Giacinto even uit schaduw HILL STOPT MET RACEN £j^Q2BSB NEC is akkoord met Excelciors v. d. Berg U hoeft alleen nog maar bzje te leren' Een goede knecht Tour in cijfers Franulovic: „Nu liefst 24 uur slapen" ZATERDAG 19 JULI 1975 PAGINA 1 Op de persconferentie die AJax afgelopen dinsdag gaf, sprak Hans Kraay zijn tevredenheid uit over de spelers die hij nu bij elkaar heeft, waar hij nog aan toevoeg de: Daar zou zelfs de Pool blij mee zijn in Rotterdam". Insiders weten, dat hij daarmee niet ene meneer De Pool bedoelde (zoals Je tenslotte ook ene Roger de Vlaeminck hebt), maar de Pool se trainer van Feyenoord, wiens naam niemand durft uit te spre ken. Zelfs Phida Wolff, die je toch wel de huischroniqueur v. Feyen oord mag noemen, beklaagt zich in het recente jaarboek '74—'75 over de naam van de nieuwe Poolse trainer Antoni Brzezanc- zyk. "Een waarlijk schier onuit spreekbare naam", verzucht hij, zonder nochtans een poging tot opheldering te wagen. Toch is het in werkelijkheid zo moeilijk niet, als je tenminste niet terugschrikt voor een paar medeklinkers ach ter elkaar. Hij schreeuwt waar- ook geen moeite met het woord "angstschreeuw", maar denkt u zich even de schrik van de heer Brzezanczyk in toen hij hier bij dit woord opeens geconfronteerd werd met acht medeklinkers ach ter elkaar. Hij schreeuwde waa-r schijnlijk van angst. Medeklinkers In feite levert de naam Brze zanczyk een zelfde soort moeilijk heid op als de naam van Feyen- oords aanvoerder Dick Schnei der. Die vier medeklinkers "schn" achter elkaar spreek je uit als "snj", en de "ei" als "ai' en de "der" als dur", dus je schrijft Schneider en Je zegt Sjnaidur. Iets dergelijks is het geval met Antoni's naam. De "rz" spreek je in het Pools uit als "zj" onge veer als in Johnny. De "cz" spreek je uit als "tsj" ongeveer als in ChurchilL Een groot gemak van de Poolse taal is daarbij, dat de klemtoon altijd op de voorlaat ste lettergreep valt. Je spreekt de naam van de nieuwe Feyenoord- trainer dus uit als "bzje-zant- sjiek", met de klemtoon op zant. Asl u "zand" kunt zeggen en "sjiek", dan hoeft u alleen nog maar "bzje" te leren zeggen om de naam van de Poolse trainer met 50.000 man tegelijk door het stadion te laten schallen. Zoals bekend hebben Ajax, Feyenoord en PSV al van het begin af aan bezwaar gemaakt tegen de door de KNVB inge voerde nacompetite om een tweede club voor de UEFA-be kercompetitie aan te wijzen. Maar het voorstel werd toch met meerderheid van stemmen aan genomen. We stonden met drie journalisten met Hans Kraay erover te praten of het dan niet de plicht van Ajax is zo'n de mocratisch genomen besluit loyaal uit te voeren. "Kyk", zei Kraay, "waarom waren die drie grote clubs ertegen? Omdat het voor de hand lag te veronderstel len dat een van deze drie clubs Antoni Brzezanczyk op de derde plaats zou eindigen en volgens de UEFA-reglemen- ten dan met de als tweede geëin digde automatisch zou worden ingeschreven voor de UE- FA-competitie". "Zo is het ook inderdaad ge gaan: PSV werd kampioen en doet mee» aan de Europa-cup-l competitie. FC Den Haag won de beker en doet mee aan de Europacup voor bekerwinnaars. En de nummers twee en drie Feyenoord en Ajax. doen mee •aan de UEFA-competitie, al thans volgens het UEFA-regle- ment. Het is natuurlijk wel aar dig om te zeggen dat het een democratisch genomen be sluit was. maar als ik nu 100.000 fnilden in mijn zak had. en jul lie brachten in stemming of ik dat onder ons vieren moest ver delen 'waar ik toevallig geen zin in heb), dan zou ik dat toch met drie tegen een stem verliezen en zelf maar 25.000 gulden over houden". Obsceen Glasgow Rangers heeft voor de Europa-cup geloot tegen Bo hemians in Dublla Dat kwam goed uit. want in het clublied van de Rangers komt de regel voor: "If they go to Dublin, we will fllow on" als ze naar Du blin gaan dan volgen wij"), een mooi lied. Er zijn echter verschil lende problemen. Dublin