Reünie in ruimte volgens boekje een perfecte show Den Uyl en Van der Stoel ontevreden Israel doet de VS nieuwe voorstellen voor akkoord Geschenkentoesprakenfeestmaal en een beetje werken Walgelijke vondst in een zolderkamer Rhodesie arresteert vier nationalisten Twee Britse soldaten omgekomen in Ulster Vanaf 17 juli» Hasselman Pander Europese top hinkt teveel op twee gedachten VRIJDAG 18 JULI 1975 HOUSTON/MOSKOU Het gemeenschappelijke Russisch- Amerikaanse ruimte-experiment is tot dusver een grandioos succes. Gistermiddag koppelden de tweemans Sojoez en de driemans Apollo iets over onze oostgrens op 220 km hoogte aan elkaar. De ruimtevaarders bezochten eikaars capsule, wisselden geschenken en boodschappen uit en luisterden naar toespraken van Brezjnew en Ford. Het ging niet allemaal zonder techni sche problemen, maar het was een voortreffelijke vertoning, die dank zij directe televisie- en radio-uitzendingen door honder den miljoenen mensen op aarde werd meebeleefd. Het meest verbluffende was misschien wel, dat op geen enkel onderdeel van het programma meer dan zes minuten werd afgeweken van een tijdschema, dat drie jaar geleden werd opgesteld. „Zitten we hier aHeeai maar voor de show, of mogen we ook nog ons programma afwerken?" Dat was de kreet waarmee de commandant van de hele gecombineerde missie Staf ford een beetje boos naar Houston klaagde over de eisen die gesteld wer den voor directe tedevisieuitzendingen naar de aard van de historische ge beurtenissen. Deze opmerking ty peerde de grote belangstelling, die in Oost en West bestond voor deze ont moeting in de ruimte. De ontmoeting werd ingeleid door het eerste directe visuele en radio contact om iets over twee uur onze tijd gistermiddag. Toen bevonden de ruimtevaartuigen zich nog enkele honderden kilometers van elkaar. De hoofdraket van de Apolla-combinatie zorgde voor een stelle nadering, waardoor om 17.09 uur onze tijd de koppeling een feat kon worden. Er deden zich daarbij geen problemen Miljoenen over de gehele wereld zagen het moment van de koppeling via directe televisiebeeliden vanuit de Apollo-capsule, genomen door een venster dat uitzicht bood op de in de zon schitterende Sojoez. Het zou nog uren duren, voordat de handdruk tussen Amerika en Rusland tn de ruimite gewisseld zou kunnen worden. Kort na de koppeling trad er een probleem op in de Apollo. Er was een zware brandlucht merkbaar. Later werd geconcludeerd, dat een oventje voor wetenschappelijke proefnemin gen een beetje hardhandig in elkaar was geslagen door Stafford omdat er een mankement tn optrad. Zenuwen 6peeldön ook bij deze geharde men sen een rol. De brandlucht werd snel verholpen en er was verder niets aan de hand. De Russen hadden inmid dels een kleine storing in weer een ander televisietoestel verholpen, zo dat dte handdruk in de ruimte enige uren later duidelijk op aarde was te zien. Vanuit de Apollo werd het luik naar de verbindingssluis geopend, en om 20.17 uur ging het luik naar de Sojoez open. Het kostte nogal wat manoeuvres om Stafford en Slayton door dit luik te werken naar de wel wat overvol wordende Sojoez, maar om 20.19 uur was de historische handdruk toch een feit. Het karakter van de vlucht bleek zeer duidelijk uit wat er daarna ge beurde. Er was een boodschap van Brezjnew die door de capsules klonk en er waren uitwisselingen van ge- schnken, brteven etcetera. Ook president Ford liet via de radioverbinding weten, dat hij het ruimte-experiment hoog op prijs 6telde en hoopte dat het een begin van nauwere samenwerking op ander gebied zou zijn. Dat was allemaal van tevoren zo geregeld. Wat ndet tevoren helemaal goed was geprogrammeerd, was het feit dat de Amerikaanse commandant Staffords kopmicrofoon het kennelijk niet goed deed toen hij zijn