"Stel bedrag voor gezondheidszorg nu eindelijk vast" LUCHTVAARTVERDRAG MET OOST DUITSLAND Hoogleraar Smalhout boos op bestuur ziekenhuis Zwendel in rijbewijzen: al acht arrestaties Super zuinig met dure liters. Ookkomend schooljaar stimuleringspremie Roxasect 9© CENT P. LITER! 1975 VRIJDAG 18 JULI 1975 UTRECHT (ANP) De Utrechtse hoogleraar in de anaesthesiologie, prof. dr. B. Smalhout, is bijzonder gebelgd over een gistermiddag coor het bestuur van het academisch zie kenhuis in Utrecht uitgegeven com munique, waarin staat dat men uit latingen van hem in het openbaar over onvolkomenheden in de aneas- thesie in hoge mate fcfetreurt. Prof. Smalhout zegt dat dit com munique een volkomen verkeerde voorstelling van zaken geeft gen ge tuigt van een verkeerde visie van het bestuur op de geneeskunde in het al gemeen en de anaesthesie in het bijzonder. Prof. Smalhout strijdt al een aan tal jaren voor de "emancipatie" van zijn vak, de anaesthesie, oorspronke lijk niet meer dan een hulpmiddel om patiënten voor een operatie be wusteloos te maken en het pijngevoel uit te schakelen. De laatste tien tot twintig jaar is dit vak echter tot een apart specialisme uitgegroeid, dat behalve de "verdoving" ook de hele geneeskunde inhoudt van patiënten die in zeer extreme omstandigheden terecht komen. Dat kan een ope ratie zijn, het kan ook gaan om zwaar gewonde ongevalspatiënten, om mensen die een hartaanval hebben doorgemaakt of wegens een andere oorzaak zeer enstig ziek zijn. Er is een groot tekort aan anaes- thesisten,. reden waarom er wel eens roofbouw op deze mensen moet wor den gepleegd en ook reden waarom^, men wel eens genoegen neemt met 'n minder goede begeleiding van opera tiepatiënten. Prof. Smalhout heeft deze gang van zaken altijd bekriti seerd. Enkele jaren geleden deed hij dat in de rede waarmee hij het hooe- leraarschap in de anaesthesiologie in Utrecht aanvaardde. Hij stelde toen dat minstens tweehonderd operatie patiënten per jaar in Nederland overlijden als gevolg van vermijdba re anaesthesiefouten. Later heeft hij verschillende malen gezegd, dat zijn schatting toen aan de lage kant was. Begin dit jaar erkende hij ook dat zijn inaugurele rede had doorse- werkt. maar dat dit nog niet wilde zeggen dat de zaak nu prima gere geld was. Ook zei hij toen dat zijn openhartigheid hem geen vrienden in de medische wereld had bezorgd. Onlangs heeft prof. Smalhout zich met name beklaagd over de situatie in het academisch ziekenhuis in Utrecht, waar hij al jaren werkt. Weliswaar is de apparatuur voor de anaesthesisten in dat ziekenhuis ud to date. maar de overige voorzienin gen zijn volgens hem dusdanig pover dat het niet goed mogelijk is jonge medici behoorlijk op te leiden en bin nen het instituut voor anaesthesio logie van de Utrechtse universiteit "vast te houden". Ook bekritiseerde hij het overbrengen van soms ernstig zieke patiënten door de buiten- Ruimtegebrek In het persbericht van het AZU-be- stuur staat dat er wel moderne appa ratuur is maar dat een goede be huizing voor het instituut van prof. Smalhout nog ontbreekt. Mogelijk heden om hier iets aan te doen stui ten volgens het 'bestuur af op ruim tegebrek in het ziekenhuiscomplex. Wel is er een plan in studie om het instituut beter te huisvesten. Voorts wordt gezegd dat prof. Smalhoüt een probleem heeft opgeworpen door een eigen afdeling voor intensieve behan deling te verlangen, iets wat volgens het bestuur ook niet bestaat in ande re academische ziekenhuizen. In het Utrechtse ziekenhuis zijn goede "bedden" voor intensieve zorg, aldus het bestuur, maar dat het aantal er van nog te gering is. Plannen voor verbetering zijn