U Spektakel in ruimte vanmiddag ten einde Stonehouse wil in Lagerhuis uitleg geven Kans op een maandenlang verlof voor Isabel Peron VLUCHTELINGEN GROOT PROBLEEM VOOR THAILAND Idi Amin barst los Amerikaanse Senaat waarschuwt de VN in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 19 JULI 1975 HOUSTON/MOSKOU Het was gisteren weer bij zonder knus en huiselijk in de ruimte. Er werd door de drie Amerikaanse en twee Russische ruimtevaarders in de ApoHo-Sojoez-combinatie echt wel wat gewerkt aam aller lei wetenschappelijke en technische opdrachten maar dat had ook gedaan kunnen worden in afzonderlijke vluchten. Hoofddoel van de historische ontmoeting blijft het ont span nings-ef fee t, een duidelijk politieke zaak. LONDEN (AP) Het Britse la gerhuislid John Stonehouse, dat 242 dagen geleden verdween, is gisteren na een verblijf in Australië in Lon den teruggekeerd. Hij was in ge zelschap van zijn secretarisse me vrouw Sheila Buckley en een begelei der van Scotland Yard. Na hun aan komst op het vliegveld wer- De echtgenoten van de Russische kosmonauten in het Sojoez-Apollo-experi- ment, links Ludmilla Koeba- sow en rechts Svetlana Leo- now hielden elkaar gister avond gezelschap in een ho tel in Moskou. Beiden hébben al eens eerder spannende uren meegemaakt, waarin hun man ergens in de einde loze ruimte rondzwierf, maar een beetje steun bij ejkaar vinden is toch ook niet af te slaan. Yélena Sachdrow, de vrouw van de vooraanstaande Rus sische dissident-natuurkun dige Andrei Sacharow, heeft toestemming gekregen naar Italië te gaan voor de behan deling van haar oogkwaal. Dit heeft Sacharow telefo nisch aan Westerse verslag gevers bekendgemaakt. Op de foto het echtpaar enige maanden geleden. Het besluit kwam totaal on verwacht omdat Russische functionarissen de dag tevo ren nog voor de zoveelste maal de aanvraag van mevr. Sacharow naar het buiten land te mogen gaan hadden afgewezen. „Ik kan niet eens raden wat hen tot andere ge dachten heeft gébrachtzei Sacharow. De dissidente na tuurkundige is zelf herstel lende van een lichte hartaan val. Zijn vrouw (52) heeft een oogkwaal als gevolg van 'een bomexplosie in de Tweede Wereldoorlog. Als ze niet svoedig zou worden behan deld zou ze volledig blind kunnen worden. Ze heeft utnodigingen ontvangen uit Amerika, Italië, Frankrijk en Zwitserland. Sacharow vertelde de ver slaggevers nog dat zijn vrouw in het buitenland wil worden 'behandeld. De ruimtevaarders brachten el kaar over en weer bezoekjes. Nadat ze een verdiende nachtrust hadden genoten ging de Amerikaan Brand naar de Sojoez terwijl de Russische commandant Leonow de Apollo op zocht. Later ging het vijftal nog weer eens tweemaal stuivertjewisselen. Er was een wat geforceerde nieuwe uitwisseling van geschenkjes, er wa ren wat praatjes met de grondsta tions ook vanuit eikaars capsules en naar eikaars grondploegen, en er was een "afscheidsreceptie" waar na de luiken van het koppelingsstuk definitief gesloten werden. Een luchtdrukverlaging in dit'kop pelingsstuk is inmiddels opgelost. Dit verschijnsel deed zich in de nacht van donderdag op vrijdag voor na dat de eerste historische ontmoeting in de ruimte was afgelopen. Overigens hield het vijftal- zich bezig met wetenschappelijke experi menten zoals bestuderen van het gedrag van visjes in een toestand van gewichtsloosheid, het kweken van gewasssen waaronder paddestoe len, weefselkweek en de ontwikke ling van bacterieën. Tevens werden technische experimenten uitgevoerd. Niet zonder belang, maar daarvoor was een gekoppelde vlucht beslist niet noodzakelijk geweest. Vandaag ontkoppelen de twee ruimtevoertui gen, waarna een nieuwe koppeling tot stand zal worden gebracht. Bij de eerste, donderdagmiddag, was de Sojoez het passieve doel en de Apol lo de actieve partner. Vanmiddag om streeks half twee, zouden de rollen omgekeerd zijn. De definitieve ont koppeling vindt vanmiddag om 16.26 uur plaats waarna de twee ruimte voertuigen uiteen gaan. De -beman ningen zetten dan hun werk op ei gen houtje voort, maar toch zullen zij in ontkoppelde