Structuurschets voor westelijk deel van Leiden STALEN MOTORKRUISER Eerste d ideeen 3 afdeling stedebouw gemeente Verklaring bij schets LEIDEN De nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis dicht bij het station, ruimte voor zo'n 700 tot 1000 woningen en moge lijkheden voor de vestiging van kantoren en schone bedrijven. Dit zijn enkele kenmerken van de voorlopige structuurschets die de afdeling stedebouw van de ge meente in opdracht van B. en W. heeft gemaakt voor Leiden-west. De schets, die nog slechts ideeen bevat, loopt vooruit op een zg. struc tuurplan voor het onderhavige ge bied, dat gezien kan worden als een soort raamwerk dat in grote lijnen aangeeft hoe het gebied er komt uit te zien. Bestemmingsplannen zijn er dan weer voor om vast te leggen hoe het gebied er in 'detail moet gaan uitzien. Een structuurplan kan bij voorbeeld aangeven dat er in een be paald gebied woningbouw moet ko men; het bestemmingsplan legt dan vast wat voor woningen er komen en hoe die woningen komen te liggen. Voor Leiden-west, het gebied dat ligt ingeklemd tussen Oegstgeest (in het noorden), de rijksweg Den Haag- Amsterdam oftewel 44 (in het wes ten), de spoorlijn Den Haag-Am sterdam, Lage en Hoge Mors (in het I zuiden en oosten) en de Oude Rijn (in het zuid-westen), is dus, zoals gezegd een ideeënschets gemaakt. Deze schets bevat een groot aantal richtlijnen voor zowel het verkeer als de bestemming van grond en ge bouwen. Verkeer In de visie van de afdeling fctede- bouw zou de verkeerssituatie in Lei- den-west er dan als volgt moeten gaan uitzien: de Wassenaarseweg wordt ge handhaafd; er komt geen verlengde Warmon- derweg voor auto's, maar wel als f ietsverbinding; de Blauwe Vogelweg wordt afge sloten voor gemotoriseerd ver keer; de Endegeesterstraatweg kan war den ontlast door de aanleg van evenwijdige wegen langs de rijks weg 44; er komt een verbinding tussen de Wassenaarseweg en de Plesman- laan ten westen van de Rijksweg 44; hierdoor behoeven de noord zuid wegen aan de oostkant van de rijksweg geen doorgaande func tie te krijgen; de zuidelijke baan van de Ples- manlaan komt grotendeels te ver vallen waardoor het wonen in de Boekhorst mogelijk wordt zoals het dan ook mogelijk wordt korte tunnels voor fietsers en voetgan gers aan te leggen: ook wordt hierdoor een beperking van de geluidsoverlast bereikt langs de Ruimte voor bedrijven kantoren en meer woningen Jan Luykenlaan; de Haagse Schouw blijft aange sloten op de Plesmanlaan; de Dr. Lelylaan wordt twee-strooks doorgetrokken om vervolgens aan sluiting te geven op de Haagse Schouwweg; de Boekhorst wordt vanaf de Dr. Lelylaan ontsloten; op meerdere plaatsen worden extra fietsverbindingen aangelegd. Opmerkelijk Wat de bestemmingen van grond en toekomstige gebouwen betreft is het opmerkelijk dat. afgezien van de volgens „stedebouw" wenselijke ver schuiving van het nieuwe ziekenhuis in de richting van het station, de zg. Pomona-velden achter de Anna- kliniek zouden moeten worden ge handhaafd en de prof. Jan Mulder kliniek dus niet daar zou moeten komen maar tussen de Gorlaeusla- boratoria en de nieuwbouw van het AZL aan de Wassenaarseweg. Tot dusver is er altijd sprake van ge weest dat de nieuwe kliniek, die in middels op papier regionaal revali datiecentrum is geworden, op Pomo na zou komen, waardoor o.m. de voetbalvereniging „Leiden" zou kun nen doorschuiven naar het nieuwe veldencomplex in het Morskwartier. De overige bestemmingen in de structuurschets van de afdeling ste debouw zien er als volgt uit: het nieuwe universitair medisch centrum (oftewel de nieuwbouw van het AZL) wordt sterk in oos telijke richting verschoven met eventueel benutting van de sport velden die daar liggen, achter het Pesthuis; het nieuwe complex wordt open baar doorsnijdbaar voor fietsers en voetgangers; de sportvelden bij het station wor den verplaatst naar de westkant van het Pesthuis, dus richting Gorlaeuslaboratoria tussen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan is circa vier