EIDSCH DAGBLAD erfecte anding ojoez-19 Jacht op misdadiger in centrum Schiedam Dreigend hotulisme L lazendsnelle operatie Juli-maand VOORDEEL MAAND Veiligheidstop van 1977 in Belgrado LEIDSCH DAGBLAD BANDAG 21 JULI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34683 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KAZAKSTAN In een enorme en 31 minuten die de vlucht heeft olk van woestynstof kwam de geduurd ongeveer 98 rondjes om de ussische bijdrage tot de gezamen- aarde afgelegd. De Apollo moet don- ke Apollo-Sojoez-vlucht vanochtend derdagavond landen by Hawau. 11.51 uur onze tijd tot een einde. De twee groten i Bernard Thevenet, die Frankrijk voor het eerst sinds 1967 (Roger Pingeon) weer aan een winnaar hielp in de Ronde van Frankrijk, is nog altijd niet gewend aan de populariteit, die hem de afgelo pen week ten deel is gevallen. De France, links winnaar Bernard Thevenet, rechts Eddy Merckx. n, die in slaagde Eddy „Thevenet heeft", vertelde ploeg- Merckx naar de tweede plaats te verwijzen en daarvoor gisteren op de Champs Elysees te Parijs door ongeveer een half miljoen toeschouwers werd toegejuicht, is nog altijd geen persoonlijkheid. leider Maurice de Muer, één werkelijke fout. Hij is niet genoeg van zichzelf overtuigd. Hy heeft te veel tijd nodig om te ont dekken wat hij allemaal kan". Merckx heeft als verliezer zo mo gelijk nog meer indruk gemaakt dan als winnaar. Ondanks een gebroken linkerkaakbeen na een valpartij met Ole Ritter heeft de Belgische wereldkampioen de Ronde tot het eind toe ongekend spannend gehouden. De gele trui van Thevenet kleefde echter vrij wel onafgebroken aan de regen boogtrui van Merckx. Tot de ren ners, die het niet maakten be hoort Joop Zoetemelk, die de strijd steeds heeft ontweken. Ger- ben Karstens, die in het week einde nog zo graag een etappe overwinning had willen opeisen, werd tweemaal in de sprint ver slagen. Zaterdag werd hij tweede achter Rik van Linden, gisteren eindigde Karstens als derde ach ter Walter Godefroot en Mintkie- wicz. Een wereldduurrecord tourfietsen werd gevestigd door een kwartet Swift-renners. dat 24 uur en één kwartier rondjes draaide op het parcours van het industrieterrein De Waard in Leiden. „Vrij Spel" ook over tennis. In Hilversum won Guillermo Vilas voor de tweede achtereenvolgen de maal het internationale kam pioenschap van Nederland. In het IBM-schaaktoernooi tenslotte be haalde Ger Ligterink een mees- tèrresultaat. PAGINA 9—14 i Het initiatiefwetsontwerp 1 i het SUM l&L vandaag 16 PAGINA'S tweede kamerlid Van der Doef (PvdA) over de periodieke auto keuringen zal waarschijnlijk te gen het eind van dit jaar gereed zijn PAGINA b i Er zal morgen in Brussel geen overleg op ministerieel niveau plaatsvinden tussen de EG en Portugal. De Portugese autoritei ten hebben de Europese minister raad laten weten dat Antunes, de minister van Buitenlandse Zaken in de afgetreden Portugese rege ring niet komt. Het afzeggen houdt verband met de reorgani satie van de Portugese regering, aldus hebben de Portugese auto riteiten laten weten. De politieke situatie in Portugal is kritiek: de socialisten-leider Soares eiste tijdens een massale betoging het aftreder! van kabi netsformateur Goncalvez, maar de militaire beweging desavou eerde Soares die van laster werd beschuldigd. PAGINA 6 De Sojoez-19 met Leonow en Koe- asow was precies op tijd geland in steppen van Kazakstan, dicht bij et stadje Arkalyk en 400 km ten oorden van de plaats van vertrek aikonoer. Nog geen twee minuten na de per- Bcte landing, die voor het eerst di- >ct