ALPHEN RUKT OP NAAR 45.000 Krediet van f 333.616,- vernieuwing verlichting agenda Gemeente nog niet toe aan ombuiging van beleid Echtpaar Raaphorst zestig jaar getrouwd ZATERDAG 19 JULI 191 ZATERDAG De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 Breestraat 19, Twentwel, sociëteit vo alleenstaanden en kamerbewoners. rij ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 i Geversstraat 65, Oegstg. sociëteit kamerbewoners alleenstaanden, 8- VlAANDAG Steenstraat 1 b, Wereldwinkel, 12.30- Herengracht UnlHed Pi Artsen Leiden - de weekenddienst uur vm. tot zondag 24 uur, waargeno men door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnenstad tot Ci- tyring): J. L. Schaefer, Rijnsburger- weg 11. telefoon 50481; Wijk II (Groen- oord. Kooi en Merenwijk): A. R. Te gelaar, Burggravenlaan 14, telefoon- nr. 34092; Wijk III (Waard. Professo- renwljk en Tuinstadswijk)A. M. Blus- sé, Zoeterwoudsesingel 82, telefoon 2001; Wijk IV (Zuid-West en Haagweg- kwartier)C. J. M. Schrama. Zocher- I, telefoon 66123. Mauritssingel uur za. en zo. 12.30—13 uur). Oegstgeest H. A. Reterink, Terwee- ------ i 50394. - A. J. Tromp, Lohman r13, telefoon 071—62159; C. Meijer, Chopinlaan 16, telefoon 2493. Warmond A. de Gijzel. Sweiland- telefoon 10834. Apotheken Voorschoten Leidseweg i foon 017172525; Apotheek v. Breest Smallenburg. Loevestein 7, Leiderdorp telefoon 99211. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek, Wilhelminapark 8. telefoon 53274. Wijkverpleging Leiden Stichting Intrekruis. Mid delweg 38. telefoon 21753. Leiderdorp Gezondheidszorg Lei derdorp, telefoon f0131. Oegstgeest Stichting Interkruis, Lijtweg 7, telefoon 54500. Voorschoten Gezondheidscentrum V. d. Waalslaan, telefoon 4641. Warmond Zr. R. Tiel Groenestege, Friezenhorst 27. Sassenheim. Telefoon 02522—11643. Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15, Leiden Voor hulpverlening verongelukte honden, katten, vogels, e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar. Tel. 34687. D i ere nhu lp di en s t Ijin de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar: telef. 34687. Schookanclverzorgmg D-gebouw, Roodenburger- "645. Spreekuren voor ,_i deelnemende kinde- 1 de Stichting Schooltandverzor- ging Leiden gedurende de zomervakan- SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: Tel. 071-25202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht te be reiken. Moederhulp Bureau Moederhulp niet-gehuwde- moederzorg), Terweepark 2. tel. 51068, (maatsch. werkster). Koordstudio Oude Riln 88. Lei- >r advies, informaties (zaterdags gesloten), zondaes 20—23 u. Aangepast voor lichameliik gehandicapten. Elke donderdag van 15 —16 u. spreekuur Alg. Ned. Invaliden Architecten 26385. Zitting op ,vond van 7.309.30 uur op r 5 Middelweg t (bij Hoogl. kerb). Infoseirtrum Infocentrum Breestraat Gespreksavonden GespreksavondeD schap Wo 8 uur nar 11. Oegstgeest. vr 8.16 ja-l gemeen* sennedyleen 11, uegsmeeio. vr o.10 uui Hendrikplantsoen 25 Leiderdorp Moeders voor moeders Mevr Zr. B JansenNtemever Hol diick 82 Oeesteeest tel 07153652 Burgerlijke stand GETROUWD: R. J. A. van Segge- len en L. H. Sanetra: T. G. L. Rijke- Hjkhuizen en G. A. M. Slingerland. