Actie van MAN tegen heffing ook in Leiden Leidse monumententocht Tussen ratelslangen en metershoge cactussen Rulon of Philips draaitop stofzuigers Tot dusver 250 kaarten van Rijnland opgehaald Blusbootje voor de brandweer i£lS DONDERDAG 24 JULI 1975 LEIDEN De afdeling Leiden- van het Milieu Aktiecentrum Ne derland (MAN) heeft in de Me- renwijk en een deel van Leiden- Noord tot dusver ruim 250 accept girokaarten van het Hoogheem raadschap van Rijnland opge haald. Via deze kaarten worden de bewoners, zoals bekend, voor f 62.65 aangeslagen wegens z.g. verontreinigingsheffing. Alleen staanden kunnen, zoals ook op de kaarten is aangegeven, bij het hoogheemraadschap dispensatie verkrijgen en hoeven dan slechts f 17.90 te betalen. Het MAN, dat al eerder zijn acties tegen de milieuheffing richtte in Voorschoten, heeft inmiddels in de navolgende delen van Leiden pam fletten uitgereikt om de bewoners op te roepen de heffing niet te beta len: de Kooi, Morskwartier, Muider- kring, Vogelwijk, Hansenstraat e.o., Bloemenbuurt, Staalwijk en binnen stad. Ook in de Indische buurt van Oegstgeest zijn deze pamfletten uit gereikt. In het pamflet stelt MAN o.m. dat de bevolking ten onrechte moet op draaien voor de „werkelijke, indus triële vervuiling en dat de gewone fnan een dubbele heffing moet beta len omdat de fabrikant zijn aandeel voor het schoon houden van het milieu doorberekent in de prijzen". MAN noemt de aanslag, met de op brengst waarvan zuiveringsinstalla ties moeten worden gebouwd, een grof staaltje van oneerlijke lasten verdeling. Intussen lijkt de actie van MAN grote vormen te zullen gaan aanne men. „Sommige mensen komen spon taan hun kaart brengen'^, aldus een vertegenwoordiger van MAN. „De ontevredenheid over deze belasting ls bijzonder groot. Na Kalka», een nieuwe huurverhoging en een verho ging van de elektriciteitstarieven doet dit de deur dicht. Temeer daar de milieuproblemen niet worden aange pakt". Bij het Hoogheemraadschap van Rijnland had men vanochtend nog geen idee van de omvang van de MAN-actie. Wel kon een woordvoer der ons meedelen dat de verwerking van de accept-girokaarten soepel verloopt. In Rijnlands huis aan de Breestraat is een informatiecentrum ingericht waar de bewoners van al les en nog wat te weten kunnen ko men over de achtergronden van de verontreinigingsheffing. Volgens de woordvoerder worden er overigens veelal telefonische inlichtingen inge wonnen, o.a. door mensen die willen weten hoe ze moeten handelen als alleenstaanden. Volgens de woordvoerder van Rijn land zullen degenen die weigeren te betalen na 1 oktober een herinne- ringskaart krijgen. Wat er zal ge beuren wanneer men dan nog blijft weigeren is nog niet bekend. Ver wacht mag worden dat er in dat ge val stappen zullen worden onder nomen in de gerechtelijke sfeer. LEIDEN Leden van de Leidse brandweer hebben gisteren op de Kagerplassen nabij de Kaagsociëteit geoefend met een nieuw blusbootje, dat aan het blusmaterieel wordt toe gevoegd. De aanschaf van .een derge lijk rubberbootje maakt onderdeel uit van het vijfjarenplan van de brandweer, waarbij het beschikbare materieel systematisch wordt ver vangen en uitgebreid. Volgens brandweer-commandant Broeshart is de aanschaf van een blusbootje noodzakelijk omdat met name op de Oude Rijn veel transpor ten van gevaarlijke brandbare stof fen plaatsvinden per schip De blus boot geeft de brandweer de moge lijkheid om ook