HAAST HET NIEUWS DRIE MODELLEN VOOR NEDERLANDSE SAMENLEVING VAN DE TOEKOMST Eerste aanzet voor bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Na stop van vier jaar weer hart operaties Bouw van magnesium- metaal fabriek irreëel 90 CENT P. LITER! Gewest Amsterdam PvdA doorgelicht het heerlijkste toetje, één brok gezondheid DONDERDAG 17 JULI 1975 TULPEN IN DE WINTER Tot ieders verbazing bloeiden in Monbulk in de Dandenong heu vels boven Melbourne midden £n de winter van het zuidelijk half rond velden met tulpen. Dit is het werk van de 57-jarlge Leendert Duivenvoorden, die in 1964 met zijn vrouw en elf kinderen en zonder een cent op zak uit Nederland naar Australië kwam. Leendert heeft een nieuwe en natuurlijk geheime methode gevonden om zijn tulpen in het hartje van de Australische winter tn bloei te krijgen en heeft nu in juli 100.000 tulpen plukklaar. In totaal heeft hi) 450.000 tulpen op zijn bloembollenkwekerij. Toen Leendert indertijd met zijn gezin in Australië aankwam, wilde een persfotograaf de familie fotograferen. Niks ervan, zei Leen toen. "Ik ben nog nleta en je kan terugkonen wanneer ik wat bereikt heb." Aan foto's is nu geen gebrek. BRITSE „DIKKEN" VERDUND Ongeveer driehonderd dikke Britten hebben in een tijd van twee jaar gemiddeld vijfenvijftig kilo lichaamsgewicht verloren na een operatieve ingreep. Een professor in de psychiatrie, Arthur Crisp, verklaarde tijdens een persconferentie, dat hij bij zijn patiënten, die tussen de 125 en 190 kilo zwaar waren, grote stukken van de darmen had laten weghalen waardoor de spijsvertering belangrijk korter was geworden. Over het algemeen "zagen zijn patiënten het niet meer zitten" en daarom waren de operaties terecht. De pro fessor benadrukte dat men niet te lichtzinnig over de ingreep moet oordelen. Een tijd lang na de operatie blijven misselijkheid en braakneigingen zich aandienen. HETE LUCHTBALLON De grootste hete-luchtballon ter wereld, de Gerard A. Heineken. is gisteren vanaf de militaire basis Bovington in Engeland vertrok ken voor een poging het huidige wereldrecord te breken. Dit is ge vestigd door de Amerikaanse Daffodil II, die in 16 uur een afstand van 533 kilometer aflegde. De Gerard A Hetneken. genoemd naar de grondlegger van het gelijknamige Nederlandse bedrijf, kan der tig personen vervoeren, maar is voor de recordvlucht slechts be mand door drie ballonvaarders. Het gevaarte is 42 meter hoog eD heeft een doorsnede van 335 meter. De inhoud van de ballon is ruim 14.000 kubieke meter. Naar verwachting zal de ballon het Kanaal oversteken fn de rich ting Cherbourg en vandaar in Zuidoostelijke richting boven Frank rijk koersen. Maar door de wind kan de ballon ook een andere koers varen, waardoor hij de richting van België of zelfs Nederland uitgaat. GOEBBELS' MERCEDES IN DE PRAK Een Mercedes die eens heeft toebehoord aan Josef Goebbels. Hit lers minister van Propaganda, staat op het ogenblik zwaar bescha digd aan de Noord-Adriaitische kust, aldus meldde een Belgradose krant gisteren. De auto was het eigendom van de Münchense restau rant eigenaai* Johannes Reder, die de wagen dit voorjaar had ge kocht voor de lieve som van 320.000 mark. Te Rovinj, bij Motovun. raakte Reder in een slip en knalde tegen een boom. De Münchenaar was met zijn vrouw in Joegoslavië met vakantie. De auto zal per trein naar West-Duitsland worden gebracht om daar te worden hersteld. In Eindhoven: DEN HAAG (SP) In het Eind- ïovense Catharina-ziekenhuis mogen 1 juli volgend jaar weer hart- »peraties worden verricht. Staatssecretaris Hendriks (Volks- [ezondiheid en Milieuhygiëne) heeft na advies van de gezondheidsraad mee ingestemd dat er maatregelen vorden genomen om na vier jaar de Hartoperaties te hervatten. Het zie- cemhuis zal wel moeten voldoen aan sen van een nog in te stellen >ermanente begeleidingscommissie >or de hiaritdhirurgie. In juli 1972 werd de hartchirurgie i het Catharinaziekehhuis (toen nog Binnenziekenhuis) stopgezet na een ïooglopend conflict tussen de rae- üsdhe staf en de hartchirurg dr. P. a der Schaar. Deze werd ervan leschuldigd dat er veel doden vielen Us gevolg van zijn operaties. Nadat een bemiddelingspoging van ud-minister Veldkamp was mislukt, srdween dr. Van der Schaar uit het ekenhuis. Volgens de directie en de ledische staf was samenwerking met em niet langer mogelijk. Sindsdien is er veelvuldig gepleit x>r hervatting van de hartoperaties, luist omdat er in het nieuwe gebouw ruimte, geschoold personeel en de apparatuur voor was. Ook wees men erop dat er nergens in zuid-Neder land hartpatiënten konden worden geopereerd. Naar verluidt zullen er twee hart- ihiirurgen in Eindhoven komen. Een i hen is dr. Y. Mashihour, die des- ,ijds de assistent van dr. Van der Johaar was. Wie de tweede hart chirurg wordt is nog niet bekend, het is uitgesloten dat dr. Van ier Schaar zal terugkeren Valse rij- - bewijzen in omloop AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse recherche is sinds enkele dagen bezig met het op rollen van een organisatie, die valse rijbewijzen vervaardigt en verhandelt. Met name zouden autobestuurders die uit de rij bevoegdheid zijn ontzet van de ze rijbewijzen gebruik maken. Maandag werd een zekere J.L. uit Purmerend gearresteerd, die eigenaar zou zijn van een foto- lithografisch bedrijf in Amster dam-Noord. De recherche deelde gister avond desgevraagd mee in deze zaak nog meer arrestaties te verwachten en dat hangende het onderzoek verder geen inlichtin gen kunnen worden verstrekt. Schiedammer vrijgelaten in Joego-Slavië BELGRADO (AP) —De Schie- dammer Jan van de Hondel, die op 1 juli werd gearresteerd in de om geving van een dorp in Montenegro, (Joego-Slavië) is na twaalf dagen hechtenis vrijgelaten en zondag naar Nederland teruggekeerd, aldus heeft «en woordvoerder van de Nederland- jse ambassade in Belgrado gisteren bekend gemaakt, .s; De politierechter van Boedva. een I [badplaats in Montenegro, heeft ver klaard dat de 30-jarige drukker op 21 juni in Joego-Slavip was aan gekomen. j j Hij had zich daarna, volgens rech- ter Drago Stankovic, ver van be- jwoonde oorden opgehouden, had in de bossen geslapen en verzuimd zich te melden bij de autoriteiten. Van de Hondel had een camera met telefoto-lens bij zich. De rechter verklaarde nog dat Van de Hondel een "zeer verdacht per- soon leek", maar dat hij hem toch alleen maar had kunnen veroordelen jwegens het feit dat hij zijn verblijf in Joego-Slavië niet had opgegeven. I De bevolking van een dorp in Mon- tenegro had de politie gewaar schuwd voor een vreemdeling die jdoor de bossen rondzwierf. Van de IHondel heeft verklaard een liefheb ber van de vrije natuur te zijn. in appèl tegen vonnissen ARNHEM (SP) Tot nu toe heb ben zeven van de 17 Zuidmolukkers die ruim een week geleden door de oordeeld wegens het beramen van Arnhemse rechtbank werden ver een gijzelingsactie tegen de koningin appèl aangetekend tegen hun vonnis sen. Het betreft hier bijna alle hoofd rolspelers, die vyf of vier jaar op gelegd kregen. Alleen de 20-jarige D. K. uit Utrecht, die eveneens tot vier jaar werd veroordeeld, is nog niet in hoger beroep gegaan. De overige Zuidmolukkers die nog geen appèl hebben aangetekend werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van vier maanden tot een jaar en acht maanden. Alle veroor deelden hebben nog een week de tijd om in beroep te gaan. DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Hendriks van Volksgezond heid heeft besloten een eerste aan zet te geven aan het bevolkingson derzoek op baarmoederhalskanker. Hij heeft daartoe de gemeenten Nijmegen, Rotterdam en Utrecht aangewezen als regio's waarin bij wijze van proef dit onderzoek zal worden opgezet. Bij dit project zal bijzondere aandacht worden besteed aan de kwaliteitsbewaking van het onderzoek. Incidenteel vindt reeds groepson- derzoek op baarmoederhalskanker