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden Postbus 54 Giro 57055 Telefoon: Directie en admlnistr.: 071-25041 Redactie: 071-21507 Hoofdredacteur: Han Mulder Kwartaalabonnement f 35,90 Idem per post f 40,30 Jaarabonnement f 132,10 Idem per postf 149.70 Lotóe nummers f 0,50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij auto matische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten. Nabezorging van 18.00—20.00 u Zaterdags van 16.0018.00 uur: Telefoon 071-30500. Indien ln ge sprek: 071-34539. ALPHEN AAN DEN RIJN In de loop van de volgende maand (medio augustus) hoopt Alphen z*n 45.000ste inwoner te verwelkomen. Weliswaar is daarmee geen su per-magisch streefgetal bereikt, maar toch wel weer een „mijlpaal", die nog eens duide lijk de groei van de laatste jaTen illustreert. De bevolkingsaanwas van Alphen is in het recente verleden verlopen volgens stijl opklimmende grafieklijnen. De 45.000ste zorgt straks voor een nieuwe „top". Maar of het voormalige lintdorp langs de Oude Rijn ooit 80.000 of zelfs 90.000 zielen zal gaan teilen, zoals ooit enthousiast werd geprognotiseerd is onderhand wel zeer de vraag geworden. De groei van Alphen mag inderdaad onstuiming worden genoemd. Wél is het een groei geweest, die zich zeer eenzijdig heeft gemanifesteerd in één gemeentedeel: in Ridderveld, de voornamelijk door forensen bevolk te nieuwbouwwijk. Het bestaande deel van Alphen onderling geduren de een reeks van jaren juist een ge stage terugloop van het aantal inwo- Dat geldt zowel voor de lintbebou wing aan weerszijden van de Oude Rijn (de zogenaamde Hoge en Lage Zijde), als voor de bestuurlijk bij Al phen behorende buurtschappen Zwammerdam en Aarlanderveen. Ridderveld ontwikkelde zich bijna explosief. Een gemeentedeel als Aar landerveen daarentegen, zakte af naar steeds lagere bevolkingsmini ma, die de lokale middenstand haast wurgen. Onderstaand staatje geeft een overzicht. De stedelijke expansiedrift van Alphen, welke een aanvang nam in de zestiger Jaren, is gebaseerd op twee oude streekplannen. Het plan "Rijn en Gouwe" (uit 1967) en het plan "Plassengebied" (1973). Met name het eerste streekplan is hier bij van belang. Daarin werd Alphen aan den Rijn een "overloop"-functie toegedacht, om te voorzien in de huisvesting van woningzoekenden uit de regio's Den Haag en Leiden. Overschatting woningzoekenden uit Noord-Holland, c.q. Amstrdam. Er hefoben zich nog meer ontwik kelingen voorgedaan, waardoor het aanvankelijk, ambitieuze groeiplan van Alphen (70.000) inwoners in 1985) aan sterke twijfels onderhevig is geworden. Zo is er een ander den ken over de ruimetelijke indeling van Zuid-Holland op gang gekomen. De laatste tijd wordt weer waarde gehecht aan de bevolking van de ou de binnensteden, in plaats van dat deze worden uitgehold door naar "groeikernen" va-huizende inwoners. 1 jan. 1970 1 jan. 1975 Hoge Züdè 14.788 12.829 Lage Zijde 10731 9.188 Ridderveld 4.232 17.878 Zwammerdam 2.174 2.281 fcfirianderveen 1.305 1.356 Totaal 33.430 43.532 (De opleving die Zwammerdam vertoont in deze cijferlijst, is louter een gevolg van de ingebruikneming van het gehandicaptendorp de Hooge Burch). voor de groei van Alphen. Langza merhand echter raken de uitgangs punten van toen (1967) achterhaald. Zo blijken de destijds gemaakte prognoses over de bevolkingsaanwas thans een schromelijke overschat ting. Ook is het eigenlijke doel van de groei van Alphen (die opvang van de Haags/Leidse woningzoekenden) in de praktijk slechts ten dele waar gemaakt. In de periode '70-'72 )Dat zijn de meeste recente gegevens) was 20 procent van de nieuwkomers in Alphen afkomstig uit Noord-Holland 17 procent kwam uit de provincie Utrecht, 23 procent uit noord, oost en zuid Nederland en slechts 18 pro cent uit Den Haag/Rotterdam en 22 procent uit Leiden/ Alphen en om geving. Tegenover een trager dan verwachte "overloop" uit het Haag se rayon stond dus een (door de pro vincie ongewenst geachte), stroom W egen-vierkan t Nog een ander punt is, dat