op het water snel ter plaatse te zijn. Een tweede argument voor de aan schaf was de moeilijke bereikbaar heid van de marktenroute met de brandweerauto's op marktdagen. Op woensdag en zaterdag is het heel moeilijk om de panden die in de naaste omgeving liggen te bereiken in noodgevallen. „Vooral op zaterdag kunnen we er met geen mogelijkheid door", aldus Broeshart. In de derde plaats stelt de boot de brandweer in staat om te assiste ren in het merengebied wanneer zich daar ongelukken voordoen. „Veel Leidenaars recreëren in de zomer maanden op de plassen, en er ge beurt nog wel eens een ongelukje", zegt brandweercommandant Broes hart. De twee branden die de afge lopen maanden op boten in de Haar lemmertrekvaart en in de Warmon- der Leede hebben plaatsgehad be wijzen dat. Het blusbootje kan geplaatst wor den op een trailer achter een van de brandweerwagens. Het is mogelijk om het bootje rechtstreeks van de trailer te water te laten, maar het kan ook met behulp van een kraan in het water worden geplaatst. Het blusbootje dat van Nederlands fa brikaat is, heeft aan boord een pomp met een capaciteit van 1600 liter per minuut. Verder behoort tot de uitrusting een klein waterkanonnetje en een schuimkanonnetje. Dat laat ste voor bijvoorbeeld petroleum- en benzinebranden. Een zwaailicht en een schijnwerper completeren het geheel. LEIDEN Twee Leidse studentes Ann ette Hiltermann en Yvonne Taverne maken met wiskundeleraar Jan de Lange uit Oegstgeest een bijna drie weken durende tocht met een boot door de vrijwel ontoegankelijke kloof van de rivier de Colorado. Van daag kunt u het eerste reisverslag van Jan de Lange over de tocht naar de Grand Canyon lezen. Leidse groep op weg naar Grand Canyon CLIFF DWELLERS Woensdagavond 16 juli "We hopen dat u een zeer pret tige tocht heeft, en dat zal zeker ook wel zo zijn, tenzij u over lijdt", aldus mr. Martin Litton, tijdens zijn toespraakje aan het diner aan de vooravond van onze trip door de Grand Canyon. "Maar", voegt hij er geruststel lend aan toe, "de laatste jaren zijn er maar twee mensen ver dronken, en dan nog met grote rub berboten en niet met onze roei bootjes". De vrouw tegenover me, vraagt schertsend of ze haar geld terug kan krijgen. Hoe is de score dit jaar Tot nog toe is de reddingshelikopter er 3 maal aan te pas moeten komen eenmaal voor gebroken ribben en tweemaal voor mensen, die de beklemmende eenzaamheid met het wilde water psychologisch niet konden verwerken. Morgen is het dus zover, maar we zijn nu ruim een week in de V.S. en daarin is wel zo het een en ander voorgevallen. De aan komst in New York was, zoals haast gebruikelijk, weer depri merend: vies, heet, stoffig en bo venal lawaaiig. De volgende dag zou de auto komen, maar de boot was te laat en dus werd m'n ver blijf in. zoals de Amerikanen dat zo bescheiden noemen, 's werelds hoofdstad noodgedwongen ver lengd. De mini-Cooper kwam la ter toch, maar alle reserve-onder delen bleken gestolen. Destemeer werd het nu een betrouwbaar hei dsrit. De meisjes, Yvon en Annette, arriveerden donderdag opgewekt en stipt op tijd, waarna de tocht, met als eerste doel het Big Bend park op de grens van Texas en Mexico. De afstand werd in 2V> dag overbrugd waar bij duidelijk bleek hoe vreemd men tegen zo'n klein autootje aan keek. Aanvankelijk bleven de reacties beperkt tot of meewarig kijken of enthousiast zwaaien, maar later moesten we zelfs stoppen. De auto