in een vergevorderd stadium. Het bestuur stelt verder dat "niet voor niets wordt aangedrongen op spoedige nieuwbouw van het aca demisch ziekenhuis". De situatie in het gebouwencomplex aan de Catha- rijnesingel in Utrecht is, zo stelt het bestuur, verre van ideaal. Er zijn daar slechts tijdelijke voorzieningen mogelijk in afwachting van nieuw bouw. De voorzitter van het bestuur van het ziekenhuis, ir. P. de Lint, weiger de desgevraagd een nadere toelich ting op het persbericht te ge ven. Hij wilde met name niet ingaan op de vraag of men de klachten van prof. Smalhout overdreven vindt. In zijn reactie op het communi que van het AZU-bestuur zegt prof. Smalhout dat hij al sinds zeven jaar vergeefs heeft geklopt op be stuurlijke deuren. Desgevraagd zei hij bijzonder boos te zijn op het bestuur omdat die wel het eigen communique heeft gepubliceerd maar niet zijn reactie daarop. "Bij mijn benoeming in 1969", aldus prof. Smalhout, "heb ik ge vraagd om intensive care-voorzie- ningen. Deze zijn mij door de me dische faculteit van de Utrechtse universiteit in oktober 1968 toege zegd. Geen van de vele beloften is ooit nagekomen". Onaanvaardbaar Prof. Smalhout zei verder nog dat zijns inziens het bestuur en directie van het academisch zie kenhuis in Utrecht van de anaesthesist alleen maar dienstver lening verwachten bij chirurgische ingrepen. Daarbij gaat het erom dat er zoveel mogelijk anaesthe- sieën worden gegeven en verder niets. Dat is echter voor een aca demisch ziekenhuis en voor een hoogleraar een volstrekt onaan vaardbare situatie, aldus professor Smalhout. "Ik ben door de univer siteit ook aangesteld om onderwijs te geven en onderzoek te doen. Daarvoor heb ik echter niet of nau welijks mogelijkheden. Mijn beste assistenten gaan weg omdat zij el ders veel meer kunnen verdienen en hier geen mogelijkheden hebben om wetenschappelijk werk te doen. Het instituut voor anaesthesiologie hoort volgens hem een opleidings instituut te zijn, maar door gebrek aan mogelijkheden kan dat niet worden verwezenlijkt. Hij verlangt een eigen afdeling met 6 tot 8 bed den waar de kennis en apparatuur zijn geconcentreerd om patiënten met ernstige levensbedreigende aan doeningen van een complex karak ter te kunnen behandelen. "Deze patiënten liggen nu verspreid over verschillende afdelingen in verschil lende gebouwen, een uiterst ineffi ciënte situatie", merkte hij op. AMSTERDAM (ANP) De re cherche van Amsterdam, Arnhem en Purmerend heeft tot nu toe acht ar restaties verricht in verband met het maken en verkopen van valse rij bewijzen. De valse rijbewijzen (naar schat ting enkele tientallen) werden ver kocht vanaf 250 gulden voor een blanco exemplaar tot 800 gulden voor een volledig ingevuld, compleet met provinciale stempels. Ze wer den volgens de politie verkocht aan die verschillende malen wa- gezakt voor het rij-examen en t wie de rechter de rij bevoegdheid had ontzegd. De rijbe wijzen werden ook gebruikt als legi timatiebewijs voor het opnemen van geld bij postkantoren en banken» De politie kwam de zwendel op het spoor bij de arrestatie van een 27-ja- rige man wegens drughandel. De re cherche vond bij hem een rijbewijs, hoewel ze zeker wist dat de man herhaaldelijk voor zijn examen was gezakt. Een controle wees uit dat het vals was. De arrestatie van een 42-jarige Am sterdammer leidde naar de drukke- rij in de hoofdstad waar de rijbewij zen werden gedrukt. Daar werden ook de complete apparatuur, inclu sief stempels en nietmachientjes, en 350 valse rijbewijzen gevonden. Volgens verklaringen van de ver dachte is de handel begin mei begon nen. De politie verwacht de komen de dagen nog meer