Zwemploeg heeft Utrechtse dreun goed verwerkt Vandaag laatste Vierdaagse-dag Hockeyteam is niet gelukkig met kunstgras 'Komt er niemand dan stop ik een seizoen' Bijrol in Cali Karstens sr. verliest eervol van Pouwels Zware straf voor zich EC-finales worden niet overgespeeld Calvé 0/f VRIJDAG 18 JULI 1975 Onopvallend en eigenlijk e enbeetje ter zijde van Hét wereldkampioenschapscHeptakel, dat zich voor de ogen van de inwoners van Call ontrok, coacht Bert Sitters zijn zeven meisjes en twee jongens door de laatste en beslissende voorbereidingsfase. De oranje- ploeg doekt lichtelijk schuw aan tegenover de van zelfvertrouwen opgetrokken Ameri kanen en de speels acterende Oostduitsers. Bij de receptie van de naar Cali overgekomen Nederlandse ambassadeur maken ze niet de indruk er gelukkig te zijn in de van KNZB- wege verstrekte uniformen. Maar de dreun van het wereldkampioenschapspektakel, slechts drie meisjes de limieten haalden, is goed verwerkt. Dat i althans de overtuiging van ren, de overigen kunnen nog iets lan- zwemmers en zwemsters buiten de Bert Sitters. De Nederlandse coach ger doorzetten, omdat het dipsdag be publiciteit te houden. Zelfs Enith heeft weerstand geboden aan de ginnende zwemprogramma per slot Brigitha, vanwege haar Curacaose neiging er nu eens extra hard tegen- van rekening zes dagen duurt. Sit- afkomst, in feite de grootste In tennistoernooi Lisse Enith Brigitha in Cali net zo'n uitzondering als in Europa. mg er nu eens extra naru wrgcii- vau I^ciuug uaS<?« uuiui. oil- «c hlülron nf T?nith rfo tmininp,<;fleli te gaan, zoals voorganger Rob ters durft enkele nationale records in enige) Zuidamerikaanse medaille- ten blijken of Enith de trai 1 g Kerkhoven dat deed bij de Olympi- het vooruitzicht te stellen. Onder kandidate, is nog nauwelijks in de sche Spelen van 1968 in Mexico. Sit- wemgebied net 5 José Damen, die bij de plaatselijke bladen ter sprake ters, toen nog in Spaanse dienst, heef selectiewedstrijden niet was vooruit bracht. Toch vormt Enith hier in Ca rnet eigen ogen gezien hoe vernieti- te branden, op de 200 meter vlinder- li op ?end het effect daarvan was op de slag. resultaten bij. de wedstrijden. "Er i? goed gewerkt", aldus dames- trainster Wil Storm. Dagelijks twee- Swinkels-Den Haan. Wil Storm maal twee uur in een van de vier .'an Schouten, die de ploeg begelei- ring als n Europa. De gekleurde vol- In tegenstelling tot de begeleiding keren van Afrika, midden en zuid de kunstzwemploeg zijn Ada Amerika hebben met uitzondering door een hardnekkige hoofdsholteontsteking geheel of ge- n"uitzonde- ^eeltelijk heeft kunnen wegwerken. elk geval het voordeel te behoren tot het type zwemsters, dat volgens de langs de bassinrand ver- dë'cuboansè watarpolöpla^—fmclde trainers-elite de toekomst vijftig meterbaden, die de stad heeft den, overgehouden aan de Pan-Améri- kaanse spelen van 1971. Degenen die vroeg in het programma staan, zoals Karim Ressang op de 100 meter rug- slag en de wisselslag estafette, zijn ae trainingsarbeid aan het verminde- weg tot dusverre in geslaagd de niet gevonden. Hier in Cali zal i het zwembad nog steeds keelt Het type dat agressief door Schorsing van zes maanden Alfred Verhoef: 200min22.i sec. misdragende roeiers LEIDEN AV Holland-sprinter Al fred Verhoef heeft woensdagavond tijdens de internatioirale atletiek- t.KNBB) het water gaat, dat niet meer bij de arm-overhaal eerst zoekt en dan pas „rekt, zoals bij de oudere generatie van Haines en Counsilman. Er zijn geen