plaats. Daarnaast kan onderzoek op individuele basis door huisartsen en specialisten voor rekening van de ziekenfondsverzekering worden verricht indien de arts daartoe een indicatie aanwezig acht. Hierdoor heeft het onderzoek op baarmoeder halskanker al een aanzienlijke om vang verkregen. In het jaar 1974 zijn reeds circa 400.000 laborato- DEN HAAG (ANP) De moge lijkheid van de bouw van een fa briek voor de vervaardiging van magnesiummetaal in combinatie met een kernenergiecentrale in het noor den des lands is voorshands niet reëel. Premier Den Uyl heeft dit bij af wezigheid van minister Lubbers als waarnemend minister van Econo mische Zaken geantwoord op vra gen uit de Tweede Kamer. In een gesprek met bestuurders van de pro vincie Groningen is geconstateerd dat realisatie vari de laatste scha kel in de keten van magnesiumzou- ten tot magnesiummetaal in ons land alleen mogelijk zou zijn bij la ge energieprijzen. Het tweede-kamerlid Van Aarden- ne (WD) had de bewindsman van Economische Zaken om uitleg hier over gevraagd na een uitlating van de minister dat bereiding van mag nesiummetaal in het noorden des lands alleen mogelijk zou zijn wan neer er een kerncentrale zou wor den gebouwd. Waarnemend minister van Economische Zaken Den Uyl zegt dat met deze uitlating bedoeld is dat een kernenergiecentrale de enige mogelijkheid zou vormen om tot enigszins realistische prijzen te Het recreatie-oord De Beekse Bergen bij Tilburg heeft vorig jaar een verlies geleden van ruim 1,75 miljoen gulden. Het oord omvat o.m. een strandbad, een pretpark, restaurants en een safari park. De enorme verliezen zijn ontstaan door de auto loze zondagen, de oliecrisis en het daarmee gepaard gaande verminderde autogebruik en de wereldkampioenschappen voetbal. Er kwamen ongeveer 250.000 bezoekers minder dan was geraamd. Het enorme verlies heeft de gemeenten Tilburg en Hïlvarenbeek flink in beroering gebracht. De fi nanciële huishouding van der ze gemeenten dreigt danig te worden ontwricht. Bij BouwVaria Zoeter woudseweg 11 Leiden Zuidmolukkers Dat de modellen zeer uiteen lopen blijkt wel uit enkele van de gevol gen. Bijvoorbeeld voor de groei van de centrale steden (Amsterdam, Rot terdam, Den Haag): scenario 1 zal leiden tot een beperkte groei, num mer 2 tot een bijzonder beperkte groei en nummer 3 juist tot een zeer sterke groei. Verkeer: scenario 1 zal leiden tot geen uitbreiding van het aantal wegverbindingen, nummer 2 wel, maar vooral in de stad en om geving (sub-urbanisatie) en nummer 3 tot een uitgebreid openbaar ver voer en een wegennet dat goede in ternationale verbindingen geeft met andere steden. Volgens ir. Quenè sluit het tweede scenario het best aan bij de nu aan wezige beleidsinstrumenten en is dat dus het meest eenvoudig uit te voe ren. Hij legde er echter de nadruk op, dat de modellen bepaald niet de finitief zijn: mengvormen en ver schillende modellen voor vèrschillen- de delen van het land zijn zeer wel denkbaar, zo zei hij. Op het erveld Pulu bij Djakarta in Indonesië is voor het eerst door een comman dant van de oud-strijders een krans gelegd. Dat gebeurde door generaal b.d. Van Ar- denne die hier bij de krans- legging wordt geflankeerd door surveillanten van het ereveld. Achter hen v.l.n.r. de Nederlandse militaire attaché in Djakarta, kolonel J. Linzel, de directeur van de Stichting Overzeese Contacten, de heer Vredeveld en de directeur Oorlogsgraven Stichting, de heer v. d. Meulen. riumonderzoeken verricht. Doel van dit nieuwe project is te toetsen of een algemeen bevolkings onderzoek uitvoerbaar is, wat het nuttig effect ervan is en hoe dit zich verhoudt tot het reeds bestaande in dividuele onderzoek. Daarom is het noodzakelijk dat naast het te or ganiseren onderzoek ook het in dividuele onderzoek zoveel mogelijk in de registratie wordt betrokken. De betrokken beroepsbeoefenaren en instanties is gevraagd hieraan mee te werken. Het project