Bedreiging van onze goede naam in het buitenland ZONDER WINSTBEJAG AAN HET WERK Door C. J. Rotteveel Werkloze ingenieurs willen voor morele ondersteuning en nuttig tijdverdrijf: DONDERDAG 24 JULI 1975 PAGINA 13 Hebt u zich ook wel eens afge vraagd wat nu eigenlijk de inhoud is van heit te pas en te onpas gebruikte woord „achterban"? Dat is zo'n uit drukking die de laatste jaren steeds meer veld heeft gewonnen en, naar het me voorkomt, gebezigd wordt als verzamelnaam voor doortdirammers, die hun dreinerige zin willen hebben zonder naar de opvattingen van an deren te willen luisteren. Wie het waagt de „achterban" te verwaarlo zen, krijgt er van langs. Respect a.u.b. voor de achterban! Opmerkelijk is, dat die „achterban", en dan met name in de gelederen van de P.v.d.A., zich vooral manifesteert in Amster dam. Een commissie uit deze partij, bestaande uit Tom Pauka, Jack Ga delias, Bob Loeven, André Mooy en Harry Prins, heeft nu een rapport samengesteld over de problemen bin nen de Amsterdamse afdeling en daarin worden heel wat standjes uit gedeeld aan allerlei instanties, zoals, raadsleden, wethouders, afdelingsbe stuur, gewestelijk bestuur enz. Het rapport gaat met name uit voerig in op de verwijdering, die er bestaat tussen kiezers en gekozenen. Wie op de kiezers afgaat, ziet de PvdA als 'n arbeiderspartij, maar het ledenbestand wijst in een andere richting, omdat daarin driemaal zo veel jongeren met hoge en hogere opleidingen zitten als handarbeiders. Nog weer jonger en hoger opgeleid dan de leden-op-papier zijn de be zoekers van vergaderingen, zodat er als heit ware een dubbele afstand met de kiezers is ontstaan. Eerst al die tussen de kiezers en hét ledenbestand en dan ook nog tussen de leden en de vergaderingsbezoekersLaatstge noemden vormen geen afspiegeling van de leden-op-papier en die vor men weer geen echte vertegenwoordi ging van de kiezers. Zonder te willen zeggen, dat daar door de problemen zijn veroorzaakt, worden ze er in elk geval wel door verergert, zegt het rapport. „Men kan bijvoorbeeld totaal uit het oog ver liezen, dat er vaak een afstafltt be staat tussen hoe een arbeider en een intellectueel een bepaald probleem benadert. Men kan de zaak vererge ren door andere mensen af te bekken of mensen die zich slecht uitdrukken uit te lachen. Dit soort gedrag is op de meeste plaatsen in de PvdA onge bruikelijk, in Amsterdam helaas niet", aldus de commissie. Men vraagt zich na het lezen van dit vernietigende oordeel door een ob jectieve, kennelijk eerlijke en nieit op haar mondje gevallen commissie af, wat voor waarde nog gehecht moet worden aan uitspraken van de la waaierige PvdA in Amsterdam, waar een groepje potentaten anderen af bekt en belachelijk maakt. Het be grip „achterban" komt door deze ont hulling in een merkwaardig licht te staan Negatieve reclame Over Amsterdam geproken: het Amerikaanse weekblad "Newsweek" wijdde enkele weken geleden een pa gina-met-foto aan de bloedige strijd tussen twee kleine legers van Chine zen, die elkaar de "erfenis" betwis ten van wijlen Mon Tsjoeng, "peetva der" van zijn in de hoofdstad wonen de landgenoten. Volgens 'News week" gaat het daarbij om de con trole over een heroine-rijk, waarin kolossale bedragen werden omgezet en dat, aldus het blad, Amsterdam langzamerhand van een rustig mek- ka voor toeristen en "bloemenkinde ren" (hippies) veranderd heeft in een Internationaal centrum voor ver dovende middelen. In dé herfst van 1972 begon de heroine uit Azië naar Amsterdam te stromen, waardoor er in korte tijd vijfduizend verslaafden kwamen, vooral jongeren. Alleen reeds vorig jaar werden de lichamen van tientallen verslaafden op straat of in de grachten aangetrof fen, allen het slachtoffer van heroi ne-gebruik. Van uit Hongkong en Singapore worden de verdovende middelen naai de luchthavens van Parijs, Zürichen Brussel vervoerd om vervolgens met taxi's naar Amsterdam te worden gebracht, waar de Chinese onderwe reld voor distributie zorgt. "News week" citeert burgemeester Sam- kalden, die verklaarde