rustpunten meer in de slag. Er wordt kracht gezet vanaf het moment dat de toppen van de vingers het wa ter raken. Dat geldt voor alle sla gen ook voor de schoolslag, waar op Wijda Mazereeuw met haar ta melijk lange slag op het ogenblik rust, dat er valt tussen de arm- en de beenbeweging een uitzondering vormt. Een bewonderenswaardige uit rendering overigens. Want met deze naar de nieuwe opvattingen verouder de slag staat ze dan toch maar vier- ae op de wereldranglijst van het sei- meter bij de kampioenschappen bin nen de vijftig seconden zal worden afgelegd. Dan treedt de vrije slag volgens Oostduitse theorien in een nieuwe fase van ongekende mogelijk heden, omdat dan het vleugelboot-ef fect en het feit dat er niet meer op zuurstofschuld behoeft te worden ge zwommen, elkaar gaan versterken. Voor de langere afstanden geldt de methode van adembeperking (die niet zonder gevaren is) als sleutel voor een ongedachte prestatievlucht. Kortom de al een jaar of tien sterk stijgende curve wordt voorlopig niet afgebogen en wijst nog steeds naar het nulpunt, dat rond het jaar 2100 bereikt zou moeten worden. LISSE De oudjes doen het nog best. Dat zou kunnen worden gezegd van Karstens sr., die gisteren in het herenenkelspel B in Lisse met ere tenonder gir.g tegen de aanwinst van de Leidsche Hout, Peter Pouwels: 4-6, 4-6. Zo slim is het schaaktennis van de oude rot Karstens nog steeds dat alleen pure vaart, en dan uiter aard met de nodige controle hem op royale afstand kan houden. Van snelheid moet Pouwels het niet heb ben. Dat hy bepaald wel weet hoe hy het racket moet hanteren bleek in zyn tweede party van gisteren tegen Haze berg, die maar één spel cp zyn naam kon schrijven: 6-1, 6-0. Er was nog een veteraan, die gis teren tot winst kwam. Jan de Groot won van Gerard Pasma en dat deed hij overtuigend: 6-4, 6-2. Hennie Koemans kwam niet ver- Randstad Sport oefent tegen FC Den Bosch Voorschoten Randstad Sport start zondag a.s. zijn oefenprogramma met een wedstrijd tegen eerste divisieclub PC Den Bosch. Scheidsrechter is de Voorschotense fluitist Gans. Aan vang 4 uur. Nieuwe gezichten bij Randstad Sport zijn Johnny Schoen makers, afkomstig uit het regionale A-team van FC Den Haag, de GDS- speler Nesvadba en Van Reenen en de Neerlamdia-speier Rudolf Esser, hoewel de officiële overschrijving van laatstgenoemde speler nog niet hele maal rond is. BRIDGE Het Nederlandse he renteam heeft de twee met angst tegmoet geziene ontmoetingen tegen Zweden en Frankrijk voor het toer nooi om het Europees bridge-kam- pioenschap in Brighton vrij gemak kelijk gewonnen. Zweden werd ver slagen met 16-4 en Frankrijk ver loor met 15-5. Het damesteam ver loor met 20-2 van Italië. realiseerd abusievelijk meldden 22.7 sec. Met| zijn tijd van 22.1 sec behoort Ver hoef momenteel op deze afstand tot de tien snelste atleten van Nederland. Hij slaagde daar al eerder dit sei- ^aanAht n ook op de 100 meter in met een dagnacnt De zwemsport staat voor een nieu- e sprong vooruit. Dat is de algeme- 3 opinie van de insiders. Een der tienjarig meisje als de Canadese t5d 221 Lee- har(ï in z'n °°rdeel- TUdens een b'J" Ierland hierdoor een potentieel kan meter een fra^ tijd van 22ds ge eenkomst op het bondsbureau in didaat voor uitzending naar de WK in Amsterdam met alle tatrokkenen en Nottingham, waar het gestuurde duo. bijgewoond door bestuurslid Chris Klem- Van woudenberg grote kans Nancv Garapick die enkele weken van de Ploeg van de internationale op maakte, roeibond (FISA) werd besloten de tien roeieers die zich afgelopen zon- De zware straffen zijn Luzern na de Rotsee vloeisel van het Luzernse politie-op- Regetta hadden misdragen een schor- treden van afgelopen zondagnacht. TT-*-» ir Sing van.zes maanden op te leggen. Nederlandse roeiers, vernielden toen TOM tnprnnm Het z^n: vier Groningse roeiers ®&lb alleen bierglazen, maar ook ging van Kornelia Ender op de vlin- A-UIt-I.' IvLIllUUl uit Aegirs A-acht en Gertjan van een miiliiltair pontonvaantuig en bloem- derslag, is het doel van de nieuwe Woudenberg, Victor Wagener, Casper bakken die van de bijkans "heilige" generatie AMSTERDAM De udifcslagen Hofkamp, hoofdcoach Kees de Kor- Xapelbrücke werden gegooid. Tevens tijd het wereldrecord op de 200 meter ugslag beeft gehad, gaat zo hoog en uit- sterk door het water, dat het moge lijk wordt geacht dat het wereld record binnen twee jaar met vyf a seconden omlaag gaat. In navol- BERN De eindstrijden van de toernooien om de Europa Cup 1 en 2 zullen indien zij na verlenging in een gelijkspel eindigen niet meer worden overgespeeld. Een woordvoerder van de Europese Voet balunie heeft dit gisteren in Bern verklaard. Als na een verlenging van dertig minuten nog geen beslissing is verkregen zal door het nemen van strafschoppen worden bepaald welke ploeg zich winnaar van de Europa Cup mag noemen. der dan een 4-2 voorsprong in de eerste set tegen de Amsterdammer Koppenol. Deze liet zijn twijfels over een "in" of "uit"-bal herhaaldelijk blyken alle partijen worden zon der arbiter gespeeld maar be reikte daarmee weinig bij de Voor schotenaar, die duidelijk heeft ge wonnen aan zelfbeheersing. Dat Henny Koemans kan tennissen wist iedereen in de regio Leiden allang, maar het is de zelfbeheersing, die hem met een klap op het voorste plan heeft geschoven. De regen stelde de zeker lijkende eliminatie van Koppenol uit. In het herenen kelspel C moest de no. 1 geplaatste Han de Jong na hevige strijd het hoofd buigen voor Han Kuipers: 2-6. 6-1, 2-6. Louis van Gelder en Anne Jan van der Meer maakten van hun party een marathon-gebeuren, dat tenslotte eindigende in een drie sets zege voor Louis van Geldrop: 7-5, 4-6, 6-4. In het gemengd dubbelspel B zorg den mevr. Thakur en Van Diest sr. <3-6, 6-4, 6-4 tegen de combinatie Alfred Gelevert/Linda van der Me ij. de "geheide" winnaars) voor de grootste sensatie. De regen had echter het laatste woord en de vele partijen, die daardoor niet konden worden uitgespeeld of worden be gonnen, waaronder het enkelspel Koemans-Koppenol en het gemengd dubbel van o.a. mevr. Thakur/Van Diest sr.. hebben de wedstrijdleiding nu wel in de zorgen gedompeld. Frank de Vos nipt naar Solo - titel ENKHUIZEN - Frank de Vos heeft gisteren op het IJsselmeer bij Enkhuizen het open Nederlands kampioenschap in de soloklasse ge wonnen. De Vos moest in de vijfde en laatste wedstrijd ten minste als vier de eindigen wilde hij Hans Hou ben, die de laatste race won, in de eind rangschikking net voor blijven. De Vos slaagde daar kort voor de eind streep in. De gehele race had hij ro yaal achter in gelegen. De uitslag is: 1. Hans Houben. 2. Rob van Oyen, 3. Rob van Helvert. 