begroe tingstoespraakje hield. Ook later waren er wat moeilijkheden met kop telefoons en -microfoons. Maar het verliep allemaal erg gezellig. Duide lijk meer politiek van belang dan technisch en weteaischappelijk. Dat stond overigens ook al van tevoren vast Het koppelingsmechanisme, dat speciaal voor deze vlucht is ontwor pen. zou redding-en uit de ruimte van Russen en Amerikanen makkelijker maken. Dat is onjuist, want de Ame rikanen maken geen enkele Apollo- vluoht meer na deze historische ont moeting op het hoogste niveau voor dat zij over-een jaar of Viier miet de in ontwikkeling zijnde space-shuttle de ruimte in gaan. En de koppelings- koker heeft voor dit ruimtevaartuig geen enkele zin. Opmerkelijk was overigens, dat de Amerikanen hun eigen taal bleven spreken, en de Russen (behalve soms bij communicatie met de grondsta tions) eveneens. En dat deden zij voortreffelijk. Blijkbaar was het Rus sisch van de Amerikanen toch niet zo best, al begroette Stafford Leonow met enkele Russische woorden. Na de uitwisseling van geschenken gin gen de ruimtevaarders eten in de Sojoez, behalve Brand, die achter was gebleven in de Apollo en het zelf maar moest zien te klaren. Van wetenschappelijk of technisch nuttige experimenten is gisteravond nauwelijks sprake geweest. Het was allemaal erg gezellig en het diende het doel: ontspanning op het hoogste niveau. Om 23.15 uur gingen Stafford en Slayton weer naar hun eigen ca bine waarna de luiken werden ge sloten. Inmiddels hebben de Russen laten weten, dat de bemanning van de So joez-18, die nu al 56 dagen aan boord is van het ruimtestation Saljoet, de zer dagen, nog vóór de terugkeer van de kosmonauten van hun ont moeting met de Amerikanen, naar huis zullen kómen. Via de aarde is er gisteren herhaaldelijk radiocontact geweest tussen deze Sojoez-18 en de kosmonauten van het Russisch- Anuerikaanse experiment. Vandaag zullen de Amerikaanse astronauten en Russische kosmonau ten in de gekoppelde ruimtevaartui gen vele experimenten uitvoeren, be manningen uitwisselen enzovoort. Morgen worden de twee ruimtevoer tuigen definitief gescheiden voor terugkeer naar de aarde op eigen kracht, de Sojoez maandag, de Apollo donderdag. De Russische kosmonaut Leonow is niet alleen een bekwaam ruimtevaarder en -wandelaar maar ook een "cartoonist Voor zijn vertrek naar de ruimte maakte hij deze prent van Brand, Slayton en Stafford, rijdend op een Apollo in de n«m- op zoek naar de Sojoez. De lasso die Stafford bij de hand houdt hoefde gisteren niet gebruikt te worden. HAMBURG (AP) Brandweer lieden die gisteren voor een brandje naar een woning in de Hamburgse achterbuurt Ottensen waren geroe pen, hebben op de zolderverdieping van het pand per toeval een aantal zwaar verminkte lichamen ontdekt. In verband met deze gruwelijke vondst heeft de politie de 40-jarige nachtwacht Fritz Honka voor on dervraging meegenomen. De politie heeft verklaard dat op de zolder de gedeeltelijke gemummificeerde en van ledematen ontdane stoffelijke overschotten van vier personen zijn gevonden; drie slachtoffers waren vrouwen en het vierde lijk was dus danig verminkt dat het geslacht niet kon worden vastgesteld. Een woordvoerder van de politie heeft gezegd dat Fritz Honka, de be woner van de zolderkamer, er ern stig van wordt verdacht de vier slachtoffers te hebben vermoord, mogelijk met sexuele motieven. De brandweerlieden deden hun gru welijke vondst toen zij eèn brand op de tweede verdieping in de ka mer van een 30-jarige Noorse ha venarbeider moesten blussen. In de zolderkamer ontdekten zij in plas tic vuilniszakken verpakt lichaam. Aan het lichaam ontbraken hoofd, benen een arm en de borsten. In een aangrenzende voorraadka mer vonden inmiddels gealarmeerde leden van 'de Hamburgse moordbri gade