dat het stads- rig ter sprake. Leuk, als Amsterdam en daarmee Nederland op een der gelijke wijze over de tong gaan. En nadelig ook voor het serieuze toeris me, dat 'n belangrijke bron van in komsten kan vormen, maar door der gelijke artikelen zowel in Amerika als in Frankrijk een kwalijke terug slag zal ondervinden. Bedreigde reputatie Niet alleen het toerisme loopt ge vaar door publikaties als bovenge noemde, veel erger nog is dat ook onze reputatie-in-het-algemeen daar onder lijdt. Sommigen schijnen nog altijd niet te beseffen, dat de faam van een land op het ene gebied, bijv. dat van industrie en handel, ernstige schade kan oplopen als datzelfde land op ander terrein een kwalijk aanzien begint te krijgen. Het een beïnvloedt het ander. Als, door hoofdstedelijk wanbeleid, Neder land elders wordt gezien als een oord, waar de vrijheid heeft plaats gemaakt voor losbandigheid op aller lei terrein, zal het de vertegenwoor digers van onze handel en industrie onnodig moeite kosten het buiten land te overtuigen van de kwaliteit van wat zij aan de man willen bren gen. Nu kan men zeggen, dat het hier om gescheiden terreinen gaat en dat ons volk in zijn geheel serieus genoeg is bestuur de handel in verdovende middelen krachtig zal bestrijden. Maar Amsterdam, aldus het blad, heeft nog meer problemen: de komst van 40.000 werkloze immigranten uit Suriname, de vlucht van de indus trie naar de omgeving en de vermin dering van de bevolking over de af gelopen tien jaar van 900.000 naar 750.000 inwoners. Dit alles heeftin de stad een sfeer van steeds duide lijker verval achtergelaten. Overeen eens rustige en tevreden stad hangt een wolk van verval. Deze beschrijving van Amsterdam als 'n samenleving, die "ziek is, dood ziek", is zeker niet zonder overdrij ving, maar een feit is dan toch maar, dat een veelgelezen blad als 'Newsweek", allerminst een boule vard-blad, het nodig vond een hele pagina aan het verval te wijden. En het Amerikaanse weekblad is trou wens niet het enige, dat deze nega tieve reclame over jubilerend Am sterdam uitstort, want in een artikel van negen bladzijden deed het be kende Franse weekblad "Paris Match" precies hetzelfde. Ook daar een ongetwijfeld eenzijdig beeld, maar ook de Franse journalisten brengen het misbruik van de vrij heid in de vorm van commerciële uitbuiting van sex en drugs uitvoe om kwaliteitsprodukten af te leve ren. Dat is juist, maar het kan in bepaalde gevallen gaan om de In druk die men elders van ons heeft. En die mag dan scheefgetrokken zijn, die indruk bestaat en benadeelt de roep die van ons uitgaat. Er is nog nooit een transactie met Zwitserland afgesprongen op grond van de ver denking, dat de Zwitsers niet serieus zijn. Dat zijn ze in hoge mate, naar veler smaak è,l te zeer. Maar het ge volg is dan ook wel, dat een Zwitser se offerte bij gelijke prijs te allen tijde de voorkeur krijgt, omdat de koper wéét met wat voor mensen hij zaken doet. De Zwitserse reputatie is onaantastbaar. En nu Nederland, dat buiten de grenzen eveneens een naam heeft van serieuze leverancier, althans bij hen die onze handel en industrie kennen. Maar het wordt moeilijker als artikelen als hierboven genoemd ons land in een ongunstig daglicht stellen, kunnen stellen. Onwillekeurig combineert een eventuele koper der gelijke onthullingen met de kwaliteit van wat hij hebben wil. En al we ten wijzelf, dat het zo'n vaart niet loopt, daar gaat het niet om. Waar het wel om gaat is de algemene in druk die men, terecht of ten on rechte, van ons heeft en die de an dere partij ongunstig kan beïnvloe den. Als dat inzicht hier te lande doorbreekt, zou het wel eens te laat kunnen zijn. Gigantisch karwei Intussen spannen tal van Neder landse bedrijven zich in onze naam buiten onze grenzen hoog te houden. En zo zijn de Verenigde Machinefa brieken (VMF-Stork) erin geslaagd in Perzië een enorme order te plaat sen. Die onderneming gaat daar voor 380 miljoen gulden de grootste sui kerfabriek ter wereld neerzetten. In een reportage in "Elsevier" vertel de Cees