongeveer 20 minder erge. Het schip was, toen de brand uitbrak, op weg van de Franse plaats Toulon naar het eilandje Porquerolles, een af stand van ongeveer 28 kilometer. De brand is door nog on bekende oorzaak ontstaan in de machinekamer om half tien 's morgens. LISSABON (Reuter/UPI) Be richten als zou in Lissabon een mili tair driemanschap op het punt staan de macht over te nemen, zijn gister avond door een presidentiële woord voerder betiteld als "volledig onge grond en pure speculatie". De berichten heetten afkomstig te zijn geweest van "een hoogge plaatste regeringsfunctionaris in Lissabon", die zou hebben verklaard dat het triumviraat zou bestaan uit president Francisco da Costa Gomes premier Vasco Goncalves en Cop- con-hoofd Otelo Saraiva de Carvalho, alle drie opperofficieren. Da Costa, Goncalves en Saraiva zouden de beweging van de strijd krachten hebben gevraagd hun als militair driemanschap absolute macht te verlenen. Hoe de zeven dagen oude regerings crisis in Lissabon dan wel zal wor den opgelost, is nog steeds niet duide lijk. De socialisten willen niet aan een nieuw kabinet deelnemen als Gon calves daarvan premier blijft. Hun bondgenoten, de volksdemocraten hebben geen bezwaar tegen een nieuw eerste-ministerschap van Gon calves, maar president Da Costa moet dan eerst wel tegemoetkomen aan hun eisen dat de pers vrij is, plaatselijke verkiezingen mogelijk gemaakt worden en wordt afgezien van een plan Portugal te veranderen in een staat die niet wordt bestuurd door politieke partijen, maar door comité's van burgers, arbeiders en soldaten Concentratie De officiële woordvoerder die het plan tot een triumviraat bekend maakte beschreef de verandering in de leiding van het land als een "con centratie van gezag" en een die ook zal toestaan dat doeltreffender kan worden samengewerkt met de mili tairen. De revolutionaire raad was met zijn 30 leden "te groot gewor den om efficiënt te kunnen functio neren en daarom was het reorgani seren ervan noodzakelijk gewor den". Generaal Carvalho, oud 38 jaar, is thans niet in Portugal. Hij brengt een bezoek van acht dagen aan Cuba. Hij wordt algemeen beschouwd als nationalistisch en links en als iemand die er geen echte partij-ideo logie op na houdt Da Costa Gomes zou wel bepaalde democratisch-socialistische denk beelden koesteren. Goncalves heeft uitgesproken linkse sympa thieën. Middel De veranderingen zouden kunnen worden gezien als een middel om de invloed der politieke partijen te ver kleinen met als uiteindelijk resultaat dat deze geen rol meer in de rege ring toebedeeld zullen krijgen. Na de revolutie had de beweging der strijdkrachten beloofd dat er een par lement zou komen samengesteld uit leden van politieke partijen. Naar mate de leiding van het land onder Goncalves linkser werd, werd van die belofte steeds meer afgeknab beld. De drie generaals, Da Costa Go mes, Goncalves en De Carvalho, hadden jongstleden zondag in het pa leis van de eei'stgenoemde te Lissa bon vergaderd maar er is niet mee gedeeld of bij die gelegenheid was besloten tot het "troika". "Industrie" In Milaan zijn di'ie personen aangehouden die een scha kel vormden in de "ontvoerings-in- dustrie", zo deelt de politie mee. Drie medeplichtigen zijn geïdentifi ceerd maar nog voortvluchtig. Er zijn gedeelten gevonden van het losgeld van twee ontvoeringen. De Milanese groep zou nog vijfontvoei'ingenheb- ben gepleegd. De politie vermoedt dat het "brein" van de bende op Si cilië moet worden gezocht. Omgekomen Als gevolg vax hevige overstromingen in het noord westen van Brazilië zijn ten minste 102 mensen omgekomen. De stad Re cife heeft zwaar geleden en de rege- x-ing zal meer dan (omgerekend) 250 miljoen gulden uittrekken voor de heropbouw. Ongeveer 60 procent van de huizen en gebouwen in de stad die meer dan een miljoen inwoners heeft, is geheel of gedeeltelijk ver nield door het water van de rivie ren de Capibax-ibe en de Beberibe. NEW DELHI (AP) —De British Broadcasting Corporation (BBC) is van oordeel dat de voorschriften van de censuur in India "onaanvaard baar" zijn en heeft gisteren haar re dactie in India gesloten en haar cor respondent