de stads uitleg van Alphen heeft geleid tot grotere drukte op de omringende wegen. In 1967 koesterde het ge meentebestuur nog optimistische be spiegelingen over een aan te leg gen wegen-vierkant rond Alphen aan den Rijn. Dat quadrant zou voor de noodzakelijke "ontsluiting" moeten zorgdragen. De toegenomen bezorgd heid om de milieu-gevolgen van der gelijke wegconstructies hebben er evenwel toe geleid dat nog niet één van die quadrant-voorzieningen is gerealiseerd op de wijze waarop Al phen zich dat had gedacht. Op het ogenblik wordt zelfs nog gediscussi eerd over alternatieven voor de meest knellende route in deze re gio, de oude rijksweg 11 (Leiden- Alphen-Utrecht, langs Avifauna). Bovengenoemde factoren met el kaar maken, dat de stemmen die zich afvragen of Alphen nog wel zo no dig en vooral: zo omstuimig moet doorgroeien, steeds veelvuldiger wor den. En dat zijn niet alleen de stem men van degenen die zlef als fo rens een huis in Ridderveld hebben betrokken en nu „de deur achter zich willen dicht gooien", zoals de plan nenmakers van destijds graag op merken. Nee, ook bij het rijd (dat Alphen trouwens nooit als officiële groeikern heeft willen erkennen, waardoor ook extra finanicële steun uitblijft) en vooral bij de provincie, waar men tot voor kort nog sterk sympathiseerde met de Alpheuse nieuwbouwplannen, op beide over heidsniveau^ raakt de overloopfunc tie van Alphen langzamerhand af gezworen. De huidige opvattingen zijn dat Alphen de gemeente Gouda maakt overigens hetzelfde mee zijn nieuwbouw moet gaan afstem men op de behoefte aan woningen vanuit de eigen regio. Dit, om me de een te sterke groei van de klei ne dorpen te kunnen tegen gaan. RemkracK' Een beleidsombuiging, die slechts met vertraagde remkracht praktijk verstrekkende consequenties zou moeten hebben voor de uit 1967 da terende streekplannen. Het be- zal gaan worden voor Alphen. Maar niettemin een ombuiging, en één langrijkste gevolg is. dat 'de stads uitleg die Alphen zich naar het zui den had gedacht de bebouwing van de polder Kerk en Zanen ach- terde spoorlijn Alphen—Leiden danig op de tocht is komen te staan. En dat is een voor het overgrote deel van de Alphense gemeenteraad nog altijd een moeilijk te verkrop pen toekomstbeeld. Het oude plano logische concept wordt door een af zien van Kerk en Zanen gruwelijk verstoord. Van een evenwichtigde stadsopbouw van Alphen (in het noorden de nieuwbouwwijk Ridder veld, in het zuiden de wijk Kerk en Zanen en middenin het "oude dorp" met centrumvoorzieningen als een schouwburg en winkelgebied) komt dan niets terecht. 6tedebouw- kundig bezien wordt Alphen aan den Rijn zonder Kerk en Zanen 'n onvolgroeid kind met een water hoofd. Een hard gelag, voor de Alphense raad. Begin maart van dit jaar wijdde de gemeenteraad een volle dige avond-vergadering aan de knelpuntennota van B. en W, waarbij het groei-beleid wederom centraal in de discussie stond. Uit eindelijk werd er die avond een' motie aangenomen met 19 stem men (PCC, WD, KVP en Ge meentebelangen) tegen 7 stemmen (PvdA en Progressief Alphen), in welke motie werd benadrukt dat de Alphense raad er op dat moment géén behoefte aan had de discussie over Kerk en Zanen te heropenen. Kerk en Zanen Daarom gaan de grondaankopen van de gemeente in deze zuidelijke Alphense polder nog onverminderd door. Op dit ogenblik is een kleine 400 hectare al aangekocht door de gemeente, met een investerings- waarde van ongeveer f 12 miljoen. Nog steeds komen er om de zoveel tijd voorstellen tot aankoop van stukken Kerk en Zanen in de raad aan de orde. waar gewoontegetrouw dan alleen