arrestaties te ver richten. ADVERTENTIE De onmiskenbare eigenschap van de 2 CV en Dyane. Welkom en maak die veelzeggende proefrit. VAH DERNELDE Wassenaar, v.Z.van Nijevcltstraat 372 telefoon 01751-19221 De echtgenote van de Velper arts De Jong doet een jonge chimpansee een schone luier om. Het diertje werd drie weken geleden in Burgersdierenpark in Arnhem geboren maar door de moeder verstoten. Mevrouio De Jong heeft de moederrol nu overgenomen. Voor werkgevers van gedeeltelijk leerplichtigen 'HUURADVIES- COMMISSIES MOETEN REGISTERS AANLEGGEN' DEN HAAG (ANP) De regering heeft besloten, ook voor het komen de schooljaar aan elke werkgever een premie toe te kennen 'voor iede re jongere werknemer, die twee da gen per week partieel leerplichtig is. Deze stimtileringspremie bedraagt f 45 per week. De premie geldt in het algemeen voor 16-jarigen-die in het elfde jaar van hun leerplicht gaan werken. Na het afgelopen schooljaar 1974/ 75 zijn voor het eerst een groot aan tal werkende jongeren voor de ar beidsmarkt beschikbaar. Voor deze jongeren gold een gedeeltelijke leer plicht van twee dagen per week. Op grond van de arbeidswet mocht ge durende de cursustijd geen arbeid worden verricht. Voor werkgevers die deze jongeren in dienst namen, betekende dit volgens het ministerie van Sociale Zaken meestal een ern stig ongemak. Teneinde de werkgevers tegemoet VERZOEK AAN PARLEMENT UTRECHT (SP) Het parlement moet nu eindelijk eens beslissen welk deel van het nationaal inkomen aan de gezondheidszorg moeit worden besteed. ADVERTENTIE te komen heeft de minister van So ciale Zaken voor het afgelopen schooljaar een regeling getroffen, waarbij de werkgever per jongere, die partieel leerplichtig is een stimu leringspremie van f 20 per week werd toegekend. Sexuitgever op vrije voeten ARNHEM (ANP) De uitgever van sexbladen. Joop W. (52) is weer op vrije voeten. De man werd in het Arnhemse huis van bewaring gegijzeld in ver band met belastingschulden. Nadat zijn vrouw f34.000 bij het huis van bewaring betaadl had, kon W. ver trekken. Dit is de strekking van het jaar verslag van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ). In het COZ zitten leden van de Nationale Ziekenhuis Raad, ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars die advise ren over tarieven in de gezondheids zorg. De kostenbeheersing lijdt nog te veel aan verbrokkeling, aldus het jaarverslag over 1974 ..Er worden noodverbanden aangelegd en voor- Experiment in Arnhem: solicitantenbank ARNHEM (APA) Arnhem krijgt per 1 oktober bij wijze van experi ment een sollicitantenbank. Uniek voor ons land, want zoals werklozen nu voor een baan terecht kunnen bij de vakaturebank, kunnen werkgevers zelf grasduinen in het bij het ar beidsbureau ingeschreven aanbod van sollicitanten. Alle (globale) gegevens over de sollicitanten zijn anoniem. Alleen via een ambtenaar kunnen werkgevers de naam krijgen van de sollicitant. De sollicitanten worden verdeeld in twee groepen: een groep die het goed vindt dat een werkgever recht streeks naar de werkzoekende komt en een groep die het arbeidsbureau wil laten bemiddelen. ADVERTENTIE /Tegen muggen en vliegen: c.v Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. l Bij uw drogist. i© 'lopige maatregelen genomen. Zo holt men achter de feiten aan in plaats dat men een beleid maakt". Iedere poging om tot een vast per centage voor de gezondheidszorg te komen, dreigt zo een desillusie te worden", constateert het COZ. Staatssecretaris Hendriks heeft in mei het percentage van 8 ge noemd als richtlijn voor het aan deel van de volksgezondheid in het nationaal inkomen, maar hij heeft dit percentage