Hieuwe auto route recht door zee MIGRAINE: CIRCA $00.000 NEDERLANDERS LIJDEN ER AAN PER LUXE CRUISESCHIP VAN AMSTERDAM NAAR SANTANDEI Spaanse rederij vulde het gat in de Neder landse markt PAGINA 14 EXTRA ZATERDAG 19 JULI 197; Wie bezeten is van autorijden en zich aan het begin van de vakantie met intens genoegen achter het stuur nestelt voor enkele dagen intensief kilometervreten. kan zich beter bij het eindeloze asfalt en de vertrouwde geur van uitlaatgassen houden dan 41 uur lang ongedurig de zilte zeelucht op te snuiven. Voor iedere andere Nederlander wiens vakantierichting Spanje leidt biedt de nieuwe autocruise-dienst van de Aznar Lines ongekende perspectie ven om de reis niet met een uitputtende automarai on, maar ook werkelijk op de eerste dag met vakantie te la/ten beginnen. Vanuit Nederland ;s het auto-boot vervoer tot dusver beperkt gebleven tot de lijndiensten od Scandinavië en Engeland. De Spaanse rederij, die onlangs twee gloednieuwe autocruise-schepen in de vaart bracht wilde zien aanvankelijk concentreren op de traditionele ferryverbinding tassen Spanje en Engeland. Maar de teruglopende conjunctuur daar deed Aznar Lines ingaan op het advies van het Verenigd Cargadoorskantoor (VCK) in Amsterdam om het "gat" in de Nederlandse markt te vullen. Het resultaat is dat sinds 28 mef de luxueuze cruiseschepen "Monte Gra nada" en "Monte Toledo" tweemaal per' week de verbinding met Santan der onderhouden. Aan boord is plaats voor 800 passagiers en ruim 250 auto's, ook caravans De vertrekda gen zijn woensdag en zaterdag uit Amsterdam, maandag en donderdag uit Santander. De overtocht omvat twee overnachtingen in twee- of vierpersoons hutten in verschillende prijsklassen. De schepen zijn voorzien van een bioscoop, een (klein) CPkzwembad, talloze ligstoelen, een zelf bed ienings- restaurant en een restaurant a la carte en een tweetal gerieflijke cntspanningszalen met een ruime bar. 's Avonds speelt daar een trio en is er gelegenheid tot dansen. Aan boord bevindt zich verder een winkel met een beperkt assortiment belastingvrije artikelen, een kapsa lon en een bank voor het wisselen van geld. Douche en toilet De hutten variëren van een zeer comfortabele luxe tweepersoonssuite met koelkast en televisie tot een eenvoudige vierpersoonsbinnenhut, d.w.z. een hut zonder patrijspoort. Alle hutten zijn voorzien van douche en toilet. De stapelbedden zijn zeer handig van constructie, zodat er overdag weinig hinder van wordt ondervonden. De passagetarieven, waarin de maaltijden niet zijn inbegrepen, zijn verdeeld naar laag- en hoogseizoen. Ze gelden per persoon voor een enkele reis. Een retourtarief ont breekt, maar wordt waarschijnlijk op korte termijn ingevoerd (20% reductie op de terugreis). Als voorbeeld kiezen we een gezin van vier personen, waarvan twee kinderen beneden 12 jaar. In het laagseizoen zou een enkele reis in een binnenhut totaal Kosten: 654,- terwijl de auto gratis wordt vervoerd. In het hoogseizoen wordt dat 675,- plus 58,- voor de auto. Een gezin van vier personen met kinderen boven 12 jaar betaalt resp. f 872,- en f 1078,- (incl. auto)Voor een tweepersoons-buitenhut komt het laagste tarief neer op f 733,- in het laagseizoen en 870,- in het hoogseizoen (incl. auto). Tegenover deze prijzen zou men kunnen stellen, dat een autoreis van ca. 1400 km (a 30 ct p/km, plus tolgelden en overnachting) op ongeveer 500 gulden neerkomt. Duurder per schip Wanneer we alle lactoren afwegen zouden we tot de volgende conclusie willen komen. Het is duidelijk dat de overtocht per schip meer kost dan een intensieve autoreis met een overnachting. Wie zijn autokosten niet calculeert op basis van afschrijving (bijv. bij een bedrijfs auto) is op de weg altijd goedkoper uit. Wie zich echter een bootreis kan veroorloven zal ervaren hoe ontspannen de vakantie begint. Juist tegen de dag van vertrek als allerlei zaken thuis of in ae werksfeer nog snel moeten worden afgehandeld zijn er zoveel spannin gen dat een vakantiereis zelden met een uitgeruste bestuurder begint. En deze heeft dan enige dagen van geconcentreerd rijden voor de boeg. Gaat men per schip dan vallen alle zorgen snel weg. Voor degenen die hun bestemming aan de Costa Brava zoeken is de reis naar verhouding duur, omdat men dan nog de 'oversteek' door noord-Spanje moet calculeren. Een scheepsreis is vooral aantrekkelijk voor reizigers naar de Costa cel Sol, midden Spanje of