toestand nog één gezamenlijk experiment uitvoeren. De Apollo gaat zo voor de zon vlie gen, dat voor de kosmonauten in de Sojoez een kunstmatige zonsverduis tering oiitstaat. Daarbij kan de ij le buiteijatmosfeer van de zon, de corona, gefotografeerd en bestudeerd worden, zonder dat de aardéè atmos feer dergelijke observaties zo als bij een normale zonsverduistering be lemmert. Het is de bedoeling dat de Sojoez maandag tegen het middaguur landt in Kazakstan. De Amerikaanse Apol lo komt pas donderdag naar huis te rug, en wel met een landing om kwart over tien des avonds in de buurt van Hawaii. De landing van de Sojoez-19. cie de ontmoeting in de ruimte met de Apollo tot stand heeft gebracht, wordt direct op de televisie uitge zonden, zo is officieel in het vlucht- leidingscentrum in Moskou medege deeld. Dit is een primeur voor Rus sische ruimte vluchten. De Ameri kaanse landingen zijn altijd direct aan de wereld getoond. den Stonehouse en mevrouw Buck ley in gereedstaande politiewagens weggevoerd. Stonehouse heeft de nacht in een Londens politiebureau dooi-gebracht, waar hij in staat van beschuldiging werd gesteld wegens fraude, samenzwering en omkoping voor een bedrag ter waarde van ruim 170.000 pond sterling. In verband met deze zaak had Enge land Australië om uitlevering van Stonehouse verzocht. Mevrouw Buckley wordt ver dacht van diefstal en samenzwering en moest ook een nacht door de po litie worden vastgehouden. De vrouw van Stonehouse, Baral ara, was niet op de luchthaven aanwezig toen haar man arriveerde. Zij heeft te genover vrienden verklaard dat de zaak eerst helemaal juridisch moet worden afgewikkeld en dat zij daar na zal overwegen of haar huweliik moet worden ontbonden. Zij heeft geweigerd in het openbaar verkla ringen af te leggen over de relatie tussen haar man en mevrouw Buck ley. Het is de wens van- Stonehouse om zijn collega's in het Lagerhuis te vertellen wat er met hem is gebeurd en waarom hij zo vreemd heeft ge handeld. Stonehouse verdween vorig jaar tijdens een vakantie in Florida. Aan vankelijk veronderstelde men dat hij verdronken was. Voor Kerstmis dook hij evenwel op in Australië, waar hij zich onder de naam Donald Mil- doon wilde vestigen om een nieuw leven te beginnen. BUENOS AIRES (AP) President Isabel Peron overweegt het Congres te verzoeken haar een verlof yam zes tig dagen te gummen wegens haar ge zondheidstoestand, aldus hebben wel ingelichte zegslieden in die Argentijn se hoofdstad verklaard. Officiële bevestiging vam 't bericht kon niet worden verkregen. Mevrouw Peron (44) moest gisteren voor de derde achtereenvolgende dag het bed houden in de presidentiele residentie in Los Oüivos, aldus een medisch bulletin. Haar artsen zouden haar hebben aangeraden een tijdje rust te nemen, bij voorkeur buiten Argentinië, waar het momenteel whiter is. Volgens zegslieden heeft de onlangs afgetreden oud-minister van sociale zaken, Jos Lopez Rega, een van de belangrijkste adviseurs van mevrouw Perom, haar aangeraden ontheffing uit haar functie te vragen voor on bepaalde tijd. Lopez Rega moest aftreden onder druk van de vakbonden. Volgens d;e zegslieden zóu hét Com- gres mevrouw Perom willen vragen ofwel voor een bepaalde tijd verlof te nemen of helemaal af te treden. Indien mevrouw Peron naar het buitenland gaat. of tijdelijk haar functie neerlegt, zal Italo Luder, een 58-jarige advocaat die onlangs is ge kozen tot voorzitter van de Senaat, het presidentschap waarnemen. Hoewel Peronist, behoort Luder niet tot de kring van conservatieven rond mevrouw Peron Op deze conservatieven wordt in toenemende mate kritiek uitgeoefend door de vakbonden en militaire en politieke leiders. Een tweede belangrijke ontwikke ling was gisteren de ontslagaanvraag van de omstreden minister van eco nomische zaken, Celestimo Rodrigo. Het is niet bekend of mevrouw Pe ron zijm ontslag heeft aanvaard. Rodrtigo sbond onder zware druk om af te itreden sinds mevrouw Peron na acties van de Peronistisohe vak centrale CGT terugkwam op het door de regering afgekondigde loon- beleid. Dit