had al meerde re malen verkocht kunnen wor den. Big Bend is een reusachtig gebied (ca 160x150 km) bestaande uit een vlakte met spaarzame be groeiing zoals cactussen, meters hoog, afgewisseld met enkele zeer forse bergketens en enkele fraaie canyons waar de Rio Grande zich een weg baant in het Mexicaanse hoogland. Op 2 kilometer hoog te. omringd door hoge bergen, ligt een camping van waaruit prach tige bergtochten waren te maken. Waarbij dan wel ratelslan gen voor de wat minder gewenste afwisseling zorgden. Vanaf de zuidelijke rand van het ringvormige gebergte heb Je een ongelooflijk uitzicht over vele honderden kilometers fascine rend ruig woestijnachtig land schap. Des te aardiger omdat je op een soort, plateau zit, waarbij Je over de rand kijkend, lood recht naar beneden kan zien. Voor de liefhebbers. Behalve de uitge strektheid en woestheid van de na tuur hier, valt het gevarieerde wildleven op. Van prairiehonden tot kolibries en een onwaarschijn lijk grote hoeveelheid mieren, tor ren, kevers en spinnen, die voor al 's nachts in de tent om aan dacht vroegen. Mexico binnenko men is ter plekke ook geen kunst. Je gaat per auto —naar het uiterste westen van het park, naar de Rio Grande, waar tussen de hoge rietbegroeiing een Me xicaan met een bootje al gereed ligt. Voor 4.50 dollar wilde hij ons naar de overkant brengen, inclu sief een rit per ezel aan die over kant. Ik had persoonlijk geen behoefte aan een ezel en dacht met een bedongen prijs van 3 dol lar zonder ezel aardig gehandeld te hebben. Tot groot ongenoegen van de dames die mij een ezel von den om zoveel te betalen. Tot over maat van ramp daalde de toorn des heren over ons in de vorm van een heuse stortbui hetgeen onze overtocht nog heimelijker maak te. Na een korte wandeling door "Mexico" waarbij bleek dat er geen verschil was met "Amerika" gingen we weer terug, waarbij de roeier nu zijn hele familie tegelijk met ons terug wilde brengen. Een normaal roeibootje met 9 man beladen is een zeer interessant experiment hetgeen op het nip pertje slaagde, ten koste van ve le natte voeten (18 welgeteld). Na weer 2000 kilometer verder gereden te hebben door zeer wis selende maar altijd zeer fraaie landschappen, zijn we nu dan aan het startpunt van ons hoofddoel: 450 kilometer langs Co lorado afzakken met een roeiboot- Je. Ons tentje staat aan de voet van een massieve bergwand. De deel nemers aan de tocht kletsen ge zellig wat weg op de veranda van het dichtstbijzijnde motel. Alle maal vol verwachting, sommigen gespannen. Maar allemaal willen ze graag beginnen aan de vakan tie van hun leven. "We hopen dat u een prettige tocht heeft, en dat zal ook zeker wel zo zijn, tenzij Haarlemmerstraat 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. Star Trucking Festival in Groenoordhal LEIDEN Op donderdag 14 augus tus wordt in de Groenoordhal in Lei den het BTM Star Trucking '75-fes- tival gehouden. Dit festival, dat wordt georganiseerd door Wim Bos man Promotions, begint 's middags om half vier en duurt tot na midder nacht. De groepen die tijdens het festival zullen optreden zijn Wish bone Ash, the Mahavishnu Orches tra, Soft Machine, Caravan, Renais sance. Verder zal in de Groenoordhal optreden Lou Reed en is plaats in geruimd voor de Filter Furore Show. De entreeprijs bedraagt twintig gul den per persoon. LEIDEN Tot hoofd van de dienst geestelijke verzorging van het Academisch Ziekenhuis in