Portugal. Stabilisatoren Hoe ervaart men nu zo'n tocht met een luxe cruiseschip? Er behoeft weinig vrees te bestaan voor zeeziekte, omdat de schepen zijn uitgerust met stabilisatoren die het rollen bij hoge zee rterK reduceren. De hutten zijn eenvoudig maar efficient ingericht, voorzien van airconditioning en radio. Als de zon niet schijnt - en op zee hangt vaak nevel - zal men zijn verpozing in de lounges moeten zoeken, zodat het meenemen van lectuur e.d. aanbevo len wordt. Bij goed weer is het prettig toeven in een ligstoel aan dek (een plaid komt soms goed van pas). De maaltijden in de restaurants zijn matig van kwaliteit. In het zelfbedieningsrestaurant liggen de prijzen tussen vier en acht gulden, al naar gelang de omvang van de maaltijd. In het a la carte-restau- rant is men al gauw een 25 gulden kwijt. De prijzen aan de bar zijn redelijk. Wie meer over de Aznar Line en de diensten op Spanje wil weten kan terecht bij: Verenigd Cargadoors- kantoor, Koningsplein 15, Amster dam, tel. 020-248303. Staatssecretaris Hendriks oordeel vormen over genezings percentage van bepaalde methoden Migraine niet te verwarren met een alledaags hoofdpijntje is in ae loop der tijd een topper geworden in de reeks veel voorko mende kwalen. In Nederland lijden raar schatting 800.000 mensen voor het merendeel vrouwen aan deze ziekte. „Zij ligt weer op bed met migraine", hoor je dan ook vaak. Dat „weer" duidt er op dat migraine telkens terugkomt. Migraine-lijders zijn vaak enkele dagen per week of per maand uitgeschakeld. Dan is de Door Madeleine Roumen aanval zo hevig dat zij niet naar hun werk kunnen of niet voor het gezin kunnen zorgen. Veel mensen sluiten zich dan op in een donkere kamer. Ver weg van zorgzame familieleden, geluiden en opdringeri ge etensluchtjes. Migraine, het dure woord voor een volksziekte die maar al te vaak wordt onderschat, staat de laatste tijd bijzonder in de belangstelling. Dat is gekomen door vragen van de tweede kamerleden Aarts en Cornelissen (beiden KVP) die een migraine-centrum in ons land nodig achten. De kamerleden verwijzen naar het „overstelpend" aantal reacties op een KRO-uitzending. Daarin was een arts aan het woord, die vertelde dat met zijn methode 85 procent van de patiënten geneest. Staatssecretaris Hendriks van Volks gezondheid antwoordde op het \erzoek van de KVP'ers dat hij wil overwegen of het noodzakelijk is initiatieven te ontplooien voor de behandeling van migraine. Ook wil Hendriks zich een oordeel Braakkuren •Uit verhalen van migraine-patienten blijkt dat er tegen migraine eigenlijk nog maar weimg is te doen. Er zijn mensen die baat hebben bij zware medicamenten (meestal zetpillen), hoewel genees middelen lang niet alle klachten wegnemen. Ook zijn er mensen die zeggen minder last te hebben dankzij een acupunctuur-behande ling, massage en/of streng dieet, al aan niet samen met braakkuren. Eeen triest feit is dat veel migraine-lijders voortdurend uit hun werk worden gerukt; dat veel huisvrouwen soms een hele week het gezin in de steek moeten laten en dat veel buitenstaanders vaak hun schouders ophalen in de veronder stelling dat de ander zich aanstelt. „Ik heb ook wel eens pijn in mijn hoofd", moet menige migrame-lijder uit de mond van zijn grote chef hebben gehoord. „Het liefst zou Je door de grond willen zakken als Je weer een golf van migraine voelt aankomen", zegt Loes (32), die al vier jaar met deze kwaal rondloopt. „Het begint met gevoelige ogen en steken in het hoofd. Dan word ik zo misselijk dat ik niet eens aan eten kan denken, laat staan dat ik iets door mijn keel zou kunnen krijgen. De meeste mensen kruipen in bed, maar bij mij wordt het dan hoe langer hoe erger. Ik heb zware medicamenten die de vreselijke hoofdpijn groten- ceels onderdrukken, hoewel ik door die geneesmiddelen een vervelend verdoofd gevoel krijg. Als ik helemaal niets gebruik, bij voorbeeld als ik met de vakantie mijn medicijnen ben vergeten, ga ik na enkele dagen braken. Dan is het over. Meestal duurt zo'n aanval drie tot vier dagen. Dan heb ik er weer e^n tijdje geen last van en plotseling begint het opnieuw". Iets anders In het wereldje van geneesheren heeft men zich vaak het hoofd gebroken over het verschijnsel migraine. Slechts enkele artsen in Nederland zijn gespecialiseerd in genezing van deze ziekte. Aan de andere kant staat het legertje natuurgeneesheren; zij krijgen vaak patiënten die bij gewone artsen vaak