EIDSCH DAGBLAD Verzoek aan Sadat om vernieuwing van VN-mandaat Sinai Pakje sigaretten wordt vijftien cent duurder vandaag Heeft levenslang grenzen? AANSLAG OP MAKAR10S VERIJDELD Positieve reactie verwacht DSM gaat bijna 3000 nieuwe arbeids plaatsen scheppen pEü LEIDSCH SU DAGBLAD Cristina Onassis trouwt vanavond 'Legerleiding werkt VVDM constant tegen' blNSDAG 22 JULI 1975 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) Met in gang van 1 september zal een pakje sigaretten 15 cent duurder worden. De gemiddelde verkoop prijs per die datum wordt dan f 2.15 per pakje, zo heeft het mi nisterie van Economische Zaken vanmorgen meegedeeld. Hoe de verhoging, die nodig was in verband met de sterke kostenstijgingen, tussen industrie handel en overheid zal worden verdeeld, is nog niet bekend. De vereniging van sigaretten- fabrikanten deelde mee dat tot heden 67 pet. van de prijs naar de overheid ging als accijns en belasting, de rest werd verdeeld tussen industrie en handel. Of dezelfde verdeling nu ook weer zal worden toegepast, is nog niet bekend. De vereniging van Ne derlandse sigarettenfabrikanten zal zich daarover morgen in. ei gen kring beraden. Uit een opinie-onderzoek dat door de Nederlandse stichting voor statistiek is verricht blijkt dat ongeveer driekwart van de Nederlandse bevolking wil dat het gehalte aan teer en nicotine in sigaretten op de pakjes wordt aangegeven. Ruim 45 pro cent van het Nederlandse pu bliek zegt in een dergelijke si tuatie zeker of waarschijnlijk re kening te houden met de teer en nicotinegehaltes bij de aankoop van sigaretten. Het onderzoek werd verricht onder 1195 Neder landers, van 15 jaar en ouder, die allen minstens 20 sigaretten per week roken. NICOSIA (AP) De Cyprische re aring heeft een door Griekse officie- jen beraamde aanslag op het leven jan president tóakarios verijdeld, al- us heeft vandaag het Makarios wel- ezinde dagblad Eleftheros Laos in Nicosia bekend gemaakt. De Cyprische regering heeft op het jericht nog geen commentaar gege- Het blad schreef dat de aanslag kon [orden voorkomen omdat hij tijdig erd ontdekt en omdat andere Griek- e officieren op Cyprus niet wilden jieewerken met de samenzweerders. De Grieks-Cyprische nationa- i garde wordt nog altijd geleid door jrriekse officieren. I Volgens Eleftheros Laos zijn in de [gelopen twee weken vijf Griekse of- Icieren naar Athene teruggeroepen n, waar zij zich zullen moeten ver- ptwoorden voor hun acties. De samenzweerders zouden aanhan ers van de orpvergeworpen Griekse fiilitaire junta zijn, die in Makarios |og altijd hun grote vijand zien. Zondag heeft Makarios zelf voor pschudding gezorgd door in een toe- praak te zeggen dat zijn leven op- lieuw in gevaar was. In de afgelopen vijf jaar heeft Ma- jarios drie aanslagen tegen zijn le en doorstaan alle beraamd door If uitgevoerd met steun van Griek- e junta officieren. De laatste aanslag tegen Makarios (ond plaats op 15 juli van het vorig aar toen de junta een staatsgreep it voerde tegen Makarios met steun fan de Eoka B, de Grieks-Cypx-i- Iche ondex-grondse die streed voor lansluiting van Cyprus bij Grieken and. Makarios wist bij de staatsgreep jernauwernood aan de dood te ont- inappen, toen zijn paleis in Nicosia foor tanks en mortieren werd aange- VERENIGDE NATIES. CAIRO. JERUZALEM (AFP, Reuter, UPI) Volgens diplomatieke kringen zijn er ster ke aanwijzingen dat president Anwar Sadat van Egypte positief zal reageren op een beroep dat de veiligheidsraad gisteravond op hem heeft gedaan. De veiligheidsraad verzoekt Sadat daarin zijn bezwaren te gen vernieuwing van het mandaat van de VN-vredesmacht in de Sinaï te laten vallen. 