Leiden is benoemd drs. G. E. Bakker. De heer Bakker, die ziekenhuispredikant in IJmuiden is, heeft de benoeming in middels aangenomen. LEIDEN In het kader van het Monumenten jaar 1975 is in de La kenhal een tentoonstelling ingericht over "Het Leidse Woonhuis". Tal van foto's van historisch en bouwkundig gezien interessante plekjes zijn op deze expositie te be zichtigen. Voor diegenen, die de si tuatie ter plaatse willen bekijken zijn twee wandelroutes ontworpen. De tocht begint en eindigt bij het stedelijk museum aan de Oude Sin gel. Vandaag plaatsen we de eer ste route, waarbij we er op wijzen dat de stad bekeken wordt door mensen van Monumentenzorg. De expositie in de Lakenhal is overigens tot en met zondag geopend. De vetgedrukte straatnamen ge ven de te volgen route aan: We gaan de Lakenhal uit en rechts af. De Lakenhal is gebouwd door de stad Leiden ten behoeve van de kwaliteitscontrole van dikwijls naar het buitenland te exporteren lakens greinen, baaien, etc. Aan de over kant van het water zien we het mooi gerestaureerde pand Oude Vest 19 met klokgevel. Pand Oude Vest 9 is nieuwbouw en werk sto rend in de gevelwand. Aan het eind van de Oude Singel gaan we rechts- af de Nieuwe Beestenmarkt op. Pand Nieuwe Beestenmarkt 3 is kortgeleden gerestaureerd en bezit een fraaie gevelsteen, afkomstig van het Woudendorphofje. We lopen nu terug en gaan de Turfmarktbrug over. De Turfmarkt- brug is een draaibrug, die zeer be langrijk was, toen de Oude Singel nog een doorvaartroute was. Aan de overkant in de Steenstraat zien we het Lido-theater, dat ondanks zijn grootte niet storend is in het stadsbeeld. Het hoekpand bij de Morsstraat, nl. Bellevue is pas ge restaureerd. Turfmarkt 10 en 11 zijn twee verwaarloosde oude gevels en behoeven nodig herstel. Het brugwachterhuisje, gebouwd in het oegin van deze eeuw, werkt niet storend in het stadsbeeld. We lopen door over de Prinsessekade, vroeger Paardensteeg geheten met bebou wing aan beide zijden. Links op de Apothekersdyk nr. 2 en 9 zien we een duidelijke tegenstelling: 2 moet nodig gerestaureerd worden en nr. 9 is goed onderhouden. Aan de an dere kant van het water zien we de school aan de Boommarkt, een goed voorbeeld van 19de eeuwse ar chitectuur. Vanaf de Bostelbrug zien we het fraaie stadsgezicht van het Galge water met rechts de stadstimmer- werf, terwijl het elektriciteitshuisje en de toilettengroep storende ele menten op de kade zijn. Naast de vakschool voor meisjes zien we nog een rij leuke woonhuisgevels. We gaan nu het Kort Rapenburg op en zien vervolgens op de hoek van het Rapenburg rechte het hoek-? pand van de verzekering Noomen, een goede hoekoplossing en een leuk voorbeeld van 19de eeuwse ar chitectuur. We vervolgen onze weg over het Rapenburg, oneven zijde. Rapenburg 5 heeft een mooi boven licht (boven de deur). Doorlopend zien we aan de overkant de mooie gevelrij van deftige patriciershui- Op het Rapenburg woonden vroe ger veel hoogleraren, o.a. Boerhaa- ve op nr. 31. Op de hoek van de Groenhazengracht zien we de bi- bliotheca Thysiana. We gaan nu de Groenhazengracht op, waar we nog de oude bestrating en straatverlich ting aantreffen. Leuke voorbeelden van woonhuizen zijn Groenhazen gracht 4 en de bakkerij op de hoek. Aan de overkant zien we op de hoek Groenhazengracht 5 een lage aan bouw, een zg. Pothuis, één van de weinige exemplaren, die nog in Lei den over zijn. Een pothuis is een uit