Labeur over dit gigantische werk en het is de moeite waard er enkele hoofdzaken uit te lichten. In een snikheet woestijngebied, met temperaturen van 40 tot 50 graden, waar nu nog geen enkel grassprietje te zien is, zal over drie jaar een suikerplantage van 33.000 hectare liggen, waarvan de op brengst verwerkt zal worden in een door Nederlanders te bouwen fabriek met een capacitiet van 20.000 ton per dag. Er is water, uit de rivier de Karoen, en dat water zal deze woestijn herscheppen tot een van de vruchtbaartste plekken der aarde, zoals het ook in het verleden was. In de warmste maanden groeit het riet een centimeter per dag: de on derdanen van de Sjah zullen ervoor zorgen, dat er eind 1977 riet is en de dekselse Nederlanders zorgen voor de rest, inclusief de matjes op de vloer en de sleutels in de deuren. Het verkrijgen van die mammoet order is niet zomaar gegaan, want hij is bevochten in een verwoede strijd van "Stork-Werkspoor Sugar" - onderdeel van de VMF - met ge haaide buitenlandse concurrenten: twee Engelse firma's, twee Duitse en verder een Frans, een Belgisch, een Italiaans, een Japans, een Ame rikaans en een Tsjechisch bedrijf. De officiële offerte omvatte tenslot te, als resultaat van technisch, Ju ridisch en commërcieel denkwerk, dertien koffers met documenten, met een totaal gewicht van 300 kilo. Leuteraars Wie zo iets leest, beseft nog weer eens wat zo'n project betekent. Dat is dan het vaak gesmade "gedoe van zo'n industrie'waar allerlei leute raars, die niet het flauwstebenul hebben van grote industriële pro jecten, hun ongesnoten neus voor plegen op te halen. Maar Stork heeft ervaring in Perzië, bouwde er al eens een grote suikerfabriek en heeft trouwens, al sinds het einde van de vorige eeuw, over de gehele wereld suikerfabrieken neergezet. Het zou mij te ver voeren het boeiende ver haal van Labeur op de voet te vol gen. Eén ding is zeker, Perzië mag dan jaarlijks zestig miljard gulden uit de olie trekken, bij dergelijke or ders let het op de penning. En na dat Prins Bernhard in april J.I., tij dens een bezoek aan Perzië voor het World Wild Life Fund, tijdens een partijtje golf nog een goed woord je voor de Nederlanders kon doen, sleepte Stork de order binnen, met een neuslengt vóór de Duitsers, die maar een miljoen duurder waren. "Een order van bijna 400 miljoen binnen, maar denk niet", aldus La beur, "dat er enorme winsten wor den gemaakt. Bij dit soort projecten komt het winstpercentage praktisch niet boven de vijf procent. De winst is meegenomen, maar het gaat bij dit soort orders vooral ook om een stuk continuïteit voor het 22.000 man sterke VMF-Stork-concern". De fabriek wordt in Nederland ge bouwd en per schip naar Perzië gebracht. Dat zal nog wel moei lijkheden geven, want de Perzi sche havens en wegen beschikken niet over voldoende capaciteit om de enorme stroom van goederen te ver werken: voor het zeevervoer gelden wachttijden van vier tot zes maan den en voor de weg een week of zes. Maar de eventuele schade daarvan draagt de klant en niet de leveran cier. 'Het gigantisch suikerproject in Koezestan is een vanzelfsprekend deel in de ongehoord snelle ontwik keling van Perzië. Raakt de olie op, dan zijn er rijke bodemvoorraden aan koper, ijzererts, nikkel, man gaan, kobalt, zilver en goud. Perzië moet binnen een generatie een we reldmacht zijn, heeft de Sjah beslo ten. Een land dat alles zelf maakt en dus ook zorgt voor zijn eigen sui ker. Onafhankelijk van anderen wor den, daar gaat het om". Geweldige ontplooiing En dan volgt in het artikel in "El sevier" een passage, die mij voldoe ning gaf. Deze serie artikelen is, nu bijna vier jaar geleden, begonnen met een bijdrage van mijn hand, die gericht was tegen een stuk van Lau rens ten Cate (Leeuwarder Courant), waarin scherp geprotesteerd werd te gen de voorgenomen reis van Prins Bernhard naar Perzië ter bijwoning van de feesten in Persepolis. In mijn tegenkritiek toonde ik, o.m. aan de hand van citaten uit gerenommeer de Engelse en Duitse bladen, aan dat Perzië op weg was