door de televisie wérd versla- ,,„s de eersté bergingsploeg via en helikopter aangevoerd en slechts minuten na de landing stapte inow naar buiten, een minuut la- gevolgd door Koebasow. Een op- ienbarend snelle operatie wanneer deze vergelijkt met de ingewik- t procedures, die de Amerikanen olgen. De Russen hebben bij zo'n ï'rging het voordeel, dat de capsu- op land terecht komen, terwijl Amerikanen hun capsules in zee roppen. Voor het eerst was te zien, hoe capsule aan slechts één hoofd- jarachute daalde in plaats van aan jriê zoals de Amerikaanse Apollo's. _i enkele meters boven de grond rerden nog remraketjes ingescha- de toch altijd nog vrij grote talsnelheid af te remmen tot hechts enkele meters per seconde. De beide kosmonauten, maakten sn montere indruk. Zij hadden ennelijk geen moeilijkheden met open, direct nadat zij de' capsule ïadden verlaten. aren gekleed in hun druk- lakken, die zij kort voor het begin de landingsmanoeuvre hadden langetrokken. Dit is een gewoonte >ii de Russen sinds enige jaren ge- eden tijdens de landing van een Sojoez de druk plotseling wegviel waardoor drie kosmonauten om het ven kwamen. Ter plaatse werden de kosmonau- ■ii door artsen aan een eerste me- lische controle onderworpen. Direct iaarna gingen zij per helikopter Arkalyk, vanwaar zij de reis het vluchtleidingscentrum in Moskou zouden voortzetten. De Sojoez-19 heeft in de 142 uur Haagse actrice Fie Carelsen (85) overleden DEN HAAG In de afgelo pen nacht is in Den Haag op 85-jarige leeftijd overleden de aotrice Fie Carelsen. In een lange en opvallende carrière heeft zy vooral haar stempel gedrukt op het Haagse toneelle ven. In 1958 nam zij afscheid met "Toontje heeft een paard getekend" na een toneelloopbaan van precies een halve eeuw. Als dochter van de actrice Ce cile Spoor—Carelsen - Louis Bouwmeester was haar oom - kwam zij met het toneel in con tact. Nadat zij de Amsterdamse toneelschool had doorlopen maakte zij met haar moeder in het gezelschap van Ant. Kimme! haar debuut tijdens een tournee naar het toenmalige Nfederlands- Indië. Daar ontmoette zij de ca- beretier Jean- Louis Pisuisse, die de grote liefde van haar leven zou worden. Nog voor de Eerste Wereldoorlog kreeg zij een enga gement bij het gezelschap van Willem Royaards. Na een periode "Het Nederlands Toneel" ver bond zij zich aan het gezelschap van Eduard Verkade. In 1920 werd Fie Carelsen definitief "leading lady" van het gezelschap van Cor van der Lugt Melsert. Toen Bets Ranuc- ciBeekman en Dirk Verbeek en later Cees Lasseur en Paul Steenbergen de bespeling van de Koninklijke Schouwburg over namen bleef zij Den Haag trouw als een fascinerende persoonlijk heid, een "grande dame" van het Nederlandse toneel ook. Tal rijk zyn de rollen waarin zij ge schitterd heeft, vooral in het werk van Shakespeare. Shaw, Anouilh en Fry. SCHIEDAM (SP) Gewapend met karabijnen en pisto len hebben agenten van de Rotter damse, Schiedamse en Vlaarding- se politiekorpsen vannacht het woonhuis omsingeld van de moe der en broers van de voortvluchtige misdadiger Felix S. aan de Singel. S., die gisteravond tweemaal op een nóofdagent schoot - een kogel trof de agent in de onderarm - had echter alweer weten te ontkomen. De po- litie-teams controleerden vannacht en vandaag alle uitvalswegen uit Schiedam. Men is echter het spoor van de misdadiger, lid van de be ruchte Antilliaanse misdadigersta- milie S. die in Schiedam woont, bijs ter geraakt. Gisteravond trof hoofdagent J. de Bruin de misdadiger aan bij het woonhuis van de familie aan de Tweede Tuinsingel. Toen dc