met hun ziekte tegen de muur Zijn gelopen. Zij hebben geen baat gehad oij de medicamenten en zij willen wel eens iets anders proberen. Feel vaak vertellen deze mensen dat ze voor het eerst van hun leven bij de natuurdokter resultaat hebben gehaald. Net zo vaak worden hun woorden niet geloofd, omdat de' methoden van de natuurarts nooit op de genezingsresultaten zijn onderzocht, niet worden erkend, als ouderwets worden beschouwd of als kwakzalverij worden aangemerkt Zo twijfelt men in ons land aan de methode die dokter Van der Upwich in Bussum er op na houdt. Hij is de man die in het KRO-programma vertelde dat 85 procent van zijn patiënten geneest door iiee+ te houden, al dan niet in combinatie met braakkuren. Het genezingsper centage van 85 procent ts echter nooit wetenschappelijk oni»rzocht. Toch loopt het storm in de prakijk van de Bussumse arts en vee) van zijn patiënten vertellen enthousiaste verhalen. Ipmand die al vijftien Jaar bezig is met een intensief onderzoek naar migraine en die zich onthoudt van uitspraken over natuur- of andere behandelmethoden, is de neuroloog dr. G. W. Bruyn, werkzaam in het militair hospitaal in Utrecht. Volgens dr. Bruyn is men in Nederland al voorzichtig bezig om tot een migraine-centrum te komen. Hij verwacht dat volgend Jaar bij een van de universitaire centra waarschijnlijk in Leiden of Rotter dam een migraine-centrum wordt opgericht. Zeei; ernstig Dr. Bruyn: „Aanvallen zijn kenmer kend voor migraine. Braken, diarree, veel plassen, koorts en hartkloppin gen zijn allemaal verschijnselen die er vaak bijhoren. In een klein aantal gevallen zijn de verschijnse len soms zeer ernstig: van verlammingen tot blindheid Meestal speelt de erfelijkheid een rol mee. Dan komt migraine meer in de familie voor. Ook zie je vaak dat het in de puberteit al begint en dat vrouwen er last van hebben voor of tijdens de menstruatie". Volgens de Utrechtse neuroloog gaat het bij migraine om een combinatie van oorzaken, zowel lichamelijke als psychische. Bij een groot aantal mensen wordt migraine gestimuleerd aoor psychische stress, huwelijkspro blemen of andere moeilijkheden. De medische wetenschap beschikt te vens over sterke aanwijzingen dat een stoornis in de stofwisseling van de vetzuren mede migraine kan veroorzaken. Dr. Bruyn: „Er zijn al wat schotsen, maar je kan de rivier nog niet oversteken. Migraine moet je goed scheiden van hoofdpijn en daarom moet Je de diagnostische ciiteria heel goed hanteren. Verder is de behandeling van migraine zeer individueel. Toch is migraine bij driekwart van de patiënten zo niet tot verdwijnen, maar wel tot verbetering te brengen Ook kun je er voor zorgen dat de intensiteit van de aanval geringer wordt." Centrum schap over vijftien Jaar zover zal zijn, dat er enkele lichamelijke factoren die bij migraine eei rol spelen dan kunnen worden bestre den. „Daarom is het ook van belang dat er een migraine-centrum komt. Ii Antwerpen komt binnenkort al een centrum van de grond. In zo'n centrum moeten mensen werken die zich voor migraine interesseren De patiënten op hun beurt moeten bereid zijn om mee te werken Zij n oeten bij voorbeeld bij een aanval de dokter bellen, zij moet°n bloed laten prikken en plasjes brengen In het centrum moet een laboratorium komen. De staf zal bestaan uit een neuroloog, een biochemicus, een psychiater en verder mensen die al wetenschappelijk onderzoek hebben gedaan." Dr. Bruyn vindt dat er meer ruimte moet komen voor gefundeerd onderzoek. Zo weet men ook nog steeds niet waarom meer vrouwen dan mannen last hebben migraine. Toch zijn er uit de diverse onderzoeken van de laatste jaren gegevens gerold die vermeldens waard zxjn. Zo zijn echte nigra i atienteo vaak zeer preciess die zich snel ongerust maken Zij eijn vaak buitengewoon geordend, c'terst nauwgezet en vaak ook trtelligent. Er zijn mensen die hun hele leven migraine houden, er zijn er ook bij wie de -kwaal plotseling verdwijnt. Leefregels voor migraine-oatienten zijn naar de mening van dr. Bruyn niet te stellen. Wie helemaal nooit sores aan zijn hoofd neeft volgens een streng dieet eeft. zal misschien minder gauw ziek worden. Maar zo valt bijna niet te leven in onze consumptiemaatschappij Wat wel vaststaat is dat net iter van chocola en bepaalde kazen er het orinken van sherry beter achterwege kan worden gelaten wann<*f men aan migraine lij at.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 14