4. Frank de Vos. 5. Willem van Toledo. Eindstand: De Vos 11 punten <1- 1-2-4), 2. Houben 11,4 pnf. (1-3-3-1), 3. Van Helvert 29.7 pnt. (4-4-4-3). De pas achttienjarige Heieen Wol- ters won de tegelijkertijd gehouden Solo-week. In de laatste wedstrijd lag zij lange tijd in eerste positie tot dat haar zeil scheurde. Zij slaagde er toch nog in vijfde te worden, een klas sering, die haar net genoeg punten opleverde om de winnaar van don derdag, Barend Jan Hagen, voor te blijven. de afgebroken partijen achtste ronde van het IBM-toernooi Fes zijn: Grootmeestergroep: Kavalek (VS) Hamarin (Den) remise. Meestergreep: Eising (Wdl) Dieks iNed) ,01, EisingNunn (GB) 0—1. Nunn deelt in de meestergreep nu de eerste plaats met Ligterink. stuurmannen Uiterwijk Van Woudeberg, Wegener en Hof kamp kunnen nu achter slag Adri Klem, die niet bij de ongeregeldhe den was betrokken niet meer de open Westduitste kampioenschappen maakten zy zich scliulidiig aan joy riding met een Alfa Romeo en met waterfietsen. hoog mogelijk op te ko men om als een vleugelboot door het water te gaan. Jim Montgo mery, de Amerikaanse aas op de vrijeslagsprint, verwacht dat de 100 ADVERENTIE SPORT Voor de Olympische Spelen van het volgend jaar in Mon treal zyn tot nu toe voor 4,6 miljoen dollar, ongeveer 11,5 miljoen gulden, kaarten verkocht in de voorverkoop. Dat zyn ongeveer 460.000 toegangs bewijzen tegen een gemiddelde prijs van tien dollar. VOETBAL Het Nederlands elftal heeft de eerste wedstrijd in de finalegroep van het scholierentoer- nooi in Izmir na strafschoppen met 6-5 gewonnen van Italië. TENNIS Nederland heeft in Warschau een voorsprong van 2-1 genomen tegen Mexico op de eerste dag van het toernooi om de Galea- beker. ZWEMMEN De internationale zwemfederatie (FINA) heeft giste ren in Cali zestien zwemmers en vier officials geschorst voor twee jaar wegens een wedstrijd tegen China vorig jaar in Peking. De FINA staat niet toe dat wei-leden in wed strijden uitkomen tegen niet-leden. China is geen lid van de federatie. SCHERMEN De Westduitser Alexander Pusch is gisteravond in Boedapest wereldkampioen gewor den op het onderdeel degen. In de finalepoule won hij alle vijf partijen. borrelnootjes PINDA'S MET EEN JASJE Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel? Stuur in naar Calvé. postbus 1000. Delft. MONTREAL Het Nederlandse hockeyelftal heeft gisteravond in Montreal een oefenpartijtje tegen Kenia met .12 verloren. Bij de rust was het nog 00. In de tweede minuut van de tweede helft - doelpuntte Vermanarech na een foutieve terugspeelbal van Wouter Kan en tien minuten later maakte dezelfde speler er 2—0 van toen hij een vrije slag onderschepte en doelman Doer nog niet klaar stond. Pas twaalf minuten voor het einde wist Ron Steens na een fraaie solo tegen te scoren. Nederland moest duidelijk nog aan de grillige effecten van het kimstgras (werkt remmend en de baljstuit zeer hoog op) wennen. Coach Wim Van Heumen ("dat veld valt mij zwaar tegen") greep de gelegenheid aan om diverse spelers meerder keren te wisselen. Hier bij moest hij ook rekening houden met lichte blessures van Ties Kruize (rechter voet) en Karei van der Staak. Kenia, dat er kenne lijke een prestigestrijd van wilde maken, greep enkele keren nogal fel in waardoor de Nederlanders wat geïrriteerd raakten. Zo maak te Jan Boerma pijnlijk kennis met een roekeloos rond zwaaiende Keniaanse stick, hetgeen de Amsterdammer ispireerde tot kernachti ge uitdrukkingen aan het adres van de bezitter. Deze opwinding was niet erg bevorderlijk voor de kwaliteit van het spel. Nederland was wel het meeste in de aanval, maar faalde in de afwerking. Van Heumen na afloop: "Het is maar goed dat we deze jongens nor maal gesproken hier niet meer tegen komen." In het voor-Olym pische toernooi speelt Nederland morgen tegen