Is ka tholiek en Rangers Is voorname lijk protestant georiënteerd, heeft geen enkele katholieke speler, maar wel veel supporters ln noord-Ierland onder de protes tantse Ieren. Daar komt dan nog bij dat het uitgebreide repertoi re van clubliederen verschillende liederen bevat waarin obsceni teiten worden uitgezongen tegen de Paus en de IRA Kortom, ze knijpen hem als een ouwe dief voor die wedstrijd, zo wel in Dublin als in Glasgow Bohemians. las ik ln de Sunday Times, heeft nu van de Rangers een geschreven belofte gevraagd van goed gedrag van zijn suppor ters. Zo niet. dan krijgt Rangers maar 200 kaarten, het minimum dat de UEFA voorschrijft. Een dergelijke brief zou de Bohemi ans moeten vrijwaren van een unfaire straf van de UEFA als de Rangers-supporters straks met de moeilijkheden beginnen. Frits Is zoiets nu eigenlijk ln Ne derland vooretelbaar? Het protes tantse Ajax dat op bezoek komt bij het katholieke PSV, en dan liederen aanheft tegen zowel de Paus als Frits Philips en de com missaris van de koningin te Brabant? Ik zie het nog met ge beuren, hoewel het natuurlijk maar één pas Is van de reeds in geburgerde hondelul naar de bis schop van Den Bosch. NIJMEGEN De eredivisieclub De Rotterdammer zal een tweejarig NEC is vrijdag tot een akkoord ge- contract bij de Nijmeegse vereniging komen met de 21-Jarige middenvel- tekenen. Of Van de Berg de komen- d®r van Excelsior, Jaap van de Berg. de twee jaar ook voor NEC zal uit komen. hangt af van de arbitrage commissie. Uitgaande van het con tract dat Van de Berg voor 1 mei is aangeboden, vraagt Excelsior vol gens NEC te veel voor de speler. Omdat beide clubs voet bij stuk hou den, zal een bindend advies van de commissie nodig zfjn om uit :e maken wat de hoogte van het trans ferbedrag zal zUn. Een soortgelijk geval heeft NEC momenteel met Johan Zuidema. Ook in deze zaak moet de arbitragecommissie nog een uitspraak doen. M V Door Nico Scheepmaker LONDEN (AP) Graham Hill de tweevoudige Britse kampioen in de formule 1 klasse, heeft gis teren bekend gemaakt dat hij zich uit de autoracerij zal terug trekken. De 46-jarige coureur, sinds april vorig jaar reeds op non-actief vertelde dat hü zich voortaan uitsluitend gaat bezighouden met de leiding van zijn eigen Embas sy Racing Team. Hill is de enige coureur die naast twee wereldtitels ook de klassie kers van Indianapolis en Le Mans op zijn erelijst heeft staan. Zijn carrière in de actieve race- rij heeft 20 jaar geduurd. In 1962 en 1968 behaalde htf het wereldkampioenschap, terwijl hij in 1964 als tweede eindigde. In 1968 brak Hills bij een on geluk tijdens de Amerikaanse Grand Prix op Watkins Glen beide benen. Maar het jaar daar op zat hij weer als vanouds in de cockpit van zijn bolide. Hills, de grijze eminentie van de internationale autosport, werd zes jaar geleden door koningin Elizabeth onderscheiden met de Orde van het Britse Empire (OBE). :IANCH I Giacinto Santambrogio, de man van de 20ste etappe. ten. Hij begoh bij Molteni en Mérckx, ging daarna naar Gimondi en kwam in het laatste wereldkampioenschap van Montreal redelijk voor de dag met een vierde plaats achter Merckx Poulidor en Martinez. Hij is een van de sterksten van het tweede plan. Een kwalificatie die hij niet ver diende met zijn vijftigste plaats in het algemeen klassement van de Tom:, maar als een van die niet stuk te krijgen, rijders uit de Bianchi- ploeg, die donderdag in Van Lin den ook al een ritwinnaar had. Ne gen van de tien Bianchi's die in de Tour nog meestrijden, reden ook de Ronde van Italië en zij voltooiden ook de Giro. Alle negen. De karavaan had er gisteren geen zin in. Bijna zes uur werd een wan deltempo aangehouden dat door geen enkele serieuze ontspanningspoging werd onderbroken. Pas op goed der tig kilometer voor Melun viel Legeay aan en hij kreeg even later gezel schap van Santambrogio, die ten slotte alleen overbleef. MELUN Giacinto Santambrogio, winnaar