12 PAGINA a Onbestendig circa 20 graden. (Opgemaakt c 5 JULI ir; onder te 20.45 DEN HAAG (ANP) DSM (Staatsmijnen) gaat in de komende jaren tot én met 1980 in totaal onge veer zeven miljard gulden investeren. Hierdoor zullen in Nederland onge veer 2.800 nieuwe arbeidsplaatsen ont staan, namelijk 1.100 bij de DSM-be- drijven zelf en naar schatting onge veer 1.700 buiten de onderneming. De den door de uitbreidingen van de DSM bedrijven buiten de DSM ge schapen Om te beginnen gaat DSM ongeveer 800 miljoen gulden investeren in uit- breiding van haar grondstoffenbasis waardoor binnen de onderneming 500 nieuwe arbeidsplaatsen zullen ont staan. Vervolgens wil DSM op haar loka- tie in Limburg beginnen met de bouw van een nieuwe grote kraker die zo wel de raffinaderij-produkten nafta als gasolie zal kunnen verwerken tot grondstoffen voor chemische produk ten. Met de investering in beide instal laties en bijbehorende voorzieningen is een bedrag gemoeid van rond f 900 miljoen. Het aantal arbeids plaatsen dat rechtstreeks met deze installaties en bijbehorende voor zieningen samenhangt, kan op rond 500 worden gesteld. Voorts zullen gedurende de bouw periode (circa 30 maanden) 1500— 2000 man ter plaatse bij de construc tie van de projecten werkzaam zijn. De verdere uitbouw van de volgpro- dukten in nieuwe fabrieken voor kunststoffen, grondstoffen en synthe tische garens en vezels, etc., waar voor beide installaties als grondstof- fenleverancier een centrumfunktie hebben, zal nog eens verscheidene honderden directe ax-beidsplaatsen in Limburg met zich mee brengen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 6 augustus 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hok]e zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leider^ Ontvoerde zoon van Italiaanse industrieel door politie bevrijd LOCRI (AP) Oxxgeveer 200 le den van de Italiaanse nationale po litie hebben vandaag met behulp van een helicopter en handen de zoon van een rijke industrieel be vrijd uit een schuilplaats, waar de Jongeman werd vastgehouden sinds hij vier weken geleden werd ont voerd. De politie heeft verklaard dat de jongeman, de 26-jarige Robia Ma- taraizzo, het goed maakt. Hy werd gevonden in een huis in het dorpje Janchina, dat in Zuid-Italië ligt. Tijdens de bevrijdingsaktie kwam het tot f-en vuurgevecht tussen de politie en twee bandieten. Niemand raakte hierbij gewond. De twee bandieten zijn gegrepen. Op de korte bijeenkomst raad stemden 13 v deze stap. China cieerden zich daarvan en stemden niet. Het beroep werd gedaan omdat dit "zou bijdragen tot het maken van vorderingen op de weg naar een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten". Het beroep maakt gewag van de ernstige situa tie in het Midden-Oosten en erkent de "constructieve maatregelen" die reeds ten gunste van de vrede zijn genomen. den. De raad werd in spoedvergaóe- de 15 leden voor ring bijeengeroepen opdat de presi- Irak distan- dent vóór zijn rede op de hoogte zou zijn van het verzoek. Sadat heeft gisteren met zijn voor naamste politieke en militaire advi seurs overleg gepleegd over de jong ste Israëlische voorstellen voor een tweede tussentijdse regeling met Egypte in het gebied van de Sinaï. De Israëlische minister van De fensie, Sjimon Peres, richtte evenwel een waarschuwing aan hét adres van Egypte, dat Israël ingeval van een x "de andere partij" zeer 'ernstige les" kan geven. "Wij bezitten daarvoor het vermo gen", aldus de bewindsman in een rede voor vrouwelijke vrijwilligers. O De Portugese premier Vasco Gon- calves (zie foto) trekt zich niets aan van groeperingen die zyn af treden eisen. Hij heeft zelfs aan gekondigd vóór het eind van deze week een regering van nationale eenheid te vormen. PAGINA 6 Fie Carelsen: een pure theater vrouw PAGINA 5 Drie Roemeense dansers kregen in ons land geen politiek asiel. Ze mogen nu voorlopig wonen en werken in Engeland PAGINA 7 Hans Böhm na