Engeland. Marijt tekende nog niet bij Haarlem NOORDWIJK HAARLEM Anton Maryt heeft nog altijd niet zijn handtekening gezet on der een door Haarlem aangebo den contract. Ik ga niet voor een habbekrats voetballen. Straks moet ik helemaal naar Veen- dam .Dan ben ik een hele dag kwijt. Ik weet dat een prof dat kan verwachten, maar er moet wel iets tegenover staan", zegt de in Noordwijk wonende semi- prof, die bij Haarlem drie jaar be taald voetbal achter de rug heeft. Voorzitter Hut van Haarlem ver baast zich over dergelijke opmer kingen: "Wij vinden dat wij voor hem een redelijk contract hebben opgesteld. Zeker als men bedenkt dat Haarlem is gedegradeerd naar de eerste divisie. Het komt er op neer dat hy iets minder zal krij gen". Sinds het moment, waarop zijn contract afliep heeft Marijt zich niet meer laten zien op het Haarlem-terrein. Terwijl de spe lers van Haarlem al anderhalve week in training zyn probeert Anton Marijt de conditie op eigen gelegenheid op peil te houden. Iedere avpnd is hij één uur in actie in de duinen om niet met een conditionele achterstand te worden geconfronteerd als hij weer gaat voetballen? De afgelopen maanden is Marijt in onderhan deling geweest met Excelsior, FC Utrecht AZ '67 en het Belgische Lokeren. De Nederlandse clubs vonden de vraagprijs van f 130.000 (vorig jaar toen Marijt ook al probeerde weg te komen werd f 315.000 voor hem ge vraagd) te hoog: Lokeren gaf de voorkeur aan een andere buiten lander. Ondkans die teleurstellin gen heeft Marijt de hoop nog niet opgegeven alsnog te worden gekocht. "De VVCS had «ets voor me in Frankrijk, maar daar had ik geen trek in, omdat ik het te ver weg vond, maar misschien ko men er nog andere gegadigden. Ik ga in ieder geval niet zelf te rug naar Haarlem. Laat Haarlem maar bij mij komen. Echt, het gaat alleen om het geld. Die moei lijkheden met trainer Hughes, die me er de laatste vier wedstrijden naast zette, daar wil ik over heen stappen" Haarlem-voorzitter Hut is echter niet van plan om Ma rijt een uitnodiging te sturen: "Wij vinden dat wij al lang ge noeg hebben gewacht. Tekent hij deze week niet dan zullen wij hem meedelen dat er voor hem geen plaats meer is. Wij hebben 22 con tractspelers, genoeg om een goed eerste elftal op te stellen. Ma rijt moet het zelf weten, maar veel keus heeft hij niet meer. In het amateurvoetbal kan hij het komeade seizoen niet meer te recht. De termijn van overschrij ving van betaald- naar amateur voetbal is op 15 Juli, dus afgelo pen dinsdag, verstreken". Marijt tUt daar niet zwaar aan: "Komt er niemand, dan stop ik één sei- NIJMEGEN Nog een paar bla ren en de Nijmeegse Vierdaagse zit er op. Vanmorgen zetten 13.715 wan delaars zich in beweging voor de laatste loodjes: de Dag van Cuijk. Hier sbeekt het wandellegioen de Maas over via de pontonbrug die door de genietroepen is aangelegd. Via Mook gaat het dan weer rich ting Nijmegen, waar de grote tradi tionele intocht zal plaatsvinden. Tot nu toe zijn er van de 14.763 wande laars die dinsdagmorgen van start gingen 1273 uitgevaUen. Gisteren wa ren het er 344 tippelaars die de zwa re etappe langs Groesbeek met de «beruchte Zevenheuvelenweg te zwaar vonden. Onder de uitvallers bevonden zich ook een groep Duitse militairen die in burger meeliepen. Hun commandant had gezegd: "Lo pen jullie maar in burger, want jul lie lopen te slecht om in uniform te lopen". De negen Duitsers hebben de strijd dan ook gestaakt

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11