onder een hoop rottende kle ding een tweede plastic zak methet lichaam van een vrouw. Daaronder lag het ontbonden lichaam van een derde vrouw. Tenslotte vond men een vierde lichaam dat zo verminkt was dat het geslacht niet meer kon worden vastgesteld. Tijdens zijn verhoor in de woning trachtte Honka een identitietsbewijs te verbergen. Het stond op naam van Anni Wachtmeister (52), die in 1971 bij Honka had gewoond en la ter vanuit Hamburg met onbekende bestemming is evrtrokken. Een ander identiteitsbewijs dat in de kamer werd aangetroffen behoor de toe aan Irmgard Albrecht (47), die in 1973 bij Honka heeft gewoond en enige tijd later ook is verdwe- Het onderzoek wijst erop dat een van de twee gevonden rompen wel licht hoort bij ander stoffelijke res ten die in november 1971 in debuurt van Honka's huis zijn gevonden. Die resten werden indertijd geïdenti ficeerd als die van de 43-jarige uty Hamburg afkomstige Gertrud Brauer. SALISBURY (Reuter) —In Rhode- sië zijn gisteren vier provinciale ver tegenwoordigers van de ANC, de Afrikaanse nationale raad, gearres teerd op beschuldiging van het wer ven van guerrilleros. De vier man- ren, van wie de namen niet bekend zijn gemaakt, zullen binnenkort worden voorgeleid, zo deelde het mi nisterie voor Wet en Orde mee. Ze komen allen uit de zuidoostelijke provincie Victoria, bij de grens met Mozambique. De Rhodesische politie onderzoekt intussen de verdwijning van scholie ren van missie-scholen in deze streek, van wie wordt aangenomen dat ze voor een guerrilla-opleiding naar Mozambique zijn gegaan. Onder de blanke bevolking schijnt men steeds meer een hervatting van de guerrilla te vrezen, ditmaal op grotere schaal dan in het verleden. De regering is een campagne met muurbiljetten begonnen om iedereen tot voorzichtigheid te manen. Leiders van de NAC, de overkoe pelende beweging van de Afrikaan s'.* nationalisten, hebben laten door schemeren dat de gewapende strijd zal worden opgevoerd als de voorge nomen constitutionele besprekingen tot niets leiden. Persberichten van buiten Rhode- sië maken melding van een nieuw guerrilla-leger dat 2.500 man sterk zou zijn, maar officiële kringen in Rhodesië menen dat de nationalis- Chinese legers De volksrepubliek China heeft thans 3,5 miljoen man nen en vrouwen onder de wapenen van wie 80 percent is ingedeeld bij de strijdkrachten op de grond, aldus is door een commissie van het Ame rikaanse congres meegedeeld. ten op korte termijn niet zoveel guerrilleros op de been zouden kun nen brengen. Ook premier Ian Smith heeft aangekondigd dat plannen worden opgesteld om het hoofd te kunnen bieden aan een escalatie in de binnenlandse strijd. WASHINGTON/TEL AVIV (UPI)— De Israëlische ambassadeur in Was hington, Simoha Ddnitz, heeft ver klaard dat hij"nieuwe elementen" in de onderhandelingen over een nieuwe interim-regering in 't Mid den-Oosten heeft gebracht toen hy met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Henry Kissin ger, confereerde. Inmiddels heeft Tel Aviv een ge zaghebbende Israëlische bron meege deeld dat Israël en Egypte het eens zijn over algemene beginselen voor een interim-akkoord, maar dat re cente Arabische diplomatieke stap pen de onderhandelingen in gevaar zouden kunnen brengen. Tegelijkertijd wees deze bron, die tot correspondenten sprak als "waarnemer", er op dat de onder handelingen niet alleen Israël en Egypte betroffen, maar ook de Ver enigde Staten. "Het is bekend dat wat wij niet van de Egyptenaren krijgen, gecompenseerd moet worden door beloften van de V.S.", zei hij. De diplomatieke stappen die een Tekort aan gas Canada ziet zich gesteld tegenover een tekort aan aardgas en moet zowel het binnen lands verbruik als de uitvoer ervan verminderen. Dit heeft de Canadese minister van