inmiddels al weer moeten bijstellen tot 8.9 Vorig jaar zijn de verpieegtarie- ven vergeleken met 1973 gestegen met ongeveer 20 procent. De zie kenhuistarieven gingen met 22.1 pet. omhoog. Deze stijgingen werden voor twee-derde veroorzaakt door algemene verhogingen, zoals van de salarissen. Geen voorrang verleend: botsing LEIDEN De 29-jarige Geraldine Pappenheim uit Leiden kreeg een ernstige kaakblessure, toen zij gis teravond omstreeks kwart over zes als automobiliste op het kruispunt Telderskade-Boshuizerkade in bot sing kwam met een vrachtwagen. De Leidse, die op de Telderskade reed, zou geen voorrang hebben verleend aan de chauffeur van de vrachtwa gen, een 36-jarige Rijnsburger. Ze moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis worden over gebracht. Speeltuinongeval WASSENAAR Na een ongeval afgelopen woensdagmiddag in het Dierenpark is M. Nijsen met een ge broken bovenbeen in het Bronovo- ziekenhuis te Den Haag opgenomen. Het meisje, afkomstig uit Nieuw- Vennep, was in de speeltuin van het Dierenpark onder de familieschom mel gekomen. De bijzondere maatregelen, "zoals de personeelsstop, die waren gericht op kostenbeheersing, hebben hun be tekenis verloren, meent het COZ. Het orgaan is het ermee eens dat de mi nister zelf richtlijnen op mag stel len voor nieuwe tarieven. Maar dit mag niet leiden tot een verkleining van de bevoegdheden van het COZ, aldus het jaarverslag. Man in verband met doodslag aangehouden VLIJMEN (ANP) De rijkspo litie in Vlijmen heeft in samenwer king met de gemeentepolitie van Den Bosch de uit Dordrecht afkom stige W. C. van K. aangehouden. De man, die sinds 6 juli voortvluchtig is, wordt gezocht in verband met de gewelddadige dood van de trans portondernemer Gerrit Bouw uit Nijkerk. Van K. is dinsdagmiddag in Vlij men door een politie klem gereden. Toen hij probeerde te ontvluchten loste de politie een schot. Tijdens 't vervoer naar het politiebureau in Vlijmen bleek Van K. door het schot licht gewond geraakt te zijn. Na behandeling in een ziekenhuis is de verdachte overgebracht naar de strafgevangenis in Schevenin- gen. Op 9 april van dit jaar is de 40- jarige transportondernemer Gerrit Bouw in Ede zwaargewond aange troffen naast zijn vrachtwagen. De vrachtwagen was eerder gestolen op de rijksweg 324. De poltie ver moedt dat de heer Bouw de vracht wagen was gaan zoeken. Toen hij de auto had gevonden en in de berm had gedrukt ontstond waar schijnlijk een worsteling. Op weg naar het ziekehnuis is de transportondernemer aan zijn ver wondingen bezweken. Bij BouwVaria Zoeterwoudsewegil Leiden Prof. Steenkamp CDA- voorzitter DEN HAAG (SP) Het algemeen bestuur van het Christen-Democra tisch Appèl wil dat prof. dr. P. Steenkamp definitief voorzitter wordt van het CDA Steenkamp was voorlopig voorzitter. Het CDA-congres zal hierover op 23 augustus beslissen. Voor het vice- voorzitterschap zijn ARP-vice-voor- zitter drs. R. Zijlstra en CHU-secre- taris mr. J. Janssen van Raay ge noemd. Per helikopter Paus Paulus VI is gisteren met een helikopter van de Italiaanse luchtmacht naar zijn zomerverblijf Castel Gandolfs in de bergen ten zuiden van Rome gevlo gen, waar hij zich, zoals gebruikelijk, voor een periode van twee maanden zal vestigen, in voorafgaande jaren bleef de paus altijd twee maanden in zijn zomerresidentie en ontving daar elke week toeristen en pel grims in audiëntie. Deze zomer wil nhij elke woensdag per helikopter naar het St. Pietersplein in Rome om daar de menigten die naar Ro me komen ter gelegenheid van het heilige Jaar te kunnen begroeten. Haarlemmers in Antwerpen gearresteerd ANTWERPEN (AP) Twee Haarlemmers zijn