hoofd agent op hem toe liep loste S. de schoten en ging er vandoor. Ondertussen omsingelde een twin tigtal politieagenten van de verschei dene politiekorpsen het woonhuis van de moeder en broers van Felix b. aan de Singel. Later werd de wo ning doorzocht, evenals een tweede pand van de familie aan de Tweede Tuinstadsingel. Een broer en de moe der van S. zijn Inmiddels al verhoord op het politiebureau in Schiedam. Felix S. wist op 15 december 1974 samen met de 25-jarige Marokkaan A. Y. uit de strafinrichting Norger- haven in Veenhuizen te ontsnappen, S werd daarbij geholpen door twee broers en een zwager, die het busje waarmee hij naar de kerk werd ge bracht klemreden met twee perso nenauto's. Iets meer wind Eerst veel bewolking en plaatselijk re- opklaringen. Matige, aan clan krachtige wind uit Mininiumt cniport- Zon op: 4.46 uur; onder 20.46 i Maan op: 19.57 uur; onder: 4.07 i Hoogwater te Katwijk re 2.24 en 1 uur; laagwater t» 10.40 en 23.08 i GENEVE (AFP) Het vervolg op de. Europese veiligheidsconfe rentie zal op 15 juni 1977 beginnen in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. Deze nieuwe conferentie zal nagaan in hoeverre de beslui ten van de nu afgeronde veiligheidsconferentie ook in de praktijk zijn gebracht. Niet in Nederland LONDEN (AP) Vier leden van de Roemeense dansgroep Hotincea, die een week lang optredens in Enge land hebben verzorgd hebben toe stemming gekregen om voor een pe riode van 12 maanden in Groot- Brittannië te wonen en te werken. Drie van hen hadden aanvankelijk gepoogd op doorreis van Londen naar Boekarest in Amsterdam uit te stappen en in Nederland te blijven. De Nederlandse politie ging hier echter niet mee akkoord en stuurde hen terug naar Londen omdat zij daar vandaan waren gekomen. Akkoord Midden Oosten rond Tientallen luxe lederen showroommodellen met zomerse korting tot 40%! Voorschoterweg 45-47 Valkenburg bij Leiden Tel. 01718-73541 II Home Centre VI haagse schouw j Open: 9-18 uur Donderdags tot 21 uur Zondags gesloten Gewapend met karabijnen en pistolen houden politiemannen de wacht bij het huis waar de voortvluchtige misdadiger S. het laatst is gezien. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 5 augustus 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: edres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Provincie waarschuwt gemeenten BEIROET Het blad Al Anwar in Beiroet heeft vanochtend gemeld uit Cairo vernomen te hebben dat president Sadat het eens is met vier van de vijf punten die de Amerikaan se ambassadeur, Eilts, hem gisteren uit Washington heeft gebracht voor een nieuw tussentijds akkoord in de Sinai. Israël zou onder de overeenkomst de territoriale concessies doen waar Egypte steeds op heeft aangedron gen (terugtrekking uit de Mitla- en Giddi-passen en de olievelden van Aboe Rodeis) terwijl de elektronische aflulsterstations aan de passen door Amerikaans personeel zullen worden bemand. Er zou alleen nog geen overeenstemming bestaan over de duur van de overeenkomst. Israël wil een wapenstilstand van vijf jaren terwijl Egypte niet langer dan drie jaar wil gaan, aldus het blad. Volgens Egyptische diplomaten zou oit echter geen onoverkomelijk strui kelblok zijn en wordt in de komen de dagen een overeenkomst verwacht die door Washington zal worden be kendgemaakt. Verwacht wordt dat Sadat in de komende dagen "een daad zal aan kondigen die zal aantonen dat Egyp te het goed meent met vredespogin gen" ARRESTATIE PALESTIJNEN TEL AVIV De Israëlische veilig heidsdienst heeft in de stad Tul-Ka- rem op de westelijke oever