verrassende zege op Kavalek schaakmeester PAGINA 9 De veiligheidsraad volgt de situatie aanval van zeer nabij en "onderstreept de snel noodzaakvan het maken van vor deringen op de weg xxaar een recht vaardige en duurzame vrede en van "het vermijden van een impasse". AMSTERDAM Met vereende krachten wordt een van de Heli's Angels uit een huis aan de Twee de Atjehstraat in Amsterdam ge haald. Tientallen woedende buurtbewoners namen afgelopen nacht het recht in eigen hand om een eip.de te maken aan een al te uitbundig "feest" van een groep Heli's Angels. De keiharde muziek galmde door de straten en niemand kwam aan slapen toe. Na eerst een afwachtende houding te hebben aangenomen greep de po litie later in. Diplomatieke kringen zeiden dat er sterke aanwijzingen zijn dat president Sadat positief op het be roep zal antwoorden in een toespraak die hij vandaag in Egypte zal hou- Caféhouder noemt rechters corrupt UTRECHT (ANP) Na een eis van tien maanden gevangenisstraf we gens poging tot doodslag, heeft de rechtbank in Utrecht vandaag de 51-jarige Utrechtse caféhouder C.J.C. wegens poging tot zware mishande ling veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor- arrest Na een woordenwisseling in het café van C., zou de eigenaar op 22 maart jl buiten op een 35-jarige inwoner van De Bilt hebben gescho ten. Daarover werden vele tegen strijdige verklaringen afgelegd. De verdachte ontkende te hebben ge schoten, hoewel er op straat troonhuls was gevonden Hij noemde de jongste Israëlische voorstellen 'zeer serieus". Om na te gaan of de weg naar vrede met de Arabieren nog openstaat, had Israël vergaande, eenzijdige concessies toe gezegd. President Sadat en koning Chalid van Saoedi-Arabië zullen een vijf- mogendhedenconferentie in Riad be leggen wanneer Israël de Egyptische voorstellen inzake de Sinaï naast Na één dag terug van wegge weest: onze avontuurlijke jonge vriend Jommeke en zijn kornuit Filiberke. Hen staan weer span nende belevenissen te wachten, waarbij de steek van keizer Na poleon een heel belangrijke rol speelt PAGINA II Spionnen De openbare aankla ger in het hooggerechtshof in Aden heeft de doodstraf geëist voor zes personen die beschuldigd worden van spionage voor de Amerikaanse maatschappij International Te lephone and Telegraph (ITT) en de Wes duitse firma Agfa-Gevaert. Goudsmokkelaars Douanebe ambten in Frankrijk hebben drie buitenlanders, twee Zwitsers en een zich neerlegt, aldus het blad Asj- Italiaan, gearresteerd die Sjark in Beiroet x Het pro-Syrische blad zegt dit diplomaten in Beiroet vernomen hebben. De twee leiders zouden dit richt na de inbeslagneming vorige week in Cairo hebben besloten, kg goud uit Zwitserland. waarde van 18 miljoen gulden aan goud het land zouden hebben bin nengesmokkeld. Volgens de politie konden de arrestaties worden ver- nad horen schieten. Wel kwam vast meen bestuur te staan, dat de caféhouder met stok heeft geslagen op de auto van de man uit De Bilt en dat deze op zyn beunt met een autokrik de voor- UTRECHT (ANP) "Sinds onge veer een jaar tracht de legerleiding een pa- stelselmatig het vakbondswerk van iemand de WDM te frustreren'Het alge- Vereniging ruit i l het Van Dienstplichtige Militairen zegt dit in een vandaag gepubliceerde open brief die is bestemd voor ka merleden, politieke partijen, vakbe- gegooid. De caféhouder een stok of pijp gerend om wraak te De caféhouder maakte zich erg boos over het vonnis. Hij noemde de xechters "corrupt" en voegde ze toe dat ze nog wel van hem zouden ho ren. "Ik ga in ieder geval in hoger beroep', zei de oaféhouder. l diggelen heeft weging en organisaties van werken- met de jongeren en studenten buiten zijn De tegenwerking door de legerleiding bestaat volgens het WDM-bestuur niet alleen uit het bemoeilijken of onmogelijk