naar een gewel dige ontwikkeling en dat het confec tie-journalistiek was de Sjah verwij ten te maken. We zijn nu vier jaar verder en La beur schrijft aan het slot van zijn reportage in "Elsevier": "De tijd waarin de Sjah bijna wekelijks goed was voor zeurderige verhalen in de damesbladen en de sensatiepers, is voorbij. De larmoyante teksten over vrouwen, zoontjes of dochtertjes, paleizen, tronen (en schandalige geldverspilling door een monarch, die zijn doodarme volk liet verhonge renC. J. R.) worden niet meer ge schreven. De Sjah prijkt nu regel matig in de kolommen van respec tabele bladen als de Financial Times, de Economist, Fortune, Newsweek. Mohammed Reza Pahlevi is bezig de toekomst van zijn land te herstellen. De wereld neemt dat serieus. Of het allemaal zo snel lukt, is vers twee. Een achtergebleven volk zet je niet zomaar met behulp van dollars en machines op de eerste rij. Japan deed er een eeuw over. De Sjah zal nog wel even geduld moeten heb ben". Topgeheimen cadeau De opgeblazen vertoning van de Amerikaans-Sowjetrussische ont moeting in de ruimte is weer ach ter de rug. Het zal ook wel iets te maken hebben gehad met een de monstratie van "ontspanning' maar alleen ongeneeslijk argelozen van geest zullen er zich over verheugd hebben. Terecht noemde de Ameri kaanse senator William Proxmire, voorzitter van de commissie tegen onverantwoorde besteding van be lastinggelden, deze onderneming die de Amerikaanse belastingbetaler een miljard uit de zak klopte, overbodig en gevaarlijk, waarbij alle winst naai de Russen is gegaan. De feiten spreken voor zichzelf: Amerika gaf 25 miljard dollar uit voor de bemande ruimtevluchten en bereikte alles wat het wilde; de Sowjet-Unie heeft, na besteding van 45 miljard dollar, nog altijd geen voet op de maan kunnen zetten. Toen de Amerikaanse astronauten in juli 1974 het Sowjetrussische ruimte vaartcentrum bij Moskou bezochten, schrokken ze hevig, want men bleek daar technisch tenminste tien jaar op de Amerikaanse ontwikkeling ten achter te zijn, De Amerikanen voor- De sjah van Perzië zagen zelfs, dat er van de onderne ming niets terecht zou komen. Met veel kunst en vliegwerk is de ontmoe ting dan toch nog tot stand gekomen waarbij wel bedacht moet worden, dat de leiding geheel bij de Ameri kanen berustte en de uiterst belang rijke koppelingsapparatuur geheel Amerikaans was. Wie daarover meer wil weten, leze het jongste nummer van het Antwerpse week blad "De Post", waaruit o.m. ook blijkt, dat specialisten van de NASA van mening bleken, dat de Sojoez bij de Apollo afsteekt als een Piper - Cup bij een Boeing-747. Men late zich niet bij de neus ne men: van een "historische" gebeur tenis is nauwelijks sprake geweest, wel van een onbegrijpelijke hulpvaar digheid van de Amerikanen jegens een natie, die er op uit is zich mili tair steeds sterker te maken terwijl ze anderzijds bijv. niet in staat is zichzelf van voldoende graan te voor zien. De Sowjet-Unie tracht de in druk te wekken, dat zij met Amerika kan "meekomen," hetgeen zeker niet het geval is. Maar wel laat het Kremlin tegelijkertijd alle militaire projecten voorgaan. Machtsstreven, technische achterstand en econo misch onvermogen, ziedaar de Sow jetrussische werkelijkheid van dit ogenblik. Die overigens steeds meer in staat geraakt het Westen een dodelijke slag toe te brengen. Onbegrijpelijk is het gemak, waar mee Amerika zijn kostbaarste ge heimen op technisch gebied de Sow jet-Unie om niet in handen speelt. En de vraag komt wel eens op, wie er in de Verenigde Staten nu eigen lijk aan de touwtjes trekt. DELFT Vier werkloze Delftse ingenieurs zijn het thuiszitten beu. Ze willen zinvolle activiteiten ontplooien en hebben daarom een werkgroep opgericht. De academici, die de bestaande werkgelegenheid niet in gevaar willen brengen en niet uit winstoogmerk handelen, hopen in verschillende bezigheden een morele ondersteuning en een nuttig tijdver drijf te vinden. Als een mogelijke bezigheid denken zij bijvoorbeeld aan het geven van bijles aan scholieren van