Energie, Donald Mac- donald, medegedeeld. De beperking van de uitvoer van Canadees aard gas zal voornamelijk door de Verenig-' de Staten gevoeld worden, die onge veer 45 pet van de gehele Canadese produktie invoeren. De Amerikaan se behoefte aan aardgas wordt thans voor ongeveer 4,5 pet gedekt door Canada. uiteindelijke overeenstemming in gevaar zouden kunnen brengen, zijn Egypte's weigering tot verlenging van het VN-mandaat in de Sinai dat op 24 juli afloopt en het besluit op de Islamitische topconferentie in Djeddah van woensdag om te pogen Israël uit de VN te verdrijven. Intussen heeft het olierijke Irak aangeboden met Syrië een gzamen- lijk militair front tegen Israël te vormen mits de regering in Damas cus de vredespogingen in 't Midden Oosten afwijst. Het aanbod werd door president Achmed Hassan al- Bakr gedaan in een radio- en tele visietoespraak t.g.v. de 17de verjaar dag van de omverwerping van de Iraakse monarchie. Het aanbod van president Bakr was een verrassing voor diplomatie ke kringen daar beide landen o.m. in een geschil gewikkeld zijn over de verdeling van het water van de Eufraat. In de afgelopen maanden beschuldigden zij elkaar over en weer. Irak beschuldigde Syrië van provocaties aan de grens en Syrië sloot enkele Iraakse bureaus op zijn grondgebied. Iraakse troepen vochten tijdens de oktoberoorlog aan het Syrische front, maar werden teruggetrokken toen Syrië instemde met het staken van het vuren. De woordvoerder van het State De partment heeft na het onderhoud van minister Kissinger met de Is raëlische ambassadeur meegedeeld dat de minister meer inlichtingen had gevraagd over diens nieuwe denkbeelden. Deze zijn vandaag aan een werkontbijt verstrekt. Na het ontbijt met ambassadeur Dinitz heeft dr Kissinger de Ameri kaanse ambassadeur in Egypte, Her mann Eilts, die nu- in Washington is, terug naar Cairo gezonden om de laatste voorstellen met president An war Sadat te bespreken. De woordvoedrer van het State De partment zei: "Er worden nog steeds vorderingen gemaakt." ADVERTENTIE Wees er dus tijdig bij als uvande speciale prijzen wilt profiteren. Botermarkt 21-22 Breestraat 146, Leiden. BELFAST (Reuter) Bij een ont ploffing in Noord-Ierland dicht in de buurt van de grens met de Ier se republiek zijn gisteren verscheide ne Britse soldaten om het leven ge- kómen. Het Britse leger liet weten dat twee doden en twee gewonden zijn gevallen, geruchten spreken over vier doden en een gewonde. De ontploffing deed zich voor in Forkhill dat op 80 km ten zuiden van Belfast een paar kilometer van de grens met de Ierse republiek ligt. Het bestand tussen de guerrilla strijders van de IRA en de Britse troepen is nu zes maanden oud. Het t in gevaar gekomen nadat Britse militaii'en zondag in Belfast twee jonge rooms-katholieken neerscho ten. Een van de twee kwam daarbij om het leven. De slachtoffers waren leden van een patrouille die een melkbus wil de inspecteren. Guerrillastrijders van de IRA gebruiken vaak melkbussen als zij een aanslag willen plegen. Zij stoppen die dan vol met ontplofbaar materiaal. BRUSSEL (ANP) Zowel de Nederlandse minister-president, Dén Uyl, als zijn minister van Buiten landse Zaken, Van der Stoel, waren gistermiddag niet tevreden over het verloop van de Europese topconfe rentie in Brussel. Het vrij plotse ling afbreken van het topgesprek (na de lunch bij Koning Boudewyn werd er niet meer vergaderd) weet Den Uyl aan "vermoeidheid" en het feit dat er nog weinig geloof be stond dat men in de nog resterende tijd uit de problemen zou komen. Over het grondstoffenprobleem hebben we tijdens de lunch gespro ken, aldus de Nederlandse minister president. Om het grondig te behan delen zouden we echter twee volle dagen nodig gehad hebben. Minister Van der Stoel zei dat het