van de twintigste etappe van de Ronde van Frankrijk, is een wielrenner zoals er precies twaalf in een dozijn gaan. Een Italiaanse Gerard Kam per eigenlijk. Iets ouder, een beetje sterker misschien en veel meer ervaren. Maar waar Gerard Kamper gistermiddag in Melun figuurlijkzijn wonden likte, voor hij zijn verloofde Marleida van Duin ontdekte, werd Santambrogio gehuldigd, tot staekende grafici van Le Parisien Liberé na de rit huldigingen, radio- en tv-uitzendingen weer in de war stuurden. Santambrpglo het typische voor beeld van de goede Italiaanse knecht dertig jaar al, onopvallend, zes over winningen en in totaal in de voor gaande zes jaren van zijn carrière als professional. Voor' hem is 1975 een uitschieter, met twee overwin ningen, een in de Ronde van Apu- lie, een in de Tour de France en bei de keren was in ploeggenoot Rik van Linden tweede als sprintwinnaar van het peloton dat hem op zo'n halve minuut volgde. De tanige Italiaan verdient een plaats in de rij van meesterknech- Twintigste etappe (256 kilometer) 1. Giacinto Santambrogio (Ita-Fer- retti) 7 uur, 39 min. en 45 sec., 2. Van Linden (Bel-Ferretti) op 28 sec., 3. Karstens (Ned-Stablinski), 4. Ho- ban (Eng-Caput), 5. Godefroot (Bel- Schotte), 6. Mintkiewicz (Fra-Sta- blinski), 7. Rottiers (Bel-Lelangue), 8. Delepine (Fra-Schotte), 9. Simo- netti (Ita-Bartolozzi), 10. Amaro (Por-Geminiani), 11. Teirlinck (Bel- Stablinski), 12. Mathis (Fra-Gribai- dy), 13. Martinez (Fra-^tablinski), 14. De Cauwer (Bel-Liebregts), 15. Moser (Ita-Bartolozzi), 16. De Meyer (Bel-Schotte), 17. A. van Vlierberghe (Bel-Gribaldy)18. Delcroix (Bel- Lelangue), 19. Vianen (Ned-Caput), 20. Bourreau (Fra-De Muer), 24. Allan (Aus-Liebregts), 26. Kuiper (Ned-Liebregts), 30. Knetemann (Ned-Caput), 61. Zoetemelk (Ned- Caput), 74. Prinsen (Ned-Liebregts), 83. Kamper (Ned-Liebregts), 89. Den Hertog (Ned-Liebregts), allen in de zelfde tijd als Van Linden. Algemeen klassement: 1. Thevenet (Fra-De Muer) 104 uur, 12 min. en 55 sec., 2. Merckx (Bel-Lelangue) op 3.03 min., 3. Van Impe (Bel-Sta- blinski) op 4.49, 4. Zoetemelk (Ned- Caput) op 6.58, 5. Gimondi (Ita- Ferretti) op 12.53, 6. Lopez Carrill (Spa-Barrutia) op 19.45, 7. Moser (Ita-Bartolozzi) op 24.29, 8. Fuchs Zwi-Bartolozzi) op 25.39, 9. Jans- sens (Bel-Lelangue) op 31.15, 10. Torres (Spa-Saura) op 34.24, 11. Kuiper (Ned-Liebregts) op 41.02, 12. Romero (Fra-Lapebie) op 44.12, 13. Talbourdet (Fra-Caput) op 45.05,14. Martinez (Fra-Stablinski) op 45.47, 15. Agostinho (Por-Geminiani) op 51.04, 16. Delisle (Fra-De Muer) op 55.09, 17. De Schoemaecker (Bel-Le langue) op 55.12, 18. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 56.17, 19. Poulidor (Fra-Caput) op 58.45, 20. Juliën(Fra- Geminiani) op 1.05.25, 52. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.09.03, 63. Kne temann (Ned-Caput) op 2.26.55, 68. Vianen (Ned-Caput) op 2.33.12, 86. Prinsen (Ned-Liebregts) op 3.06.14, 88. Kamper (Ned-Liebregts) op 3.16.06, 90. Allan (Aus-Liebregts) op 3.26.44. Algemeen ploegenklasscment: 1.' Caput 313 uur, 56 minuten en 449 seconden, 2. Lelangue 314.04.17, 3. Bartolozzi 314.08.06, 4. Stablinski 314.16.57, 5. De Muer 314.24.42, 6. Ferretti 314.38.02, 10. Liebregts 316.34.08. Puntenklassement: 1. Van Linden (Bel) 294 punten, 2. Merckx (Bel) 240, 3. Moser (Ita) 169, 4. Godefroot (Bel) 155, 5. Hoban (Eng) 137. Bergklassement1. Van Impe (Bel) 285 punten, 2. Merckx (Bel) 206, 3. Thevenet (Fra) 166, 4. Zoetemelk (Ned) 161, 5. Gimondi (Ita) 78, 6. Torres (Spa) 63, 7. Lopez Carrill (Spa) 58. HILVERSUM Het trauma van het laatste punt. De ergste kwelling voor een tennisser: een partij niet te kimmen uitmaken. Zeljko Franulovic leek er gisteren in de halve finale van de internationale tenniskam pioenschappen van Nederland aan stuk te gaan. De 28-jarige Joegosla- viër was in de derde set van de par tij tegen Uli Pinher vijf keer één slag van de zeven af. Doch