teruggeroepen. Dit is in Londen en in New Delhi bekendgemaakt. Door de censuur, aldus de mededeling, konden corres pondenten "geen eerlijk en authen tiek beeld meer geven van de ge beurtenissen in India". Sinds maandag bijvoorbeeld mag in India niets meer worden bekend gemaakt over de activiteiten der oppositie; dat zijn alle partijen be halve Gandhi's Congrespartij en die der communisten. "De BBC beschouwt deze voor schriften als te streng en daarom als onaanvaardbaar", aldus de be kendmaking. Het kantoor van de BBC te New Delhi zal alleen nog maar zaken van administratieve aai'd behandelen. De correspondent, Mark Tully, keert vandaag naar Londen terug. Het beëindigen van de berichtge ving van de BBC uit India betekent de eei'ste vrijwillige terugtrekking uit dat land van een nieuwsdienst sinds de Indische en buitenlandse journa listen onder censuur waren gesteld, ten tijde van het iVgaan van de noodtoestand op 26 juni. Verwacht wordt dat de BBC haar LONDEN (AFP) Het bestuur van de afdeling van de Britse Labour- partij in het district Newham North- East in Oost-Londen heeft met 29 tegen 19 stemmen zijn vertrouwen opgezegd in de minister voor ont wikkelingssamenwerking, Reginald Prentice. Dit betekent dat Prentice zich bij de volgende verkiezingen niet meer voor Labour in dit district kandidaat kan stellen. Prentice heeft al 18 Jaar New ham North-East in het Lagerhuis vertegewoordigd. Volgens aanhan gers van de linkervleugel van La bour zou de minister onvoldoende ijveren voor uitvoering van het ver kiezingsmanifest van de partij. Hem wordt o.m. kwalijk genomen dat hij bij het referendum over het al dan niet voortzetten van het Britse lidmaatschap van de EG een krach tige pro-Europese houding heeft aan genomen en gepleit heeft voor sa menwerking met de Conservatieven en de Liberalen, met het oog op de moeilijke economische positie van het land. Hoewel premier Harold Wilson hem wegens dit laatstgenoemde stand punt degradeerde van minister van Onderwijs tot bewindsman voor Ont wikkelingssamenwerking, kan Pren tice in zijn conflict met de radica len in zijn kiesdistrict rekenen op de steun van Wilson en zijn meeste medeministers, terwijl ook de meer derheid van de Labourfractie op zijn hand is. De uitspraak van het Labourbe- stuur in Newham-North-East waar Prentice bij de laatste verkiezingen nog met een meerdex-heid van 13.500 stemmen werd gekozen kan onge daan worden gemaakt door het na tionale partijbestuur. Px-entice, die zei zeer bedroefd en teleurgesteld te zijn over de uitspraak, kondigde aan dat hij z\jn Lagerhuiszetel blijft bezetten en in beroep zal gaan bij het nationale partijbestuur. Het gebeurde in Newham North- East kan een kettingreactie veroor zaken in andere districten, wiar eveneens radicale partijleden klaar staan om zich te ontdoen van afge- v aardigden die naar hun mening niet links genoeg zijn. werk zal voortzetten zodra de voor schriften der censuur minder stx-eng worden. Door de regering te New Delhi was uitdrukkelijk meegedeeld dat buiten landse corx-espondenten wier organi satie zich niet bij de censuur wil de neerleggen zouden worden uitge wezen als zij niet vrijwillig heen gingen. Tot nu toe zijn vier buitenlandse Journalisten het land uitgezet: twee Britse en twee Amerikaanse. Voorts is een coiTespondent van de Londense Financial Times meege deeld dat hij "niet gewenst" is en dat deze man die thans in het bui tenland vex-toeft, Ken Rafferty, dus niet naar India mag tex-ugkeren. Arrestaties De Spaanse politie heeft 12 leden van een linkse orga nisatie gearresteerd in verband et een aanslag die vorige week in Ma drid aan een politieman het leven kostte, en waarby een tweede agent ernstig werd gewond. Volgens de be kendmaking van de politie zijn de verdachten leden van het "Patriot tisch antifascistisch revolutionair front" (FRAP), dat banden onder houdt m. de marxistisch-lenisistische vleugel van de Spaanse communisti sche partij. Twee verdachten, onder wie de "beul" van het FRAP, had den in februari in Parijs van de lei ding opdracht gekregen een stads- guerrilla te beginnen in Madrid.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6