noodzakelijk is dat men zich in de komende weken en maanden beraadt over het karakter van dit soort Eu ropese raden" (topconferenties). Nu hinkt men nog teveel op twee ge dachten, enerzijds vqrwacht men dat uit deze conferenties werkelijke be sluiten komen. Anderzijds beziet men ze als gelegenheden om van gedach ten te wisselen. Er zal een keus moeten komen, al dus Van der Stoel. Van der Stoel wees ook op het gevaar dat het werk in de normale raden vertraagd wordt omdat men de Europese raad als "beroepsinstan tie" gaat beschouwen. In normale raden bestaat de neiging de zaken te gaan verschuiven. Niemand geeft graag zijn positie prijs als er een Europese raad voor de deur staat, aldus Van der Stoel. We moeten een besluit nemen: óf de Europese raad is er één waar besluiten genomen worden, maar dan moeten die raden degelijk worden voorbereid, óf de topraden moeten een veel informeler karakter krijgen, de "praatjes bij de haard", waar men van gedachten wisselt en richtlijnen geeft die in de instituties van de ge meenschap verder gestalte moeten krijgen. De minister president nam een wat genuanceerder standpunt in. Hij sprak van het zoeken naar een "pragmatische midden" tussen da mogelijkheden die minister Van der Stoel had genoemd. Deze Europese raad heeft bij mij in ieder geval gemengde gevoelens nagelaten wat de werkwijze betreft, aldus Den Uyl Vermoedelijk nog dit najaar zal er een grote Europese conferentie over de economie gehouden worden waar aan de Europese vakbeweging, de Europese werkgevers, de Europese Commissie (het "dagelijks bestuur" van de EG) en de Europese over heid zal deelnemen. Den Uyl heeft dat gisteren in Brussel meegedeeld. Volgens Den Uyl zal de Europese overheidsdelegatie op die conferentie "een zware" zijn. Het is niet on denkbaar, aldus antwoordde Den Uyl op vragen, dat er enkele Europese minister-presidenten aan deelnemen. De negen EG-landen hebben gis teren hun plannen voor uitgebreide hulp aan Portugal bevroren nadat de militaire leiders in Lissabon de voor lopige regering van premier Goncal- ves naar huis hadden gezonden. De landen hebben verder de Arabische wereld onder bedekte termen, ge waarschuwd tegen de pogingen om Israël uit de Verenigde Naties te sto ten. Tijdens de tweedaagse besprekin gen is gebleken dat de meeste Eu ropese landen niet zo gelukking zijn met de plannen van de Franse pre sident Valery Giscard d'Estaing voor een topbijeenkomst' in Parijs met het doel oplossingen te zoeken voor de internationale monetaire crisis. Alleen bondskanselier Helmut Schmidt voelde iets voor Giscard's idee. Aan besprekingen die in het najaar waarschijnlijk in Parijs zul len worden gehouden zouden pre sident Ford, drie of vier Europese staatshoofden en de Japanse leiders moeten deelnemen. Drie commissies zullen in opdracht van de staatshoofden en regeringslei ders van de Europese gemeenschap pen zich moeten gaan buigen over het vraagstuk rond de energie. De commissies, die parallel zullen gaan werken, zullen de energie, de grond- stoffenproblematiek en de ontwikke lingsvraagstukken in het algemeen bestuderen. Er Is geen definitief standpunt ge komen van de Europese regeringslei ders ten aanzien van de conferen tie voor Europese veiligheid en sa menwerking, waarvan de plechtige slotzitting op 30 juli in de Finse hoofd stad Helsinki plaats moet vinden. De voorbereidingen in< Genève zijn nog steeds niet afgerond. Zeker niet voor wat het punt van de onderte kening betreft. Het plan was dat Ita lië, dat op dit moment het voor zitterschap bekleedt, namens de ge meenschap zou ondertekenen. De bij gedachte daarbij was, dat de Sovjet unie en de andere Oostbloklanden daarmee impliciet de Europese enti teit zouden erkennen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6