de driemans-fractie van Progressief Alphen "nee" tegen zegt. De rest van de raad is nog niet be reid tot een opgeven van de inder tijd uitgestippelde groeipolitiek (bur gemeester Gallas: "we moeten met gecontroleerde vaart verder gaan"). Onderwijl krijgt Alphen wel van lieverlee de afrekening gepresen teerd. De financiële vooruitzichten voor de komende jaren zijn niet florissant. In het budgettair meerja renplan van de gemeente, dat geldt tot het eind van dit decennium, wor den van Jaar tot jaar oplopende be grotingstekorten voorzien .Alphen dat tot dusverre nog met sluitende be grotingen heeft kunnen werken, dreigt daardoor de kant van een "artikel 12-gemeente" op te -gaaa Elke uit gave moet dan eerst vooraf verant woord worden tegenover het rijk. Die precaiie kaspositie wreekt zich nu al bij de totstandkoming van een te bouwen cultureel centrum. Op dit ogenblik ontbreekt in Alphen nog een fatsoenlijk geaccommodeerde to neel- en filmzaal. Maar we moeten toch weer het oog op Ridderveld richten, om een ant woord te kunnen verschaffen op de vraag hoe de groei van Alphen de eerstkomende jaren zal zijn. In augustus dus de 45.000ste in woner. In aanbouw zijn dan nog een kleine 100 eengezinswoningen aan het Groenoord, een kleine 300 wo ningen nabij de Boterbloemweg en 220 woningen bij de Zandwinplas. In oud-Alphen zal bovendien bin nenkort worden begonnen met de bouw van ruim 300 woningen op het sloopterrein van Oosthoek (Prins Bernhardlaan). Voor wat Ridderveld I betroft is de koek dan op. Maar er wordt al ge werkt aan de plannen voor Ridder veld II, het terrein dat enige jaren geleden is opgespoten en nu ligt in te klinken. Begin volgend jaar, zo is de bedoeling wordt daar de eerste paal geslagen voor een eerste wijkje van zo'n 800 woningen: voornamelijk in de laagbouw-sector In totaal zal Ridderveld U zo'n 4500 huizen gaan bevatten, met pakweg ruim 10.000 inwoners. Spoorlijn Dan zit Alphen aan de ongeveer 56.000 zielen. En daarna de spoorlijn over naar de meer magische 70.000? Het Alphense streven is er nog steeds op gericht. LEIDEN „De twee meisjes hebben overal voor gezorgd." Het echtpaar Raaphorst wacht maar rustig af hoe het feest verloopt, nu ze zestig jaar ge trouwd zijn. Na vier jaar ver kering besloten ze op 21 juli 1915 te trouwen. In de vieren twintig jaar dat ze op de Hoog landse Kerkgracht woonden, kregen ze zes kinderen; twee zijn er helaas overleden. Als ze praten over het verleden blijkt dat het niet altijd even gemakkelijk is geweest. Meneer Raaphorst is nu 89, en vertelt dat hij dertig jaar als bakker gewerkt heeft bij de coöperatie Ons Doel. Hij stond als ovenist bij de broodovens. „Zet er maar in: warm werk. Ach, vroeger was het allemaal zwaar werk". Op doktersadvies moest hij op houden bij de bakkerij. Hij werd toen portier bij de Univer- siteisbibliotheek en werkte daar in de garderobe tot hij met pen- Kivaweek in Oegstgeest OEGSTGEEST Het comité kin dervakantieweek „Kiva" heeft ook dit jaar in samenwerking met de jeugd- sport vereniging en, de rijkspolitie en de brandweer voor de week van 28 juli t/m 1 augustus een zeer geva rieerd programma opgesteld. Voor de vakantiespelen hebben zich inmiddels al driehonderd kinderen aangemeld. Het begin en eindpunt van deze week zal zijn by het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. Het programma dat loopt van 9.30—16.00 uur ziet er in grote trekken als volgt uit: Maandag: sportwedstrijden op de Voscuyl en creatieve activiteiten in gemeentecentrum. Dinsdag filmvoor stelling en spelactiviteiten op korf balcomplex. Woensdag gaat de Jeugd kennismaken