maken van persoonlijke benadering van pas opgekomen re- cruten, maar ook uit het plotseling en zonder deugdelijke reden over plaatsen van actieve WDM-leden en het vervolgen van WDM-eit die gebruik maken van het recixt van vrije meningsuiting en informatie verspreiding. "De vrijheid van vakbondswerk, die in onze samenleving een alge meen aanvaard rechtsgoed Ls, wordt de WDM op die manier bin nen de krijgsmacht onthouden al dus de brief. Het bestuur stelt, dat net om meer gaxt dan om een verschil van interpretatie van de faciliteitenre geling voor de VVDM: "De VVDM moet werken in een omgeving - de hiëx-archische opgebouwdt legeror- ganisatie - waar democratisch be wustzijn systematisch de kop wordt ingedrukt". *j Kernvraag in kort geding Kotalla ATHENE (AP) Christina Onas sis, dochter van de overleden Griek se scheepmagnaat Ax-istoteles Onas sis, zal vanavond in het huwelijk tre den met Alexander Andreadis. Het huwelijk zal worden gesloten in een kleine orthodoxe kapel in een voor stad van Athene. Een en ander heeft een vriend van de familie AndreadLs vandaag gezegd. Voor de vrienden van het toekomsti ge echtpaar was het nieuws over het huwelijk een verrassing. De 30-jari- ge Alexander is de zoon van een rij ke Grie.kse bankier-industrieel. Onaangenaam verrast over het nieuws was de 24-Jarige Denise Sio- ris uit Washington, die al twee jaar met Alexander bevriend was. Volgens de berichten zal Christina's stiefmoeder en weduwe van Aristo- teles Onassis, Jacqueline, bij de plechtigheden aanwezig zijn. DEN HAAG (SP) Overschrijdt die voortzetting van de straf de grens van het toelaatbax-e? Dat was van morgen ae kernvraag in het betoog van mr. M. Nouwen, die in een kort geding tegen minister Van Agt pleitte voor onderbreking van de le venslange gevangenisstraf van oor logsmisdadiger Kotalla, een van de drie van Breda. Kotalla, die nog siteeds in de ge vangenis van Breda zit, heeft in 1973 een hersenbloeding gehad, is verlamd aan de linkerkant, kan niet meer lopen, niet meer schrijven en praat onverstaanbaax. Mr. Nouwen stelde dat een even tuele strafonderbreking geen afbreuk zou doen aan de ernst van de mis drijven en het niet de bedoeling was afbreuk te doen aan het leed dat door Kotalla is begaan. De raads man vroeg aan president mr. Bxaauw de uiterste grens vast te stellen in zake recht bij de tenuitvoerlegging van een rtraf en in aoeverre een gevangenisstraf kan leiden tot een onmenselijke straf. Mr. Nouwen haalde aan dat ln het Verdrag van Rome oorlogsmisdadi gers als ieder ander beschouwd moe ten worden. Hij vond dan ook dat \oortzetting van de levenslange ge vangenisstraf ontaardde in een on rechtmatig overheidshandelea De raadsman stelde vooral dat hy niet om gratie vroeg, maar om een strafonderbreking, ook al omdat de feitelyke omstandigheden toen de gevangenisstraf werd opgeiega zijn komen ae vervallen Mr. Nouwen naaide enkele ultsnraken van mi nister Van Agt aan, waarin dezf stel- J'mg nam tegen de tenuitvoerlegging van een levenslange gevangenisstraf en dat de voortzetting van de straf Mr. E Drooglever Fortuyn de landsadvocaat, zei dat de minister inderdaad voorshands van mening was dat gratie kon worden verleend en nadat hij zijn mening aar die van de Kamer getoetst had van me ning veranderde (in 1972 liepen drie gratieverzoeken van de oorlogs misdadigers uit Breda Dez- gratie verzoeken zijn nog stepds to behan deling op het ministerie van Justi tie) De minister was roen van me ning dat de vrijlating ernstxgt scha de aan oud-concentratie kampslacht offers zou toebrengen. Mr Droogle ver Fortuyn stelae verder aat wan neer de straf onderbroken zou wor den. dat medemensen pijn zou doen en dat sal weer onreentmatig han delen t.o.v. medemensen zijn.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1