hectare grond beschikbaar voor de vesti ging van kantoren en schone" be drijven, grenzend aan de eerder genoemde sportvelden; „Kweeklust", het gebied ten zui den van de Plesmanlaan en ten noord-westen van de Constantijn Huygenslaan, wordt met ca. 200 laagbouwwoningen uitgebreid en aangevuld met enkele dagwinkel voorzieningen die tevens dienen om de flatwoningen te verzorgen; tussen de Haagse Schouwweg en de Hoge Mors is door handhaving van de Pomonavelden nog ruimte voor circa 250 woningen (laag bouw) met extra dagwinkelvoor zieningen; tussen de Haagse Schouwweg en de Rijksweg 44 blijven de gronden bestemd voor de horeca (Holiday Inn) en de begraafplaats „Rhijn- hof" met de mogelijkheid de laat ste uit te breiden met een crema torium. Aldus de schets van de afdeling stedebouw van de gemeente Leiden, die nog slechts ideeën bevat. En waarover dus nog erg lang gepraat kan worden TE KOOP 11.70x3.20 meter. 100 pk Peugeot diesel. Bouwjaar 1971. Zeer veel accessoires. Vaste prijs i 72.500, TELEFOON 071—90876 en 31545. De Plesmanlaan en een deel van de z.g. Leeuwenhoek, gezien vanaf "De Muiderkring" (Jan Luykenstraat p.o.). Het gebouw in het midden is het complex van de twee pre-klinische to rens, waaraan nog een derde zou moeten worden toegevoegd. Links zijn nog net de Gorlaeuslaboratoria zichtbaar. Tussen deze twee complexen zou ruimte moeten komen voor kantoren en schone bedrijven alsook voor het toekomstige regionaal revalidatiecentrum. Rechts ligt (niet zichtbaarhet bestaande complex van het Academisch Ziekenhuis. Valse bom melding bij Sociale Dienst LEIDEN Vanochtend rond kwart over tien is er een valse bommelding geweest bij de Gemeentelijke Socia le Dienst aan de Langebrug. Een man met een donkere stem kondigde aan dat binnen 27 minuten een bom in het gebouw zou ontDloffen. De Leidse politie heeft het gebouw gron dig doorrocht maar niets gevonden. Op het ogenblik van de melding was er één bezoeker in het gebouw die tij delijk naar een ander gedeelte werd gebracht. VRIJDAG 18 JULI 1975 Deze foto is genomen vanaf het flatgebouw aan de Agaath- laan, richting Haagsche Schouio. Links, achter de bedrijfsbe- bouwing, stroomt de Oude Rijn. Het terrein op de voorgrond zou o.m. woningen en een sport- annex recreatiecomplex (zwembad) moeten gaan bevatten. Zo ziet de structuurschet die de afdeling stedebouw van de gemeente gemaakt heeft er uit. De twee grote wegen die het gebied horizontaal doorsnijden, zijn van noord naar zuid de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan: beide wegen sluiten in het westen aan op de Rijksweg 44: noordoostelijk loopt de Rijnsburgerweg en naar het zuid-oosten de spoorlijn Am sterdam-Den Haag, die zich halverwege vertakt voor de rich ting Utrecht. Het gebied tussen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan bevat nu o.m. de Gorlaeuslaboratoria (links), de pre-kinische torens (het zwarte plekje rechts daarvan) en het bestaande complex van het Academisch Ziekenhuis zwarte plekjes rechts). Het gearceerde gedeelte is de nieuwbouw van hc Academisch Ziekenhuis (NUMC). die in het oosten, vlakbij het station (zwart blokje), de bestaande sportvelden zou op slokken. Tussen de blokken Lage Mors en Hoge Mors loopt de Dr Lelylaan, die nu ophoudt te bestaan aan de noordrand van beide wijken, maar in de toekomst zou moeten worden door getrokken om aansluiting te geven op de Haagse Schouwweg. Links en rechts van deze verlengde Dr. Lelylaan zou volgens de structuurschets nog woningbouw moeten komen. Dit is het kruispunt van de Warmonderweg met de Rijnsbur- gerioeg. Aan de overkant, tussen de wegwijze en het bord "Leiden" begint de Nachtegaallaan, volgens de structuur schets in de toekomst een f ietsverbindingen dus geen ver lengde Warmonderweg. Alle jasjes nu met 331/3% korting; nacht hemdjes halve prijs. Diverse pakken tot 50% korting ....en nog veel meer. Enfin, komt u zelf maar kijken! Modieus regenjasje van 73,- nu va 49,- Maten: 104-146

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3