pas twee sets en anderhalf uur later, op het zevende matchpoint, haalde hij de buit binnen. Toen de krap meerder jarige Westduitser, leeg gevochtenen moegestreden, het niet meer kon op brengen achter ce bal aan te gaan. Franulovic won met 7-5, 6-1 6-7 (tie break 6-8) 5-7, 6-4 in drie uur en 30 minuten, nadat de partij in de eerste set 65 minuten werd onder broken wegens regen. De Zuidslaviër, die donderdag blufte dat hij het Melkhuisje gaat winnen, is finalist. Franulovic na afloop: 'Dit is de zwaarste partij van mijn leven ge weest. Ik zou nu het liefst 24 uur slapen. Dit ben ik helemaal niet meer gewend. Bij de WCT zijn het alle maal partijtjes op snelle banen, die in ten hoogste anderhalf uur beke ken zijn. Ontzettend was het. Toen ik die derde set had verloren, kon ik niet meer. Ik had geen kracht meer om te serveren, mijn benen deden pijn, en ik weet zelf niet hoe ik verder ben gegaan. Maar deze overwinning is ontzettend belang rijk voor mij. Drie jaar heb ik last gehad van een schouderblessure. Ik moet er langzaam weer inkomen. Nu, dat zal op deze manier wel lukken". Zondag a.s. 16 uur Randstad Sport- FC Den Bosch Sportterrein Adegeest. Gerard Kamper werd gisteren ge huldigd nooh berispt. Toch beleefde hij zowel gevoel van enorme voldoe ning en pijnlijke teleurstelling door. De teleurstelling het east, nadat hij met flinke wonden aan de linker elleboog em heup over de streep was gekomen. Een val in de tweede ravi- De pijn voelde hij niet meer, toen hij tussen een groep van acht sup porters zijn verloofde ontdekte. „Als ik dat had geweten, zou ik hebben geprobeerd als eerste 'hier te zijn aan gekomen. Zij zijn tenslotte al om zes uur uit Alkmaar vertrokken om mij te zien,". gisteravond om zeven uur vier Swift-renners „wegge schoten", die het wereldduurre- cord fietsen willen verbeteren. Dat record is een feit als het viertal, dat zich op het parcours van Swift in het industrieter rein De Waard gesteund weet door de buiten mededinging mee rijdende Liek de Jong, tot zeven uur vanavond op de fiets kan blijven." Het wereldrecord is na melijk in handen van het Naald- wijkse Westland Wil Vooruit met 24 uur. De renners moeten op het pareours minstens 15 km per uur rijden, wat neerkomt op 22 ronden. Gestart werd met 36 ronden. Geleidelijk aan ging het tempo echter omlaag en om een uur vannacht kwamen Ce renners nauwelijks nog aan 30 ronden per uur. Gerben Karstens (links) vecht voor de tweede plaats, maar groene-truidrager Rik van der Linden (uiterst rechts) is de oud-Leidenaar net iets te vlug af De verwachte massasprint bracht ook illusies bij Gerben Karstens, die ettelijke troostprijzen veroverde, maar nog wacht op zijn eerste overwin ning. Na de ontsnapping van San tambrogio vervloog die kans, maar Karstens meende een redelijke com pensatie te hebben in de winst van de spurt die het peloton maakte om de tweede plaats. Karstens was zo overtuigd van zijn winst op Van Lin den dat hij zich meldde voor de con trole op 'het gebruik van verboden stimulerende middelen. De aankomst- rechter echter zette, na bestudering van de finishfilm. Karstens op de derde plaats, waarmee, na een re gendag, extra waterwerk voor hem overbodig werd. taüHering had hem niet alleen de vewondingen bezorgd, maar hem bo vendien de broek van het linkerbeen gescheurd. „Een ongelukje", vond Kamper. „In de ravitallering, toen er puur hard werd gereden, nam ik van onze eerste man de zak aan. De tweede meende dat ik nog niets had en smakte die op het laatste mo ment naar mij toe. Er was geen houden aan, de zak knalde tegen mijn stuur en ik tegen de grond. De dokter heeft mij verzorgd en op dat moment was het niet eens zo erg. De wonden schrijnden nog niet en terwijl Merckx en zijn maten het tempo erg hoog hielden, had ik de kans mij rustig even aan de motor van de dokter vast te houden". fiettilCHI t

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19