zal gericht zijn op de leeftijdsgroep van 35 tot 55 jaar. Voorlopig wordt rekening gehouden met een herhaling van het onder zoek om de .drie jaar. Het onderzoek zal voor de betrokkenen kosteloos zijn. Verwacht wordt dat het project dat op korte termijn kan 'aanvan gen enkele jaren zal duren. Het onderzoek is er mede op ge richt om na te gaan in hoeverre dit bevolkingsonderzoek de levensver wachting verbetert van degenen die aan deze ziekte lijden. De iiv andere landen opgedane ervaring wijst erop, dat dit tot nu toe in beperkte mate het geval is. Naast dit project voor bevolkings onderzoek blijft overigens de boven vermelde mogelijkheid van indivi dueel onderzoek door huisarts c.q. specialist in het kader van de zie kenfondsverzekering bestaan, aldus het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. ORLEANS (ANP» De 43-jarige mevrouw A. Schoenberger uit Am sterdam is gisteren bij een auto-on geluk bij Orleans (Frankrijk) om het leven gekomen. Haar 46-jarige man is gewond. Bij het ongeluk tussen de twee auto's is ook een Frangaise omgekomen. DEN HAAG (ANP) Als onder deel van de voorbereiding van het beleid inzake de ruimtelijke orde ning heeft de Rijks Planologische Dienst gisteren een rapport open baar gemaakt, waarin drie model len, scenario's, worden gegeven van een mogelijke toekomst van de Nederlandse samenleving onder het motto "voor welke samenleving zijn we nu eigenlijk bezig". Ir. T. Quenè directeur-generaal voor de ruimtelijke ordening op het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, lichtte het rapport gisteren in Den Haag toe. Het studierapport met de scena rio's van de RPD dient als voorbe reiding van de nota "bevolkines- spreiding, verstedelijking en mobili teit," die volgens toezeggingen van minister Grutters in de herfst zal verschijnen. Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal h pak 'n DOMO produkt De RPD heeft het geschreven om een discussie omegelijk te maken over het beleid. Er worden drie nog al uiteenlopende maatschappij vor men in geschetst. Scenario 1 gaat uit van een milieu-vriendelijke samenleving, gericht op energiebesparing en selec tieve economische groei. Nummer 2 beschrijft een samenleving waarin zoveel mogelijk tegemoet wordt ge komen aan de woonwensen van de be woners, en waarin achterstanden en ongelijkheden worden verkleind. Nummer 3 tenslotte betreft een sa menleving waarin de centrale steden erg belangrijk zijn als woon- en werk milieu. AMSTERDAM (ANP) „Het is onze stellige indruk dat er mensen in de Amsterdamse PvdA op posten zitten die andere kwaliteiten vragen dan die mensen in huis hebben". Dit zegt de presentatiegroep van de PvdA in een rapport over de gang van za ken in het gewest Amsterdam van deze partij. „Hoe zwaarder de ver antwoordelijkheid is die men te dra gen heeft, hoe eerder zich zoiets kan voordoen en hoe schrijnender de ge volgen zijn. Aangezien de situatie in de Amsterdamse PvdA zo is dat een teken van aarzeling over de eigen capaciteiten gelijk staat met politie ke zelfmoord hebben deze personen in feite geen andere keus dan de schuld van hun falen toe te schrijven aan tegenwerking. Deze mensen heb ben daarmee een eigenaardig soort „belang" gekregen bij de ruzie. Wan neer in Amsterdam de vrede zou uit breken zou voor iedereen zichtbaar worden dat ze niet „aan de maat" zijn, aldus de groep. De groep, bestaande uit Tom Pau- ka. Bob Loeven, Jack Gadellaa, Har ry Prins en Andre Mooy, werd werk zaam nadat het partijbestuur tussen beide was gekomen bij een ruzie tus sen de gemeenteraadsfractie en het gewest naar aanleiding van de sloop werkzaamheden in de Nieuwmarkt- buurt en de aanwijzing van een nieu we PvdA-wethouder. In totaal wer den 59 personen gehoord, die hetzij nog altijd betrokken zijn bij de gang van zaken in het gewest Amsterdam of vroeger in dienst zijn geweest van fractie en gewest in Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7