beleid, dat de lonen als vakbeweging blijven hameren op Ro- anbi-Inflatoire maatregel bij de prij- drigo's vertrek. Volgens vakbonds zen wilde laten achterblijven, kwam kringen i6 de CGT desnoods bereid uit die koker van Rodfigo. Rodrigo's aftreden door middel van Slm'ds mevrouw Peron voor de ar- een nieuwe algemene shaking af te beiiders door de knieën ging is de dwingen. WASHINGTON (DPA) De Egyp tische regering zal in het weekeinde via een Amerikaanse bemiddelaar nieuwe voorstellen van Israël voor een nieuw interim-akkoord inzake de Sinai krijgen. Voor het geval het mandaat van de VN-troepen in de Sinai en daarna vermoedelijk ook in de Golan niet zou worden verlengd heeft Israël vol gens inlichtingen uit Jeruzalem pas sende maatregelen genomen. De leden van de Veiligheidsraad hebben privé contacten opgenomen om een formule te vinden die het Egypte mogelijk zou maken met een verlenging van het mandaat in te stemmen. Er heeft zich echter nog geen compromis-oplossing afgete kend. Men verwacht in de eerste helft van de komende week een formele bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Cairo riep de raad op mee te wer ken aan een versnelde terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Egyptische gebieden. Dan pas wil, Egypte een verlenging van het mandaat dat op 24 juli afloopt. In een resolutie waarschuwde de Amerikaanse Senaat gisteren de V.N. in de Assemblee Israël niet het woord te ontzeggen. Dan zou de Senaat .ernstig" overwegen of de V.S. niet uit de V.N. zouden moeten treden. Bovendien zouden dan alle Ameri kaanse verpllichtingen Jegens die landen van de derde wereld die aan de uitsluiting van Israël zouden heb ben meegewerkt, worden herzien. Op de bijeenkomst van de Senaat waren slechts weinig leden aanwezig. Engelands voormalige premier en minister van Buitenlandse Zaken lord Douglas Home is van oordeel, dat de oorlog in 1967 tussen Israël en Egypte afgewend had kunnen worden als de toenmalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant niet een „blunder" had gemaakt. Volgens lord Home heeft Oe Thant niet geprotesteerd bij president Nas ser van Egypte toen Nasser in mei 1967 het bevel gaf. dat de VN-stryd- macht Sjarm el Sjeik moest verlaten. Daardoor was de zesdaagse Israë lisch—Arabische oorlog verhaast. Home meent, dat Thants voorgan ger Hammerskjöld zich niet zou heb ben neergelegd bij een sommatie van Egypte aan de VN-strjjdmacht, weg te gaan. Hammerskjöld zou het vlieg tuig hebben genomen en naar Nas ser toegegaan zijn om hem tot an- BANGKOK (AP) Laos heeft een deel van de grens met Thailand ge sloten in verband met het aantal vluchtelingen dat naar Thailand uit- wijkt. Troepen van de Pathet Lao pa trouilleren nu langs de grens en be letten in de noord-oostelijke en zui delijke provincies dat grensbewoners Thailand binnengaan bijvoorbeeld het afleggen van bezoeken, zoals men dit gewoon was. Het Thailandse besluit de grens af te sluiten was zonder meer gisteren Sinds de Pathet Lao het bewind overnamen in Laos, deze lente, zyn ongeveer 3000 Thailanders en een 35.000 leden van bergstammen naar Thailand gevlucht. Uit Cambodja en Zuid-Vietnam waren nadat de rege ringen daar vielen ongeveer 11.000 iar Thailand getrokken. De vluchtelingen uit Laos, Cam bodja en Zuid-Vietnam blijven ko men en dit vormt een probleem voor Thailand dat wil trachten op goede voet te leven met zijn communisti sche buren. Men zit er niet om vluchtelingen te springen maar laat de mensen toe en blijven, om humanitaire redenen, aldus is laatst te Bangkok meege deeld. Die communistische landen geven af op Thailand dat, zeggen zij, „vrije toegang verschaft aan reactionaire meelopers van Amerikaanse imperia listen". Dan is er nog het probleem van het Meo-volk uit de bergstreken van Laos. Dit volk, een eigen culturele eenheid vormend, werd beschouwd als een van de trouwste en betrouw baarste bondgenoten voor de Ameri kaanse troepen in Laos. Tot dusver hebben de Verenigde Staten, zo blijkt uit eigen en UNO- statistieken. zich over ca. 80 procent van de