van de Jordaan een groep van negen Pales- tijnen gearresteerd die verdacht worden Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv zou de groep verantwoor delijk zijn voor een aanslag vorige week in het plaatsje Netaya. Daar ontploften 2 fietsen waarop spring ladingen waren aangebracht. Er werd geen schade aangericht. In verband met een poging tot sa botage op de luchthaven van Lydda vorige week hebben de Israëlische autoriteiten 2 sabotage-benden op gerold, zo hebben veJUgheidskringen nog gezegd. Een niet der genoemd aantal bewoners van de westelijke Jordaan-oever is aangehouden Vrijdag werden op de luchthaven ïwee Palestijnen aangehouden die explosieven bij zich hadden. Hun ar restatie leidde tot de ontdekking van de groepen. 9? LEIDEN/DEN HAAG Het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland ver wacht. dat zich de komende periode op diverse plaatsen weer een uit barsting van vergiftigingsverschijn selen bij watervogels, het zoge naamde botulisme, zal voordoen. Dat wordt afgeleid uit de aanwezig heid van zeer hardnekkige sporen van de veroorzaker van deze ziekte: de bacterie Clostridium botulinum. Volgens een overzicht van de pro vincie zijn de afgelopen Jaren de volgende gemeenten besmet geraakt met deze bacterie: Alphen aan den Rijn, Delft, Den Haag, Leiden Leid- schendam, Leiderdorp, Nieuwkoop, Nootdorp, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, '"oorburg, Voorschoten Warmond, Woerden en op de Ventja gersplaat (Haringvliet). Gedeputeerde Staten hebben ter in formatie alle gemeentebesturen, re creatieschappen en waterschappen een brief geschreven. Daarin worden adviezen gegeven, wat men moet doen, wanneer vergiftigingsver schijnselen bij eenden en andere wa tervogels worden geconstateerd. In de brief staat dat de maanden juli, augustus en september by uitstek de periode is waarin het botulisme de kop opsteekt. Omstandigheden die de explosie ve ontwikkeling van de bacte rie kunnen bevorderen zijn volgens de provincie de thermische belasting van het oppervlaktewater (het lozen van koelwater en verwarmd afval water van de industrie in kanalen, sloten en plassen) en de aanwezigheid van giftige stoffen in het water. In de brief zegt de provincie dat de eerste gevallen van botulisme zich in 1970 voordeden in het verversingska naal van het Gemeentelijk Energie bedrijf van Den Haag. Daarna werd ook botulisme vastgesteld bij water vogels in Warmond. In 1973 is voor het eerst massale sterfte opge treden onder de watervogels in Vliet- land, het in aanleg zijnde recreatie project tussen Leidschendam en Voorschoten langs de Rijksweg 4. In deze gevallen van vogelsterfte was de bacterie van het type C verant woordelijk. Een type waarvoor de mens nauwelijks gevoelig is en der halve geen bedreiging vormt voor de volksgezondheid. Uit onderzoekingen bij dode dieren is echter vastgesteld dat er ook sporen van de types A, B en E aanwezig waren. Het gif van de ze sporen kan voor de mens wel ge vaar opleveren. De provincie raadt bij het ontdek ken van dode watervogels aan deze direct met plastic handschoenen aan uit het water te halen. Vervolgens deze kadavers in kranten en plastic wikkelen en bij de gemeente af te le veren. Die zorgt voor doorzending naar het Centraal Diergeneeskundig Instituut, waar ze worden onder zocht. Het publiek wordt aangera den om watervogels niet te voederen om te voorkomen dat zich grote con centraties op één bepaalde plaats ratios op i uëf» DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEUN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1