gisteren door de Antwerpse politie gearresteerd toen zij in de haven een kist boeken kwa men ophalen die waren gestolen in de Zuidafrikaanse stad Durban. De kist boeken hoorde bij de lading van het vrachtschip "Pendice Cast- Ie" dat oorspronkelijk in Southamp ton had zullen lossen, maar wegens een staking aldaar naar Antwerpen uitweek. De Belgische politie was door de collega's in Engeland getipt en stond op de kade op wacht terwijl het schip werd gelost Een kist, waarvan de precieze in houd tot dusver niet vast stond bleek kostbare boeken en manuscripten te bevatten. Volgens de Antwerpse po litie waren de boeken op 30 mei ge stolen uit het geologisch museum van de universiteit van Durban. Een hoeveelheid ruwe diamant en ande re gestolen boeken zijn tot dusver nog niet achterhaald. De politie weigerde de personalia van beide Haarlemmers vrij te ge ven en wilde evenmin zeggen in welk verband zij tot de diefstal in Dur ban staan. DEN HAAG (ANP) De huurad viescommissies moeten openbare re gisters aanleggen van hun vaststel lingen van de kwaliteitsklasse van woningen. Pas dan kunnen huurders en verhuurders vergelijkingen ma ken. Dit staat in een rapport van de werkgroep woningwaardering en klas se-indeling dat is overhandigd aan staatssecretaris Van Dam (Volkshuis vesting). Van Dam stelde de werk groep in om advies te vragen over zijn plan meer evenwicht te brengen tussen de kwaliteit en het huurni veau van de woningen door kwali teitsklassen met daar aan gekoppel de huurverhogingen. Met een openbaar register voor de kwaliteitsklassen zal het aantal pro cedures dat over huurverhogingen ge voerd wordt, afnemen, aldus de werkgroep. SCHIPHOL (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Water staat heeft gistermorgen in O.-Berlijn samen met zijn Oostduitse ambtge noot Arndt een luchtvaartovereen komst tussen de beide landen gepa rafeerd. De overeenkomst zal vol gens de Nederlandse minister, die donderdagmiddag op Schiphol is te ruggekeerd, over enkele maanden kunnen worden ondertekend. De nieuwe luchtvaartovereen komst geeft de Oostduitse lucht vaartmaatschappij Interflug en de Nederlandse KLM het recht ten minste een maal per week een re tourvlucht Amsterdam—Oost-Berlijn uit te voeren. Tot op heden verloopt het luchtverkeer tussen Oost-Ber- lijn en de Nederlandse hoofdstad op basis van het vergunningenstelsel, dat inhoudt dat voor iedere vlucht een vergunning moet worden aange vraagd. De KLM vliegt nu eenmaal op Oost-Berlijn, terwijl Interflug Daarnaast is overeenstemming vaartovereenkomst hebben anderhalf de samenwerking tus- jaar in beslag genomen. Het is Wanneer de KLM en Interflug na het in werking treden van de over eenkomst meerdere vluchten per week tussen Amsterdam en Oost- Berlijn willen uitvoeren, kun nen daarover afspraken worden ge maakt tussen de luchtvaartautori teiten van de beide landen. In de overeenkomst zijn verder bepalin gen ten aanzien van tarieven opgeno- sen de KLM en Interflug op de dien sten tussen Amsterdam lijn. tweede overeenkomst tussen Neder- Oost-Ber- land en de DDR, de eerste regelt het goederenvervoer over de weg. Op Schiphol verklaarde minister Westerterp "gelukkig te zijn" de nieuwe overeenkomst, die zijn zeggen een „uitdrukking is de normalisering van gen tussen Nederland e De voorbereidingen Minister Westerterp verklaarde zijn met Oostduitse ambtgenoot te hebben uit- laar genodigd naar Nederland te komen van om in Den Haag de overeenkomst te de betrekkin- tekenen. Volgens de Nederlandse mi- DDR. nister is deze uitnodiging in principe de lucht- aanvaard. Minister Westerterp

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7