Indochinese vluchtelingen ontfermd, hetzij door ze naar eigen land te halen, hetzij ze nieuwe woon plaatsen elders te biedien. Met uitzondering van Maleisië, Frankrijk en Canada heeft de we reld niet of nauwelijks gereageerd op dit Indochinese vluchtelingenpro bleem. Thailand zit met het probleem om-, dat het nu eenmaal grenst aan Laos en Cambodja en vlakbij Vietnam ligt, niet uit loyaliteit, niet uit menselijk mededogen, maar stomweg door de geografische situatie. De Thaise re gering beziet de aanwezigheid van de vluchtelingen met leden ogen, juist op een moment dat zij na het Amerikaanse deb&cle grote waarde hecht aan vreedzame coëxistentie met de thans communistische landen. KAMPALA (Reuter) Pre sident Idi Amin van Oeganda heeft gisteren de organisatie van Afrikaanse eenheid meegedeeld dat zij bereid moet zijn tot de laatste man in zuidelijk Afrika te vechten. Hij noemde het be leid van ontspanning van Pre toria jegens zwart-Afrika een „dodelijk vergif". De president sprak op de ope ningszitting van de 25ste minis tersconferentie van de organi satie die de topconferentie voor bereidt die over tien dagen in Kampala zal worden gehouden. Functionarissen in Kampala zeiden dat president Amin van plan is een zgn. luchtaanval te gen nagemaakte Zuidafrikaan- se installaties op touw te zetten om de Afrikaanse en Arabische leiders die over een week aan komen, te amuseren. Zij zelden dat straaljagers van Russische makelij van de Oegandese luchtmacht een niet genoemd eiland in het Victoria - meer een paar kilometer van Kampala zullen bestoken als was het Kaapstad met raket ten en bommen. De staatshoof den zullen de vertoning volgens vanaf het verblijf van de pre sident aan de oever dat toepas selijk „Kaapstad-Aanzicht" ge noemd is. Drie eilandengroepen voor de Afri kaanse kust zijn dezer dagen zelf standig geworden: Portugal verleen de twee weken geleden onafhanke lijkheid aan de Kaapverdische eilan den C500 km ten westen van Senegal) en een week later aan Sao Tomé en Principe (voor de kust van Gabon, eveneens in westelijk Afrika)Frank rijk schonk vrijheid aan de Comoren voor d© oostkust van Afrika, ten noorden van Madagascar. In al deze gevallen gaat het om vulkanische brokjes, die boven de zeespiegel uit steken. De Kaapverdische eilanden waren oorspronkelijk bebost gebied en toen de Portugezen er In 1459 aan land gingen, spraken ze van de "cabo verde", de "groene kaap". Maar het kappen van de bomen door sla ven, die uit het tegenwoordige Gui- nee-Bissau op het vasteland waren weggehaald had tot gevolg, dat de lavagrond wegspoelde en kale rot sen overbleven. Aanhoudende droogte deed honderdduizenden inwoners naar elders vluchten, zodat er nu 300.000 Kaapverddauen in Amerika en 50.000 in Portugal leven en nog slechts 100.000 op de eilanden zelf. De nieu we regering, voortgekomen uit de PAIGC, de bevrijdingsbeweging voor Guinée-Bissau (sinds september 1974 onafhankelijk) en de Kaapverdische eilanden, gaat een poging wagen de oude toestand te herstellen en wil de "cabo" weer "verdie" maken, al zal de bevolking voorlopig wel in belangrijke mate zijn aangewezen op voedselpak ketten van de Ver. Naties. Maar via herbebossing hoopt men de eilanden op den duur weer tot een bron van gezond volksleven te maken, even tueel in samenwerking (politieke unie) met Guinée-Bissau. Tot zolang kan er ook enig voordeel geput wor den uit de visserij <nu nog in han den van Japanners), uit de inkom sten van het internationale vliegveld op het eiland Sal en van verwerking van minerale zouten, en zo mogelijk van.scheepswerven voor onderhoud van olietankers. In tegenstelling tot Guinée-Biseau, waar de PAIGC een guerrilla tegen de Portugezen voerde, Is die verstandhouding tussen Lissa bon ende eilanden niet al te on aangenaam geweest: de onafhanke lijkheid kwam tot stand door redelijk overleg tussen Lissabon en de PAIGC. Intussen is de ligging van de Kaap verdische eilanden strategisch van belang, niet alleen uit hoofde van de grote luchthaven op Sal, maar ook uit maritieme .overwegingen, met het oog op de