het voortgezet onderwijs. Om gespecialiseerde krachten op dit gebied niet in de wielen te rijden, willen de academici zich speciaal richten op leerlingen uit milieus, die bijles niet kunnen bekostigen. De oprichters van de werkgroep zijn de ingenieurs J. Borsboom, R. Dekker, R. paryanani en C. van Heerden. Zij willen voorkomen, dat academici en anderen met een hogere opleiding als gevolg van de werkloosheid in een geïsoleerde positie raken. Volgens Borsboom kan een pas afgestudeerde zonder baan vrij spoedig in een moeilijke situatie vaken. „Je bent geen student meer. Heb je een kamer van studenten huisvesting, dan moet je die verlaten." Hij tekent hierbij aan, dat daardoor veel contacten verloren gaan. Ingenieur Dekker is vier maanden zonder werk. Borsboom heeft inmiddels ervaren wat het is om vijftien maanden thuis te zitten. „Vlak nadat je bent afgestudeerd, zie Je het als vakantie. Het begint echter, als je keer op keer zonder succes solliciteert, behoorlijk te vervelen." De leden van de werkgroep hebben dankzij medewerking van het Gewestelijk Arbeids-Bureau in Delft 123 lotgenoten een stencil kunnen sturen, waarin melding werd ge maakt van de oprichting van de werkgroep. Na enige dagen waren er al negen positieve reacties binnenge komen. Dekker: „Het is belangrijk, dat zoveel mogelijk mensen bij ons werk betrokken worden. Dat is de enige manier om een kern in stand te houden, die voor de continuïteit kan zorgen. Want als ik morgen een baan heb. zal een ander het van mij moeten overnemen. Hetgeen natuur lijk ook voor de andere leden van de werkgroep geldt." De academici benaderden twee rectoren van scholen in Delft die positief tegenover het bijlesidee stonden. Daarnaast is contact gelegd met een sociale werkplaats, waar voor misschien ook werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. Borsboom en Dekker leggen er de nadruk op, dat het de leden van de werkgroep te doen is om een nuttige tijdsbesteding. Er is geen winstoog merk, maar vergoeding voor gelever de prestaties of gemaakte kosten zal men wel accepteren. Erg belangrijk vinden de twee academici, dat de werkgroep bepaalt welke werkzaam heden wel en welke niet zullen worden uitgevoerd. „We zijn niet van plan ons door welk bedrijf dan ook als goedkope werkkracht te laten gebruiken." Solliciteren Intussen blijft voor de werkloze academici het solliciteren de belang rijkste bezigheid. Borsboom en Dekker hebben ongeveer 25 keer een poging gewaagd, terwijl zij lotgeno ten kennen, die vijftig keer of meer bedrijven aanschreven om een baan te bemachtigen. Beiden klagen, dat veel bedrijven de sollicitanten weinig menselijk be handelen. Borsboom: „Ik heb het wel meegemaakt, dat ik twee of drie keer voor een gesprek was uitgenodigd en dan werd afgeschre ven zonder enige motivering erbij. Als je dan navraag doet, weigeren ze het te zeggen of Je krijgt een diplomatiek antwoord. Als de bedrijven op dit punt oprechter waren, werd bij sollicitanten een hoop twijfels weggenomen." Dekker brengt naar voren, dat het nogal eens voorkomt dat een bedrijf in het geheel niet op' een sollicitatiebrief reageert, of pas na maanden. Volgens de twee zou de werkgroep zeer gebaat zijn als oudere academici met arbeidservaring zou den kunnen adviseren waar de' jonge werklozen het arbeidsterrein zouden moeten zoeken. Om de bestaande situatie te verbeteren, achten zij het ook nuttig als op de Technische Hogescholen meer aan dacht wordt besteed aan het solliciteren. Via het Koninklijk Instituut van Ingenieurs volgden zij een cursus „werk veroveren", die erop gericht is de cursist zo goed mogelijk op een sollicitatie voor te bereiden. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst Ontmoet onze kollekties waardeer onze REPAREREN - MODERNISEREN 7 vak! :e prijzen i EN R SPUI 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070-60 48 95 Twee iverkloze academici die zonder winstbejag aan het werk willen, links de heer Borsboom, rechts de heer Dekker.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13