met het werk van de rijkspolitie, terwijl er 's middags spuitbalwedstij den en sportactivitei ten zijn op de Voscuyl. De donderdag is ingeruimd voor een bezoek aan het zwembad, het safarirspel en straat- tekenen (parkeerterrein Voscuyl). De „Kivaweek" wordt besloten met een voetpuzzeltocht voor alle deelne- mertjes en een voorstelling van het marionettentheater Philo (13.30 uur). Wassenaarse raad bijeen sioen ging. Mevrouw Raaphorst- Devilee werkte voor haar trou wen in het Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht. Als meisje woonde ze om 't hoekje van de Herensingel, het huisje naast de wasserij. Ze vertelt over die tijd en wijst naar de televisie: „Toen had je dat ding niet. Toen zaten we thuis rond de tafel en zongen we met de har monica erbij." Het echtpaar is één keer op vakantie geweest: een week naar Gulpen in Limburg. „Da's een tijd geleden hoor, het was nog toen we op de KerkgraómT'woon den". Nu wonen ze alweer negen jaar aan de Zaanstraat 12. Soms gaan ze nog wel eens een dagje uit met de kinderen of met een tochtje van het bejaarden huis Roomburgh. Op de foto: Burgemeester Vis was gistermiddag met echtge note op bezoek bij het echtpaar Raaphorst dat zestig jaar ge trouwd is. wijziging verordening regelende de samenstelling en werkwijze van de commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947. Benoeming leden van de vorde- rings-i en huisvestingscommissie. Rechtspositie-vergoedingsregeling vrijwilligers bij de brandweer; wijzi ging verordening organisatie brand- Wijziging artikel 44a, Wassenaarse Politieverordening. Gemotoriseerd verkeer op Duiven- voortse ACHTERLAAN Tarieven medegebruik van school ruimten. Verkoop van aan de Van Hall straat gelegen grond. Vernieuwingsplan openbare ver lichting 1976. Sloop boigashouder. Aanleg Leliestraat. Scholenplan 1978-1979-1980. Schoolbegeleiding basisonderwijs. Uitbreiding woonwagen stand-, plaatsen. WASSENAAR Voor het jaar 1976 heeft de gemeente Wassenaar een plan opgezet voor het vernieu wen van de openbare verlichting. Voor dit jaar zal een bedrag van f 333.616,- op tafel moeten komen. Het eerst komt voor vernieuwing in aanmerking de Groet Haseboekseweg dan volgen de Zijdeweg en de Storm van 's Gravesandeweg. De raad krijgt in de raadsvergadering van maandagavond dit voorstel onder ogen. Voor het aanleggen van de Lelie straat wordt maandagavond een aan vullend krediet van f 187.000 ge vraagd. Een aantal jaren geleden vo teerde de gemeenteraad een krediet van f 115.600.- waarvan nu nog f 109.500 beschikbaar is. De totale kosten voor het aanleggen van de Leliestraat (riolering, drainage, open bare verlichting en brandkranen) ko men op f296.500,-. De agenda voor de komende raads vergadering die om kwart over zeven 's avonds begint bevat o.m. de vol gende voorstellen: - -JssJSgZL*. WASSENAAR Dierenpark Wassenaar heeft in de beurs ge blazen en drie zeer zeldzame Su- matraanse tijgers aangekocht: één mannelijke en twee vrouwe lijke exemplaren. Het zijn nog jónge dieren (ongeveer 6 maan den oud) en afkomstig Londense Zoo. De 'Sumatraan' is de kleinste, maar tevens de mooiste tijger soort ter wereld. Zijn huid is goudachtig van kleur, onderbro ken door felle, smalle strepen. In het oerwoud van Sumatra zou plaatsvinden, is er een inter- nationadl 'teeltboek' aangelegd, waarin alle in de verschillende dierentuinen ter wereld aanwezige 'Sumatranen' staan vermeld. Op de foto de drie Sumatraanse tij gers. Om het ras zuiver te houden en te voorkomen, dat er een ver menging met andere tijgersoorten

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2