bescherming van de tan kerroute van de Perzische Golf naar West-Europa en Amerika. Er is al eens sprake geweest van Sowjetrussi- sche belangstelling voor de vestiging van een basis op Sal. En voorts kan de onafhankelijkheid van de Kaap verdische eilanden een aansporing zijn voor hardere eisen van de in Al giers gevestigde MICI, de Beweging voor de onafhankelijkheid van de Ca- narische eilanden. Die organisatie streeft naar een unie van deze eilan den met de Spaanse Sahara, ofschoon 90% van de bevolking aldaar Spaans De toestand op Sao Tomé (60.000 Inwoners) en Princpe (5.000) is niet veel beter dan op de Kaapverdische eilanden. Wel zijn er nogal wat plan tages (eigendom van Portugezen en beheerd door Kaapverdianenmaar de armoede is groot, ten dele door het dalen van de cacaoprijs op de wereldmarkt en nog verergerd door het vertrek van de Portugese kolo nisten en hun Kaapverdiaanse rent meesters. De plantage-arbeiders heb ben het trouwens altijd al niet best gehad: in 1909 gingen Engelse en Duitse cacao-Importeurs onder druk van de openbare mening tot boycot over, omdat de omstandigheden op de plantages alle perken te buiten gingen. En twaalf jaar geleden deed er zich een hevige botsing voor tus sen Portugese troepen en plantage arbeiders, van wie er toen duizend het leven lieten. De vooruitzichten voor de cacao-eilandjes (voornaam ste afnemers Portugal en Neder land) zyn, al bij al, niet gunstig. De regering berust nu in handen van de MLSTP, een oorspronkelijk in Ga bon. op het vasteland, gevestigde Be-: vrijdingsbeweging voor Sao Tomé en Principe. De vraag is of de bevol king bereid is flink aan te pakken op de goeddeels verlaten plantages. Toen de slavernij in de vorige eeuw werd afgeschaft gaven de vrijgela ten slaven er de brui aan, zodat uit Angola. Mozambique en de Kaap verdische eilanden nieuwe arbeids krachten moesten worden aange voerd om de plantages op gang te houden. Maar ook hun levensomstan digheden waren zo meelijwekkend, dat het toen tot de hierboven ge noemde boycot in Europa kwam. De herinnering aan plantage-ar beid is derhalve niet van die aard, dat de bevolking er veel voor zal voelen energiek aan te pakken. Stra tegisch zijn de eilanden van geringe betekenis, hoewel de Fransen zich bereid hebben verklaard bepaalde goederen ter beschikking te stellen, vermoedelijk om niet te laat te ko men als de eilanden toch belangrij ker zouden worden dan ze nu zijn. Parys heeft eveneens te maken met de derde eilandengroep voor de Afri kaanse kust. die zelfstandig is ge worden: de Comoren tussen Mozam bique en Tanzania, die zich vrij ver klaard hebben van het Franse kolo niale bewind. Al eerder had Parijs een wet aanvaard, waarin die onaf hankelijkheid voor het einde van dit jaar werd goedgekeurd. Het Franse parlement heeft zich nu, na de verklaring van de Comoren, ge haast die vrijheid vast te leggen op de datum van 27 Juli, maar onder beding dat elk van de vier eilanden zich binnen een half Jaar afzonder lijk over een nieuwe grondwet zal moeten uitspreken. De reden voor die toevoeging is. dat drie van do vier bewoond worden door moham medanen. die volledig vry willen wor den. terwijl het vierde eiland. Ma- yotte, bewoond wordt door christe nen. die de banden met Frankrijk willen behouden. Parijs wil Mayotte niet aan de mohammedaanse meer derheid overlaten en voorts, aange zien Mayotte over een goede haven beschikt, dit eiland als basis ge bruiken ter versterking van de positie der Westelijke mogendheden in de Indische Ocedan, waar de Rus sen hun Invloed steeds verder uit breiden. De strategie komt dus bi) de onafhankelijkheid van dc Kaapver dische eilanden en de Comoren en, In mindere mate, Sao Tomé en Prin cipe, duidelijk om de hoek kijken. En dan is er nog de kwestie van het lidmaatschap van de Verenigde Na ties. Voor nog geen half miljoen in woners in totaal zal het aantal zetels met drie toenemen. Geen wonder, dat met name in Amerika de ont stemming over een dergelijke wan verhouding snel toeneemt. RL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9