de 15de/16de eeuw daterende la ge uitbreiding van een huis aan de straatzijde, die diende tot berg plaats of extra ingang, etc. We vervolgen onze weg over de Doelengracht, waar de verknoeide achtertuinen van de huizen aan het 6 t/m 10 zijn mooie voorbeelden. Let ook op de fraaie oude tuinmuur naast no. 16. In de Doelensteeg gaan we op no. 7 het Eva van Hoogeveen- hof binnen, waar de karakteristieke sfeer opvalt bij de huisjes, bestrating en begroeiing. Ook de poort is de moeite waard. We gaan het Rapenburg op en lopen langs de mooie stoepen en palen. Let ook op de rijk bewerkte kroonlijsten (gootlijsten) en het natuursteen- werk in de gevels van de grote he renhuizen. Aan de overkant van het water detoneren Rapenburg 44 en 46 in de gevelrij. Het hoekpand "Bar- Een van de vele hojjes rera" moet nodig gerestaureerd wor den. Rechte is in de Nonnensteeg de oude bestrating nog aanwezig. Let op de storende werking van de wegmarkering en de straatverlich ting van het Rapenburg. In de bocht van het Rapenburg zien we achter ons het mooie stadsgezicht met de Nonnenbrug en de Universiteit. Op het dak van de Universiteit (vroeger het Klooster der Witte Nonnen) stond vroeger het Observatorium der Sterrewacht. We gaan over de St. Jeroensbrug rechtsaf langs de evenzijde van de Vliet. Door de Vliet voeren in 1574 de Watergeuzen met haring en wit tebrood Leiden binnen. Aan de overkant hebben we zicht op het fraaie pand Vliet 9. Vliet 11a is nieuwbouw. Vliet 14 is sterk in ver val. Vliet 37 aan de overkant is zo juist gerestaureerd. Verderop zien we de detonerende nieuwbouw van het Gemeente Archief. Vliet 34 t/m 42 vormen een aardige gevelrij waar bij no. 34 nodig gerestaureerd moet worden. Op de zijgevel in de Molensteeg zien we de Davidster, herinnerend aan de tijd, dat dit pand synagoge is ge weest. Kijkend door de Bakkersteeg zien we de storende hoogbouw van het Zoologisch Laboratorium. Nu gaan we de Molensteeg in, die kwalitatief in verval is, maar toch nog de oude sfeer oproept. De twee panden 5/7 en 12 laten ons het pro bleem zien, dat woonruimtes op de begane grond heden ten dage vaak omgebouwd worden tot ongewenste uitritten of garages. Pand 4/6 is een leuk voorbeeld van de vroeger in Lei den talrijke eenvoudige woonhuisjes. We gaan links af de Doezastraat op en lopen over de Nieuwsteegbrug. waar we naar beide kanten een fraai uitzicht hebben. De brug is een typerend voorbeeld uit de 19de eeuw, toen de ijzeren balken in de mode kwamen. De gietijzeren gebo gen eindstukken onttrekken de ijze ren balken aan het oog. We vervolgen onze weg langs de evenzijde van het Rapenburg en gaan de Herensteeg in, waar we nog de oorspronkelijke bestrating aan treffen. Kijkend in de Scheepmaker- steeg treffen we nog de middeleeuws aandoende sfeer aan. We genieten van het uitzicht op de Pieterskerk. We gaan linksaf de Kloksteeg in en gaan op no. 21 een kijkje nemen in het Jean Pesijnhofje. Let in het poortgebouw op de fraai gemetselde schoorsteenvoet bij het plafond. Bo ven in het poortgebouw bevindt zich de regentenkamer. We gaan de Muskadclsteeg door en zien links het fraaie stadsplein: het Gerecht. Kijkend door de Lokhorst straat en verderop door de Dief- steeg hebben we uitzicht op de Breestraat, waarbij de reclame sto rend werkt. Naast de Latijnse School gaan we de Schoolsteeg in, waarbij we verderop rechte verschillende steenformaten aantreffen. Links op No. 3 zien we de fraaie zandstenen poort van het Klein Sionshof Dit is een zeer klein hofje gesticht ten behoeve van weduwen, die na het overlijden van hun echtgenoot niet in het ernaast gelegen Brouck- hovenhof mochten blijven. We gaan rechts af en zien op de Langebrug het sterk in verval geraakte pand no. 9. Langebrug 15 vraagt om restau ratie. De Pieterskerkgracht biedt cns een mooi stadsgezicht. Via de Mooi Japiksteeg komen we in de Breestraat, die ons een mooi stuk je stadsvernieling laat zien. We gaan rechtsaf de Breestraat op en vervolgen onze weg door de Vrouwensteeg. Vrouwensteeg 16 en 16a hebben fraai gereconstrueerde puien. Lopend over de Kippenbrug zien we rechts het huis ter Lugt op rijzen uit het water. Vroeger kwam dit pand veel mooier, uit toen de Stille Mare nog niet gedempt was. Rechts ervan zien we onder de Hoogstraat de uitgangen van de kelders van de huizen. Schuin achter ons zien we de fraai gerestaureer de gevelrij Boommarkt 20 t/m 24. We lopen het 2de gedeelte van de Vrouwensteeg door. Wanneer de winkelpuien op soortgelijke wijze als in het 1ste gedeelte van de Vrouwen steeg opgeknapt zouden worden, zou dit een aanzienlijke verbetering zijn. We gaan linksaf en letten in ae Haarlemmerstraat op de betimme ring in het houtsnijwerk van de win kelpuien no. 68 t/m 72. De doorkijk door de Vrouwenkerksteeg geeft ons een mooi uitzicht op de Marekerk. Haarlemmerstraat 56 was oor spronkelijk een wevershuisje. We gaan de Sionsteeg in, waar het ster ke verval van de buurt ons opvalt In deze buurt (het zgn. Maredorp) stonden veel kloosters zie straat namen. Rechts het Caeciliagasthuis met de Boerhaavezalen. Links op de Sionsteeg no. 4 gaan we het Sions hof binnen. Het poortgebouw is nog het meest origineel. De huizen rechte zijn opnieuw opgetrokken met machinale steen. We gaan het Klooster op en komen via de Lijsbethsteeg op de Oude Vest, waar we op no. 15 het Co- ninckshof binnen gaan. Rechte zien we de beste huizen. Let op de bestra ting en de symmetrisch aangelegde tuin. Weer op de Oude Vest heeft het pand van de Leidse Hervormde Jeugdraad een leuke onderpui. Bij de Turfmarktbrug aangekomen zien we nog de onderstukken van de vroe gere gaslicht-lantaarnpalen op de vier hoekpunten van de brug. Deze gaan we over en zien op no. 14 van de Oude Singel de fraai bewerkte ko peren deurknop. Opnieuw voorradig met katrolsnoer, 750 Watt motor, stofmeter, nr. 1 in consumententest (zolang de voorraad strekt). JJ REEDS V.A. 149,- STOFZUIGERS Type HR 6224 (Ruton) van 350,— nu 259, Type HR 6234 van 390,—nu 275, Type HR 6223 (Ruton) van 308,—nu 199,— Type HR 6222 (Ruton) van 215,nu 159,— Type 7601 Erres 600 watt 299,nu 169,— Holl. Electro Splendy v. 285,nu 198,— Holl. Electro Lucky v. 270,nu 188,— Miele S 200 van 363,— nu 279, Alle merken in voorraad en goedkoop. 6 Moulinex ketel stofzuigers 800 Watt, met zwenkwielen. Compleet met alle handige accessoires nu 145,- per stuk Moulinex steelstofzuiger 250 Watt Als 2e zuiger de kleine klusjes. Slechts 4 stuks. nu 55, EENMALIG VOOR 129,- Moulinex combi Zowel steel- als sleemodel. 600 Watt. Voorraad beperkt. RADIOPLEIN 16 B.V. 5 MEIPLEIN 1 16 - LEIDEN TELEFOON 071—66667—65940 WITTE WALS: MORSSTRAAT 2-6 - LEIDEN TELEFOON 071—30900 Donderdagavond koopavond Lagere prijzen van collega's TOCH worden direct afgestraft. KEIHARDE Ook onverantwoord lage prijzen SERVICE

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3